Algemeen N i e u w s- en Advertentieblad voor eeiiWsch-Vlaaideren. No 5868. Kamer van Koophaadel en Fabrieken Dinsdag 21 Januari 1913 53e Jaargang BEIBSTB blad. Openbare Vergadering Buitenland. ABONNEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. y Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het ovenge Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. te Ter> Keuzen, op Donderdag den 23 Jan. 1913, 's nam. 8 uur. De Voorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, A. P. DE YOS. De collectieve nota der mogendheden. De Telegr. bevat een telegram uit Berlin waarin wordt gemeld dat de tekst der door de gezanten der zes mogendheden te Constan- tinopel overhandigde nota luidt als volgt De ondergeteekende gezanten van Oostenrijk- Hongarije, Engeland, Frankrijk, Rusland, Duitsch- land en ltaiie, bebben van hun regeeringen de op- dracht ontvangen aan zijne Excellence den Minis ter van Buitenlandsche Zaken van Zijne Majesteit den Sultan, de voJgende mededeeling te doen Wenschend, de hervatting der vjjandelijkheden te voorkomen, gelooven genoemde mogendheden de aandacht der 'lurksche regeering te moeten vestigen op de groote verantwoordelijkheid, die zij op zich nerafn zon, wanneer zij tegen het advies der mogendheden in, het herstel van den vrede zou veihinderen. Zij zou het slechts zich zelfte wjjten hebben, wanneer de voortzetting van den oorlog tengevolge zou hebben, dat de hoofdstad in gevaai werd gebracht en de vjjandelijkheden tot de Aziatische provincies werden uitgebreid. In dit geval zal zij niet op een gunstigen uitslag van de bemoeiingen der mogendheden kunnen rekenen, om haar tegen de gevaren te beschermen, die zij zelt heeft uitgelokt, niettegenstaande de raadgevingen der mogendheden. Met het oog op de huidige omstandigheden, zal de Turksche regeering na het sluiten van den vrede, den moreelen en materieelen bijstand der groote Europeesche mogendheden noodig hebben om de schade, die de oorlog veroorzaakt heeft, weder goed te maken, haar positie in Constantinopel te versterken en den toestand in de Aziatische provincien te verbeteren, wier bloei haar voor- naamste kracht vormen zal. Om dit noodza- kelijke werk te kunnen ondernemen en uit te voeren, zou de regeering van Zijne Majesteit den Sultan slechts dan rekenen kunnen, wanneer zij haar raadgevingen, die gebaseerd zijn op de algemeene belangen van Europa en van Turkije, opvolgen zou. Onder deze omstandig- hedeu gelooven de mogendheden opnieuw aan de Ottoraaansehe regeering te moeten adviseeren om in den afstand van Adrianopel aan de ver- bonden Balkanstaten toe te stemmen en de zorg voor het lot der eilanden in de Egeische Zee aan de mogendheden over te Iaten. Tegenover deze concessies zouden genoemde mogendheden bereid zijn, de Mohammedaansehe belangen in Adrianopel te beschermen en voor de veiligheid van de zich aldaar bevindende moskeeen, en religieuse gebouwen te zorgen. Eveneens zouden zij bij de oplossing van de kwestie der eilanden in de Egeische Zee het. daarheen trachten te leiden, dat iedere bedreiging tegen de veiligheid van Turkjje uitgesloten bleef. Volgens berichten aan de Telegr. zou Zaterdag in de Egeische zee een treffen hebben plaats gehad tusschen de Tursche en Grieksche oorlogschepen, waarbij de Turksche vloot ge- heel zou vernietigd zijn. Volgens een ander'bericht zou de Turksche vloot, die de Dardanellen was uitgestoorad zich daarin teruggetrokken hebben, doch was bet niet mogelijk omtrent de Turksche verliezen mlichtingen te krijgeu. De nieuwe Fransche President. Vrijdag is in een vereenigde zitting van de Senaat en de Kamer tot President van de 1'ransche republiek gekozen, in plaats van den j bekenden heer Fallieres, die niet meer in aan- merking wensehte te komen, de heer Poincare, de Minister-president, van wie de laatste dagen bleek dat hij de meeste kansen maakte, al is het ook, dat dank zij verschillende machinaties die werden aangewend, hij in de partij vergadering der Republikeinen eenigszins in de minderheid bleef. De veldtocht voor de verkiezing van een Franschen president duurt niet zoo lang als die van dien der Vereenigde Staten en er wordt niet zooveel stof opgeworpen, omdat de strijd wordt uitgevochten onder de Senaat en Kamer- leden en niet rechtstreeks door de kiezers, maar het is niettenain gebleken dat er heel veel geknipt wordt, dat de politieke program- ma s ten slotte worden op den achtergrond gedrongen door persoonlijk belangen. Daar- over werden in de bladen meerdere klachten geuit. De verkiezing van Poincare blijkt over het algemeen zeer goed te worden opgenomen door de meerderheid der pers en der bevolking en de hem vijandig gezinde fracties beginnen ook reeds bij te vallen. Over het algemeen wordt de nieuwe president, die reeds vroeg zijn politieke loopbaan begon en die nu op 52jarigen leeftijd op de hoogste sport staat, met vertrouwen begroet. TER NEUZEN, 20 Januari 1913. Ilet weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 762.2 Horta. Laagste H 735.8 Holyhead. Verwachting tot den avond van 21 Januari: Matigetijdelijk wellichtkrachtige meest Zuid- westelijke wind, betrokken tot half bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde tempe- ratuur. I Van de Midd. beurtschippers A. de Smidt en M. Verschelling welke Vrijdagnamiddag van Vlissingen naar Breskens overstaken had eerst- genoemde het ongeluk tengevolge van den hevigen wind, dat zijn mast brak zoodat hij hulpeloos ronddreef. Zoodra zijn collega dit bemerkte werd hij op sleeptouw genomen en in de buiten- haven te Vlissingen gebracht. Zaterdagmorgen om 11,30 uur werd hij naar Breskens gesleept door de sleepboot R. S. G. 1. (Midd. Ct.) De Midd. Ct. meldt dat Donderdag door de politie van Breskens gearresteerd is zekere J. H. te Schoondijke op vermoeden van diefstal van kippen, bij J. F. te Schoondijke. De politie- hond //Prins heeft bij deze aanhouding weer een mooie rol gespeeld. Ondanks de vele regen die des nachts was gevallen en het ruim 10 uur na den diefstal was, wist hij het spoor te vinden vyn J. T., tot hij den dader J. H., die na be- lAuitenis weer naar zijn ouders is getransporteerd, zpodat hij op het oogenblik zich weer op vrije voeten bevindt. Zaamslag. Door Ds. H. P. M. de VValle te Helder, is het beroep naar de Gereformeerde gemeente alhier aangenomen. Boschkapelle, 19 Jan. Heden namiddag werd in de bewaarschool eene vergadering van ingezetenen gehouden, ter bespreking van de feestelijkheden ter gelegenheid van het oOjarig huwelijk van B. van Hoove en echtgenoote op Maandag 3 Febr. a. s. '1 ot leden der feestcommissie, waarvan de WelEd.Achtb. Heer Burgeraeestereere-voorzitter is, werden gekozen de heeren F. A. Stallaert- Perdaan, H. Claeys, A. J. v. Vooren, G. J. de Gier en P. A. de Maat. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 3. Benoeming van em onderwijzer aan de openbare school D te Sluiskil. J'" b'*d Maandwg-, Huen»d»g. en Vg»jdag»yonilt altgeiaDderil op Fee>tda|[eB blj de Klrina I*. J. ViX »K MXD«. te far Xeaieo. Vergadering van Vrijdag 17 Januari 1913. \oorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezig de heer Wieland. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde 1. Notulen. De notulen der voorgaande vergadering worden onver- anderd vastgesteld met algemeene stemmen. j. 2. Ingekomen slukken. Een schrijven van de Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs, waarin wordt bericht dat tot voorzitter dier commissie is verkozen de heer Drost en tot secretaris de heer Speetjens. \erder wordt mededeeling gedaan van den opgemaakten rooster van aftreding, die is vastgesteld als volgtin 1914 de heeren C. le Nobel en L. T. van Hasselt; in 1915 de heeren E. 11. T. van Borssum Waalkes en F. I. II. Speetjens en: n 1916 de heeren R. Drost, J. M. Mulder en 11. W. It. Kramer. I». Een schrijven van het lid van den Raad, den heer Donze, waarin deze voorstelt aan art. 6 der verordening regelende den genees-, heel- en verloskundigen dienst in deze gemeente toe te voegen»ook ten behoeve van alle ondersteunden van een erkend kerkgenootschap." Dit voorstel wordt gedaan naar aanleiding van het in de vorige vergadering besprokene, omtrent het afgeven van briefjes voor geneeskundige behandeling van armen op verzoek van de diaconie der Ned. Herv. gemeente. De \oorzitter stelt voor dit voorstel te verzenden naar Burg, en Weth. om advies. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de openbare school D te Sluiskil. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren C. Bakker, P. J. Eijke en van de Velde. De heer Van de Velde heeft inmiddels bericht gezonden dat hij wegens zijne benoeming te Oudelande, die inmiddels plaats had, niet verlangt in aanmerking te komen. Hij de alsnu plaats hebbende stemming wordt de heer Bakker benoemd met 11 stemmen. 1 stem is uitgebracht op den heer Eijke. Op aanwijzing van den Voorzitter hebben de heeren Drost en De Feijter voor stemopnemers gefungeerd. Goedgevonden wordt dat de benoemde zoo spoedig mogelijk in functie zal treden, daar de vacature aan de school te Sluiskil thans is opengekomen. -J-. Voorstel tot wijziging van het reglement ran orde voor de vergadering van den Qemeenteraad. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 3 Jan. 1913, waarin zij, naar aanleiding van het aan hen ingezonden reglement van orde voor de ver- gaderingen van den Gemeenteraad, verzoeken onder de aandacht van den Raad te brengen, dat het laatste lid van art. 13, waardoor alle niet door de Gemeentewet uit gesloten leden tot het uitbrengen van hunne stem ver- plicht worden, wel is waar niet in bepaalden strijd is met de Gemeentewet, doch niettemin beter zou vervallen, daar een raadslid, ook buiten de in art. 46 der Gemeentewet opgenoemde gevallen, gegronde redenen kail hebben, om zich van stemmen te onthouden. Bovendien mist het voorstel elke sapctie, zoodat over trading daarvan geenerlei gevolg kan hebben. Voorts wijzen Gedep. Staten er nog op dat in het laatste lid van art. 29 de woorden »ingevolge art. 51 der gemeentewet" onjuist zijn. Bij een tusschenstemming kan wel in geval van staking van stemmen het lot beslissen, zooals ook is medegedeeld in hunne aanschrijving van 7 Jan. 1910 (Provinciaal Blad No. 4), doch dit geschiedt dan niet krachtens art. 51 d.er wet, welke bepaling alleen betrekking heeft op zoodanige stemmingen, welke rechtstreeks tot het benoemen of voordragen van personen leiden. Burg, en Weth. geven naar aanleiding van dit schrijven te kennen, dat zij, doel en strekking van een reglement van orde voor eene vergadering in aanmerking nemende, geen vrijheid kunnen vinden den Raad voor te stellen gevolg te geven aan den wenk van Gedep. Staten, om het laatste lid van art. 13 van het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad te laten ver vallen. Burg, en Weth. zijn van oordeel, dat leden van den Raad een publiekrechterlijken last te vervullen hebben en met dezen last niet kunnen doen als met een burger- rechtelijke bevoegdheid, waarvan zij naar goedvinden al dan niet gebruik maken. In het publiek recht is iedere bevoegdheid tevens plicht. Voor die meening vinden Burg, en Weth. steun in eene aanteekening op artikel 104 van de Grondwet van 1815, door Thorbecke gemaakt. Ook prof. Oppenheim onderschrijft de meening, dat een lid van den Raad dat zich van stemmen onthoudt, buiten de gevallen, waarin het daartoe verplicht is, in de vervulling zijner eerste plichten tekort schiet. Burg, en Weth. erkennen gaarne, dat de wet geen middel aan de hand doet, om personen, die in deze hun plicht niet doen, daartoe te dwingen. Het gaat hun inziens evenwel niet aan, de bepaling daarom te laten vervallen, vermits dan ineerdere artikelen van het reglement voor schrapping in aanmerking zouden komen Met eene weglating van «ingevolge art. 151 der Ge meentewet in het laatste lid van art. 29 kunnen zij zich vereenigen. Zij stellen daarom voor in het laatste lid van art. 29 van het op 21 Nov. 1912 voor vergaderingen van den gemeenteraad vastgesteld reglement van orde te schrappen singevolge artikel 51 der Gemeentewet." Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Vaststelling van verordeningm op de heffing en invordering van schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs. De Voorzitter opent de algemeene beschouwingen over de door Burg, en Weth. ingediende concept-verordening op de helling van schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs en de daarop ingediende amendementen. Hij deelt mede eene nota van door Burg, en Weth. in hun oorspronkelijk voorstel aangebrachte wijzigingen, waardoor dit thans luidt als volgt: Art. 1. Ter tegeinoetkoming in de kosten van het openbaar meer uitgebreid lager onderwijs, welke voor rekening der gemeente blijven, wordt voor iederen leer- ling der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs een schoolgeld geheven. Art. 2. Voor kinderen van bedeelden en van hen, die, sehoon niet bedeeld, onvermogend zijn, is geen schoolgeld verschulaigd, wanneer door die kinderen wordt voldaan aan de in de verordening, tot regeling van het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente, gestelde voorwaarden. Voor de toepassing in dit artikel worden als onvermogend aangemerkt, zij die of niet, of naar een belastbaar inkomen van minder dan 100, in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen. Art. 3. Het schoolgeld bedraagt voor een leerling van de le. klasse 2e '2, 3e 18) per jaar, wanneer zijn vader, moeder, voogd of ver- zorger een zuiver inkomen heeft van niet meer dan f 8QO. le klasse15, 2e 21, 3e 30, per jaar, wanneer zijn vader, moeder, voogd of ver- zorger een zuiver ijakomen heeft van meer dan J 800 en niet meer dan f 1300. le klassef 24, 2e d 30,- 3e 12, per jaar, wanneer zijn vader, moeder, voogd of ver- zorger een zuiver inkomen heeft van meer dan f 1300 en niet meer dan f 1900. le klasse33,— 2e 12,— 3e d i r 60,-r- per jaar, wanneer zijn vader, moeder, voogd of ver- zorger een zuiver inkomen heeft van meer dan f 1900. Het zuiver inkomen van ouders, voogden of verzorgers wordt berekend overeenkomstig de verordening op het hell'en van een hoofdelijken omslag in deze gemeente. Naar het inkomen van elders wonende of gevestigde ouders, voogden of verzorgers van leerlingen zal tijdig door Burgemeester en Wethouders worden geinforineerd. Art. 4. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers der leerlingen. Art. 5. Voor elke maand, alsmede voor elk tijdvak van eene maand waarin een leerling de school niet be- zoekt, wordt op aanvraag onthefling van schoolgeld ver- leend, wanneer het schoolverzuim zijn oorzaak vindt in a. verwijdering van de school als tuchtmaatregel b. overlijden c. vertrek uit de gemeente d. 't verlaten der school, en e. onmogelijkheid, door ziekte of anderszins de school te bezoeken. Art. 6. Het schooljaar loopt van den len September tot en met den 31sten Augustus d. a. v. Art. 7. De invordering, der volgens deze verordening verschuldigde schoolgelden, heeft plaats overeenkomstig de verordening op de invordening van schoolgeld voor het openbaar meer uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen van heden. Art. 8. Deze verordening treedt in werking op den eersten September 1913. Alsdan vervallen de vroegere voorschriften op de heffing van schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar onder wijs bericht dat de aan hun college toegezonden concept- verordeningen op de heffing van schoolgeld voor het openbaar meer uitgebreid lager onderwijs en op het middelbaar onderwijs, aanleiding gegeven hebben tot de volgende opmerkingen 1. Wat betreft die op het M. U. L. O. Uit artikel 2 volgt dat kinderen, wier ouders of ver zorgers niet in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen, geen toegang kunnen krijgen tot het M. U. L. O., tenzij zij zeer goeden aanleg hebben, de school trouw bezoeken enz. Waar nu voor betalende leerlingen geene eischen gesteld worden wat betreft aanleg, komt het onze commissie voor dat het stellen van dien eisch voor niet betalende leerlingen onbillijk is. Dat de kinderen de school trouw moeten bezoeken, op die bepaling stelde zij pnjs die te handhaven. Wat betreft artikel 3 was onze commissie van oordeel dat er geene redenen bestaan het schoolgeld niet op alle klassen tot gelijk bedrag te helfen. Het navolgeude tai ief geldig voor de le, 2e en 3e klasse wordt in overwegiug gegeven: per leerling en per maand /I,—, bij een belastbaar inkomen van meer dan 100 tot en met 50U gulden. *1,50, wanneer die cijfers resp. bedragen 500800 gulden. 2,50, 800—1300 3,50, 13001900 5,dat inkomen meer dan 1900 gulden bedraagt. Voor meerdere kinderen uit een gezin bedraagt het schoolgeld voor het tweede kind eu voor het derde en volgende telkens de l/2 van hetgeen voor den kind ver schuldigd is. Boeken en schoolbehoeften blijven voor rekening der leerlingen. In hoeverre bovenstaand tarief kan dienen met het oog op artikel 50 sub b der wet op het Lager Onderwijs, kan onze Commissie niet beoordeelen bij gebrek aan de ver- eischte gegevens. Bij artikel 4 wordt aanbevolen geene onthefling te ver- leenen bij verwijdering uit de school als tuchtmiddel, overigens kwam splitsing van dat artikel gewenscht voor, zoodat de onthefling worde verleend per kalendermaand, behalve in het geval van ziekte o. a. (zie sub e) als wanneer die dient te worden verleend per tijdvak van een maand. Bij artikel 5, dat duidelijk dient te blijken of tijdens de vacantie ook schoolgeld verschuldigd is; thans wordt in Augustus slechts een halve maand schoolgeld geheven, wat naar het oordeel onzer commissie minder juist is. 2. Wat betreft het Middelbaar Onderwijs. Voor kostelooze toelating wordt het wenschelijk geacht per klasse niet meer dan drie leerlingen toe te laten. Het schoolgeld zou progressief dienen te zijn. Boeken en schoolbehoeften blijven voor rekening der leerlingen, evenals dit elders algemeen het geval is. De drie klassen duidelijkheidshalve te noemen klasse A, B en C.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1