Almairakteii Sclmttevaer. IBEEMWONDEN KLOOSTERBALSEM j 8ANGTA PAULO, Advertentien. Zitdag: Zeeawsch-Viaamsche Tramweg Maatschappij uitgesteld. „Schutteva&r." H. VERHOEVEN. - Ter Nenzen - Hulst. VERKRIJGBAAR: Is het een nierziekte? Adriana Lucrezia Guequierre, P r ij s 4 0 cent. Firma P. J. VAN DE 8ANDE. touw hebben gezet ,/afgezien van de financieele zijde" waren er heel „lekker" mede. Maar die //financieele zijde" begint er al erg naar uit te zien. Getuige niet alleen de belastingverhooging, maar ook het plan om huizen voor de leeraren te gaan bouwen. Zon men nu die huizen ook niet van het noodige huisraad voorzien En t;ou de gemeenteraad dan ook maar niet de dienstmeisjes huren Het veld voor gemeentebemoeiingen is op die wijze zeer uit te breiden. Ter Neuzen, 24 December 1912. VAN DER MOER. Zeer geachte Redaclie! Beleefd verzoek ik U, in het belang van het algemeen, eenige plaatsruimte in uw blad te gunnen aan onderstaande regelen. Het is naar aanleiding van de, op verzoek der Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, door mij te houden voordrachten over de tuberculose als volksziekte, op 28 en .29 Dec. a. s., resp. te Kloosterzande en te Hulst, dat ik hier een kleine beschouwing daaraan wensch te doen voorafgaan. Het doel dier voordrachten, verduidelijkt door lichtbeelden, is tweelediglo. aan het volk te doen kennen wat de tuberculose in haar voegen als ziekte is, en 2o. aan het volk mede te deelen hoe het zich moet beschermen tegen dien grootsten vijand der menschheid. Helaas maar al terecht noemt een Fransch professor de tuberculose //de ziekte der onwetendheid."' Hiermede bedoelt die geleerde niet dat de tuberculose als zoodanig niet gekend is, integen- deelechter wel dat die ziekte niet door den leek, door het volk gekend wordt en nood- zakelijker wijze daaruit voortvloeiend, heelemaal met weet hoe de tuberculose moet bestreden worden. Onmiddellijk nadat de juiste oorzaak der tuberculose in de geneeskundige wereld bekend werd en eenigen tijd later de blijde mare ging ,nde tuberculose is niet meer ongeneeslijk, de the (deze verkorting zal voortaan gebruikt worden) is vermijdbaar vanaf dat oogenblik heeft •de maatschappij haar kracht gericht, een strijd- macht georganiseerd om allereerst de tbc. te voorkomen en daarnaast den geneesheer te helpen den teringlijder te genezen, d. w. z. den genees heer in een betere gelegenheid stellen zijne lijders te behandelen, te genezen. Waar iedere ziekte in het algemeen op een gegeven moment in staat is de maatschappelijke samenleving te storen door haar verdienstelijke kracbten te ontnemen, hoe verschrikkelijk staat in dit opzicht de tbc. te boek als de geweldigste vijand, de moorddadigste plaag der menschen, terecht genoemd de witte pest. Het is dus een welbegrepen plicht van tbc. bestrijding by die natien welke reeds tal van jaren op de meest succesvolle wijze dien strijd voeren. Ook in •ons land heeft zich sinds een tiental jaren de strijd ontwikkeld, zoodat thans reeds de statistiek een duidelijke vermindering aanwijst in het sterftecijfer der tbc. Vanaf heden zal Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren zich eveneens plaatsen onder de banier der tbc. bestrijding. Wanneer een plaatselijke statistiek uitwijst dat de verhouding der sterfte aan tbc. by de rijken en de armen b'lijkt te zijn 1 20, dan behoeft het geen wijder betoog, dat er in onze maatschappij nog iets te verbeteren v|.lt. Ik geloof dan ook dat de lezer mij niet zal ten kwade duiden wanneer ik den opzet zoo positief mogelijk stel. De vraag is echter: hoe zullen wij in Z. VI. O. D. eert dergelijken strijd organiseeren Het geldt hier een strijd door en "ten bate van het Z. VI. volk, gericht tegen de tbc. iedereen heeft dus recht hieromtrent zijne meening te opperen, reden waarom op deze plaats die vraag wordt gesteld. Indien het mij gegund is hier mijne meenino- ten beste te geven, dan antwoord ik op de gestelde vraag zeer gaarne met de woorden Zeer eenvoudigmits samenwerking en goeden toil. Ziet hier hoe volgens mijne bescheiden meening een degeli]ke anti-tuberculose actie krachtig kan gevoerd worden door de gemeenten in 0. Z. Vlaanderen. Een voorloopig bestuur uit invloed- ryke machthebbende kapitaalkrachtige personen uit de verschillende gemeenten. Dit bestuur benoemt twee zyner leden als secretaris- penuingmeester, ieder als zoodanig werkzaam ajn een centrum Hulst en een centrum Ter Neuzen m welke beide centra het district gemakshalve te verdeelen is. Onder ieder centrum ressor- teeren eenige gemeenten, b. v. zoo zouden be- hooren by het centrum Hulst: de gemeenten Graauw, Nieuw-Namen, Clinge, St. Jansteen, Koewacht Stoppeldyk, Boschkapelle, Ossenisse, Hengstdyk en Hontemsse, terwijl bij het centrum ler Neuzen kunnen gevoegd worden: Axel, Zaamslag, West- en Zuiddorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek. In iedere gemeente moet zich nu vormen of wel een vereeniging zich uits intend den strijd tegen de tbc. als doel s ellend in dit geval draagt de secretaris- penmngmeester al de gelden af aan zyn betrokken cen runjsecretaris; of wel in de groote gemeenten «n in complexen van kleinere dorpen vormt zich een gelijke of soortgelijke vereeniging als het Groene Kruis, in welker statuten den strijd tegen de tbc. worde aangebonden. In dit geval zal de vereeniging een gedeelte harer gelden aan den betrokken centrumsecretaris afdragen, (net is voor een plaatselijke vereeniging in dorpen zooals die in Z. VI. ten eenenmale on- mogelijk om zelf een voldoend georganiseerden anti-tbc.strijd te voeren, om de eenvoudige reden er zijn geen beschikbare financien). De gelden verzameld door een centrumsecretaris worden besteed uitsluiteud voor de gemeenten tot dat centrum behoorende (dit lijkt mij evenwel niet strikt noodzakelijk, de beide centra zouden eventueel ook elkaar kunnen steunen) m. a. w. ieder centrum moet over alle benoodigde middelen, materialen kunnen beschikken en die dienstbaar stellen op aanvrage der plaatselijke vereenigingen aan de tuberculoselijders. Een of rneermalen 'sjaars vergadert het districtsbestuur, dus het bestuur van de 0. Z. VI. Ver. t. b. d. tbc., waarbij verslag wordt uit- gebracht door de centrumsecretarissen omtrent de werkzaamheden in hunne gebieden. Het is hier niet de plaats om op te sommen alle voorwerpen en voordeelen verbonden aan de tbc. bestrijdingdit alles zal in den breede uiteengezet worden op de te houden voordrachten, waar de lezer gaarne gewacht wordt. Ik wensch ten slotte nog eens terug te komen op de niet hoog genoeg te schatten maatschap pelijke zijde van het vraagstuk der tbc. bestrijding. Wij staan hier niet alleen voor een zwaren arbeid van onmiddellijke beperking van het bestaande kwaad, veroorzaakt door de tbc., maar voor de hoog gewichtige taak der volksopvoeding, om die ziekte te leeren voorkomen. Aan wie" dus de taak dier opvoeding Aan niemand anders dan aan de ouders, aan de onderwijzers en aan den geneesheer. Dan zal binnen afzienbaren tijd niet meer gelden het antwoord dat thans ge geven wordt op de vraag waarom het op het platte land toch zoo'n frissche heerlijke lucht is Omdat de boeren hunne deuren en vensters zoo goed gesloten houden. (Om misverstand te voorkomen zij den boer medegedeeld dat deze uitdrukking afkomstig is van een professor, en zulke menschen meenen nu eenmaal dat er te platte lande niets anders dan boeren wonen, dus wij hebbeu het ons allemaal aan te trekken, tenminste diegene wie het schoentje past). Niets zal mij meer welkom zijn dan een flinke critiek op dezen voorgenomen arbeid, maar dan a. u. b. niet louter afbrekend doch terug opbouwenddan is het bewijs geleverd dat geest en hart van den Hollander bezuiden de Schelde zich even goed ontvankelijk toonen voor maatschappelijk hygienische verbeteringen als waar ook te lande. Op een degelijke overweging van de tbc. bestrijding durf ik gaarne mijn hoop stellen, en is zulks eenmaal geschied, dan twijfel ik geenszins aan de medewerking van heel Zeeuwsch- V laanderen. Mijnheer de redacteur, mag ik U beleefdelyk danken voor uwe gastvrijheid. Hoogachtend, C. A. CAMMAERT, Arts, Hontenisse. J a, indien gij waterzuchlige zwellingen rond de oogen, in de enkels of polsen hebtindien gij voortdurende aandrang tot urineloozing, bezinksel in bet water, branderige pijn bij de loozing bebtindien uw slaap verstoord is en gvj iederen morgen vermoeid opstaatindien gij stekende pijn in den rug en de lendenen hebt of rheumatische pijnen in de ledematen ischias, rheumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen ervan zijn. hosier's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier- en blaaskwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minuten, dag en nacht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen is gevaarlijk, doch indien gij haar gezond houdt. houden zij u gezond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, indien zij ziek zijn. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontv. v. C Jjj postwissel a f 1,75 voor een, voor zes doozen. Eischtdeechte Foster's Rug- pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- POL1TIE. Aan het bureau van politie alhier is als ge- vonden gedeponeerd een paar gebreide hand- schoenen en een paternoster. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. KOEBS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47.60 a /47,62» Engelsch per 12.— a 12.— ZEETIJDINGEN. Van 23 tot en met 26 Dec. Van 23 tot en met 26 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 60 binnenvaartuigen op- en 86 afgeschutdoor de Westsl. 26 op- en 17 afgeschut. I'ositie der Stoomschepen. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde jongste Dochter, Zuster, Be- huwdzuster en Tante, na een kortstondig lijden van slechts 6 weken, in den jeugdigen leeftijd van 18 jaar en 7 maanden. Die haar van nabij hebben gekend, zullen beseffen hoe zwaar dit verlies voor ons is. Namens alien, Haar diepbedroefde Moeder, Wed. D. J. GUEQUIERRE. Ter Neuzen, 24 Dec. 1912. De Heer en Mevrouw LOUIS VAN WAESBERGHE—MUTSAERTS, hebben de eer kennis te geven van de geboorte eener docliter. Hulst, 20 December 1912. voor uitbetafing rente van de gestorte bedragen op de aandeelen in de op Woensdag 8 en 15 Januari te Ter Nenzen in het Hotel des Pays-Bas, en Zaterdag 18 en 25 Januari te IJzendijke in het hotel Aerts, telkens van 9 tot 1 tire. De veiling van vast goed te St. Jansteen voor de erven Wed. J. MA ASVan Boven, is tot nader te be- palen dag Notaris DREGMANS. Schippersvereeniging Afdeeling TER NEUZEN. ALGEMEENE VERGADERING op Maan- dag 30 Dec. a.s., des avonds 6 ure, in het logement ,,'s Lands Welvaren" bij den heer M. J. Adeiaansen. Eventueele voorstellen worden met schriftelijke toelichting voorde vergadering ingewacht bij den secretaris N. J. Harte. Galanterien. - Hnishondelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. Winkeliers en kooplieden bezoekt onze magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. TER NEUZEN. Boekhandel. veroorzaken veel pijn. Met beenwonden dient men vooral daarom zeer voorzichtig te zijn, omdat deze nog moeilijker genezen dan andere wonden, spoedig in verettering overgaan, en stijfheid van het been tengevolge kunnen hebben. Het is dus dringend noodzakelijk de wonden zoo spoedig mogelijk te verbinden met een zeer krachtig en zuiverend ge- neesmiddel zooals de KLOOSTERBALSEM, Klooster Sancta Paulo, welke door zijn zuiverende en genezende werking verettering zal voorkomen of tegen gaan en alle ongemakken spoedigst zal doen verdwijnen. Leest onderstaande verklaring: De Heer Hendrik Vos2e Afdraai 447a te Stadskanaal, verklaart ons z/Eenigen tijd geleden bad ik het ongeluk te z/Struikelen, waardoor ik mijn been open- ffstiet. Doordat ik de wond in de eerste z/dagen niet behoorlijk verzorgde, begon zij <rte ontsteken en werd steeds grooter en z/vuriger. Ik leed veel pijn daaraan en mijn ,/been begon zoo stijf te worden, dat ik z/bijna niet loopen kon. Ik gebruikte van //alles doch niets hielp mij. Op aanraden z,van vrienden kocht ik den KLOOSTER- ,/BALSEM, waarmede ik de wond regelmatig verbond. z,de Kloosterbalsem de pijn en kon ik de genezing reeds den tweeden dag z/bemerken. Nadat ik 2 potjes Kloosterbalsem gebruikt had, die ik kocht bij J. Martens, te Musselkanaal, was mijn been geheel en al genezen en is z/de stijfheid volkomen verdwenen." De geneest onvoorwaardelijk rheumatiek en alle rheumatische aandoeningen, spit in den rug, spierverrekkingen, stram- heid, wonden van allerlei aard, winterhanden en -voeten, huidaandoeningen en aambeien. Onmiddellijk verzachtte Prijs per pot van 20 gram 35 cent, van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1,20 en van 250 gram 2,50. Eischt rooden band met handteekening v. d. Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten apothekers en de bekende depothouders. n i Datum. VLAG. NAAM. Van en naar Lading. I'oor Ter Weazen 25 Eng. s.8. River Thames 2242ILonden stukg. V **ii Te r lenien 24 Eng. s.s. River Scheldt 2199ILonden stukg. Voor 4-ent 23 Russ. s.s. Gen. Skobeleff 5647 Riga gemengd 24 Erans s.s. Port Bail 1069 Le Houndel grmt Eng s.s. Pandion 3619 Glasgow stukg. idem Hebble 2559 Goole kolen idem Gwladmena 2627 Llanelly erts 25 Noor s.s. St. Sunniva 3228 Norsandet hout Deen. s 8. Antwerpen 4633 Reval gemengd Russ. s.s. Harricane 2690 Riga idem Eng. s.s. Mercury 1091 Londen ledig 26 idem Astrologer 2580 Leitb stukg. idem Grenadier 2842 New-Castle idem idem Sea Gull 2763 Londen idem idem Skipper 1006 Southampton ledig Deen. s.s. Flynderborg 3924 Riga vlas Noor. s.s. Rum 2264 Frederikstad steenen Ian Kent i 23 Eng. s.s. Risedale 1107 Londen scorries 24 idem Quenlin 3607 Leith stukg. idem Irwell 3091 Goole idem idem Sea Serpent 2554 Londen idem idem Cottingham 1451 Sligo phospb Deen. s.s. Wilhelm Colding 4249 Blyth ledig Noor. 8.8. Trudvang 2945 New-Castle ideiq 25 EDg. 8.8. Truro 2367 Hull stukg. idem Greystoke Castle 10839 Antwerpen rest lad. idem Rosewood 4972 idem iedig Zweeds s.s. Ellen 4521 Burnt Island idem Duitsch s.s. Henry Furst 4.44 Stettin pbosph. Voar ielauete 24 Eng. barge Fearlesf 332 j Londen saltcake 25 Eng. s.s. Alchymist 1079 Havre koolteer s.g. RICHARD in lossing te Gent. s.8. ELISABETH in lossing te Genua, s.s. HELENA in lading te Grimsby voor Genua. s..s MAGDALEN A van Londen naar Pensacola passeerde 23 dezer St. Michael.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 7