A 1 g e m e e o Nieuws- en Advertentiehiad voor Zeeuwscb-Vlaaiderea. Uitloting geldleening. De Zoon van don Sankier. No 5846. Donderdag 28 November 1912. 52" Jaargang. Bmnenland. BERSTB BLAD. FEUILIETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. direete opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie word, de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6cr 1 uur op den dag der uitgave. De verkiezing in Gmmen. Bij de Dir.sdag in bet district Ommen ge- houden stemming, ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer (vacature-Kuvper), heeft de beer Bicbon van IJsselmonde 4181 stemmen behaald, en de heer Van der Vegte, de candi- daat der anti-revolutionairen, die gesteund werd door de Roomsch-katbolieken en door het hoofd- bestuur der Ohristelijk-historische Unie, 3541. Gekozen is das de beer Bicbon van IJssel monde. TWEED E—K"A 1 E R. Vergadering van Dinsdag. Voortgezet werden de replieken over de Indisehe begrooting. De beer Roessingb veront- scbuldigde zicb pas bij de replieken bet woord te hebben gevraagd, maar hij achtte het noodig den Minister van Kolonien te verzekeren, dat de linker.zyde geen bezwaar beeft tegen de zending. De Minister oordeelt onjuist, als hij denkt dat de iinkerzijde daarom gekant is tegen de voorstellen der Regeering. Zij staan thans vijandig tegenover de zending, omdat zij meent dat deze thans een confessioneel karakter aan- neemt, en voorts omdat bet een dubbele zending is, een Protestantsche en eene Katholieke. Het kan niet anders dan nadeelig werken wanneer eenerzijds den inlander wordt geleerd dat de orthodoxie bet alleen zaligmakende geloof is, terwijl van andere zijde wordt betoogd dat de alleen zaligheid alleen de kerk is. Zulks moet komen 22) TIENDE HOOFDSTUK. „Neen, dank je, ik heb het rijtuig vandaag niet noodig. Begreep ik u goed, dat ge plan badt om naar de stad te gaan, majoor Groene- veld „Om u te dienen, mevrouw vau Bronseveld, en ik wilde probeeren treule van Bronseveld, mede te krijgen. Het zal mij een grootgenot zijn, en haar zal net wat afleiding geven, wil ik hopen." Mevrouw van Bronseveld wendde zich van haar knecht tot haar jongen gast, diejuisthet buis bad verlaten en haar te gemoet kwam. ,,Hebt u een speciale boodschap in Bussum te verrichten vroeg zij. Hij glimlacbte een weinig ondeugend. „Ik moet een oud medaillon, waaraan ik veel waarde hecbt, laten maken", antwoordde bij weer lachende. „U moet niet denken, dat ik bet draag", voegde hij er rustig aan toe, ,,bet is een medaillon, door mijne moeder ge- dragen en daarom hecht ik er waarde aan." i Mag ik het eens zien", vroeg mevrouw van Bronseveld met stijgende nieuwsgierigheid. „Ik mag gaarne oudheden zien, speciaal goud- en zilverwerk." Hendrik Groeneveld stak zijne band in den zak en haalde een klein pakje te voorschijn, ten nadeele van het Christendom, dat zooveel hooger staat dan iedere kerk. Er bestaat bij de vrijzinnigen inderdaad liefde voor de zending, daarop zij de Minister gerust, maar juist tengevolge van die liefde zijn zij tegen o'Cerdracbt van de gouvernementsscholen aan de zending. Door voor goed onderwijs te zorgen vervult de Regeering de goede rol van staatszendelinge. De beer Hugenboltz repliceerde namens den thans in bet buitenland vertoevenden heer Vliegen en zette nader de grieven van de socialisten tegen de zendir.gspolitiek der Regeering uiteen. Wanneer de openbare scholen zullen gegeven worden in banden der zending, zal bet bi]- zonder onderwijs alleen ten goede komen aan de zending. De heer Yan Vlijmen betuigde ook namens andere leden der rechterzijde instemming met bet denkbeeld van den heer Van Karnebeek om hier te lande in te stelieu een College van Bijstand en Advies voor bet Bestuur in Indie. DA beer Scheurer ontkende dat er tusschen hem4 eA} den Minister van Kolonien een afspraak zou"bes^aan omtrent de uitzending van christelijke onderw'ijzers naar Indie. Hij heeft zich alleen op het^/standpunt gesteld dat hij iederen onder- wijzer moest ontraden zicb onder de tegen- woordige condities zich te verbinden bij bet openbaar onderwijs in Indie. Naar zijne meening is van de zending geen reactie te vreezen. De agitatie tegen het Christen dom komt niet voort uit de inlanders, maar wordt door de Europeanen veroorzaakt. Door den heer Bos werd sympathie betuigd met de handelingen der Regeering inzake het vraagstuk der vreemde Oosterlingen. Wat de Minister over de zending beeft gezegd, heeft, naar de meening van den beer Bos, diens positie niet gered. De beer Van Karnebeek, waarschuwende voor- zichtig te zijn met bevoorrechting der Chineezen, drong nader aan op het instellen van een kolonialen Raad. De heer De Savornin Lohman nam het ver- wijt terug dat de heer De Meester zou gespot hebben met de zending. Dat van links beweerd wordt dat bij de rechterzijde de godsdienstvrij- heid niet in goede handen is, moest prikkelend werken, vandaar zijn optreden tegen links. Hij houdt echter vol, dat geen geld van de Chineezen moet worden gebruikt voor den strijd tusschen de Nederlanders onderling. waarin een gouden medaillon met ketting lag. z/Lk denk, dat dit soort in de mode was, toen mijne moeder het droeg." i/Uw moeder moet gestorven zijn, toen u nog zeer jong waart merkte mevrouw van Bronse veld op. hZij stierf niet", antwoordde hij kalm r/zij moet nog leven. Ik hoop bet tenminste. Ik hoop haar nog eens te ontmoeten." ,yHaar te ontmoeten vroeg qjevrouw van Bronseveld op verschrikten toon. ffja, mjjn moeder en vader scheidden van elkaar. Zij schenen het niet best met elkander te kunnen vinden, en zij gingen met weder- zijdsck goedvinden ieder huns weegs. Althans zoo geloof ik, dat het zich heeft toegedragen. Ik was pas twee jaar, toen de scheiding plaats vond. Mijn vader moet haar wel liefgehad hebben, want hij nam dit medaillon mede en ik vond het tusschen zijne persoonlijke bezit- tingen, toen hij stierf. Zijn portret zit er in." ,,Ja zei mevrouw Van Bronseveld, in ge- dachten verdiept. Zij hield het medaillon in de hand en keek hem onderzoekend aan. nZijt gij altijd in Australie geweest Zijt gij daar geboren vroeg zij haastig. Hij vermeed haar blik. //Ik ben mijn heele leven bjjna in Victoria geweest", zei hij ontwijkend. Merkte zij het op Zeker wel, want zij ondervroeg hem nauwkeuriger. //Zijt gij wel eens in Afrika geweest?" //In Afrika Hoe komt u er bij, mevrouw van Bronseveld „Ik dacht het zoo maar", zeide zij. //Gij i De heer Bogaardt kwam op tegen de be- j wering van den heer De Meester, dat de Katho- lieken 40 kiuderen, die door de zendelingen gedoopt waren, zouden hebben herdoopt. Hi] j tartte den heer De Meester dit waar te maken. i De heer Lieftinck interrumpeerde hierop dat zulks gebeurd is met kinderen door den zendeling Wiersma gedoopt, terwijl de heer De Meester vol hield het in een officieel stuk gelezen te hebben. De heer Bogaardt hield vol dat dit absuluut onwaar moet zijn, daar de Katholieken, zooals hij met stemverheffing uitriep, nooit herdoopen. De heer Ter Laan noemde het van den heer Lohman laster, te beweren dat de socialisten het socialisme in de school brengen en zette zijne inzichten op onderwijsgebied in Indie uiteen. Voor de beschuldiging van „laster" werd deze spreker door den Voorzitter tot de orde geroepen. TER NEUZEN, 27 November 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt alsvolgt: Hoogste barometersfaud 773,1 Horta Laagste u 722,9 Lerwick Verwachting: Meest matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Bij het gisteren te Venlo gehou len examen voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zijn o.m. geslaagd de dames F. S. Lansen en M. S. van der Peijl, beiden van Ter Neuzen, en B. J. S. Goor, van Hoek. Ln het maandblad van den Centralen Ge- zondheidsraad over October komt de volgende waarschuwing voor Waarschuwing tegen de aanbiedingen van „The M. A. Winter Co." in Washington (Noord- Amerika.) Herhaaldelijk komen in de dagbladen adver tentien voor, waarin bijverdiensten worden aan- geboden. Zij, die op deze advertentien schrijven, ontvangen dan, met veel omhaal, aanbiedingen om op te treden als verkoopers van een middel (gezegd wordt dat het een geneesmiddel is), dat door de bovengenoemde onderneming wordt in den handel gebracht. Ook andere personen, wier adressen op eenige wijze aan de onder neming zijn bekend geworden, ontvangen soort- gelijke aaubiedingen. hebt mij zoo vaak verteld, dat gij een zwervend leven hebt geleid en Robert vertelde mij, dat hij u eens in uw slaap over Afrika had hooren spreken. U moest er wel bekend zijn. Hendrik Groeneveld keek zeuuwachtig rond. Hij zag naar Paulina, die een eind verder bezig was bloemen te plukken en er al hare aandacht aan scheen te schenken. Toen ant woordde hij openhartig „Wel, mevrouw van Bronseveld, ik wil op- recht zijn. Ja, ik ben in Afrika geweest. Ik heb een zorgvol leven achter mij. Ik was nog zeer jong, ik herinner mij alles maar vaag er van." Hij sprak niet de geheele waarheid en me vrouw van Bronseveld begreep het. „Uw naam is een onbekende naam", zei zij, meer tot zich zelf. Zij vroeg zich af, of hij hare zenuwachtigheid opmerkte. „Toch niet, mevrouw van Bronseveld. Ik heb meermalen menschen van denzelfden naam ontmoet, die in het geheel geen familie van mij waren. Ik wilde ik wilde, dat.ik een beteren naam aan eene vrouw had aan te bieden", zei hij en keek in de richting, waar Paulina stond. Mevrouw van Bronseveld zag dien blik niet, en ook al zou zij hem gezien hebben, zij zou toch de bedoeliug niet begrepen hebben, want zij streed een heftigen, inwendigen strijd. Hare hand trilde. Zou zij nu in het medaillon durven zien Kon zij zich zelf vertrouwen Zij zag weer naar den man aan hare zijde. Zijne oogen waren niet op haar, maar op hare dochter gericht, en in de zekerheid, dat De Centrale Gezondheidsraad meent te moeten waarschuwen tegen het ingaan op deze aan biedingen. Uit een onderzoek, dat de Raad in bet daarvoor aangewezen Rijkslaboratorium deed verrichten is gebleken, dat het zoogenaamde geneesmiddel, hoogdravend genoemd //Natuurlijke Gezondheidsbersteller", of soms ook wel //Nal- ther" slechts een tot tabletten samengeperst en met een laagje suiker omgeven mengsel van laxeermiddelen is. Daaromtrent zijn er, die als gevaarlijk worden beschouwd en waarvan de verkoop in het klein, voor geneeskundig gebruik, dan ook bij de wet aan onbevoegden verboden is. Wie dus die verkoop op zich neemt, ver- koopt niet alleen een waardeloos middel, maar stelt zich bovendien aan eene strafvervolging bloot. Hoek, 26 Nov. Heden herdacht de vereeni- ging ,/Doelmatige Samenwerking" alhier, in een versierde zaal, haar 25jarig bestaan. Er werden vele toespraken gehouden, waarbij in het bijzonder werd herdacht de secretaris, de heer L. Kiel, de eenige die van af de oprichting voortdurend deel maakte van het Bestuur. ler erkenniug van zijne vele en trouwe diensten aan de vereeniging werd hem een souvenir aangeboden. Vervolgens werd rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat in het afgeloopen jaar is ontvangen 56,596,72 en uitgegeven 56,412,331/,, alzoo een goed slot van 157,387,. Met bijna algemeene stemmen werden tot bestuursleden herkozen de heeren F. W. Dekker en K. Pladdet. Onder eene vroolijke stemming ging de ver gadering uiteen. Zaamslag. Heden hield de vereeniging „In 't belang der landbouwers" hare gewone alge meene jaarlijksche vergadering in hetlogement bij C. P. de Regt. De rekening door den penningmeester bedroeg aan ontvangsten f 108,475,92 en uitgaven 107,886,025, goed slot 589,895. Het aantal leden bedraagt 95. Aangekocht werd 14200 K.G. lijnkoek, 540400 K.G. superphosphaat, 14900 K.G. Ihomasphos- phaat, 168400 K.G. chilisalpeter, 330 K.G. Brabantsch rood klaverzaad, 471300 K.G. am- moniak-superphosphaat, 14720 K.G. mais, 12000 K.G. kainiet, 1750 K.G. wikken, 17 hectoliter Mansholt haver, 17 hectoliter erwten, 9 hecto liter Svalofs zege haver, 1 hectoliter concordia zij niet werd bespied, opende zij het medaillon en bekeek het portret, dat de beeltenis van zijn vader moest zijn. Alles draaide met haar rond, want, wat zij half gehoopt en half gevreesd had, werd bewaarheid het was de gelijkenis van Jacob Groeneveld, haar eersten echtgenoot. Het medaillon ontgleed aan hare vingers en juist toen zij voornemens was te bukken om het op te rapen, voorkwam Hendrik Groene veld haar lachende. Zij boog zich haastig over hem heen en keek in zijn hals. En waarschijnlijk zag zij, wat zij gewenscht had te zien, want toen zij zich oprichtte, vertoonde haar gelaat sporen van hevige ont- roering. Zij huiverde en moest zich geweld aan doen om te blijven staan en niet in elkander te zinken. z/Is u niet wel, mevrouw Van Bronseveld? Zal ik u naar huis brengen klonk plotseling Hendrik Groeneveld's stem haar in de ooren. Zij schudde het hoofd en glimlachte ge- dworigen. Neen, neen. Ik voelde mij heel wel. Ik was maar wat duizelig. Ik hoop dat het me daillon niet beschadigd is ,,0, neen, in het minst niet. Ik draag het altijd bij mij, waar ik ook ga. Ik heb altijd nog een stille hoop, dat ik eens op dit wereld- rond mijne moeder zal vinden, en dan zal zij mij door het medaillon herkennen. (Wordt vervolgd). SEFZEASCHE 01 RAIT. Uit blad veiseliljnt Haandag-, Woenidag- en Vrijdafravonit, atigezonderd op Feeitdagen blj de Firtna I*. Jf. VIS MB lASBll, te SPe» Ie«ien. Bnrgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat van de geldleening aangegaan in 1904, groot 3500, bestaande in 14 aandeelen van 250,is uitgeloot So. 3 (twee) welk aandeel vanaf 1 Januari 1913 betaalbaar is gesteld ten kantore van den Gemeente- Ontvanger. Ter Neuzen, 25 November 1912. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. HDIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secrelaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1