Ter Nsazsnssha Courant De Zooa van den Bankier. Zaterdag 14 December 1912. No. 5853. Binnenland. FEUILLEION. Predikbeurten. U BJB6TD BJ J3UJLJD. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Bij de voortgezette algeraeene beschouwingen over' de Staatsbegrooting betoogde de heer Lohman, dat de schuid voor den langzamen gang der zaken niet bij de rechterzijde schuilt. Hij ontkende ook dat Minister Talma centra- listisch en bureaucratisch zou zijn, terwijl hij de Regeering verdedigde tegen de verwijten dat zij partijdig is bij de benoemingeij. Wat de vrijzinnige concentratie aangaat, wees hij er op dat het groote lokaas voor de kiezers daarbij is gelegen in staatspensioen, maar dat men tevens er bij vergeet op te geven wat dat zal moeten kosten. De Standaard heeft daarvan de berekening gemaakt en komt dan tot de conclusie, dat daarvoor zou noodig zijn verdubbeling van de belastingen op het bedrijf, het vermogen en het personeel, en spreker denkt dat die bereke ning eerder nog te laag dan te hoog zal zijn. De rechterzijde wenscht een betere organisatie van het leger, handhaving van onze neutraliteit tot behoud van den vrede in Europa, door- voering van het Christendom in Indie, verbete- ring van onze rechtsinstellingen, ontwikkeling van het onderwijs op de grondslagen door het kabinet-Kuyper gelegd, en eene Grondwetsher- ziening, waardoor een eind wordt gemaakt aan het nutteloos strijden over het kiesrecht, en waarbij rekening wordt gehouden met alle faktoren. De heer De Meester verdedigde de houding der liberale unieleden, bij de stemming tegen de Militiewet, naar aanleiding van verwrjten van den heer Duymaer van Twist. De heer Smeenge hield een pleidooi voor algeheele drooglegging der Zuiderzee. De heer Van der Voort van der Zijp bestreed het standpunt van den heer De Meester voor wat betreft de vakbonden en eischt maatregelen tegen den Bond van Marinepersoneel, in het belang van orde en tucht bij de Marine. Hij ontkeude dat de Regeering niets deed voor het spoorwegpersoneel en dankte integendeel den Minister van Waterstaat, voor wat hij te dezen opzichte heeft verricbt. De heer Nolens betoogde dat het zoowel uit beginsel- als uit practisch oogpunt geweuscht zou zijn, dat de tegenwoordige regeering in 1913 wordt bestendigd. De groote wetten hadden iets vroeger kunnen worden ingediend, maar er is* geen tekort bij de Regeering aan indie- ning van wettelijke maatregelen. De sociale wetgeving besprekende, betoogde bij dat men niet volstaat met den werkman genoeg te geven om van te kunnen leven, maar dat men moet trachten hem een materieele basis te verzekeren, waarop hij zich verder kan ont- wikkelen. Spreker verdedigde verder de Tariefwet met het oog op bescherming der arbeiders en ook voor bescherming van de iudustrie, die door de bescherming der arbeiders zich hooge uitgaven moet getroosten. Hij betwijfelt of de linksche concentratie in staa't zal zijn te regeeren eu verwacht ook niet dat zij eene meerderheid zal kunnen verkrijgen. 26) - „Gij, hebt altijd beweerd, mevrouw Van Bronse- veld mijne vriendin te zijn", zeide hij op be- leefden, verwijtenden toon. ,,Gij vroegt mij zelfs eens, nog niet lang geleden u als eene moeder te beschouwen, in tijd van nood tot u te komen en u een kinderlijke genegenheid toe te dragen En nu werkt u mij tegen, ont- neemt mij alle hoop op geluk, hoewel ik u verzeker, dat ik Paulina oprecht liefheb En... nog een week of wat geleden hebt gij mij zelfs aangemoedigd en dit heeft in mij de hoop ver- levendigd, dat ik eens uwe dochter zou winnen." »Dat is zeer waar", bracht Jonker Koert in. »lk wist ook niet, dat gij iets tegen onzen jongen vriend hadt. Gij hebt mij zelfs eens gezegd, dat gij gehoopt hebt hen beiden een paar te zien worden herinnert gij u dat niet meer Ja, jariep de ongelukkige vrouw wan- hopend uit, terwijl zij de onmogelijkheid van hare positie inzag. <,iVlaar toen, toen wist ik nog met, wat ik nu weetEu nu zeg ik, dat het nooit gebeuren zal. Hoort gij mij Nooit, nooit, nooit! Vraag mij niet de redenen, ik kan ze u niet geven, maar ik zeg alleen, dat het nooit, nooit gebeuren kan". TER NEUZEN, 13 December 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 775,5 Horta Laagste 728,2 VestmanoSr Verwachting Matige tot krachtige tijdelijk stormachtige Zuidwesteliike wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem- peratuur. Hoogere Burger school te Her Neuzen. In de Memorie van Antwoord van den Minister van Binnenlandscbe Zaken, naar aanleiding van het voorloopig verslag op zijne begrooting, wordt door hem het verleenen eener extra- subsidie voor de alhier op te richten Hoogere Burgerschool, uitvoerig verdedigd. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor de levering van brood ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur, voor de eerste helft van het jaar 1913, was eenige inschrijver de heer A. Scheele Dz. die inschreef ad 947/100 cent voor de levering te Ter Neuzen en 1147/100 cent voor de levering te Sluiskil, per K.G. De heer \orsterman van Oyen heeft aan de besturen van de vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Oostbarg te kennen gegeven, dat hij, in verband met zijn hoogen leeftijd en drukke werkzaamheden ten .behoeve van ver- eenigingen op landbouwgebied en op dat der paardenfokkerij, bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer, geen nieuw mandaat wenscht te aanvaarden. Het is tevens zijn voornemen om ook te be- danken voor den zetel in de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Sluis. Hoewel dit bericht niet onverwacht komt, zullen velen, in de eerste plaats zijne politieke medestanders, dit bericht met leedwezen ver- nemen. Vooral verschillende landbouwbelangen 'vonden in hem oedurende de tegen woordige periode een warm verdediger, terwijl hij daar- over ook met kennis van zaken kan spreken. Ook verschillende districtsbelangen heeft hij bepleit, na zich door plaatselijk bezoek daar van te hebben op de hoogte gesteld, terwijl hij zich onthield van het hoogere politieke steekspel in de Tweede Kamer. dat aan andere krachteu overlatende. Te hopen is het, dat de heer Van Oyen zich nog lang zal kunnen wijden aan de belangen van den landbouw, waaraan hij thans zijne krachten uitsluitend wil besteden. ^rgcntijnsch vleesch, De duurte van het vleesch in verschillende landen van Europa heeft naar middelen doen uitzien, om voorzieningen te trellen, daar de prijzen zoo hoog liepen, dat het vleesch geheel buiten bereik van velen bleef. In Duitschland, waar die nood naar het schpnt in het bijzonder voorkomt, zijn van wege regeerings- en stedelijke lichamen zelfs maatregelen genomen om zelf vleesch uit andere landen aan te voeren en dit zelf te verkoopen of te doen verkoopen. Ook in ons land werd men er op bedacht, goed vleesch tot goedkooperen prijs beschikbaar te stellen. Men had daartoe het oog gevestigd op het Argeutijnsch vleesch. Zooals uit verschillende advertentien in onze courant is gebleken, heeft dat vleesch de laatste dagen zijn weg gevooden naar hier. Men kan zich overtuigen, dat het vleesch malsch en heerlijk van smaak is. Omtrent de herkomst kan worden mede- gedeeld, dat in Argentinie velen bezitters van euorme kudden runderen zijn. De maatschappij van wie alhier het vleesch wordt ingevoerd, bezit naar men ons meedeelt gemiddeld ongeveer een half millioeu stuks. Dit vee wordt uit sluitend gehouden om te worden geslacht. Jonker Koert en de afgewezen schoonzoon zagen haar ontsteld aan. Toen ging jonker Koert haastig naar zijne vrouw, legde zijne hand op haar benedenarm en fluisterde haar toe „Wat is er, liefste Wat is er Ben je onwel Er moet iets met je gebeurd zijn Hij hield plotseling op, toen hij zag, dat zij zijne woorden niet meer verstond. Zij verloor het bewustzijn. Het volgende oogenblik hield hij hare wan- kelende gestalte in zijne armen en voorkwam zoo, dat zij achterover zou vallen. Majoor Groeneveld bracht terstond een glas water en ging vervolgens de kamenier van mevrouw Van Bronseveld roepen. Daarna slen- terde hij langzaam de gangen door en zocht Paulina op, die juist van plan was eene wan- deling in den tuin te gaan doen. Hij zeide haar niets van het voorval, doch volgde haar haastig in den donkeren tuin. „Mag ik u begeleiden vroeg hij. „Welk een zeldzaam mooie avondMen zou wenschen, dat het nooit weer dag werd." „0, foei, majoor Groeneveld, hoe kunt u dat zeggen Wie zou het zonlicht niet verkiezen boven den nacht „Ja, u, omdat u zelf als het zonlicht zijt; maar my is de avond meer welkom omdat ik u nu dingen durf zeggen, welke ik over dag „Neen, neen, majoor Groeneveld", zeide Paulina van Bronseveld vriendelijk verwijtend, Voor den export naar Europa zijn bestemd de vaarzen en ossen van 2 tot 21ji jaar. Het slachten geschiedt machinaal en voor zindelijkheid wordt zooveel mogelijk zorg ge- dragen. De voornoemde Engelsche maatschappij, die de hoeven met runderen bezit, heeft ook eigen stoomschepen, die uitsluitend voor het vervoer van de geslachte beesten zijn ingericht, met koelkamers, waarin gedurende de reis de ther mometer beneden het vriespunt wordt gehouden, zoodat het vleesch door en door bevroren biijft. Bij aankomst in Engeland wordt het van staatswege gekeurd. Ook bij aankomst in Vlissingen wordt het hier aangevoerde vleesch gekeurd, terwijl het ten laatste, voor dat het hier mag verkocht worden, ook door den keur- meester wordt beoordeeld. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat het vleesch, alvorens het hier wordt uitgehakt, niet door menschenhanden wordt aangeraakt, en dat dit strekt om zoowel bij het slachten als ver voer, de grootste mogelijke reinheid te bevor- deren. Niet alleen kan het vleesch zeer smakelijk genoemd worden maar het is in doorsnede 25 tot 30 procent goedkooper dan het inlandsch vleesch. Bij Kon. besluit is aan den heer A. A. M. Rottier, te Hulst, op zijn verzcek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Hertogin Hedwigepolder, provincie Zeeland. Blijkens opgave in de „St. Crt." van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, dat in de week van 4 tot en met 10 December ter kennis is gekomen van den centralen gezondheidsraad kwamen in dat tijdvak in Zee- land voor Van roodvonk 5 gevallen te Sluis, 1 geval te floek, Ter Neuzen, Nieuwvliet en Vlissingen en van diphteritis3 gevallen te Stavenisse, 2 te Middelburg en 1 geval te Brouwershaven, Goes, Kloetinge, en Philippine. Blijkens de „Gazette van Gent zal 18 Jan. a.s. beslist worden over het voorstel van den Raad van beheer van de spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen, betreffende een accoord met de schuldeischers. Het blad meldt verder dat het actief bedraagt fr. 1,800,000 en het passief fr. 7,500,000, wanneer men alleen de regelmatig uitgegeven obligaties in aanmerking neemt. De onderzoeksrechter heeft tbans 58,132 obligaties in zijn bezit. Slechts 2,645 zijn daarvan echt, de andere 55,487 zijn nagemaakt. De voorstellen tot accoord der Maatschappij „GentTer Neuzen" zijn o. a. de volgende De schuldeischers der spoorwegmaatschappij ,,Gent T ei Neuzen zullen aan de maatschappij uitstel toestaan voor het betalen harer schulden. De maatschappij zal biijven voortbestaan. De vereenigde schuldeischers zullen een col lege van zeven personen benoemen, dat onder het toezicht van den rechter-afgevaardigde werken zal en onder meer de maatschappij zal mogen besturen. Zaamslag. Aan de drie los- en laadplaatsen in deze gemeente zijn in dit najaar aangevoerd ongeveer 20,000,000 K.G. bieten. Een klein gedeelte bieten werd van uit de gemeente Bosch- kapelle aangebracht. Meer dan een 3/s gedeelte van dit gewas uit den Zaamslagpolder werd nog naar los- en laadplaatsen vervoerd die buiten deze gemeente zijn gelegen. Dezer dagen passeerde een fietsrijder bij avond een camion. Beiden voerden licht. De fietsrijder reed vlak bij dat voertuig tegen de kantsteenen van den keiweg, waardoor hij deels onder den wagen terecht kwam en aan de hand zoo ernstig verwond werd, dat hij een deel van een zijner vingers zal moeten missen. „u moet zoo niet tot mij spreken, werkelijk 1 niet." „Waarom niet?" fluisterde hij. Zij antwoordde hem niet. Misschien hoorde zij hem niet en daarorn vervolgde hij zacht fluisterend Paulina, leg mij het zwijgen niet op. De woorden bran den mij op de tong. Gij moet naar mij luisteren. Gij moet weten, dat ik u liefheb, u reeds langen tijd bemind heb." Hij legde zijne hand op haar arm en trachtte haar in de oogen te zien. „Neen, ik zal u niet loslaten, voor ge mij uw antwoord gegeven hebt. Ik heb toch wel het recht, u te zeggen, wat ik voor u gevoel Ik heb langen tijd op dit oogenblik gewacht, om des te zekerder van mijne overwinning te zijn. Ik wacht uw antwoord, Paulina wilt gij mijne vrouw worden ,,Neen, majoor Groeneveld." Zij stond plotseling stil en in het maanlicht ontmoetten hunne oogen elkander. ,,Neen, ik kan uw vrouw niet worden." ,,Waarom niet fluisterde hij heesch. „Waar- om niet Zijne vingers sloten zich nauwer om haar arm, maar in haar medelijden bood zij geen verzet. ,,Luister, majoor Groeneveld", zeide zij zacht. ,,Ik kan uwe vrouw niet worden, want ik heb een ander lief." In het maanlicht zag zij, hoe plotseling een Axel. Woensdagavond gaf de rederijkers- kamer „De Herleving" alhier, voor een zeer talrijk publiek ten huize van dhr. J. E. Blan- saart eene voorstelling. Opgevoerd werden een bijspel in 3 bedrijven en vier voordrachten, resp. getiteld De weduwe Hansen weerzien van Jaanekee en Nillis Kinderspel en biljartspelvroeger, nu en strak en de heele companie bij oorne Driek, die alle uitstekend vertolkt werd. De grimeering en de muziek waren toever- trouwd aan de heeren Vincent van St. Nicolaas en Goudstikker van Gent. Na afloop werd gelegenheid gegeven tot dansen waarvan tot laat in den nacht gebruik werd gemaakt, zonder dat ook maar eenigszin* de orde of rust verstoord werd. Axel, 12 December 1912. Heden had al hier in het lokaal van den heer G. Gilijamse de jaarvergadering plaats van de maatschappij »Axel Station", vereeniging tot aankoop van gewaar'oorgde meststoffen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten be- droegen 38798,19 en de uitgaven 38768,32, zoodat een goed slot over was van 29,87. Aangekocht werd in het afgeloopen jaar 261400 K.G. Superphosphaat, 184400 K.G. Aramoniak-Superphosphaat, 147400 K.G. Chili- salpeter, 37900 K.G. Kainiet en 90 K.G. Bel- gisch Klav'erzaad. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. van F raaijenhove. Het ledental bleef stationnair. stoppeldyk, 12 Dec. Heden werd door architect Wisse aanbesteed namens den heer A. de Maat alhier den bouw van een nieuw woonhuis op zyne hofstede. Er werd ingeschreven als volgt P. Everaert en A. de Loos te Boschkapelle voor f 3606 B. Reuling te Hulst voor /3481 P. v. Driessche te Lamswaarde voor 3385 J. 1 reyser eh J. v. d. Poel te Lamswaarde voor f 3380 A. Kaijser te Zaamslag voor f 3350 L. de Visser te Zaamslag voor f 3330J. Schopman te- Hulst voor 3300 J. Houg te Zaamslag voor 3245 A. Millenaar te Hulst voor f 3239 K. Dieleman te Zaamslag voor 3198 H. Lensen te Zaamslag voor 3171 P. de Waal te Kuitaart voor f 3160 J. C. Kaijser te Zaamslag voor 3160 J. en C. Buijs te Hulst voor f 3100 J. Wisse te Zaam slag voor 3078 0. Wisse te Zaamslag voor 3050L. Colseu en P. Voet te Hontenisse voor 2990P. de Tenter te Hulst voor 2900 A. de Kever te Hontenisse voor 2887. Gegund aan den laagsten inschrijver. Biervliet. Aan den heer J. P. J. van Gorkom is door den raad eervol ontslag ver leend als gemeente-geneesheer, wegens vertrek uit de gemeente. Vlissingen. Met leedwezen moet gemeld worden dat de toestand van den heer P. J. Siegers, lid van Gedeputeerde Staten, achteruitgaande is. De beenbreuk, die hij voor eenigen tijd bekwam aan boord der Provinciale stoomboot, is weer genezen, doch sedert deden zich verschillende andere verschijnselen voor, met een ongunstigen invloed. Het ergste wordt thans ieder oogenblik verwacht. Zondag S5 December 1912. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswjjkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. barde, bittere trek zijn mooi gelaat ontsierde. „Wie is de gelukkige vroeg hij schijn- baar kalm. „Dat kan ik u niet zeggen, majoor Groene veld. Ik heb niet het recht u zijn naam te noemen." ,,Dan zal ik hem zelf opsporen", zei by angs'tig kalm. „En als ik hem gevonden heb laat de drager van dien naam dan oppassen." ,,Ik zal hem uw boodschap overbrengen", antwoordde zij. „En nu, goeden nacht!" En voor hij kon antwoorden, had zij hem verlaten. (Wordt vervolgd). VAX o r"> o Hervormde Kerlt. Ter Neuzen. 9£ u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Axel. 9J u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenkoltz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Woensdag 18 December, 's avonds uur, Ds. E. Raams Jr., onderwerp Het doen van belijdenis. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde KerJcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. n B. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Woensdag 18 December 's avonds 6 uur, Ds. G. Doekes, van Nieuwdorp, Zendings- rede. Hoek. 9 u., Ds. H. v. d. Wal. Gerefovmeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Hoek. Donderdag 19 December, 's avonds uur, Ds. J. Fraanje, van Ter Neuzen. Chr. Gerefovmeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 9