Landbouwberichten. tsemeffigcie heriehten. Bij Kon. besluit is aan den heer A. Scheffelaar Elots, als onderwijzer aan de open- bare school te Sluiskil een pensioen toegekend van f 487 en aan mej. M. H. Tau'oer, als onderwijzeres aan voornoemde school een pen sioen van f 463 'sjaars. Heden slaagde aan de zeevaartschool te Ostende voor het examen van 2de stuurman ter lange omvaart, de heer Florent van Hove. Zondag hield de vrijzinnige kiesvereeniging in 't voormalig 4de district van Zeeland, onder voorzittersehap van den heer M. Lucieer eene algemeene vergadering te Oostburg, die bijge- woond werd door 109 leden. Na de mededeeling dat een 80tal nieuwe leden tot de vereeniging toegetreden waren deelde de voorzitter mede, dat bij met den secretaris eenigen tijd geleden te Aardenburg* een bezoek had gebracht aan den heer Yorsterman van Oyen, om hem te vragen of deze zich eene nieuwe candidatuur bij de a. s. periodieke ver- kiezingen zou laten welgevallen. Het niet verder aanvaarden eener candidatuur spijt het bestuur, maar het moet den wensch van den heer Van Oyen eerbiedigenna de kolossale werkkracht door hem ontwikkeld moet men zijn verlangen naar een rustiger werkkring billijken. Maar toch ziet het bestuur den heer Van Oyen noode als afgevaardigde heengaan hij is als 't ware een geworden met ons land en volk en door zijn geheele loopbaan zien we als een lichtenden draad een streven om zooveel mogelijk ons land te dienen. Tal van vereeni- gingen zijn door hem opgericht of hij behoort tot de oprichters. Hij zou ze niet alle opnoemen, men kau ze vinden in een strooibiljet ter aan- beveling der candidatuur Van Oyen in 1909. Alleen wil hij de aandacht vestigen op de Hagelverzekering, de vereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen („Welbegrepen eigen belang"), de maatschappij tot bevordering van Ooft- en tuinbouw en mogelijk naar men hoopt ook nog de cooperatieve suikerfabriek te Sluis. De vrijzinnigen zullen, indien zij .de meerder- heid kunnen behalen, een ander afvaardigen, maar iemand te. vinden met meer toewijding voor het vervullen van zijn mandaat, iemand die zijn land meer liefheeft, zal niet gelukken De omstandigheden, zoo even gereleveerd, zullen dan ook wel oorzaak zijn geweest dat, trots de felle bestrijding van clericale zijde, de heer Van Oyen met een gepaste meerderheid werd gekozen. z/Mijne bedoeling is" vervolgde de spreker zich tot den heer Vorsterman van Oyen richtende, »u mijnheer van Oyen van deze plaats hulde te brengen voor de wijze waarop uw mandaat door u is vervuld, en de hoop uit te spreken, dat het u nog vele jaren gegeven moge zijn, in gezondheid te arbeiden aan de taak, die gij u alsnog hebt opgelegd en waarbij de belangen van ons district zeker niet zullen worden verseten." (Langdurig applaus). De heer Vorsterman van Oyen, zichtbaar bewogen, achtte zijn eersten plicht den voor zitter dank te zeggen voor zijne warme woorden van vriendschap en zijn tweeden plicht de ge heele vergadering te danken voor het vertrouwen nu vier jaren geleden in hem gesteld. Hij heeft getracht zijn mandaat zoo goed mogelijk te vervullen, al was dit niet altijd in het openbaar. Hij wilde nu alleen aandringen op groote eensgezindheid bij het kiezen van een nieuwen afgevaardigde om de meerderheid te behalen is dat vooral noodig, dit wenschte spreker als zijn laatste woord te beschouwen dat hij tot de vergadering, als afgevaardigde in het openbaar sprak. (Applaus). De Voorzitter deelde daarna -mede dat het bestuur eenigen tijd geleden een samenkomst heeft gehad met het bestuur der zustervereeni- ging te Ter Neuzen. Algemeen was men op die vergadering van oordeel dat alles in het werk gesteld moest worden om een candidaat te krijgen, die aan beide zijden van den Braakman wordt gewenscht, dat daarbij de grootste een- heid moest worden betracht. Van de 18 uitgebrachte stemmen in die bij- eenkomst waren 15 voor Jhr. R. A. de Muralt te Zierikzee, 2 voor Mr. A. J. Fokker te Leiden en 1 voor den heer Herman Snijders te Middel- burg, zoodat de heer De Muralt de candidaat der besturen is de voorzitter zegt nu eigenlijk wel op de zaak vooruit te loopen, maar meende de vergadering toch op de hoogte te moeten brengen van wat in die vergadering is voor- gevallen. Hij gaf echter du gelegenheid mondeling candidaten te noemen, en wees er daarbij op, dat Ter Neuzen met algemeene stemmen den heer De Muralt heeft gecandideerd. Door den heer D. H. van Zuijen te Breskens werd daarna genoemd den heer A. J. Fokker, die ook genoemd werd door den heer A. 1. Leenhouts te Retranchement. Daar niemand meer verlangde om nog mon deling namen te noemen, werd de gelegenheid gegeven dit schriftelijk te doen de uitslag was dat 77 maal de naam De Muralt, 27 maal de naam Fokker, 2 maal die van den heer Herman Snijders en eenmaal die van den heer J. H. 0. Dominicus te Kruiningen genoemd werden een briefje was bianco. De voorzitter zeide dat de heer De Muralt door het bestuur werd aanbevolen om verschil- lende eigenschappen die deze beeft o.a. dat hij een goed spreker is, anti-clericaal, voorstander der open bare school, uitnemend op de hoogte van waterstaatswerken, voorstander van staats- pensionneering enz. Vooral dit laatste moet ieder zijn die in aanmerking wil komen voor lid van de Tweede Earner. De heer J. A. van Bendegem wenschte de candidatuur-De Muralt te steunen omdat hij als Unie-liberaal voor deze streek als geknipt is, want eigenlijk is deze streek, al werd de heer Van Oyen als vrijzinnig-democraat ge kozen, toch meer vrij-liberaal «n daarom zou hij den middenweg kiezen en een Unie-liberaal willen stellen. Nog eenige besprekingen volgden over den heer Fokker. De definitieve aanwijzing van den candidaat zal plaats hebben op Zondag 2 Februari e. k. (Midd. Crt.) PLAN 1913. Maandagmiddag werd in het cafe-restaurant wDe Zon" te Middelburg eene vergadering gehouden van eere-comite, uitvoerend comite' en correspondeerende leden van de in Juli en Augustus van dit jaar alhier te houden tentoon- stelling. Onder de mededeelingen behoorde, dat van de samenstelling der commissie en het plan der tentoonstelling was kennis gegeven aan den Prins der Nederlanden en den Minister van Landbouw en dat bericht was ontvangen, dat met belangstelling van de stukkeu was kennis genomen. Door 55 gemeenten in Zeeland was subsidie toegezegd tot een bedrag van 753 door 42 gemeenten wordt niets gegeven; van 11 was nog geen bericht. In het waarborgfonds is tot dusver inge- schreven door de Provincie voor f 2500, de gemeente Middelburg f 1000, Vreemdelingen- verkeer te Middelburg f 200, Middelburg Vooruit 100 en verder door particnlieren twee f 500, twee- 250, acht 100, vier 50, tien 25 en nog eenige voor kleinere bedragen, samen 6600. Inzendingen zijn reeds toegezegd doof de besturen der gemeenten St. Annaland, Domburg, St. Laurens, St. Maartensdijk, ler Neuzen, Tholen, Veere en Zierikzee en verder door verscheidene particulieren. Onder de toegezegde stukken zijn verscheidene van hooge waaide of groote zeldzaaraheido. a. de beker uit St. Maartensdijk, een drinkschaal uit Zierikzee van 3000, oude costumes uit Cadzand, al het koperwerk voor een binnenhuis, oude stoelen uit St. Annaland, oud porcelein uit Zeeuwsch- Vlaanderen, antieke kasten en kisten, zilverwerk enz. uit Nieuw- en St. Joosland enz. Philippine zal vermoedelijk als collectieve inzending een diorama van de mosselteelt maken. De afd. Walcheren van de Ned. Maatschappij van tuinbouw heeft aangeboden, voor aanleg van terrein te zorgen. Verschillende neringdoenden hebben plaats ruimte gevraagd. Over localiteit is druk gecorrespondeerd. Er was aangeboden een vrystaand gebouw voor 8000 franco pakhuis Amsterdam voorts kon gehuurd worden een tent van ijzeren stijlen met linneu overtrek voor f 2000. De voorkeur werd gegeven aan een bestaand vast gebouw. Besloten werd de beschikbaarstelling van eenige lokalen in de Abdijgebouwen aan te vragen. Men vertrouwde, dat dan nog meerderen bereid zouden worden bevonden hunne kostbaarheden af te staan.. Mededeeling werd gedaan van de reeds gemaakte reclame. O. a. is Middelburg leeds bezocht door een Engelsch, een Duitsch en epn Fransch journalist voor het verzamelen van gegevens en werden deze verstrekt aan Lissoue en aan gDie Woche". Besloten werd de Zeeuwsche schilders uit te noodigen tot het maken van een ontwerp voor een reclameplaatvoorts 20,000 folders (reclame- boekjes), 40,000 sluitzegels en 20,000 brit-f- kaarten te doen drukken. Betreffeude de verkeersmiddelen is overleg gepleegd met de Centrale Commissie voor plan 1913.Aan deze is subsidie gevraagd voor twee auto's, elk voor 8 a 10 personen, te stationneeren te Middelburg en waarmede dagelijksche tochten door Walcheren en Zuid- Beveland zullen worden gemaakt. Betreffeude de gelegenheid voor logies is ook reeds een onderzoek ingesteld. Nog werden verschillende mededeelingen ge daan, voor het publiek van minder belang. Hoek. Zaterdag hield de geitenfokvereeni- ging „De Eendracht" haar jaarlijksche alge meene vergadering. Zooals aangekondigd was, werd door den voorzitter eene lezing gehouden met het onderwerp Rundvee en Geitenteelt". De opkomst zoo van leden als belangstellenden mag bevredigend genoemd worden, en het is opmerkelijk, dat onder de leden en landbouwers, de verstafwonenden meestalle vertegenwoordigd waren. De voorzitter begon zijne inleiding met er op te wijzen, dat er in onze streken, op het gebied van rundvee en geitenteelt nog veel te veel te verbeteren valt. Vervolgens gaf spreker eenige wenken, hoe wij door eigen werk en krachten, ons rundvee en de geiten kunnen verbeteren door kruising enz. Over de melk- opbrengst en het vetgehalte, sprak hij breed- voerig en toonde aan de middelen die wij kunnen aanwenden om tot dat doel te raken over het vetgehalte, wees hij op verschillende omstandigheden, die van grooten invloed zijn, zoowel ten voor- of nadeel, en toonde met cijfers aan, de verschillende proefnemingen, genomen, door Prof. Dr. Hansen te Eonings- berg en door Dr. Eirchner, proefstation te Eiel. Dit alles met betrekking op de ver- zorging van de koe en de geit. Na nog met een enkel woord gesproken te hebben, over de opvoeding van jonge kalveren en geiten, sloot hij met een woord van dank voor de aandach- tige belangstelling zijne goed geslaagde lezing. Hierna ging men over tot de behandeling van huishoudelijke zaken, zooals, rekening en ver- antwoording, waaruit bleek dat er een nadeelig slot was, over het afgeloopen boekjaar. Besloten werd aan de te houden tentoonstelling, meer uitbreiding te geven. Eenige leden gaven blijk van hunne bijzondere belangstelling daarvoor, door het uitloven van prijzen als anderszins. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Bij het sluiteu der vergadering, werd door de leden een woord van dank geuit voor dezen leerzamen en gezelligen avond. Ib de Maandagavond te Axel gehouden buitengewone algemeene vergadering van de vereeniging A mbachtsbelang'werd als bestuurs- lid en als Voorzitter gekozen de heer L. J. den Hollander, burgemeester, in de plaats van den heer C. Hagers, die wegens vertrek uit de gemeente als lid der vereeniging had bedankt. Verder had een wijziging van het reglement plaats. Art. 20 van het reglement werd zoo- danig gewijzigd, dat onvermogenden geheel en minvermogenden gedeeltelijk vrijgesteld kunnen worden van het betalen van schoolgeld. Teveus werden een paar nieuwe artikels aan het regle ment toegevoegdeen, waarin werd bepaald. dat het reglement, het programma van onder wijs, de rooster van lesuren, de voordracht en de benoeming van het personeel en de regeling der bezoldiging van het personeel aan de goed- keuring van den Minister wordt onderworpen en een, dat jaarlijks voor 1 April aan den Minister v<jn Binnenlandsche Zaken een verslag gezonden wordt van de uitkomsten van bet onderwijs in het afgeloopen jaar. Van de aan den Minister in te zenden stukken wordt een afschrift gezonden aan den inspecteur van het Middelbaar onderwijs met het toezicht op de school belast. Axel. Voor het toelatings-examen tot de rijksnormaallessen alhier hebben zicb aangemeld voor de derde klasse 1 voor de eerste klasse 22 voor de voorbereidende klasse 2e afdeeling 2 en voor de le afdeeling 8 candidaten. Axel, 22 Jan. Gisteravond werd alhier eene vergadering gehouden onder voorzitteTschap van den heer burgemeester, die daarmede het initiatief nam tot het plan om dit jaar ook in onze ge meente het onafbankelijkheidsfeest te vieren. In zijn openingswoord schetste spreker den toestand in dien donkeren tijd, waarin ons volk zuchtte onder het juk van Napoleon. Eenmaal daarvan bevrijd is ons land weer tot bloei en welvaart gekomen, zoodat naar sprekers meening reden te over is om feest te vieren. De heer Den Hollander wenschte nog niet met definitieve plannen voor den dag te komen, doch zag liever eene commissie benoemd, die plannen voor- bereidde en alsdan met medewerking der inge- zetenen tot uitvoering daarvan zou komen Wel wilde de burgemeester meedeelen, dat hij aan het feest een schoolfeest wilde verbinden en ook gaarne de straten zag versierd. Hierna werd besloten over te gaan tot stem ming van een 20tal personen, die bedoelde commissie uitmaken. Gekozen werden de heeren Ph. J. van Dix- hoorn, J. A. Dregmans, A. E. C. Eruijsse, Joz. de Feijter, A. de Ruijter, M. Wolfert, P. Lefeber, Mensonides, P. Buijze, J. de Feijter, D. v. Cadsand, P. Esselbrugge, A. v. 't Hoflf, J E. Vink, L. Bakker, H. v. Luijk, P. Augus- teijn, F. Dekker, J. Smies, C. Th. v. d. Bilt en P. Dees Dz. Kijkuit, Door de maatschappij ,,Voorwaarts alhier werd op 21 dezer aanbesteed de levering van pl.m. 67000 Eg. superphosphaat en 15500 Eg. kainiet. Voor superphosphaat werd ingeschreven door D. J. Oggel te Axel voor 2,20'/2, W. Bedet te Ter Neuzen voor 2,18, J. de Moor te Hulst voor 2,16, A. Hamerlinck te Ter Neuzen voor f 2,15, P. de Bruijne te Axel voor 2,14lji. Gegund aan P. de Bruijne. Voor kaiDiet werd ingeschreven door: J. de Moor te Hulst voor 2,13V*. D. J. Oggel te Axel voor 2,ll6/8, D. Scheele te Ter Neuzen voor 2,116/8, P. J- Scheele te Ter Neuzen voor f 2,llB/g. Bjj loting gegund aan P. J. Scheele. Er was een biljet van onwaarde. Landbotiw-Arbeidswet. De Minister jzan Landbouw heeft zijn voor- ontwerp-Landbouw-Arbeidswet aan verschillende belanghebbenden toegezonden, ten einde er hun meening over te vernemen. De hoofdbepalingen van 't ontwerp komen op het volgende neer. Een kind beneden 13 jaar of nog leerplichtig mag geen landarbeid verrichten, behalve voor kinderen boven tien jaar die soorten landarbeid, die nader aan te wijzen zijn bij algemeenen maatregel van bestuur. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan voorgeschreven worden dat bepaalde soorten van landarbeid, of landarbeid onder bepaalde omstandigheden, door jeugdige personen en vrouwen, op grond van gevaar voor de gezond heid, de zedelijkheid of het leven, niet mogen worden verricht. Jeugdige personen en vrouwen mogen, be- houdens de uitzonderingen, bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald, geen landarbeid verrichten van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Een vrouwelijke persoon, die gehuwd is, of die, ongehuwd zijnde, een huishouden te ver- zorgeu heeft, en van dit laatste aan het hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennis gegeven, mag behoudens in de gevallen, bij algemeenen maatregel van bestuur aangewezen, geen landarbeid verrichten a. gedurende twee ureu aehtereen tusschen 11 en 3 uur des daags b. des Zaterdags na een uur des middags. Een vrouwelijke persoon mag geen landarbeid verrichten binnen vier weken na haar bevalling. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald, wat met inachtneraing van de nadere voorschriften, door het districtshoofd der arbeids- inspectie gegeven, bij het verrichten van land arbeid moet worden aangewend a. tot het bevorderen van zindelijkheid b. tot het bevorderen van een dragelijken temperatuur c. tot het verwijderen van schadelijkedampen, gassen of stof; d. tot 't voorkomen van ongevallen en van gevaar voor de gezondheid e. tot het verschaffen van hulp bij onge vallen; f. tot het verschaffen van goed drinkbaar water. (Zel.) Gewetensgeld. De Minister van Finan- cien maakt bekend dat ten beboeve van's Rjjks schatkist van onbekenden zijn ontvangen een bedrag aan bankbiljetten en postzegels van 381,79 en een postwissel uit Eindhoven ad f 22,41 beide bedragen ter voidoening van te weinig betaalde successierechten. (St. Ct.) Politieke koeien. In Friesland zegt „Het Volk", vindt men alle jonge dochters op den stal terug, tenminste haar namen. Men zie slechts in de catalogi van veekeuringen, stierententoonstellingen enz. Men vindt er Baukje, Grietje, Anna, letjeenz. Zelfs Eamerleden worden er „op stal gezet". Een koe heet Helsdingen, omdat zi] een grijs- kop is een vuurroode heet Pieter Jelles, een, die ontzettend zwaar loeit, Duijs. Er is zelfs een anarchist bjj, die zich zeker alleen in vrijheid wil laten melken. Het bestuur van de Groote Club te Amsterdam heeft een bod van 1,000,000 ontvangen op haar 900 M». groot terrein op den hoek van de Ealverstraat en den Dam. Men is daar al geruimen tijd bezig met het leggen van de grondvesten voor het nieuwe gebouw van de Groote Club. Het bestuui zou, naar de N. R.. C. meldt, voornemens zijn het aanbod van de hand te wijzen. Maandagmiddag waren aan de Jacob Cats- kade te Amsterdam drie jongens op een ijzeren kipkar, waarmede zand vervoerd wordt aan het spelen. Plotseling sloeg de ijzeren kar om en de jongens geraakten er onder. Een liunnei was bijna or.middellijk dood, een andere werd er zwaar gekwetst onder vandaau gehaald, de derde was licht verwond. De doode en de zwaarverwonde knaap werden naar het Wilhel- miuagasthuis vervoerd. (N. R. Crt.) I N GEZONDEN stukken. O Ter Neuzen, 19 Januari 1913. Mijnheer de Redacteur Yergun mij een plaatsje in Uwe courant voor het °nGelhka'met de komst van onzen nieuwen Burgemeester schijnt volgens diens rede Ter Neuzen plotseling een hee stuk vooruit te zijn gegaan en de cyfers door Z.L.A. tot staving genoemd zijn aardig bijeengebracht, maar de ontboezeming van .lantje Houvast heeft my toch aan 'S'twijfe^zult ge een oud-Rotterdammer vergeven. Diens hart gaat uit naar, en blijft warm kloppen voor, Rotterdam. En als hij dan hoort van een p aats die zich met Rotterdam vergelijkt en waar 5, ja 10 X "chepen per hoofd der bevolking komen, dan ziet hij zyn stad een plaats teruggehracht op de wereld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2