Buitenland. Gemengde berichten. Laatste Berichten. het noodige tot opbeuren na het doorgestane leea te voorzien en voorzoover de mannen neiging tot slapen hadden, zij spoedig van hunne vermoeieni3 konden uitrusten. Niet bij alien was dat mogelijk. Enkelen waren door de redding, nadat zij den dood voor oogen hadden gezien, zoodanig daarvan vervuld, dat zij met aan slapen denken konden en de eerste gedachte was, de misschien in angst veikeerende gezinnen zoo spoedig mogelijk van hunne redding op de hoogte brengen. le lissingen waren in den laten avond nood- semen gezien uit de richting van het pas van Ter Nenzen. De reserve-reddingboot //De Neder- landsche Leeuw" is daarop bemand, als hier- boven gemeld, nitgevaren, om hulp te bieden. Bij het in nood verkeerende vaartuig komende, bleek dit te zijn de Belgische loodsschoener no. 7, een afhaalkotter, die vanvoor de ankers was gestagen en nu hulpeloos ronddreef, drei- gende te stranden op de Spijkerplaat. Het was door de hooge golven niet gemak- kelijk om den schoener nabij te komen, doch na langdurig beleidvol manoeuvreeren gelukte het verbinding te krijgen. Een ongerief was het, dat op dat tijdstip het licht uitging en alles in het donker moest worden afgespeeld. De schoener maakte reeds water, waarom de opvarenden het raadzaam achtten, deze te ver- laten. Met moeite werden alien aan boord van de reddingboot genomen en reeds was het sein tot losgooien gegeven, toen men te juister tijd nog tot de ontdekking kwam dat de schipper A. F. \erhaeghe, nog aan boord was. Ook hij kwam ten laatste in de reddingboot en men verliet den schoener, die daarna over de Spijker plaat is heengeslagen en op den kleinen Springer, nabij Hoofdplaat is blijven zitten. In verband met wind en(stroom zag men moeilijk kans om met de overvolle reddingboot Vlissingen te bereiken en stevende daarom naar Ter Neuzen, waar men, zooals gemeld in de middenhaven binnenstevende om uit te rusten van het doorgestane leed. Met de eerste boot naar Vlissingen zijn de opvarenden van den kotter naar Vlissingen veitrokken, terwijl met het lichten van den dag ook de bemanning van de reddingboot daarmede huiswaarts keerde. ®en woord van hulde aan de dappere beman ning van de reddingboot is zeker op zijne plaats. Naar //De Zeeuw" meldt, is de heer Mr. C. Lucasse, lid der Eerste Kamer voor Zeeland ernstig ongesteld. Zijn toestand die eerst zorg baarde was gisteren echter aanmerkelijk ver- beterd. te stellen, doch ondervonden daarbij een krach- tigen tegenstand van de stroopers, die zich wisten los te rukken en te ontkomen. Op eenige meters afstand gevlucht zijnde .losten zij zes k zeven geweerschoten op de politiemannen, ge- lukkig zonder dezen te treffen. Door de mare- chaussees werd daarop ook van hunne vuur- wapenen gebruik gemaakt, doch het is niet bekend geworden of zij iemand der vluchtelingen hebben geraakt. Deze zijn in de duisternis verdwenen en geen hunner is bekend. Biervliet. Op Donderdag 28 Nov. wordt de bazaar gehouden ten voordeele van de noodige vergrooting der christelijke bewaarschool. Niet alleen zijn bij het dames-comite vele geldelijke giften ingekomen, maar een heele voorraad voorwerpen zijn cadeau gegeven. Er zijn veel dames-handwerken bij, doch veel meer voorwerpen van huishoudelijk gebruik, kleeding- stukken en speelgoed. VVoensdag 27 Nov. is het kijkdag van de tentoongestelde artikelen. Door den Raad is -Dinsdag als 4e lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim gekozen, de heer H. van Haneghem. - Aan den heer J. van Houte is met ingang 1 Januari a. s., eervol ontslag verleend onderwijzer, wegens zijn vertrek als hoofd der school naar Retranchement. Maandag is onder deze gemeente nabij gehucht Driewegen bij een heul een dood paard uit het water gehaald, dat daar minstens 8 of 14 dagen heeft gelegen. En wat nog wel niet is voorgekomen, is thans het gevalniemand schijnt het dier als zijn eigendom te herkennen of te willen herkennen. er iets van bemerkte en verdween, ook met een uniformjas. Het signalement van den ontsnapte, wiens spoor men aanvankelijk bijster was, werd ook naar Amsterdam gemeld en hier werd hij door een rechercheur aangehouden. Het bleek, dat de artillerist goede sier had gemaakt, nadat hij het nieuwe rijwiel beleend had. Om door de zeer nauwe opening te komen, had hij eerst zijn kleereu uitgetrokken, daarna had hij zich een militaire kleeding verschaft. De ontsnapte is naar Naarden overgebracht en zal zich dus wel binnenkort voor den krijgs- raad te verantwoorden hebben. van als het Schoondijke. Baldadige handen hebben Zondagavond na het vertrek der laatste tram naar IJzendijke den wissel alhier bewerkt maar toch zoo dat hij op het zicht goed stond. Toen de eerste tram uit IJzendijke Maandag alhier arriveerde reed de machine de wissel over, doch daar deze viel, raakte het personenrijtuig uit de rails en kwam de machine dwars over den weg te staan. Wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken, alleen wat materieele schade. Het is te hopen dat ieder, die er iets van weet, zal meewerken, de plegers van deze ergerlijke baldadigheid te doen ontdekken. (Midd. Crt.) Door de Kamer van Koophandel te Mid- delburg is behandeld een verzoek van de ver- eeniging //Handelsbelangen" te Goes, om steun te verleenen aan hare pogingen voor het ver- krijgen van verandering in den treinenloop Vlissingen Roozendaal. Voornamelijk op de reeds vroeger door ons ontwikkelde gronden gaf de commissie van advies te kennen dat de aangegeven wijzigingen nadeelig zouden zijn voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waartegenover geen voordeelen stonden en adviseerde om het adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd besloten. Volgens mededeeiing van het loodswezen zyn in de Schelde boven Bat verlegd stompe ton no. 51 in 56 d.M. water, op: 51°21'33" N.b. en 0° 38' 36" W.I., en stompe ton no b4 m 55 d.M. water, op: 51° 15' 13" Nb en 0° 34' 13" W.I., en bjjgelegd stompe ton no. 71a in 56 d.M. water, op: 51° 14' 28" N.b. en 0" 31' 56" W.l. De minste diepten in de tonnenlyn op de bovengenoemde plaatsen bedraagt resp. 51, 51 en 53 d.M. Axel. Door de Kamer van Arbeid voor den Landbouw te Axel is de volgende motie aangenomen De vergadering der Kamer van Arbeid voor den Landbouw te Axel op Woensdag 6 No vember 1912 besprekende enkele voorkomende overeenkomsten, welke men willekeurig ver- breekt van oordeel, dat het in 't belang van het lanubouwbedrijf is, dat een arbeider een be- hoorlyk daggeld verdient, en in het belang van landbouwers en arbeiders, dat er eene wede verhouding bestaat, zoodat beide oartijen op elkander kunnen rekenen, om eenmaal gemaakte atspraken na te leven; betreurt, dat er werklieden zijn, die ieder oogenblik gedane afspraken verbreken, als hun iets meer loon wordt toegezegd door anderen ten zeerste af dat eenmaal gesloten overeenkomsten om voor een bepaald loon te werken worden verbroken, wijl dit moet uit- loopen op schade voor de werklieden en besluit deze motie te doen opnemen in de at Ax. Crt." en in het Orgaan voor de Kamers van Arbeid in Nederland. (Ax. Crt.) Ontmoeting met stroopers, Aardenburg, 13 Nov. Door den brigadier IJe Croot en den marechaussee Hoi, van de brigade te Aardenburg, werden in den afge- loopen nacht in den Groote Boompolder, onder e gemeente St. Kruis, een zestal vermomde personen aangetroffen, die met behulp van 2 ichtbakken aan het stroopen waren. Zij grepen deze mannen aan, teneinde eene bekeuring in Omtrent den toestand in den Balkan zijn voor het oogenblik geen berichten ingekomen die op eene beslissing in een of anderen zin wijzen. Wel wordt bericht van een doorbreken der linie van Tsataldzja op enkele punten, door de Bulgaren, maar daarbij blijft het. Dan valt te vermelden dat de Engelsche re- geering in het Parlement eene nederlaag heeft te boeken door de stemming, bij verrassing over een artikel van de Home-Rulewet, wat men verder meldt wel geen politieke ge- volgen zal hebben. Uit Spanje kwam gisteren avond de droevige mare, dat de Minister-President Ca- nalejas is gevallen als slachtoffer van een aan- slag. De dader heeft, na vier schoten op de Minister te hebben afgevuurd, het wapen tegen zichzelf gekeerd. Hij is echter niet dood. Orgtrent de juiste beweegredenen van den dader verkeerd men nog in het onzekere. Volgens een gerucht was de aanslag op een hooger geplaatst per- sonaadje bedoeld en heeft de dader, omdat hij dat plan niet tot uitvoer kon brengen, Caualejas tot zijn slachtoffer gekozen. Dirk van Eijk, door de 4de kamer der arrondissementsrechtbank op 31 October jl. tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld, heeft Zater- dag jl. tegen dat vonnis hooger beroep aan- geteekend. (Tel.) 1Kinder lokleer. Men schrijft uit Winterswijk aan de Tel. t Was Zaterdag een heele consternatie onder de jeugd alhier. Het gerucht ging door de plaats dat een //kinderlokker" de kinderen wilde overhalen mee te gaan door aanbieding van aller- hande lekkers en geld. Vanwege het gemeente- bestuur werd een schrijven ge^onden aan alle hoofden van scholen, om de kinderen te waar- schuwen met zulk een persoon mee te gaan. De jeugtf durfde zich niet op straat wagen en werd voor het meerendeel door de moeders van school gehaald. In ieder persoon, die maar eenigszins onbekend was, meende men den verdachte te zien, doch per slot van rekening bleef deze toch onontdekt. Omtrent het ongeval op de Groote Gracht te Zutphen, waarbij een korporaal van de mili taire wielrijders den dood vond, meldt de z/Zutph. Ct." de navolgeude bijzonderheden De compagnie van de militaire wielrjjders, een dertig man ongeveer, hield Zaterdagmiddag van kwart over twee tot drie uur een gewone oefening in het oversteken van de Gracht. boms wordt die gecombineerd tot een roei- en drijfoefeningdaar de boot reeds opgeborgen was werd er alleen drijfoefening gehouden en was er geen boot aanwezig. De oefening geschiedt op zoogenaamde drijf- zakken, d. w. z. waterdichte zakken, die van boven gevuld worden met stroodan worden er twee halve aaneen verbonden en op zoo'n drijfzak van twee en een halve a 3 meter lang en 1 i/2 meter breed, nemen gewoonlijk zes man plaats om over te steken zoo'n zak heeft een draagvermogen van 500 K.G. Vooraf gaat een man op een drijfzak de lijn overbrengen die van de eene zijde naar den anderen gespanuen wordt en waarlangs de man- schappen op den drijfzak zich overtrekken. Zaterdag nu was de oefening bijna afgeloopen. Bijna alien waren heen en terug gegaan de laatste zak zou van den Jacob Damsingel naar de kazernekant gaan. Deze zak was door slechts drie man bezetkorporaal Piets uit Arnhem en de miliciens Maatman en Welle, beiden uit Zutphen. Daar zij d^ laatste waren brachten ze de lijn mee, die voor aan de zak werd gebonden en waaraan de zak naar den kant getrokken werd. Midden in de Gracht had het ongeluk plaats. De zak kantelde, vermoedelijk door een on- voorzichtige beweging van een der manschappen, en alle drie raakten te water. Maatman kon goed zwemmen en redde zich zelf. Welle had dezen zomer les gehad bij de compagnie en kon zich even boven houden. Hij werd gered door den milicien-korporaal Joustra, die met nog 7 andere wielrijders het voorbeeld hadden ge- volgd van kapitein Hilwig en onmiddellijk te water waren gegaan. Korporaal Joustra sleepte den drenkeling in de richting van den wal, waar hij door den kapitein werd overgenomen en naar den kant gebracht. Korporaal Piets kon niet voldoende zwemmen; hy zonk onmiddellijk naar de diepte en kwam niet weer boven. De boot werd uit de cavalerieloods gehaald en met een 5tal dreggen werd gevischt. Het werd 4 uur voor het lijk bovengehaald werd. De officier van gezondheid, Dr. Bruinier, om wien getelefoneerd was, paste in de ziekenkamer nog een uur de kunstmatige ademhaling toe, maar het mocht niet baten. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door den kapitein der marechaussee, den heer Dangerman Grootepas. Dit onderzoek zal moeten uitmaken of hier van schuld sprake kan zijn. Het oversteken van water op zoo'n drijfzak wordt niet als gevaarlijk beschouwd. Meer dan eens is de compagnie met de rijwielen bij zich op zulke drijfzakken den IJsel overgestoken, zooals b.v. bij de Baronsbergen, bij //den Engel" aan de Steeg, enz. Dan wordt de lijn overge bracht door een boot. werd de politie gewaarschuwd en een inspecteur verborg zich in een kamer achter den winkel. Om halfzes kwam de pandgever terug. Hij toonde zich zeer verontwaardigd, toen hij hoorde dat men de politie gewaarschuwd had, beweerde de eigenaar der diamanten te zijn en hield vol, dat hij in het opgegeven hotel logeerde. Zelfs bood« hij aan met den inspecteur van politie daarheen te gaan. Zij begaven zich op weg naar Albrechtstrasse, maar in de Wilhelmstrasse gekomen zette de jonge man het eensklaps op een loopen. De inspecteur liep hem na en had hem bij na bereikt, toen de jonge man een revolver trok en op den politieman schoot. Deze sprong nog tijdig op zij en schoot terug, doch trof een 15jarigen jongen, die gelukkig niet ernstig verwond werd. De jacht werd voortgezet. Nogmaals schoot de misdadiger maar een tweede schot van den inspecteur trof hem in den arm en nu werd hij gevangen. Op het politiebureau bleek hij inderdaad Arfred Lowy te heeten en uit Weenen afkomstig te zijn. Aan het station had hij verscheidene koffers staan, die in beslag genomen zijn. Men vermoedt met een lid van een interaationale dievenbende te doen te hebben. (Rott. Nwsbl.) -- Donderdagavond traden 8 als heeren ge- kleede jongelui den winkel van den juwelier Faulkner, aan Upperstreet, een der drukke straten van Londen, binnen. Een hunner gaf den juwelier onverwacht een slag met -den kolf van een revolver op het hoofd, zoodat hij bewusteloos neerviel, waarna de bandieten den geheelen winkel hebben ge- plunderd en zich van een groot aantal kost- baarheden meester hebben gemaakt. Allen wisten te ontkomen en de politie heeft nog geen spoor van hen gevonden. Men Engelsche film-censor. Uit Londen wordt gemeld, dat G. A. Redford, die geruimen tijd tooneel-censor is geweest, Bij Turnhout, aldus een correspondent van het //Hbl. van Antw." werd een troep Bohemers gesignaleerd. Het waren mannen, vrouwen en kinderen. Algemeene ontsteltenis. Twee gendarmes verscbenen goed gewapend ter plaatse. Deze zouden met behulp der bevol- king de lastige landloopers verjagen. Tevoren sprak echter een veldwachter, die aan de Duitscbe grens had vertoefd, den hoofdman in die taal In correct Fransch werd hij beantwoord. aan. De arrestant, die verleden week op zulk een merkwaardige wijze uit de provoost van de artillerie-kazerne te Naarden wist uit te breken, is naar het //Hbld." meldt, te Amsterdam aan gehouden. De uitbreker kroop bij deze ont- vluchting, naar men zich herinneren zal, door eene opening van slechts 20 24 c.M., bracht een fiets uit een vertrek, waar 20 soldaten sliepen, door een raam, zonder dat een hunner Toen bleek men met een voornaam gezelschap Brusselsche padvinders te doen te hebben, die in de Kempen hun tenten hadden opgeslagen Misdadigersjacht in de straten van Ber- lijn. Donderdagmiddag om 3 uur kwam in een pandbuis aan de Friedrichstrasse te Berlijn een 20jarige jongmensch, goed gekleed, die een aantal diamanten ter beleening aanbood, welke een waarde van 5000 mark vertegenwoordigden. Hij gaf voor Alfred Lowy te heeten en te lo- geeren in het hotel Bremerhof aan de Albrecht strasse. De pandhuishouder, wien de zaak verdacht voorkwam, antwoordde, dat hij de diamanten eerst nauwkeurig moest onderzoeken om ze te kunnen taxeeren en verzocht den jongen man daarom, over een half uur terug te komen, waarop deze heenging en de dia manten achterliet. Terstond werd getelefoneerd aan het hotel Bremerhof, maar van daar antwoordde men dat onder de gasten geen Lowy was. Toen thans tot censor voor cinematografische voor- stellingen benoemd is, met een jaarlijksch in- komen van 1000 pond sterling. Het betreft hier geen officieel ambt, maar een soort vrijwillige censuur, die de vereeniging van filmfabrikanten zichzelf heeft opgelegd. Deze censor zal worden bijgestaan door 6 assistenten en voortaan zullen de voorstellingen voor volwassenen van die voor kinderen worden onderscheiden. De medewerking van particuliere bioscoop-theaters wordt ver- zekerd door in hun lokalen een aankondiging te plaatsen, dat de te vertoonen films de censuur zijn gepasseerd. Ook wordt een lijst aangelegd, waarop alle films, die door de handen van den censor zijn gegaan, staan aangeteekend. Deze censuur zal met Kerstmis of met het begin van het volgend jaar in werking treden. Vooral zal er op gelet worden, dat moord, zelftnoord en plotselinge dood niet op de films voorkomen. Liefdescdnes van bedenkelijk allooi en voorstellingen van obscuur karakter zullen eveneeus afgekeurd worden. Gevechten tusschen dieren, zooals hanen-, honden- en stierenge- vechten worden eveneens niet doorgelaten. Bijbelsche voorstellingen, vooral die met be- trekking op het Nieuwe Testament en voor stellingen van regeerende vorsten, ministers en rechters, zullen mogelijk vermeden worden, voor zoover komische en lachwekkende scenes betreft, zoodat van alle officieele personen alleen de poiitie-agent als komische figuur overblijft. In de Vereenigde Staten bestaat reeds geruimen tjjd een dergelijke censuur. De princiepen, volgens welke deze censuur arbeidt, zijn tamelijk zonderling. B.v. moet een inbreker, die door middel van een zekere true een kast of lade opent, het publiek gedurende dezen arbeid den rug toekeeren, opdat deze true niet tot navol- ging verleidt. (Telegr.) Later worden wij 250 jaar Professor Fisher van de Yale Universiteit voorspelt, dat de toekomstige mensch den leef- tijd van 250 jaar zal bereiken. De Amerikaansche geleerde meent, dat de levensduur der mensch- heid na 7 of 8 eeuwen gemiddeld 100 jaar zal bedragen. In het jaar 4000 zal de mensch 250 jaar oud worden. Ook zal dan het schoone geslacht ouder worden dan de sterke sekse, zoodat de toekomstige vrouw wel zoo oud als Methusalem zal worden. Als grond voor deze laatste bewering wijst Fisher er op, dat de wetenschap geconstateerd heeft, dat de levensduur der vrouwen steeds grooter wordt. Tusschen 1881 en 1900 nam de gemiddelde levensduur der Engelsche met 16 jaar, die der Franfaise met 11 jaar en die der' Duitsche met 2 jaar toe. In dezelfde periode nam de levensduur der mannen in geringe mate toe de Engelschman leeft 14 jaar langer dan zijn voorvader, de Franschman 20 jaar en de Duitscher 25 jaar. (Vox. Med.) 's Gravenhage, 13 Nov. H. M. de Koningin vernietigde het raadsbesluit van Aardenburg tot wijziging van het reglement betreffende het burgerweeshuis aldaar, zijnde die wijziging tot stand gekomen buiten medewerking van een der betrokken besturen (het R.-K. armbestuur).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2