,«SSiI E?I Gemengde berichten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. KINDERIJDSCHRSFT VERSCHUNIaLLE 14 DAGEN 'en-is overalGRATISverkrdgbaarvoorelkkooper VAN S O L^Oaargarine a ^EsctPerPond In de gemeente Ter Neuzen zelve bevinden zich twee m. u. 1. o. scholen, een openbare en een bijzondere. Yoorts is er een openbare m. u. 1. o. school in de nabijgelegen gemeente Axel en een in de gemeente Aardenburg (Zeeuwsch- Vlaanderen bewesten den Brakman)." Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 771,8 Horta. Laagste 732,6 Bodo. Verwachting Matige tot krachtige westeliike tot zuidwestelijke wind, aanvankelijk betrokken met regenbuien, later tijdelijk opklarend, zelfae temperatuur. De cinema-voorstellingen in het „H6tel Centraal" alhier boden Zaterdag en gisteren weer een belangwekkend, en gepast afwisselend programma. Vooral het slotnummer „De oorlog der Roodhuiden' trok de algemeene aandacht. Ook uit deze uitvoering bleek weer overtuigend, dat de ondernemer er naar streeft, de bezoekers op aangename wijze bezig te houden. Met het oog op den grooten toevloed van poststuklien bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten, visitekaartjes een circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adres zijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen worden (verzonden, mag op prent- kaarten behalve het adres, niet anders worden geschreven dan den naam, de woonplaats en het beroep van den afzender en de dag der afzending. Op visitekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid als m. g., p. f. en dergelijke. Zaamslag. Voor het beroep naar de Ohr. Geref. gemeente alhier is door Ds. K. Zuidema te Nieuwe PekeJa bedankt. Een bruiloftsstoet keerde alhier 11. Don- derdag van af het dorp per as huiswaarts. Bij een oprit schrikte een der paarden met het gevolg dat paard en rijtuig benedendijks terecht kwamen en de kap van het rijtuig verbrijzeld werd. De inzittenden brachten het er ecbter goed af. St. Jansteen. Twee lieve vrouwtjes uit de buurtschap Tleikant werden Zaterdagmiddag na een fellen twist handgemeen met elkaar. De Wed. S. wist vrouw B. zoodanig op het hoofd te treffen met een scherp voorwerp, dat een gapende wonde boven het oog werd veroorzaakt en de neustop gedeeltelijk weggehakt werd. Geneeskundige hulp werd ontboden en de wonde dichtgenaaid. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Honteuisse. Door de landbouwers-vereeni- ging ,/Eigen Hulp" alhier werd op 14 dezer aanbesteed de levering van pl.m. 30,000 Kg. Superphosphaat 18 °/0, 140,000 Kg. Superphos- phaat 14 u/0 en 23,000 Kg. Kainiet. Voor superph. 18 °/0 werd ingeschreven door: Naamlooze Vennootschap, Amsterdam /3,30; AdriaanssensGreminck, Walsoorden f 3,24; Glerum, Vlake 3,12; Hamelink, Ter Neuzen 3,12 F. de MoorVlaminck, Hulst /3,12; Internationale, Dordrecht 3,08 en Hoste te St. Laureijns 3,02. Voor superph. 14 °/0 werd ingeschreven door Naamlooze Vennootschap, Amsterdam f 2,55 Superphosphaat Holland, Rotterdam 2,30 AdriaanssensDe Nijs, Walsoorden 2,27 G. H. Blondeel, Aardenburg f 2,26 Adriaan- sensGreminck, Walsoorden 2,24 Interna tionale, Dordrecht 2,23J. Weststrate te Waarde 2,221/2F. de MoorVlaminck, Hulst 2,211/3 P. van Aardenne, Dordrecht 2,21 Hamelink, Ter Neuzen /2,201/s; Hoste, St- Laureijns 2,19V10Glerum, Vlake 2,19 W. Bedet, Ter Neuzen f 2,1819/100 G. Dees, Ter Neuzen 2,181/2 D. Scheele Az., Ter Neuzen 2,18. Voor kainiet werd ingeschreven door J. Weststrate, Waarde 2,22 Adriaansens— Greminck, Walsoorden /2,19; P. v. Aardenne, Dordrecht 2,15. Vlissingen. Bij den bekenden kerk- en toren- brand die op 5 September 1911 alhier plaats greep, werd o. a. bet bovendeel van het perceel, waarin gevestigd was de zaak in suikerwerken van de firma Jamin, door het vuur vernield. Deze firma deed direct een aanvraag voor herbouw, doch B. en W. weigerde verlof te geven en de raad bekrachtigde dat besluit bij raadsbesluit van 19 Januari jl. De firma ging van dat besluit in hooger beroep bij Gedep. Staten, die hunnerzijds mede op advies van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie den Raad verzochten om eene wijziging in de bouwverordening te brengen, waardoor het on- mogelijk wordt gemaakt inbreuk te maken op servituten ten laste van een lijdend erf, zoo dit erf in eigendom aan de gemeente oVer- gaat en tot, openbare straat bestemd wordt. Dit verzoek werd om preadvies in handen van B. en W. gesteld die nu den Raad voor- stellen afwijzend op dat verzoek te beschikken. Evenals de inspecteur der volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, Jhr. G. de Graeff, zijn B. en W. van oordeel dat hier het particulier belang moet wijken voor het algemeen belang. Indien bedoelde bepaling werd opgenomen zou dit alleen dienen om de firma Jamin een bouwvergunning te verschaffen ten nadeele van het algemeen belang, hetwelk bij ^ntmanteling van de St. Jacobskerk en de daarmede gepaard gaande vernieuwing van de aangrenzende ver- keerswegen betrokken is. B. en W. zullen afwachten of het bedoelde raadsbesluit van 19 Januari zal worden ver- nietigd en artikel 8 negende alinea der Woning- wet zal worden toegepast, welke toepassing door Gedep. Staten is aangezegd. Het komt B. en W. beter voor om het ge- meentebelang tot het uiterste te verdedigen dan toe te geven aan een drang die naar hun meening onjuist is en zeer ten nadeele van de gemeente zal 3trekken. De storm. Te Vlissingen werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, toen een hevige storm woedde, in de richting van Borssele fakkellicht opgemerkt. Dit deed veronderstellen, dat een vaartuig, dat niet over vuurpijlen beschikte, hulp noodig had en dit op deze wijze trachtte kenbaar te maken. Met het oog daarop trok schipper F. H. Jilleba, met zijne onverschrokken bemanning met de reddingboot uit. Het was toen omstreeks 4 ure onder den morgen. Het was een zware storm uit het Zuidwesten en de nieuwe reddingboot bleek voor haren dienst uitnemend geschikt. Er werd gevaren in de richting van waar men het sein meende te hebben opgemerkt en men kruiste geruimen tijd in de omgeving, doch niets werd opgemerkt. Des Zondagsmorgens ongeveer 10 ure is de reddingboot in de haven teruggekeerd. De bemanning haddus niet minder dan 6 uren met de woeste zee gekampt. Tengevolge van den storm werd Vrijdagnacht en Zaterdagmorgen de loodsdienst te Vlissingen gestaakt. Men verkeerde te Vlissingen echter later door andere omstandigheden in onrust. Vandaar was Vrijdag vertrokken het Duitsche stoomschip „Ecbatana" der Hamburg-Amerika- lijn, op sleeptouw hebbende de Duitsche zee- lichter „Wil!y" die aan de werf „De Schelde" eenige herstellingen had ondergaan. De ,,Ecbatana" is Zaterdagmiddag op de reede teruggekeerd, daar het den zeelicbter was kwijt geraakt. Uit de gewisselde seinen kwain men te weten, dat men Vrijdagnacht den zee- lichter was kwijt geraakt. In verband met het heerschende storm weer, vreesde men, dat de lichter met man en muis zou vergaan zijn. De bemanning bestond uit 5 personen, waaronder 2 uit Vlissingen. Gisteren liep te Vlissingen het gerucht, dat de mannen zouden zijn opgenomen door een Oongoboot, maar dit gerucht werd helaas niet bewaarheid. Heden werd alhier verteld, dat de lichter te Zeebrugge was binnen gebracht en de bemanning behouden. Een telegrafisch bericht van onzeu correspondent meldt het binnenloopen teOstende. Een andere oorzaak van onrust is inmiddels te Vlissingen gewekt, doordat de mailboot de tijding meebracht, dat het lichtschip ,,De West- hinder" verdwenen was. Omdat men aanneemt dat het van voor de ankers slaan van een lichtschip, door de wijze van ankering, tot de onmogelijkheden behoort, neemt men aan, dat dit schip zou vergaan zijn en vreest men voor het lot der bemanning. Hierover kregen wij heden geen nader bericht. Alhier aangekomen varenslieden vertellen dat een vermoeden bestaat dat het lichtschip zou zijn aangevaren door den bovenvermelden zeelichter. Misschien is dit niet meer dan een veronder- stelling, gerezen door het verhaal van de 2 vermiste schepeu. Nog meldt men ons uit Vlissingen dat de reddingboot gisteren is uitgevaren omdat een gestrand schip was gesignaleerd op de Noordpunt van den .Ooster". De storm van Vrijdagnacht. Men meldt omtrent den storm, die Vrijdag nacht heeft gewoed, van het Meteor. Instituut te De Bilt de volgende bijzonderheden Reeds dagen lang lag een buitengewoon diepe depressie bij IJsland (Woensdag beneden 710 m.M.), ter wij 1 in Zuid-Europa vrij hooge druk- kingen voorkwamen. Gisteravond vormde de depressie een diepen uitlooper over de Noord- zee, terwijl gelijktijdig de hooge drukking, die bij de Azoren een buitengewone ontwikkeling bad bereikt, zich verder over Zuid-Europa begon uit te breiden. Zoo namen de luchtdruk-verschillen hier te lande sterk toe, zonder dat de barometer een daling van eenig belang vertoonde. Van Nrijdag- avond 6 uur af bleef de wind te De Bilt boven 12 M. per seconde (windkracht 7). Van 12 tot 2 uur 15 meter (windkracht 8), terwijl de grootste stooten hedenmorgen tusschen 8 en 10 uur 23 meter per seconde bereikten (windkracht 11, bijna orkaan). Vlissingen meldde om 10 uur windkracht 9 (voile storm). 0/U. D. file verpleegden in het Ned. Herv. op- voedingsgesticht te Maasbergen zijn Dinsdag op vrij ernstige wijze tegen het gezag in verzet gekomen. Drie belhamels schijnen andere jongens te hebben overgehaald om gezamenlijk eenige ruiten stuk te slaan, in de slaapzaal de bedden te vernielen en zelfs den onder-direc- teur te misliandelen. Deze drie belhamels zijn op last van den officier van justitie in hech- tenis genomen en te Utrecht achter slot en grendel gezet. Men hoopt, dat hiermede de rust zal zijn teruggekeerd. (Utr. Dagbl.) Men meldt uit Dordt aan de „N. R. Ct." De bekende Ds. Keller heeft hier indertijd de Vereeniging Calvijn opgericht, waarvan hij voorzitter is en voor welker leden hij meer- malen per week in een eigen kerkgebouw aan het Kromhout als predikant optreedt en steeds een groot gehoor vindt. In het bestuur der vereeniging bestaat al geruimen tijd oneenig- heid, die reeds herhaaldelijk onaangeuaamheden tengevolge heeft gehad en Vrijdagavond weer aanleiding is geweest tot een minder verkwik- kelijk tooneel. In de kerk werd een vergadering der ver eeniging gehouden onder voorzitterschap van Ds. Keller. Er werd gesproken en gestemd over het schrappen van leden. Uit een verschil van meening ontstond spoedig een handgemeen, waarbij een der bestuursleden een gummistok gebruikte en een ander een stoel als wapen hanteerde. Eerst door het optreden der politie, die den gummistok in beslag nam, en na ver- wijdering van een der belhamels werd de orde hersteld. De kerk was toen een toonbeeld van wanorde, stoelen op en over elkaar, de tafels schots en scheef daartusschen, de stembriefjes verspreid over den grond. Een half uur daar- na klonk weer Psalmgezang. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft gediend de drievoudige moordaanslag op den Goudschen weg op Zaterdag 7 Sept. De 24- jarige bootwerker L. K. schoot op zijn meisje Esther Drees, haar vader en een politieagent, zonder doodelijken afloop. De eisch is lOjaar en de verdediger gaf de rechtbank in over- weging beklaagde ter observatie te zenden naar een gesticht voor zenuwiijders. Een mooi plan. Men weet, dat de aloude Prinsenkerk aan de Botersloot te Rotterdam door de gemeente is aangekocht in 1909. Thans is bij den Raad het voorstel ingekomen om deze kerk af te breken en er in de plaats te zetten een nieuwe gemeente-bibliotheek, een gebouw met sousterrain en drie verdiepingen. Op den beganen jgrond zijn ontworpen drie leeszalen, een zelfs van 8 X 24 meter. Wordt het aangrenzende Boterhuis er bij betrokken, dan zijn de bouwkosten f 500,000. Een gift van een ton is voor dat doel reeds toegezegd. Argentijnsch vleesch. In het eerste halfjaar van 1913 wordt te Utrecht en Amersfoort een proef genomen met de levering van buitenl. bevroren vleesch aan de soldaten-menages. Met de New-Castleboot is te Rotterdam aangebracht het lijk van een Duitschen passagier. De man was 'a nachts in zijn kooi door het omvalien van een tusschenschot dood gedrukt. Op noodlottige wijze is te Rotterdam een besteller om het leven gekomen. Des avonds iaat moest de man een pak zeemansgoed aan boord brengen van een te Charl is liggend vaartuig. Zijn wagen stond des nachts onbeheerd en bij onderzoek werd zijn lijk naast het vaartuig drijvende gevondeu. De man laat na vrouw en vijf kinderen. Aanklacht tegen een advocaat-generaal. Den 21 en November j.l. heeft voor het gerechts- hof te Arnhem terecht gestaan G. Wolzak Gz., uitgever en lid van den raad van Renkum, in hooger beroep: van een vonnis der arr.-recht bank te Arnhem, die hem wegens een valsche aanklacht tegen twee veldwackters had ver- oordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. In hooger beroep werd hij vrijgesproken. Beklaagde heeft zich thans tot den Minister van Justitie gewend, daar hij zich ten zeerste voelt, aangerand in zijn eer en goeden naam en bovendien benadeeld in zijn bedrijf, door meer- dere uitdrukkingen, die heer adv.-geueraal bij bedoeld gerechtshof in zijn requisitoir heaft meenen te moeten bezigen aan zijn adres. Z. E. A. toch heeft niet geschroomd op de zitfing van het Hof te spreken van adressant (bekl.) als een man van lage inborst, iemand die een laaghartig bedrijf uitoefentdat bekl. is een man van een laag en gemeen karakter en hij een verachtelijk bedrijf uitoefent. Adressant dringt er bij den Minister van Justitie op aan, zoo mogelijk een strafvervolging in te stellen tegen den advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem of anders op de meest afdoende wijze te willen ingrijpen. (Tel.) Een duur uitstapje. De kanonnier der vestingartillerie te Naardeu, die in het begin der vorige maaud uit het arrestlokaal ontsnapte en met medeneming van een rijwiel zijner kameraden, benevens andere uitrusting- stukken, vluchtte, werd door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld le. tot militaire gevan genisstraf van 5 maanden wegens desertie 2e tot gevangenisstraf van een jaar met ontzetting van "het recht om bij de gewapende macht, of als militair geemployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren, wegens diefstal, waarbij de schuldige zich den toegang tot de plaats van het misdrijf heeft verschaft door inklim- ming, gepleegd terwijl nog geen 5 jaren waren verloopen sedert de schuldige een tegen hem wegens „heling" uitgesproken gevangenisstraf geheel had ondergaan. (Hbl.) |V 4 handwerk 'ORN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2