A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-VlaaRderen. VERBAZEND RGNA Cacao Van Houten's No 5867. Zaterdag 18 Januari 1913. 53e Jaar^an^ Gemengde berichten. zoo voordeelig ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brieyenbushouders. ADYEKTENTIINi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berek^ld. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Te 1 efoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 aur op den dag der uitgave. EERSTB BLAD. TEK NEUZEN, 17 Januari 1913. De heer J. G. Bosschaart, hoofd der open bare school te Sint Laurens staat no. 1 der voordracht voor de benoeming van een hoofd der openbare school te Smitshoek, ge- meente Barendrecht. Sluiskil. Dinsdag namen de heer Scheffelaar Klots, en diens echtgenoote afscheid van de leerlingen der 0. L. school alhier, waaraan zij ruim 28> jaren waren werkzaam geweest. In hartelijke woorden sprak het hoofd der school hem toe, scnetste in 't kort, wat zij voor de school geweest waren, dankte hen voor al 't goede, dat zij hier gesticht hadden en wenschte hun een lange, verdiende rust toe. 't Afscheid nemen was treifend, vooral toen de heer Risseeuw zijn rede eindigde met het toepasselijk lied »Scheiden doet wee Ook de heer Imandt, nam afscheid van hen met een korte toespraak, die gesloten werd met het aanheffen door de geheele school van /,Lang zullen zij leven !v AxeJ. Voor de vacante betrekking van hoofd naar de o. 1. s. alhier hebben zich 11 sollicitanten aan'gemeld. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-Keclitbank te Middelburg. De rechthank heeft. in br.re zitting van 17 Januari de volgende vonnissen uitgesproken 1. J. B. L. S. d. K., oud 22 j., schoenmaker te Bier, 2. B. B., oud 17 j., zonder beroep te Cruybeke, 3. F. S., oud 20 j., werkman te Niel zijn wegens diefstal met geweldpleging veroordeeld, de lste tot 3 jaren gevangenisstraf, de 2de tot 5 jaren gevangenisstraf en de 3de tot 4 jaren gevangenisstraf, alien met mindering der prev. 'hechtenis. (Eisch ieder 5 jaren ge vangenisstraf, eveneens met mindering). Allen zijn thans gedetineerd. E. J. M. C., oud 25 j., arbeider te Oostburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf (eisch 1 maand gevangenisstraf). J. 1)., oud 21 j., landbouwersknecht te Bier- vliet, is wegens als voren veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis (eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis). G. J. B., oud 18 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens als voren veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis (eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis). Men deelt aan de ,,Zw. Ct." mede dat Zondagavond een aantal reizigers, die met den trein van 6.35 uit Euschede wilden gaan, tot de minder aangename ontdekking kwamen dat de trein vertrokken was zonder de reizigers derde klasse. Alleen zij die naar Zwolle moesten, konden toen nog hun bestemming bereiken over Zutphen, en kwamen zoo eerst om 11 uur in stede van om 8l/2 bur aan de anderen moesten in Enschede overnachten. Door verkeerden wisselstand is Woensdag ongeveer kwart voor twaalf een kolentrein, komende van Winterswijk en bestemd voor Amsterdam, bij den overweg flooge Laarder- weg te Hilversum op verkeerd spoor geraakt en tegen een stootblok gereden. De schok was zoo hevig, dat dit blok een eind werd medege- sleept. De machine reed het zand in, een telegraafpaal vernielende. De bagagewagen achter de machine viel om, dwars over de rails, de geheele lijn naar Amsterdam versperrend. Een aantal kolenwagens stapelden zieh op elkaar, meters hoog, onderwpl hun inhoud uitstortend over den spoorlijn en over den weg naast de lijn, den Noorderweg, waarbij de haag langs de lijn werd vernield. Het gebeel leverde een geweldigen aanblik en trok dan ook spoedig honderden nieuws- gierigen. Een remmer van den kolentrein, K. A. Lammers uit Zutphen, werd uit den trein in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. geslingerd, met gebroken been opgenomen en naar den politiepost vervoerd, waar de doktoren Barendrecht en Ten Brink het been zetten en den man per brancard naar de R. K. Zieken- verplegiDg deden vervoeren. Dit was het eenige (persoonlijke) ongeluk. Het overige treinpersoneel kwam met den schrik vry. De lijn naar Amsterdam is geheel versperd, zoodat het verkeer aanzienlijke vertraging onder- vindt. De doorgaande reizigers Amsterdam Amersfoort, AmsterdamUtrecht en omgekeerd moeten te Hilversum wachten. Eveneens de reizigers van Hilversum naar Amsterdam. Ook bet telegrafisch verkeer ondervindt ver traging door het omverrijden van een telegraaf- paal. De machinist en de stoker van den kolentrein hebben beiden bewijs van grooten moed gegeven door op de machine te blijven tot zij door krachtig remmen tot stilstand was gebracht. (Hbl.) Wat een mensch overkomen kan Een boer uit den omtrek van Joure (Fries- land) zou per paard en wagen een varken af- leveren aan den heer W., slager aldaar. Nauwe- lijks was het dier met veel moeite van den wagen op den beganen grond geloodst, of, in in stede van naar den warmen stal, wilde het varken juist den aDderen kant uit, naar het koude water. Door de gevallen sneeuw was de straat glad geworden en nu gleed op een gegeven oogenblik het varken op zijn pooten naar den hellenden walkant af, juist tusschen de beenen van den boer door, die daardoor schrijlings op het dier kwam te zitten en nood- lottiger wijze met zijn ros voorover in de Boter- straatsvaart stortte. Dat gaf een algemeene consternatie. Gelukkig werd de drenkeling spoedig op het droge geholpen, evenals het varken, dat door het koude bad veel handel- baarder scheen te zijn geworden en zich nu gewillig naar den stal liet geleiden. (R. N.) Leo vestigt in het Haadbl. de aandacht op een taalfout op de stukken van f 0,25 en van 0,05. Op de keerzijde staat sedert jaren onafscheidelijk ff25 Cents" en ,/5 Cents." De s is hier te veel. Als het betreft 25 en 5 stukken van een cent, schrijft men centen of cents, niet echter waar het, gelijk hier, is een eenheid van f 0,25 en 0,05. Op onze bankbiljetten van verschillend bedrag. als eenheid, staat dan ook zeer juist gulden, niet guldens. De fout was reeds lang door mij opgemerkt, doch ik wees er niet op. Nu echter telkens nieuwe kwartjes worden gestagen, op de keer zijde waarvan maar steeds staat ,/25 Cents", heb ik gemeend, todh eens op de fout te moeten wijzen. Jaren geleden is er eens een proces gevoerd over de beteekenis van /guldens." lemand moest een zekere geldsom als koop- prijs betalen. In de voorwaarden stond ^guldens." Hij kwam echter met bankpapier. De verkooper wilde dit niet in ontvangst nemen, maar ver- langde het geheele bedrag in stukken van een gulden. De zaak werd voor den rechter gebracht en de kooper werd wel degelijk veroordeeld, het geheele bedrag in geldstukken van een gulden te betalen. Uit Oudenbosch wordt aan 't Vaderl. ge- schreven Zaterdagavond, het sneeuwde dat men geen vier meter voor zich uit kon zien, kwamen in een kroegje op Bosschehoofd, onder Oudenbosch twee mannen binnen, die hun paard en wageD, het waren brouwersknechts van de firma Buis uit Etten aan een boom hadden vastgezet. Het was heel gezellig in het kroegje, lekker warm zat men rond de groote platte buiskachel, waarop de soep voor den Zondag zachtjes pruttelde, allerlei verhalen en geschiedenisjes te vertellen. Het bier smaakte overheerlyk, zoodat men niet dacht, om naar buiten te gaan, in de koude sneeuw en den snerpenden wind. De tijd stond echter niet stil, vloog om. Zoowat twee of twee en een half uur zal men er gezeten hebben, toen toch eindelijk aan opstappen gedacht werd. Men betaalde het verteer, wenschte elkaar goeden nacht 'twas bijna 12 uur geworden duwde zich nog eens extra in dp warme dassen, kwam buiten, maar paard en wagen waren verdwenen Bleek van schrik en ontsteltenis kwamen ze op hun scbreden terug. Waar het paard toch gebleven kon zijn Gestolenwas de con- clusie, door een of anderen Heikeman. Snel als de wind holde een der voerlui naar het op een kwartier afstands gelegen Rucphen, naar de marechaussee en vertelde hun van den diefstal. Heel de daar gestationneerde politie- wacht kwam op de been. Met haastigen spoed werden ijlboden gezonden naar de marechaussee te Sprundel, Etten, Odenbosch en Rozendaal om de paardendieveQ te laten arresteeren. Een heele afdeeling marechaussees, bereden en onbe- reden, toog op onderzoek in den donkeren nacht van sneeuw en ijs. Alle mogelijke en ontnoge- lijke wegen en wegjes in den omtrek werden afgezocht. Doch nergens kon men een spoor van het gestolen paard en wagen ontdekken. Mismoedig over het slechte verloop van hun nachtelijken tocht gingen de politiemannen huis- waarts. Met vreeze en haat in het hart jegens den onvindbaren, als door de aarde verzwulgen rossinant, toen de voerman te voet naar Etten om zijn wedervaren aan z'n patroon te vertellen en diens rechtmatigen toorn over z'n arm hoofd te laten vloeien. Maar hoe groot was zijn verbazing, toen hij in den nog donkeren morgen, een zwarte massa voor de poort der brouwerij meende te ontdek ken, welke bij nader onderzoek het verloren paard en de wagen bleken te zijn Het paard wijzer dan zijn baas, had het wachten in dezen donkeren, kouden nacht moede, op eigen houtje den tocht maar ondernomen. Men kan zich de blijdschap van de knechts en de ergernis der politiemannen voorstellen bij het hooren van deze ontknooping Heilig heeft de voerman zich voorgenomen, voortaan wijzer te zijn dan z'n paard. Een droef verhaal is vervat in het verslag van de Telegr. omtrent de volgende Woensdag voor de derde Kamer vaD het Gerechtshof behandelde zaak tegen den 57jarigen werkman A. B., die in hooger beroep terecht stond aangeklaagd van overtreding van art. 279 W. v. S.//Hij, die opzettelijk 'n minderjarige onttrekt aan het wettig over hem gesteld gezag, of aan het opzicht van dengene, die dit desbevoegd over, hem uitoefent, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren." 1 Het misdrijf hier bedoeld werd vroeger aan- geduid als »kinderdievprij" en heet in Duitseh- land nog ./Kinderraub." Wat de beklaagde even wel gedaan had, kon moeilijk kinderdieverij genoemd wordenzijn ongehuwde dochter was op 29 Juni 1909 be- vallen van een meisje. De vader van het kind leidde pen lui en ongeregeld leven, zoodat de bekl. niet wilde, dat zijn dochter Gerritje nog omgang met hem hield. Toen zy dit verbod niet opvolgde, wenschte de vader zijn dochter niet langer bij zich te houden, doch beloofde, op verzoek van Gerritje, het kindje bij zich te houden. Op 29 Juni 1910 huwde Gerritje met den vader van haar kind eh het kindje werd bij die gelegenheid door de ouders erkend. Nimmer sprak de bekl. met zijn schoonzoon, tot op een goed oogenblik het echtpaar, dat bij den bekl. niet aan huis mocht komen, uit racune, het kleine meisje opeischte. De grootvader weigerde dit, voorgevende, dat men hem dan de onderhoudskosten van bet kind moest vergoeden, wel wetend, dat de man, die nooit werkte, niet in staat was geld te geven. Zoodoende hoopte hij het kind te kunnen behouden. TER HEUZESSCHE C01RA5T. Wli b''"1 ve*8ehU»< w»«*nd»g-, Mot-n.dHif. en l'rljil&gavonit, ■Itneznndprd op reentdngen bit de flrma P. M. WAV DR I1WDK, te 9mr Kcaien. II H I III I IL'fl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1