GRATIS Gemengde berichtera. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. KINDER T'JDSCHRIFT U Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. De voordracht werd ook door den Minister verdedigd. De bedoeling is alleen de bestaande proeffabriek te vervangen door eene grootere en betere. In verband met een vraag van den heer Patijn verklaart de Minister zich bereid het advies van den Octrooiraad in te winnen om te onderzoeken of de Regeering op eerlyke wijze in het bezit is gekomen van het procede voor de guttapercha- bereiding. Hij voor zich is daarvan overtuigd, evenals van de rentabiliteit der fabriek. Pensionneering van gemeente- ambtenaren. Ba de Tweede Kamer is ingekomen het wets- ontwerp tot pensionneering van gemeente- ambtenaren en van huune weduwen en weezen. Het stelsel van de voorgestelde regelingen is aldus saam te vatten a. Er wordt, uitgaande van het beginsel, dat de uitgaven voor de pensionneering geheel dobr de inkomsten behooren te worden gedekt opgericht een fonds, waaruit worden gekweten, zoowel de eigen pensioenen van de gemeente- ambtenaren als de pensioenen van bun weduwen en weezen b. de deelneming in het fonds is verplicht voor alle gemeente-ambtenaren, die na 1 Jannari 1913 datum van het in werking treden van de wetten in vasten dienst worden aangesteld c. de op 1 Januari 1913 fungeerenden ambte- naren nemen mede deel in het fonds, tenzy zij binnen drie maanden na dien datum den wensch van het tegendeel hebben kenbaar gemaakt d. voor 1 Januari 1913 als gemeente- ambtenaar met vaste aanstelling bewezen diensten komen bij de berekening van het pensioen in aanmerking tegen storting in het fonds van eene bijdrage, die een voldoend aequivalent voor den hoogeren pensioenlast biedt e. de pensioensbijdragen zijn verschuldigd door de gemeenten die bevoegd zijn.ze voor een deel op de ambtenaren te verhalen f. overigens worden, ook omdat deze voor- zieningen den overgang van Rijksdienst in ge- meentelijken dienst of omgekeerd dien van ge- meentelijke betrekkingen in .Rijksbetrekkingen niet mogen belemmeren, veeleer gemakkelijk moeten maken, de pensioenen op zooveel moge- lijk gelijken voet verleend als die van de bur- gerlijke Rijksambtenaren en die van hun weduwen en weezen g. uil 's Rijks kas wordt eene tegemoet- koming verleend aan gemeenten, die door de uitgaven, voortvloeiende uit deze wetten, in verhouding tot hare verdere uitgaven en hare inkomsten onevenredig zwaar worden gedrukt. TER NEUZEN, 4 December 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstaud 777,7 Munchen Laagste u 738,9 Vestmanoer YerwachtingMeest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. De heer P. de Feij ter, volontair aan school C alhier, is benoemd tot onderwijzer te Woerden. Bij Kon. besluit is voor den tijd van 5 jaren, gerekend van 9 November j.l., benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezond- heid 2de kl., de heer C. J. M. van Rompu, arts te Ter Neuzen. Door den dijkraad van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen is als deskundige voor de schatting der pachtwaarde van de gronden in dien polder benoemd de heer F. de Ruijter te Zaamslag, terwijl door de rechtbank te Middelburg daarvoor werd aangewezen de heer J. Dieleman te Hoek. Op degroote international tenstoonstelling van pluimvee enz. op 29, 30 Nov. en 1 Dec. jl. door Ornithophilia te Utrecht gehouden verwierven o. a. de volgende heeren in de post- duivenafdeeling de achter hunne namen vermelde prijzen A. H. de Milliano te Waterlandkerkje eervolle vermelding voor 'een blauwe duif C. A. de Pauw, te Oostburg, 4e eereprijs 10 en luxe-diploma) voor roode doffer in de klasse Bordeauxvliegersvoorts 3 eervolle en 1 zeer eervolle vermelding voor doffers en dezelfde klasse J. A. RisseeuwYan Male te Waterland kerkje 1 zeer eervolle vermelding voor doffer klasse Bordeauxvlieger en 1 zeer eerv. verm, in de klasse bonte duiven. (Midd. Crt.) Zaamslag. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is goedgekeurd de vestiging van een hulptelefoonkantoor in het hulptelegraaf- kantoor alhier. Daardoor wordt dus de vestiging eener spreekcel alhier verzekerd. Axel. De heer C. Hagers, hoofd der school alhier, directeur der Rijksnormaallessen, is bij Kon. besluit bestemd om benoemd te worden bij het openbaar onderwijs in Nederlandsch Indie. Ofschoon we den heer Hagers van harte de door hem gezochte positie gunnen, en hem daar- in alle goeds toewenschen, is het toch met leed- wezen dat we hem nu reeds, na enkele jaren alhier werkzaam geweest te zijn, onze gemeente zien verlaten. Hij heeft zich op dien korten tijd doen kennen als een degelijk flink hoofd der school, die met ijver en nauwgezetheid zijne taak vervulde. Ook voor de normaallessen is zijn vertrek voorzeker een verlies te noemen. Clinge, 2 Dec. Heden werd alhier ter aarde besteld het stoffeljjk overschot van wijlen den heer J. F. Bleijenberg, gedurende ongeveer 20 jaren onderwijzer aan de openbare school in de Gravenstraat alhier. De groote deelneming bij zijne begrafenis betoond, bewees wel dat hier een algemeen gezien en bemind man was heengegaan. Zeer zeker, meester Bleijenberg was een echte kindervriend, wiens herinnering zal bijblijven tot in de verre toekomst. Het hoofd der school, de heer P. Eggermont, schetste hem bij zijn graf als den vriendelijken, aantrekkelijken onderwijzer, den geestigen ka- meraad voor wie met hem omgingen, den goeden, behulpzamen mensch, die er zijn genoegen in vond anderen een dienst te bewijzen: Hij ruste in vrede Kloosterzande. Zaterdagavond 30 Novem ber 1.1. werd op de bovenzaal van het hotel Verbist alhier eene lezing (met lichtbeelden) gehouden over Atjeh en onderhoorigheden door den WelEd. Gestr. heer Pieckema, leluitenant, distrits-commandant der Kon. marechaussees. Gezien de gunstige recensies, welke de reeds elders door den heer Pieckema gehouden voor dracht had uitgelokt, werd deze ook hier met belangstelling tegemoet gezien, in welke ver- wachting het publiek dan ook in alle opzichten bevredigd werd. In welgekozen bewoordingen wist de heer Pieckema zijue toehoorders gedurende ruim 2I/2 uur te boeien en gaf hun in dat korte tijds- bestek een kijk op het leven van den inlander en van den Europeaan ter plaatse. Met tal van mooie lichtbeelden gaf hij een overzicht van wat het land aan natuurschoon biedt, en vertelde daarna, wat er zoo al in Atjeh is af- gespeeld gedurende den tijd, dat het onder ons Bestuur staat, daarbij op aardige wiize eenige voorvallen uit eigen ervaring aanhalende. Te ras vloog de tijd om en was spreker aan het einde zijner voordracht. Elkeen was zeer voldaan over het genotene, zoodat een woord van dank aan den heer Pieckema en van hulde aan 6ns Indisch leger uitgesproken door den EdelAchtb. heer burgemeester algemeen bij - val vond. Een ding blijft echter jammer de zaal was slechts zeer matig bezet, wat nu de opbrengst der entrees zou worden aangewend voor lief- dadige doeleinden vooral den spreker onaan- genaam moet hebben verrast. Het succes was er evenwel niet minder om. Moge het publiek van Kloosterzande en om- streken bij eene volgende gelegenbeid beter op zijn pos.t zijn RECKTSZAKEM. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is verwezen naar de openbare terechtzitting de zaak tegen J. J. W., oud 38 j., koopmanen directeur der N. V. NieuweZeehwsche Oourant te Goes, wegens het doen opnemen van een stuk van beleedigenden inhoud voor den heer Van Dalsum, notaris te Hulst. Wees toch voorzichtig met verwondingen. Naar de Midd. Crt. meldt had de zoon van den heer J. V., te Heinkenszand een kloof in den vinger. Dit deed een paar dagen veel pijn, doch begon daarna te beteren. CXp het laatst der vorige week werd de pijn weer heviger en vrel in zoo erge mate, dat genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. Toen werd bloedvergiftiging geconstateerd.Er werd tot het doen eener operatie besloten, doch deze mocht niet meer baten. Maandag is de jongen overleden. Een zesjarige dief. Zaterdagnamiddag had een onderwijzeres aan een der lagere scholen te Lejden bij het eindigen der lessen een gouden armband en een gouden ring even op een bank gelegd, terwijl zij de handen waschte. Toen zij de voorwerpen weder wilde krijgen, waren ze verdwenen. Een onderzoek werd bij de leer- lingen ingesteld, doch leidde niet tot de ont- dekking van den diefstal. Toen werd de politie er mee in kennis gesteld en deze ging de ver- schillende goudsmidswinkels na en vernam bij een winkelier, dat een knaapje een gouden armband te koop had aangeboden, maar dat hij den jongen naar huis had gestuurd met de boodschap, dat hij met vader of moeder moest terugkeeren. Dit leidde tot de ontdekking van den dader, een zesjarig knaapje, die de voorwerpen in huis had verstopt. Hij had ze van de bank genomen. (De Tel.) Als 't liefdevuur ontbrandt. Bij ge- legenheid van een feestje had C. M. v. d. W., te Wateringen, schrjjft de Haagsche Crt., een afspraak met een meisje, hij spitste er zich al op, eens echt pret te maken in gezelschap van zijn dulcinea, toen hij bemerkte, dat zij de voor- keur aan een ander gegeven had. 'tFeest was nu voor v. d. W. geen feest m.eer. Den heelen avond liep hij mokkend rond en nam er een flinken borrel op. Toen de medeminnaar zijn geliefde naar huis bracht werd hij door v. d. W. opgewacht en door hem met een glas bloedend in het gezicht gestagen. Bekiaagde wist wel dat hij gestagen had, maar de heeren moesten bedenken dat Jans hem beloofd had nooit met een ander uit te gaan. De offieier eischte 8 dagen gevangenisstraf. De jongen vond dit verschrikkelijk en vroeg om een geldboete. Flauwe grap. Yolgens de ^Coev. Ct." is het fleschje, te Coevorden gevonden in de maag van een kabeljauw, een ,,grap" van een bakker geweest. De man had het fleschje voor den vischafslag met een stok in de maag van den visch geduwd. De Telegrasf schrijft omtrent een brutale aanranding te Amsterdam Een Italiaansche zanger, Agmerty, die reed twee maanden hier ter stede verblrjf houdt in een artisten-hotel, is het slachtoffer geworden van een brutale aanranding. De man is op het oogenblik zouder emplooi, en hoopt van hieruit engagementen te kurinen afsluiten. Daar hij hier, dus geen gage ontving, liet hij zich uit zijn woonplaats in Duitschlaud geld toezenden. Eenige dagen geleden nu kwam de geldbrief, inhoudende een som van 500 mark. Dit was in het hotel bekend. Het scbijnt, dat eenige individuen, die het cafe van het hotel wel eens bezochten, ook kennis droegen van dit feit. Tenminste, de artist bemerkte, dat hij, uitgaande, wel eens gevolgd werd. Ook kreeg hij de vorige week een boodschap van een onbekende, of hij even iu een cafe'tje wilde komen, dat door den vader van een der bedoelde individuen gedreven wordt. Hij gaf aan deze uitnoodiging echter geen gehoor. Woensdagavond in het cafe zittend, bemerk te hij, dat zekere T. hem voortdurend fixeerde. Hij sloeg daar echter verder geen acht op. En toen tegen 2 uur het cafe gesloten werd, be- gaf hij zich even later naar buiten, met de be doeling een nacht-cafe op den Amstel te bezoeken. Op den Amstel komend werd hij plotseling door een man aangegrepen, die hem toevoegde: „He, waar ga jij zoo alleen naar, toe". Hij antwoordae echter niet en liep door, passeerde het nacht-cafe en begaf zich naar de Blauwbrug. Plotseling, voor hij er op be- dacht was, zag hij zich omsingeld door vijf individuen. Twee grepen zijn handen, een greep hem bij de borst, hij werd opgelicht en op de leuning van de brug geplaatst. Men ontrolde hem daarop zijn horloge met ketting, en rukte hem een ring met diamant van den vinger. Een andere ring konden de aanranders niet gemakkelijk genoeg loskrijgen. Doch een der dieven, die verstand scheen te hebben van juweelen, voegde de anderen toe: ,,Laat maar zitten die is toch zooveel niet waard I" Daar op" werd zijn portemonnaie van den inhoud ontlast en nam men de portefeuille uit zijn binnenzak, die, na geledigd te zijn, weer in zijn zak werd gestopt. Het schijnt, dat die buit den heeren niet meeviel. Tenminste werd hem gevraagd, waar de rest van zijn geld was. Een hunner zeide, dat hij hei den volgenden dag bij het postkantoor moest brengen. Doch een der anderen merkte op, dat dit te gevaarlijk was en 't beste was hem maar „in 't majum" (in 't water) te gooien. De aanrander, die hem bij de borst vast had, behoefde hem daartoe slechts los te laten. Tot het geluk van den artist weerklonken op dat oogenblik in den eenzamen nacht voetstappen't waren twee surveilleerende agenten, die langzaam naderbij kwamen. Het slachtoffer werd op den grond geworpen en het vijftal koos het hazenpad. Eerst meenden de agenten met een gewoon nachtrelletje te doen te hebben. Het duurde nog al een tijd, voor de artist den agenten in het Duitsch op de hoogte van de situatie kon brengen. En in dien tijd was het vijftal gevlogen. Daar het gebeurde op de brug echter voorviel in de nabijheid van een lantaarn, en de nacht vrijhelder was, meende de artist, dat hij zijn aanranders wel zou herkennen. Den volgenden dag, Donderdag, ging de ar-' tist met eenige rechercheurs op stap. Al aan- stonds ontmoette men in de Reguliersbree— straat drie der aanranders te weten T., Abr. v. B. en Sch. Zij werden fluks gearresteerd en naar het bureau Singel overgebracht, alwaar bleek, dat T. een recidivist was. Zij ontkenden iets met het geval uitstaande te hebben, doch de agenten, die Woensdagnacht zoo juist van pas waren komen opdagen, herkenden hunne gestalten, terwijl de artist pertinent volhoudt, dat zij tot de aanranders behoorden. T. was degeen, die hem in het cafe van het hotel nog zoo gefixeerd had. En andere agenten uit de sectie herinnetden zich nu, dat het drietal Woensdagnacht van een uur af voor het hotel heen en weer had gedrenteld. Daar zij zich wel meer daar ophielden op dat uur, had men geen verder acht op hen geslagen. E .SOLIST

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2