Gemengde berichten. Buitenland. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Haemorrhoiden. Laatste Berichten. BURGEBLIJKEN STAND. Handelsberichten. Donderdag zou te Borssele met klokslag een des namiddags, de plechtige eerste-steen- legging plaats hebben van de te bouwen be- waarschool der Ned. Herv. kerk. Door modder- wegen en onder regenbuien was de content der gemeente van een paar uur ver komen fietsen, om de plechtigheid te verrichten. De ouder- lingen^ en diakenen, zij kadden het beloofd, daarbij tegenwoordig te zijn. Toen de predikant echter op den bepaalden tijd op het terrein kwam waar zich behalve de bouwlieden nog enkeie nieuwsgierigen bevonden, bleek geen enkel kerkeraadslid aanwezig. Er werd vergeefs naar hen gezocht in consistoriekamer en kerk en na een tijd wachten zei de domine, dat hij weigerde te doen, wat hij den aannemer beloofd had. De eerste steen werd dus niet gelegd. Het gebouw* zal er nu toch wel komen en zeker zou 't niet onaardig zijn in den gevel der school in plaats, van een steen met den naam van den eersten-steenlegger, er een te plaatsen, waarin gebeiteld Beloven en houden Past jongen en ouden. (Midd. Crt.) Een aardig broodje In den Gelderschen Achterhoek bestaat nog het gebruik, dat ken- nissen bij de geboorte van een kind een krenten- brood voor de moeder zenden. Daarbij bestaat een wedijver om de grootste te geven. Deze week bakte de bakker te Hennepe te Varsseveld cen krentenbrood, dat 75 pond woog en 2 meters lang was. (H. Crt.) De marinier-deserteur van Nieuwediep, die Woensdag te Naarden--Bussum aan zijn bewakers wist te ontkomen en er van door te gaan, is te Hilversum opnieuw gearresteerd. De sergeant aan wiens geleide hij Woensdag wist te ontkomen, ontmoette den deserteur toe- vallig. Tkans is de man te Naarden in hech- tenis gesteld. (Haagsche Crt-.) Voor de verleiding bezweken. Een 13jarige loopjongen die bij een Rotterdamsche firma 300 moest ontvangen, inde door eeri abuis van den kassier duizend gulden te veel, De jongen behield het geld. Daar het abuis spoedig werd ontdekt, ontbood men den jongen die eerst ontkende maar later bij de politie door de mand viel en de f 1000 ter hand stelde. Presentie-geld. De Rotterdamsche raad heeft thans met 23 tegen 15 stemmen besloten presentie-geld voor raadsleden toe te kennen. In 1908 werd dit voorstel verworpen. Voor de scheepvaart is te Rotterdam door den raad een belangrijk voorstel aange- nomen de doortrekking van de Admiraliteitskade tot Bosland. Onkosten 290.000 Om onder dak te komen ging te Delft een 69jarige man, die anders niet wist hoe hij den winter moest door maken, bedelen. Hij werd door de politie opgenomen, en nu zal het rijk wel voor hem zorgen door opzending naar een werkinrichting. Te Amsterdam achtte een beschonken man het maar het best zijn roes uit te slapen in het ,,spekhok schrijft de Tel. Hij wendde zich daarvoor tot een politiebureau, maar vond de deur gesloten. Toen legde hij zich voor de deur daarvan te slapen. De inmiddels gewaar- schuwde politie kwam ondertusschen ter plaatse en hielp hem om aan zijn verlangen te voldoen. Zulke gemakkelijke arrestanten treft men niet dikwijls aan. Vrijdagnamiddag is de 37jarige vrouw B. uit Doesburg, die haar man eten wilde brengen, op den Dremptschen dijk door de Geldersche stoomtram overreden en gedood. (N. R. Ct.) Omtrent het ongeluk te Bergen op Zoom", waarvan wij Vrijdag onder /Laatste Berichten" melding maakten, meldt het ,,Hbl." nog de volgende bijzonderheden Hoewel het gewelf op een hoogte van pl.m. 18 meter niet plotseling maar betrekkelijk ge- leidelijk naar beneden kwam, de stengels in elkaar drukkende, was er voor de armemenschen geen gelegenheid meer om zich te redden en werden zij onder het neerstortende puin be- dolven. Een vijftal kameraden, die in de na- bijheid aan het werk waren, waarschuwden onmiddellijk de overige werklieden en aanstonds toog men aan het werk om te redden wat er nog te redden viel. Zij slaagden erin hun kameraden uit hun benarden toestand te ver- lossen en in de directiekeet onder te brengen. Op het terrein waren zeer spoedig aanwezig pastoor Dorens en kapelaan Goossens. Beiden verleenden den slaehtoffers geestelijken bijstand. De geneeskundigen Thiel, Reuss en Koeberg stelden alles in het werk om hulp te verleenen. Een viertal brancards uit het militaire hospitaal en het Burgerlijke Gasthuis, begeleid door de Eerwaarde zusters, werden voor het vervoer der gewonden naar het terrein gebracht. Een groote menigte verdrong zich in de nabijheid van het tooneel van de ramp. Des- kundigen verkeeren alien in twijfel omtrent de oorzaak van het ongeluk. Men is het er over eens, dat er beslist geen sprake kan zijn van zorgeloosheid. Alles werd in den toestand ge- houden zooals het was dadelijk na het ongeluk, tot dat de justitie ter plaatse zal zijn. De vereeniging ,/Onze Vloot", neemt, naar men aan de //Tel." schrijft, een nieuw propaganda- middel te baat, het sluitzegel. Blijkens de ver- melding op den omslag van elk boekje, waarin 25 zegels aan het publiek worden aangeboden a 4 cents per stuk, hebben de eerste 100.000 sluitzegels de pers verlaten. Op de vlootzegels ziet men het oude admiraal- schip van de Ruyter, „De zeven Provincien" en het tegenwoordige pantserschip van dien naam. Tusschen enkeie jongens uit Daarle, die te Wierden de St. Maartensmarkt bezochten, en personen uit woonwagens, behoorende tot het zg. circus //Carpani", is hevig gevochten. De jongens uit Daarle werden naar de z/Zwolsche Ct." meedeelt met een sabel en een stok geslagen, een hunner werd met een pistool beschoten. Drie hagelkorrels waren tot in het vel doorgedrongen. De getroffene kon, na te Wierden te zijn onderzocht, des avonds naar zijn woonplaats terugkeeren. In tegenwoordigbeid van den burgemeester werden de personen door marechaussee en politie uit den woonwagen verwijderd en een hunner in verzekerde bewaring gesteld. Rechter-beul. z/Het Huisgezin" schrijft: Naar wij vernemen, wordt in het ontwerp- program der christelijk-sociale partij het recht der overheid uitgesproken om aan burgers, ter strafoefening het leven te ontneihen. z/De doodstraf worde echter alleen hersteld, zoo de rechters zelf deze doodstraf ten uitvoer brengen." Dit is geen aardigheid het staat zoo in het ontwerpprogram. Wij zijn voorstander van de wederinvoering der doodstraf, maar onder het boven aange- geven beding zouden wij ze toch niet wenschen. Vooreerst lacht ons de dubbele functie van rechter-beul niet toe, zoo min als bij v. die van rechter-cipier het zou doen. En op de tweede plaats mag, als over iemand de doodstraf is uitgesproken, de voltrekking van het vonnis niet afhankelijk worden gesteld van de vraag, of de rechter al dan niet bereid is den misdadiger op te hangen of het hoofd af te slaan. Een der Limburgsche kerkdieven aange- houden. Het is den veldwachter uit Schinnen en drie marechaussees gelukt een der kerkdieven, die zoo langen tijd het zuiden van Limburg onveilig maakten, in hechtenis te nemen. De L. K. verneemt hieromtrent 't volgende De beruchte kerkdief C. werd reeds lang gezocht door rijks- en gemeentepolitie. Hij wordt verdacht van den diefstal met braak in de pastorie te Voerendaal, alwaar 1200 ont- vreemd werd. Verder wordt hij verdacht van de verschillende kerkdiefstallen in den omtrek gepleegd. Veldwachter Jansen vernam, dat er te Heggen, een gehucht nabij het station Schinnen gelegen, iemand op een hooizolder lag te slapen en men vermoedde dat het C. was. De veldwachter ging dadelijk naar het station om hulp. In een binnenkomenden trein zaten twee marechaussees van de brigade Hoensbroek en een van Nieuwenhagen, op weg naar den verbandcursus te Roermonddezen gingen dadelijk mede om de zaak te onderzoeken. Op den hooizolder vond men een persoon, slapend, met den revolver in de vuist en al spoedig merkte de politie met C. te doen te hebben. C. werd gegrepen en in verzekerde bewaring gebracht. Zooals wij vernemen, heeft C. reeds bekend dat hij den diefstal met braak gepleegd heeft bij den pastoor te Voerendaal, en ook de dader is van den kerkdiefstal te Sweijkhuizen. C. was nog in het bezit van 70 centen. Waar hij het andere geld gelaten heeft is een raadsel. Hij is naar Heerlen gevoerd. Burgemeester's ontslag De burgemeester van Westerbork sprak volgens de Asser Ct. in de jongste raads- zitting de volgende woorden //Mijne heeren Als slot dezer vergadering het volgendeWaar de verstandhouding tus schen u en mij thans zoover beneden peil is gedaald, dat eendrachtig samenwerken niet meer denkbaar is, wensch ik, hoewel geenszins over- tuigd, hiermede in het beiang der gemeente en der meerderheid barer bevolking te handelen, na ernstige overweging aan dezen treurigen toestand een einde te zien gemaakt. Teneinde nu uw geacht college ruimschoots tijd te laten, bij de hooge Regeering, alle mogeiijke stappen te doen voor een opvolger, uw college waardig en u, mijne heeren, tevens zooveel mogelijk den schok mijnereventueeleherbenoemingtebesparen, deel ik u thans reeds mede, dat ik voornemens ben, Hare Majesteit de Koningin te verzoeken, mij met ingang van 1 Mei 1913 van mijn taak te ontheffen. En hiermede, mijne heeren, sluit ik deze vergadering. De berichten omtrent het aanknoopen van onderhandelingen over het sluiten van vrede, ingeleid door een wapenstilstand, kregen meer en meer bevestiging. Er worden zelf's al voor- waarden gepubliceerd, waaronder Turkije bereid zou zijn den vrede te aanvaarden. Ondertusschen wordt ook gemeld dat de positie der Bulgaren de laatste dagen niet verbeterd is en dat het wel eens zou kunnen blijken dat de Turken een weinig te vlug waren geweest met het vragen om aanknoopen van vredesonderhande- lingen. Assen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een zekere S. M. A. Porsma een moord- aanslag gepleegd op de 19jarige Popken, door haar met een mes in den linkerschouder achter het sleutelbeen te steken. Zij werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Haar toestand is ernstig. De dader werd gearresteerd. Groniugen. Hedenmorgen om 81/2 uur heeft de 23jarige schoenmaker W. F Schrekker een moordaanslag gepleegd ten huize van de wed. Lynweber, in de Jozef Israelstraat, op de dienst- bode Jansje van der Horn, tot wie hij in liefdes- betrekking stond. Het meisje schijnt de be- trekking te hebben afgebroken, waarop de dader hedenmorgen aanbelde, en zijne vroegere ver- loofde, toen zij de deur opendeed, met een mes eene snede in de borst toebracht, waarna hij ook zichzelf eene wonde toebracht. Het meisje werd per brancard naar het aca- demisch ziekenhuis gebracht. Haar toestand is redelijk, die van den dader ernstig. Parijs. De Turksche avondbladen deelen mede dat de Turksche troepen eene schitterende overwinning hebben behaald bij de Tsjatzald- zjalinie. De linkervleugel der Bulgaren werd vernietigd, terwijl de rechtervleugel werd iu- gesloten. 8000 Bulgaren zijn gevangen ge- nomen en 3000 Bulgaren zijn naar Konstantinopel gevoerd. Vele kanonnen zijn buitgemaakt. Uit Monastir wordt gemeld, dat de Grieken die Kirlider bezaten eveneens door de Turken zijn verslagen. Weenen. De ochtendbladen bevestigen de voor Turkije gunstige oorlogsberichten. Konstantinopel. Aan bet Handelsblad wordt van gisteren gemeld dat 50 procent der cholera- lijders aan de ziekte bezweken. 3000 zieken zijn naar San Stefano overge- bracht, waar zij 23 uren zonder voedsel waren. Boekarest. Aan bet Handelsblad wordt al- daar gemeld dat de aanblik der choleralijders in de streek van Hademkeui verschrikkelijker is dan dien van de slagvelden te Loele Bourgas en Kirkilisse na de bloedige veldslagen. De wagens moeten de straten der stad vermijden omdat deze geen doortocht verleenen door 'de lijken die overal verspreid liggen. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag G E N. Yoorm. Nam. 19 November 10.2 10.34 20 10.59 11.22 21 n 11.43 22 0.2 12.21 23 0.39 12.56 24 1.13 1.30 25 r 1.48 2.6 Rotterdam, 18 November. Binnenl. Granen. Behalve Tarwe, welke prijshoudend werd verkocht, waren overige graan- soorten niet ruim aanwezig. Erwten en Boonen alsvoren. Meel. Kalm gestemd. In verband met grootere aanvoeren van Amerik. meel is er weinig vraag naar loco meel. Roggebloem vast. Men noteert: Jarige Tarwe per hectoliter 8,75 a 9,50 Nieuwe Tarwe, goede 8,25 f 9,afwijkende /6,—a/7,50; Essex per 100 kilo vana'f 11,25 a 12,25 Wilhelmina puike /ll,— a /ll,60 overige soorten /8,— a 10,Rogge per hectol. 6,— a 7, en per 100 kilo 9,— a 9,25; Wintergerst per hectol. 6,a /6,25; Zomergerst /5,60 a 5,80. Chevalier 7,a 7,25; Gerst per 100 kilo 11,a 11,75 Chevalier 12,50 a 13,50 en extra zware tjaarboven. Haver per hectol. lange 5,a 5,25 dikke 6,50 a 6,75; Goede Haver per 100 kilo 10,a 12,50 afwijkende 8,— a /8,50 Paardenboouen 7,75 a 8,50 Witte Boonen 13,a 16,— Bruine Boonen 12.a 15,Kookerwten 12,50 a 16, gewone groene 9,a 11,Voeder- soorten 8,a 8,25 Kanariezaad 12,oO a 15,en per 100 kilo 21,a 22,50. Buitenl. Granen. Verleden week was Tarwe lusteloos en traag. La Plata oogst is gunstig. In Rogge ging weinig om. Ma'is lager. Gerst zeer stil. Grutten vaster. Tarwe per 2400 kilo 210 a 240 Rogge pej 2100 kilo; Helena 195 Taganrog /185 Gerst Zwarte Zee 169 Mais La Plata 131 Odessa 152Mixed stoomend 135 per 2000 kilo; Boekweit 190 dito Grutten 252 per 2100 kilo Haver Libau 8,per 100 kilo. Canada Voertarwe 6,50 per 80 kilo. Meel. Prima inl. en prima Belgisch 13,50 a 14,25 le soort inl. en le Belg. 13, a 13,50Zeeuwsche Tarwebloem patent 13,— a 13,50 Ongebuild 12,50 a 13,prima Duitsch patent 13,a 14,25extra puik Hongaarsch 20,— a 21,Middelsoorten 18,a 20,50^ prima Amerik. patent 14,a 14,50 le soort 13,— a 13,752e soort Bakers /12,25 a 12,75 Roggebloem /10,25a/ll,50 per 100 kilo. Runderprijzen 72 a 85; Ossen 70 a 83; Stieren 66 a 74; Kalveren 100 a 120; Schapen 54 a 64; Varkens 59 a 65licht soort 54 a 58 cents per kilo. Melkkoeien 160 a 280 Kalfkoeien 170 a 310 Stieren 140 a 290 Vaarzen 125 a 170 Pinken /95 a 110 vette kalveren 70 a 100fokkalveren 18 a 23 nuchtere 12 a 16 Biggen 11 a 15 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 2,25 a 2,75dito Bonte 2,25 a 2,50 Brielsche Kralen 4,a 4,25 Bravo's 2,50 a 2,75; Eigenheimers goede 2,25 a 2,50 Mindere 1,50 a 1,75 per mud. Boterprijzen in vaten 56 a 63, stukken van kilo gemiddeld 85 cent. Zoetemefksche kaas 29,a 33,50 per 50 kilo. Leidsche kaas le soort 26,— a 28,mindere 21,a 23, Zeeuwsche eieren 6,a 6,50 Veilingseieren 7,a 7,50 Kleine en Buitenl. 5,per 100 stuks. V1 a s. Blauwe 2,60 a 3,Wit Zeeuwsch 2,40 per steen. Zeeuwsch Ajuin per baal 0,80 a 0,85. Lijnzaad flauw. Voer 15,a 6,50 Zaai 17,50 a 18,—. Karwijzaad 16,a 16,25 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo /13,50Antwerpen 23/3 fr., per kan 9 a 9/3 cent. Java-koffie in balen gewone soorten 54 cents. Prima Santos 45 per x/2 kilo. Den 27sten November veiling te Amsterdam. B eet w or t e 1 - suiker 116/16. Geraffineerde kalm 1A3/^. Ter Neuzen, 18 November. Boter per x/2 K.G. 0,65. Antwerpen, 16 November. Chilisalpeter vast; Loco fr. 27,70, per Dec./ Jan. fr. 27,80, per Febr. fr. 28,—per Maart/ April fr. 28,25. Positie der Stoomschepen. Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoon- lijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, sterk prikkelende purgeermiddelen, enz., en zij werken door de vreeselijke jeuk en stekende pijn zeer nadeelig op het humeur van den lijder. Dikwijls worden zij veronachtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedingen, verzwering, enz. Foster's Zalf heeft vanaf de eerste aanwen- ding een wonderlijk verzachtenden en heelenden invloed. Een geschikt dieet en nauwkeurige opvolging van de gebruiksaanwijzing, welke iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Overbeeke— Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a 1,75 per doos. Ter Xenien, Huwelijksaangiften. 15 Nov. Machiel Hamelink, oud 27 j., jm. en Adriana Neeltje Harms, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Nov. Jozias Herrebout, oud 24 j., jm. en Catharina Cornelia Jacoba van der Molen, oud 25 j., jd. 14 Nov. Adrianus Karel Marinus Meertens, oud 34 j., jm. en Pieternella Schippers, oud 26 j., jd. Geboorten. 10 Nov. Sophia Maria Anna, d. van Frederik Dominicus Anthonius Schirris en van Melanie Herdewel. 11 Nov. Geertruida, d. van Anthonij de Hulster en van Geertruida Willemsen. 12 Nov. Paulina, d. van Abraham Klaa9sen en van Francina de Jonge. 14 Nov. Melanie Johanna, d. v. Henderikns Johannes Snoeck en van Rosalie Sophia Jacobs. Gelein Jan, z. van Jacobus Jansen en van Elizabeth Hamelink. Overlijden. 11 Nov. Maria Anna Tholens, oud 79 j., wed. van Karel de Koeijer. H II H 8.8. HARALD in lading te Riga voor Gent. RICHARD vertrok 16 dezer van Hull naar Genua. s'a! ELISABETH vertrok 14 dezer van St. Petersburg naar Ter Neuzen. 8.9. HELENA in lossing te Genua. 8.8. M AGD A LEN A vertrok 16 dezer van Narva naar Gent. UCLClia

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2