Gemengde berichten. latie had plaats op 6 November 1912 door den heer Verhulst uit 's Gravenhage. Ten slotte hield de ZeerEerw.Heerpastoor eene interessante lezing over het leven en het werken van den St. Yincentius, den patroon der ver- eeniging, en spoorde, de leden aan zooveel mogelyk zijn voorbeeld te volgen. Daarna begon de huishoudelijke vergadering ter bespreking van j)e bezochte huisgezinneu. Stoppeldyk, 25 Januari. Heden morgen wilde de smid J. K. eene bus carbid van 100 K.G. openen en had daartoe reeds wat soldeersel op het deksel losgekrabt, toen met een donde- renden slag het deksel hem tegen de borst vloog en enkele stukjes sordeersel hem onder de oogen te recht kwatnen de man moest in huis geleid worden, want hij zag niets meer en klaagde over pijn in het hoofd en borst langzamerhand kwam het gezichtsvermogen bij. De geneesheer, die terstond werd ontboden en na den middag nog eens kwam, kon de soldeerstukjes verwijderen en gelukkig consta- steeren, dat slechts een der oogen een weinig was geblesseerd, zoodat het gezichtsvermogen niet zal geleden hebben. 't Ongeval is betrekkelijk goed afgeloopen waren die stukjes een paar centimeter hooger gevlogen, dan was hoogstwaarschijnlijk blind- heid het gevolg geweest. De heer H. Kerckhaert alhier, slaagde heden te Utrecht aan de Rijkshoefsraedenschool voor het examen van leeraar in het hoefsmeden. Terhole. Zondag 26 Januari gaf het tooneel- en fanfaregezelschap ^Excelsior" alhier, zijn 2e winteruitvoering in de ruime concertzaal, die geheel was gevuld. Het zeer groote program, dat in alle op- zichten keurig werd afgewerkt, bevatte 8 num- mers voor fanfare, 5 comische voordrachten voor 1 persoon, 2 voor 2 personen, 1 voor 3 personen, een groot drama in 8 bedrijven ffVerdruk den mindere niet" en een blyspel in 2 bedrijven *Knok, de Zuidpool-uitvinder te Koppendamme". 't Is weer gebleken, dat ^Excelsior" over uitstekende krachten kan beschikken het ge- zelschap kan met voldoening op deze uitvoering terugzien. RECHTSZAKEN. De Arnhemsche rechtbank veroordeelde tot 8 jaar gevangenisstraf de vrouw, die bij een huiselijken twist een geweer op haar man af- schoot met dooaelijk gevolg. De kantonrechter te Medemblik heeft H. J. Eilers te Oegstgeest wegens het onbe- voegd uitoefenen der geneeskunde veroordeeld tot 1500 boete subs. 300 dagen hechtenis. In de lste Weteringdwarsstraat te Amster dam woonde, naar het vNwsbl. v. N." meldt, boven in een perceel een alleenloopende schipper. Toen de buren hem na Zondag 12 dezer niet meer zagea en de deur van zjju kamertje ge sloten vonden, meenden ze, dat de man was uitgegaan. Maar dagen verliepen en van de schipper geen spoor. Er werd nog een week ewachttoen begon er een vreemde lucht in et perceel te hangen. Dinsdag waarschuwden de buren de politiedeze brak de deur opep en vond den man dood te bed liggen. Trouw tot in den dood. De echtelieden A. Bosch v. d. Spek in het Zuid. Holl. dorpje Pijnacker bij Delft, die verleden jaar hun 65jarig huweljjksfeest vierden, zijn dezer dagen slechts enkele uren na elkaar overleden eerst de man. daarna de vrouw, 85 en 87 jaar oud. De justitie stelt een onderzoek in naar de handelingen van de te Roosendaal opgerichte Kon. goedgekeurde vennootschap Stoomtimmer- fabriek Prinses Juliana, welke zich schynbaar alleen ten doel stelt het uitgeven van 1/so en '/40 obligatien, trekkende op de Ned. Staatsloterij. (Grondwet.) Een paar maanden geleden had te Dene- kamp over dag een brutale inbraak met diefstal plaats bij den landbouwer N. De dief, door de huisvrouw van N. op heeterdaad betrapt, wist te ontkomen met verschillende gouden sieraden en wat geld. Thans heeft de politie te Enschede aangehouden een zekerenWilhelm P., ontsnapt uit de gevangenis te Harderwijk, als de vermoe- delijke dader. Een der gestolen ringen met den naam van N's huisvrouw erin gegraveerd, droeg hij nog aan zijn vinger. Een gedeelte van het overige gestolen goudwerk is by een goudsmid teruggevonden, alsmede een gestolen zijden halsdoek. De aangehoudene schijnt nog meer op zyn kerfstok te hebben. (Zw. Ort.) Een onverschrokken vrouw is zeker die van een cafehouder te Doesburg. Daar kwamen Donderdagavond 2 ongunstig bekend staande personen binnen, zocbten ruzie met den kastelein en wilden hem een pak slaag toedienen. De vrouw van den kastelein loste toen op de ruzie- makers eenige revolverschoten, waardoor H. S. ijk zwaar en G. M. licht gewond werd. De politie heeft daarop de vrouw in hechtenis genomen en proces-verbaal opgemaakt. Zekere R., te Amsterdam, wiens vrouw onlangs uit het huis van bewaring aldaar is ontsnapt, is failliet verklaard. Den curator in het faillissement is nu geblekea, dat R. zyn huis even te voren verkocht had, terwyl er ook geen meubelen meer aanwezig waren. De curator stelt thans pogingen in't werk om rechtsingang tegen R. te doen verleenen, wegens het opzet- telijk onttrekken van goederen aan den faillieten boedel. (Tel.) Door de rechtbank te Amsterdam is de Hilversummer die, zooals wij meldden in den nacht van 10 op 11 December 1.1. een politie- agent, die op beklaagde's erf was getreden, omdat hij meende iets verdachts te zien, had afgeranseld, volgens zijn zeggen, omdat hij van gedachte was, dat hij met een inbreker te doen had, veroordeeld tot 4 dagen gevangenisstraf. Het O.M. had 8 dagen geeischt. Een kras oudje is zeker de 82jarige kosteres, de wed. Van der Schrier te Noord-! wijkerhout. De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente wilde haar pensionneeren met het voile bedrag van haar tractement. Zij wees dit echter pertinent van de hand, verklarende dat zij haar geld wil ffverdienen". Te Kerkrade is Vrydagnacht de mijnwerker Kupka nagenoeg den hals afgesneden, waarna de dood volgde. De vermoedelyke dader werd aangehouden en legde eene bekentenis af. Naar de N. R. Crt. meldt is de dienst- weigeraar J. Kaaij uit de gevangenis te Haar lem ontslagen. Hy werd direct naar de kazerne overgebracht. Eenige vrienden en familieleden begeleiden hem en stopten hem versnaperingen toe. De man blijft weigeren. Het woonhuis Dirks Hoeve te Schelling- woude is de vorige week geheel afgebrand. De bejaarde bewoner kon slechts met veel moeite worden gered. Naar het Handelsblad verneemt heeft het bestuur van Amsterdam van den Parijschen gemeenteraad de uitnoodiging ontvangen om schoolkinderen naar Parijs te zenden, teneinde daar deel te nemen aan een groot internationaal volkskinderfeest. Dergelijke uitnoodigingen zijn gezonden aan de besturen van alle steden in het buitenland, waarvan de vertegenwoordigers in de laatste jaren de gasten van de stad Parijs geweest zijn-. Het gemeentebestuur heeft nog geen beslissing genomen. Onverstandige moeder! Vrijdagmorgen moest een jongen te Ter Apel, wegens mishandelen van een zjjner mede- scholieren, in school nablijven, zoo vertelt het R. Nwsbl. Het toeval wilde, dat juist zyn moeder passeerde en al spoedig van de schoolkinderen vernam, dat haar zoon nog in school zat. Dit was te veel voor haar jongen, waarop zij terug ging om haar zoon te bevrijden. In school gekomen maakte zij zich zoo kwaad, dat zy in haar opgewondenheid het hoofd der school een flinke klap tegen 't hoofd gaf, haar zoon uit de sehoolbanken trok en onder een vloed van scheldwoorden de school verliet. Tegen deze brutale vrouw is bij de politie een klacht ingediend. Woensdag is te Terschelling, in den ouderdom van 87 jaar, overleden de heer W. v. Keulen, een bekende figuur op het gebied van het reddingswezen. Vijf en dertig jaar is Van Keulen schipper geweest van de reddings- boothij heeft in dien tijd tal van schipbreuke- lingen gered. Op zijn 80ste jaar redde hij nog de bemanning van een Engelscbe driemast- schoener. Hij was in het bezit van talrijke getuigschriften voor reddingen en bezat een gouden horloge met inschrift van den Duitschen Keizer. De overledene was broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. (N. R. Crt.) Vrijdagavond is te Zaandam een roei- bootje dat geen licht voerde door de vrachtboot Olievos overvaren. De er in zittende 50jarige B. verdronk. By het afbreken van een schuur van den heer A. Kroese te Elburg zijn een aantaloude munten gevonden, die in een blauwen pot ge- borgen waren. De munten dateeren van om- streeks het jaar 1700. Gedood. Het achterruim van het stoom-. schip Milo liggende op stroom te Rotterdam was met steenkolen geladen. De 22jarige stoker G. was daarin afgedaald en had bij het zoeken naar een jas een lucifer gebezigd. Daar zich gassen uit de steenkolen hadden verzameld, volgde een ontploffing, waardoor de stoker levensgevaarlyk werd verwond en kort daarna overleed. Het schip zelf bekwam eenige schade Ook de varensgezel D. G. werd aan het hoofd gewond door een losgeraakt stuk steenkool. Het begin van brand was spoedig gebluscht. De scheepsinspectie heeft, zoo meldt het Hdbl., weer een 40-tal gezagvoerdera van Katwyksche visscherschepen bekeurd wegens het niet of niet-behoorlyk aanhouden van het scheepsjournal. Van verschillende plaatsen aan de Maas en Schelde gelegen komen berichten omtrent den hoogen waterstand. In Noord-Limburg is de Maas allerwege buiten haar oevers getreden. Het dorp Bergen is geheel door water omgeven en alleen per boot te bereiken. In de omgeving, waar de landen met onder- loopen bedreigd worden zyn de boeren druk bezig hunne producten van bet land te halen zooals b. v. de ingekuilde aardappelen, om die in veiligheid te brengen. Ook uit Belgie komen berichten van over- stroomingen. De steenbakkerijen te Gaveren zijn vernield en aan den vlasoogst is groote scbade toegebracht. Te Oudenaarde heeft men de sluizen opengezet, om de dijken, die dreigden te bezwyken, te behouden. De laaggelegen wijken van Dinant en Luik staan onder water, ter wij I ook uit Namen onrustbarende berichten komen. Vrijdagmiddag heeft de politie te Leeu war den in den winkel van M. T., in de Sacramentstraat aldaar, eenige prentbriefkaarten in beslag ge nomen in verband met art. 451 bis van het Wetboek van Strafrecht (de Zedeljjkheidswet). (Leeuw. Ct.) Op 6 November 1912 stond te Amsterdam een man voor de rechtbank terecht wegens mishandeling van een meisje, zoo meldt het R. Nieuwsbl. Thans trad diezelfde man als getuige op in een strafzaak tegen een 26jarige naaister, S. De G., uit de Van Ostadestraat. Ook deze vrouw was door den man voort- durend lastig gevallen. In de gangen van het gebouw der justitie zelf, had de man op 6 November gezegd ffVoor jou wil ik er nog wel een jaar bij nemen." De beide menschen konden elkaar niet tegeD- komen, of een scheldpartij volgde. flerhaaldelijk bedreigd, wapende zich de juffrouw bij voorbaat met een zakje peper, om bij voorkomende gelegenheid het den lastigen vrijer eens geducht in te peperen. In den nacht van 8 op 9 November (dus 2 dagen na de bedreiging in het gerechtsgebouw) ging de beklaagde tegen 2 uur naar huis en ontmoette daar in de buurt den vrouwenbeul, die met een mes op haar afkwam, roepende ff Ha, hier heb ik je De peper was echter bij de hand en deed haar plicht. De man werd door dat goedje in de oogen en den neus getroffen en bleef niezend achter. De juflrouw vervolgde haar weg naar huis, maar nauwelijks daar gekomen, kwam de afgepoeierde vrijer met meer mannen de vrouw uit haar huis sleuren. „Zij moet gearresteerd riep hij en greep zyn lief by de blouse. De juffrouw was echter ook niet mis en sloeg den aanrander met 't ondereind van een hondenzweep op het glimmende hoofd. Toen de nachtelyke aanval op deze wijze was afgeslagen moest de justitie te hulp ge- roepen worden, om s mans wraaklust te be- vredigen. Het O. M. leende zich daartoe niet en requi- reerde ontslag van rechtsvervoiging, op grond, dat de beklaagde gehandeld had uit wettige zelfverdediging. Vrijdagavond zond de zadelmaker Loomans te Breda zijn Hjarige leerjongen met een be drag van 240 naar een kassier, ten einde voor dit bedrag een cheque te halen, doch de jongen ging in plaats van naar den kassier een vriendje van gelijken leeftijd opzoeken en wist, onder voorwendsel dat er familie was overgekomen, dezen jongen van huis mee te krijgen. Beide knapen, verpleegden uit het St. Wille- brordus gesticht, ziju tot nu toe niet terugge- keerd. (Hbl.) Een drama in de dierenwereld Een lezer van het Centr. wiens vader onder- wyzer is in Den Haag, vernam van dezen volgend curieus geval 'sMorgens komt er een meisje op school, roepende: Mynheer, kijk eens, er zit een heel nestje jonge muisjes in den zak van myn mantel. Kom kind, niet mogelijk. En jawel in een hoekje van den zak zat een 7tal van die gladde rose langstaartjes tegen elkaar aangedrongen. In den nacht was moeder muis tegen den mantel die thuis aan een knop hing, opgeklommen en had haar kroost warmpjes weggestopt in den mantelzak. Niet sentimenteel, misschien te Lhart, hebben we de diertjes verdronken. Maar den volgenden dag zei ik tot het meisje Weer een nestje muisjes in je zak Neen, mynheer, maar de moedermuis kwam gisteren telkens draaien op de plaats waar de mantel had gehangen. Myn moe joeg ze weg, maar muisje, anders zoo schnw en angstig, was niet weg te slaan. In haar zoeken naar haar muizen-kleintjes wond ze zich blykbaar zoo op, dat ze des middags dood lag op de plek, waar het manteltje had gehangen. Een klein drama uit een kleine wereld. De Gazette van Eecloo meldt een treurig voorval, dat de vorige week te Brassehaat is voorgekomen. Zondagavond te ongeveer 8 ure bracht eene vrouw hare kinderen te bed. Op den arm droeg zij haar 2jarig zoontje Rene, in de eene hand een lamp dragende. Terwyl zij op den ladder klom verloor zrj het evenwicht en viel achterover, van een hoogte van 7 treden. De lamp viel stuk en was spoedig gedoofd, het kind lag te schreieu en de moeder was in on- macht gevallen. De vader sprong buiten en riep om hulp de buren snelden binnen en vonden alles over hoop. De moeder had wonden aan beenen en het hoofd en men moest lang werken om ze tot haar zelve te brengen. De kleine werd onder- zocht, maar ongedeerd bevondenhij werd volgens gewoonte tusschen zijne zusters te slapen gelegd. Maar, niet weinig stonden de ouders te zien als 's morgens hun 8jarig dochtertje hun kwam wekken en zeggende dat de kleine Rene zulke groote koude hadde ouders gingen zien en vonden tot hun schrik den armen kleine over leden. Het innen der belastingen is te Falset (in Oatalonie) niet zonder gevaar voor e be- lastingambtenaren. Dezer dagen moesten zij onverwyld de vlucht nemen, daar de bevolking een zeer dreigende houding aannarn. Zij werden met steenworpen achtervolgd, waarna de am bte- naren zich tegen de vervolgers met revolver- dhhoten verweerden. Er werden verscbeidene menschen gewond. Bij de werken aan een kanaal te Teneriffe zijn 5 werklieden onder eene instorting bedolven. De correspondent van de Echo de I'aris vertelt dat te Quimper een vrouw haar man in den slaap met een hamer heeft doodgeslagen en hem daarna met een slagersmes het hoofd afgesneden. Het echtpaar leefde anders heel gelukkig, maar had dien dag ruzie gebad. Nabij Arlon is een steengroeve ingestort. Twee werklieden werden bedolven. De eene was reeds overleden toen de redders hem vonden, de andere leefde nog toen men hem te voor- schijn bracht, maar is kort daarna ook overleden. Bij de politie te Peine in Brunswijk, heeft zich, naar het R. N wsbl. meldt, de boeren- knecht Holland, uit Usede, vrijwillig aange- meld. Hij had in de courant gelezen, dat men hem verdacht zyn kameraad Hirsch te Heil- gendort vermoord te hebben. Volgens zijn bewering zou Hirsch echter in het geheel niet vermoord, maar door zyn eigen wagen over- reden zijn en om van de op hem rustende ver- denking bevrijd te worden, stelde hij zich in handen van het gerecht. Een jonge Russin, mevrouw Nadja Putokin te Moskou, kan prat gaan op den treurigen roem, de eerste vrouw te zjjn, die haar man in een geregeld tweegevecht heeft doodgestoken. Het geval, dat te Moskou ontzaglijk opzien heeft gebaard, wordt volgens de Tel. door de bladen aldaar als volgt medegedeeld De jonge vrouw was met een schermonder- wijzer gehuwd en oefende hetzelfde beroep uit als haar man. Het echtpaar Putokin woonde te Moskou, en hun schermzaal mocht zich in een druk bezoek verheugen. Nadja had in den afgeloopen lente een eerste prys op een scherm- concours gewonnen en spoedig vormde zij zelve de grootste aantrekkingskracht van de scherm- school. De manneljjke bezoekers maakten haar druk het hof en besehouwden het als een bij- zonder geluk, met haar te mogen schermen. De harmonie werd echter op eens ruw verstoord door een officier, die zoo opvallend met de schoone Nadja flirtte, dat haar man jaloersch werd en den officier een van die lichamelijke afstraffingen toediende, waarop gewoonlijk een duel volgt. Maar nu geschiedde er iets merk- waardigs. Dadelijk, nadat de secondanten van den officier den schermmeester hadden verlatep, kreeg Pu tokin bezoek van twee andere heeren die namens zijn vrouw kwamen Nadja had zich door de handelwijze van haar man eveneens zwaar beleedigd gevoeld, had de echtelijke woning op slag verlaten en zond hem nu eveneens een uitdagingBovendien stond zij er op, met hem te duelleeren voor de ont- nioeting met den officier plaats had. Haar man trachtte eerst, dit afschuwelijk duel te ontwyken, maar gaf ten slotte toe, wijl hij hoopte, dat na de eerste paar drup- pels bloed een verzoening zou kunnen volgen. Hy nam dus de uitdaging aan. In plaats van met de gehoopte verzoening, eindigde het tweegevecht echter als 'n bloedig drama. Putokin stelde zich tegenover zijn vrouw in positie, een der secondanten com- mandeerde „AUezen Nadja drong dadelijk op haar man in. Deze week langzaam, steeds pareerend, terug, zonder zelf krachtig uit te vallen. Zoo kwam de derde reprise. De onge- lukkige Putokin wilde zyn vrouw niet eens verwonden, maar deze viel steeds heftiger uit en ten slotte trof de duelleerdegen den schermmeester midden in het hart.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2