Gemengde berichten. Landbouwberichten. Laatste Berichten. BURGER LIJKEN STAND. ook zijn zilveren jubileum als thesaurier van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, welk genootschap hij ook geruimen tijd als conservator der ffZelandia lllustrata" groote diensten bewees. Bij genoemd jubileum erkeude de Regeering de verdiensten van den overledene door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. En als ontvanger en als thesaurier van het genootschap stond de heer Fokker aangeschreven als een humaan, en vooral als een accuraat man. Axel. Op de Zaterdag alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden, waren aangevoerd 54 paarden. De handel was zeer levendig. Er werden acht prijzen van vyf gulden toe- gekend, n. 1. aan de heeren F. Haak, F. van Cadsand, L. Wiemes en J. van Oadsand, alien te Axel; Hyp. Baert te Koewaoht; M. Dieleman te PhilippineWed. F. de Munck te Zuid- dorpe en G. van Cam pen te Boschkapelle. KoPwacht. De heer C. F. van den Eeckhout van hier, tbans onderwijzer aau de R. K. school te Oostburg, is met ingang van 1 Maart a. s., benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school te Ter Neuzen. IJzeildijke. Woensdag 8 Januari is het 50 jaar geleden, dat de heer J. Th. Hendrikse, deurwaarder alhier, in functie trad. De heer Hendrikse mag zich den lof toe- eigenen, dat hij het deurwaarderschap wist te verhoogen en een firma oprichtte, die heel veel invloed uitoefende. Bovendien zag hij zich achtereenvolgens be noemd tot ontvanger-griffier van vele polders thans vervangen door zijnzoons'en stond hij jaren aan het hoofd der roomsch-katholieken, zonder dat dezen nog eenige partij vormden. Doch ook bij de vrijzinnigen stond de heer H. goed aangeschreven. Hij was in een woord een populair persoon, al is het dat sedert de politieke actie der laat- ste jaren daaraan afbreuk wordt gedaan. Hoek. De loop der bevolking in deze ge- meente over 1912 was als volgt Geboren 40 m., 38 vr., totaal 78. Gevestigd 36 m., 36 vr., totaal 72. Overleden 14 m., 16 vr., totaal 30. Yertrokken 46 m., 54 vr., totaal 100. Bevolking op 31 Dec. 1911 1300 1312 2612 31 t 1912 1316 1316 2632 alzoo vermeerderd met 20 personen. Levenloos aangeven 2 m. en 1 vr. Yoltrokken huwelijken 20. Onwettig geboren 1 m. en 2 vr. Hulst. De loop der bevolking in deze ge- meente over 1912 was als volgt Geboren 48 m., 47 vr., totaal 95. Gevestigd 139 m., 120 vr., totaal 259. Overleden 37 m., 42 vr., totaal 79. Vertrokken 94 m., 133 vr., totaal 227. Bevolking op 31 Dec. 1911 1598 1763 3361 31 1912 1654 1755 3409 alzoo vermeerderd met 48 personen. Levenloos aangegeven 5. Voltrokken huwelijken 17. Koewacht. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt: Geboren 39 m., 45 vr., totaal 84. Gevestigd 35 m., 55 vr., totaal 90. Overleden 19 m., 13 vr., totaal 32. Vertrokken 65 m., 68 vr., totaal 133. Bevolking op 31 Dec. 1911 1348 1242 2590 31 1912 1338 1261 2599 alzoo vermeerderd met 9 personen. Levenloos aangegeven 3 m. en 2 vr. Yoltrokken huwelijken 20. Overslag. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt: Geboren 5 m., 6 vr., totaal 11. Gevestigd 25 m., 22 vr., totaal 47. Overleden 5 m., 1 vr., totaal 6. Vertrokken 26 m., 19 vr., totaal 45. Bevolking op 31 Dec. 1911 212 197 409 u 31 1912 211 205 416 alzoo vermeerderd met 7 personen. Voltrokken huweljjken 3. St. Jansteen. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt Geboren 56 m., 61 vr., totaal 117. Gevestigd 53 m., 61 vr., totaal 114. Overleden 14 m., 21 vr., totaal 35. Vertrokken 64 m., 84 vr., totaal 148. Bevolking op 31 Dec. 1911 1606 1527 3133 31 1912 1637 1544 3181 alzoo vermeerderd met 48 personen. Voltrokken huwelijken 21. Levenloos aangegeven 1 m. Westdorpe. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt: Geboren 11 m., 22 vr., totaal 33. Gevestigd 27 m., 36 vr., totaal 63. Overleden 11 m., 16 vr., totaal 27. Vertrokken 31 m., 46 vr., totaal 77. Bevolking op 31 Dec. 1911 911 877 1788 31 1912 907 873 1780 alzoo eene vermindering van 8 personen. Voltrokken huweljjken 14. Levenloos aangegeven 1 m. en 1 vr. Te Oostburg werd den 2en Januari door de gediplomeerde oud-leerlingen van decursussen voor landbouwhuishoudkunde te Oostburg en Groede een vereeniging gesticht waaraan de naam gegeven is van »Ceres" vereeniging van gediplomeerde leerlingen aan de cursussen in Landbouwhuishoudkunde in het voormalig IVde district in Zeeland. Tot leden van het voor- loopig bestuurzijn gekozen mej. JannetjeRisseeuw te Oadzand Wilha. Schijve en Ma. de Vlieger te Zuidzande Sara Verplanke te Oostburg Cfi Anna Adriaansen te Sluis. De vergadering, waarin besloten werd tot de oprichting dezer vrouwenvereeuiging op Land- bouwgebied de eerste in Zeeland, wellicht in geheel Nederland, werd geleid door mej. Van Prooyen, onderwijzeres in de landbouwhuishoud kunde, en bijgewoond door den secretaris der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. (Midd. Crt.) In de veenstreken van Groningen en Drente geven de landbouwers den moed nog niet op om een goed werkende aardappel- rooimachine te bekomen. Vooral bij de vele regens en de stakingen 't vorige jaar, werd de behoefte er aan sterk gevoeld. Een 20-tal landbouwvereenigingen hebben besloten van ieder lid (er zijn er 400) 20 cents per H. A. land te heffen tot het vormen van een fonds, waaruit dan in het a. s. najaar be- kroningen kunnen worden bekostigd. (Rott. Nieuwsbl.) RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is de gevangenhouding van A. A. B oud 28 j., werkman te St. Jansteen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van diefstal met braak, met 30 dagen verlengd. Voor het kantongerecht te Middelburg werd Zaterdagmorgen 1 maand hechtenis geeischt tegen den 41jarigen bouwondernemer H. v. L., uit Dordrecht, die als lid der firma S. en v. L. de loonlijsten bijhield van een door die firma in de jaren 1911 en begin 1912 te Vlissingen uitgevoerd bouwwerk van een groot aantal arbeiderswoningen. Volgens de loonlijsten zou de firma f 38.100 aan loon hebben uitbetaald, en volgens het kasboek bijua 63.000. De beklaagde kon niet juist de oorzaak vau dit verschil opgeven hij vermoedde dat het kwam, door het geven van extra toelage en het betalen van reiskosten aan naar Den Haag terugkeerende stucadoors, dit alles is volgens hem geen loon in den zin der Ongevallenwet. Ook wees beklaagde er op, dat nadat de inspec- teur der Ryksverzekeringsbank het verschil had ontdekt, alsnog door de firma de verschuldigde premies zijn aangezuiverd. Beklaagde zeide, de lijsten te hebben inge- vuld volgens de opgaven, die de onderbaas hem gaf. Hij erkende fouten te hebben ge- maakt, maar vroeg den kantonrechter hem geen hechtenis, doch eene boete op te leggen. Uitspraak 11 Januari. (Tel.) Op Nieuwjaarsdag was mej. Muller te Utrecht 100 jaar. Hetzelfde voorrecht viel gisteren ten deel aan mej. de weduwe Snaauw te Ouderkerk a. d. IJssel. De vischhandel. Ofschoon de Rotter- damsche vischmarkt verleden jaar eene soni van 545,120 aan den afslag van visch op- bracht, zijnde 64 mille meer dan in 1911, was de toestand niet onverdeeld gunstig. De directe aanvoer uit zee vermindert jaarlijks door de gunstige ligging van de visschershaven IJmuiden en de Vlaardingsche nieuwe vischhal, welke door dat gemeentebestuur en de reeders aldaar zeer gesteund wordt. De vangsten bleven het geheele jaar schaarsch en de prijzen voor levende visch duur. Zachte winter Als zeer groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat men te Tiel op Oudejaar nog bezig was op een akker met het delven van aardap- pelen, die er nog flink van stuk en zeer goed uit kwamen. In de Halve Maansteeg te Amsterdam heeft Vrijdagmiddag, omstreeks twaalf uur, een brutale aanranding plaats gehad. De heer J. F., in die straat woonachtig, begat zich op weg met een portefeuille in zijn zak, bevattende 1500. Toen hij de Halvemaansteeg binnen kwam, liepen van den anderen kant twee per sonen op hem toe. Een er van bood hem een krant aan. De heer F. vroeg verbaasd wat hij daarmede moest doen en terwijl hij luisterde naar een onbegrijpelijk antwoord, dat in 't Engelsch gegeven werd, rukte de andere onbekende hem de jas open en wilde de portefeuille grjjpen. Op't hulpgeschreeuw van den heer F. kwamen politieagenten uit het posthuis Halvemaansteeg aansnellen, waarop de beide personen haastig op de vlucht sloegen. Het mocht de politie niet gelukken de hand op hen te leggen. Vermoed wordt, dat de beide individuen den heer F. geruimen tijd gevolgd zijn ea daardoor wisten, dat hjj de belangryke som gelds ergens in ontvangst had genomen. (Tel.) Bijgeloof! Men meldt uit Heemskerk (N.-H.) aan de »Tel." Ten bewijze, dat in onze gemeente nog steeds bijgeloovige menschen gevonden worden, diene dat bij de heerschende diphtheritis door sommigen levende roode aard- wormen in een doekje gebonden worden, waarna ze op de keel der aangetaste kinderen gelegd worden. Door sommigen wordt dit een uitstekend geneesmiddel genoemd, mits deze wormen voor dit doel levend gebruikt worden. Hebben deze beesten opgehouden te leven, dan wordt weer nieuwe voorraad in het doekje gedaan De laatste Metalen Kruis-drager Men meldt uit Drachten aan de Haagsche CourantDen 5en Januari a. s. beleeft onze plaats het zeldzame feit, een 102jarige binnen haar kom te hebben. Het is de heer A. losch, woonachtig aau de Noorder-Dwarsvaart. Nog grooter wordt echter zeker de belangstelling, als men weet, dat deze hoogbejaarde man waarscbijnlijk de eenige nog overgebleven drager is van het Metalen Kruis, verworven in den tiendaagschen veldtocht in 18301831. Sedert 1856 is hij gepensionneerd sergeant- majoor; hij geniet dus reeds 56 jaar van zijn pensioen. Plattelands-gemoedelijkheidDe ge- meenteraad van een Friesche plattelands- gemeente benoemde een zijner eigen leden tot werkman bij de gemeente-reiniging. Daar deze de betrekking aanvaardde, en dus als raadslid moest aftreden, hield hij een afscheidsrede, waarin hij zijn 9-jarig raadslidmaatschap her- dacht, evenals de genoegelijke en vriendschap- pelijke wijze, waarop men steeds vergaderd had. Hij bevai zich in zijn nieuwe betrekking zeer aan in de gunst van de heeren raadsleden en den voorzitter. De burgemeester wenschte hem geluk met zijn benoeming, wees op het pijnlijke der scheiding en sprak de hoop uit, dat tusschen den nieuw-aangestelden werkman der gemeente- reiniging en het gemeentebestuur steeds een aangename samenwerking zou mogen bestaan. (Haagsche Crt.) De heer Martin Brunner, te Neurenberg heeft, naar het „T. v. G." meldt, een som van 50,000 mark bestemd voor de bevordering van de studie en de bestrijding van den kanker. Gedurende 100 jaren zullen de renten jaarlijks worden uitgekeerd aan den persoon, die geduren de het afgeloopen jaar een wetenschappelijk werk van groote beteekenis op het bedoelde gebied heeft geleverd. De jury zal bestaan uit den len burgemeester en den len ,,Bezirksarts van Neurenberg, den directeur van het groetste ziekenhuis in Neurenberg, een dedanus der geneeskundige faculteit te Erlangen, en den stichter, zoolang hij leeft. De vrouw en de schutterij Een jonge dame te Batavia, sinds 2 maanden in Ned.- Indie vertoevende en die nota beneheelemaal niet voor de vrouwenbeweging is geporteerd ontving dezer dagen, naar 't Bataviasche ,,N. v. d. D." vertelt, den 27en November jl. een op- roeping voor de schutterij Ze is nog niet gekeurd, en dus ook nog niet „ingeljjfd bij het korps", maar afgekeurd zal ze wel niet worden, daar ziet ze er niet naar uit, en niet onwaarschijnljjk zullen wjj dus eerlang vrouwelijke schutters of is het schutster, of schutteres in de gelederen zien mee marcheeren. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Beeediging van den plaatsvervanger van den Secretaris. Ingekomen stukken. Benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Aanbe- volen worden Adriaan Coumou en Abraham Dieleman. Benoeming leden van de commissie van toe- zicht op het lager onderwijs. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek om schadevergoeding ingediend door W. P. Nieuwelink. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van J. du Pont en Zonen te Vlissingen, ter zake van een staanplaats op de markt tijdens de kermis. 'Voorstel ter zake van het verzoek van de vereeniging tot ziekenverzorging tot wijziging van de voorwaarden, waaronder haar voor 1913 subsidie uit de gemeentekas is verleend. Regeling van de jaarwedde van den timmer- man in vasten dienst der gemeente. Voorstel tot onderhandsche aanbesteding van het ophalen van de haardasch en het straatvuil te Baandyk. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van Pfr. Haak om verhooging van Voorstel tot inwilliging van een verzoek tot demping van een gedeelte sloot langs den toe- gangsweg naar het station. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor het meer uitgebreid lager onderwijs. Alsvoren voor het middelbaar onderwijs. Reclames hoofdelyken omslag. Verzoeken om ontheffing plaatselijke be- lasting. 's Gravenliage, 6 Jan. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van J. F. V., voor zitter der bootwerkersvereeniging te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg en het ge- rechtshof alhier verworpen tot 3 maanden ge- vangenisstraf wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven en met brandstichting. Alkmaar. Op oudejaarsavond zijn te Egmond aan Zee twee werklieden, door het z.g. afkolven van het duinzand, daaronder bedolven waardoor een een been brak en de ander eenige ribben, tengevolge waarvan laatstgenoemde is overleden. Londeu. Het Reuteragentschap verneemt dat de Turksche Regeering er in geslaagd is, scbikkingen te treffen voor een onmiddellijke leening, gewaarborgd door bijzondere oorlogs- belastingen. In een groote vergadering van Roemeniers werd besloten aan de Ministers van Buiten- landsehe Zaken der groote mogendheden tele- grammen te zenden, teneinde te protesteeren tegen de nutteloosheid der heivormingen door de Porte voorgesteld, en waarin zij de mogend heden vragen zelf het toezicht op zich te nemen over de noodige hervormingen. m. vr. totaal. m. vr. totaal. m. vr. totaal. m. vr. totaal. m. vr. totaal. m. vr. totaal. TerWeuxen. Huwelijks-aangiften 3Jan. Carolus Ludovicus de Schepper, oud 24 j., jm. en Lucia Clementia Philomena de Vos, oud22j.,jd. Anthonius Bruschetto, oud 33 j., jm. en Frederika van Laere, oud 31 j., jo. Petrus Paulus de Bakker, oud 34 j., jm. en Hermina Prudentia van Laere, oud 29 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Jacobus bran^ois, z. van [zaiik van Cadsand en van Adriana Maria Dieleman. 2 Jan. Adriaan Cornells Hendrik, z. van Abraham Brakman en van Sara Maria Risseeuw. Overlijden. 1 Jan. Pieternella Schijve, oud 78 j., echtg. van Jacob Andries van Hoeve. Ovide Joseph Ringlet, oud 30 j., z. van Alexis en van Josephine llasha. Lodewijk Mottard, oud 25 j., echtg. van Marie Lemaire. Axel. Huwelijks-aangiften. 28 Dec. Heinrich Carl Emiel Wustefeld(vanZutphen),jm.en Johanna Catharine Mahn, wed. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Dec. Ane de Putter, oud 23 j., jm. en Cornelia Catharina van Alten (van Over- slag), oud 23 j., jd. Geboorten. 17 Dec. Adriaan Karel, z. van Johannes van Cadsand en van Neeltje Elisabeth de Koeijer. 19 Dec. Martina Johanna, d. van Cornelis Mattheus de Ruiter en van Maria van Langevelde. 25 Dec. Jacomina Susanna, d. van Cornelis Johannes van de Casteel en van Jacomina Suzanna Vinke. 27 Dec. Adriana, d. van Pieter Dekker en van Cornelia Adriana Levina de Feijter. 31 Dec. Elisabeth Nathalie Maria, d. van Alphonsiua Adam en van Maria Ludovica Baert. Angenita \driana, d. van Adam de Zeeuw en van Magdalena Jacoba van ^Overlijden. 21 Dec. Abraham Corneliseen, oud 88 j., weduwn. van Anna van OverstraateD. Hoek. Geboorten. 5 Dec. Geerard, z. van Geerard de Feijter en van Suzanna de Jonge. 6 Dec. Pieter, z. van Antkeunis Tollenaar eD vau Leuntje van Cadsand. 7 Dec. Cornelis Frangois, z. van Jacob Johan Daniel Dieleman en van Suzanna Catharina van de Velde. 17 Dec. Adriaan Pieter, z. van Cornelis Zegers en van Helena Cornelia Kolijn. 18 Dec. Krina^ d. van Daniel Tholens en van Tanneke Rouw. 20 Dec. Catharina Johanna, d. van Reinier Jan de Fouw en van Janna Weststrate. 29 Dec. Jacob, z. van Jan Chnstiaan Dieleman en van Sara Martina Bareman. Overlijden. 11 Dec. Cornelia de Kraker, oud bd j., echtg. van Pieter Pladdet. Hvewachl. Huwelijks-aangiften. 27 Dec. Alphonsus Buys, oud 26 j., jm. en Emma Maria van Overloop, oud "Vuieiijks-voltrekkingen. 23 Dec. Theophilus Ver- hoosel, oud 33 j., jm. en Josephina Mam Verschraegen, oud 26 j., jd. Geboorten. 29 Dec. Albertus, z. van Alphonsus Sturte- wagen en van Emma van Hoeye. 29 Dec. Albertus Joannes, z. vanPetrus Vercauteren en van Anastasia JaOveiiijden. 17 Oct. Clemence Marie deVliegher, oud 59 j., echtg. van Adolphns Van de Vijver. 20 Dec Coleta Elegeert, oud 37 j., echtg. van Theophile de Coninck. 30 Dec. Cijrillus Theophilus Inghels, oud 1 J., z. van Aloysius en van Paulina De Witte. Overling. Geboorten. 19 Dec. Maria Coleta, d. van Eduardus van Bambosten van Maria Coleta van Acker. Sf. Jnuiteen. Geboorten. 20 Dec. Aloijsius Ernest Gerardus, z. van Cerillus Schout en van Nathalia Uingoot. Helene Justine Marie, d. van Cerillus Johannes de Kerf en van Elisa Johanna Clara Vereecken. 23 Dec. Theo philus Hendericus, z. van Alphonsus Seghers en van Emelia van der Kelen. 30 Dec. Anna Maria, d. van Carolus Ludovicus Pierssens en van Maria Serapbina Bauderingkeen. Lucia Seraphina, d. van Aloijsius Beeck- man en van Philomena Maria d'Olieslager. Overlijden. 19 Dec. Idonia van Goethem, oud SI j., wed. van Augnstinus Vonk. Stonpeldljk. Geboorten. 13 Dec. Rend, z. van P J Duerinck en van L. de Poorter. 24 Dec. Jose phina Maria, d. van P. F. Dobbelaar en van J. M. Pieters. 31 Dec. Johannes Josephns, z. van P. Ivens en van A. M. Rombout. Kaamilair- Huwelijks-aangiften. 5 Dec. Reinier Dees (van Ter Neuzen), oud 22 j., jm. en lietejjnella de Jonge, oud 23 j., jd. 27 Dec. Mannns Smalle^ng, oud 19 i im en Pieternella Adriana Goosen, oud 24 j., jd. Maarten Leendert de Regt (van Axel) oud 19 j., jm. en Elizabeth Adriana de Kraker, oud 18 J-, Jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Dec. Anjlzaak de Feijter (van Axel), oud 22 j., jm. en Suzanna Catrina Scheele, oud 23 j., jd. Jacob de Bruyne (van Axel), oud 22 en Janna Kempe, oud 22 j., jd. 42 Dec. Cornelia Hofman, oud 25 j ,jm.en Cornelia Mechelina van Fraeyen- liove oud 21 j., jd. 19 Dec. Reinier Dees (van Ter Neuzen), oud 22 j., jm. en Pieternella de Jonge, oud 23GJebJoorten. 6 Dec. Andries, z, van Andries O^rdulve en van Anna Johanna den Hamer. 12 Dec. Abraham, z. van Levinus Klaassen en van Geertruida de Feijter. 18 Dec. Jacob, z. van Maarten de Vos en van Cornelia Donze. 29 Dec. Pieternella, d. van Maaiten van Kerk- voort en van Elizabeth de Ridder. Overlijden. 23 Dec. Jan Kolyn, oud 70 j., weduwn. van Adriana Verpoorte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2