Gemersgde berichten. Laatste Berichten. Predikbeurten. Landbouwberichten. V E R S L A G Zondag 5 Januari 1913. Oostelljk Zeeuwsch- Vlaanderen. 50640 KG. 51090 49422 43230 42780 41160 48480 48510 2,1 3,8 49,9 48,1 2 7,7 826,5 KG. 851,5 792,2 720,5 357 356 792 746,5 844 KG. 851,5 .823,7 720,5 713 686 808 808,5 Buitenl. Binnenl. Buitenl. Binnenl. Buitenl. Binnenl. Buitenl. Binnenl. B - tad 1 1-9 O d d B RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg voldoet. Er werd naar de meening zijner zegslieden weinig of niets aan naaien gedaan, doch natnurlijk staat hij niet in voor het al of niet waar zijn dezer bewering. Nadat de VoorzitfBr heeft toegezegd een onderzoek te zullen instellen, sloot hij, met dank voor de trouwe opkomst der leden in het afgeloopen jaar, de vergadering. Kervormde Kerk. Ter Neuzen. 9i u., Ds. A. Timmerman,bevestiging van Kerkeraadsleden en 2 u., Ds. A.Timmer- man, voorber. van bet H. Avondmaal. Sluiskil. Geen dienst. Axel. 9£ u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 n. en 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u„ Ds. J. H. Lammertsma. Axel H. 9 n. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5L u., Ds. J. Fraanje. Oud<-Gereformeerde (jcmeente (Ylooswfjkstraat). Ter Nenzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kande6lstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-f£aSser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5i u., Evangelisatie. van een proefveld der Vereeniging ,,Land- bouwbclang" van gedipl. oud-leerlingen der landbouw-wintercursussen te Ter Neuzen (Driewegen). In den zomer van 1912 werd door boven- staande vereeniging een proefveld aangelegd, groot 40 vierk. Gentsche roeden, verdeeld in 8 even groote stukken, om na te gaan welk ver- schil in opbrengst zou zijn te ontdekken, wanneer zaaizaad van eenzelfde soort voederbiet, maar betrokken van verschillende leveranciers, werd uitgezaaid. In aanmerking hiervoor kwam de soort Groenkraag, waarvan aan een vijftal telers en handelaars zaad werd aangevraagd, zoowel binnen- als buitenlandsch. Door een viertal leveranciers werd het gevraagde zaad verstrekt. De heer Turkenburg, die geen buitenlandsch zaad in voorraad had en alleen binnenlandsch afzond, bleef buiten mededinging. Nadat de akker was bewerkt en met super- pbosphaat bemest, berekend tegen 215 KG. per gemet, werd bet zaad op den 28en April met de hak gepoot in rijen, zoo dat de planten later kwamen te staan op afstanden van 37 bij 37 cM. Als overbemesting werd gegeven chilisalpeter, berekend k 250 KG. per gemet. Grondsoort zware klei. Er bestond geen verschil tusschen de stukken, wat betreft aard van den bodem, afwatering, ligging ten opzichte van slooten enz. De voor- vrucht voor alle was rogge. Hoeveelheid zaai zaad 1 HG. op 5 vierk. Gentsche roeden. De bieten werden op 22 Nov. gerooid en nauwkeurig gewogen in bij zijn van een lid der commissie van toezicht. De uitslag was als volgt De opbrengst van het buitenlandsch zaad was alzoo bij Van der Have en Zonnevijlle grooter dan van het binnenlandsch; bij de beide andere leveranciers net andersom. Het verschil be- droeg respectievelijk 450 Kg., 6192 Kg., 16-0 Kg, en 30 Kg. per gemet. Terwijl bij Hobbel, Van der Have en Zonnevijlle het binnenlandsch zaad het in zuiverheid won van het buitenlandsche, moest bij Klouwers het binnenlandsche het afleggen. Geen buitenlandsch zaad was zonder bijmengsel. De bastaardsoorten waren bij de nos. 1 en 3 gele en roode, bij de nos. 5 8 enkel roode bieten. Alleen bet binnenlandsch zaad van Hobbel en Van der Have was geheel zuiver. Alle voederbieten waren vlug en regelmatig opgekomen en flink gegroeid, hoewel van den aanvang af de stukken 5 en 6 achterbleven bp de andere in groeideze bieten ble*eu dan ook kleiner en hadden een minder regelmatigen vorm. De proef was inderdaad interessant en over- trof aller verwachting. Namens het Bestuur van ffLandbouwbelang J. G. JANSEN, Voorzitter. M. R. DE FEIJTER Jz., Becretans. Het buitengewoon zware werk in bet najaar door de paarden verricbt, toen zij bij bet beetenvervoer zoo diep in den modder zakten, evenals de geladen wagens, zoodat zij zeiis geringe vrachten niet van het land konden krijgen, is nu goed aan de dieren te merken. Een zeer groot aantal staat met pjjnlijke, dikke, ruwe en soms ontstoken onderpooten, waarin zj klaarblijkelijk op verre na niet meer zoo krachtig meer zijn als voor de uitputtende beetencampagnezij hebben de rust hard noodig; om weer zoo goed te worden als voor bet zware werk. Opbrengst per Gentsch gemet. Andere soorten in 0/Q. (h (V "5 j- CSl .C Oi CI v—C5 co_ |>T o o" o O r-H QO CM Andere soorten. O Ja as 5s Ld i iC O O o C3 1 ac co 1 c- J3 CO CO Zuivere Groenkraag Opbrengst per 5 aroed. Soort. Leverancier. W <u <u a fc -Q o g O a N -2 Volgn r-lCqCO-^<iOCOC-00 De Rechtbank heeft in hare zitting van 3 Januari het volgende vonnis uitgesproken J. M. B., oud 42 j., visscher te Cadzand is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf (eiscb idem). Slachtoifer van suggestie Volgend sensationeel geval vinden we in de Telegraaf vermeld 'tEehtpaar G., is sinds een jaar -gehuwd, Meneer, 23 jaar oud, werkt aan een bioscoop- theater mede, terwijl de naam' zijner 20jarige echtgenoote op de tableau de la troupe van een onzer tooneelgezelschappen prijkt. Een dag of tien geleden maakte het tweetal in 't bioscooptheater, waaraan meneer verbonden is, kennis met iemand, die zich onder een schoon- klinkenden naam' aan ben voorstelde, en ver- klaarde redacteur van ons blad te zijn. Hij gaf boog op van zija journ'alistieke prestaties en verklaarde uit de school van Barbarossa voortgekomen te zjn. Al spoedig nam 't gesprek een zeer poetische wending. De pseudo-journalist met den schoon- klinkenden naam, sprak over bloemen, boomen en de blauwe zee, over't verdriet van onbegrepen onder de menschen te moeten leven en over de vreugde, die hem bezielde, nu hij ,/Seelen- verwantschaft" tusschen zich en mevrouw G. meende te bespeuren. Het echtpaar was zeer ingenomen met den nieuwen vriend, die hen naar hun pension ver- gezelde en daar tot diep in den nacbt bij hen bleef. Toen hp was heengegaan, verkeerden beiden geheel en al onder zijn invloed. Ze zagen in, dat ze elkander nooit begrepen hadden en dat het daarom beter was te scheideu. Toen de nieuwe vriend den volgenden ochtend weer op bezoek kwam, werd hem bet plah medegedeeld. Hij vond bet juist gezien en nadat meneer G. de echtelijke wouing verlaten had, installeerde hij zich aldaar. Overdag ging hij met mevrouw uit, doch 's avonds om een uur of twaalf liet hij haar alleen, aangezien dan zijn „nachtdienst op de krant" begou. Volgens mevrouw G., had de man baar van het eerste oogenblik af, dat ze hem ontmoette, volkomen in zijn macht. Ze was zijn willoos werktuig en deed zonder eenig besef alles, wat hij van haar verlangde. De eehtgenoot was intusscben van den /pvreemden invloed" bekomen en won iufor- mades in aangaande den man, die zonder eenigen vorm van proces in zijn rechteu was getreden. Toen hem bleek, dat de persoon in quaestie nooit iets met ons blad uitstaande had gebad, begon hij argwaan te koesteren en ging het geval eens bespreken met den man, bij wien bij en zjjn vrouw kamers hadden gehuurd. Die man bleek op den ongenooden gast, wien hp reeds eenig geld voorgeschoten had, in t geheel niet gesteld te zijn en met behulp der politie werd hp dan ook uit de woning verwijderd, waar meneer G. toen weder zijn inlrede deed. Van het oogenblik af, dat de pseudo-journalist de vrouw verliet, is haar zenuwgestel geheel in de war. Alles wat er gebeurd is, weet ze zich slechts zeer vaag te herinneren. Zoo vertelde ze o. a., dat de man met den schoonklinkenden naam, haar juist op den dag, toen aan zijn verblijf ten haren huize een einde werd gemaakt, verzocht had zich te schminken en te verven. Ze zouden samen uitgaan om mooie kleeren te koopen en in die kleeren zou hij haar naar zijn tante op een der burgwallen brengen, waar ze dan eenigen tijd konden logeeren De eigenaardige gebeurtenissen der laatste dagen hebben mevrouw G., volgens haar zeggen, ten eenen male ongeschikt gemaakt voor haar werk. Ze was dan ook niet op de repetities verschenen. Gisterochtend begaf ze zich met haar eeht genoot naar den directeur van het tooneelge- zelschap, waaraan ze verbonden is, om hem met de reden van haar wegblijven in kennis te stellen. Toen de directeur eenigen twijfel opperde, omtrent de waarheid van het hem opgedischte verhaal, kreeg mevrouw een zenuwtoeval. Iemand, die toevallig ook op het kantoor aanwezig was, keek haar scherp aan, en sprak op gebiedenden toon de woorden Wees stn, loop naar huis, ga op een stoel zitten en slaap. Onmiddellijk verliet ze het kantoor, ging naar huis, en viel op den eersten, den besten stoel met gesloten oogen neer. Hoeveel moeite haar man ook deed, het ge- lukte hem niet haar wakker te krijgen. Ten einde raad belde hp toen den tooneel- directeur op, om hem te verzoeken den hyp- notiseur, die zijn vrouw in slaap had gebiacht even te zenden, ten einde haar weer te doen ontwaken. Groot was zijn verbazing, toen hij hoorde dat de man nooit aan bypnose bad gedaan mi het geheel als een grap beschouwde. Met behulp van ammoniak is mevrouw toen weer tot de werkelijkheid teruggekeerd, maar dat ze afterall een slachtofler der suggestie is, daarvan zijn zoowel zijzelf als haar eehtgenoot rotsvast overtuigd. Het ligt dan ook in hun bedoeliDg om tegen den pseudo-journalist een aanklacht bij de politie in te dienen. Zaterdagavond omstreeks negen uur is het een vrouwelijke gedetineerde in het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amster dam gelukt te ontsnappen. Hoewel de politie onmiddellijk alle pogingen in het werk stelde om de vluchtelinge weder te vatten, mocht dit haar tot op dit oogenblik niet gelukken. Omtrent deze sensationeele ontviuchting schrijft het „Alg. Hand." het volgende: De ontsnapte vrouw is een omstreeks veer- tigjarige ,,deskuudige", die onder den naam van mevrouw Romijn" haar niet nader te qualificeeren praktijken uitoefent, of liever uit- oefende. Want eenige maanden geleden meng- de de justitie zich in haar snood bedrijf. Er werd toen een inval gedaan in haar woning, naar aanleiding van een geval van abortus met doodelijken afloop, waarbij „mevrouw Romijn betrokken zou zijn. De verdachte wond zich destijds dermate over den inval der justitie op, dat haar overbrenging naar het gasthuis nood- zakelijk werd geacht. Kortentijd daarna werd zij evenwel in het huis van bewaring ingesloten, in afwachting van de behandeling der zaak voor de rechtbank. Gisteravond omstreeks negen uur heett zp kans gezien te ontvluchten. Naar ons ter oore kwam, bevond zij zich in de ziekenzaal en wist zij van de afwezigheid van de ver- pleegster gebruik te maken om weg teloopen. Zij raoet over den muur zijn geklommen van het huis van bewaring nabij het instructie- gebouw, dat uitkomt. op het doodloopende ge- deelte van de Leidsche kade. Zoodra de ontsnapping in het Huis van Be waring ontdekt was snelde de waarnemende directeur naar het politiebureau op het Leid- sche plein en deed daar aangifte van net ge- beurde. Van dit bureau uit werden onverwpld alle andere politiebureaux telegrafisch van de ontsnapping in kennis gesteld. Rechercheurs en agenten werden afgezonden ndar verschil lende0 adressen in de stad, waar men wist dat familieleden of kennissen van haar woonden. Zoo kwamen politiemannen aan een ad res in de Saenredamstraat, waar zij vernamen dat de ontvluehte blootshoofds en te voet was komen aanzetten. Maar toen de politie er kwam, was zij reeds weer gevlogen. Vermoed wordt, dat de vrouw, door goede vrieuden geholpen, kans heeft gezien per auto- mobiel de stad te verlaten. Deze ontsnapping is een sterk stulqe, te sterker nog waar het een vrouw betreft. Enkele jareu geleden wist een mannelijke ver dachte, die wegens diefstal bij een antiquair in de Spuistraat preventief zat, eveneens uit het Huis van Bewaring te ontvluchten. Van hem werd sedert niets meer vernomen. Zoo'n rare winter! Wacht maar! schrjjft het N. v. d. D.: 21 Januari 1850 vroor het 21 gr. Gelsius, 18 Februari 1855 teekende de thermometer 17.7 gr. C. en 2 Maart 1853 nog 10 gr. C. Wacht maar, 't is pas Kerstmis geweest, en in den ouden tijd zei men Wat voor Kerstmis vreest, doet geen afslag"; de groote kou valt dus na de feestweek. ,/Als de dagen lengen na (21 December), gaan de naehten strengen" en yAls Drie Koningen (6 Januari) is in het land, komt de vorst in 't vaderland." Januari is de ijsmaand. Van Kerstmis tot Vrouwendag (2 Februari) lag oudtqds de binnenvaart stildat was de winter, de ijstijd uit onze jeugd. Wacht maar Doch nu is het oogekend zoel, en wat anders in Februari en Maart gaat uitloopen, steekt nu het hoofd al naar buiten. De Japansche kwee, Cydonia Japonica, staat in bloeide Uamamelis heeft de bloemen al geruimen tijd open, de meloenboom eveneens, en Cornus Mas, de gele kornoelje, heeft al eenige bloempjes naar buiten gezonden. Kervel bloeit ook nog en de muurbloem blijtt niet achterkruiskruid, paarsche dooventeel, herderstaschje, vroegeliug, enkele distels, 't bloeit er alles nog lustig op los. En dan de Kerst- rozen! Verschillende heesters loopen al uitklimroos en sierframboos zullen het straks duur moeten betalen. De vlier, die volgens oud bijgeloof altijdmet Kerstnacht uitloopt, deed het nu al voor Sinterklaas. De bollen werken den grond uit of 't al naar Paschen loopt. De merel slaat er lustig op los, de spreeuwen ziDgen in troepen in de kruinen der boomen, de musschen sjilpen en krakeelen en de kraaien lezen de weilanden na. De mollen komen nog aau de oppervlakte, want de wormen gaan nog niet omlaag, wat ook de kraaien weten te waardeeren. Alleen de insectenwereld vertoont geen buitensporigbeden. Wei dansen er muggen, maar die hebben wij het heele jaar door. Geen kever ontwaakt, geen vlinder ontpopt zich. Dan moet er eerst wat anders gebeuren. Toch is het een malle voorwinteren de echte winter zal wel anders wezen. 'tis nog geen Vrouwendag. Wacht maar Het geheimzinnige licht van Bellaghy. De inwoners van het schilderachtig gelegen dorp Bellaghy in het Iersche graafschap Derry, kunnen, zoo meldt het Rott. Nwsbl., al sinds eenige weken een merkwaardig verschijnsel waarnemen, waarvoor zij vergeefs een verklaring zoeken. Alle naehten ziet men in de omgeving van het dorp, dat aan een meer ligt, een helder licht opduiken, dat snel den toren van de bouw- vallige Innis-Fida-kerk omhult, waarheen zich honderden vrome pelgrims begeven, om bij de reliquien van den heiligen lhaddeus te bidden. Dikwijls zweeft het raadselachtige lichr ook over het meer weg naar Church-Island. W an- neer moedige menschen in booten zich gereed maken om het zeldzame verschijnsel van dichter- bij te bewooderen, verdwijnt bet. Zooals bekend is, zijn de leren zeer bijgeloovig, en zoo vreezen de dorpsbewoners natuurlijk reeds, dat allerlei verschrikkelijke gebeurtenissen door dit „gees- tenlicht" worden aangekondigd. In^ groote scharen trekken de dorpsbewoners s nacbts naar den oever van Let meer en bewonderen met nieuwsgierigheid en angst het nog onver- klaarbare verschijnsel. jjat er in de geheele wereld echtgenooten zijn, die hun vrouw na de scheiding toelagen moeten betalen, is voldoende bekend. Minder bekend is het misschien, dat in het vrije Amerika een niet onbelangrijk aantal vrouwen haar ge- scheiden echtgenooten toelagen moeten betalen. Volgens de officieele statistiek zijn er in den staat Ohio niet minder 673, in Wisconsin 566, in Illinois meer dan 500, in Indiana 150, in New-York 61 en in Pennsylvania 60 gescheidene echtgenooten, die door hun vroegere gaden worden onderhouden. Met de Kerstdagen is het aan de oostkust van de Vereenigde Staten ter hoogte van den staat New-York bar weer geweest. Er woedde een felle sneeuwstorm. Een stoomschip met zestig passagiers de lurrialba zit voor de kust van New-Jersey aan den grond. Door den sneeuwstorm was redding der opva- renden uiterst nioeilijkmaar de douanekotter Seneca is er toch in geslaagd de passagiers over te nemen. De Turrialba is een Engelsehe vruchtenboot. In besloten zitting werd behandeld de reeds tweemaal uitgestelde zaak tegen J- G., werkman te Ter Neuzen, beklaagd van onge- oorloofde handelingen met kinderen. Tegen hem werd 6 maanden gevangemsstrat geeischt. In de heden te Middelburg gehouden zitting der rechtbank werd behandeld de zaak tegen J. J. W. te Goes, directeur der Nieuwe Zeeuwsche Courant, wien ten laste was gelegd beleediging van den heer H. A. van Dalsum te Hulst, in het nummer van 5 Oct. 1912.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6