Gemengde berichten. lantaarn voerende, reed in den zeer donkeren avond juist naast de tramrails en zag toen op een zeker oogenblik vlak voor zich een donkere massa, waarmee lip, op hetzelfde oogenblik dat hij een kar met paard onderscheid*de en hij den voerman, zekere d. T., herkende, in aanraking kwam. De motorfiets kwam in botsing met het linkerwiel der kar, waardoor de fiets en de berijder beiden onzacht met den groud kennis maakten. De motor was slechts licht beschadigd en zijn berijder, de beer v. U., kwam er ditmaal met eenige scbrammen en kleerscheuren af. 't Had anders kunnen zijn. (Midd. Crt.) Gisterenmorgen is tengevolge van den dikken mist de mailboot „Mecklenburg" in plaats van de haven te Vlissingen binnen te loopen, even daar voorbij, in de richting van de Schoone-waardin, op de slikken geloopen. Het was afgaand water, zoodat de boot bleef zitten. Toen het eenigszins helder geworden was werden de 135 passagiers en de post per sleepboot afgehaald. De mailtrein is kort daarop, met ongeveer 5 uur vertraging, vertrokken. Bij wassend water kwam de Mecklenburg" vlot. De bekomen averij was uiet noemens- waard. Gisteravond is de stoomboot weer naar Folkestone afgevaren. Hoek. Maandag werd aanbesteed door de Vereeniging „LandbouwbeIang" alhier de leve ring van 90,100 K.G. Superph., 75200 K.G. ammoniak-superphosphaat 7 X 9, 34,000 K.G. Chilisalpeter, levering 15 Februari 1 Maart 1913, 1,200 K.G. patent-kali, 5,400 K.G. kainiet, 2,800 K.G. Thomasphosphaat, 63 K.G. klaver- zaad. Inschrijvers waren Voor superph. A. Hamelink te Ter Neuzen f 2,225, P. J. v. Ardenne te Dordrecht 2,19, G. Dees Jr. te Ter Neuzen 2,12, L. Eversdijk te Kapelle 2,21, Internationale te Zwjjndrecht 2,21, N. Doornick te Vlake 2,10, De Moor- Vlaeminck te Hulst 2,086, D. Scheeie Az. te Ter Neuzen f 2,13, AdriaansensGrimminck te Walsoorden 2,21, Willems te Katwijk a/d Maas 2,35, W. Bedet te Ter Neuzen 2,20, P. J. Scheeie te Ter Neuzen 2,181. Voor am.-superph. G. Dees 7,72, L. Evers dijk f 7,80, Internationale f 7,82, N. Door- nick 7,62s, De MoorVlaeminck 7,79s, D. Scheeie Az. f 7,76, AdriaansensGrimminck 7,96, W. Bedet 7,74, P. J. Scheeie 7,847. Voor chilisalpeter P. J. v. Aardenne 13,78, L. Eversdijk 13,66, W. Bedet 13,62, P. J. Scheeie 13,75. Voor patent-kali P. J. v. Ardenne 6,32, G. Dees Jr. 6,49. Voor kainiet P. J. v. Aardenne /2,15, G. Dees Jr. 2,20. Voor thomasph. P. J. v. Aardenne 2,15, G. Dees Jr. f 2,29. Voor klaverzaad, 80 a 90 kiemkracht, Adr. Bedet te Hoek 1,30. Gegund superphosphaat aan J. F. de Moor- Vlaeminck voor 2,086 per 100 K.G., am.-su perph. aan N. Doornick 7,626 per 100 K.G., patentkali aan P. J. v. Aardenne f 6,32 per 100 K.G., kainiet aan denzelfden 2,75 per 100 K.G., thomasphosphaat aan denzelfde 2,15 per 100 K.G., klaverzaad aan A. Bedet 1,30 per K.G. en chilisalpeter aan W. Bedet f 13,66 per 100 K.G. Na den uitslag is overeengekomen dat de chilisalpeter geleverd zal worden voor den 20 Januari a.s. voor denzelfden prijs, maar dat de aannemer verplicht is de levering bij de leden der vereeniging aan huis te bezorgen. (L. et E.) Stoppeldijk. 7 Jan. Hedenmorgen werd verdronken gevonden in eene sloot niet ver van de ouderlijke woning het 7jarig zoontje van St. wonende nabij denVogeldijk; den geheelen nacht had men er naar gezocht. Het ventje was den vorigen dag bij buren gaan spelen, en is bij het naar huis keeren te water geraakt. Axel. De loop der bevolking in deze ge- meente over 1912 was als volgt Geboren 75 m., 65 vr., totaal 140. Gevestigd 96 m., 93 vr., totaal 189. Overleden 30 m., 29 vr., totaal 59. Vertrokken 187 m., 153 vr., totaal 340. Bevolking op 31 Dec. 1911 2544 2482 5026 31 1912 2498 2458 4956 alzoo verminderd met 70 personen. Voltrokken huwelijken 33. Levenloos aangegeven 3 m. en 2 vr. Erkenningen 3 m. Boschkapelle. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt: Geboren 18 m., 14 vr., totaal 32. Gevestigd 38 m., 35 vr., totaal 73. Overleden 7 m., 6 vr., totaal 13. Vertrokken 32 m., 37 vr., totaal 69. Bevolking op 31 Dec. 1911 567 596 1163 31 u 1912 584 602 1186 alzoo vermeerderd met 23 personen. Voltrokken huwelijken 10. Levenloos aangegeven 1 m. Ossenisse. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt: Geboren 11 m., 15 vr., totaal 26. Gevestigd 16 m., 17 vr., totaal 33. Overleden 8 m., 8 vr., totaal 16. Vertrokken 16 m., 19 vr., totaal 35. Bevolking op 31 Dec. 1911 449 445 894 t 31 1912 452 450 902 alzoo vermeerderd met 8 personen. Voltrokken huwelijken 5. Levenloos aangegeven 1. Zuiddorpe. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt Geboren 14 m., 12 vr., totaal 26. Gevestigd 33 m., 28 vr., totaal 61. Overleden 9 in., 7 vr., totaal 16. Vertrokken 28 m., 37 vr., totaal 65. Bevolking op 31 Dec. 1911 550 509 1059 31 1912 560 505 1065 alzoo vermeerderd met 6 personen. Voltrokken huwelijken 9. RECHTSZAKEN. In de zitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg werd blijkens het verslag der Midd. Crt in de eerste plaats behandeld de zaak tegen J. B. L. S. de R., oud 22 j., schoenmaker te Lier, B. B., oud 17 jaar, arbeider Lingbeke en F. Sp., oud 20 jaren, werkman te Niel. Beklaagden zijn alien Belgen. Op 8 December waren ze te Clinge op het erf van A. van Houten. De dienstbode M. Raat was alleen thuis. Ze grepen haar beet, gooiden haar op den grond en bonden haar handen en voeten, terwijl haar een doek over den mond werd gebonden. Nadat ze het meisje gebonden hadden zijn ze in de woning gegaan, hebben een kastje opengebroken en daaruit weggenomen Belgisch zilver en nikkel geld tot een bedrag van 129 francs, een heerenhorloge, een dameshorloge, een gouden halsketting, een gouden broche, een gouden ring en een zilveren ring, alles toebehoorende aan A. van Houten. De getuige M. Raat, de dienstbode, verklaarde dat ze na het weggaan van den boer en boerin naar de schuur ging. Ze werd daar beetgegrepen en vastgebonden met een touw. loen ging bekl. Br. die vrpeger bij Van Houten had ge- diend naar binnen. Hij kon evenwel de sleutels niet vinden en kwam haar daarom vragen waar ze waren. Ze zeide dat ze dat zou zeggen als ze haar niets deden. De mannen maakten haar daarop los en brachten haar naar binnen. Bekl. Br. ging daarop naar boven en getuige hoorde daar iets kraken, terwijl zij beneden was. De mannen vroegen toen een boterham. Ze gaf die en zou ook koffie voor hun zetten. Toen ze evenwel buiten kwam om water te halen, liep ze meteen het erf af om hulp te roepen. Toen liepen de jongens weg. Getuige Van Houten zeide dat hij met zijn vrouw uit was gegaan en toen gewaarschuwd dat er bij hem was ingebroken. Hij herkende de gestolen voorwerpen. Getuige L. J. Lokefeer liep op den dijk te Clinge toen de dienstbode Raat kwam aanloopen en om hulp riep. Ze zette hem de zaak uiteen en hp ging naar de boerderij. Hij zag twee der dieven den zeedijk oploopen en den derden het veld ingaan. Hij ging de twee mannen na en wist er een van aan te houden. Dat was bekl. S. Intusschen was bekl. Br. gepakt door den veldwachter Vernimmeren. Bekl. Sp. had zich in een sloot verscholen doch werd gemakkelijk ontdekt. Geld en sieraden werden bij de beklaagden gevonden. De voorzitter prees de eerste getuige wegens haar flinke houding in deze zaak. Het meisje had zich in die moeilijke oogenblikken kranig gehouden. De bekl. de R., die een deel van den tijd dat ze op de boerderij waren op wacht stond, werd later aangehouden door een onbezoldigd rijksveldwachter. De mannen bekenden. Ze hadden den nacht in de schuur doorgebracht. Ze wisten dat 's morgens de boer en zijn vrouw weg zouden gaan en waren van plan dan hun slag te slaan. Beklaagden hadden touwen meegenomen om de vrouw te binden en een ijzer om mogelijk dichte kasten open te breken. Het O. M. geloofde dat alle drie de beklaagden mededaders zijn. Mocht de rechtbank meenen dat bekl. de R. niet mededader is, dan is hij toch medeplichtige. Spr. eischte 5 jaar gevangenisstraf tegen ieder onder aftrek van preventief. De verdediger Mr. Heijse refereerde zich aan de uitspraak van de rechtbank. Gewetensgeld De Minister van Financien ontving ten be- hoeve van 's Rijks schatkist uit Veldwijk van een onbekende f 75 ter voldoening van te weinig betaalde vermogensbelasting. (St. Ct.) De werkman V. te Vlissingen is iemand die goed tegen vallen schijnt te kunnen. Voor een paar jaar viel hij te Middelburg in het droge dok en stond op alsof er niets gebeurd was. Gisteren viel hij op de werf de Schelde uit een 45 meter hoogen torenkraan en kwan in het water terecht. Hij werd daar spoedig uitgehaald en overgebracht naar de verband- kamer. De geneesheer kon geen belangrijke afwijkingen constateereu. De man is daarna ter observatie naar de R. Kath. weesschool ver- voerd. Sedert Zondagavond wordt, naar het Haarl. Dagbl. meldt, vermist de jeugdige vrouw van den landbouwer J. de R., wonende aan den ringdijk bij den Vijfhuizerweg. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. De uitslag van den Teeken- en den Taal- wedstrijd, verbonden aan het onlangs door de firma jurgens, te Oss, uitgegeven propagaoda- nummer van haar Kindertijdschrift ,,De Solist" voor welk tijdschriftje in ons b!ad zulke aardige annonces hebben gestaan, is, dat de vijftien fietsen zijn toegewezen aan de volgende kinderen Teekenwedstrijd 1. Cornelis van Steenwijk, IJmuiden, 2. Isidore de Winter, Amsterdam, 3. Jacoba Geertr. Schoonhoven, Alkmaar, 4. Paul van Haute, Eindhoven, 5. Jan Faessen, Venlo, 6. Willem van de Pol, Arnhem, 7. Bastiaan van der Most, Delft, 8. Jobanna Groot, Tilburg, 9. Jouke Brada, Leeuwarden, 10. Gerrit Munniks, Groningen. Taalwedstrijd 1. Dirk de Jong, Njjkerk, 2. Martienus Verstraaten, Zwolle. 3. Betsie v. d. Donk, Helmond, 4. Andries Ellens, Dokkum, 5. Adriana van de Kamp, Heerlen. Behalve deze, werden nog 3000 prijzen toe- gezonden aan de verschillende deelnemers en deelneemsters, terwijl het aantal inzeDdingen voor de wedstrijden de 10.000 ver te boven ging- Op het sterfbed. Willem v. Heumen. die bij de laatste vechtpartp te Osch levensge- vaarlijke messteken opliep, heeft volgens de Tel. op zijn sterfbed een hoogst belangrijke bekentenis gedaan. Hij verklaarde, dat hij bij de behandeling van de moordzaak op v. d. Leest voor de Bos- sche rechtbank, waarbij zekere O. wegens dood- slag op v. d. Leest tot l1/, jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, terwijl diens zoon werd vrij- gesproken, en in welke zaak hij als getuige onder eede werd gehoord, een valsche verkla- ring heett afgelegd. Ook moet v. H. drie andere getuigen in ge- noemde zaak hebben aangewezen, als hebbende eveneens valsche verklaringen onder eede af gelegd. Deze drie personen zijn naar aanleiding van deze bekentenis door de justitie gehoord. Te Creusot woonde, naar de N. R. Crt. meldt, in een oud krot een oude vrouw van twee en tachtig jaar, die naar uit Charolles ge- meld werd, bp het uiteeuspringen van haar lamp, erge brandwonden opliep en naar het ziekenhuis gebracht werd, waar zij weldra stierf. In het kamertje, dat het oudje bewoond had, vond de politie 20,000 frank in goud en bankbiljetten en een groot aantal aandeelen en andere stukken. die, een belangrpk kapitaal vertegenwoordigen. Het „Soer. Nieuwsblad" vertelt een treurige geschiedenis. Toen hij in Indie als employe van een groot handelslichaam arriveerde, was een collega zoo welwillend hem te overtuigen, dat hij nood- wendig een concubine raoest nemen, nu hp niet getrouwd was. De collega vertelde, dat hij zelfs een Japansche tot huishoudster had, omdat Japansche vrouwen de beste, de meest getrouwe gezellinnen waren en als de nieuwe- ling het wilde, dan zou hp haar bemiddeling inroepen om hem een Japansche schoone te bezorgen. De in zulke omstandigheden ge- bruikelijke weg werd gevolgd, een Japansche vrouw werd uit zekere inrichting voor enkele honderden guldens vrij gekocht en werd de bezitting van den nieuwen employe. Zij was inderdaad een uitstekende huishoudster en zorgde voor hem met een toewpding, waaraan menige Europeesche getrouwde vrouw nog een voor- beeld zou kunnen nemen. Twee jaar later kwam een scheefoogig knaapje, waarvan hij de papa was, zich melden. Hij vond dit aanvankelijk zeer onaangenaam maar toen het. jongetje opgroeide tot een kind dat hem lieve woordjes zeide en van niemand dan van hem iets wilde weten. toen ging hij van het kind houden en ten slotte zoo zelfs, dat zich niet meer geneerde om zijn ouders in Holland te schrijven, dat hij een onwettig zoontje had: Toen kwam de boodschap van de ouders, dat hij het kind naar Holland moest zenden, opdat zij het een goede opvoeding zouden kunnen geven en aangezien hp juist recht op verlof had, besloot hij met het jongetje dat thans zes jaar geworden was, naar patria te vertrekken. De moeder was troosteloos, toen zp zpn voornemen vernam, smeekte hem het kind niet van haar weg te nemen, maar hp bleef bp zijn plan. Het was beter voor zpn jongetje in Holland te zpn, waar niemand met verachting op hem zou neerzien en waar np l studeeren om een man in de maatschappij te worden. Hij gaf haar eenige duizende guldens en den raad' naar Japan terug te keeren en vertrok met het kind. Maar zp keerde niet naar het land van de mimosa terug, men droeg haar grafwaarts in het vreemde landeen subli- maat-pastille maakte een eind aau haar leven, omdat zij zoo'n hartzeer had, dat haar kind van haar was weggenomen. Edison's „sprekende bioscoop". Men weet reeds aldus schrijft de Londen- sche correspondent van de Tel dd. 5 Januari dat Edison al geruimen tijd werkt aan een nieuwe uitvinding, die de phonograaf verbindt met de bioscope en bij de beelden op het witte doek de bijbehoorende gesprekken weer zal geven. Van die uitvinding werd Vrijdag in zijn werk- plaats een vertooning gegeveu, alvorens haar in de Vaudeville Theatres van New-York toe te passen. De volgende beschrijving daarvan werd aan de Observer" van 1.1. Zondag gezonden Zeven verschillende films werden vertoond. Eerst zag men den beschrijver naar voren op het tooneel komen, voor de aanwezigen buigen, waarop hij de nieuwe uitvinding, die ,/Kine- tophone" zal worden genoemd, met duidelijken stem beschreef. De woorden werden op een toon, alsof iemand aan het buikspreken was, weergegeven door een phonograaf achter het doek, die verbonden was en gelijktijdig afliep met de film. Van die volmaakte gelpktijdigheid werden verschillende proeven genomen. Men zag den man op bet doek schotels op den vloer stuk werpen en het geluid daarvan werd gelijk tijdig gehoord. Zoo werd op hoorn en fluitjes geblazen, piano en viool gespeeld en gezongen. Men zag op het doek een hond en hoorde hem blaffen. Andere films gaven een tafereel uit de opera ,/ll Trovatore" weer en de woorden- wisseling tusscben Brutus en Gassius uit Shakespeare's Julius Caesar.' Bij elke voor- stelling hield de articulatie gelijken tred met de bewegiugen der vertoonde personen. Het spreektoestel is zoo samengesteld, dat het de snelheid regelt van de afwikkeling der film, zoodat er geen sprake kan zijn van eenig verse hit. Edison was wel over de proefneming voldaan, maar hij vond toch nog voor het ge- hoor kleine defecten, die verbeterd zullen moeten worden. Het doodsgelui over Prins Luitpold. Na den dood van prins Luitpold \an Beieren had de geestelijkheid van het Rijk besloten in alle kerken de doodsklok te doen luiden 's middags, gedurende vier weken. J e Emmen- hausen, "schrijft het Rott. Nwsbl., wilde men dit eens bijzonder goed doen en om veel menschen te doen deel nemen aan bet gelui voor den prins, voe»de men een aantal koorden bij de reeds bestaande. Het gevolg was, dat men zoo hevig geluid heeft, dat de toren gescbokt is tot in zijD grondvesten en overal barsten in het metsel- werk zijn gekomen. Men heeft het luiden doen ophouden. Naar alle waarschijnlijkheid zal de toren gesloopt en weer nieuw opgebouwd moeten worden. De vlugge inbrekers of het nadeel van een rustig geweten. De juridische medewerker v. h. //N. v. d. D. v. N.-I." scbrijft: In het laatst verschenen nummer van „Het Recht in Nederlandsch-lndie" vinden we een presidentiale beschikking van den landraad- voorzitter te Te'nggalek, waarvan de feiten ons weder een blik geven op de komische zijde van Kromo's karaktert Twee kerels zouden samen gaan inbreken. Gekomen bij het huis van hun slachtoffer begonnen ze vlijtig te werken aan de onder- graving van een der huiswanden, om zoodoende toegang te verkrijgen tot de schatten, die ze achter de schamele gedek-om-wandirg hoopten te vinden. Ze hadden echter nog maar een klein gedeelte van het noodige werk verricht, toen ze beiden door vermoeidheid overmand in een diepen slaap vielen. Hun rustig geweten zou hen echter ditmaal ten val brengen, want ze snurkten zoo hard en zoo luid, dat de bewoners wakker werden, en de beide slapende inbrekers dood leuk gevangen werden genomen. Zoo iets kan toch alleen een Javaan over komen Het jaar 1913 zal, naar de „helderzien- den" en koffiekijksters weten mee te deelen, een gewichtig jaarworden schrijft de Haagsche Crt. Herinnerd wordt aan de profetie van mile. Lenormand, die in 1829 aan koning Wil- helm I van Pruisen de volgende voorspellingen deed. „Wanneer, zoo vroeg de koning haar, ,zal ik voor 't eerst op een slagveld zijn Zij antwoorddeTel bij 'tjaar 1829 de som der cijfers, waaruit het geheel bestaat. Men ver- krijgt 1829 1 8 2 9 =1849, het jaar dat Pruisen een opstand in Baden onderdiukte. Wilhelm vroeg verder Wat is de belaug- rijkste datum in mijn leven Mile. Lenormand gat hem dezelfde optelsom als boven te maken met 't jaartal 1849. 't Werd het jaar 1871, waarin Wilhelm keizer van Duitschland is geworden. „Wat is de datum van mgn dood if intor- m. vr. totaal. m. vr. totaal. m. vr. totaal. ra. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2