Gemengde berichten. Laatste Berichten. Toe us' van het gkld. Evany ellsatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. u., Ds. H. v. d. Wal, van Hoek. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha'ezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. RECHTSZAKEK. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare fitting van 13 December de volgende vonnissen uitgesproken J. K.. oud45 j., vischkoopman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar, ver- oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis (eisch idem.) E. J. v. d. V., oud 32 j., opperman (vroeger te Sluis), thans te 's Gravenhage, is wegens verduistering veroord. tot 1 maand gevangenis- straf met vernietiging van het verstekvonnis dd. 1 November j.l. t R. v. L., oud 28 j., metselaar te bluis, is wegens huisvredebreuk en mishandeling, ver- oordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis, (eisch idem). In zake tegen 0. C. 8., oud 38 j., bierbrouwer te Hoofdplaat en W. S., oud 22 j., landbou- wersknecht te IJzendijke, beklaagd van het met voldoen aan het bevel van een ambtenaar, heeft de rechtbank een nader onderzoek bevolen. De eerste zaak die heden voor de rechtbank te Middejburg behandeld werd was die tegen den 24jarigen (1. B. uit Hontenisse, gedetineer I te Middelburg, beklaagd van dielstal in ver- ^De^eerste getuige C. Burm, dienstbode te Kloosterzande, verklaarde dat op 27 October beklaagde in de herberg van Picavet kwam, toen getuige alleen was, hi] was met dne anderen. Beklaagde ging met De Waal naar achter en later vermiste men een kan en een baalzak. Beklaagde erkende het ten laste gelegde. De tweede getuige M. P. Pieteise, zag het wegnemen van den zak en later dat er iets in was gedaan. De laatste getuige D. L. Picavet, slager en herbergier te Kloosterzande, verklaarde de kan te hebben gemist, De eisch luidde drie maandea met aftrek van het voorarrest. Vervolgens stond terecht wegens bedelarij de 30jarige B. L. v. J., geboren te Hontenisse, zonder vaste woonplaats, gepleegd op 23 No vember te Middelburg ten huize van Iz. de Ridder in de Noorastraat aldaar. De eisclj luidde 2 dagen hechtenis, omdat beklaagde aan werk geholpen kon worden. Direct werd vonnis gewezen en dit luidde overeenkomstig den eisch. Poging tot doodslag. De volgende beklaagde was de 22jarige P. F. R., werkman"te Graauw, gedetineerd te Middelburg, die in den nacht van 20 op 21 October ge- schoten zou hebben op drie marechaussees. De eerste getuige J. Hoogerhuis, brigadier der marechaussee deelde mede, dat hij met de twee andere getuigen op surveillance was, toen ze hoorden schieten. Men ging er op af. Toen werd het hcht op hen eericht en op hen geschoten. Het gelukte niet om de daders te herkennenmaar den volgenden dag vond men R. als een der stroopers uit. Getuige twijfelt er met aan, ot het scnot was op de marechaussees gericht. Beklaagde erkende in het jachtveld te zijn creweest en twee hazen te hebben geschoten, die zijn broer in den zak deed. Beklaagde droeg het geweer en de lichtbak, hij ontkende gemerkt te hebben dat er iemand achter hem liep en hij iets boorde roepen. Eindelijk gaf hij dit toe, hij draaide zich om en schoot uit schrik, doch niet met het doel de politiemannen te treffen. De verdediger Mr. F. B. Evers stelde eemge vracen, waarop getuige antwoordde, dat de onderlinge afstand der politiemannen 6 a 7 meter en dat de afstand waarop geschoten werd vrij kort was. De verdediger meeode dat de aistandsmede- deelingen niet kloppenin het verbaal heet het 50 meter, nu 50 passen. Op een vraag van den president, zeide getuige nog het niet best aannemelijk te achteu, dat beklaagde in schrik geschoten heeft. De tweede getuige de marechaussee E. Hame- ling stond met in de lichtstraal doch hoorde wef schieten de derde getuige viel, doch was niet verwond. Deze getuige durft met te zeggen of het mogelijk is dat beklaagde schrok. De derde getuige, de marechaussee Van Zitteren was ziek en daarom vroeg het O. M. uitstel der zaak. De verdediger 'rnaakte hiertegen bezwaar, daar de derde getuige volgens het verbaal bij den rechtercommissaris hetzelfde als de andere ver- klaart. Mocht meu de zaak schorsen dan vraagt Mr. Evers onmiddsllijke invrijheidstelling van beklaagde. De rechtbank voldeed aan dit verzoek en gelaste hervatting van het onderzoek op 3 Januari 1913. Wegens huisvredebreuk, vernieling en mishandeling moest zich verantwoordeu de 26jarige F. v. K., uit Westdorpe, die niet verschenen was. Het bleek, dat deze beklaagde op 10 No vember in het cafe van De Rijcke herrie rnaakte en zich alleen door den sterken arm liet ver- wijderen en bovendien nog een ruit insloeg. 'De eisch luidde f 20 of 20 dagen. Tegen den 55jarigen D. P. S., uit Breskens, werd bij verstek wegens beleediging van den gemeente-veldwachter te Breskens, f 10 ol 10 dagen geeischt. Door 'tbeleid waarmede haar zaken worden beheerd, is de Ned. Bank thans in Europa in een buitengewoon gunstige positie. Niettegen- staande haar goudvoorraad in de laatste weken kleiner werd, mag zegt de N. Rott. Ct. de Bank er zich op beroemen, in deze tijden van spanning op de internationale geldmarkt, met de Bank van Frankrijk, het laagste tarief van alle Europeesche circulatiebanken te kunnen handhaven. Haar disconto is 1 pOt. lager dan dat te Louden, te Brussel en in Zwitserland, 11/2 pCt. lager dan dat te Kopenhagen en te Petersburg, en zelfs 2 pCt. lager dan dat in Italie, te Lissabon, te Weenen en te Berliju. Een koopman te Ronse (Oost-Vlaanderen) had onder een trap, aldus vertelt de /Gazette van Gent", zes bankbiljetten van 100 frank ver- borgen. Zondagmorgen vond hij op die plaats nog° slechts eenige stukjes papier. Den trap open brekend tot op een diepte van twee meters, ondekte hij een muizennest, van de bankbriefjes gemaakt. Mej. Jeanne Ende, wonende te Versailles, had, zoo raeldt het Rott. Nwsbl., den Aller- heiligendag doorgebracht bij familie te baint- Quentin. Des avonds telegrafeerde zij aan haar vader, dat zij den trein gemist had en eerst den volgenden dag zou thuiskomen. Zij kwam echter niet en toen men navraag deed bij de I familie te Saint-Quentin, vernam men, dat zij I het huis dier familie op tjjd had verlaten. Er werden uitgebreide nasporingen door de politie gedaan, maar men vond haar niet en vernam ook niets meer van haar. Zondag werd door 2 soldaten op een afgelegen plek in het bosch van Fontainebleau het geheel uitgeteerde lijk van een jonge vrouw gevonden, dat door den vader herkend werd als dat van Jeanne Ende. De lijkschouwing toonde aan, dat zij van honger was gestorven. Op het ljjk voud men nog een spoorkaartje. Men verdiept zich nog in gissingen hoe het mogelijk is, dat het meisje in het bosch is gekomen waar zij klaarblijkelijk verdwaald is geraakt. De oorlog van Italie en Turkije zal den liefhebbers van postzegels een groote aanwinst leveren voor hun verzameling. Italie heeft een 14tal eilanden bezet, welke vermoedelijk bij de sluiting van het vredesprotocol alle of na- genoeg alle weer aan Turkije komen. lutus- schen heeft Italie den postdienst dezer eilanden in beheer genomen en voor die eilanden series zegels doen overdrukken in de waarden van 2,°5, 10, 15, 25, 40 en 50 cent. In het geheel zijn dit dus 98 nieuwe zegels. (Hbld.) Over een inbraak in het familiegraf van het Huis van Savoye nabij Turin wordt door het Rott. Nwsbl. het volgende meeghdeeld Ofschoon de crypta onschatbare waarden aan kunstwerken en de gebeenten vau alle in de laatste twee eeuwen gestorven leden van het Savoische vorstenhuis bevat, liet men haar 's nachts onbewaakt. Zij iigt op den top van een heuvel, 400 meter boven Turin. De dieven, wier aantal minstens 4 geweest moet zijn, hadden daarom vrij spel. Zij hadden eerst de telefoondraden doorgesneden, die de crypta met Turin verbinden en klommen toen binnen door een venster, waarvan zij de kostbaar beschil- derde glasruiten hadden gebroken. Zij braken vervolgens den nis in den wand open, waarin het lijk der 4 maauden tevoran overleden her- togin moeder Elisabeth van Genua, was bijgezet. Het lijk lag in een drievoudige kist. De bui- tenste kist, die van notenhout was, braken zij zonder moeite open. Toen stieten zij op een kist van zink, die zij met bliksnij-instrumenten eii met bijtende zuren hebben geopend. De laatste kist, een looden, sneden zij met messen open. Uit het lijk van de hertogin namen zij de oorhangers, die van kostbare Oostersche paarlen en groote diamanten waren voorzien. Een oor hebben zij daarbij nog halverwege afgerukt. Voorts namen zij een paarlen hals- snoer van het lijk mee. Men weet niet, of er in de crypta nog meer gestolen is, want men wacht nog op de komst der familie, om daar- naar een onderzoek in te stellen. Te Kopenhagen is een opzienbarende moord gepleegd. Een mevrouw Kock kwam in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bij de politie aangeven, dat dieven bij haar waren ingebroken en haar man in bed hadden ver- moord. Een van de kerels had haar met een I revolver in bedwang gehouden, terwiji de an- J deren de kast openbraken en geld roofden. Toen zij weg waren was zij opgestaan om de politie te waarschuwen. Men vond den heer Kock dood in bed, met doorgesneden strot en vele slagwoiiden op het hoofd. Er was blijkbaar geroofd. Den volgenden dag bekende de weduwe, in het nauw gebracht, de ware toedracht van de zaak. Zij had een minnaar Paul Hansen- Vinding. Deze had er haar laugzamerhand toegekregen, om haar mau uit den weg te helpen ruimen. Dezer dagen was de gelegen- heid schoon. Kock had juist 3000 kronen in huis. Die kon Hansen goed gebruiken en de po litie zou aan gewone inbrekers denken. Kock, die de griep had en koortsig was, lag weldra in diepeii slaap. Hij werd gewekt door de slagen, die de moordenaar hem met een hamer op het hoofd toebrachc. Toen hij zich nog verweerde sneed Hansen hem de keel door. A1 dien tijd bleef de vrouw naast haar man in bed en hield zich slapende. De vrouw erkende nu voor de politie, dat het Hansen, wien het slecht in zaken ging, minder om haar bezit als om het geld en goed van haar man te doen was. Tot Maandag was er geen spoor van Hansen ondekt. Men denkt dat hij een niets kwaads vermoedende buftet- juffrouw op zijn vlucht heeft ineegenomen. (N. R. Crt.) Een lid van de bemanning van de Centu rion, de Engelscbe opperdreadnought, die een onbekend gebleven stoomschip bij stikdonkeren nacht overvaren heeft, vertelt, blijkens de N. R. Crt., het volgende De Centurion stoomde met een snelheid van 19 tot 20 knoopen Westwaarts. Het weer was goed Er stond een zwakke bries. Het was stikdonker, doch men zag de lichten van het naderende schip op eenigen afstand. Men zag voorts, dat het stoom op had en dat de zijlichten brandddn. Naar het scheen, wilde het vaartuig voorbjj den boeg van de Centurion varen. De stuurboordboeg van het oorlogschip trot het vaartuig met groote kracht in de bakboord- zijde en waarschijnlijk is het terstond met man en muis naar dep grond gegaan. Alleen het bakboordslieht vloog aan boord van de Centurion men vond het nog brandende in den voorsten geschuttoren dat is al wat van het schip is overgebleven. De aanvaring had plaats om 5,38's ochtends. Na den eersten stoot heeft men van het stoom schip niets meer gezien. Ofschoon de Centurion terstond met voile kracht achteruit stoomde, vorderde het geruimen tijd 'eer zij op de plek des onheils terug was daar was niets meer te zien. Vruchteloos kruiste men tot aan den dageraad den omtrek af. Naar den schok te oordeelen moet het ge- zonken schip vrij groot geweest zijn, want men ook kan opmaken uit het feit, dat de lantaarn hoog genoeg hing om bij het oorlogsschip aan boord te slingeren. Waarschijnlijk is het schip op zijde gekanteld en terstond gezonken. Of het een passagiers- of een vrachtboot was kon men niet zien. Anderen van de bemanning beweren dat bet gezonken vaartuig een vrachtboot was en weer anderen zeggen, een man een poging te hebben zien doen om op het oorlogsschip over te springen. Hp verdween echter tusschen de schepen in de diepte. Een anker van de Centurion is afgerukt en het kluisgat ervan beschadigd een ander anker aan stuurboordzijde is door de pantserplaat heengedrongen. De herstelling van de averij zal twee maanden kosten. Het volgende stuk zal in Hamburg worden ,,eu scene" gezet. Daar is een stoom boot van de Hamburg Amerika-Lijn voor noodig en al moge Berlijn veel bieden, zooiets is bij de Spree-Atheners niet voorhanden. Daar zal de detectieve het touw loslaten en men zal juist nog kunnen zien hoe hij op het dek van de stoom boot springt. Dan worden beide films aan elkaar geplakt en de menschheid op een nieuw beeld van 20ste eeuwsche wan-smaak onthaald Prosit Mits voor de liefhebbers 's Gravenhage, 13 Dec. Tweede Kamer. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting vervolgde de Minister van Binnenlandsche Zaken zijne rede, met te be- toogen, dat de besprokeu wijziging van de Zondagswet eene teere kwestie is, die goed beraad vordert. Hierbij komt dat de disch, wat betreft de ingediende ontwerpen, reeds overladen was. In zake de kustverdediging is de Regeering niet van het standpunt veranderd. Splitsing van de noodige uitgaven daarvoor komt alleen neer op eene andere wijze van financieren. lnzake vereenigingen als de matrozenbond, die eigen gezag tegenover het natuurlpk gezag wil stellen, dringt de vraag zicb naar voren, of het lidmaatschap van dusdanigen bond niet moet worden verboden. Zij die bedoeld eigen gezag geven en uit- voeren, kunnen niet in het leger en de vloot worden geduld. Dat er niet meer groote hervormingen tot stand kwamen, is niet de schuld van de Regeering, maar van anderen aard, n. 1. het parlemeutaire leven en de werk wijze der Kamer. De Minister ontkende nadrukkefijk partijdig- heid bij benoemingen. Hij betoogde, dat het Kabinet steeds zich zelf bleef wat zijne richting aaugaat, en bestreed de grieven in het concen- tratie-program tegen de sociale wetgeving van Minister Talma, op wiens bezit het Kabinet grooten prijs stelt, ingebracth. Van eene overwinning door de concentratie voorzag de Minister een vruchteloos tijdperk, waarbij de vrij-liberalen het beste zulien ^aren. Dan biedt de coalitie, die in haar grondslag juist is en in haar uitwerking niet is uitgeput, meer en degelijker waarborgen. De Minister handhaafde het Regeerings- program. Binnen eenige weken is te verwachten een voorstel tot grondwetsherziening. In overeenstemming met de wenschen der recbterzijde wil de Regeering eene oplossiug van het kiesrecht vinden, waardoor geleidelijk alle geleidingen van het volk tot de stembus zulien komen. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier is alg ge vonden gedeponeerd een gebreide das. Rechthebbende vervoege zich aldaar. Belgisch per 100 fr. 47.55 a 47.575 Engelsch per M u 12.— a u 12.— ZKKTIJDINGKN. Yah 11 tot en met 12 Dec. l)e kinematograaf in het luchtschip. De correspondent van de „Tel." te Berlijn schrijft dd. 9 December: Verbaasde gezichten waren er gistermorgen, Zondag 8 December, voldoende te zien op het vliegveld „Johannisthal", bij Berlijn. Het Par- seval-luchtschip „Sto!lwerck" werd als ge- woonlijk om 10 uur uit de loods gehaald. loen alles gereed was om op te stijgeri, kwam edn auto aangerend, waaruit een wild met de armen zwaaiende menoer sprong, die in reiscostuum gekleed was. Vlak bij de Parseval staat, de auto stil en na zijn handkoffer in de gondel te hebben geworpen en er zelf achterna te zijn gesprongen, gaat het luchtschip de hoogte in. Dat was het begin van de nieuwste sensatie- opname voor een der tallooze Berlpnsche kientops In een detectieve-geschiedenis is de held natuurlijk de detectieve verhinderd tijdig een bepaalde oceaan-stoomboot te bereiken. ,.Dan maar per lichtschip" meent de held en via hooger regionen slaagt hij er in zich nog op de stoomboot in te schepen. De kinoma-menschen lieten ook in de gondel hun toestellen draaien en de „kunst" van den speler, die als detectieve optrad, werd algemeen zeer geroemd. Bij de loods voor luchtschepen te Potsdam was de stoomboot bereikt, aldus was de onder- stelling. De gewaaude detectieve wierp op 30 meter hoogte eigenhandig het sleeptouw uit en klom daarlangs naar beneden, terwiji op den beganen grond de kinoma-draaiers weer lustig hun toestellen lieten anorren. Van 11 tot en met 12 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 49 binnenvaartuigen op- en 53 afgeschut; door de Westsl. 30 op- en 15 afgeschut. Positie der Stoomschepen. VLAG. NAAM. M?. Van en naar. Lading. li 12 12 11 12 11 12 Duitsch s idem Eng. s.s. idem Noor s.s. Voor Te. Heazen: Carl Cords Cressida River Thames Eskwood Ethel 2555 Geffle 3499 Whitehaven 2242 Londen 2237 Middlesbro. I 3262 iNew-Castle gez. hout ijzer stukg. Eng. s.s. lluitsck s.s. Eng. s.s. idem Eng. 3msch. Noor. s.s. Ned. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Duitsch. s. Deen. s.s. R,uss. S.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Duitsch s.s Buss. s.s. Van TerWenen: River Lagan 2272 |Londen Cressida j 3499 Rotterdam Voor Uem I Ronan Sea Gull Red Rose Rejules Helena John Grenadier Otto Aire Island Queen Dortmund 3391 Leith 2763 Londen 551 Foweij 1985 Frederikstad 5092 Tunis 627 Ostende 2842 ;New-Castle 2367 Hull 1974 ^oole 1742 Londen 2793' iBorga Van (vent I Svend Graf Tolstoi Irwell Truro Sea Hound Risedale Emlynverne WilhelmOelssner Gen. Suwarow 3777 3776 3091 2367 3085 1107 1544 4569 5351 3695 399 Grimsby Rotterdam Goole Hull Londen idem Cardiff Hamburg Blyth Hull Ostende kolen stukg. rest lad. stukg. idem pijpaardo steenen phosph. ledig stukg. idem kolen ledig hout ledig idem stukg. idem idem scorries aardapp. ledig idem idem idem Zweeds s.s. Bellgrove Belg. s.s. Marie Louise s.s. RICHARD vertrok 10 dezer van Tunis naar Gent. s!s. ELISABETH vertrok 6 dezer van Grimsby naar Genua, s.s. HELENA in lossing te Gent. s..s MAGDALENA in lading te Londen voor Pensacola.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 10