SOLIST Telegrammen. 20,000. Landbouwberichten. Advertentien. Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper SOLO Marg arine a 45 ct. per pond. van Gelden verzonden N. V. „CE TIJDGEEST". GRATI5 KlMDER Tijdschrif Groninger erwten, 13 zakken orig. Mansholt wintergerst en 10 zakken orig. Mansholt witte dikkop tarwe. Door de cooperatieve vereeniging ,,Ons Voordeel" werd heden aanbesteed de levering van 1000 K.G. mais, 2600 K.G. tarwegries (wit), 650 K.G. grindmeel, 250 K.G. schepmeel, 250 K.G. roggemeel, 200 K.G. tarwemeel en 2450 K.G. blom (dubbele 00). De minste inschrijvers waren de heeren, voor mais C. de Bockx, voor f 7,24 voor tarwe gries, grindmeel en roggemeel J. van der Welle, voor 8,7<j, 6,54 en 9,70 voor tarwemeel en schepmeel Joz. flaak, voor 16,70 en 9,60 en voor blom D. Koopman, voor f 12 49, Alles per 100 K.G. De levering werd gegund. Kantongerecht te Ter Neuzen. »niet te hoog is. De persoon die de melkwegers tftrachtte te verkoopen, vertelde dat hij er reeds vmeer dan 300 stuks geplaatst had." Op dit schrijven heb ik den betrokken land bouwer als volgt geantwoord Uwe veronderstelling, dat men met den melk weger alleen het soortelijk gewicht kan bepalen, is juist. Daarbij moet echter opgemerkt worden, dat men alleen juiste cijfers verkrijgt wanneer men werkt met nauickeurig gecontroleerde in- strumenten en onder nauwkeurige inachtneming van een temperatuur van 15° C. Omtrent het vetgehalte der melk geeft de melkweger absoluut geen aanwijzing. Een goede melkweger kost 1,50 a 2. De prijzen schommelen tusschen 0,75 en 4. Wanneer melkwegers worden aangeboden onder voorspiegelingen als bij u in het land geschiedde en tegen zoo hoogen prijs, heeft men met een bedrieger te maken. Het weten Wij ontleenen het volgende aan het ^Zeeuwsch Landbouwblad" WAARSCHUWING. Voor eenigen tijd ontving ik van een land bouwer onder Borselen het volgende schrijven „Een paar weken geleden werden de boeren //in deze gemeente bezocht door een persoon, //die melkwegers te koop aanbood a 10 per z/stuk. Volgens zijn zeggen kon men hiermede whet vetgehalte der melk onderzoeken. Nu ben z/ik misschien eenigszins wantrouwend, maar ik ,/kan zulks niet gelooven. Ik dacht dat men wdaarmede wel het soortelijk gewicht kan be- wpalen, echter niet het vetgehalte. Daarom wricht ik mij tot u, om van u te vernemen of //dat werkelijk zoo is en of de prijs van f 10 was niet mogelijk met zekerheid te te komeo door wien deze melkwegers ten verkoop werden aangeboden. Yroeger heb ik er in het Zeeuwsch Landbouwblad al eens op gewezen, dat een geslepen, zeer welbespraakt persoon in onze provincie trachtte, en daarin ook werkelijk dikwijls slaagde, kleine doosjes met gewoon keukenzout tegen f 10 per doosje, als middel tegen moeilijk karnen, aan den man te brengen. Er is merkwaardig veel overelnkomst tus schen deze vroeger beschreven bedriegerij en de hierboven gesignaleerde. De andere bladen in de provincie worden beleefd verzocht dit schrijven over te nemen. De Zuivel-consulent voor Zeeland, C. ZWAGERMAN. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Gemeenteraad van Ossenisse. ZEETIJD1NGEN. Van 25 tot en met 26 Nov. I Van 25 tot en met 26 Nov. werden door de Oostsluizen alhier 29 binnenvaartuigen op- en 50 afgeschutdoor de Westsl. 15 op- en 5 afgeschut. Op heden 28 November herdenken onze ge- lietde Onders, Behuwd- en Grootouders, MATTHEDS WILLEMSEN ANNA MA-R1A KLAASSEN, te Axel (ronde putten) hunne 40jarige echt- Yereeniging. Nog een Jang samen zijn worde hun toege- wenscht door LEV. WILLEMSEN, Echtgenoote Zaamslag. en Kinderen. Op 30 November aanstaande hoopt FRAN^OISE VERPOORTE, met veel geestdrift baar 30sten geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van EENIGE VRIENDEN. Zaamslag (Reuzenhoek). JPositie der StoomscJiepen. S. W. DEN DUNNEN, Tuinderstraat 68 B, ROTTERDAM. Tijdgeestbriefje No. 17893. W. SCHEFFERS, Verbrande Erven 2, SCHIEDAM. Tijdgeestbriefje No. 17893. K. GROOT Kzn., KOOG a/d, ZAAN. Tijdgeestbriefje No. 17893- J. S. TE WELSCHER, DOETINCHEM. Tijdgeestbriefje No. 17893. J. SCHAAF8MA, Vleeschmarkt, DOKKUM. Tijdgeestpolis No. 17893. N. Zitting van 22 November 1912. Veroordeeld zijn C. L. d. R„ student en P. d. K., landbouwer, beiden te Westdorpe, ter zake van het L 7. levende vogels nuttig voor landbouw en houtteett, vervoeren, ieder tot eene boete van subsidiair 1 dag hechtenis. E. J., werkman te Westdorpe, ter zake van overtreding- hecht t0t 6ene b°ete Va" f 15' subs- 4 da8ea P. d. R landbouwer te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. M. d. R., schipperop desleepboot Adriaan uit Dordrecht, r zake van het met stoppen voor een brug, tot eene boete van f 4, subs. 3 dagen hecht. H. B schipper op de Albatros, uit Gent, ter zake van het ankeren op verboden ligplaats, tot eene boete van J a, subs, o dagen hecht. C. W., meubelmaker te Mechelen en K. B.S., schriiver te Brussel, ter zake van het vervoeren van visch be neden den vastgestelden maat, ieder tot eene boete' van J 1, subs. 1 dag hecht. F. J., ijzerwerker te Antwerpen en L. d. N., chocolade- werker te Brussel, ter zake van visschen beneden den vastgestelden maat niet vrijlaten, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. R. C., koopman en C. R., scharenslijper, zwervende, r van het staan met een bs. weiden op kanaalgronden, tot eene boete van f 1 su subs. 1 dag hecht. P. B., ketellapper, zwervende, ter zake van een paard onbeheerd laten staan, tot eene boete van /'0,50, subs 1 dag hecht. C. R., scharenslijper en W. D., artist, zwervende, ter zake van paarden op kanaalgrond laten weiden, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. R. C. R., visscher te Philippine, ter zake van straat- schenderij, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. P. I., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van liet laten loopen van kippen op bezaaiden grond, tot eene boete van f 3, snbs. 3 dagen hecht. C. M., landbouwersknecht te Ter Neuzen, ter zake van in dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. L., bakker te Hoek, ter zake van een paard onbe heerd laten staan, tot eene boete van /l, subs. 1 dag hecht. E. F. G., visscher te Philippine, ter zake van het be-' visschen der Schelde zonder consent, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. S. K., koopman te Rotterdam, ter zake van overtreding der verordening tot handhaving van orde enz. te Ter Neuzen, tot eene boete van 15, subs. 5 dagen hecht. J. B. D, tijman; Fr. D., zonder beroepJ. S. bootwerker; A. d. K., bootwerker; D. C. d. R„ varensgezelW. B., bootwerker, alien te Ter Neuzen J. F. P., landbouwer te Sas van Gent; J. d. B„ knecht te AxelJ. v. T., koopman te Zaamslag M. H arbeider te IJzendijke, alien ter zake van open- bare dronkenschap, ieder tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht. M. M. v. R., leurster te St. Laureijns (Belgie), ter zake als voren, tot eene boete van 10, subs. 3 dagen hecht. P. B., koopman, zwervende, ter zake als voren, twee- maal gepleegd, tot 2 boeten van 4, subs. 3 hecht. voor iedere boete. J. B. d. dagen ter ter zake woonwagen op een van f 0,50, subs. 1 di zijberm, ieder tot eene boete hecht. C. v. IJ bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet siuiten op tijd van zijn bierhuis, toteene boete van 3, subs 3 dagen hecht. JLd; aid,e'^er 'e Zaamslag, ter zake van het zingen in het openjaar van voor de eerbaarheid aanstooteliike hedjes, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. M. m. v. R„ leurster te St. Laureijns en J. d. R, yeldarbeider te Zaamslag, ter zake van nachtrumoer, ieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. i t 7 a00Pman te Clinge, ter zake van het onbeheerd 1 dagSheachtVan 6611 Paard* t0t 6ene b°ete Va° J 1'8ubs" J' .C'. d' F-> bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren. tot eene d pVan f 8ubs- dagen hecht. P. B„ koopman, zwervende, ter zake van dronkenschap en wateien buiten de bakken, tot 2 boeten elk van/2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. t t> J en v' landbouwersknechten, wonende te xer Neuzen en Hoek, ter zake van in dronkenschap de orde verstoren, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J J. J., landbouwersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 2 weken tuchtschool, V'a a™eider te Axel, ter zake van bet loopen op hecht CrS gr tot eene boete van f3> subs. 3 dagen ,.,G'f1/ U" en M" J; G;; sluisknechten te Sas van Gent, van o^rtreding der Brandweerverordening ieder tot eene boete van 0,50, subs 1 dag hecht. o- arbeider te Zaamslag, ter zake van het l^dag^ech" 6611 Zijberm' tot eene boete van /I. subs. E. C., koopman, zwervende, ter zake van een paard S., poelier te Assenede, ter zake als voren tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. E. L„ arbeider te Assenede, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. v. B, mandenmaker, zwervende, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. F. B., ketellapper, zwervende, ter zake als voren, tot eene boete van /2, subs. 2 dagen hecht. C. d. R., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling, 2 maal tot 2X3 dagen hecht. J. C. d. F., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 2e herhaling, tot vijf dagen hecht. C. B., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot vijf dagen hecht. "■ijsjesprolien J. A. v. R., scheepsmakelaar te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Verordening op de honden te Ter Neuzen. Ontglagen v»n reclugvervolging J. P. S., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Wapenwet. Teruggave aan de ouderg hevolen zonder toepassing van straf in de zaak van J. R., zonder beroep te Ter Neuzen. In de op 21 dezer gehouden Raadsvergadering alhier, is o. m. ook behaudeld uitgifte van gemeentegronden in erfpacht en het bouwen van woningen voor leeraren der H. B. School. JDe Commissie voor de uitgifte van gronden in erfpacht bestaat uit de heeren Drost, De Jagor en Lensen. Deze Commissie adviseerde om na herziening van den canon de gronden tegen een bedrag van 25 maal dien canon in koop te geven aan hen die dat wenschen. Het komt mij voor, dat, mocht de Raad dat bandhaven, hij eene onrechtvaardigheid zou begaan tegenover de inwoners der gemeente, geen erfpachters zijnde. Stel een voorbeeld De grond in de Nieuwstraat is tnans 10 cent per M'-., die zou dus aan de gemeente opbrengen 25 X 0,10 2,50 per M2. Nu zal toch nieinand durven beweren dat dit ook maar eenigszins op de werkelijke waarde trekt. Het Comtnissielid De Jager sprak, dat voorloopig aan verhooging van den canon niet kan gedacht worden en dit vond geen tegenspraak, men kan dus wel rekenen dat de erfpachters gedurende de eerste 25 jaren een veel te lage erfpacht zullen betalen. Nu wordt wel beweerd dat die grond vroeger minder waarde had, door de lage ligging en dat er door de erf pachters eenige verbeteringen aangebracht zijn, dit is mogelijk, maar nog geen reden om dien grond zoo ver beneden den prijs in erfpacht te geven. Die erfpachters hebben gedurende 30 jaren en langer, die gronden tegen den prijs van 2 cent per M2. gehad, zoodat de kosten door de lage rente, veilig als verrekend kunnen beschouwd worden. Een verhooging is dus alleszins noodig. Het is hier eene zaak van te veel gewicht en te groot geldelijk belang om hierop niet eens de aandacht van niet-eif- pachters te vestigen. De heer Drost, hoe goed hij overigens de zaken der gemeente, naar zijne overtuiging, behandelt, is hier te veel belangbebbende. Rekent men de waarde van den grond die hij in erfpacht heeft op 10 per M2. wat zeker niet te veel is, dan heeft hij voor pi. m. 500 M2. a f 10, eene waarde van /5000 grond. Volgens vorenstaande zou hij slechts betalen 500maal f 2,50 of 1250. Hij zou dus een voordeel hebben van rond f 3750. De heer De Jager heeft zeker geld op huizen die op dien grond gebouwd zijn, dus ook belanghebbende. Nu doet het toch wel eenigszins onaangenaam aan, dat die twee belanghebbende leden van de Commissie voor den verkoop zijn van 25maal den canon. Mijns inziens moesten leden van den Raad, die zooveel eigenbelang hebben, om den schiju te vermijden, liever bedankeu voor de eer om lid van dergelijke Commissies te zijn. De jaarlijksehe opbrengst is in ronde cijfers f 2300. De verkoop zou dus opbrengen 25maal f 2300 57500. llatig gerekend is de waarde van den grond viermaal dat bedrag. De gemeente zou dus de erfpachters willen bevoordeelen met een bedrag groot 3maal 57500 of f 172500. Maar nu nog iets anders. Stel de gemeente verkoopt dien grond voor f 57500, dan ontvangt zij daar- voorgeen /2300. De gemeente mag hare gelden dan beieggen onder goedkeuring van Gedep. Staten en die zullen stukken van 4 pCt. rente zeer zeker niet goedkeuren. Het zal dus uitloopen op 3 a 31/4 pCt. rente. Hiermede meen in een en auder voldoende te hebben toegelicht. Er moet rekening gehouden worden dat de gemeente een geheel is en niet mag optreden in het belang van enkelen. Nu iets over den bouw van woningen voor leeraren der H. B. S. Willen wij aannemen dat iedere woning kost van bouwen f 5000, waarde van den grond f 1000, kosten van toezicht enz. f 400 f 6400 a 4 pCt. rr f 256 rente. Neem voor dergelijke gebouwen, wat zeker als de gemeente het moet doen, zeer zuinig is berekend, voor onderhoud grondlasten en assurantie f 94 per jaar, dat is samen f 350. Van die leeraren kan de gemeente hoogstens /300 per jaar huur rekenen. Het zal mij aangenaam zijn als de heer Drost een voordeeliger rekening heeft, maar dan op goede gronden. Er is dus m. i. in dezen geen sprake van allossing, maar wel van een jaarlijksch verlies, ongerekend het waardeverlies der gebouwen. Hiermede voor dezen keer genoeg. Mijn dank voor de plaatsing. Achtend, UEds. dw. dr., M. v. d. HOEK. Yergadering van Zaterdag 22 November. Afwezig de heeren P. Adriaansen en Jac. Serrarens. Na voorlezing der notulen, die zonder aanmerkingen werden goedgekeurd, kwamen eenige ingekomen stukken aan de orde en wel ten eerste een schrijven met hetver- zoek om vanwege de gemeente naamborden te plaatsen, waarop echter op voorstel van Burg, en Weth. niet werd ingegaan. Ossenisse toch is geen plaats, waar de reizigers doortrekken om elders te komen, het is meer een eindpunt, vandaar dat men het onnoodig achtte om aan het verzoek te voldoen. Van Gedep. Staten was het raadsbesluit omtrent een aantegane geldleening met een begeleidend schrijven terug- ontvangen. In dat schrijven werd medegedeeld, dat men met betrekking tot den aanvang der geldleening in plaats van »den eersten Januari" moest lezen »in den loop van 1913". Goedgekeurd werd, om die wijziging aan te brengen. Het derde der ingekomen stukken was afkomstig van het comite tot het houden van een tentoonstelling te Middelburg in 1913. Daarin werd verzocht voorwerpen uit het gemeente-archief in bruikleen voor de tentoon stelling aftestaan, of zoo deze niet aanwezig waren gelde- lijken steun te verleenen. Op voorstel van Burg, en Weth. werd het verzoek in- gewilligd en de som als zoodanig op 10 gulden gesteld. Na behandeling van een verzoekschrift tot ontheffmg van den Hoofdelijken Omslag wegens vertrek naar elders, ging men over tot een zitting met gesloten deuren waarin Let suppletoir Kohier van den lloofdeliiken Omslag werd behandeld. Na afhandeling hiervan werd de vergadering gesloten. 25 25 26 25 FLAG. Eng. s.s. Noor s.s. Ru8S. 8.3. Eng. s.s. idem idem idem NAAM. M?. Van en naar. Lading. Van Ver Weazen River Scheldt 12199 |Londen Voor Gent Sarp Beruta Truro Eng. s.s. idem 26 [Noor. s.s. Ned s.s. Sea Serpent Pandion Egret 1586 jGoole 4907 Riga 2367 Antwerpen 2554 Londen 3619 Liverpool 3945 Glasgow Van dent s Cairnavon Risedale Sarp lPrinse9 Juliana 4502 1107 New-Castle Londen 1586 Goole 539 'Amsterdam stukg. kolen hout stukg. idem idem idem ledig scorries ledig idem EN s.s. HARALD wordt heden te Gent verwacht. 8.9. RICHARD van Hull naar Genua, passeerde 24 dezer Gibraltar. .8. ELISABETH in lossing te Ter Neuzen. s.s. HELENA in lading te Tunis voor Gent, s.s. MAGDALENA in lossing te Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2