Ter Neuzensche Courant Zaterdag" 16 November 1912. 52" Jaargang. fiuilletoiT De Soon van den Bankier. No. 5841. Binnenland. TWBBDB BT.AT) tweede kamer. Vergadering van Donderdag. De heer Treub zette voort de verdediging van de door hem ingediende amendementen, be- oogende de vervanging van het omslachtige plakzegelstelsel door eeneenvoudigerboekhouding en administrate. Hij wil voornamelijk het kaartenstelsel door het zegelstelsel vervangen. ij acht verder, dat in het stelsel van het ontwerp de strafbedreiging tegen niet nakoming dei verphehtingen te zachtzinnig is. En in het belang van den werkgever en in dat van den werkman, acht hij verscherping der straffen noodig. Door den heer Dujs werd verdedigd het Dinsdag door hem ingediende amendement, betreffende het scheppen van verschooningsrecht voor de geneesheeren, om getuigenis af te eggen of als deskundige op te treden voor de ixaden van Arbeid enz. Dit amendement werd door Minister Talma overgenomen. Het amendement van den heer Treub werd door hem bestreden. Hij stelde daartegenover het naar zijne meening alles afdoende argument, dat verleden jaar in Duitschland bij de omwer- king van het plakzegelstelsel en de handhaving van dat stelsel, geen enkele bezwaar tegen het systeem is ingebracht. De Minister betoogde verder dat tegen be- tahng in geld geen bezwaar bestaat voor werk- gevers die arbeiden met een vast personeel, waarom hij in het wetsontwerp ook de gelegen- heid heeft geopend in bepaalde gevallen be- talmg van premie in geld te doen plaats hebben. Voor werkgevers die werken met een aan ver- anderingen onderhevig personeel, is het zegel- recht beslist noodig. De Minister verdedigde het straffenstelsel als vcr doende en wel overwogen. Wanneer werke- yk onwilligheid van den werkgever tegenover den arbeider bestaat, kan voldoende gestraft worden. De Minister verdedigde verder het rentekaarten- stelsel als het gecompliceerde. Hij betoogde dat het door den heer Treub aangegeven eon- ti ole-middel, om de vakvereenigingen het recht van inzage te geven in de lijsten, praktisch onmtvoerbaar moet worden geacht. De Minister meent dat de heer Treub te groote verwach- tingen koestert van het succes dat daarmede zou kunneii worden behaald. De heer Treub diende hierover den Minister uitvoeng van dupliek. De heer Duys besprak vervolgens het Re- geermgsartikel en het amendement van den heer Treub, waarbij hij zich over het algemeen aansloot. Hij critiseerde ook de lasten welke door de omslachtige organisatie vooral gelegd worden op de kleinere werkgevers. De Minister verdedigde hierop nader zijn stelsel, doch bracht daarin op ee'n punt wijzi- ging aan, door overneming uit het amendement n n^eer ^reub van dat gedeelte, volgens hetwelk bij algemeenen maatregel van bestuur wordt voorgeschreven de wijze van inrichting er registers van verzekeringsplichtigen door de Raden van Arbeid. 19) z/Ja". Evert Hartman doorstondonverschrok- ken haar blik. „Ja, hij gelooft het en heeft my de deur gewezen. Daarom heb ik my voor u verborgen gehouden. Gij moet er hem met hard om vallen. Niemand kan het. Hoe kon hij anders, dan in mijne schuld gelooven wanneer ik openlijk die schuld beleden heb." //Maar Evert. Evert." Hij drukte de tengere hand, die in de zijne rustte. Zijne stem stokte en klonk onv'ast, toen hrj weer sprak z/Stil beveling... om Gods wil, laten wij met verder spreken. En toch moet ik u nog een vraag stellen is uw geloof in mij zoo vast, dat gij mij nog voor op recht en eer- baar houdt, mettegenstaande mijne eigen be- kentems, welke mij tot een schurk maakt Zij boog haar mooi hoofd om de tranen, die langzaam begonnen te vloeien, te verbera-en. Haar antwoord kwam fluisterend //Ja, Evert, ik geloof in u. Het moge krankzinmg schijnen, maar ik voel, dat crjj u zelf in een aanval van verbijstering schuldlg moet verbeeld hebben en dat deze bange droom u nog met heeft verlaten. Er kan ook nog een andere Verklaring zijn. Maar wat er ook gebeure, ik kan u niet in de oogen zien en gelooven, dat gij schuldig zijt aan het bedrog. EvertEvertzeg mij Zjj hief de armen op en legde ze om zijn om bij bestuursmaatregel eene bepaling te treffen, waarbij voor bepaalde groepen van arbeiders een ander systeem van premieheffing zal kunnen gelden, dan het plakzegelstelsel, onder vo<jrwaarde echter, dat zulks door de wet zal worden gesanctionneerd. Ten slotte werd het amendement van den heer Treub verworpen met 46 tegen 21 stem men en het Regeeringsartikel goedgekeurd. Tijdens de zitting werd door den Minister voorgesteld a.s. Dinsdag te beginnen met de openbare behandeling der Indische begrooting met daarbij behoorende ontwerpen en in de avondvergadering van Donderdag der volgende week eenige wetsontwerpen af te doen, waar- onder de suppletoire Waterstaatsbegrooting, betreffende een nieuw gebouw voor het Depar- tement van Binnenlandsche Zaken, als althans het eindverslag op tijd gereed is. De heer Lohman stelde voor om a. s. Dinsdag in de avondzitting nog voort te gaan met de behandeling der invaliditeits- en ouderdomsver- zekering. De heer Middelberg wenschte daaraan, tijdens de behandeling der Indische begrooting voort- durend avondzittingen te besteden. Dit laatste werd verworpen met 50 tegen 36 stemmen. Het voorstel van den heer Lohman werd eveneens verworpen, met 47 tegen 38 stemmen. Het voorstel van den Voorzitter werd daarop aangenomen. TEIi NEUZEN, 15 November 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt alsvolgt: Hoogste barometerstand 769,1 Valentia Laagste 745,2 Haparanda erwachtingen Zwakke winden uit Noorde- lijke richting, nevelig tot half bewolk, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De in 1911 alhier opgerichte Afdeeling van „De macht van het kieine" heeft in het afgeloopen jaar succes gehad met hare pogingen om gelden bijeen te zamelen voor het suppletie- fonds der Vereeniging voor Chr. verzorging van toevallijders te Heemstede, de eenige inrichting van dien aard in ons land. Het ledental dier Afdeeling is nu gestegen tot 85, die elke week 2l/3 cent of meer afzonderen voor dat doel. Het zal den lede'n zeker een genoegen zijn te vernemen, dat D. V. a. s. Zondagavond alhier in de Hervormde kerk hoopt op te treden de heer J. A. Hoekendijk, om een woord te spreken in het belang dier stichtingen. Zondagvoor- middag hoopt genoemde heer in Axel op te treden en 's namiddags te Zaamslag. Blijkens achterstaande advertentie hoopt op Vrijdag den 22 dezer voor de Afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond tegen Drank- misbruik op te treden de WelEerwaarde Heer Dr. H. A. van der Meulen van Bergen op Zoom, die dan het onderwerp zal inleiden over ,/Matig- heid of Onthouding." De spreker van dien avond is geen onbekende hier ter plaatse, daar hij in den afgeloopen winter alhier ook een spreekbeurt vervuld heeft. Die hem toen bij die gelegenheid gehoord heeft, was zeer zeker voldaan huiswaartsjgegaan daarbij zal de spreker nu een onder werp be- handelen, dat in den tegenwoordigen tijd steeds hals - haar lief, feeder gezichtje smeekend tot hem opheffend. /Evert, wanneer gij mij liefhebt, zeg mij dan de waarheid. Vertel mij, wat de beteekenis is van deze verschrikkelijke geheimzinnigheid, van deze naehtmerrie, die zoo plotseling uw leven verduisterd heeft. Evert, zeg het mij Een rilling ging Evert Hartman door de leden. Een oogenblik werd de verzoeking hem te machtig. Hij boog zijn hoofd naar het hare hunnelippen ontmoetten elkander Hij wilde haar de waarheid zeggen, haar die influisteren, terwijl hij haar omvat hield. Niemand behoefde het te weten, maar zij zij die hem liethad, zou het weten, en met een kus zou hij het verbond bezegelen en haar smeeken, hem trouw te blijven haar leven lang. Hy had haar lief zij beminde hem. Zij had recht, het te weten. Wanneer zij het wist wat gaf hij dan om de wereld Eea oogenblik slechts duurde de twijfel neen, hij zou aan de verleiding weerstand bieden, zij zou nooit de waarheid vernemen. Want wanneer zij die kende, zouden anderen haar eveneens te weten komen. En welk een schande zou er dan over haar komen, wanneer de wereld wist, dat haar broer een dief was een dief, die zijn eigen vader bestolen had //Neen zeide hij, terwijl zijne armen de witte gestalte loslieten, //neen, ik mag u niet binden, u niet aanraken. Ik moet van u afzien. Ik geef u uwe vrijheid terug. Ik mag geen aan- spraak maken op de vervulling van uwe belofte, na alles wat er gebeurd is ook niet, al had ik er het recht toe. En ik heb er het recht niet toe, want dien nacht, toen gij aan mijne aan de orde van den dag is, zoodat wij iedereen aanraden dbn spreker eens te gaan hooren, want wie weef, wat men er nog door leeren kan, daar het altijd nog een strijd blijft, of men matig of onthouder moet wezen. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende het geven van landbouwcursussen te Ter Neuzen en te Zaamslag.' Het zal wel overbodig zijn, om op het nut daarvan te wijzen, daar het van voldoende bekendheid is, dat door de nieuwe banen waarin het landbouwbedrijf wordt geleid, nevens de praktische opleiding ook de theoretische onmisbaar is, en het als het ware zonder de kennis van verschillende zaken die op die cursussen worden onderwezen, bijna niet meer mogelijk is, loonend te boeren, daar het zaak is om het bedrijf in alle opzichten tot de grootste productiviteit op te voeren. Naar //Zelandia" verueemt is in het vol gende jaar te Ter Neuzen een Engelsch eskader te verwachten, dat door het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, koning George van Engeland naar Gent zal overbrengen om een bezoek aan de tentoonstelling aldaar te brengen en een ont- moeting te hebben met het Belgische konings- paar. Nederlandsche oorlogsschepen zullen ter be- groeting en begeleiding van den Engelschen koning te Ter Neuzen aanwezig zijn. De Dinsdag te Ellewoutsdijk door het waterschap Ellewoutsdijk gehouden onderhand- sche aanbesteding van het leveren en storten van 3638 scheepston afval van Doorniksche- of Lessinesche steen, werd gegund aan den heer M. van den Hoek, alhier, voor f 2,69 per scheepston. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg werd gisteren aanbesteed, het onderhouden van de haven- werken te Breskens, gedurende de jaren 1913, 1914 en 1915. (Raming f 5875 per jaar). Hiervoor werd ingescbreven door de heeren W. M. Eerdinandusse te Biezelinge voor f 6400, de Hullu te Breskens voor 5905,60. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 5760, J. M. H. van de Sande te Breskens voor f 5644, Th. Cambier te Breskens voor 5638, J. Goossen te Ylissingen voor 5615, A. du Burk te Breskens voor 5609 en H. Lagasse te Cad- zand voor 5580. -Door de rechtbank te Middelburg is tot s(matter van de pachtwaarde van den calami- teuzen Nieuw Neuzenpolder benoemd de heer J. Dieleman, landbouwer en dijkgraaf te Hoek. Van wege Gedeputeerde Staten is benoemd de heer C. IJsebaert te St. Jansteen en door den polder den heer F. de Ruijter Jz. Sr. te Zaamslag. Toen Dinsdagmorgen de landbouwer J. F. Taeiman te Philippine zijne paarden voor den wagen wilde spannen, kreeg hij van een dezer zulk een geweldigen slag tegen de borst dat hij levensgevaarlijk gekwetst werd. De H. Sacramenten zijn hem inmiddels toegediend. (Midd. Crt.) De ZeerEerw. heer Plasschaert vroeger pastoor te Zuiddorpe, thans te Groot Zundert, zal wegens voortdurende ongesteldheid eervol ontslag nemen. Blijkens opgave in de St. Crt. kwamen in de week van 6 tot en met 12 November ter kennis van den centralen gezondheidsraad liefde hebt beantwoord, was het uit vriendelijk- heid en medelijden, diep medelijden met een stervende het was een stervende, aan wien gij uwe liefde hebt beleden. Toen gij gezegd hebt, dat gij de mijne zoudt zijn tot het einde, hebt gij verwacht, dat het einde binnen weinige uren zou komen of op zijn hoogst binnen enkele dagen. Als gij geweten hadt, dat ik in het leven zou blijven, zoudt gij mjj den rug toegekeerd hebben. Ik kreeg uw woord, omdat de dood spoedig zou komen. Maar nu, nu ik-in het leven blijf, zou ik u onrecht doen door u uw leven lang te binden aan eene be lofte, die slechts voor enkele uren of dagen gegeven was." Hij hield even op, om vastheid aan zijne stem te geven en vervolgde toen haastig, voor zij spreken kon z/ln elk geval, ook al was ik niet onteerd zou ik u niet aan uwe belofte kunnen houden Nu ik onteerd, geruineerd ben, kan ik u slechts zegenen voor uwe goedheid, en u zeggen, dat gij vrij zijt. Maar denk hieraan dat ik u altijd zal liefhebben, u, u alleen, tot mijn laat- sten snik toe mijn laatste uur dat weken geleden had moeten slaan, toen ik er op lag te wachten, en het gezegend zou hebben, wan neer de dood zich ten laatste over mij ontfermd had. Paulina, laat mij u nog eens bij dien naam noemen, nog eens, voor het laatst. Pau lina, zeg mij vaarwel. Het is alles, wat ons nog overblijft. Lieveling Leveling, zegmjj vaarwel en laat mij gaan." Het antwoord werd nooit gegeven, want op dit oogenblik betrad jonker Koert van Bronse- veld het voedpad, dat naar het paviljoen leidde. de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland1 geval van febris typbo'idea te Tholen, van roodvonk 2 gevallen te St. Jansteen en Zuidzande en 1 geval te 's Heerenhoek, Koudekerke en Wolphaartsdijk en van diphteritis 2 gevallen te St. Jansteen en Stavenisse en 1 geval te Middelburg en te Zierikzee. Blijkens de opgave van besmettelijke vee- ziekten gedurende de maand October in de Staatscourant, kwamen in die maand in Zeeland voor1 geval van vlekziekte der varkens te Hengstdijk en 3 gevallen van dezelfde ziekte bij varkens van 1 eigenaar te Hontenisse. Boselikapelle. Verleden week meldden we, dat in den Willem 111 polder een wagen met beeten in den drassigen grond bleef steken' niettegenstaande er 6 paarden voor waren ge- spannenzes paarden voor een wagen hebben velen zeker nooit gezien. Dezer dagen evenwel zette in den Cafharina- polder een landbouwer acht paarden voor een wagen met beeten, zegge en schrijveacht paarden en toch waren deze dieren niet in staat den wagen op den harden weg te brengen, en moest hy gedeeltelijk worden ontladen. RECHTSZAKER. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Nov., de volgende vonnissen uitgesproken E. d. P., oud 42 j., arbeider te Watervliet, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eisch 1 maandgevange- nisstraf). E. v. A., oud 35 j., huisvr. en F. B., koopvr., beiden zonder bekende woonplaats, zijn wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld ieder tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch idem.) S. M. D., oud 22 j., huisvrouw van Th. d. C., zonder beroep, te Aardenburg, is wegens een- voudige beleediging veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. (Eisch idem.) J. J. V., oud 23 j., en J. J. V., oud 25 j., landbouwers, beiden te Sluis, zijn wegens huis- vredebreuk veroordeeld ieder tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. (Eisch idem.) J. L. A. d. L., oud 43 j., redacteur te Middel burg, is wegens het opnemen van een beleedigend stuk tegen den Rijksveldwachter te Retranche- ment, in De Toekomst, veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. (Eisch idem.) Bovengenoemde rechtbank behandelde heden ten »erste de zaak tegen den 49jarigen Ch. v. K., beklaagd van landlooperij,gepleegd teTerNeuzen. De agent van politie Witte hield beklaagde aan, hij had toen vijf cent bij zich. De eisch luidde 2 dagen hechtenis en opzen- ding voor twee jaar en vijf maanden. Het vonnis luidde 2 dagen hechtenis en drie jaar opzending. De Raad van Beroep van de Ongevallen- verzekering te Middelburg heeft Donderdag de beslissingen der rijksbank, in zake A. W. Lz. te Axel vernietigd en vastgesteld eene verschul- digde premie van f 23,35 en eene rente van 1,13B en 7,29, terwijl W. om het meer gevorderde niet-ontvankelijk werd verklaard. In het geheel niet-ontvankelijk werd verklaard het beroep van A. d'H. te Graauw. z/Wat doet gij hier en durft gij tot mijn dochter spreken zeide hij tot Evert en ter wijl hij zich tot zijn dochter wendde //Wanneer er iets tusschen u en dezen man bestaat, Paulina, moet het terstond van dit oogenblik af ophouden. Ik kan niet toestaan dat gij tot hem spreekt. Het onteert u Ik wil, dat gij slechts met mannen van karakter omgaat. Ik kan niet verdragen, dat gij u de beleediging getroost, ook maar een oogenblik met een schurk te moeten praten. Verontwaaraigd, onderzoekend hief het meisje het gelaat op. Zy zou gesproken hebben, als Evert Hartman haar niet met een smeekenden blik het stilzwijg£n had opgelegd. z/Uw vader heeft gelijk, freule van Bronseveld. Ik moet gaan. Ik heb slechts een ding te vragen troost mijne zuster. En moge God u zegenen voor het medelijden, dat gij mij betoond hebt Nog een enkelen blik wierp hij op haar, een blik, dien zij nooit zou vergeten. Daarna keerde hij zicb om en ging heen. Een paar minuten bleef zij sprakeloos staan, terwijl zij zich niet bewust was van de tegen- woordigheid van haar vader. Toen trad zij op het venster toe en staarde naar buiten. Evert Hartman wandelde langzaam voort, langzaam, moeielijk en- ouzeker, Plotseling keerde hij zich om en wierp een langen blik op het venster, waarvoor zij stond. Zag hij haar, terwijl zij hem, half achter de gordijnen verscholen, naoogde Zij wist het niet, want hij gaf geen teeken, dat hij haar zag. Zijne oogen waren misschien verblind door tranen en hij kon haar dus wellicht niet zien (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5