Predikbeurten. is hier ook nog een Tzatzaldzja-linie, en dat is de Grondwet. Deze schrijft voor dat het „openbaar" onder wijs een voorwerp is van de aanhoudende zorg der regeering. Daarin zit een bevoorrechting tegenover het vrije onderwijs. Terecht werd door bet Ministerie Mackay ingezien dat het wetsartikel subsidieering van het bijzonder onderwijs niet uitsloot. Geheele gelijkheid is echter alleen te ver- krijgeu wanneer nit de Grondwet het woord openbaar gelicht wordt. Dan werd de geheele gelijkstelling verkregen. Links, dat overigens op alle terrein de gelegenheid aangrijpt om vc!?r. 8e'fl^heid te strijden, kan zich met die wijziging nog niet vereenigen. Men wil voor het openbaar onderwijs de bevoorrechte positie behouden. -Er wordt ook door hen beweerd dat het bij— zonder onderwijs de prikkel van het openbaar onderwijs niet kan missen. Spreker ziet die bewering onder de oogen. Voor een 15tal jaren, stond het bijzonder onderwijs over het algemeen zeker in verschillende opzichten bij het openbaar onderwijs ten achter, maar daarin is inmiddels een groote verandering gekomen, in alle opzichten is er verbetering, ze heeft zich beter kunnen ontwikkelen, omdat zij niet zoo gebonden is aan reglementswerk, maar een ideaal beginsel beoogt. Laat men het maar aan het werken van de vrije school over om paeda- gogisch aan de spits te staan, e« dan heeft de overheidsscbool geen reden van bestaan meer. Dan zal vanzelf de vrije school regel en de overheidsschool aanvulling worden. Met den nieuwen toestand kunnen zich nog niet vereenigen de z. g. ,,frontmakers". Deze letten niet op de geschiedenis en zien in de bijzon- dere scholeu nog steeds inrichtingen van minder ideele bedoelingen, ontstaan door de macht van geestdrijvende predikanten. Deze kunnen zich met de vrije school niet vereenigen en wenschen volkomen verdemocratiseering van de openbare school. Deze beschouwen nog steeds de bijzondere school als de school die de natie verdeelt en de openbare als een symbool van eenheid. Spreker had vroeger altjjd eerbied voor de idea- listen die dachten dat dit laatste mogelijk was, maar hij meent, wanneer men den loop der zaken nagaat, dat hun volhouden dwaasheid is. Het was misschien mogelijk geweest wanneer men een facultatieve splitsing had ingevoerd, zooals Groen van Prinsterer die zich dacht. Daar is toen niets van gekomen en nu is de tijd reeds lang voorbij om nog over dusdanige regeling te denken. Er zijn zekere Juni-gebeurtenissen in het zicht en dat moet men in aanmerking nemen bij de beoordeeling van het sprekeu en schrij ven van sommige menschen. Spreker wijst op een artikel van den Nieuwjaars-redacteur van het Schoolblad, dat een artikel bevat over de open- bare school waaruit een verregaand optimisme blijkt, dat tegenwoordig niet meer is vol te houden. Men beweert van de zijde der voor- standers van het openbaar onderwijs dat die school menschen wil kweeken. Onzerzijds, zegt spreker, is wel eens de vraag gesteld of de bijzondere school dan geen menschen kweekt. Het antwoord op die vraag is echter nooit gegeven. Men moet die hartstochtelijke uitingen die vertroebeling in den strijd brengen, niet te ernstig nemen, maar zij wijzen er toch op, wat er op den bodem van het hart verscholen ligt. De voorliefde voor de openbare school is nog niet verdwenen en er blijkt uit, dat men van een links ministerie geen oplossing der schoolkwestie te wachten heeft in den geest zooals de voor- standers van het vrije onderwijs dien wenschen, doch ook heeft men van links geen terugzetting der geschiedenis meer te duchten ofinkrimping der verkregen rechten. De gelijkstelling van het onderwijs zal naar de meaning van spreker den inzet moeten zijn van den politieken strijd. Als overeenkomstig het gewijzigd Unie-rapport de openbare school verdween en de bijzondere regel werd, zouden alleen daar overheidsscholen moeten worden ingericht, waar het rijksbelang dit vorderde of de belaugstelling der ouders te gering bleek om tot de oprichting eener vrije school te geraken. Voor de gemeente-financien zoude dit ook een niet onbelangrijke wijziging zijn, daar het onder wijs dan geheel rijkszaak werd en de gemeente van die zorg zou worden ontlast. Dan zou eerst sprake kunnen zijn van een nationale school. De neutrale staat zou de inrichting van den geest van het onderwijs overlaten aan de vereenigingen die de scholen inrichten. De Staat zou dan alleen hebben te letten op de bekwaambeid en moraliteit der onderwijzers, in dien zin dat een moraliteit bedoeld wordt, die geraeen goed is van alien. De Staat zou dan alleen een soort politiedienst te vervullen hebben, en letten op degelijkheid en zedelijkheid. Afscheid nemende van den politieken kant van het vraagstuk, bespreekt de heer Brants in het breede de inrichting van het onderwijs. In de staatscommissie die daarover rapport had uit te brengen bleek dat daarover met de mannen van links wel valt te praten. Eenmaal het strijdpunt voorbij, dan kan men wel tot over- eenstemming komen, al is het ook dat ook dan de antithese zich nog doet gevoelen, aangaande de methodiek, de Ieerstof, het onderwijs in de kennis der natuur. De spreker wees op het opmerkelijke dat men de tegenwoordige eeuw reeds bij den aan- vang een naam heett gegeven, nl. de eeuw van het kind. Daaruit blijkt dat er iets hapert aan de opvoeding van het kind, men heeft zich daarmede tijdens den vooruitgang in de vorige eeuw niet voldoende bezig gehouden en men begint de vrees te koesteren dat er geen nage- slacht zou overblijven om te genieten van hetgeen de vooruitgang op verschillend gebied bracht. Uitvoerig behandelde spreker dit onderwerp, waaromtrent zich een nieuwe wetenschap ont- wikkeld. Voor alles meent spreker dat voor het kind eene christelijke opvoeding noodig is, waarvoor door prof. Bavink op het congres voor zedelijke opvoeding te's Gravenhage terecht een lans is gebroken. Spreker roept de aandacht in van theologen, juristen en doktoren, voor het congres voor kinder-studie, in Den Haag te houden, terwijl hij de aandacht der schoolbesturen en onder wijzers vraagt voor de studie van de verschil lende maatregelen die kunnen leiden tot verbetering en volmaking van het onderwijs, en te werken aan de bereiking van het doel de school aan de ouders, maar voor het kind. Evenals men voor de vliegtuigen nog steeds zoekt naar het vervaardigen van een beteren motor, moet ook op schoolgebied de motor niet stilstaan en steeds worden voortgewerkt. Door bestudeering van de vraagstukken die zich voordoen, moet men trachten dat de hoogste vlucht te doen nemen. Na deze belangwekkende rede, die met groote aandacht werd gevolgd, werden aan den spreker een drietal vragen gesteld, die in het kort door hem werden beantwoord. De voorzitter dankte den spreker hierna voor zijne leerrijke rede, hopende dat men later meermalen in de gelegenheid zou zijn den heer Brants te hooren. Hij verzocht deaanwezigen te zingen Ps. 121 1, waarna de heer Brants met dankgebed de bijeenkomst sloot. Des avonds had ter zelfde plaats eene tweede vergadering plaats, waarin als spreker optrad de heer Ds. F. G. Petersen, die als onderwerp had gekozen ,,Met truffel en geweer" waarvoor hij zijn stof vond in Nehemia 4, dat door den voorzitter, den heer De Koning na het openen der tweede bijeenkomst was voorgelezeu. De strekking der rede was een vermaning tot de voorstanders en dienaren van het bijzonder christelijk onderwijs om steeds voort te bouvven aan het begonnen werk en te streven naar steeds grootere volmaking der school. Na het eind dezer rede had ook nog eenige gedachtenwisseling plaats. Bij de opening dezer bijeenkomst was ge- zongen Ps. 105 5, en aan het einde Ps. 127 1, waarna Ds. Petersen met dankgebed sloot. Blijkens opgave van den centralen ge- zondheidsraad werden in de week van 8 tot en met 14 Jan. in Zeeland geconstateerd de volgende gevallen van besmettelijke ziekte van roodvonk 2 gevallen te Nieuwvliet en 1 geval te Koudekerke, Poortvliet en Rilland-Bath van diphteritis 5 gevallen te Goes en 1 geval te Brouwershaven, Noordgouwe, Philippine en Zaamslag. De St. Ct. bevat een Kon. besluit van 8 Jan. waarby o.a. aan C. L. Janssens te St. Jansteen vrijstelling voor goed van den dienst bij de militie wordt verleend. Shiiskil. Donderdag werd aanbesteed door d« Yereeniging //Landbouwbelang" alhier, de levering van pl.m. 100,000 Kg. Superphosphaat, 130,000 Kg. Amm.-superphosphaat en 32,000 Kg. Chilisalpeter. lnschrijvers waren Voor superph.P. Hoste te St. Laureijns voor 2,29 P. J. van Aardenne te Dordrecht voor 2,20 D. J. Oggel te Axel voor y 2,19s Hamelink te Ter Neuzen voor 2,148/10VY. Bedet te Ter Neuzen voor /2,13; Chemische Meststoffenfabriek te Vlake voor f 2,12. Voor amm.-superph.J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,89 W. Bedet te Ter Neuzen voor f 7,85 Moreels te Gent voor 7,85 Dordtsche Kunstmest-Maatschappij te Dordrecht voor 7,82P. Hoste te St.-Laureijus voor 7,82 Chemische Meststofienfabriek te Vlake voor f 7,80 P. J. van Aardenne te Dordrecbt voor 7,09; D. J. Oggel te Axel voor f 7,63. Voor Chili-salpeterD. J. Oggel te Axel voor 13,86 J. Scheele te Ter Neuzen voor 13,67 en W. Bedet te Ter Neuzen voor f 13,63. Aan de laagste inschrjjvers gegund. Zaamslag. Donderdagmorgen 1.1. had de werkman J. H. bij het naar zijn werk gaan het ongeluk uit te glijden waardoor hij een been boven den enkel brak. Per as werd hij huiswaarts gebracht alwaar spoedig genees- kundige hulp werd verleend. Naar men uit goede bron verneemt zal het hoofd der openbare school in de buurtschap Othene, de heer A. Kok, met April a.s. op pensioen worden gesteld na aldaar 31 jaren als zoodanig te zijn werkzaam geweest. Allen die den heer Kok in zijn werkkring hebben gekend, weten zeer zeker dat hij steeds was, een uitstekend onderwijzer, wiens plaats straks zal worden aangevuld, door iemand die hem kan evenaren, maar overtreffen niet. In en om zijn school heerschte altijd een voor- beeldige orde. Het is te hopen dat de heer Kok nog vele jaren van zijn pensioen een wel- verdiende rust moge genieten. Koewacht. Deze week is door de Belgische politie het onderzoek hervat omtrent den diefstal met inbraak bij B. D'Hert op Belgisch gedeelte dezer gemeente en de mishandeling van den eigenaar waarvan de daders nog steeds onge- straft rondloopen. Er liepen namelyk sinds eenigen tijd geruchten omtrent de vermoedelijke daders en teveus werden bijzonderheden verhaald, waaromtrent de politie zekerheid wilde hebben. Verschillende personen, van wie men vermoedde, dat zij iets van de zaak wisten, werden streng onderhoord. Binnenkort zullen enkelen voor den onder- zoeksrechter te Gent moeten verschijnen. De alwetende „men" beweert, dat thans na verloop van ruim een jaar, de zaak aan het licht zal komen. 't Is te hopen, dat „men" ditmaal de waarheid heeft gesproken. Kloosterzaude. De hengstenvereeniging /Vooruitgang" alhier beeft uit den stal van den heer Joh. de Feijter, burgemeester van Zaamslag, den prachtigen 3jarigen hengst //Bristol" aan- gekocht. Hulst. Bij de aanbesleding door de aankoop- commissie van den R. K. Boerenbond Z.-Vl. (O. D.) van a 128400 Kg. superphosphaat, leveren Walsoorden en Paal, b 237400 Kg. superphosphaat, leveren Walsoorden, c 92100 Kg. superphosphaat, leveren Hulst, d 148300 Kg. amm.-superphosphaat, leveren Walsoorden en Paal, e 163000 Kg. amm.-superphosphaat, leveren Walsoorden, f 81600 Kg. superph., leveren Hulst, g 70400 Kg. chilisalpeter, leveren Walsoorden en Paal, h 80600 Kg. chilisalpeter, leveren Walsoorden, i 28800 Kg. chilisalpeter, leveren Hulst, j 41500 Kg., leveren Walsoorden of Hulst, k 145y0 Kg. zwavelzure ammoniak, leveren Walsoorden of Hulst, I 14250 Kg. katoenmeel, leveren Walsoorden of Hulst, m 20850 Kg. lijnmeel, leveren Walsoorden of Hulst, werd ingeschreven a. W. Bedet, Ter Neuzen, f 2,26, A. Adri- aanssens— Grimminck, Walsoorden, 2,25, W. Adriaanssensv. Gassen, Groenendijk 2,24, A. Geelhoed, 's Gravenpolder f 2,23, Centraal Bureau, Enschede j 2,20', G. I)ee3, Ter Neuzen 2,19, A. Hamelink, Ter Neuzen, idem, P. J. v. Aardenne, Dordrecht, 2,18, Internationale, Zwijndrecht, idem, L. Eversdijk, Kapelle 2,17, D. Scheele, Ter Neuzen, idem, J. F. de Moor Vlaminck, Hulst, f 2,13', Glerum en Co., Hansweert 2,12, J. F. Adriaanssens,' Groenen dijk, 2,09 25. b. W. Bedet 2,26, W. Adriaanssens 2,24, A. Geelhoed, idem, P. J. v. Aardenne f 2,23, Centraal Bureau f 2,20, A. Hamelink 2,196, A. Adriaanssens 2,19, G. Dees, idem. Internationale /2,18, L. Eversdijk y 2,17, D. Scheele 2.16, J. F. de Moor 2,125, Glerum en Co., /2,12, J. F. Adriaanseus /2.0 9 35. c. Coenen en Schoenmakers, Uden 2,32, P. J. v. Aardenne 2,25, L. Eversdijk 2,23, W. Bedet 2,20, A. Geelhoed, idem, D. Scheele, idem, Glerum en Co. 2,19, J. F. de Moor, idem, Centraal Bureau f 2,18, A. Hamelink 2,176, A. Adriaanssens 2,17, J. F. Adri aanssens 2,15. d. P. J. v. Aardenne 7,87, W. Bedet 7,86, L. Eversdijk 7,85, J. F. de Moor 7,84, W. Adriaanssens 7,826, D. Scheele f 7,82, A. Adriaanssens f 7,80 Internationale f 7,79, A. Geelhoed 7,74, Dordtsche Kunstmestm'j, Dordrecht, 7,72, Glerum en Co. 7,705. e. P. J. v. Aardenne 7,8-7 W. Bedet 7,86, L. Eversdijk 7,85, J. F. de Moor 7,84, A. Adriaanssens 7,80, W. Adriaanssens idem, D. Scheele, idem, Dordtsche Kunstmestmij f 7,72, Glerum en Co. 7,706, A. Geelhoed 7,69. f. P. J. Scheele, Ter Neuzen, 7,95, L. Eversdijk f 7,91, J. F. de Moor f 7,89, 1). Scheele 7,88, P. J. van Aardenne 7,87, Coenen en Schoenmakers 7,86, A. Adriaanssens 7,85, Dordtsche Kunstmestmij f 7,84, W. Bedet 7,83, Glerum Co. y 7,77s, A. Geel hoed f 7,73. g. P. J. v. Aardenne 13,89, W. Bedet,idem, L.' Eversdijk 13,80, Centraal Bureau 13,78s, I. v. d. Have, Rotterdam 13,75, W. Adri aanssens f 13,72, A. Gevers, Bergen op Zoom 13,70, A. Adriaanssens 13,69, P.J. Scheele, idem, J. F. Adriaanssens 13,58s. h. P. J. v. Aardenne 13,99, W. Bedet 13,89, L. Eversdijk 13,79, Centraal Bureau 13,77s, I. v. d. Have 13,75, A. Gevers 13,70, W. Adriaanssens 13,69, P. J. Scheele, idem, A. Adriaanssens 13,65, J. F. Adriaanssens f 13,58s. i. P. J. v. Aardenne 13,99, L. Eversdijk 13,85, Adriaanssens J 13,73, Centraal Bureau, idem, P. J. Scheele 13,72, J. F. Adriaanssens 13,605. j. leveren Walsoorden P. J. v. Aardenne 2,17, J. F. de Moor 2,15s, Internationale 2,13. j. leveren Hulst; P. J. v. Aardenne 2,17, J. F. de Moor 2,15', Internationale 2,13, A. Adriaansens y 2,12, Centraal Bureau 2,1062. k. leveren Walsoorden: Jaspers Co., Ant- werpen f 18,19, W. Bedet 18,10, A. Adri aanssens 17,97, Dordtsche Kunstmestmij 17,70, Centraal Bureau 17,52, Interna tionale f 17,24. k. leveren Hulst: Jaspers Co. 18,19, W. Bedet 18,10, Centraal Bureau 17,36, Internationale 17,24. I. leveren Walsoorden 1. v. d. Have 10. I. leveren Hulst: M. de Bruijne, Axel10.04, A. Leue, Antwerpen 21 francs. m. leveren Walsoorden: I. v.d. Have 10,20, Jaspers Co. 10,16. m. leveren Hulst: Jaspers Co. f 10,16, J. F. de Moor /GO,03, M. de Bruyne 9,88, A. Leue 20 francs. Gegund aan laagste inschry vers. Eenige inschrijvingsbiljetten werden te laat ontvangen en kwamen dus niet in aanmerking. Zonday 19 Januari 1913. Hervorrnde Ker/c. Ter Neuzen. 9J u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Siuiskil. 's Avonds 6 u., Ds. G. v. Die, v. Zaamslag, Zendingsrede. Axel. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u.. Ds. G. v. Dis, H. Avondmaal en 2 u., Ds. G. van Dis, Dankzegging. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams Jr., bediening van het H. Avondm. en 2 u., Ds. E. Raams Jr., Dankzegging. Woensdag 22 Januari, 's avonds 5t u., Ds. E. Raams Jr., onderwerp Het christe lijk huisgezin. Sas van Gent. 9j u., l)s. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde fierken. Ter Neuzen. 9 u., Ds.'j. U. Lammertsma, van Axel en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijii Jr. Axel A. u., Ds. J. F. van Hulsteijn, v Ter Neuzen en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Axel B. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., Ds. J. Fraanje. Hoek. Donderdag 23 Januari 6 u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gerefoi meerde <jcmeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Lokaal „Eben-HaczeiJ(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. R~E~ CHTSZAKER. Persdelict. In het dagblad #De Tijd" van Dinsdag 1 October 1912, kwam een stuk voor uit Zeeuwsch- Vlaanderen afkomstig, waardoor de notaris H. A. van Dalsum te Hulst, lid der Staten van Zeeland, zich beleedigd achtte. De naam van den iuzender bleef onbekend, zoodat de heer J. W. Helmer, chef-redacteur van *De Tyd", de verantwoordelijkheid op zich moest nemen en ook gaarne nam. Gisteren stond hij voor de 4<ie kamer der rechtbank te Amsterdam terecht. Op de zitting van heden werd het ge'incri- mineerde stuk voorgelezen. De strekking van het artikel was, aan te toonen, dat de notaris Van Dalsum eerst door huichelachtig vroom doen de geestelijkheid op zijn hand had gekregen, door wier invloed en p'rotectie hij een goede praktjjk wist te ver- krijgen, en daarna, toen hij //binnen was, de- zel'fde geestelijkheid den rug toekeerde, haar bespotte. verguisde en hoonde in zijn blad#De Volkswil." Hier volgen eenige uitdrukkingen, in het stuk van //De Tijd" voorkomend z/Hoe Van Dalsum er zoo ingekomen is V" z/Door handig gebruik" van huichelarij In het begin heeft hij alle geestelijke en ^veel katholieke voormannen er in laten loopen". „En in laffe ondankbairheid verguist en be- spot, hoont en grieft thans die man, diezelfde geestelijke en katholieke voormannen, die hem er in gebracht hebben." De beklaagde geeft op, het bedoelde stuk ge- lezen te hebben voor de plaatsing. Hij heeft niets persoonlyks tegen getuige Van Dalsum. Het is een kwestie van polemiek getuige voert strijd en „De Tyd" doet eveneens. Gaarne geeft hij toe, dat in het stuk grie- vende uitdrukkingen voorkomen. Het O. M., requisitoir nemend, achtte het stuk beleedigend van inhoud. Het opzet om te beleedigen, was aanwezig, dit blijkt uit den tooD van het stuk. De vraag zou kunnen rijzen, of beklaagde iets anders is dan de dader. Spreker nam aan, in overeenstemming met de jurisprudentie, dat bij beleediging de dader niet is de schrijver, maar degene, die aan het stuk publiciteit heeft gegeven. Rekening er mede houdende, dat de aanstaande verkiezingen de gemoederen wat heeft verhit, vroeg spreker veroordeeling tot f o0 boete, subs. 25 dagen gevangenisstraf. De heer Helmer verdedigde zicbzelf en hield

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6