AGENTEN gevraagd. Tandarts MEIER, Mond- en Tandziekten, Heeren Landbouwers. Voorjaars-Zaaigranen versch RUNDVLEESCH, Merinos Saijet. GOED E RAAD. Advertentien. 600Q0 Kg. Superphosphaat, 15000 Kg. KaTniet. De leeftijd doet er niets toe af. Hoogwatergetij te Ter Neuzen, Specialist voor De Vereeniging Landbouwbelang ongeveer 20,000 E.G. Ammonia^ Superphosphaat, en ongeveer 10,000 E.G. Chilisalpeter, Maatschappij „Voorwaarts", Het verbouwen van het cafe „In 'tGroene Woud" te Hoek (Enol). P. KOOLE, Axel. Te bekomen bij bestelling: Eerste kwaliteit Argentijnscli by P. C. v. MAELSAEEE, Zaamslag. De ouders wenden zich toen tot de recht- bank en kregen een vonnis, waarbij den groot- vader gelast werd, het kind af te geven. Nog weigerde de beklaagde aau het bevel te voldoen. Zelfs toen twee politieagenten het kind kwamen halep, moesten zij zonder resultaat heengaan. Ook thans nog bevindt zich het kleinkind bij haar grootouders, die in goeden doen zijn, en het kind goed opvoeden. Thans verklaarde de beklaagde voor het Hof, dat hp zijn dochter na haar bevalling bp zich had opgenomen, omdat zij van ellende omkwam. De vader doet niets, en de moeder verdient de kost met werken. Behalve het bewuste kind, heeft zij nog twee andere meisjes van anderhalf jaar en 4 maanden, die overdag ergens worden uitbesteed. De vader is een lanterfanter, die drinkt, door de Jotdaan drentelt en niets uit- voert. De kindertjes hebben thuis zelfs geen ligging. Ze slapen op den vloer. 't Is om deze reden, dat de bekl. weigerde het kleinkind in dat milieu te brengen, temeer, omdat de dokter gezegd had: „Als het kind daar komt, is het haar dood". Men wendde zich tot den voogdijraad, om de ontzetting der ouders uit hun ouderlijke macht te verkrijgen, doch het onderzoek bracht niet voldoende omstandigheden aan het licht, om maatregelen te semen. Nog nimmer hebben de ouders naar het kind omgezien en, zeide de bekl.„Als de moeder het kind op straat zou zien, zou ze het niet eens kennen Na het verhoor van bekl. nam het 0. M. requisitoir en wees er op, dat ten laste gelegd is, dat bekl. het kind aan het gezag. zijner ouders heeft onttrokken gehouden, nadat hij eerst het toezicht over de minderjarige namens de rechthebbenden bevoegdelijk had uitgeoefend. Dit nu achtte de ajiv.-gen. bewezen want al had de vader met niet zooveel woorden het kind aan haar grootvader toevertrouwd, de man wist toch, waar het kind was en gaf dus stil- zwijgend toestemming tot het verblijf aldaar. Bier was dus het geval aanwezig, waarop het arrest van den Hoogen Raad van 2 Nov. 1903 (W. 7986) betrekking had. Wat de straf aangaat, werd eenerzijds in aan- merking genomen, dat bekl. handelde uit het goed motiefworde anderzijds rekening ge houden met de weigering, te voldoen aan een rechtelijk gewijsde. De straf van 2 maanden gevangenisstraf, welke de 4de kamer der rechtbank had opge- legd, achtte spr. te hoog en vroeg daarom ver- oordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Th. Muller Massis, be- twistte de bewijslevering, omdat de vader geen goedkeuring had gegeven, dat het kind oor- spronkelijk bij den bekl. werd gelaten. Voor het buwelijk kon er geen sprake zijn van toe- stemming, omdat hij toen nog niets over het kind te zeggen had, en na het huwelijk is de toestemming nooit verleend. Het is daarom niet waar wat in de dagvaar- ding staat, dat nl. dp beklaagde tot dan toe het opzicht over de minderjarige namens den rechthebbende bevoegdelijk had uitgeoefend. Subsidiair vroeg pi. nietigheid van dagvaar- ding, omdat in de dagvaarding den datum van het gepleegde delict niet staat genoemd. Ten slotte vroeg pleiter clementiehij be- treurde het, dat de voogdijraad geen termen had» gevouden de ouders uit hun macht teont- zetten. Thans is de toestand zoo, dat het kind in welstand opgevoed, zonder groot gevaar niet meer kan worden overgebracht in de vreeselijke misere, waarin haar ouders leven. Moreel en maatschappelijk heeft de beklaagde een goede daad verricht en het is spreker een raadsel, waarom de 4e kamer der rechtbank zoo'n zware gevangenisstraf heeft opgelegd. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. De Red. voegt hieraan toe. Hier weer een geval, waarin de wetgever niet heeft voorzien ,en waardoor de rechter gedwongen wordt een straf op te leggen, die niet in overeenstemming is met de gerechtigheid. Men zou wenschen dat dan den rechter de bevoegdheid werd ge geven in een geval als dit, geen straf op te leggen zonder meer. Want gesteld dat wij de voorwaardelijke veroordeeling in ons recht kenden, dan nog zou deze maatregel op dit geval niet van toepassing kunnen zijn. De voorwaqrdelijke veroordeeling immers wordt uitgesproken, wan- neer de rechter meent, dat een zwaard van Damocles boven het hoofd van den veroordeelde gehangen, op dezen een goeden invloed ter verbetering zal uitoefenen. Deze man echter heeft geen verbetering noodig iedere straf, aan her- opgelegd, schijnt een onrecht. De moderns wetgevfng beweegt zich dan ook in een richting, die in zulke gevallen wenscht te voorzien. Het voor-ontwerp tot een Duitsch strafwetboek bepaalt in 83, dat de rechter in bijzonder lichte gevallen de bevoegdheid zal hebben, van straffen af te zien. Ook het Oosten- rjjksche en Zwitsersche ontwerp bevat bepa- lingeu van gelijke strekking. Het schijnt ons toe, dat ook de Nederlandsche wetgever er goed aan zou doen, de strafwet te ontdoen van de al te straff'e banden, waar- binnen zij den rechter omsloten houdt en waardoor zij hem belet te oordeelen volgens gerechtigheid. Van een huisje en een stukje grond. Een eigenaardige zaak is behandeld voor de rechtbank te Arnhem, schrpft de //Tel." Jaren geleden hadden twee inwoners van Elden, goede vrienden, samen een overeen- komst getroffen, waarbij de een, «igenaar van een stuk land, den ander toestond op dat stuk land een huisje te bouwen, zouder dat echter de grond onder het huisje zpn eigendom werd. Nimmer gaf dit aauleiding tot moeilijkheden. Doch de beide vrienden stierven. De een o.m. Oalatende het huisjede andere de grond onder het huisje. De erfgenaam van den grond deed alle inoeite om het bewuste huisje weg te krijgen, doch de eigenaren waren niet van zins zonder meer het huisje te sloopen, bewerende, dat nu een- maal de in gebruik zijnde grond voor onzen bouw was afgestaan, dus, dat het huisje er bleef totdat de tand des tijds den eigenaar van den grond ter wille was. Deze belofte op de toekomst was echter voor den eigenaar van den grond van weinig waarde en hij besloot dien tand des tijds 'n weinig te hulp te komefi. Eenige malen% had hij er zijn nachtrust vodr over en dan ontdekte men 's morgens, dat op onverklaarbare wijze het huisje 's nachts schade had geleden nu eens was een raamkozijn ver- nield, dan weer een venster beschadigd, enz. Daar de eigenaars dit sloopingsproces toch wat al te kras vonden, besloten ook zij er eens een nachtje voor op te offeren, en jawel, men ont dekte de oorzaak van 't kwaad. Op heeterdaad werd de eigenaar van den grond op het plegen van het vandalisme gesnapt. Een aanklacht bij de justitie volgde, met het gevolg, dat de vernieler voor de rechtbank moeet terecht staan. Hij kreeg daar weinig troostwel werd hem te kennen gegeven, dat hij met den grond mocht doen wat hij wilde, maar van het huis moest hij afblijven, hoezeer men ook begreep, dat hij met de voor jaren genomen beslissing van den erflater weinig in- genomen was. De officier vroeg dan ookzijne veroordeeling. Hoe groot was echter de verwondering toen bij de uitspraak de man werd vrijgesproken. Hiermede is hem dus de weg gebaand om door te gaan met zijn werk en den tand des tijds te blijven ondersteunen. We gelooven, dat de man van de hem ge geven aanwijzing een dankbaar gebruik zal maken. In den mist. De Londensche berichtgever van het Alg. Hbl. schrijft d.d. 13 Januari De //clerk of the weather" zorgt voor de noodige afwisseling 1 Zaterdag genoten we hier van wind en plasregens gisteren was het een kalme dag met fraai, helder, niet koud weder. In den afgeloopen nacht is het gaan vriezen en volgens getuigenis van degenen, die reeds vanochtend om vijf uur bij de hand waren, was 't toen bitter koud maar helder. Een half uur later, daar begon de ,/pret", en gedurende eenige uren had Londen weder wat ffdes Londens" is de beroemde, beruchte of hoe ge 't noemen wilt, Londensche mist was er en werd zoo" dik, als we hem in geen jaren hadden gekend. Tusschen negen en elf uur was 't op z'n ergst, natuurlijk tot groot ongerief v'an al degenen, die uit de voorsteden naar hun werk in de City hadden te gaan. De mist was van dien aard, dat het alle voorzichtigheid voor voetgangers vereischte, de straten over te steken, want den overkant der straat kon men niet zien. Men hoorde het gerij in de straatmen zag de voertuigen als schimmen voor zich opdoemen en het werd levensgevaarlijk. Gelukkig dat de voertuigen ook niet vlug konden gaan; in dehoofdstrateu ging het verkeer van motorbussen en taxi's een slakkengangetje. Op straat, in winkels, in huis, moest men kunstlicht gebruiken, Daar waar het verkeer het allerdrukst was, brandden op straat kolenvuren in ijzeren potteu. Aardig was het te zien, hoe overal in Trafalgar Square die vlammende kolenvuren als zoovele bakens den bestuurders der voertuigen den weg wezen. In Westminster stonden op tal van drukke punten midden in de straat acetyleen-gashouders uit een groote pijp daarop vlamde hoog een flinke vlam op, zoodat de bestuurders goed konden ^ien, waar zij zich bevonden. 't Was een echte Londensche mist, 6n de vreemdeling, die voor de eerste maal iets dergelijks hier medemaakte, zal er in zijn reisverhaal zeker een bladzijde aan wijden. Tegen een uur of een begon het op te klaren en spoedig kon men de lantaarnlichten weder uitdraaien en konden wij elkaar op straat ten minste weder zien, maar mistig bleef het toch gansch den middag. Er ontlastte zich toen eenige vochtigheid uit de lucbt nog wel geen regen, maar toch iets dat regen voorspelde en 't zou me, afgaande op de weerglazen, niets verwonderen, als we hedenavond onze parapluies weder noodig zullen hebben. Het gezegde „Niets veranderlijker dan 'n mensch" zou ik veranderd willen zien in //Niets veranderlijker dan het weer in Londen." De mist heeft twee slachtoffers geeischt te Ilford, niet ver van Londen aan de Great Eastern lijn. Twee lijnwerkers, die in den mist de spoorbaan overliepen, werden door een trein gegrepen en op de plaats gedood. Ernstiger was een ongeluk, dat hedenochtend plaats gehad bij Bromford Bridge op de Midland Railway, dicht bij Birmingham. Daar liep vermoedelijk door de gladheid der rails van- wege de vorst, een sneltrein, komende van Leicester, op een boemeltrein, die van Walsall kwam. De botsing was hevig, hoewel de ma chinist van den sneltrein nog remde zooveel hij kon. De Walsall-trein werd uit de rails ge- slingerd, en niet alleeu dat de materieele schade zeer groot was, ook slachtoffers werden ge- maakt. Een vrouw en een kind werden gedood en ongeveer 50 passagiers werden meer of minder ernstig gewond. Doktoren en ambu lances waren spoedig ter plaatse, en de gewonden werden naar de ziekenhuizen te Birmingham vervoerd. Bejaarde lieden hebben, wanneer zij gaan Iijden, meestentijds groot ongelijk hun slechten gezondheidstoestand aan hun ouderdom toe te sehrijven en te denken dat, wijl zij vergevorderd in jaren zijn, het.nutteloos is zich te behandelen. Dat zij hunne ziekte aan hun ouderdom toe- schrijveD, is logisch en er is meestentijds veel waars in die meening, maar indien zij wegens hun ouderdom hunne ziekte laten voor geen zij is, zonder haar te bestrijden, omdat, naar zij zeggen, dat niet noodig is, daar hebben zij het gymtste ongeljjk. Dagelijksche voorbeelden toonen ons dat oude lieden zoowel als jongen kunnen genezen, dat zij nog voldoende krachten hebben om het kwaad te bestrijden. Hoevele grijzaards bevinden zich met bebulp der Pink Pillen in een zeer gunstigen gezondheidstoestand. Leest hierover het volge»de eens De heer W. Sanders. De heer W. Sanders, veeverloskundige, die te Middelburg woont, Schuttershofstraat 117, is reeds zeer gevorderd in jaren. Eenigen tijd geleden ernstig ziek zijnde, heeft hij de Pink Pillen genomen, en hij verklaart dat zijn ge- zondheid ten gevolge van die behandeling is bersteld en dat hij zich sedert dien voortdurend wel heeft bevonden „lk verklaar zeer gaarne dat mijn gezondheid, dank zij de Pink Pillen, zich zeer goed houdt. Vroeger leed ik aan slaaploosheid en zenuw- zwakte. Ik had geen eetlust en gevoelde mijn zwakte met den dag toenemen, ook was mijn herinneringsvermogen mij af en toe ontrouw. Eerst geloofde ik al die kwalen aan mijn leeftijd te moeten toeschrijven, maar men heeft mij te verstaan gegeven dat ik door de behandeling met de Pink Pillen zeer goed kon herstellen. Ik beb dus de Pink Pillen gebruikt, die mij onmiddellijk een zeer merkbare verbetering hebben b'ezorgd. Ik ben met de behandeling ▼oortgegaan en gevoel mij tegenwoordig zeer goed." De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar a 1.75 de doos, en a, 9 de zes doozen, aan het Generaal-Depot der Pink Pillen, Van Eeghen- laan 22-huis, te Amsterdam, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en omstreken bij Verbaak, drogist en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. KOERS VAN HET GELD. Belgisch'per 100 fr. 47.60 a /47.62' Engelsch per n 12.a n 12.07'' DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrjjdag 18 Januari 19 20 v .21 n 22 23 24 9.28 10.41 11.46 0.15 1.8 1.56 2.43 10.5 11.15 12.42. 1.32 2.20 3.7 Een sedert 20 jaren bestaande Firma vraagt voor den verkoop van Goud, Zilver en Uurwerken op wekelijksche afbetaling JJverige Agenten. Alleen zij die bewijzen van net en eerlijkheid kunnen overleggen komen in aanmerking. Fr. brieven onder letters E.N. 106, Alg. Adv. Bur. D.'Y. ALTA, Amsterdam. alsook voor valsche tanden. Bagattenstraat 30, GrE IS T. te Gr It A. A. U ~W zal op Donderdag den 23 Januari 1913, des namiddags te drie uren, bij H. Aubroeck trachten aan te besteden levering tePaal van 25 Februari tot 10 Maart 1913 levering Station Hulst, op bovengemelden tijd. lnschrijvingsbiljetten te bekomen bij II. AVBROECK. KI.JKUIT zal aanbesteden op Dinsdag 21 Januari 1913, 's namiddags half drie, bij A. van Dorsselaer, Kijkuit, Levering 10 dagen na den dag van aanbe- steding. Voorwaarden verkrijgbaar bij den Secretaris- Penningmeester A. VAN DORSSELAER, Kijkuit. Door den Architect L. DE BRIJ1JNE PfBSgF te Ter Neuzen, zal namens Gez. DIELEMAN te Hoek, op Dinsdag 28 Januari 1913, 'snam. 3 uur, in 3 per- ceelen wordeu aanbesteed Bestek en teekening liggen ter inzage in het te verbouwen cafe, waar de besteding zal geschieden, en zijn a /0,75 verkrijgbaar bij den Architect voornoemd. Ondergeteekende, vertegenwoordiger van het Zeeuwsch Landbouwhuis te Sluis, biedt u weder aan. Hopende spoedige en vele bestellingen te ontvangen. Uw dw. dn., Aanbevelend. Wenscht men sterke, zachte, goed van kleur blijvetnde kousen gebruikt dan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2