Tsr Nouzsnschs Con rant Donderdag 28 November 1912. No. 0846. Buitenland. BXi-AJD. Gemeenteraad wan Axel. Omtrent den oorlog op den Balkan vallen nog geen bepaalde krijgsbedrijven te vermelden. De berichten die melden dat de Turken door de verdediging van hun laatste linie in betere conditie zijn geraakt, hebben alien schijn van op goede gegevens te berusten. Geruchten omtrent het sluiten van een wapen- stilstand, die de inleiding tot den vrede zouden kunnen zijn, houden steeds aan, maar dan zullen, nu de Turken weer wat meer moed gekregen hebben, de verbonden staten hunne eisehen toch aanmerkelijk lager moeten stellen dan ze in het eerst, zeer begrijpelijk in de roes van hun eerste succes, hebben gedaan. Gisteren woedde over geheel Engeland en Schotland een geweldige orkaan uit het Zuid Westen, die groote schade heeft aangericht en zelfs menschenlevens eisehte. In Noord- en Zuid-Wales traden, blijkens een telegram aan de N. R. Ort., alle stroomen buiten hun oevers. Menschen en vee zijn daar verdronken. De telegrafische verbinding met ierland, Schotland en het Noorden van Engeland was verbroken. Men vreesde ook dat vele schipbreuken zouden zijn voorgekomen. TER NEUZEN, 27 November 1912. Aan het gebouw van het provinciaal be stuur in Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed het vernieuwen van de keibestrating op den Provincialen weg van Walzoorden naar Hulst. Inschrijvers waren de heeren W. A. van Hasselt, Hontenisse, 8375 L. G. J. van der Ven, Koudekerke, 8180J. de Bree Fzn., Ter Neuzen, y" 8179; J. Cambier en E. A. de Waal, Hontenisse, /8140; J. P. de Vos, Ter Neuzen, f 7790. Nog werd aanbesteed het onderhoud van de Rijks groote wegen in de provincie Zeeland, gedurende 1913, 1914 en 1915. Van het 4<ie perceel, waarvan de raining bedroeg 7300. waren inschrijvers de heeren A. Motke, Breskens, f 7850 W. Woittiez, Breskens, 7800Z. Bruinooge, Breskens, 7573 J. H. van de Ven, Middelburg, f 7560 P. D. van de Plas, Oostburg, f 7520 A. du Burck, Breskens, 7268 H. Lagasse, Cadzand, f 7259 A. Risseeuw, Groede, 7248H. Karels Jz., Groede, J 7247J. Omen, Vlissingen, j 7219 en J. M. H. van de Sande, Breskens, 7177. Een drijvende herbery. Men schrijft aan de ,/ZeeuwsrfTe Koerier" Wij vernemen dat een jonge ondernemende brouwer in Zeeuwsch-Vlaanderen van plan is een drijvende herberg in te richten op het kariaal Sas van Gent—Ter Neuzen. Er zijn blijkbaar in onze dorpen, buurten en gehuchten nog geen kapelletjes genoeg, of wel het afzet- gehied is te klein. Vandaar dat deze onder nemende man, de traditie onzer voorouders getrouw, z'n heil zoekt op T water. Die arme dorstige schippers en bietenladers moeten toch ook voorzien wordenen telkens #aan te leggen" gaat wel met een ponykarretje, maar is met een schip te moeilijk. Daarenboven, ge moet tegenwoordig de klanten opzoeken, ze worden u niet thuisgebracht. Dus voortaan de schippers aan het roer, de bietendragers op de plank, machinisten, stokers en matrozen, ze moeten niet meer aan land gaan om hun lever te soppen. Het drijvende ,/estaminet" is overal waar geladeu wordt of gelost. Het legt even aan en de „pintjes" vliegen over boord of als er tijd is duikt men even in de kajuit van het Estaminet-te-water, waar de tonnetjes met gerstenat gereed liggen, om onze dorstige zee- lieden en laders en lossers te laven en te be- schaven Zoo hebben de mannen op hun werk weinig of geen ,,verlet", ze kunnen icerken en drinken te gelijk Als nou de betrokken gemeentebesturen maar niet weigeren om Verlof" te geven aan een zoo nuttige en menschlievende inrichting En als de andere brouwers nu maar niet ook te water gaan concurreeren, anders kan men zingen het oude liedje Nobele lui ontmoeten elkaar, Te water en te lande Bij Kon. besluit is met intrekking van het Kon. besluit van 29 Juni aan de gemeente Sluis een voorschot uit 's rijks kas tot een bedrag van hoogstens f 11,050 verleend ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Vereeniging olkshuisvesting, ten Jjjehoeve van den aankoop van grond voor en den bouw van tien werk- manswoningen in die gemeente. Hulst. In de jl. Zaterdag gehouden raads- zitting gaf een verzoek van het Centraal co- mite voor de Nationale feesten in 1913 alhier, om eene subsidie van 600 en een bianco crediet van f 400 aanleiding tot eene breed- Voerige discussie. Door Burg, en Weth. werd voorgesteld eene subsidie te verleenen van 400 en een bianco crediet van 200. VAN Vergadering van 26 November 1912. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Na opening der vergadering worden de notulen der voorgaande gelezen en na eene opmerking van den heer Oggel vastgesteld Daarna stelt de Voorzitter aan de orde B. Ingekomen stukken. a, Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 16 Nov. '1912, waarbij de ontvangst wordt bericht voor een afsehrift van de op 5 Nov. 11. door den Raad vast- gestelde verordening tot wyziging van de algemeene p'olitieverordening. De Voorzitter deelt inede dat de verordening op de gebruikelijke wijze is afgekondigd en in werking is getreden. I>. Kennisgevingen van M. L. van Vessem, P. le Feber, Hagers Ph. .1 van Dixhoorn, A. van't lloff, A. Esselbrugge, J. Verijzer en A. E. C.' Kruijsse dat zij de benoeming tot lid der Commissie tot wering van sehoolverzuim aannemen. Aangenoinen voor kennisgeving. c. Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 16 Nov. 1912, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden de gemeentebegrooting voor het jaar 1913. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Onbewoonbaarverklaring van een woning. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, over- eenkomstig het advies van de Gezondheidscommissie te Ter Neuzen, het huis staande in de Oude Wijk, sectie G no. 1718, onbewoonbaar te verklaren daar het huisje voor bewoning ongesc.hikt is en zelfs door het aanbrengen van vele verbeteringen nog niet in bewoonbaren staat is te brengen. Het huisje is eigendom van L. H. van Acker, die het onlangs heeft aangekocht. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voor stel van Burg, en Weth. besloten en de termijn van ontruiming op 0 maanden bepaald. Het perceel is echter thans reeds onbewoond, daar de vroegere bewoner bij familie is gaan inwonen. 3. Verzoekschrift van K. J. van Drongelen om koop of ruil van gemeenlegrond. De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling van het verzoek van K. J. van Drongelen, die voor het verbouwen van een aan hem behoorende onbewoonbaar verklaarde waning van de gemeente in eigendom wil verkrijgen een strook grond. naast dat perceel G no. 905, uitweg gevende naar het erf van den heer Ch. Cappon, waarvoor hij dan, om den uitweg te behouden, aan de gemeente wil afstaan het te sloopen perceel G no. 765, waardoor de rijweg zijne breedte van 5 M. zou behouden. Thans is ook overgelegd eene verklaring van den heer Cappon dat hij er in toestemt dat aan K. van Drongelen de rijweg, uitweg gevende naar zijn erf, wordt verlegd, zoodanig dat de weg dezelfde breedte behoudt en Vail Drongelen zorgt dat de weg in berijdbaren staat verkeert. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor te publiceeren dat het voornemen bestaat om dien grond aan den publieken dienst te onttrekken, wat volgens de wet geschieden moet, eer daaraan een andere bestemming mag worden gegeven. Dan kan worden afgewaclit of er bezwaren inkomen en tevens kunnen dan Burg, en Weth. nagaan of het verruilen van dien grond geen bezwaar kan zijn voor het ten opzichte van deze gemeente gemaakte stratenplan. Het is zeer goed mogelijk, dat van particuliere zijde geen bezwaren tegen den ruil van den grond zullen worden ge- maakt, maar wanneer het verleggen van dien rijweg het vastgestelde stratenplan onuitvoerbaur zou maken, zou de Raad om die reden niet tot het afstaan van dien rijweg kunnen besluiten. Dit kan dan tegen de volgende zitting worden nagegaan. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden de publi- catie omtrent het voornemen tot ontrekking aan den publieken dienst te doen. SVerzoekschrift van de schietvereeniging uPrins Maurits" om gebruik van een lokaal onder het Gemeen- tehuis. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een adres van het Bestuur der schietvereeniging »Prins Maurits" waarin dit te kennen geeft dat zij gaarne in den winter het llobertschieten binnenshuis zou willen beoefenen dat de gemeente nog in het bezit is van eene daarvoor ge- schikte gelegenheid, n.l. de voormalige kelderwoning onder het raadhuis, reden waarom voornoemd bestuur beleefd verzoekt aan haar vergunning te verleenen om een avond in de week van dat lokaal gebruik te mogen maken, tot het beoefenen van het llobertschieten. Burg, en Weth. hebben, naar de Voorzitter mededeelt, geen bezwaar om het verzoek in te willigen, doch hebben er over gecorrespondeerd met de maatschappij bij wie het stadhuis tegen brand verzekerd is, daar deze zekere eisehen stelt in verband met het bergen van patronen. Er is aan de maatschappij geschreven dat die berging geschiedt overeenkomstig de jongste weerbaarheidsvoorschriften, maar nu weten Burg, en Weth. niet of de maatschappij daarmede genoegen neemt. Alvorens tot het in gebruik geven over te gaan, wilde het college zich daaromtrent vergewissen, teneinde als er eens bramd ontstond, geen moeilijkheden te ondervinden. De heer Oggel meent dat zou kunnen worden bepaald dat, als er kosten moeten gemaakt worden, de vereeniging die voor zijne rekening moet nemen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de vergunning voorwaardelijk te verleenen, met de bedoeling het gevraagde lokaal in gebruik te geven, als Burg, en Weth. het accoord kunnen geraken met de assurantie- maatschappijHij voegt hier nog aan toe dat, overeen komstig het zooeven aangehaalde voorschrift voor de Weerbaarheidsvereenigingen, de patronen moeten worden geborgen op eene -plaats die de burgemeester daarvoor aanwijst en spr°ker geeft te kennen dat de praktijk reeds heeft geleerd dat het stadhuis daarvoor de beste bewaar- plaats" is, daar ze dan steeds onder toezicht worden be- waard. Dat is beter dan wanneer ze bij een particulier worden geborgen, vooral omdat tegenwoordig zoovele landweermannen in het bezit van een geweer zijn, waarop de patronen van de weerbaarheidsvereeniging gebruikt kunnen worden. Wanneer de patronen dus hier kunnen bewaard worden en de assurantiemaatschappij genoegen neemt met de wijze waarop dat geschiedt, is het goed daartoe over te gaan. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. Alvorens dit besluit werd genomen gaf de Voorzitter nog te kennen dat de vereeniging, alvorens met de schiet- oefenmgen te kunnen aanvangen, ook nog vergunning moet aanvragen overeenkomstig de Hinderwet. 5. Verzoekschrift van J. Cornelisse om verhooging van salaris. De Voorzitter brengt in behandeling het in de vorige vergadering om advies in handen van Burg, en Weth. gestelde adres van J. Cornelisse, bode-concierge ter secre- tarie, die met het oog op de diensten door hem en zijne vrouw verricht voor liet grooteonderhoud vanhetgemeente- huis en de door hem tevens ter secretarie verrichte diensten, waarvoor anders de benoeming van een ambtenaar zou noodig zijn, verzoekt zijn salaris, dat thans slechts /350 bedraagt, met ingang van 1 Jan. a. s. te verhoogen tot f 500, met behoud der periodieke verhoogingen. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. hieromtrent hebben overwogen dat het thans niet den tijd van het jaar is, om over te gaan tot wijzigen van salaris. Aan den anderen kant zijn zij overtuigd dat Cornelisse versehillende diensten in het belang der gemeente presteert, waarmede zijne salarieering niet in overeenstemming is. Zij stellen daarom voor een adressant over het jaar 1912 eene gratificatie toe te kennen van f 50 en dan het volgend jaar bij het vaststellen der begrooting na te gaan welke wijziging in het salaris behoort te worden gebracht, Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 6. Verzoekschrift van G. W. Hottinga e. a. om tege- moetkorhing voor meerdere doeleinden. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. een onder- zoek hebben ingesteld omtrent het verzoek van G. Hottinga, A. P. Freekenhorst en A. IJzebaart, vaste arbeiders en lantaarnopstekers, die vergoeding vragen met het oog op hunne langere en meerdere diensten voor de straatver- lichting, waardoor zij zich meerdere uitgaven voor vuur en licht moeten getroosten. Daaruit is gebleken dat adressanten inderdaad een groot aantal uren meer dienst deden dan onder de vroegere regeling. Spreker legt eene berekening over waaruit blijkt dat dit in het jaar van Oct. 1911 tot 31 Oct. 1.1. zou bedragen hebben een meerderen dienst van 523 uren, door de sedert Oct. ingevoerde regeling dat bij voile rnaan de straatlantaars niet moeten worden aangestoken en in den laten avond dus ook niet gedoofd, zal die meerdere dienst worden teruggebracht tot 228 uren. De in het adres aangevoerde gronden, dat zij meerdere diensten verrichten en daardoor meer uitgaven hebben voor vuur en licht, komen Burg, en Weth. gegrond voor en zij stellen voor om hem van af Nieuwjaar elk 15 'sjaars vergoeding daarvoor te geven. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. J. Voorstel tot gunning der levering van mains voor de gasfabriek. De Voorzitter deelt mede dat voor het leveren van nieuwe mains, ten behoeve der gasfabriek is ingeschreven door Bagmag Didier te Zeist voor f 3457, Volcker en Co. te Enschede voor 2335, Maatschappij ter vervaardiging van gas en electriciteit te Dordrecht voor 2360. Gustaaf TIrn te Brunswijk voor 4390 mark en Burgemeister te Heerlen voor 2310 met eene verhooging van/ 65 wan neer beide mains met 6 retorten moeten worden geleverd, in plaats van een met 4 en den met 6 retorten, zooals de bestaande. Burg, en Weth. stellen voor aan den heer Burgemeister te Heerlen de levering op te dragen van 2 mains met 6 retorten, daar dit met het oog op de toenemende gas- levering voor de werkzaamheden in de fabriek het voor- deeligst zal zijn. De Voorzitter inerkt verder op, dat voldoende gebleken is, dat er door het materiaal dat nu in de fabriek gebruikt wordt, zich herhaaldelijk storingen voordoen. Daarover behoeft trouwens niet meer gesproken te wordende Raad heeft het rapport der deskundigen voor zich, waaruit voldoende blijkt, wat er mankeert. Spreker heeft over deze zaak ook nog met den directeur gesproken en deze heeft als voordeelen van de aanschafflng van het nieuwe materiaal genoemdminder verstopping van de klimpijpen, geen dikke teer in de mijnen, een gemakkelijker en daardoor voordeeliger gasproductie, terwijl door de nieuwe constructie van de mondingender retorten deze gemakkelijker geledigd kunnen worden. De verandering zal aan het geheele bedrijf ten goede komen en dit meer zeker maken, terwijl het bij de tegen- woordige inriehtingen niet buitengesloten is dat zich ten slotte een ernstige stoornis voordoet, waardoor men in moeilijkheden zoji kunnen komen. Burg, en Weth. stellen daarom voor het oude materiaal te vervangen en het nieuwe, zooals hiervoren gezegd, te laten leveren door den heer Burgemeister. De heer Oggel vraagt of dan, als het nieuwe materiaal geplaatst is, misschien die derde man aan de fabriek zal kunnen worden gemist. De Voorzitter verklaart dat niet te kunnen zeggen, maar hij meent dat dit niet zal kunnen, ook al wordt met het nieuwe materiaal gewerkt. Die derde man is volgens de mededeelingen van den directeur voornamelijk noodig voor de meerdere werkzaamheden in den drukken tijd van verlichting en cokes-leveringen. Die man wordt niet aileen voor werkzaamheden aan de fabriek gebruikt, maar voor het kloppen en wegbrengen van cokes, het v.ullen der teervaten en van het ammorpakwater, enz. Misschien zal het nieuwe materieel er wel van eenigen invloed op zijn, maar de man zal er toch niet door kunnen vervallen in de wintermaanden. Hoofdzakelijk zal het werk van den directeur er door verminderen, die nu steeds moet bedacht zijn op het voorkomen van storingen. De heer Oggel merkt op, dat de vorige directeur daarover ook steeds geklaagd heeft. Hij noemt het jammer dat het zoo geloopen is, ook voor den adviseur. Was alles goed geweest, dan was hetgeen nu geschieden moet, niet meer noodig geweest. De heer Smies vraagt of de heer Van Niftrik, de tech- nische adviseur der gemeente, nu ook weer moet belast worden met het toezicht op het plaatsen der mijnen. De Voorzitter geeft te kennen dat het niet in het voornemen van Burg, en Weth. ligt, daarvoor een ander dan den directeur aan te wijzen. Deze heeft de teekeningen gemaakt en het college meent dat deze volkomen bevoegd is, om de controle over de uitvoering van het werk te houddn. De Raad zou, om alles te voorkomen, een besluit kunnen nemen, dat het toezicht berust bij den directeur. De Voorzitter acht zoodanig besluit overbodig, daar Burg, en Weth. er, zooals gezegd, geen ander dan den directeur mede willen belasten, tenzij de Raad zelf er prijs op stelde een ander met het toezicht te belasten. De heer Oggel meent dat wel geen enkel lid dit zal wenschen, maar moet opmerken dat de vraag die gedaan werd nog niet zoo dwaas is als het lijkt, aangezien officieel de betrekking tusschen de gemeente en den heer Van Niftrik als technisch adyiseur voor de gasfabriek nog niet is verbroken, althans voor zoover hem bekend is. Hij betwijfelt zelfs of deze de geheele fabriek wfel heeft opge- nomen en goedgekeurd. De heer Lamaitre zegt dat dit goedkeuren zoo wat met stille trom gegaan is. De Voorzitter kan daarover natuurlijk niet veel zeggen. Bij zijn komst in de gemeente vond hij een gasfabriek die geexploiteerd werd, die aan de ingezetenen gas leverde enz. en hij meende dus dat te dien aanzien alles in orde was. Dit was ook daaruit af te leiden^dat de laatste termijnen van de versehillende aannemers zijn betaald. Of er omtrent de goedkeuring een officieel stuk bestaat weet hij niet, maar hij wijst er ten slotte op dat de fabriek geopend is en dat, voor zoover hem bekend is, de leden die opening hebben bijgewoond en deze gebeurtenis met een diner hebben bezegeld. De lj^er Oggel merkt op dat de fabriek toen wel ge opend is, en de gaslevering is aangevangen, maar dat zij nog niet geheel was afgewerkt en toen dus nog niet in zijn geheel kon opgenomen en goedgekeurd zijn. De Voorzitter meent dat, als de Raad er prijs op stelt, hieromtrent aisnog eene vraag tot den heer Van Niftrik zou kunnen worden gericht. Misschien is het van dezen eene administratieve tekortkoming, dat dusdanig stuk niet is ingekomen. De heer Kruijsse betoogt, dat dit heilemaal onnoodig is. Uit de vergunning tot het betalen van den laatsten termijn aan den aannemer van het werk blijkt dat de laatste oprteming heeft plaats gehad en ook dat het werk is af- geloopen en dan is de toezicht hebbende van zelf van zijn taak ontheven. Bij de polders, die b. v. een keiweg aan- leggen of een andei werk uitvoeren wordt toch ook niet anders geliandeld Dan wordt de opzichter toch ook niet aangeschreven dat hij van zijn toezicht ontheven is? Hier hebben de laatste uitbetalingen aan de aannemers ook plants gehad, waaruit van zelf volgt dat de laatste opneming en de goedkeuring had plaats gehad en daarmede was het werk afgeloopen en ook de taak van den adviseur geeindigd. De heer Smies meent dat het met die goedkeuring maar aardig gegaan is. De Voorzitter acht verdere bespreking hieromtrent doel- loos, het eenige wat thans geschieden moet is, overgaan tot het plaatsen van nieuw materieel, in de hoop, dat dan de moeilijkheden zullen ten einde zijn. Het voorstel van Burg, en Weth., om de levering der mains te gunnen aan den heer Burgemeister te Heerlen, wordt aangenomen met algemeene stemmen. S. Voorstel tot opheffing en verhuring van den gaiwinkel. De Voorzitter deelt mede dat na het vertrek van den fitter Avot, de gaswinkel, zooalc den leden bekend is, ledig stond. Burg, en Weth. hadden wel iemand kunnen aailstelien om weer in den winkel te gaan wonen, maar hc j kwam hen voor dat, nu de gas-verlichting eenmaal op dreef is, de winkel niet meer die reden van bestaan had, die zij had bij de oprichting der fabriek. De kosten der exploitatie wegen ook niet meer op tegen de ont- van'gsten. Wanneer de winkel werd aangehouden zouden ook nog inkoopen moeten gedaan worden en de omzet is niet meer noemenswaard. Er nog een proef mede ge nomen om den winkel des avonds open te stellen. De bode Gornelissen was daar dan aanwezig om de menschon die kwamen te helpen. Meer dan de verkoop van een kousje was het nimmer. Er waren avonden dat hij tien cent ontving, als het heel druk was 20 cent, maar de rneeste avonden kwam er geen mensch wat koopen. Het loonde dus nog niet het aansteken van de gaslampen en het kacbeltje. Burg, en Weth. stellen daarom voor de nog resteerende voorraad van de hand te doen, en den winkel, waaraan de gemeente nog 3 jaren huur heeft, te verhuren. De eigenaar van het huis, de heer Dregmans, heeft verklaard daartegen geen bezwaar te hebben. Er zijn aanbiedingen ingekomen, eene van P. H. Essel brugge die een huursom biedt van 150 per jaar en die voor f 100 wil overnemen den winkelopstand, toonbanken enz. De andere aanbieding is van Joz. de Feijter; deze biedt ook een huursom van 150, benevens f 275 voor den winkelopstand en de vaste lampen. Als de gemeente hem wil ontslaan van de verplichting om na het eindigen der huur het huis weer terug te brengen in den staat van een gewoon woonhuis, dan is hij bereid de laatstgenoemde som nog te verhoogen. Burg, en Weth. achten het bod van De Feijter het aannemelijkste en stellen voor hem den winkel voor die som te verhuren en den opstand over te geven. Zij wenschen te handhaven den eisch omtrent het terug- brengen in den staat van gewoon woonhuis, na het eindigen der huur, daar zij het niet geraden achten dat de gemeente zich na verloop van een jaar of drie hiermede opnieuw moet bezig houden. De heer Smies verklaart dat hij volkomen kan instemmen met het voorstel "van Burg, en Weth. om den winkel te verhuren. Ook hij acht het bod van De Feijter het meest aannemeiijke. MM voorstel van Burg, en Weth. wordt aangenomen met algemeene stemmen. Vervolgens worden Burg, en Weth. met algemeene stemmen gemachtigd den nog in den gaswinkel aanwe- zigen voorraad, zoo voordeelig mogelijk vande hand te doen. tt. Aanguan geldleening. De Voorzitter geeft te kennen dat nu kan besloten worden tot het aangaan eener geldleening voor de voldoening van de deskundigen in zake de gasfabriek en voor de kosten van de in de fabriek aan te brengen veranderingen. Voor die veranderingen is blijkens het zooeven genomen besluit noodig 2375, terwijl de kosten van het onderzoek naar de gasfabriek blijkens de vroeger medegedeelde rekeningen der deskundigen 2444,28^ bedragen. Er zal 5000 moeten geleend worden. Burg, en Weth. stellen voor tot het aangaan eener zoodanige leening te besluiten, dan kan hun college inmiddels uitzien naar de beste wijze waarop die leening kan worden gesloten, om daarna een desbetreffend defmitief voorstel te doen. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 10. Mededeelingen aangaande de wegen. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. naar aanleiding van de in de laatste vergadering gemaakte opmerkingen een onderzoek hebben ingesteld naar den toestand van den Zaamslagschen weg, die op den Buthdijk en ook van den toestand op de losplaats aan de Axelsche Sassing. Wat de laatste plaats betreft is reeds uitvoering gegeven aan het verlangen van den Raad. De toestand werd bevouden zooals die is geschetst. Er is van het terrein door den gemeente-opziehter een teekening ge maakt, onder aangeving van het gedeelte dat men noodig acht dat verhard wordt. Het verzoek daartoe is aan den Rijks Waterstaat gericht. De maatregel is dus genomen, maar het is te verwachten dat er nog wel eenigen tijd zal heengaan eer het tot een uitvoering komt, indien er gunstig op wordt beschikt, daar de administratieve weg lang is. De heer Oggel betuigt zijn dank voor de spoedige uit voering van de gevraagde maatregel. 11, Omvraag. De heer Smies deelt mede dat een bewoner van het Plaatje, bij hem heeft geklaagd dat het water in de goot voor zijne woning bleef staan, sedert de goot naast hem verlegd is, om aan een buurman het binnenrijden zijner schuur te vergemakkelijken. De menschen hebben veel last van dat water Spreker vraagt of daar niet eens naar zou kunnen worden gezien. De heer Kruijsse deelt naar aanleiding hiervan mede dat hem door menschen van het Plaatje is medegedeeld dat het water nu blijft staan omdat er een buis van het riool zou zijn stuk gegaan bij het aanleggen der buizen voor de gasverlichting. Een onderzoek is dus gewenscht. De Voorzitter zegt een onderzoek in deze zoo spoedig mogelijk toe en merkt op dat de ingezetenen over derge- lijke zaken niet bij een raadslid behoeven te gaan klagen opdat deze dan daarover in den Raad kan spreken. Een veel eenvoudiger en vlugger weg is dat men ze te zijner kennis brengt opdat hij dan dadelijk een onderzoek kan instellen of doen instellen en als het mogelijk is de ge- wenschte verbetering dadelijk doen aanbrengen. 1$. Reclames tegen den hoofdelijken omslag, De Voorzitter schorst de openbare vergadering die over- gaat in eene met gesloten deuren, ter behandeling van een tweetal reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na het weder openbaar worden der vergadering deelt de Voorzitter mede dat van het kohier is afgevoerd B. C. Puylaert te Koewacht en dat de aanslag van C. de Feijter aldaar behouden is. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5