Ter Neuzsnsche Courant Gemengde berichten. Dinsdag 3 December 1912. No. 5848. TWBBDB BLAD. TER ISEUZEN, 2 December 1912. Met ingang van heden zijn verplaatst de commiezen bii 's Rijks directe belastingen H. Weststrate van Ter Neuzen naar Rotterdam en R. P. Oosterbuis van Zevenaar naar Ter Neuzen en met ingang van 1 Januari a. s. G. van Egmond van Weerdingermarke naar Sas van Gent. Woensdagavond werd te Axel in de Geref. Kerk B het feit herdacht, dat die gemeente 25 jaar bestond. De verschillende predikanten, welke in dien tijd als leider daarvoor hebben gestaan, resp. Ds. Wolf, Ds. Stealing, Ds. Van de Kamp en Ds. Bruins wijdden in het stampvolle gebouw eenige woorden aan dit zilveren jubileum. (Axelsehe Crt.) In de Zaterdag gehouden vergadering van het Ned. Landbouw-comite is in de bestuurs- vacature gekozen de heer Dominicus teKruiningen, voorzitter van de Zeeuwsche Lar.dbouwmaat- schappij, die de benoeming aanvaardde. Hoek. Donderdag 1.1. hield de vereeniging wLandbouwbelang" alhier hare algemeene jaar- lijksche vergadering, ten huize van den heer C. Bakker. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat in het afgeloopen jaar ontvangen is de som van 27323,691/;, en uitgegeven 27110,15, alzoo een goed slot van f 213,541 /2 Door het bestuur werd voorgesteld, de onkosten welke tot heden 4 cent per 100 K.G. bedroegen op 3 cent per 100 K.G. te brengen, wat met algemeene stemmen werd aangenomen. Een woord van lot komt den heer Bakker toe voor zijne nette en accurate bediening, die dan ook door de geheele vergadering ten zeerste op prijs werd gesteld. Zaamsiag. Het weilaud gelegen bij'dehof- stede van de familie Riemciis, nabij Reuzenhoek, welk weiland uicht met verschillende boomsoorten is bezet, was in deze gemeente reeds lang nog de eenige plaats, die voor het. natuurschoon door vele wandelaars werd bezocht. Menig uurtje is daar in den loop der tyden door velen gezellig doorgebracht. Van oudsher loopt over dat weiland een voetpad, dat, naast het genoegen voor velen, ook meingmaal teleurstelling bra.cht voor de bewoners der hofslede, omdat vernieling en beschadiging van een en ander, aan kunne eigeiidommen door de straatjeugd, meermalen voorkwam. Eerstdaags zullen aldaar een groot aantal boomen worden verkocht om te worden gerooid, waardoor deze plaats alle aantrekkelijk- heid zal verliezen. Voormelde familie heett zich steeds doen kennen als hebbende veel voor- lielde om het natuurschoon rondom de hofstede in stand te houden. Hulst. In geen jaren is de aanvoer van suiker- beeten langs den tram Hulst Walsoorden zoo groot en van zoo'n langen duur geweest als dit jaar. Enorme hoeveelheden liggen nog bij de laad- plaatsen opgestapeld, zoodat het naar schatting wel nieuwjaar zal worden, voor ze zijn opgeruimd. Aan de halte Rustwat bij v. zijn circa 41jt millioen K.G. aangevoerd, waarvan nog ruim het 2/g deel naar de fabrieken moet. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand November werd aan het Postkantoor te Ter Neuzen en de daar- onder ressorteerende hulppostkantoren ingelegd f 19629,70. terugbetaald f 15412,06. Het laatst uitgegeven boekje draagt hetnummer 9247. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand December en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie ter rentebijschrpving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewps van ontvang. Wanneer de adviseurs van den,''^Minister op het gebied van muntzaken mannen van de practijk waren, zouden zij bepaald gewaarschuwd hebben voor het gevaar, dat in de grootte van het nieuwe vijfje is gelegen. En wanneer zij mannen van smaak waren, zouden zij ook gezorgd hebben, dat het nieuwe muntstukje wat fraaier van uiterlijke ware geweest en niet slechts een verkleinde repro- ductie vertoonde van het sinds jaren in omloop zijnde tiengulden stuk. We zijn toch niet gelukkig met onze munten. (N. v. N.) De 8jarige scholier J. V., uit de Lange Frankenstraat, te Rotterdam, is Vrijdagnamiddag op de Gedempte Botersloot aldaar, waar het spelende liep, met zijn jas over het hoofd ge- trokken, aangereden door den groentewagen van den koopman M. K., uit de Schoterbosch- straat. Het jongetje viel, kreeg een van de wielen over hoofd en borst en werd zoodanig gekwetst, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. (N. R. Ct.) Zekere J., wiens dochter te Arnhem in het huwelijk trad, was met zijn vrouw en zoon uit Rheden derwaarts gekomen, teneinde de plechtigheid ten stadhuize bij te wonen. Toen het huwelijk voltrokken was, reed men naar huis en werd de jeneverflesch duchtig aange- sproken. In den namiddag zou de familie weder naar Rheden vertrekken en werd door de jougge- huwden en verdere bloedverwanten uitgeleide tot het station gedaan. Tot zoover kwam het echter niet, aan de Oude Kraan moest eerst nog een borreltje gedronken worden er ont- stood t wist en de politie, die in allerijl gewaar schuwd was, moest krachtdadig optreden. Vader en zoon uit Rheden werden dan ook gear- resteerd en laatstgenoemde verzette zich kracht dadig tegen zijn arrestatie, terwijl de vrouw hevig misbaar maakte over de arrestatie van haar echtgenoot en zoon. De zoon ging naar den politiepost Rijnkade, de vader naar de Bovenbeekstraat en konden zij, na uitgeslapen te zijn, hun onderbroken reis naar Rheden voortzetten. (JS\ A. Ct.) Zes dagen bewusteloos door een schrik De jongedochter P. K. te Ternaard, ging, naar het Rott. Nieuwsbl. meldt, de vorige week een avond naar het land om de schapen te melken. Toen zij na geruimen tijd niet terug kwam, ging men haar zoeken en vond haar bewusteloos liggen in een sloot. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen doch men slaagde er niet in haar bij te brengen. Eerst na zes dagen herkreeg zij haar bewnst- zijn. Zij wist zich toen te herinneren, dat ze op den bewusten avond door een grooten zwarten bond was geschrokken en door den schrik in de sloot was geraakt. Er bestaat nu alle hoop, dat zij spoedig geheel hersteld zal zijn. Wie was brutaal - Een arbeider, zoo schrijft het //Volksweekblad", vond dezer dagen twee spaarbankboekjes, waarop een gezamenlijk bedrag van 230. De vinder bracht bet terug bij de eigenaressen de dames Ehotel ,/FriesIand." Grootmoedig bood men den vinder gracieuse- lijk een kwartje. De vinder, door zooveel goedheid overbluft nam de belooning niet aan. Aanvankelijk kreeg hij zelfs een standje dat hij zijn vondst aangaf op 't politiebureau en niet direct terugbracht. Zoo'n brutaal mensch ook! vWie?" De gouden vijfjes gevaarlijk geld 't Zal zaak zijn, dat de Minister van Finan- cien overweegt de aanmunting van nieuwe eents- stukken hoekig, met een gat er in, ovaal, of wat Zijn Excellence het mooist mag vinden. Want de nieuwe gouden vijfguldenstukken ge- lijken in grootte zoo sterk op de thans in omloop zijnde centstukken, dat men op het gevoel af haast niet kan zeggen of men een cent dan wel een vijfje heeft ontvangen, dus ook niet, welk geldstuk men uitgeeft. Dat wordt weer een bron van ergernis en teleur stelling, zoo niet van pogingen tot oplichting. Jager bovenal. 't Was j.l. Zaterdag de laatste jachtdag op de reeen schrijft de Telegr. Eenige Winterswpksche jagers, die al heel wat reeen gedurende het jachtseizoen geschoten hadden, waren den Donderdagavond te voren overeengekomen, dat ze dien dag nog eens op de reeenjacht zouden gaan en de gewone drijvers zouden mee. Een van hen, misschien wel de beste drijver maakte echter bezwaar. De jagers vonden dit vreernd en erg spijtig. Na heen en weer gepraat kwam het hooge woord er uit: Hij moest Zaterdag naarGroenlo om zijne papieren in orde te brengen voor het trouwen. Maar onze drijver vond het ook spijtig, dat hij niet kon meegaan. Stil zat hij voor zich heen te kijken, doch plotseling stond hij op en zei//Ik ga morgen (Vrijdag) naar Groenlo en zal beproeven mijne papieren in orde te krijgen en gaat het niet, welnu dan moeten we ons trouwen maar 8 dagen uit- stellen." Hen oude kerktoren omgevallen. Vrijdagnamiddag tusschen 12 en 1 uur, is, zoo schrijft men uit Augsbuurt aan de ,/Leeuw. Ct. de al-oude kerktoren aldaar, met wiens restauratie men bezig was, plotseling omge vallen. Gelukkig, dat de val onder scbafttpd geschiedde, anders waren de werklieden alien omgekomen. Den heer Johs. Pijnacker, van Kollum, den aannemer van de herstelling waar- voor de gemeenteraad van Kollumerland eene subsidie toegestain had, treft in dezen geen schuld. De oorzaak van het ongeval is te zoeken in het ondergraven en het aanmetselen van de fondamenten. Aangaande de Ned. Herv. gemeente aldaar vindt men op een in het kerkgebouw hangend bord, behalve een naamlijst van predikanten, nog het volgende opschrift vSedert de reformatie in deze gecombineerde gemeente Augstbuurt en Kollumerzwaag het Evangelie verkondigd hebben." //Deze gemeenten zijn met de gemeenten Oudwoude en Westergeest gecombineerd tot den jaar 1617." //Augstbuurt is van Kollumerzwaag gescheiden en met Kollum vereeuigd in het jaar 1857." Op een bovenhuis op de Weteringschans bij het Westeinde te Amsterdam heeft zich Zaterdagmorgen naar het Hbl. meldt een geval van gasbedwelming voorgedaan. Een echtpaar, dat daar kamers verhuurde, verkeerde in den laatsten tijd in financieele moeilijkheden. De vrouw werd eenige dagen geleden verdacht zilveren voorwerpen van de beneden-bewoners op wier huis zij moest passen, gestolen en beleend te hebben. Ook wordt zij ver- lacrit eenige andere voorwerpen gestolen te hebben van kennissen. In verband hiermede werd zij door de politie gehoord, doch op vrije voeten gesteld. Daar in haar bezit niet minder dan bonderd beleenbriefjes gevonden werden, moest door de recherche een uitgebreid onderzoek worden ingesteld, om na te gaan, of de voor werpen, welke hierop beleend waren, van haar of anderen afkomstig waren. Toen Zaterdagmorgen een rechercheur om- trent een en ander opheldering vereischte, be- merkte hij, dat het echtpaar door het openen van de gaskraan getracht had, zich van het leven te berooven. Per auto werden beiden naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. De politie te Amsterdam is er, naar het Hbl. meldt, in geslaagd de hand te leggen op de vermoedelijke daders van de bei-QOving eener dame, Woensdagmiddag in het Vondelpark. Het zijn vier knapen van een jaar of vijftien. Op wel ongewone wijze werd een hunner aange- houden. Hij was namelijk gisteren bezig in Water- graafsmeer schietoefeningen te houden met een ilobert pistool, in gezelschap van drie anderen. De politie van Watergraafsmeer arresteerde,den sehutter, de drie anderen kozen het hazenpad. In het bezit van den aangehoudene werden 74 patronen, twee rijksdaalders en een aantal sigaretten gevonden. Daar de. Watergraafs- meersche politie vermoedde, dat de jongen be- tcokken was bij de berooving in het Vondelpark, stelde zij hem ter beschikking van de politie te Amsterdam hij werd overgebracht naar het politiebureau op den Overtoom. Zijn drie kame- raden werden gisteren eveneens gegrresteerd. Het viertal ontkende eerst, doch bekende ten slotte bij de berooving betrokken te zijn. Als een staaltje van hun brutaliteit moge dienen, dat Woensdag, toen de bestolene aan het bureau Overtoom aangifte kwam doen dat haar het tascbje met 30 ontstolen was, twee der jongens zich eveneens aan het bureau vervoegden om door de bestolene te doen con- stateeren, dat zij er niet bij geweest waren De dame verklaarde toen, dat zij de jongens wel op eenigen afstand gezien had. Thans blijkt, dat de jongens naar alle waarschijnlijk- heid wel tot de jeugdige rooversbende behoord hebben. Een vreemde outmoeting. Donderdaw- nacht, omstreeks 12 uur, zoo meldt de ,/Graaf- schapsbode", had de jachtopziener Hilge te Wichmond bij Zutphen, een vreemde ontmoeting. Op een gegeven oogenblik boorde hij roepen Helphelp Hij spoedde zich in de richting, vanwaar het geroep kwam, doch zag niets. Het geroep herhaalde zich echter: en eindelijk bleek het, dat het van boven kwam uit een luchtballon, welke verward zat in de boomen. Men vroeg aan den jachtopzienerWaar zijn wij hier", waarop hij antwoordde „Nabij Zutphen". De nachtelijke reizigers spiaken Duitsch en waren met 3 persouen. Even later gingen ze de hoogte weer in. Duidelijke handteekeniug Opgericht is een //Vereeniging tot bevordering van een duidelijke handteekening". Het doel der vereeniging is het aanwenden van gepaste middelen tot verbreiding van haar beginsel; onder meer het weigeren van betaling op onleesbaar geteekende kwijtingen enz. Verder het verzamelen van mooie handteekeningen en het op een of andere wijze openbaar maken daarvan. Zetel der vereeniging is Rijswijk (Z.-H.) Laan Hofrust 5, Beheerder Mr. R. Vorstman (Hbl.) Presentie-geld. De Rotterdamsche Raads- leden krijgen een vaste som van 6000 per jaar presentie-geld. Deze som wordt verdeeld naar gelang van het aantal zittingen, dat de leden hebben bijgewoond. De leden verdienen per zitting gemiddeld 3,50 7,50. Een voorstel om 5,— per zitting toe te kennen, werd verworpen. Het voorstel om voor ruim 1 millioen oeverterrein aan te koopen aan den N. Waterweg is door den Rotterd. Raad aangenomen. Voor het houden van optochten te Rotterdam is thans de schriftelijke vergunning noodig van den burgemeester. De vrijzinnige en socialisten raadsleden stemden tegen. Handig. In zijn cafe aan de Hoogstraat te Rotterdam is den kastelein A. v. E. een portemonnaie met 11 ontrold. De heer Duijs, sociaal-democratisch wet- houdei van Zaandam, treedt af en toe in openbare vergaderingen op om rekenschap te geven van de vervulliug van zijn mandaat. Meermalen wordt in die verantwoordingen de burgemeester, Jhr. Elias besproken. Naar aauleiding van de wijze waarop dit de laatste maal geschiedde is door de politie ambtshalve proces-verbaal op- gemaakt wegens beleediging van genoemden burgemeester door den heer Duijs. Volgens den flaagschen kroniekschrijver van de ,,Prov. Gron. Crt." zullen de Gronin- gers binnenkort de echtgenoote van Minister Heemskerk op de planken kunnen zien. Mevrouw Heemskerk, van oorsprong een adelijke Poolsche dame, is een vrouw van hooge geestelijke ont- wikkeling. dwepend met toonkunst zoowel als tooneel. Van dit laatste heeft zij reeds enkele malen getuigenis afgelegd door in intiemen kring als tooneelspeelster op te treden, doch thans zal dit te Groningen in het openbaar geschieden. Ten bate van den arbeid van „het Roode Kruis" op het Balkanschiereiland zal 7 December aldaar een opvoering plaats hebben van Sudermann's drama ,,DasGluck im Minkel" en de voornaamste vrouwelijke rol zal daarin vervuld worden door mevr. Heemskerk. Op 9 December zal te Amster dam een herhaling der opvoering plaats hebben. Hen gelieimzinnige geschiedenis. Men schrijft dd. 28 Nov. uit Bergen op Zoom aan het yD. v. N." Gisteren vermeldden we het verdrinken der schippersvrouw W. Over deze zaak, waarover 't hier thans een ieder heeft, vernemen we uit vertrouwbare bron nog 't volgende De schipper moest even boven de brug voor anker blijven liggen, vanwege het tappen. Onderwijl ging de vrouw, die volgens haar man dagelijks veel gebruik maakte van sterken drank naar het Sas om inkoopen te doen. Zii had daar weer aan Bacchus geofferd en kocht er o.a. ook nog 5 kan brandewijn. Vervolgens is ze ook nog naar het dorp geweest. Dronken kwam ze, volgens de schipper, als naar gewoonte, aan boord. Hoe het zij, opeens zag de brug- wachter J. v. W. haar overboord tuimelen en in het water vallen. Onmiddellijk sprong hij in een boot en roeide er op af. Voor hij er was, had men van het schip de drenkelinge reeds een boom toegestoken en uit het water gehaald. Inmiddels waren v. W. en nog een" andere schipper, die ook was komen toesnellen bij het schip gekomen. Zij beduidden den schipper zijn vrouw in de roef te brengen, van kleeren te doen verwisselen en te bed te leggen. Hij wilde van dit alles niets hooren, zei, dat ze steeds dronken was, geen andere kleeren had en dat hij door haar gedrag ten gronde moest. Zp moest op het dek, waar men haar had neergelegd, blijven liggen, waar zij den anderen avond nog lag en waarvan zij niet meer is opgestaan. Niets heeft men voor de ongelukkige gedaan. Toen zij uit het water werd gehaald, gaf zij nog duidelijke teekenen van leven en eenmaal neergelegd, ronkte zij, alsof zij vast sliep Maar zonder de minste bedekking den o-anschen nacht, die van Dinsdag op Woensdag koud was, buiten liggen, wie onzer zou er tegen bestand zijn 6 Des morgens ging v. W. eens kijken. De vrouw lag er nog en de schipper vertelde hem dat zij dood was, ja, dat zij nog des avonds was gestorven, een paar uren na het ongeval. In den loop van den dag ging de schipper aangifte doen. In den namiddag heeft dokter v. d. H. het lijk geschouwd. Sporen van geweld waren niet te zien. Op diens verzoek is pas een dek over het lijk heen geworpen. Des avonds is het naar de algemeene bec/raaf- plaats vervoerd. De man is door de p°olitie alhier in verhoor genomen. Heden morgen is lip met zpn schip weggevaren naar het Sas en verder naar zijn plaats van bestemming, zonder zich verder om iets te bekommeren. 'tis een duistere zaak. We vernemen nog, dat een aehtjarig knaapje den geheelen dag rond het lijk zpner moeder op het dek eenzaam ronddwaalde, terwijl schipper en knecht zich meest schuil hielden 't Was t eenige kind. Treurig. Zou er vleeschnood komen Onder dit opschrift schrijft De Telegr In verschillende kringen werd onlangs het vermoeden geopperd, als zouden, door het openstellen der Duitsche grenzen voor Hollandsch vee de vleeschprpzen in ons land stijgen. Ze fs vei wachtte men een vleeschnood. Wij hebben daarom ter bevoegder plaatse inlich- t in gen ingewonnen, die vrjj geruststellend te dien opzichte klinken. Vroeger waren de Duitsche grenzen steeds open voor het Hollandsche vee en de aanfok was daar dan ook op gericht. Toen in de maand Jum van dit jaar de Duitsche grenzea UK

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5