A 3 g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaaideren. De Zoon van den Bankier. No 5866. Donderdag 16 Januari 1913. 53e Jaargang. Buitenland. FEUILLETOH. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVKRTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend rordt de Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Gisteren bracht de telegraaf de tijding dat de afgevaardigden van de Balkanstaten ter vredes- conferentie te Londen hadden verklaard dat, tegelijk met het verzenden der nota van de mogendheden aan de Turksche Regeering de vredesonderhandelingen werden afgebroken. De wapenstilstand wordt dus als geeindigd beschouwd en aan de legercommandanten zal order worden gegeven om den strijd te hervatten. Er heeft dus nog niet genoeg bloed gevloeid. De Turken schijnen nu alles op een laatste kaart te vrillen zetten. Trouwens, veel hebben zij er niet meer by te verliezen, daar zij, wanneer ze hadden toegegeven aan den eisch om Adrianopel af te staan hun gebied in Europa zoo goed als geheel kwijt waren. Dat dit in handen der verbondenen zal vallen, daaraan twyfelt niemand en de toestand is daar zeker niet gunstiger geworden, daar sedert den wapenstilstand de voorraad van levensmiddelen nog sterk zal geminderd zijn. De inneming der stad zal echter vele offers kosten, dit is« het gevolg van den tegenstand der Turken, waarvan dan ook verder het gevolg kan zijn dat de verbonden overwinnaars er ook op staan gevolg te geven aan hun voornemen om zegevierend Konstantinopel binnen te trekken. Maar het is niet te zeggen hoevele dan geen getuige meer zullen kunnen zijn van de zege die zjj hielpen bevechten en die ten koste van bun bloed verkregen werd. Men vermoed dat de oorlog aanstaande week weer beginnen zal. Optimisten meenen dat een korte duur van den oorlog er toe leiden zal, dat de Balkanstaten het gemakkelijker met Turkije zullen kunnen eens worden. De Pall Maal Gazette schrijft dat men in diplomatieke kringen weinig hoop heeft dat Turkije den haar door de groote mogendheden in de gemeenschappelijke nota gegeven raad zal opvolgen, omdat deze nota niet krachtig genoeg is gesteld. Een krachtiger nota was trouwens niet mogelijk, omdat de mogendheden er dan op zouden moeten zinspelen welke maat- regelen zij denken te nemen. De Evening News meent dat er vrees bestaat dat, als de oorlog opnieuw begint, Rusland terstond Konstantinopel zal bezetten, waaruit een Europeesche crisis zou volgen. De Politische Correspondenz verneemt nit //Neen", zeide ze. //Ik zal hem niet de kamer uitzenden. Hij mag alles hooren, wat ik nog te zeggen heb. Bij zal hooren, dat gij de man zijt, die en het leven van zijn vader en dat van mij en zijn leven in de toekomst, vernietigd hebt. Hij zal hooren, hoe ik u van al wat laag is beschuldig hoe ik bidden zal, dat eens de vergelding komen zal en u straffen, zoodanig, dat gij nooit meer in staat zult zijn het hoofd op te heffen En wanneer God mijn echtge- noot reeds tot zich heeft genomen wel, dan zal dit misschien niet den eersten moord zijn, dien gij op uw geweten hebtEr zijn meer duistere dingen gebeurd, Robert van Bronse- veld Herinner u slechts den moord op Max Koningden secretaris, die op de hoogce geweest moet zijn van de yervalschingen, zoo- genaamd van Evert HartraanWie had er voordeel bij zijn dood Jij jy bent de eenige geweest, jij alleen Want Max Koning verdacht jeJa. ja, nu schrik je. Je wist niet, dat eene vrouw zoo goed op de hoogte zou zijnMaar ik ben slimmer, dan ik er misschien uitzie. Ik zeg niet, dat je zelf den moord begaan hebt. Je kunt ook anderen in jouw voordeel hebben laten werken. Bewijzen waren er niet. Men nam zelfs niet eens de moeite, je een verhoor af te nemen." St. Petersburg, dat men daar de hervatting van den oorlog even onwaarsehjjnlijk acht als ecu nieuw kritiek tijdperk door het geschil tusschen Roemenie en Bulgarije. Men hoopt dat de algemeene toestand zich gunstig zal ontwikkelen en Rusland heeft niet de minste aanleiding om meer troepen onder de wapenen te roepen. A. F. de Savornin Lohman zal, T W E R. Jhr. Mr. zoo berieht het Vaderl., om redenen van ge- zondheid gedurende eenigen tijd de kamerver- gaderiDgen niet dan by uitzondering kunnen bijwonen. Zondag is te Nijmegen plotseling over- leden de heer F. J. Schweinsberg, muziek- leeraar en organist der Waalsche kerk, aldaar. De overledene bereikte den leeftijd van 77 jaar. Hij heeft een buitengewoon groot aantal muziekstukken gecomponeerd en was vooral in de kringen van harmonie- en fanfarekorpsen als componist bekend. E E O E K A M Zitting van Dinsdag. Bij de behandeling der oorlogsbegrooting be- toogde de Minister in antwoord aan den heer Lieftinck dat, als men zooals deze weDScht alle manschappen zwemmen wilde leeren, de onge- vallen waarschijnlijk talrijker zouden voorkomen dan thans. De mogelijkheid van het aanschaffen van zwemvesten voor oefeningen te water zal de Minister nagaan. Wanneer de onderofficierenvereeniging „Ons Belang" aanspraak wil maken op ontvangst harer vertegenwoordigers in het kabinet van den Minister, moet zij niet meer de onlangs gekozen paden bewaudelen, toen zij in samen- werking met den matrozenbond en andere marinebonden een vergadering hield om een betere tuchtrechtspraak te verkrijgen. De Minister keurde die handeling sterk af. Zoodra er een algemeen fonds daarvoor be staat, wil de Minister subsidieverleening voor- stellen voor het bestrijden van tuberculose onder de militairen. Hy wil dat niet doen voor deze of geene vereenigiug. In vergelijking met de salarieering der onder- ,/Je raaskalt", zei hij onbeschoft. ,/Zonder bewijzen heb je niets in de wereld. Ik raad je aan, voorzichtiger te zijn als er getuigen waren, kon je nog leelijk voor zulke gezegden boeten. Ik laat my niet maar zoo beleedigen." Toen keerde hij zich om, nam zijn hoed op en ging naar de deur. Bij den ingang bleef hij staan en zag om, juist op het oogenblik dat Jan de bloemen opnam. Hij kreeg ze thans, inplaats van tegen het achterhoofd, in het gezicht. z/Een bloemenhulde" lachte hij spottend, terwijl hij de deur achter zich sloot. ZESTIENDE HOOFDSTLJK. De schouwburgen te Rotterdam zouden den volgenden dag, wegens de begrafenis van een der rijkste en meest geachte inwoners, gesloten zijn en Marie Hardenberg had daardoor twee vrye dagen. Zij was besloten, haar jongen den volgenden dag naar haar ouderlijk huis te brengen. Den morgen na het bezoek van Robert van Bronseveld stond zij om zes uur op en legde de laatste hand aan het inpakken van de weinige bezittingen van Jan. Daarna hadden zij beiden getracht iets te eten en vertrokken met een vroegen trein naar Amsterdam. Nadat zij in de hoofdstad aangekomen waren, gingen zy van het eene perron naar een ander en vertrokken naar Bussum. Hoe meer zy hun doel naderden, hoe stiller en droeviger zy werden. Het bitterste oogenblik moest evenwel nog komen dat van het afscheid nemen voor eeuwig. wijzers acht hij die der onder-officieren niet te laag. De Minister betoogde verder dat de 6 ton ten bate van het kustverdedigingsfonds gerust op deze begrooting kunnen gehandhaafd worden, omdat, als dat fonds tot stand komt, de dekking voor de uitgaven daarvoor, dan voorhanden is. Als het fonds niet tot stand komt wordt ook het geld niet gebruikt. Wanneer de Kamer in deu post aanleiding mocht vinden om een uit- gebreid debat te gaan houden over de kust- verdediging zou hij den post terugnemen, doch binnen enkele dagen eene suppletoire begroo ting daarvoor indienen. Verder verdedigde de Minister uitvoerig de legerorganisatieplannen. Hij meende dat wij onze neutraliteit flink en krachtig kunnen ver- dedigen en wij willen die ook, zulks moet voorop staan bij de taak van onze weermacht. Ons leger moet steeds gereed zijn om afwerend te kunnen optreden wanneer aanslagen op onze onaf- hankelijkheid dreigen. Op het oogenblik voldoet ons leger niet aan dien eisch en het leger moet behoorlijk worden georganiseerd en uitgerust. Hij verdedigde verder ook de organisatie der luchtvaart, die aan verschillende aanvallen had blootgestaan. Na in bijzonderheden de mobilisatie en de gebreken die daaraan nu kleven te hebben be- sproken bestreed de Minister al hetgeen ten opzichte van het hooge eindcjjfer voor de lands- verdediging en het steeds stijgen der oorlogs begrooting was aangevoerd. De eischen worden steeds hooger en daardoor zullen ook de uit gaven stijgend blijven, onverschillig welke Mi nister aan het hoofd staat. Daarna zijn de replieken aangevangen. De heer Nolens gaf daarbij den raad den post van 6 ton voor de kustverdediging uit de begrooting te lichten. De Minister voldeed daarop aan dien wensch. De heer Tydeman kondigde een amendement aan tot vermindering van den post voor de luchtvaart. of sneeuwbuien, minder vorit TER NEUZEN, 15 Januari 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.9 Hernosand. Laagste 735.8 Malinhead. Verwachtir.g tot den avond van 16 Januari: Krachtige tot matige, Zuidelijke tot Zuid- oostelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, Marie Hardenberg was doodsbleek en haar jeugdig gelaat geleek nog meer vervallen dan den vorigen avond, toen zij Robert van Bronse veld had te woord gestaan. Met een spotlach had hij haar verlaten, maar de verschrikte uitdrukking in zijne oogen was haar niet ontgaan. Geen oog had zij dien nacht dicht gedaan, maar dat had haar niet gehinderdneen, zij was er dankbaar voor geweest, want zij had onafgebroken op het gezichtje van haar Jan kuunen staren en hem telkens en telkens weer de oogleden en zachte wangetjes kunnen kussen. En iedere blik, iedere kus was haar zoo kostbaar geweest. Zij zaten samen in een derde-klasse coupe naar Bussum en plotseling had de jongen het hoofd dichter tegen haar aangedrukt en haar langen tijd met betraande oogjes aangekeken. »Waarom was u zoo boos op dien man, Moeke Zij huiverde. z/lk was boos, omdat hij zoo'o slecht mensch is, lieve en ons, je vader, jou en mij, zooveel kwaad heeft gedaan." Jan zweeg een tydlang. Toen vroeg hij, plotseling van gedachten veranderende, zooals kinderen van zijn leeftijd eigen is //Is u er zeker van, Moeder, dat ik werkelyk een pony krijg Marie's oogen schoten vol tranen, terwyl zij antwoordde „Ja Beveling, daar ben ik zeker van. Je zult een echte pony krygen, misschien ook wel een booten mooie kleeren en zooveel mogelijk regen in het Noorden. In bet begin van den namiddag van jongstleden Zondag was een deel van de om dien tijd stille Noordstraat en Vlooswijkstraat getuige van een groote samenscholing. De groote omvang daarvan kwam eerst te onzer kennis na het verschijnen van ons vorig nummer, evenals een en ander omtrent de toedracht. Van een sedert eenige maanden gescheiden levend echtpaar had de vader een zoontje aan de hoede van zijn zwager onttrokken toen deze daarmede naar elders wilde op reis gaan. Hij bevond zich met het kind in de Noordstraat, toen een agent, wiens tusschenkomst de zwager had ingeroepen, kwam toegeloopen om den vader het kind weer te ontnemen. De man, die niet bewust was dat de agent daartoe het recht had, maakte natuurlijk tegen de afgifte bezwaar. Onder de onderhandelingen daarover nam een bewoner der Noordstraat het schreiende kind mede in zijue woning. Natuurlijk schoolde steeds meer en meer volk samen, het geval besprekende, waarby het op treden van den agent blykbaar niet de sympathie der toeschouwers deelde. Dit werd er niet minder op toen de vader later terugkwam en bij den bewoner der Noord straat waar zijn kind was wilde binnengaan, waartoe deze hem vergunning had verleend. Volgens verschillende ooggetuigen werd hem door politie met geweld het binnentreden dier woning belet, wat protesten der omstanders uitlokte. Het eind der historie was dat de tusschen komst van den burgemeester werd ingeroepen, die, voldoende aan een bevel der rechtbank te Middelburg waarbij de kinderen uit dat gezin voorloopig aan de moeder worden toegewezen, het bovenbedoelde kind in de Noordstraat af- haalde en bij de moeder afgaf, en later ook een bij den vader in de Vlooswijkstraat verblijvend kind afhaalde om het eveneens bij de moeder te brengen. Gedurende die handelingen was de massa nieuwsgierigen steeds aangegroeid, die druk het gebeurde bespraken, vooral had men het over het optreden van de politie dat als ontactisch werd beschouwd. Naar wij vernemen is door den betrokken vader bij de rijkspolitie een klacht ingediend wegens mishandeling waaraan hij van de zijde van den inspecteur van politie zou hebben blootgestaan. Een onderzoek is aanhangig. Aan den heer M. Schuylenburg, inspec teur der directe belastingen te 's Gravenhage (vroeger controleur dier belastingen alhier) is een pensioen toegekend van 2934. speelgoed, als je maar wilt, en geld om te koopen, wat je graag hebt. Je zult zooveel hebben, myn schat, dat je je moeder best kont missen. Misschien zul je haar ook wel vergeten." „0 neen, neen, lieve Moe Ik zal u schrijven. Grootvader zal het toch wel goedvinden „Dat hoop ik, lieveling", sprak zij aarzelend, want zij wist maar al te goed, dat het hem zou verboden worden. „lk kan niet in kleine letters schrijven, maar wel allemaal hoofdletters", zeide hy verdrietig. „Dat doet er niets toe, lieve ik zal al ge- lukkig zijn, als ik je hand maar herken." Het was wat mistig, toen de trein Bussum bereikte. Het zien van het oude station wekte eigenaardige gevoelens in haar op. Zij keek rond op bet perron, haar kleine Jan aan de hand, toen zy plotseling een paar jonge dames herkende. Zy hadden haar blykbaar opgemerkt en spraken over haar. Zy hoorde ze spottend lachen. Haastig trok zij Jan mee het perron over, naar een rijtuig, waar ze, bijna zonder het zelf te weten, hare orders aan den koetsier gaf. „Naar mynheer Van Vollenhove." (Wordt vervolgd). SEUZESS CIl'RAST. ■Bit bind verschljnt WuenmlBg. era Vrijilavavond, allgezanderd op Feeitdagen blj de Flrmit P, J. VIM 1IK I1MDH, te *.f Weaken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1