Donderdag 23 Januari 1913 No. 5869. X' W~£D -fcuXD cO BXj-A-JD. Gemen^-de beriehsen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 8. Omvraag. &emeeintei*aad van fixel. Verduistering Woensdagmorgen aldus schrijft de N. R. Crt., werd een oude Katholieke man, zekere H. A., begraven. Naar plaatselijk gebruik werd 's morgens vroeg het lijk naar bet kerkhof gebracht en de familie kon's middags het graf gaan bezoeken. Dit eerste geschiedde ook nu. Door bijzondere omstandigheden be- zochten enkele familieleden het graf echter reeds 's morgens. Het bleek bun, dat de doodkist, die nog niet onder de aarde stond, was ontdaan van haar handvaten en van het nikkelen crucifix, dat op de kist gespijkerd was geweest. De doodgraver bekende desgevraagd, dat de dood- bidder, tevens leverancier van de doodkisten in Venlo, de garnituren eraf genomen had, zooals dit wel vaker gebeurde. Hoogst verontwaardigd ging de familie naar huis, waar intusschen de VAN Vergaiiering van Vrijtlag 17 Januari 1912. (V E R V 0 L G). Yoorzitter de beer J. Huizinga, Burgemeester. Aanwezig de heeren Visser. Dees, Moggre^ De Jager, Scheelc, Lensen, Drost, Ue Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezig de beer Wieland. Het amendement op art. 3, dat in de vergadering der Sehoolcommissie de meeste stemraen verwierf, oin n.l. een schoolgeld te hetfen als volgt: klasse A per jaar en per kind 60 B en C 100 en bij een belastbaar inkoraen van f 1300 of minder resp. /30 en 50. wordt overgenomen door de heeren Visser, Drost en De Feijter. De heer Drost geeft te kennen dat de Sehoolcommissie bij het bespreken van dat voorstel een grens heeft ge- trokken tjusschen ineer en minder vermogenden. Zij is van meening dat bet aangegeven tarief voor de meer- gegoeden voldoende m'ag geacbt warden en dat het laag genoeg gaat voor de ininderverrnogenden. De beer Waalkes inerkt op dat het voorstel van hem en de heeren Lensen en Moggrd eigenlijk een concentratie- voorstel is tusschen de versehillende tarieven die in de Schoolcomtnissie, zijn besproken. Er was daar een voorstel van 45 tot 120, een van 30 tot 100 en een van 30 tot 80. Spreker is van meening dat voor het middelbaar onder- vvijs wel degelijk onderscheid moet gemaakt worden voor de eerste en voor de twee laatste klassen, daar de eerste klasse nog is te beschouwen als het laatste jaar van een hoogere burgersehool met driejarigen cursus en datiemand die na die klasse blijft schoolgaan mag geacbt worden een bepaalde studie te gaan volgen. Daaroxn is voor de twee laatste klassen een hooger schoolgeld billijk ook omdat de kosten van dat onderwijs hooger zijn, vooral door de aanschaffing van de benoodigdheden voor het onderwijs in de natuur- en in de scheikunde. De Voorzitter deelt mede dat dit ook de gedaehtengang is geweest van Burg, en Weth. De heer De Bruijne betoogt, dat de voorstanders van de hoogere burgersehool het hebben doen voorkomen alsof er behoefte was aan middelbaar onderwijs. Die behoefte zal nu moeten blijken uit de deelname daaraan. Het is echter billijk dat nu een schoolgeld wordt geheven gebaseerd op den kostenden prijs, want men behoort toch ook rekening te houden met een aantal ingezetenen die genoodzaakt zullen worden aan het onderhotid der school bij te dragen, die deze alleen beschouwen als een lastpost, die de gemeentefmancien in de toekomst onophoudelijk drukken zal. Spreker beveelt voor dit onderwijs driugend eene schooigeldregeling aan, als door hem met de heeren De Jager en Scheele ook voor het meer uitgebreid lager onderwijs is voorgesteld. De Yoorzitter noemt het wel een mooi stand punt, oin van het betalen van den kostenden prijs te spreken, rnaar zooals hij in deze vergadering reeds meer heeft aange- toond, dit werkt in de praktijk naar zijn meening niet billijk. Degenen die voor betaling van den vollen kostenden prijs in aanmerking zouden kunnen komen, zijn ook weer hoog in de belasting aangeslagen, zoodat zij dan dubbel zouden worden getroffen. Hij acht een regelihg zooals die vervat zijn in de andere voorstellen meer gelijkehjk verdeeld. De beer Dees geeft te kennen dat hij wel met het door de Sehoolcommissie aangegeven en thans door de heeren Visser, Drost en De Feijter overgenomen tarief kan mee- gaan, behalve met de berekening voor de kinderen van buiten, dat die 50 procent boven het gewone schoolgeld zouden moeten betalen. Hij acht eene bepaling als voor het meer uitgebreid lager onderwijs, dat de leerlingen van buiten het hoogste tarief betalen, ook in dit geval de billijkste oplossing. Daarom kon hij dit voorstel van de Sehoolcommissie niet steunen. De heer De Jager wijst er op dat de kwestie subsidie van andere geineenten ook hier weer om den hoek koint kijken. Alsnu wordt overgegaan tot stemming over het amende ment van de heeren De Jager c. s. om voor schoolgeld te helfen, een percentage van den kostenden prijs. Dit wordt verworpen met 9 tegen 2 sternmen. Yoor steminen de heeren De Jager en De Bruijne; tegen sternmen de heeren Waalkes. Visser, Dees, Moggre, Lensen, Drost, De Feijter, Donze eu Eijke. Vervolgens wordt verworpen ^het voorstel van de Sehool commissie, overgenomen door de heeren Visser c.s., met 9 tegen 2 steminen. Yoor sternmen de heeren Visser en Drosttegen sternmen de heeren Waalkes, Dees, Moggi d, De Jager, Lensen, De Feijter. De Bruijne, Donze e.. Eijke. De heer De Jager stelt thans een amendement voor op het voorstel van de heeren Lensen, e. s. oin n.l. het tarief te bepalen als volgt bij een inkomen van f 500 900 1300 4700 s> 2100 2500 alles berekend per jaar en voor alle klassen gelijk. Dit voorstel wordt slechts gesteund door den De Bruijne. Daar het reglement van orde voorschrijft dat een voorstel door een lid gedaan, door minstens 2 leden moet worden gesteund, kan het dus verder geen punt van beraadslaging uitmaken. De heer Dees zou gaarne zien dat de heeren Lensen c. s. nog een wijziging in hun voorstel aanbrachten, waardoor een meer regelmatige opklimmingin de klassen zou worden verkregen, door n.l. na de klasse van f 1700f 2300 te lezen: van 2300—3000 f 60 en 80, van 3000— 3700 inkomen 80 en 100 en boven een inkomen van 3700 f 90 en f 120 schoolgeld per jaar. Dit voorstel wordt alleen door den heer De Jager ge steund en kan derhalve geen punt van beraadslaging uitmaken. De heer Lensen zou, naar aanleiding van hetgeen in deze vergadering is aaugevoerd omtrent het door de kinderen van buiten te betalen schoolgeld, ook voor het middelbaar onderwijs het stelsel willen overboord gooien om voor dezen 50 procent meer te rekenen hij acht het beter ook hiervoor het hoogste tarief te rekenen. De Yoorzitter zal eerst het tarief zooals dat door de heeren Lensen, Waalkes en Moggre wordt voorgesteld in stemming brengen. Dit wordt aangenomep met 9 tegen 2 sternmen. Voor sternmen de heeren Waalkes, Visser, Dees, Moggre, Lensen, Drost, De Feijter, Donze en Eijke; tegen sternmen de heeren De Jager en De Bruijne. De heer Visser wil, naar aanleiding van de woorden van den heer Lensen, om voor de kinderen van buiten bet hoogste tarief te berekenen, hetzelfde aanvoeren dat hij daaiomtrent bij de verordening voor het meer uit gebreid onderwijs heeft gezegddat er bij zoo'n tarief weinig of geen kinderen van elders zullen komen. En men moet de leerlingeu niet van de school weren, maar juist trachten hen naar hier te lokken. Dat wordt dan een schoolgeld dat het dubbele bedraagt van dat te Vlissingen. 50 60 70 80 100 125, heer e heer Lensen wjl in het midden brengen dat de leerlingen van elders die hier ter school zullen komen, over het algemeen, als de lessen afgeloopen zijn, gemakkelijk huiswaarts zullen kunnen gaan. Dan blijft het voor de ouders toch nog een groot voordeel, daar hot hun, als zij hunne kinderen ergens anders heen moeten zenden, minstens een f 500 per jaar kost. De heer Visser vraagt of men van meening is dat het ten slotte meer sclioolgeld zal opbrengen. als we de leerlingen weren in plaats van ze tot ons te trekken. 'De heer Waalkes meent, dat er wel eenig onderscheid behoort te worden gemaakt tusschen het meer uitgebreid onderwijs en het middelbaar onderwijs. Ilet eerste is meer plaatsehjk, maar de hoogere burgersehool moet, zooals de Minister ook in de verdediging van zijn subsidie-voorstel aangeeft, dienen voor de geheele streek, die is niet alleen voor Ter Neuzen. Waar nu voor het middelbaar Onderwijs een rijkssubsidie gegeve'n wordt, gelooft spreker dat men de schoolgeld hefting voor de leerlingen uit andere geineenten niet hooger mag stellen dan voor die uit de eigen ge- meente, eu men zich hiervoor tevreden moet stellen met de f 3200 subsidie die voor het middelbaar onderwijs per klasse ontvangen wordt. Ue Voorzitter verklaart aan de eene zijde te staan aan de zijde van den heer Lensen, maar er aan den anderen kant toch ook op te moeten wijzen, dat de leerlingen van elders koslen moeten rtiaken van spoor en tram, wat misschien bij een hoog bedrag aan schoolgeld, zal at schrikjieii. Wanneer ze naar Vlissingen gaan, hebben ze liiets te betalen dan de boot. Door de nu gemaakte hefflng voor het meer uitgebreid onderwijs, heeft de raad eigenlijk gespeeld in de kaart van de andere gemeentebesturen, om daar geleidelijk het meer uitgebreid onderwijs in te voeren. Men komt dan langs een omweg eigenlijk daar waar men wezen wilde. Waar dan scholen voor meer uitgebreid onderwijs zijn, hebben de ouders bovehdien het voordeel hunne kinderen tot het 15e jaar onder hun onmiddellijk toezicht te kunnen houden. Spreker heeft zich om die overwegingeu niet willen verzetten tegen eene regeling om voor de leerlingen van buiten de gemeente het voile tariel te vragen, maar meent ten op/.ichte van de hefflng vour de hoogere burger sehool aanneming van dat amendement te moeten ontraden. Het voorstel van den heer Lensen, om voor de kinderen van elders het hoogste tarief vast te stellen, wordt ver worpen met 6 tegen 5 sternmen. Voor sternmen de heeren Dees, De Jager, Lensen, De Bruijne en Eijketegen sternmen de heeren Waalkes, Visser, Moggre, Drost, De Feijter en Donze. De heer Dees; En nu nog een besluit genomen om de kinderen uit onze gemeente 50 procent verinindering te geven 1 De heer Lensen wil even motiveeren do schijnbare tegenstelling die er misschien in zou gezien worden, wanneer hij nu stemt tegen het voorstel om voor de leerlingen van elders het schoolgeld 50 procent hooger te stellen. Dit vloeit juist voort uit hetgeen hier is betoogd. llij meent ook dat men voor de kinderen van buiten niet hooger mag gaan dan het hoogste bedrag dat voor de ingezetenen wordt bepaald, en zulks op gruml van de rijkssubsidie, maar voor de menschen van buiten, voor wie het voile bedrag te hoog is, is door den heer Dees zoo goed den weg aangegeven hoe de betrokken gemeente besturen op dat punt limine ingezetenen kunnen helpen. De heer Dees verklaart door den loop dien de zaak thans genomen heeft, aan de regeling daarvan niet verder te kunnen meewerkenhij zal de vergadering veriaten. De Voorzitter begrijpt het beweren van den heer Dees niet; hij kan nu toch sternmen voor het voorstel out voor de leerlingen van buiten de gemeente 50 procent meer te rekenen, dan werkt hij duarinede geheel in de lijn van het voorstel van Burg, en Weth. De heer Dees verklaart daaraan niet te kunnen rnede- werken, door die bepaling wordt het schoolgeld voor de lioogst aangeslagenen weer veel te hoog. De heer Dees verlaat de vergadering. Het voorstel om voor de leerlingen van elders 50 procent verhooging op het vastgestelde tarief te berekenen, wordt aangenotneii met 8 tegen 2 steminen. Voor sternmen de heeren Waalkes, Visser, Moggre, De Jager, Drost, De Feijter, De Bruijne en Donzetegen steminen de heeren Lensen en Eijke. De heer Waalkes merkt op dat het misschien vvensche- lijk zou kunnen zijn te bepalen dat die verhooging niet gelden zal voor leerlingen uit de gemeenten die eene subsidie verleeuen. De Voorzitter is van meening dat van deze zijde thans geen actie tot het verkrijgen van subsidie uit andere gemeenten kan uitgaan. /.onder discussie wordt hierna met algerneene sternmen goedgekeurd artikel 4. Met algerneene sternmen wordt overeeukomstig het advies van de Sehoolcommissie bos loten het onder letter a in artikel 5 voorgestelde te schrappen. De letters 6, c, d en e worden veranderd in a, b, c en d, waarna het artikel met algerneene steminen wordt goedgekeurd. Zonder discussie worden met algerneene sternmen goed gekeurd de artikelen 7 en 8. De heer Drost stelt voor aan de verordening nog een slot-artikel toe te voegen bepalende dat deze heffings- verordening binnen 3 juren zai worden herzien. Dan kan men nagaan hoe deze in de praktijk werkt en dan weet men dat zij moet herzien worden, terwijl het anders dik- wtjls blijft sleuren. Uit voorstel wordt aangenomen met algerneene sternmen, nadat de Voorzitter nog bevestigend heeft geantwoord op de vraag van een der leden dat de herziening wanneer dit wenschelijk mocht blijken ook vroeger kan geschieden. Dit doet den heer Drost nog opmerken dat liij ook heeft voorgesteld »bin en" 3 jaar. De geheele verordening wordt alsnu vastgesteld met 9 sternmen tegen 1. Voor stemtnen de heeren Waalkes, Visser, Moggie, Lensen, Drost, De Feijter, De Bruijne, Donze en Eijke; tegen stemt de heer De Jager. Alsnu komt aan de orde de vaststelling eener veror dening op de invordering van het schoolgeld voor het middelbaar onderwijs, die geheel gelijkluidend wordt voorgesteld als die, vastgesteld voor de invordering van het schoolgeld voor het meer uitgebreid onderwijs, met dien verstande dat overal waar daar sprake is van meer uitgebreid lager onderwijs, gelezen moet worden mmiddel baar onderwijs". De voorgestelde concept-verordeping wordt zonder dis cussie met algerneene sternmen vastgesteld. De Voorzitter vestigt alsnu de aandacht der leden op het aan hen toegezonden concept-reglemeut voor de hoogere burgersehool en de school voor ineer uitgebreid lager onderwijs. Het is niet de bedoeling dit thans tebehande len, daar de vaststelling toch ook nog niet kan plaats hebben. Hij wenschte alleen gaarne te weten, of de Raad in hoofdzaak met de aangegeven regeling kan instemmen De bedoeling is oin de,ouders der kinderen op de te ope- nen onderwijzersinriehting attent te maken, door het voorloopige regleinent te laten drukken en op groote schaat in Zeeuwsch-Vlaanderen te versgreiden. Er zal ook een exeinplaar aan de hoofden der versehillende scholen ver- zonden worden, met beleefd verzoek op te geven de adressen der ouders van kinderen die naar hunne meening voor plaatsing op de school in aanmerking zouden kunnen komen. In bespreking komt artikel 27, waarin sprake is van het verschafifen van leermiddelen. Overeeukomstig het voorstel van de heer Lensen, Waalkes en Moggre wordt met algerneene steminen goedgevonden te bepalen, dat vuor het, meet uitgebreid lager onderwijs schrijf- en teekenbehoeften, benevens atlassen en woorden- boeken, voor rekenmg van de leerlingen blijven, doeh leer- en leesboeken vanwege de gemeente worden verstrekt. De heer Waalkes merkt op, dat volgens de oorspronke- lijke redactie van art. 27 aan leerlingen ran on- of min- vermogende ouders, gehoord de Comtnissie van toezicht, alle leermiddelen zouden worden verstrekt. Hij meent bezwarend zou zijn ook zelfs een deel der leermiddelen aad te schaffen, daarin nog altijd kan voorzien worden. \Vel vraagt de heer Waalkes nog of het misschien aan- beveling kon verdienen om het gedeeltelijk verstrekken van leermiddelen niet toe te passen op leerlingen van eld* rs. De Voorzitter ontraadt dithij meent dat het verstrekken van leer- en leesboeken aan de enkele leerlingen die van eldirs te wachten zijn niet zoo van invloed zal zijn op de kosten, terwijl de heeren Lensen, Waalkes en Moggre bij hefl doen van hun voorstel juist ook zijn uitgegaan van de veronderstelling, dat het aanschaffen van die boeken vour de gemeente veel voordeeliger uitkomt, daar dan dezelfde boeken voor meerdere leerlingen kunnen dienst doajn, terwijl, wanneer de leerlingen ze zelf moeten koopen, na eeriigen tijd met voor hen verder waardelooze boeken blijVen zittcn. Bovendiende kinderen van buiten betalen toch ook heri hoogste schoolgeld. Be heer Waalkes stemt dat toe. Hij vraagt ot ook gee'n bepaling moet worden opgenomen dat bij beschadiging van boeken of leermiddelen de herstelling of vervanging voir" rekening van de leerlingen moet geschieden. lie Voorzitter meent dat men de regeling daarvan wel kan overlaten aan den later te benoetnen directeur. Bet concept-reglement geeft verder geen aanleiding tot bespreking. De heer Eijke zoir toch nog eens willen terugkomen op het verzoek van het Uitvoorend Comite voor de dit jaar ter* viering van onze onafhankelijkheid te Middelburg te houden tentoonstelling. Als men ziet dat zooveel gemeenten cepe bijdrage toekennen, dan meent hij dat er toch voor Top Neuzen, als derde gemeente in Zeeland, zeker wel aanleiding is om aan die zaak ook steun te verleenen. Hij1 stelt mitsdien voor, alsnog eene subsidie van f 50 toe t.e kennen. De heer Visser steunt dat voorstel, als men ziet dat zelfs Koewacht J 25 geeft, mogen wij toch ook wel wat doen. He heer Donze is er ook voor om wat te geven, maar acht 50 te hoog; hij stelt voor 25 te geven. lie heer De Jager heeft een ander gedacht; hij heeft ooki van plaatsen gelezen waar men besloot van wege de gemeente niets te geven, maar dat de leden zelf een be drag gaven en aan het comite toezonden. Hij stelt voor dat hier ook te doen. De Voorzitter moet zich daartegen verklaren. Datlijkt heel mooi, om niet over de kas der gemeente, maar over eigen beurs te beschikken, maar als men zoo ging han- delqn, zou dat een belasting worden op het vervullen van het. lidmaatschap van den Raad, en dan zou men het aan niet-kapitaalkrachtigen onrnogelijk maken hier zitting te nemen. De heer De Jager untwoordt dat, wanneer overeeu komstig zijn voorstel gehandeld wordt, het aan het ge- voeien van ieder raadslid wordt overgelateu wat hij voor de aak voelt. Hij verklaart veel voor het door hein ge- opperde denkbeeld te voelen. He heer De Bruijne vraagt of die subsidies gegeven wortlen uit gemeenten die zelf feest zullen vieren. Lfc Voorzitter noemt eeu aai»tal gemeenten op die eene groften; of kleinere bijdrage hebben verleend en toch voofnemens zijn ook zelf feest te vieren. Die heer De Jager blijft er zich beslist tegen verklaren, vain genieentewege iets te geven. Dp heer Drost verklaart zich in principe tegen het denkbeeld van den heer De Jagerhij meent dat het niet aangaat dat men hier besluiteu zou nemen die een besehikking over de particuliere beurs der raadsleden beteekende. Lie heer De Jager merkt op, dat ipder dan toch vrij blijft. Het denkbeeld van den heer Ue Jager vindt geen steun. Het voorstel van den heer Eijke, oin eene bijdrage van f 5 l toe te kennen, wordt verworpen met8 tegen 2 sternmen. Voor sternmen de heeren Visser en Eijke; tegen sternmen de jeei£ji Waalkes, Moggre, De Jager, Lensen, Drost, K> TCij'n-i*; Be tlrnijin- err Donze: Het voorstel van den heer Donze, om f 25 subsidie te geven, wordt verworpen met 7 tegen 3 steminen. oor sternmen de heeren Visser, Donze en Eijke tegen sternmen de heeren Waalkes, Moggre, De Jager, Lensen, Drost, De Feijter en Ue Bruijne. e Voorzitter sluit hierna de vergadering. Vergadering van Dinsdag 21 Januari 1913. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Uriel, Oggel, Dregmans, Dieleman, P. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der voorgaande worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde S. Mededeeling ingekomen stukken. n. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland dd 20 Dec. 1912 waarbij wordt toegezonden een afdruk van hun besluit van 20 Dec. 1912, no. 3b, met een afdruk van het Kon. besluit van 13 Dec. 1912, no. 47, betreffende de nadere regeling der jaarwedden van de ainbtenaren van den burgerlijken stand in deze gemeente. Het Kon. besluit strekt tot goedkeuring van het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, van 16 Nov. 1912, waarbij met ingang van 1 Januari 1912, de regeling der jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand in hunne provincie hebben aangevuld in de eerste kolom met »AxeI" en daaraehter in de volgende kolommen achter- eenvolgens met 200, f 100, f 20 en J 180. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het door Gedep. Staten vail Zeeland bij besluit van 28 Dec. 1912 goedgekeurd raadsbesluit van 17 Dec. 1.1., tot het aangaan eener geldleening van 6000, tot bestrijding van uitgaven inzake de gasfabriek. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het door Gedep. Staten van Zeeland bij besluit van 28 Dec. 1912 goedgekeurd raadsbesluit van 17 Dec. 1.1., tot wijziging der begrooting voor 1912. Aangenomen voor kennisgeving. <1. De door Gedep. Staten van Zeeland bij besluit van 10 Januari 1913 goedgekeurde verordening als bedoeld in art. 114bis der gemeentewet, regelende het beheer der ontvangsten en uitgaven van het gemeente-gasbedrijf te Axel, vastgesteld 17 Dec. 1.1. Aangenomen voor kennisgeving. p. Een schrijven van het Uitvoerend Comite van de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. in 1913 te Middelburg, waarbij dank wordt betuigd voor de verleende bijdrage. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een- schrijven van J. van Sluis, wachtmeester der Kon. marechaussde te Axel, waarin deze mede ook namens den brigadier en de manschappen der brigade beleefd dank betuigt voor de liun verleende gratifieatie. Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van M. L. van Vessem, waarin deze de aanneming berieht van zijne benoeining tot boekhouder der gemeente-gasfabriek, onder dankzegging voor de hem verleende gratifieatie voor 1912, alsmede voor het door de benoeming in hem ge$telde bewijs van vertrouwen. Aangenomen voor kennisgmving. Ii. Een schrijven van G. W. Hottinga, A. Freekenhorst en A. IJsebaart om verhooging hunner jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. Uuigann cc.r. eent1 tijdehjke gehUeeuuuj ter enor- zieriing in de behoefte aan kasgeld. I)e Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor ten behoeve van het uitbetalen van versehillende vorderingen waarvoor geen geld in kas is, eene tijdelijke geldleening aan te gaan van hoogstens 5000, tegen eene rente van ten hoogste 6 procent, af te lossen uiterlijk voor 31 December 1913. De heer Oggel vraagt of het de bedoeling is dat bedrag in eens op te nemen of het op te nemen naar gelang van de behoefte. De Voorzitter merkt op, dat wordt voorgesteld hoogstens f 5000 op te nemen. Het is ook de bedoeling het bedrag in elk geval voor 31 Dec. a. s. af te lossen, of zoo mogelijk vroeger, al zou het misschien niet verstandig zijn om, als over een paar maanden tijdelijk wat geld in kas is die leening terstond af te lossen, daar men dan de kans beloopt in den loop van het jaar nogmaals voor een gebrek aan kasgeld te staan. Dat hangt veel af van het binnenkomen der gelden, meer bepaald het tijdstip waarop de hoofdelijke omslag betaald wordt. De heer Oggel meent dat men in rekening-courant zou kunnen gaan, dan kan men naar behoefte geld opnemen, maar ook weer deponeeren als er in kas is. De Voorzitter vraagt of de Raad de wijze van uitvoering wil overlaten aan Burg, en Weth. Het voorstel wordt met algerneene sternmen aange nomen en Burg, en Weth. gemachtigd naar goedvinden te handelen. 3. Wijziging gemeente beg rooting voor 1912. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de gemeentebegrooting voor 1912 te wijzigen door daarin op te nemen 2 nieuwe posten, in verhand met de grati fieatie aan den bode-concierge ad 50 en de gratifieatie toegekend aan de brigade Kon. marechaussee ten bedrage van 90, samen 140. Dit bedrag kan worden ge- vonden door vermindering van den post jaarwedden en vergoedingen voor de brandweer. waarop, daar de ge meente voor brand gevrijwaard bleef, nog 267,50 be- schikbaar is. Door dezen post met 140 te verminderen blijft de begrooting kloppend. Dit voorstel wordt aangenomen met algerneene sternmen. 4. Verxoekschrift van A. Moes en C van den Hit stokers aan de gasfabriek, om verhooging hnnner jaarwedde. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een adres van A. Moes en H. C. van den Hit, stokers aan de ge- meentelijke gasfabriek te Axel, waarin deze te kennen geven dat, naar hunne bescheiden meening hun loon niet is in evenredigheid met den arbeid welke zij verrichten dat zij gelet op de dure levensomstandigheden een weekloon van 11,50 te gering achten om naar behooren te kunnen leven redenen waarorn zij den Raad eerbiedig verzoeken hun weekloon te willen uitbreiden tot f 12,50. De Voorzitter geeft te kennen dat Burg, en Weth. het niet wenschelijk vinden om in den loop van het jaar over te gaan tot verhooging van jaarwedden. Zij achten het daarvoor den tijd bij het opmaken der begrooting. Zij stellen daarom voor het verzoek af te wijzen. De heer Smies kan zich daarmede vereenigenhij acht het ook niet gewenscht tusschentijds tot verhooging van jaarwedde over te gaan. Het vootstel van Burg, en Weth. wordt aangenomen met algerneene sternmen. 5. Aanschaffing teerpomp enz. voor de gasfabriek. De Voorzitter deelt mede dat de leening voor de gas fabriek wat ruim is genomen omdat Burg, en Weth. overtuigd waren dat nog een en ander ten behoeve der fabriek zou moeten worden aangeschaft. Zij waren voor- nemens een machinale cokesklopper aan te koopen, maar nu heeft de directeur te kennen gegeven dat het aan- schaffen van een teerpomp in de eerste plaats noodig is, om de teer, het water en het ammoniakwater machinaal te kunnen oppompen. Vroeger is de directeur omtrent roil ..-oIkwI. or v.- va;: een andere nreeni vg geweest, maar Burg, en Weth. willen zich gaarne aan zijn advies ih deze onderwerpen en stellen voor orn in de eerste plaats over te gaan tot het aanschaffen van een teerpomp. Voorts zou de directeur eene veraudering wenschen aan te brengen aan de laadinrichtiug, die thans gebleken is niet zonder gevaar te zijn voor het personeel. Onlangs is de ketting, die het tegenwicht houdt, wear gebroken en viel het zware gewicht van 150 Kg. langs een der stokers. Hij zoude het willen maken dat het gewicht op rails komt te loopen. Hij zou die inrichting ook in verbinding willen brengen met den motor, wat ook eene verbetering zou zijn, daar Se stokers nu den ketting waarmede het gewicht wordt opgehaald, bijna niet kunnen bedienen zonder hunne handen te kwetsen. Zij hebben daarvoor al eens leeren handschoenen aangeschaft, maar dat ging ook niet. Nadat de heer Ivruijsse over de laadinrichting nog eene nadere toelichting heeft gegeven en ook de heer Smies als zijne meening heeft te kennen gegeven dat verandering gewenscht is, dat het te llulst ook zoo is ingericht als thans hier wordt bedoeld, wordt met algerneene steminen besloten Burg, en Weth. te machtigen tot het aanschaffen van eene teerpomp en het laten aanbrengen van de ge- wenschte verandering aan de laadinrichting. De heer Oggel vraagt hoe het staat met het aanbrengen van de verbeteringen aan de gasfabriek, waartoe indertijd het besluit is genomen. Zijn de bestelde te vernieuwen stukken al aangekomen. De Voorzitter antwoordt ontkennend de directeur denkt echter dat dit nu spoedig het geval zal zijn. De heer Oggel vraagt of de termijn van oplevering nog niet verstreken is. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Omvraag. De heer Oggel deelt mede dat men hem gevraagd heeft, of er nog niet een lantaarn over is en of het niet mogelijk zou zijn om er een te plaatsen op het Fort. Er wordt beweerd dat het daar bij duisternis gevaarlijk is en dat er nog onlangs een paar personen in een put zijn gereden. De Voorzitter geeft te kennen dat Burg, en Weth. gaarne eens een onderzoek zullen instellep en het resul- taat daarvan in de volgende zitting mededeelen. Of er nog een lantaarn disponibel is, weet hij niet. De vergadering wordt hierna gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5