A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaasderen. Cacao No 5845. Dinsdag 26 November 1912. 52e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie inaanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. B B directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave TER NEUZEN, 25 November 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 774,2 Stornoway Laagste ,t 731,3 Thorsharn. YerwachtingStormachtige tot krachtige meest Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar- bewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Naar we vernemen heeft de heer G. Goossen, in de raadsvergadering van jl. Donderdag, hoe- wel niet tot de sollicitanten behoorende, benoemd tot onderwijzer bij het herhalingsonderwijs aan school A alhier, deze benoeming aangenomen. Tot klokkenist voor het torenuurwerk der Ned. Herv. kerk alhier, is benoemd de beer J. van Sprang alhier. Bij het te Venlo gehouden examen voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zijn o. m. geslaagd de dames J. C. de Klerk van Cadzand, M. de Muijnck van Groede en J. S. van de Sande van IJzendijVe. Zaamslag. Tot prediktfnt bij de Christelijke Gereformeerde gemeente alhier is beroepen Ds. H. Zuidema vati Nieuw Pgjiela. Hulst. In de Zaterdag alhier gehouden raadszitting werd benoemd tot hoofd der open- bare school de heer A. J. D'Haens te Hulst, met 9 van de 10 stemmen. 1 stem was uit- gebrhcht op den heer P. K. Wijnen, onderwijzer te Steenbergen. Nog stond op de voordracht de heer H. B. van der Krabben, hoofd der school te Ankeren. RECHTSZAKEN. Door verschillende omstandigheden was het ons niet mogelijk het gewone verslag van de terechtzetting der rechtbank te Middelburg van jl. Vrijdag op te nemen. Wij ontleenen daaromtrent thans aan het verslag der Middelb. Crt. het volgende De eerste zaak die voorkwam, was tegen J. d. Y. en E. d. M., beiden wonende te Clinge. In de vorige maand waren ze ter gelegenheid van een kermis 's avonds in de herberg. Met hen was daar A. de Witte uit St. Jansteen. Beide beklaagden, veel jonger dan de Witte, gingen met dezen uit de herberg. In een donker steegje gekomen vielen ze beiden op de Witte aan en gooiden hem op den grond. De W itte zeide dat de M. hem vasthield, terwijl de V. hem beroofde van zijn portemon- naie, waarin ongeveer 3. Terwijl ze hem vasthielden, voegde de M. hem toe, dat hij zich stil moest houden daar hij hem anders zou afmaken. Getuige geloofde in deze bedreiging en hield zich stil. Nadat beklaagde hem van zijn portemonnaie hadden beroofd, werd De Witte nog mishandeld ook. De M. wierp alle schuld van zich op de V. Deze had geslagen en misschien ook de porte monnaie genomen, maar hij had niets gedaan. De V. erkende dat hij De Witte had geslagen, maar ontkende den diefstal beslist. Het O. M. acbtte de schuld van den eersten beklaagde bewezen door de verklaring van den hoofdgetuige. Spreker wees er evenwel op, dat slechts weinig schuld van dezen getuige is kunnen bewezen worden. Wat betreft°den tweeden getuige, van deze is de mishandeling bewezen, evenwel geen diefstal. Spreker eischte tegen elk der beklaagden 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Zaayer wees op het ge- ringe van de bewijzen. Er is slechts een persoon, namelijk de mishandelde, die directe getuigenissen kan afleggen. PI. geloofde niet dat op deze gronden ver- oordeeling zou kunnen volgen. De rechtbank, overwegende dat er geen gronden zjjn om bekl., welke beiden alhier gedetineerd waren, nog langer in arrest te houden, beval hun vrijlating. Vervolgens kwamen voor D. F., 18 j., en G. d. W., 17 j., beiden wonend te Axel en beschuldigd van mishandeling. Elken dag wordt RONA meer grwaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan me' gerustheld door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Veien bebben dit reeds door ervaring geleerd. Op 19 October ontmoette hen getuige J. Wisse. De eerste beklaagde begon met Wisse ruzie te maken, omdat deze hem op de Zaarn- slagsche kermis had afgeranseld. 't Slot van de besprekingen was dat de beide jongelui Wisse aan vielen en hem schopten en sloegen. Ze ontkenden dit gedaan te hebben. Evenwel hadden J. M. Wisse en A. J. van Hoorn beiden de mishandeling zien plegen. Eisch tegen den eersten beklaagden 10 boete of 10 dagen hechtenis tegen den twee den f 7 boete of 14 dagen tuchtschool. D. d. K., 25 jaar, wonende te Ter Neuzen, werd beschuldigd van beleediging. Omstreeks 12 September plaatste hij een advertentie in de Ter Neuzensche Courant, waardoor M. de Bruijne zich beleedigd en zijn zaken benadeeld achtte. Getuige I. van de Sande, uitgever der Ter Neu zensche Courant, deed de gewone verklaring dat de advertentie in een algemeen verspreid nummer was geplaatst. Na eenige dagen werd een deel der advertentie ingetrokken. Beklaagde is penningmeester van ^Algemeen Belang te Ter Neuzen. Deze vereeniging be- trok voeder van een zekere samenstelling van De Bruijne. Een monster daarvan werd opge- zonden naar Goes en bleek bij keuring niet van de vereischte samenstelling te zijn. Daarom zeide beklaagde, achtte hij zich voor Algemeen Belang verplicht boveugenoemde advertentie te plaatsen. 't Lag niet in zijn be- doeling De Bruijne daarmee te treffen, wiens naam in de advertentie niet werd genoemd, De Bruijne zelf zeide, het voer niet te hebben onderzocht. Het O. M. achtte beklaagde schuldig en eischte f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Adriaanse zeide niet ver- wonderd te zijn dat het O. M. dezen eisch deed, nu hij toch eenmaal beklaagde vervolgd had. Maar de rechtbank zal beklaagde niet veroor- deelen. Als men de zaak goed besehouwt moet men toch den indruk krijgen, dat 't niet in de be- doeling van beklaagde heeft gelegen te willen beleedigen, beklaagde was nog slechts kort penningmeester van /Algemeen Belang". Hij wist nog niet goed hoe in dergelijke zaken op te treden, was verontwaardigd en dacht 't best te doen door te adverteeren. Er is niet bewezen dat oeklaagde heeft willen beleedigen en dan kan hij ook niet veroordeeld worden. A. L., 45 jaar oud, werd 17 October door den agent Daanse op den spoorweg te Ter Neuzen aangetroffen met een groote zak, die met steenkolen gevuld bleek te zijn. De kolen blekenjafkomstig van een lading ,,nootjeskolen" die men in de buurt juist loste. Beklaagde bekende dat hij de kolen genomen had. Ze hadden in den omtrek van de losplaats gelegen en hij had gedacht dat hij ze daar wel mocht bijeenzoeken en meenemen. Het O. M. eischte f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. J. M., 25 jaar oud, scharenslijper, wasjjop 21 October te Ter Neuzen. Hij kreeg het daar te kwaad met de politiemannen Yan Doorn en Trijsburg. Beklaagde wierp;, deze mannen een menigte beleedigende woorden naar 't hoofd. Beklaagde was niet verschenen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Waenadag. en VriJiIxuHvonilnttgez«nderd op Feeufdageo bij de ftima P. Jf. VIM UK IASDR. te ®«f Meemeo. Vergadering van Donderdag 21 November 1912. Aroorzitter de heer J. Iluizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Wieland, Moggre, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, De Bruijne. Eijke, Donze en Van Borssum Waalkes. (V E R V O L G). 13. Voorstel tot instelling van een vaste commissie van bijstand. De Voorzitter deelt mede dat het Burg, en Weth. wen- schelijk voorgekomen is eene vaste commissie van bijstand in te steHen, overeenkomstig art. 54, alinea 2 3 der Gemeentewet, ter vervanging van de tbans bestaande Commissie van Fabricage. De ervaring heeft geleerd dat de regeling betreffende de samenstelling dier commissie niet meer voldeed aan de eischen van den tegenwoordigen tijd en een der leden van de commissie heeft dan ook verzocht eene nieuwe reveling voor te bereiden. De heer Waalkes meent zijn dank te moeten uitspreken voor den bekwamen spoed waarmede aan zijn verzoek te dezen opzichte is voldaan. Het voorstel tot het instellen eener Commissie van bij stand, onder intrekking van het raadsbesluit van 30 Januari 1885, tot instelling eener Commissie van Fabricage wordt aangenomen z. h. s. Daarna wordt overgegaan tot de behandeling van eene Aerordening, regelende de samenstelling en de werkkring der Commissie van Bijstand in het beheer en onderhoud der Plaatselijke werken en eigendommen. Art. 1 bepaalt dat de Commissie zal bestaan uit 3 leden en dat een lid van het college van Burg, en Weth. als voorzitter fungeert. De Commissie kan worden aange- haald onder den naam ((Commissie van Bijstand". Art. 2 schrijft voor dat de leden elk jaar in de maand December door den Raad worden benoemd. Tusschentijds openvallende plaatsen worden zoo spoedig mogelijk vervuld. Art. 3. Zij wordt bijgestaan door den Secretaris der gemeente of een der arnbtenaren van de secretarie, door den Burgemeester aan te wijzen. Art. 4. Zij vergadert gewoonlijk eens in de maand en verder zoo dikwijls de Voorzitter of de meerderheid der Commissie dit noodig oordeelt. Art. 5. Zij dient Burg, en Weth., zoo dikwijls dezen het nuttig en noodig oordeelen, van bijstand, in hetgeen hun is opgedragen in art. 179 litt. G H der Gemeente wet en in het bijzonder, bij de daarstelling of vernieuwing van belangrijke gemeente werken. Art. 6. Zij deelt ten alien tijde, omtrent alle plaatselijke werken en eigendommen der Gemeente, aan Burg, en Weth. zoodanige opmerkingen mede en doet verder, ten dezen aanzien aan hen al zulke voorstellen, als zij noodig oordeelt. Art. 7. Zij is bevoegd om de arnbtenaren die bij de Plaatselijke werken der gemeente aangesteld zijn, voor zich te ontbieden en van hen alle inlichtingen over zaken, deze werken betrelfende, te vorderen. Zij heeft ten alien tijde toegang tot de lokalen en magazijnen der Fabricage. Art. 8. Zoo dikwijls Burg, en Weth. dit noodig oor deelen of twee leden der Commissie zulks mochten ver- langen wordt een vereenigde vergadering gehouden. De heer Waalkes stelt voor in art. 5 nevens de letters g en h van art. 179 der gemeentewet ook aan te halen letter i. daar dit z. i. juist een der voornaamste werkzaam- heden is der commissie, nl. het vaststellen der plans en voorwaarden van aanbesteding der werken en loverantien, ten behoove der gemeente te doen, wier vaststelling de Raad niet aan zich voorbehield. Voorts zou hij het gewenscht achten dat in art. .5 niet werden aangehaald de letters der gemeentewet, maar dat de inhoud zooals die in de wet staat zelf werd overgenomen. De Aroorzitter geeft te kennen dat er geen bezwaar kan zijn om het voorstel van den heer AVaalkes over te nemen tot uitbreiding van art. 5 met de letter i van art 179 der gemeentewet, maar hij ontraad de letterlijke opneming van den inhoud, daar de verwijzing naar de artt. der ge meentewet in alle verordeningen gebruikelijk is en men geacht moet worden deze te kennen. De heer Waalkes zag liever de inhoud opgenomen daar hij dit gemakkelijker acht, dan heeft men niet altijd de gemeentewet na te zien en die heeft men ook niet altijd bij de hand. De Voorzitter merkt op dat degenen die er mede te maken hebben geacht moeten worden de bepalingen der wet te kennen. De heer Drost ziet er ook een verklaring van onkunde der betrokkenen in, als men den inhoud der arikels in de verordening ging overnemen. Nadat de heer Waalkes heeft verklaard genoegente nemen met de aanvulling van het art. door opname van de letter i, wordt art. 5, evenals alle andere artikels en de geheele verordening zonder verdere discussie of stemming goedgekeurd. 14. Af- en overschrijving in de begrooting voor 1912. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor in de begrooting voor 1912 hoofdstuk 14, art. 2 »Gedingen en rechtskundig onderzoek" uitgetrokken op f 50, te ver- hoogen met f 5, af te schrijven van hoofdstuk 15, art. 2 »Bedrag dat zonder nadere machtiging van Gedep. Staten kan worden gebruibt tot overschrijving. Deze af- en overschrijving is noodig ter voldoening eener vordering van Mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, ten bedrage van f 54,36, voor een door hem geformeerd concessie-rapport. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. 15. Voorstel nopens de uitgifte van gemeentegronden in erfpacht, De Voorzitter stelt aan de orde het voorstel van Burg, en Weth. betrelfende de van wege de gemeente in erfpacht gegeven gronden, naar aanleiding van het door de daartoe door de Commissie uit den Raad uitgebrachte rapport, medegedeeld in de vorige vergadering, waarin zoowel de minderheid als de meerderheid van haar gevoelen deed blijken. Het voorstel luidt als volgt lo. houders van het recht van erfpacht op gemeente gronden in de gelegenheid te stellen deze gronden tegen een nader overeen te komen prijs ih eigendom te verkrijgen; 2°. genoemd college uit te noodigen bij een in te dienen voorstel omtrent de uitgifte in erfpacht van gemeente gronden in acht te nemen, dat a. de uitgifte zal geschieden voor een termijn van 75 jaar tegen een voor elk perceel vast te stellen canon; b. deze canon om de 25 jaar zal worden herzien; c. aan de houders van het erfpachtsrecht van af 1 Januari '1914 gelegenheid wordt gegeven, den grond waarop het recht zal rusten in eigendom te verkrijgen tegen een prijs gelijk aan 25 maal het verschuldigde recht van erfpacht. De heer Dees zou, in verband met het gevorderde uur en het andere werk dat nog moet afgedaan worden, deze zaak gaarne nog eens aanhouden. De Voorzitter zal zich tegen uitstel niet verzetten, wanneer blijkt dat er in de vergadering een strooming voor uitstel is, maar hij meent er toch op te moeten wijzen dat de kwestie vrijwel rijp voor behandeling is en dat de Raad toch zeker wel een uitspraak zou kunnen doen omtrent de hoofdzaak, opdat Burg, en Weth. dan weten hoe ze de zaak verder in details moeten voorbereiden, waarmede toch allicht ook nog een maand of drie gemoeid zal zijn. De heer Eijke verklaart tegen afkoop te zijn; hij acht hetgeen van de erfpachten ontvangen wordt een mooie vaste post op de begrooting. Over het algemeen wordt dat zoo ingezien door de bezitters van in erfpacht uitge- geven gronden. Hem is uit zijne ervaring bekend, dat ook tal van polders gronden in erfpacht uitgeven en dat er velen zouden zijn die gaarne het recht van erfpacht wilden afkoopen als er de gelegenheid voor werd open- gesteld. Dat dit niet wordt gegeven, bewijst, dat men het beter acht, de eigendommen te behouden, en voortdurend het erfpacht te innen. De heer Waalkes wijst er op, dat hier een belangrijke zaak op het tapijt komt. Er wordt een voorstel gedaan om de gebruikers van erfpachtsgronden in de gelegenheid te stellen die af te koopen. Hij acht dat een zeer rnoei- lijke zaak, want, hoe moet men die gronden gaan sc.hatten Men meent dat dit niet moet geschieden overeenkomstig den toestand waarin de gronden thans verkeeren, en daar is wat voor te zeggen, omdat ze in den loop der jaren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1