Ter Hsuzenschs Gourant Zaterdag 30 November 1912. No. 5847. Buitenland. Laatste Berichten. Gemengde berichien. ID TABIDS BXj-A-ID. De Gravin van Vlaanderen. f Naar aanleiding van het overly den van de Gravin van Vlaanderen, de moeder van den Koning van Belgie, schryft de Tel. Het overlijden der Gravin van Vlaanderen is natuurlyk niet als een nationale ramp te be- schouwen. Toch heeft het een bijzonder diepe emotie gewekt over heel het land. Maar het is ook zoo geheel onverwachts gekomen, en dan was er van het karakter en het leven dezer vorstelijke vrouw niets bekend, wat er niet in mindere of meerdere mate toe bijdragen kon om haar sympathiek en eerbiedwaardig te ma- ken in dc oog6n van ous rog zoozeer op con- voudige familiedeugden gestelde volk. De dood maait fel in de familie van onzen Koning. Sedert zyn troonsbeklimmingin 1909, is het hof niet meer uit den rouw geweest. Opvolgens verloor onze Koningin haren vader, haar oudste zuster, haar jongsten broeder en nu nog geen twee maanden geleden, haar jongste zusterEn daar verliest nu de Koning zijn aangebeden moeder, wanneer pas in 1905 zijn vader, de broeder van Koning Leopold II stiert De Gravin van Vlaanderen was een vrouw van hart en karakter. Zoovele jaren als schoon- zuster van den Koning, nu als moeder van den Koning, heeft zij steeds, zooals de Pranschen zouden zeggen /yen marge terzijde, van het hof geleefd. In dezen zeer moeilijken toestand heeft zy immer een wonderen tact aan den dag gelegd. Een rechtstreekschen invloed heeft zij nooit kunnen uitoefenen op de zaken van het land, maar toch, haar viel, na het afsterven van Leopold's eenigen zoon, de zware en ge- vaarvolle last ten deel, voor Belgie een Koning op te voeden. Dat werk heeft ze tweemaal moeten doen. Wanneer het de eerste maal zoo goed als vol- tooid mocht heeten, en zij haren oudste, den schoonen, kranigen prins Boudewijn, aan de rechterzijde van zijn geduchten oom, op de trappen van den troon had geplaatst, werd met een slag deze schoone vrucht van haar liefde en haar toewijding vernietigd. Prins Boudewijn •vcrleed in 1888, op 21jarigen ouderdom, in omstandigheden, die nog steeds met een waan van geheimzinnigheid omringd zijn. Al weten zij, die haar van dichtbij gekend hebben, dat zij dezen vreeselijken slag nooit meer te boven is gekomen, toch herbegon zij de haar toevertrouwde taak, met denzelfden xnoed, met dezelfde liefderijke bezorgdheid, en zoo heeft ze het toch nog mogen beleven, dat haar jongste zoon, zijn troon heeft kunnen plaat- sen, daar, waar hij in onzen tijd nog allee'n maar vast en veilig kan staan op het hart van het volk. Dat is geen banale koningsvleierij. Daar- voor zou ik trouwens nooit te vinden zijn. Het is een waarheid, die zelfs de meest verstokte vijanden van de monarchie erkennen moeten. Er heerscht onder 't- Belgische volk een goed- beredeneerde, kerngezonde eerbied voor zijn Koning, en die eerbied dankt de Koning geheel en al aan zijn gaven van hart en van karak ter, waarvan hij onder elke omstandigheid zoo gelukkig blijken weet te geven. Die gaven heeft zijn moeder gekoesterd in de warmte van haar liefde, geleid en ontwikkeld met den scherpen blik en de krachtige hand van een ware Hohenzollern. Het mag gezegd, dat in haar huis feitelijk de dynastie van Leopold 1 voortleefde. Na den dood van zijn zoon ging Leopold Hal meer en meer zijn familiekring verwaarloozen, om hem in de laatste tien, vijftien jaar van zijn regeering, geheel te vernietigen. Het meeste deel van zijn tijd verbleef hij te Parijs of aan de Azuren Kust, terwijl de Koningin eenzaam leefde, met haar jongste dochter Cle mentina, in een onaanzienlijk lusthuisje te Spa. Elf maanden in het jaar stonden de Koninklijke paleizen van Brussel, van Laeken en van Oost- ende ledig. Het zal wel niet noodig zijn, dat ik bier nog eens terugkom op de al zeer weinig presti- gieuze voorvallen, die de laatste levensjaren van onzen vorigen Koning gekenmerkt hebben. Laat mij er alleen rp wijzen, dat de thans overleden Gravin va. Vlaanderen, bij al deze droeve incidenten steeds de verzoenende, be- middelende rol heeft gespeeld en dat zi] steeds, hoe hopeloos het er dan soms ook in bet Koninklijk gezin mocht uitzien, haar uiterste best heeft gedaan om het gezag van het vorstenhuis'te redden. Wanneer de twee oudste dochters van den Koning, Prinses Louise en Prinses Stefanie, te Brussel kwamen en het vaderhuis onbarmhar- tig voor haar gesloten vonden, werden ze steeds met dezelfde liefde bij haar tante op- genomen. En zij was het ook, de Gravin van Vlaanderen, die wilde, dat de drie Prinsessen by de eedsafiegging van haren zoon, in het parlement, aanwezig zouden zijn, al wist gansch het land, dat haar vader haar alle drie van zijn sterfbed had verjaagd. De twee jongsten verschenen in de kamer, en werden er op een uitbundige ovatie onthaald de oudste echter, was denzelfden morgen zeer vroeg in alle stilte uit het land vertrokken. Er is wel eens verteld geworden, dat de Gravin van Vlaanderen zeer ijverig Katholiek was en bij alle gelegenheden den invloed der geestelijkheid aan het hof versterkte. Dit praatje wordt nu door de meest gezaghebbende Katholieke bladen zelf gelogenstraft. Stellig was de overledene zeer vroom, doch zij was tevens zeer breed van gedachten, en het beste bewijs daarvoor is wel, dat haar zoon, de huidige Koning, in zijn hofhouding aan het liberale en vrijzinnige element een plaats heeft gegeven, die door de Katholieke pers al zeer weinig bedekt, veel te ruim wordt geheeten. Iederen Zondag hoorde zij de mis in de kerk van St. Jacob-ten-Coudenberg, nevens de deur van haar paleis, en iederen Dinsdag en Vrijdag kwam een geestelijke, in de kamer van wijlen Prins Boudewijn, een doodenmis lezen. Deze kamer had zij in rouwkapel herscha- pen. Steeds heeft zy gestreden tegen het maar al te zeer gewettigd geloof aan een geweldadigen dood van den Prins. Tot haar laatste levens- dagen toe, nam zij nog iedere gelegenheid te baat om de bijzonderheden van het plotse- linge afsterven van Prins Boudewijn ie ver- tellen, zooals zij wenschte, dat ze voor de ge- schiedenis zouden dienen. Zij was een zeer groote beschermster van alle kunsten vooral van de schilderkunst en van de muziek. Biiua iedere week ontbood zij in haar paleis virtuozen van het klavier of van de viool, en liet zich de nobelste muziek bij voorkeur klassieke, voorspelen. Zij zelve was een zeer hoog begaafde akwa- relliste. Enkele jaren geleden werd een album uitgegeven met sterkwaterplaten van haar, voor welken zeer interessanten bundel de heer Carton de Wiart, onze huidige Minister van Justitie, het „woord-vooraf" geleverd had. Een belangwekkende bijzonderheid is nog, dat haar grootmoeder langs vaderzijde, een zuster van Napoleon was. Zij was vijfde kind van Prins Karel Antoon, het hoofd van den niet-regeerenden tak der Hohenzollerns. Deze Karel Antoon nu werd geboren in 1811, uit het huwelijk van Prins Karel van Hohenzollern. met Prinses Marie Antionette Murat, de zuster van Napoleon Bonaparte. De broeder van Gravin van Vlaanderen is Koning Carol van Roemenie. Zij zal ter aarde besteld worden aanstaanden Zaterdag, met hetzelfde eerbetoon als haar echtgenoot in 1905. De concierge van een perceel op de Kei- zersgracht te Amsterdam miste dezer dagen, volgens de Tel., een bankbiljet van honderd gulden. Daar hij zijn dienstbode verdacht, waarschuwde hij de politie en twee recher- cheurs begaven zich naar het huis. Terwijl dezen de dienstbode ondervroegen, wond het meisje zich vreeselijk op en eensklaps holde zij de kamer uit, de achterdeur door, de straat op. Achtervolgt door de vrouw der concierge, de congierge en de rechercheurs, viel het meisje op straat neer, hevig stuiptrekkend. Ze bleek een zenuwtoeval gekregen te hebben, gafbloed op en moest in een apotheek binnengebracht worden om weer op haar verhaal te komen. Den volgenden dag verklaarde de huisdokter dat 't meisje een tuberculoselijdster, niet gehoord mocht worden. 's Avonds laat kwam de moeder het bank biljet terugbrengen op haar dochter bevoDden. 's Gravenhage, 29 Nov. Tweede Kamer. De heer Bichon, nieuw gekozen lid voor Ommen heeft, na eedsafiegging, zitting genomen. lndische begrooting. Afdeeling Onderwijs. De Minister steunde het denkbeeld van den heer De Visser om aan de kweekscholen hier te lande speciale cursussen in lndische vakken te ver- binden. Op verzoek van den heer Bos wijzigde de Minister de omschrijving van een begrootings- post om te doen uitkomen, dat ook in Soemba, Flores en Timor het gouvertiements-onderwijs niet uitgesloten is. De Minister verdedigde met de heeren De Visser, Bogaardt en Pollema de overplaatsing van den onderwijzer Vierssen uit Menado naar Java, wegens diens leven in concubinaat. De Minister meende dat de politiek gevolgd .moet worden dat in gekerstende streken ambte- naren en onderwijzers die in concubinaat leven daar niet gehandhaafd kunnen worden. Reeds in 1910 is er een ambtenaar deswege overge- plaatst en in 1904 heeft de Gouverneur-Gene- raal Van Heutsz ambtenaren en officieren die in concubinaat leefden bedreigd met pension- neering en passeering. VERBETERING. In ons vorig nummer werd als laagste inschrijver voor de keibestrating van den Pro- vincialen weg van Walzoorden naar Hulst vermeld, de heer J. P. de Vos voor 7790, dit moet zijn f 7990. Gemeenteraad wan Sas van Gent. o ZKKTIJD1NG ivl Yan 27 tot en met 28 Nov. an 27 tot en met 28 Nov. werden door de Oostsluizen alhier 72 binnenvaartuigen op- en 50 afgescbut; door de Westsl. 10 op- en 9 afgeschut. Posit ie der Stoomschepen. TAN Vergadering van Donderdag 25 November 1912. Voorzitter de heer P. Wauters, burgemeester-raadslid. Aanwezig de heeren Oole, Pauwels, Hamelynck en Buijsse. Afwezig de heeren Malotaux en Gross. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen stnkken. a. Proces-verbaal van de op 28 Oct. 1912 door Buro-. en Weth. ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- houden kasopname, waarbij is gebleken dat over de jaren 19-11 en 15J12 is ontvangen 37.321,47J en uitgegeven 33.893,63, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven f 3427,84i. Het goed slot der rekening over 1910 dat nog niet op de loopende begrooting is gebracht bedraagt 3077,70, zoodat in kas moest zijn 6505,54J, wat overeen kwam met de vertoonde bewijzen. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 1 'Nov.- 1912, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden de gemeentebegrooting voor 1913." Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van de Nederlandsche Vereeniging tot afschafflng van alcoholhoudende dranken waarin wordt verzocht in de bestekken voor uitvoering van gemeente- werken een bepaling op te nemen, Waarbij het gebruik van alcoholhoudenden drank op het werk verboden wordt. Dit wordt op voorstel van Burg, en Weth., als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. De Voorzitter geeft verder te kennen dat het college bovendien van meening is dat het te ver zou gaan om ook het gebruik van bier te verbiedensterken drank is wat anders. De heer Buijsse meent dat ieder vrij behoort te zijn. 3. Verzoek van het Middelburgsch Comite voor het Plan 19i3 om steun. De Voorzitter stelt namens Burg en Weth. voor aan het Uitvoerend Comite voor het houden eener tentoon- stelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. te Middelburg, eene subsidie toe te kennen van f 10 en verder ver- sehillende voorwerpen die in het bezit der gemeente zijn en naar het oordeel van het Comite voor de tentoon- stelling kunnen dienen, in bruikleen af te staan. De heer Hamelynck acht eene bijdrage van 10 wel Wat weinig. De heer Buijsse is ook van dat gedacht. De heer Oole verklaart ook reeds in de vergadering van het Dag. Best. 10 wel wat te weinig te hebben gevonden. De Voorzitter stemt toe dat het bedrag wel niet zoo hoog is, maar dat men er ongeveer mede in de lijnblijft van hetgeen andere gemeenten doen. De h5er Hamelynk wijst er op dat Ossenisse f 10 gaf, djin is dat toch voor Sas van Gent te weinig. l,e Voorzitter wijst op Westdorpe, dat gaf maar f 5. WIT men meer geven dan moet men 't voorstellen.In verband met wat andere gemeenten doen acht hij het voldoende. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten 10 te geven en de in het bezit zijnde zaken, een schilderij, de in de raadzaal aanwezige kanonballen, van een vroeger beleg, enz., ter beschikking van het tentoonstellingcomite te zenden. 3. Verzoek van het gemeentebestuur van Hoedekens- kerke om adhaesie aan liaar adres gericht tot de Prov. Statenin zake den stoombootdienst op de Wester-Schelde. De Voorzitter geeft in overweging dit adres niet te behandelen, daar die zaak in de zitting der Staten reeds is afgedaan. Aldus wordt besloten. 4. Regeling overeenkomst voor de levering van het stenographisch raadsverslag De Voorzitter stelt aan de orde de stemming over de regeling van de levering van het raadsverslag. In de vorige vergadering hebben de stemmen gestaf|.kt over het voorstel van den heer Buijsse om aan de leden een druk- proef daarvan thuis te zenden, in plaats dat ze voor het corrigeeren en zoo noodig verbeteren naar de secretarie moeten komen. Daar zich in den loop van het jaar niemand der leden de moeite heeft getroost het versfcig te komen nalezen, blijkt daaruit naar de meening van den Voorzitter, geen groote belangstelling daarvoor, of er kan ook uit blijken dat het in orde is. De heer Buijsse betoogt dat die regeling ook niet deugt, en het ook in strijd is, met de destijds door hem voor- gestelde regeling. Het voorstel van den heer Buijsse om in de bestaande regeling verandering te brengen wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelynck en Buijsse, tegen stemmen de heeren Oole, Pauwels en de Voorzitter. De heer Buijsse verklaart op deze zaak, die hij niet goed geregeld acht, in een volgende vergadering toch te zullen terugkomen. 5. Verhooging tegemoelkoming aan de gehuwde onderwijzers in de huisliuur. De Voorzitter stelt alsnu aan de orde de stemming over het voorstel van den heer Buijsse om de tegemoet- koming ip de woninghuur aan de gehuwde onderwijzers, die nu op 75 is bepaald, te verhoogen tot 100. Over dit voorstel hebben in de vorige vergadering eveneens de stemmen gestaakt. De heer Pauwels, die de vorige vergadering niet aan wezig was, verklaart niet goed ingelicht te zijn, en zieh buiten stemming te houden. De Voorzitter zou het beter achten het nu te laten zooals het is, daar later toch eene algeheele herziening der verordening zal moeten plaats hebben. De heer Buijsse acht het beter nu de vergoeding te verhoogen, nu nog onderwijzers moeten benoemd worden. De Voorzitter merkt op dat de verhooging nu toch niet meer van invloed kan zijn op de sollicitanten, daar de sollicitaties voor de beide vaeatures reeds zijn inge komen. De heer Oole verklaart, in verband met de sterke stij- ging van de woninghuur alhier, voor het voorstel te zijn. Het wordt ten slotte aangenomen met 3 stemmen voor, die van de heeren Hamelynck, Buijsse en Oolede Voor zitter stemt tegen, de heer Pauwels onthoudt zich. Wijziging verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. In de vorige vergadering werd, zoo herinnert de Voor zitter, een wijziging in de verordening tot regeling van de salarissen der onderwijzers aangebracht, in verband met de vergoeding voor het geven van onderwijs in de Fransche taal. Thans is die wijziging van Gedep. Staten 1 S3 VLAG. NAAM. Ms. Van en naar. Lading, i 3 terug ontvangen met de bemerking, dat in het besluit met is aangegeven, wanneer die verandering in werking treedt. De verordening zal dus opnieuw moeten worden vast- gesteld, en daarin bepaald, dat de wijziging in werking treedt met 1 Jan. a. s., op welken datum ook de zooeven aangenomen wijziging ingevolge het voorstel van den heer Buijsse kan in werking treden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 7. i erzoek van P. de Caluwe om eervol ontslag als onderwijzer aan school A. Ingekomen is een verzoek van den heer P. de Caluwe om hem, wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Slijkplaat, met ingang van 1 Nov. 1912 eervol ontslag te verleenen, daar een later ontslag hem financieel zeer na- deelig zou zijn. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor aan adressant eervol ontslag te verleenen met 1 Dec. a. s. De gemeente komt hierdoor wel in moeilijkheden, daar het hoofd der school alleen overblijft om het onderwijs aan alle klassen te geven, maar De Caluwe is dan toch ook al zoover tegemoet gekomen, dat hij een maand longer gebleven is, dan aanvankelijk zijne bedoeling was. De heer Pauwels merkt op dat het hoofd der school er nu reeds alleen voor staat, daar De Caluwe op reis is. De Voorzitter stemt dat toe. Het hoofd der school heeft nu eene regeling gemaakt, door meer uren te nemen, dat het onderwijs toch aan alle kinderen gegeven wordt. Burg, en Weth. zouden gaarne zien dat hij een tijdelijke hulp nam, maar die is in deze tijden niet gemakkelijk te krijgen. Dat gaat beter na de examens. Er kan echter nog eens naar worden uitgezien, en men hoopt ook dat de voordracht voor de vervulling der eerste vacature spoedig van den schoolopziener terug komt, opdat tot eene benoeming kan worden overgegaan, waarvoor dan terstond eene raadszitting zal worden belegd. Met algemeene stemmen wordt besloten den heer P. de Caluwe met ingang van 1 Dec. a. s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school A. 9. Wijziging der gemeentebegrooting. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten de begrooting voor 1912 te wijzigen door verschillende posten van de uitgaaf te verminderen met een totaal bedrag van /210, en daarmede enkele posten te verhoogen en een nieuwe post op de begrooting te brengen voor de subsidie aan het Comite voor de ten- toonstelling te Middelburg. 19. Omvraag. De heer Buijsse wijst op de gevaarlijken toestand van den weg langs het kanaal tusschen Sas van Gent en Selzaete, ter plaatse waar de kaaimuur voor de meststoffen- fabriek wordt gemaakt, bij duisternis. Het mag een wonder heeten, dat er nog geen ongelukken zijn voorge- komen. Verlichting op de beide einden van het werk is dringend noodig, laat het hier niet wordenals het kalf verdronken is dempt men den put. De Voorzitter merkt op dat die weg onder het beheer van den rijkswaterstaat staat, en dat daaraan dus zal moeten gevraagd worden maatregelen daarvoor te nemen. Hij zegt toe dat het Dag. Best, het verzoek daartoe doen zal. De heer Buijsse wijst er op dat de toegangsweg bij de nieuwe brug over den oostelijken kanaalarm, evenals de brug zelf, van wege den waterstaat wordt verlicht. Bij de middenbrug ontbreekt die verlichting. Dit is een groot ongerief, en kan ook tot ongelukken aanleiding geven. Men kan bij duisternis niet zien of de brug geopend is of niet. Hij zelf heeft de ervaring opgedaan dat hij met paard en rijtuig in eens voor de afsluiting stond en de brug open was. Hij vraagt wie voor de verlichting van den weg naar de brug zorgen moet. Is het de Waterstaat, dan zou men deze moeten vragen er voor te zorgen. Is die het niet, dan zou de gemeente- het zelf moeten doen. Zooals het nu is, kan het niet blijven. De heer Hamelynck merkt op dat het aan de oude brug evenzoo is. De Voorzitter betwijfelt, of de Waterstaat den weg moet verlichten, die moet dat wel de bruggen doen. Als de gemeente het deed, zou men echter aan de Waterstaat moeten vragen om palen op haren grond te mogen zetten. De heer Oole herinnert dat er vroeger bij de brug aan de cooperatieve suikerfabriek een lantaarn stond, op waterstaatsgrond, die van gemeentewege werd ontstoken. De heer Pauwels merkt op dat er ook aan de overzijde, bij bet bosch van Stevens, een stond. De heer Oole stemt dat toe. Wat hij zeggen wil is: dat toen van den waterstaat aan de gemeente is te kenne l gegeven, dat zij daar geen lantaarns mocht plaatsen, doch dat de verlichting daar behoorde tot de zorgen van den rijks waterstaat, die er dan ook verder voor zorgde. Zoo zou het dan volgens hem ook zijn bij de twee bruggen. De Voorzitter brengt onder het oog, dab er onder de opvolgende ambtenaren wel eens verschil is van meening omtrent de toepassing van verschillende zaken. Het best zal zijn, maar eens te informeeren, hoe men er van wege den rijkswaterstaat thans over denkt. De heer Buijsse neemt daarmede genoegen, maar be toogt nog, dat er in elk geval verlichting behoort te worden aangebracht, wie het dan ook doen moet. De Voorzitter sluit hierna de vergadering. 27 27 28 27 Eng. s.s. idem Eng. s.s. Eng. s.s. idem Deen. s.s. Eng. s.s. idem idem Ned. s.s. Noor. s.s. Duitsch a. Russ. s.s idem Ned s.s. Zweeds s.s* Eng. s.s. idem idem Voor Ver Weazen River Thames i 2242 Londen Factor I 8333 New-Castle V»vn Ver Weazen: River Lagan l2272lLonden Voor Kent t W. M. Barkley 1610 Ronen Sea Gull 2763 Londen l ejre 8168 Riga Grenadier 2842 New-Castle Otto 2367 Hull Quentin 3607 Leith Harald 5105 Riga Dagmar 3072 Antwerpen Van (rent i Stadt Schleswig Gen. Radetzky Natalie Alice H. Emil C. Roman Irwell Truro Sea Hound 3126 6000 4956 8646 3460 3091 2367 Leith Blyth idem Rivadio New-Castle Goole Hull stnkg. kolen stukg. ledig stukg. vlas stukg. idem idem gemengd ledig ledig idem idem idem idem stukg. idem idem 3085 Londen s.s. HARALD in lossing te Gent s.s. RICHARD in lossing te Genua, s.s. ELISABETH vertrekt heden van Ter Neuzen naar Grimsby. s.s.HELENA vertrekt heden van Tunis naar Gent, s.s. M AGDALEN A in lossing te Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 9