Ter Neuzensche Courant Zaterdag 30 November 1912. 52e Jaargang- De Zoon van den Bankier. Buitenland. Binnenland. No. 5847. TWBBDB BLAD. FETJILLETON. Verschijnt iedere 14 dagen* en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Predikbeurten. Te Bazel is dezer dagen op initiatief van de sociaal-democraten een groote intemationale betooging tegen den oorlog gehouden. Omtrent de zittifig van het congres op Maan- dag j. 1. schrijft de corresp. van het Algemeen Handelsblad o. m. Toen oin tien uur de eigenlijke congreszitting geopend werd was de zaal nog dichter bezet dan gisteren. Er waren intusschen nog een honderdtal afgevaardigden in Bazel aangekomen, zoodat hun aantal nu officieel het eigenaardige cijfer 555 bedroeg. In behandeling kwam onmiddellijk het mani fest, door de //Internationale" aan de partij- genooten aller landen gericht, en waarin naast algemeene voorschriften, ook de bijzondere plichten van elke nationale groep zijn vast- gesteld. Het manifest is een uitvoerig stuk van eenige honderden regels. Het stuk herinnert eerst aan de congres- besluiten van Stuttgart en Kopenhagen en neemt die ongewijzigd over. Daarmede is dus aan de Genossen als plicht voorgeschreven om in tijden van dreigend oorlogsgevaar al het mogelijke te doen om door het toepassen van de geschikste middelen het uitbreken van den oorlog te voorkomen. Yolgens Jaures zal b.v. het afkondigen van een algemeene staking niet verboden zijn. lntegendeel het is door Anseele en Vaillant nadrukkelijk en onder daverende toejuichingen gezegd„wanneer protesten en stakingen het uitbreken van een oorlog niet zouden kunnen beletten dan hebben wij rnaar een antwoordde revolutie aller proletaries." Het manifest schrijft verdev aan alle nationale groepen haar afzonderlijke plichten voor Fran- sche, Duitsche en Engelsche partijgenooten zullen er bij hun regeeringen op aan moeten dringen, dat zij in het dreigende conflict tus- schen Oostenrijk en Rusland, noch aan de eene, noch aan de andere partij eenigen steun ver- leenen. De Russische partijgenooten worden aange- spoord om het uitbreken van een oorlog met alle middelen te benutten tot het fnuiken van het Tzarisme. En de Oostenrijkers zullen van die gelegenheid gebruik moeten maken om den binnen de Oostenrijksche grenzen levenden onderworpen volkeren een democratische zelf- regeering te verschaffen. De Genossen in de Balkanlanden hebben te waken voor. de onafhankelijkheid van Albanie. En Oostenrijkers en Italianen zullen zich er tegen moeten verzetten, dat Oostenrijk en Italie dit land in hun bescherming nemen met het doel eigen kapitalistisehe belangen te verzekeren. En wat den huidigen oorlog betreft, zal er in de Balkanstaten gestreefd moeten worden naar een spoedig einde, om dan in federatieve samen- werking de noodige hervormingen aantebrengen. En dan sluit het stuk met den oproep aan alien om te protesteeren in de parlementen, in volksvergaderingen eD in geschritten. Het moet den regeeringen steeds klaar voor oogen staan, dat de groote massa des volks geen oorlog wenscbt, en bereid is, zich met alle middelen daartegen te verzetten. Zoo sta tegenover uit- buiting en slachting, de machtige wil van het proletariaat voor den wereldvrede en de ver- broedering aller menschen. Jaures, Adler en Kei Hardie traden op als de sprekers namens het cornite van redactie. En ieder van hen voegde aan het manifest nog een paar persoonlijke opmerkingen toe. Jaures maakte een einde aan de weifeliug van de uiterste linkerzijde zjjner partijgenooten door er op te wijzen, dat een internationaal manifest slechts algemeene lijnen trekken kan. Doch dat ook binnen deze algemeene lijnen geen middel van verweer uitgesloten noch verboden is. Adler spoorde de vele nationaliteiten-groepen in de Oostenrijksche partij aan eendrachtig samen te werken. En om dit doel te bereiken, deed hij scherp uitkomen, dat het onheil van den oorlog eigenlijk minder gelegen is in de materieele veriiezen, dan in de on(zaggelijke schade, die aangericht worden in het beschavings- werk van honderden jaren, en dat het eigendom is niet van deze of gene nationaliteit maar van de geheele menschheid. Keir Hardie verklaarde dat zijn partijgenooten bewust zijn van de groote taak, die zij op zich nemen, en hij beriep zich op de groote werk- stakingen der laatste jaren om te bewijzen, dat de Engelsche arbeiders in staat en bereid zijn hun wil door te zetten. Na de groote staten was het woord aan de kleinen. Aan Zweden en Noorwegen, aan Holland en Belgie, aan Denemarken en Zwitserland, aan Finland en Polen. Deze alien hadden Mr. Troelstra tot hun woordvoerder gekozen en de Hollandsche partijleider deed het op een waarlijk grandiose wijze. Zijn appel aan de hooge op- vatting van het politieke leven in Zwitserland, aan de breed ontwikkelde sociale voorzorgen in Denemarken, aan den hoog-op gevoerden bloei van handel en industrie in Belgie, aan den onbetwisten rang der Hollandsche kunst en de daarop klemmende vraagof dan een land alleen groot heeten mag, omdat zijn grenzen ■breed en zijn legers machtig zijn deze beide punten wekten een stroom van bijvalsbetuigingen. En toen Troelstra deze gedachte verder ont wikkelde, en met groote geestdrift in het licht stelde, dat de grootheid van een volk alleen kan gemeten worden naar de mate van den voor- uitgang zijner beschaving, waarmede dus ook de waarde van heel het militarisme tot nul ge- reduceerd is toen daverde het door heel de congreszaal, het podium, waar de oudsten en besten der partij zaten, niet uitgesloten. Ten slotte verzekerde Troelstra, dat ook de kleine landen zich zonder voorbehoud bij hunne kame- raden aansluiten, en bereid zijn met goed en bloed pal te staan voor de lhak des vredes en de victorie van het intemationale proletariaat. Het manifest werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bebel, de Duitsche leider, was de laatste spreker. Hij wenschte het congres ge- luk met dit veelbelovend besluit, dat voor de menschheid en de beschaving eene belofte beduidt. 23) Mevrouw van Bronseveld glimlachte weer. //Gij schijnt veel van uwe moeder te houden, al kunt gij u niets meer van haar herinneren", zeide zij zacht. Hij boog toestemmend het hoofd. z/Ja, ik houd van haar. Ik heb niemand op de heele wereld. En ik voel, dat zij nog in leven is. Toen mijn vader stierf, drukte hij mij op het hart, nooit op te houden naar haar te zoeken. Hij kon mij niet veel van haar vertellen-, de dood overviel hem. En hij had mij nooit te voren over haar gesproken." Mevrouw van Bronseveld stak hare trillende handen naar voren en raakte zijn arm aan. Een nieuwe vrees had haar bekropen. //Wanneer stierf uw vader vroeg zij heesch. ,/Hoe oud waart gij, toen hij stierf?" Een leugen zweefde Hendrik Groeneveld op de lippen de drang om een sluier te trekked TWEEDE K A M E R. Yergadering van Donderdag Yoortgezet werd de behandeling van de lndische begrooting. Door den heer Scheurer werd geklaagd over het geven van geld voor heidensche feesten. De Minister antwoordde daarop dat het geld wordt gegeven voor „oogstfeesten" al hebben daarbij heidensche ceremonien plaats. Door den heer Lohman werd bezwaar gemaakt dat de verboogiwg van de hoofdgelden tenge- volge van de afschaffing der heerendiensten ingevoerd, niet worden aangewend ten voordeele van het gewest, maar in de Rijksschatkist gestort. De heer De Meester had daartegen ook eerst bezwaar, maar overwoog dat het onmogelijk is de verhooging naar billijkheid over de ver- schillende gewesten te verdeelen. De Minister antwoordde dat op voorstellen uit Indie wordt gehandeld zooals thans geschiedt, en dat volstrekt niet vaststaat datde verhoogingen niet aan de gewesten ten goede zullen komen. Yervolgens kwam de afdeeling onderwijs in bespreking, waarbij verscbillende wenschen betreffende "het middelbaar, lager en vakonder- wijs werden geuit. Naar het Hdbh verneemt, is een der con- clusies van de-commissie voor de middenstands- over het verleden. Maar toen hij in het naar hem opgeheven gelaat zag, kwam hem de waar- heid voor den mond. z/Hij stierf toen ik vier jaar was." Een zucht ontsmapte aan haar boezem. Zij had dus geen bigamie gepleegd, toen zij, nu zeven en twintig jaar geleden jonker Koert van Bronseveld huwde. z/God zij gedanktmompelde zij. God zij gedankt 1" Waarvoor Niets", antwoordde zij met droge lippen. Zij verzamelde al haar moed en vroeg Hebt gij al eenig spoor van uw moeder gevonden //Neen, nog niet." Zij legde bare hand vol teederheid op zijn arm z/Ik voel diep met u mede", zeide ze innig, z/en ik zou'u willen vragen dat.... wanneer ge ooit eene moeder noodig mocht hebben, voor gij de uwe gevonden hebt, tot mij te komen en mij als zoodanig te beschouwen." Voor hij antwoorden kon, was Paulina van Bronseveld hen genaderd en zag zij voor het eerst zijne liefde voor hare dochter. Zij ge- jULur GRATI5 Kinder Tijdschrift enquete deze, dat over het algemeen de boek houding bij den middenstandzeer veel te wenschen laat. Of er wordt in het geheel geen boek gehouden, of die boekhouding is nog zeer ge- brekkig. Wanneer er geklaagd wordt over den ongunstigen toestand, waarin zich de midden- stand bevindt, dan is dit, naar de meening der nmmissie, grootendeels aan het verwaarloozen van de boekhouding toe te schrijven. TER NEUZEN, 29 November 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771,1 Horta Laagste 739,6 Portland-Bill. Yerwachting: Krachtige tot matige Zuid- oostelijke tot Zuidwestelijke wind, meest zwaar lewolkt, waarschijnlijk regenbuien, iets zachter. Sluiskil. Binnen kort zal op de vlakte in de nabijheid van Sluiskil een steenbakkerij opge- richt worden, die aan vele handen werk zal geven. Sluiskil. 28 Nov. Heden hield de vereeni- ging ,.Landbouwbelang" hare gewone algemeene jaarlijksche vergadering ten huize van den heer Th. Fermont. De rekening door den penningmeester be droeg aan ontvangsten f 39100,12 en uitgaven 39055,526 alzoo een goed slot van 44,596. Het aantal leden bedraagt 33. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Wegens laiidlooperij, gepleegd teTerNeuzen, werd de 56jarige J. W., zonder bekende woon- of verblijfplaats, bij verstek veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. voelde, dat zij eene bezwijming nabij was. Plotseling wendde Groeneveld zich met een bios op de wangen tot haar //Gij spreekt er van, eene moeder voor mij te willen zijn. Mag ik u zeggen, dat ik er reeds op gehoopt heb Gij weet reeds, dat ik uwe dochter liefheb. U hebt het gezien en mijn liefde aangemoedigd. Jonker Koert heeft geen //neen" gezegd en het wachten is op uwe toestemming. Na wat u zooeven gezegd hebt, vrees ik niet z/Neen, neen", kreet mevrouw van Bronseveld vol afschuw. //Neen, neen Het kan niet. Het zal niet gebeuren Gij moogt Paulina niet tot vrouw begeerenGij moet nooit, nooit daaraan denken of er op doelen. De gedachte alleen is reeds zondig. Zij kan uwe vrouw niet worden ELFDE HOOFDSTUK. Heb je succes gehad vandaag, Evert vroeg de oude mevrouw Hartman aan haar stiefzoon, terwijl zij hem over haar tafel heen vriendelijk aankeek. Zij had gedurende den maaltijd haar best De 30jarige D. v. K. uit Hulst stond terecht wegens het toebrengen van een slag in het aangezicht van J. P. van den Branden uit St. Jansteen op 27 October jl. in een herberg te Hulst. Beklaagde erkende volledig het ten laste gelegde, hij was een weinig dronken. De eisch luidde f 15 of 15 dagen hechtenis. Eveneens wegens mishandeling stond terecht de 24jarige A.N. Dh. uit Westdorpe. Beklaagde was niet verschenen. Het bleek dat hij op 27 October Th. L. Kesbeke, die ook niet verschenen was, met een steen op let hoofd sloeg en dezen bloedend verwonddd. Dit verklaarde althans de getuige P. A. Thomaes en zijne vrouw. Van het niet verschijnen van Kesbeke nam de rechtbank acte. De Officier eischte f 25 of 25 dagen. Tegen C. P, d'H., 28 jaar, werkman te Middelburg, werd, wegens het plegen van on- zedelijke handelingen met zeer jeugdige kinderen, zes maanden gevangenisstrai met aftrek van het voorarrest geeischt. Door de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terecbt- zitting tegen B. L. v. J., oud 30 j., schilder, geboren en wonende te Hontenisse, thans gede- tineerd te Middelburg, beklaagd van bedelarij. Zondag I December SSI2. gedaan over onverschillige zaken te spreken en eerst nu vond zij den moed, hem naar zijn tot nog toe onbeloond zoeken naar eene be- trekking, te vragen. Evert antwoordde niet en zij herkaalde bare vraag nog eens. z/Nog geslaagd met het een of het ander, Evert Evert, die onafgebroken in het vuur had zitten staren, keek zijn stiefmoeder nu aan en antwoordde z/Ja, gelukkig iets, lieve moeder, al is het maar een zeer geringe kans. Het is bitter werk dat zoeken, wanneer men het niet gewoon is. En te oordeelen naar de verwondering, welke de lui te kennen geven, wanneer ik hun vertel, welk eene schitterende betrekking ik heb vaar- wel gezegd, zou ik zeggen, dat de zaak al in heel Amsterdam bekend is. Het moet uitgelekt zijn, of liever gezegd, uitgestrooid en ik verdenk er Robert van." (Wordt vervolgd). o O Hervormde Ker/c. Ter Heuzen. 9i u. en 2 u., Ds. A. Timmeiman. Sluiskil. 9.V u., Ds. E. Raams Jr., van Hoek. Axel. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamsiag. 9~u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., geendiensten 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 n., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9i u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5