Ter MeKzansche Gourant Zaterdag 28 December 1912, No, 5858. jd^ue^jd~e\ blAd. Gemengde berichten. LaaMe Berichtan. Nederlandsch Tooneel te Gent. Mien we Circus van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. TER NEUZEN, 27 December 1912. Bij de Dinsdag alhier door Burg, en Weth. gehouden aanbesteding 'voor de levering van schoolbehoeften ten beboeve der openbarescholen fn deze gemeente, voor het jaar 1913, was voor de schoolboeken en andere leermiddelen alleen iugesehreven door de firma P. J. van de Sande, als volgtle perceel 90,851/,,, 2e perceel 120,70, 3e perceel 104,26^, 4e perceel 58,25, 5e perceel 139,14, 6e perceel 104,291/2, 7e perceel 160 en 8e perceel 81,20a/3. Yoor de levering van voorwerpen ten behoeve van het onderwijs in de handwerken werd inge- schreven door mej. J. S. Nijssen, voor school A 85, B 35, C 62 en D 55. Door mej! A. E. van der Heijden werd ingeschreven voor school A 59,84 en voor het herhalings- onderwijs 26,73, school B 25,94, C 56,61, D 25,97 en voor het herhalingsonderwps 25,19. Voor de massa 218,28. Aan mej. Van der Heijden werd de levering gegund, als hebbende zij voor de massa het laagst ingeschreven. De levering der andere leermiddelen werden gegund aan de firma Van de Sande, de eenige inschrijfster. Aan deze firma werd ook gegund de levering van kantoor- en schrijf behoeften voor de secre- tarie en voor de politie, waarvoor zij alleen had ingeschreven ad 63,11 en f 20,33. Woensdagavond had de Zondagsschool- vereeniging Samuel' alhier in bet lokaal Bethel" hare leerlingen verzameld, bij den met electrische lampjes verlichten kerstboom. De kinderen werden beziggehouden met boeiende verhalen door de onderwijzers ten beste gegeven, en het zingen van eenige liederen. Hedenavond wordt door die vereeniging met hare 450 leerlingen een godsdienstoefening ge houden ter viering van het Kerstfeest, in de Geref. kerk. De Geref. Zondagsschoolvereeniging „Jachin" hield gisteravond met hare leerlingen de Kerstfeest viering in de Geref. kerk. Nevens de leerlingen werd dit feest ook door vele ouders en belangstellenden bijgewoond. De verschiilende verhalen der onderwijzers werden afgewisseld door het gezang der kinderen, die weder een genoeglijken avond doorbrachten. Hevig woedden gisterenavond het ook de storm en regenvlagen, storm liep het ook naar het »Hotel de Commerce" om plaats te bekomen voor de uitvoering die aldaar zou gegeven worden van wege de tooneelvereeniging //Vooruitgang is ons streven." En dat drukke bezoek was wel niet alleen daaraan toe te schrijven dat velen dien avond gaarne //uit, de kou" wilden zijn, maar omdat men ouder gewoonte weet, dat de vereeniging den smaak vau z'n volkje kent, om hen een genoeglijken avond te bezorgen, terwijl ook door de talrijke bezoekers der den vorigen avond gehouden generale repetitie ruimschoots hunne tevredenheid hadden betuigd over het programma en de uitvoering daarvan. Spoedig was de zaal vol, te vol, en al werden ook proeven genomen omtrent het indringings- en inkrimpingsvermogen der bezoekers, men kon niet verhelen dat de bureaulist zich zelf, en zeer velen moest teleurstellen, velen, omdat zij geen plaatsje meer konden krijgen, zichzelf omdat hij het hen niet meer wist te bezorgen. Voorzeker zal bij de zaal wel gewenscht hebben als een harmonica. Die groote belangstelling was welverdiend. Het boofdnummer van het programma was de opvoering van het drama //De Straatzangeres van Parijs" in 7 bedrijven. Deze opvoering was goed verzorgd, de verschiilende rollen en het waren e'r vele, werden over het algemeen goed gespeeld en zoowel de kleine als groote rollen werkten flink mede tot het verkrijgen van een goed geheel. En wanneer we dat ver- klaren, willen we niet nalaten in het bijzonder een pluimpje te gevenjjaan de jonge dame die op zoo leuke wijze den straatbengel ,,Benoit" voor- stelde. Het optreden van Benoit was een aange- name afwisseling in het overigens wel wac zwaar dramatisch waas dat over dit stuk lio-t. De bezoekers die opeengepakt de ruim 4 uur in beslag nemende opvoering volgden, deden dit, op 'n uitzondering na, met aandacht en waren niet karig met hun applaus. Nadat een kwartiertje gepauzeerd was kon men aanschouwen //Het weerzien van Janekee en Nilles" en daarna hoe het er op //Het huwelijkskantoor van Janus Lijmgraag" toeging. Dat bracht er door de wijze waarop het werd vertoond een vroolijke stem ming in en ten slotte ging men over tot het bal, dat velen der aanwezigen nog eenige uren bijeenbield. De feestdagen kenmerkten zich gisteren door eene groote woeligheid De politie moest tot verschiilende arrestaties overgaan. In de laatste weken had men vermoeden dat te dezer stede lade-lichters aan het werk waren. Verschiilende winkelievs vermisten geld uit hun lade in den winkel. Dit was ook j.l. Dinsdagavond bet geval bij den schoenhandelaar Salome, nadat twee jongelieden, die hij voor varensgezellen had aangezien, zijn winkel hadden bezocht. Hij deed aanstonds aangifte bij de politie en na eenig zoeken kon hij twee jongens uit Ter Neuzen, beiden H. genaamd, aanwijzen als degenen die bij hem in den winkel waren geweest. Zij werden uitgenoodigd mee te gaan naar het politiebureau. Op weg daarheen moet een hunner een portemonnaie, waarin het dien avond ontvreemde geld zat hebben weggeworpen, doch deze is door de politie gevonden. Zij hebben bij het verhoor bekend de schuldigen te zijn. In den nacht van Woensdagop Donderdag hebben dieven nabij de nieuwe sluis alhier een bezoek gebracht aan een daar staand kippenhok. Zij hebben zich door braak toe- gang verschaft en toen de eigenaar die voor zaken aan de sluis moest zijn des nachts ter plaatse kwam, bemerkte hij dat een 6tal kippen, en de haan verdwenen waren. De haan is later nog teruggevonden. Men uitte het vermoeden dat de dieven goed op de hoogte moeten zijn met de plaatselijke omstandigheden, door voor hun bezoek juist den tijd te kiezen dat daar niemand aanwezig was, wat zeldzaam het geval is. Wel curieus is het dat de eigenaar op het oogenblik dat werkelijke dieven hem een deel van zijn eigendom ontroofden, zelf voor amuse- mededeeling van het Loodswezen gezonken in het Oost- ment in een liefhebberijtooneelgezelschap als aarts-inbreker aan het werk was. De ondernemer van de cinema-Parisien wilde gisterennamiddag eene uitvoering geven doch miste op het gegeven oogenblik zijn ope. rateur en de lens van de vertooningsraackine Hij nam hiervoor de politie in den arm, daar hij tusschen het een en bet ander verband zocht Deze hield den operateur aan, toen hij met den trein meekwam. Hij verklaarde de lens bij zich te hebben en achtte zich er toe bevoegc die bij zich te dragen, aangezien hij alleen de vertooningen gaf. Dat er gistermiddag gewerkt moest worden, was hem, verklaarde hij, niet bekend. Tot zoover viel er dus niet veel op te zeggen Bij het onderzoek was echter ook gebleken dat de operateur behalve de lens een geladeu re volver bij zich droeg. Deze werd in beslag genomen, terwijl procetverbaal wegens het dragen van verboden wapeDS zal volgen. De ondernemer der cinema was door het geval ook gedupeerd, daar de namiddag voor- stelling niet kon plaats hebben en hij aan de bezoekers huD entree moest terug betalen. Volgens is een binnenvaartuig Hellegat, in 59 d.M. water, midden tusschen de roode lichtboei No. 3 en de spitse ton No, 4 een wrakvaartuig, toonende de voorgeschreven seinen, is erbij gelegd. Lugging ougeveer:51* 414 N.b. en 0° 295 W.l. Hoek, 24 Dec. Heden werd alhier door de vereeniging //Doelmatige Samenwerking" aan- besteed de levering van: 210,300 K.G. Superphos- phaat64,500 K.G. chilisalpeter en 9300 K.G. Kainiet. Voor de superphosphaat, levering Mauritsfort (96,200 K.G.) werd ingeschreven door de heeren P. J. van Aardenne te Dordrecht voor 2,24, A. Hamelink voor 2,18, A. Wieland voor 2,18, W. Bedet voor 2,17, Glerum en Co. te Vlake voor 2,16, Moor-Vlaemink te Hulst voor f 2,151/3, P. ,1. Scheele voor f 2131 2 G. Dees voor 2.129/10 en D. Scheele voor f 2,12 gegund. Voor de levering Ter Neuzen (114,100 K.G.) schreven in de heeren Aardenne te Dordrecht voor 2,24, A. Hamelink voor 2,18, A. Wieland voor 2,18, W. Bedet voor 2,16, Glerum en Co. te Vlake voor 2,16, Moor- Vlaeminck te Hulst voor 2,15. P. J. Scheele voor /2,12V,, G. Dees 2,128/10 en D. Scheele voor 2,10, gegund. Voor de chilisalpeter, levering Mauritsfort (36,900 K.G.) werd ingeschreven door de heeren W. Bedet voor f 13,34 en D. Scheele voor 13,34, gegund. Voor de levering Ter Neuzen (27,600 K.G.) schreven in de heeren W. Bedet voor f 13,34 en D. Scheele voor f 13,32 gegund. Voor de kainiet, levering Ter Neuzen (9300 K.G.) werd ingeschreven door de heeren Aardenne te Dordrecht voor 2,19 en A. Wieland voor 2,14, gegund. nam en waar g wonen alien te sen woonpiaats bij vermeld Ter Neuzen. De zijn, Zaamslag. Donderdagavond had op de boven- zaal eene uitvoering plaats van ,,Zaamslags Tooneelliefhebberij". De zaal was trotsch storm en regen goed bezet en alien die het weer hebben getrotseerd hebben zich dan ook de gang naar die uitvoering niet betreurd. Hoewel door ziekte een der leden was verhinderd op te treden was diens plaats door anderen vervuld en werd dan ook zoowel het tooneelspel „Het offer der verleiding" als ook het blijspel //De neef uit Oost-Inaie" zeer verdienstelijk gespeeld. VTooral een woord van dank aan den gri- meur den heer Vincent van St. Nicolaas, hij toch liet ons de personen zien zooals ze behoorden'te zijn en was het onroogelijk de spelers te herkennen. De voordracht ,,De rijk geworden visschers- jongen" of „Klaas heeft de 50,000 gewonnen", duo voor heer en dame oogstte zeer veel bijval en deed de aanwezige schateren van lachen ook de voordracht „Meerenberg en Medemblik" viel zeer in den smaak. Een kort maar prettig bal was het slot van dezen gezelligen avond en wederom kan Zaamslags Tooneelliefhebberij met voldoening op hare uitvoering. terugzien. Boschkapelle, 24 Dec. Heden namiddag werd door Burg, en Weth. aanbesteed den bouw van een gemeentehuis. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. F. de Waal en E. van Driesche te Hontenisse voor 4705; L. en E. Boeykens te Hontenisse voor f 4605 L. Colsen en P. Voet te Hontenisse voor f 4466; D. en W. Galle te Zaamslag voor 4290Chr. v. d. Branden te Hulst voor 4100; A. J. Millenaar te Hulst voor 4000; P. A. Everaart en A. de Loos te Boschkapelle voor 3922 B. H. Reuling te Hulst voor 3857 J. Schopman te Hulst voor 3849. Alleen voor het timmerwerk werd ingeschreven door de heeren: L. Colsen en P. Voet voor f 2250 W. de Tenter te Hulst voor f 2100; A. J. Millenaar voor 1927 C. Wisse te Zaamslag voor f 1855 J. Bleijenberg te St. Jansteen voor 1840 K. Dieleman te Zaamslag voor 1750 J. Schopman voor f 1574. Alleen voor het metselwerk werd ingeschreven door de heeren L. de Visser en J. Houg te Zaamslag voor 2728 L. Blommaart te Hulst voor 2241 P. Everaart en A. de Loos voor 1995. Boschkapelle. We zijn in den tijd van prijs- kaarten, prijsbiljarten, prijsschieten enz. om wild, sigaren, gevogelte enz. Bij eene prijspiering alhier was te winnen een leveude bunzing, welk beest in een vogel- kooi zat. 't Was natuurlijk om de huid van den gevangene te doen. Koewackt. Zondag en Donderdag werd door de Tooneelclub alhier in de school aan den Ouden Molen een concert gegeven ten voordeele der arine huisgezinnen der vereeniging ,/St. Vincentius a Paulo". De tooneelclub had voor ditmaal eens willen breken met de gewoonte, stukken op te voeren, waarin moord, diefstal en inbraak schering en inslag zijn en wilde eens beproeven of stukken van degelijker gehalte ook in den smaak van het publiek vallen. Zij koos daartoe het mysteriespel in versmaat ,,De Herders van Bethlehem" uit het Duitsch ver- taald door een R. K. priester. Er behoorde voorzeker durf toe en zelfvertrouwen om zuik een mysteriestuk in studie te nemen. De uit- slag heeft echter bewezen, dat door volharding en goeden wil heel wat tot stand gebracht kan worden. Wij zeggen niet, dat de uitvoering van Zondag Donderdag ons de perfectie bracht van tooneel- kunstdoch voor eene dorpsvereeniging, die uit den aard der zaak over weinig geschikte krachten beschikt, mogen wij zeggen, dat de uit voering allerpracbtigst was. Het stuk werd door het talrijk opgekoinen publiek van het begin tot het einde met de grootste aandacht gevolgd en de onafgebroken stilte bewees, dat alien onder den indruk waren van de grootsche gebeurtenis, die op zulk een kranige wijze vertolkt werd. Een woord van dank past hier aan alien, die hebben medegewerkt om de uitvoering zoo schitterend te doen slagen, in de eerste plaats aan den WelEerw. Heer Kapelaan Jhr. van Sasse van Ysselt, dan aan de voorzitster der St. Elizabethvereeniging Mej. E. Dierick voor de kleeding der 13 engelen, die eenig schoon v. d. Walle de leiding De was niet zelfs Gould te kras: 2500 gld. bood hij, meer. Een jaar lang pourparleerden beiden met elkaar, tot de taartenbakster stierf. Daar er eenige loopende schulden bleken bij het beredderen van haar boedel, heeft een der schuldeischers van den boedel den heer Gould in rechten aangesproken. - In het mode-atelier van D. aan de Nieuwe- haven te Rotterdam waren volgens de Tel. Maandagavond een aantal modisten aan het stoeien. De 15jarige modiste G. D. kreeg daarbij een lange speld in het linkeroog, ten- gevolge waarvan zij vermoedelijk bet gezicht uit dat oog zal moeten missen. De vrouw van den walbaas N. van de etering, wonende aan 't Burgemeester Hoff- manplein, te Feijenoord, werd reeds geruimen tpd lastig gevallen door J. C. van der Ven hoofdmachimst bij de gemeentehjke vuilver- brandmg. Gistermorgen kwam hij weder in naar woning en loste een schot op haar en daarna op zich zelf. Beiden zijn naar het ziekenhuis genracht. De man bieek komst aldaar reeds overleden. dei viouw was zeer zorgwekkend. De bij aan- toestand (Tel) op Geulle is naar „De Tijd" zoontje van den landbouwerS., den catechismus kwam, in de Geul' geraakt en verdronken. -Te Schin meldt, een toen het uit voor waren geleverd door aan den heer der muziek. prachtige costumes Gebr. Boeyens te Antwerpen. Nadepauzegaf de club nog een blijspel //Wie ben ik" en een uimige tweespraak ,/Recruut en Korporaal." 3eide brachten telkens de lachspieren in beweging. De fanfarenmaatschappij //De Eendracht" zorgde voor de noodige afwisseling. Te Delden is, naar de „N. R. Ct." meldt, bij een vecktpartij een persoon uit Unterbroek zoodanig gesneden, dat hij aan de verwondingen overleden is. De vermoedelijke daders, de gebroeders M., zijn in hechtenis genomen. Ter gelegenheid van het huwelijk van zijn dochter had de zeer vermogende heer G. J. Gould voor een bruiloftstaart gezorgd, aldus verhaalt de „N. R. Ct." In drie ver- diepingen was die opgebakken. Een pracht- stukEen specialiste voor dit soort taarten lad ervoor gezorgd. Doch deze dame meende, dat ook de arbeidster haar loon waard is en vroeg maar eventjes 7500 gulden. Dat en Het sleepscbip „Fraii9ois", schipper J. de Staale, geladen met 507 ton kopererts, dat op weg was van Ruhrort naar Hemixem, is Maan- dagmorgen vroeg in het Hellegat in aanvarinr gekomen met het sleepschip ,/Mijn Gedacht" schipper Rom bouts. De „Franfois" is bijna onmiddellijk gezonken. De opvarenden zijn gered. J (N. R. Ct.) Het onderzoek inzake de vermeende on- regelmatighedeu bij de rijkspolitie in Zeeland wordt, volgens de Tel., door den rechter van mstructie te Middelburg met kracht voortgezet. I elkens o.a. Dmsdagmorgen vertoeven meerdere njksveldwachters uit de provincie te zijne kantore, terwijl ook de inspecteur reeds een paar maal in verhoor werd genomen. - Naar de N. R. Crt. meldt wilde een Russisch dienstmeisje, dat te Mattlauken in betrekking was, naar Wirballen gaan, om de begrafenis van haar zuster bij te wonen. Zij ging zonder vergunning te hebben Russische grens over en door een grenssoldaat sabelhouwen en inning te hebben de werd op dat oogenblik met verscheidene schoten omgebracht. 's Graven huge, 27 Dec. De Eerste Kamer lervatte hedenmiddag de werkzaamheden en besloot morgen de lndische begrooting te be- landelen. Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zondag 29 December a.s. om 2V4 ure, dag- roorstelling aan vermindere prijzen, opvoering van het wereldberoemd lachsucces „De Kui- sche Suzannanieuw zangspel in 3 bedrijven van Georg Okonkowiski. muziek van Jean Gilbert. Vertaling van A. Degraef. Woensdag 1 Januari 1913, om 2]/4 uur, dagvoorstelling aan verminderde prijzen ailer- laatste opvoering van„Godelievevmi Gistel" gedramatiseerde legende uit de XLe eeuw in 7 tafereelen door Dr, Eug. van Oye. te Gent. om 21/4 ure, dag- Groote Schouwburg Zondag 29 December a.s., voorstelling aan vermisderde prpzen, opvoering van „La veuve Joyeuse" Operette in 3 bedrijven door Meilhac. Muziek van Franz Lehar. Zondag 29 December, Woensdag 1 en Donder dag 2 Januari, aantrekkelijke dagvoorstellingen. (Buitengewoon kolossaal programma niet minder dan 11 nummers); optreden van Dorgel, zanger Rieralta, buitengewone schut- ter; Miss Wander en Bella, goochelaarsters Schenk Manilli, troep acrobatenSolea and Partner, evenwicht-oefeningen Nina May, zan- geresDe Lahaie-troep, Gentsche acrobaten Tre-Kri, komiekDe twee Rodriguez, indruk- wekkend evenwicht op de roedeM. en Mevr. Chabot, rekenkunde Cinema. Voorm Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 28 29 30 31 1 2 3 December J anuari 4.35 5.27 6.23 7.22 8.19 9.29 16.35 5.— 5.54 6.53 7.55 8.52 10.1 11.7 VAN O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 9