GRATIS iiv,, h Wm if Jicht kindertudschrift INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. .ivywZ Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor lederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Onder de leden, die gaarne een school voor middelbaar onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen zouden zien opgericht, waren er eenigen, die zich afvroegen of de beschikbaar te stellen gelden op de door- den Minister verlangde wijze wel het best zouden worden besteed, De school, welke de Minister in het leven wenscht te roepen, heeft een zeer bijzonder karakter en behoort tot een soort, welke onder de inrich- tingen van onderwijs nog niet is vertegenwoor- digd. Zij zal uitsluitend de hoogste drie klassen van een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus omvatten. Of hiermede aan de behoeften wordt voldaan, moesten zij betwijfelen. Bovendien konden een aantal leden zich niet vereenigen met hetgeen de Minister ter ver- dediging van zijn voorstel aanvoert. De toe- lichting maakte het sommigeu hunner zelfs bezwaarlijk om aan den post hunne goedkeuring te verleenen. De Minister deelt mede, dat op de totstandkoming eener bjjzondere middelbare school voorshands geen uitzicht bestaat. Hier tegenover merkte men op, dat de overheid, zoo zij oprichting van een school noodzakelijk acht, niet behoort af te wachten of wellicht het particulier initiatief haar de taak uit'handen neemt. Ook achtte men het bedenkelijk, dat ter verdediging van het schooltype wordt aan- gevoerd, dat de levensvoorwaarden der bjjzondere m. u. 1. o. scholen eer verbeterd dan benadeeld worden. Dat voorts een fragmentariscbe school goedkooper is dan een volledige, spreekt vanzelf en geldt niet alleen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Een dergelyk argument gaf geen grooten dunk van den ernst, waarmede de inrichting van het onderwijs door den Minister wordt overwogen. Andere leden konden zich met 's Ministers standpunt vereenigen en meenden, dat wel degelijk de oprichting of de te verwachten oprichting van een bjjzondere middelbare school van invloed mag zijn op de plannen der Re- geering ten opzichte van een openbare instel- ling van middelbaar onderwijs. Ook begrepen zij niet, waarom het laten gelden van finan- cieele overwegingen bij de vaststelling van het schooltype in verband met reorganisatie van het meer uitgebreid lager onderwijs, gelijk de Minister deed, een bewijs zou zijn, dat het dezen bij de inrichting van het onderwijs aan ernst ontbreekt. Bovendien is het argument, dat een fragmen- tarische school goedkooper is dan een volledige geenszins zoo vreemd als men het voorstelde, daar toch de verband houdende reorganisatie van het meer uitgebreid lager ODderwijs er zeer goed toe zou kunnen leiden, dat hoogere geldelijke eischen worden gesteld dan bij de oprichting van een vijfjarige school. Blijkens de toelichting is zulks hier niet het geval. Omtrent de volgende punten zoude men voorts gaarne nader worden ingelicht. Welke bevoegdheid wordt vereiscbt voor de aan te stellen leerareu Welke zal de aard zijn van het eind- .examen Zal een leerling, die met gunstig gevolg het onderwijs van de laagste klasse dezer school heeft genoten, gelijk staan met een leerling, wien na bezoek, van een hoogere burgerschool met driejarigen cursus een einddiploma wordt uitgereikt Nog wenschte men te vernemen op hoeveel leerlingen bij de opening der school wordt ge- rekend en een opgaaf te ontvangen van de m. u. 1. o.-scholen, welke in Ter Neuzen en omstreken worden aangetroffen. Wie gebruik gemaakt heeft van de ge- Iegenheid eene der voorstellingen te zien van de Cinema, welke jl. Zaterdag en Zondag werden gegeven in het //Hotel Centraal", zullen zich zulks voorzeker niet beklagen, want deze waren in een woord prachtig, zoowel het nummer waarmede werd geopend, nl. //De Clown als dokter", als het slotnummer //Roland de Grena dier, ten tijde van Napoleon". Ook de komische stukken vielen zeer goed in den smaak en kunnen wi) gerust een bezoek aanbevelen aan deze Cinema. Naar men ons mededeelt werd in een druk bezochte vergadering van de bootwerkersver- eeniging //Recht en Piicht" alhier gehouden op Vrijdag j1met algemeene stemmen besloten tot aansluiting bij den Centralen bond van Transport- en Havenarbeiders in Nederland. Door dit besluit is de vereeniging een deel geworden van de Internationale Transport Federatie met ruim 850,000 leden. Voorts werd besloten tot het inrichten van een bureau van arbeidsrecbt alhier. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Hendrik het beschermheersebap aanvaard van de schippersvereeniging ySchuttevaer". Wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, broeder van Z. M. Koning Willem III, was van de oprichting der vereeniging af tot aan zijn doodbeschermheer. Op 17 Januari 1918, den dag waarop te Zwolle het vijftigjarig bestaan der vereeniging plechtig zal worden herdacht, hoopt Z. K. H. de vergadering te Zwolle bij te wonen. Dien dag zal te Zwolle een krans gehecht worden aan het graf van fcschuttevaer, den stichter der vereeniging, terwijl op hetzelfde uur te Bolsward een dergelijke huldiging zal plaats hebben bij het graf van den tweeden voorzitter, dien de vereeniging gehad heeft wylen den heer W. K. de Jong. (Hbl.) Eene geiten-historie I Men schrijft ons uit de omgeving De geit is toch voorzeker een aardig dier, hetgeen wel duidelijk blijkt uit het volgende staaltje. Er was hier namelijk een jonggehuwd man die van plan was zulk een dier te koopen. Het geluk diende hem, dat hij bij toeval in een stal kwam waar hij tot zijn genoegen zoo'n soort beestje ontdekte dat te koop was. Na eene korte onderhandeling met den eigenaar kwam men al spoedig met de koopsom overeen, maar de kooper moest er toch nog eerst eens met zijne wederbelft over spreken. Daar echter deze ook al heel tevreden zou zijn zoo'n beestje te bezitten, dat niet alleen de kosten van het koopen der melk zou weg nemen, door ben alle dagen versche melk te leveren, werd er tot den aankoop besloten. Maar helaas wat gebeurde er De geit werd gehaald en in haar nieuwe woning opgeborgen. In 't begin ging alles goed, doch na verloop van een paar uren scheen het dier zich niet erg op zijn gemak te gevoelen en liet herhaaldelijk, een ietwat grof geblaat hooren, hetgeen wel achterdockt scheen te wekken bij den nieuwen eigenaar, die dan ook zich niet langer kon be- dwingen om het dier nog eens te gaaD opzoeken. Doch wie beschrijft zijne ontsteltenis en teleurstelling, toen hij na het dier nog eens aandachtig te hebben beschouwd, tot de ont- dekking kwam dat hij niet in het bezit was van eene geit maar wel van een bok Koewaclit. Vrijdag werd hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Na lezen der notulen, die onveranderd werden goed- gekeurd, kwamen aan de orde de volgende in- gekomen stukken 1. Brief van Gedep. Staten berichtende dat blijkens de cijfers der rekening over 1910 de jaarwedde van den gemeente-ontvanger moet gerangschikt worden in de 4e klasse der alge meene regeling. Besloten wordt aan Gedep. Staten voor te stellen de jaarwedde van den gemeente-ontvanger ingaande op 1 Januari 1913 vast te stellen op 400. 2. Verslag van den op 20 Nov. 1.1. gedane opneming van de voetpaden met de kunstwerken in deze gemeente. Alles was in voldoenden staat van onderhoud bevonden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Brief van Gedep. Staten berichtende dat zij geen bezwaar hebben tegen den aankoop van eene strook gronds ter verbreeding van de Dorpsstraat. Wordt eveneens voor kennisgeving aange nomen. Alsnu komt aan de orde benoeming vaD een geneesheer belast met de armen-praktijk over het jaar 1913. Benoemd wordt de heer Dr. A. Verscheure te Stekene met 5 stemmen. De heeren Dr. Jens te Axel en Dr. Blondeel te Moerbeke verkregen ieder een stem. Omtrent de straatverlichting worden de vol gende besluiten genomen 1. Als lantaarnopsteker blijft voorloopig in functie D. de Schepper. 2. Er zal door Burg, en Weth. eene instructie worden vastgesteld, waaraan hij zich stipt zal moeten gedragen. 3. De levering van petroleum, glazen enz. zal voor het jaar 1913 geschieden door twee winkeliers, in deze gemeente woonachtig, door het lot aan te wijzen. Voor volgende jaren krijgt dan ieder zijn beurt. De winkeliers, die voor de levering in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich ter secretarie aanmelden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voor zitter de vergadering. Hulst. Het Comite voor het in 1913 alhier te houdenMuziekconcours, ontving, blijkens //Het Hulsterblad," Woensdag van H. M. de Koningin en van Z. K. H. den Prins Gemaal elk een zilveren medaille. Waar van zoo hooge zijde sympathie aan dit feest betoond wordt, een daad, die zeker voor vele vreemde muziekvereenigingen eene aanleiding zal zijn, aan het concours te Hulst te komen deelnemen is het te hopen, dat de gemeente en de Hulstenaren nu toch niet zullen acbterwege blijven, aan de feesten in 1913 daadwerkelijken steun te verleenen. Met de verschillende medailles, te voren al door andere autoriteiten beschikbaar gesteld, zijn er nu reeds zeven dezer eereteekenen te winnen. De jury voor het concours is thans definitief aangewezen. Uit de zes deskundigen, die zich beschikbaar stelden, zijn gekozen de heeren Rehl, kapelmeester van het be regiment infan- terie te Breda Jan Morks, directeur van het Middelburgsch Muziekkorps, en Leon Walpot, officier-kapelmeester van het le regiment guides te Brussel. Ossenisse. Dinsdag had alhier de plechtige installatie plaats van onzen nieuwen Pastoor den Zeereerw. heer W. Verhoeven. Te Groe- nendijk afgehaald door de heeren kerkmeesters, rwam zijn Zeereerw. begeleid door een eere- wacht te paard hier aan, opgewacht door eene groote menigte zijner parochianen. Door den Voorzitter der feestcommissie begroet, na aan- bieding van een bouquet en het toezingeh van een toepasselijk lied door de schoolkinderen, trok men daarna in optocht, waarin z,St. Cecilia" van Kloosterzande zich deed hooren, kerkwaarts. Daar aangekomen werd Z.Eerw. door den pre- sident-kerkmeester en door een maagdeke be groet, dat hem de sleutels der kerk aanbood. Na opening was de versierde kerk weldra met geloovigen gevuld. Na de kerkelijke plecbtigheden bracht //St. Cecilia" den Z.Eerw. pastoor naar de pastorie, en voerde op een daar opgerichte muziektent eenige stukken uit. De kwistig aangebracbte versiering van het dorp ging door het ongunstige weder nagenoeg geheel verloren. De parochianen vierden tot in den avond op gepaste wijze feest. Moge Z.Eerw. vele jaren tot heil van ons alien hier werkzaam zijn. (Hulsterbl.) Biervliet. De bazaar ten voordeele van de Christelijke bewaarschool, die veel te klein is geworden door toenemende schoolbevolking en daarom noodwendig vergroot moet worden, heeft ruim 300 gulden opgebracht. Meer dan twee derden der geschonken goe- deren zijn verkocht. Enkele voorwerpen, ook van waarde, o. a. een Axelsehe pop, een schilderij met kruis van posizegels en kinderkleeding bleven onverkocht, De nieuwe consistoriekamer, waarin de bazaar gehouden is, was prachtig versierd. Het theevertrekje in ouden trant, dat dan ook in een onzer grootste steden dienst had gedaan, maakte een lieven indruk. Somtijds was de zaal zoo vol bezoekers, dat dezen zich nauweiijks konden bewegen en toch hadden de ongebaande wegen tot geen druk bezoek aangemoedigd, 135 personen hadden onder 50 aangegeven namen een dubbeltje geofferd om den naam van een pop, door onze Axelsehe boerinnen in haar kleedij gestoken, te raden. Niet een der 135 had aan Tona, zoo heette de pop, gedacht. Zij werd onder hen verloot, en Job naast de consistorie was de gelukkige, lntusschen had die pop 13,50 gld. opgebracht. Heden, Maandag 2 Dec. moet een onzer klein-landbouwers, nog beginnen met het ver- voer zijner suikerbieten. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur I Jicbt, gewoonlijk beschouwd als het uitvloeisel van een zwaar leven, vindt dikwijls haar on- middellijke oorzaak in bet urinezuur, hetwelk door de verzwakte nieren en blaas niet uit het licbaam wordt afgevoerd. Het kan zicb als een onoplosbare stof in de gewrichten nestelen en wel dikwijls in die van den grooten teen. Ongelukkigerwijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende versehijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijsvertering, roodge- kleurde urine met een bezinksel gelijkend op stof van baksteen, geneigdheid tot buikloop of verstopping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patient ondervindt dan een onhoudbare pijn in den grooten teen, pijn als van een bevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaan op het hart enz. en zeer gevaarlijk worden. Het is daarom noodzakelijk bij optreden van versehijnselen als de bovengenoemde om on- middellijk in te grijpen teneinde gevaarlijke gevolgen te vermijden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezondkeid en kracht der nieren en blaas, zoodat het urinezuur geregeld wordt verwijderd en verhinderd wordt, dat het kristalliseert en onoplosbaar wordt. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beeke— Leunis, Westkolkstraat. Toezending ge- scbiedt franco na ontv. v. postwissel a 1,75 voor een, of 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug- pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- moi hark, merk. J, Naar aanleiding van de opmerking van den heer M. v. d. Hoek zij medegedeeld dat ik geen belang heb bij de erfpachtskwestie. Wat het verdere aanbelangt, betreffende afkoop erfpachts- gronden, maakt genoemde heer zich noodeloos ongernst, Immers afkoop kan niet geschieden voor dat de canon is herzien. Nog wensch ik even onder de aandaeht te brengen. dat de heer v. d. Iloek, in de vergadering van den Raad van Vrijdag 25 October 1907, zander n-adere toelichting, zijn stein gaf voor afkoop, en het bedrag wilde besteden voor alios der schulden. Hij stond toen blijkbaar op het standpunt van de meer derheid van den Raad. Of was het oog toen beneveld Finantieel inzicht, M. d. R., het is prijzenswaardig. Jammer evenwel dat het voor somrnige oud-raadsleden, alias oud-wethouders, in bun leven wel wat laat komt. Met dank voor de plaatsirig, Uw dw. dn. J. J. DE JA&ER. Ter Nemen, 2-12'12.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2