Buitenland. Gemengde berichten. Landbouwberichten. Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch Trekpaard. werd besloten onder toezending van een afdruk van deze lezing de gemeenten te vragen of zij in beginsel tot dezen opdracht willen besluiten. Nog werd besloten- de tuberculose-commissie van Zeeland te verzoeken zich te organiseeren tot een zelfstandige provinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose. In verband hiermede had Domburg eene motie voorgesteld, waarin het hoofdbestuur uit- genoodigd wordt nogmaals pogingen aan te wenden om tot eene fusie met de Zuid-Beve- landsche (rroene Kruisvereeniging te geraken. Deze motie werd met instemming van het koofdoestuur aangenomen zonder stemming. Overeenkomstig de desbetreifende voorstellen van het hoofdbestuur werd besloten tot toetreden als lid tot de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging //Het Groene Kruis" en tot het houden van de volgende jaarlijksche vergaderingen in de maand Juni. Provinciale Staten van Zeeland. IHenst Ter NeuzenHoedekenskerke. In verband met het aanhangige voorstel tot ophefhug van den dienst van Ter Neuzen op Hoedekenskerke zijn nog ingekomen adressen van de gemeentebe'sturen van Kapelle, Oudelande, Nisse, Goes, Westdorpe, Baarland, Ter Neuzen, s Heer Abtskerke en Hoek, van 86 inwoners van Hoedekenskerke, 60 van Baarland, 72 van Oudelande, 78 van 's Gravenpolder, 27 van s Heer-Abtskerke en 58 van Nisse; van de groente en fruitveiling vereeniging //Ter Neuzen en omstrekeu" van de Kamer van Koopbandel en labrieken te Ter Neuzen, alle adhaesie be- tuigend aan het adres van den raad van Hoedekens kerke (om in te stellen een geregelden dienst Ter NeuzenHoedekenskerkeHansweert) en van de vereeniging //Handelsbelang" te Goes, dat van dezelfde strekking is. Doorvaren der provinciale boot naar Vlissingen. Ingekomen is nog een adres uit Zierikzee van 1. de Broekert en Co, en 12 anderen d. d. 19 Oct. met bet verzoek dat aan de dienstre- geling betreffende bet doorvaren naar Vlissingen spoedig een einde kome en een adres van de Neutrale Middenstands-Vereeniging te Zierikzee om de verbinding met Vlissingen en Wester- bcheldeboot te handhaven en indien het college thans in deze geen definitief besluit wil nemen vriendelijk te verzoeken de verbinding zooals zij thans (d. w. z. voor 1 Nov.) is, minstens een jaar als proef te handhaven. Vrijdag werd te Goes gehouden de vergadering van' het Stamboek van het Zeeuwsch-Beigisch Trekpaard. Daaromtrent ontleenen wij aan het verslag der Midd. Crt. het volgende: Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Hombach, werd de vergadering geopend en geleid door den vice-voorzitter, den heer Hanken. Na lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd werd medegedeeld, dat de heer K. Punt wegens gezondheidsredenen ontslag heeft genomen als voorzitter der regelings- commissie der paardenfokkerij, terwijl tevens werd ter kennis gebracht dat het plan bestaat om den heer Punt een blijk van waardeering te geven voor de uitnemende vervulling van zijn taak. Nog werd medegedeeld dat de heer Gooszen benoemd is in de plaats van den heer Punt. Bespreking van het al of niet geschoten zijn van de tanden van 21/2jax-ige paarden als voor- waarde ter opneming in het Stamboek. Het bestuur adviseert om, wanneer de tanden niet gewisseld zijn, het veulenbewijs tot vast- stelling van den leeftijd te doen overleggen. Door den secretaris werd uitvoerig mededeeling gedaan over de weinige betrouwbaarheid van de bewijzen, afgegeven door burgemeesters in Belgie tot vaststelling van den leeftijd, terwijl tevens op het onvolledig signalement in het Belgisch Stamboek werd gewezeu. Door den heer M. van der Vliet werd ge- zegd dat hij zich met het voorstel van het bestuur kan vereenigen mits niet geldend voor veulens uit Belgie ingevoerd, welke alleen zullen kunnen worden opgenomen, wanneer de 3jarige tand is geschoten of dat anders de keu- ringscommissie in deze vrijheid wordt gelaten. Na eenige bespreking werd het voorstel van het bestuur aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Herbenoemd werden als leden van het bestuur de heeren F. C. 0. M. Hombach met 40, C. A. H. Wagtho met 34, Ph. J. van Dixhoorn met 40 en P. Yael-IJsebaert. Uitgebracht werden 41 stemmen. De begrooting 1913 werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 3003.07, met een post onvoorzien van f 368.07, zonder discussie of hoofdelijke stemming. Door het bestuur werd voorgesteld een inspec- teur te benoemen ter controleering van de in- geschreven veulens, voornamelijk wat betreft signalement, waarvoor het salaris /400 zal bedragen (met inbegrip van reis en verblijf- kosten) welke controle in Aug. zou geschieden. Door den heer F. Koopman werd het denk- beeld geopperd, om ic elk der eilanden een persoon met deze controle te belasten. Door den voorzitter en den secretaris, den heer Vorsterman van Oyen, werd als bezwaar hiertegen aangevoerd, dat de controle door ideer dan een persoon geen uniforme opgaaf van de kleur kan doen verwachten. Besloten werd tot het aanstellen van een ambtenaar met deze functies onder den naam van controleur, dus niet inspecteur zooals het bestuur had voorgesteld. Algemeene bespreking over de premiekeuring. Hoofdvraagwenscht men gelijke premien of aanhoudingsbijdragen te blijven toekennen aan ieder individu eener zelfde categorie, of wenscht men daai\bij een opklimming eenigszins in over- eenstemming met het aantal verkregen punten Wordt het tweede gedeelte bevredigend be- autwoord, op welke wijze moet zulks dan ge- regeld worden Nadat de voorzitter dit punt met een kort woord had ingeleid, lichtte de secretaris het nader toe, zoo wat betreft de toekenning van de premies aan hengsten als aan merries. Door den heer Becu werd de wenschelijkheid uitgesproken om aan alle hengsten die voor den centralen keuringsraad zijn aangevoerd een premie uit te loven, waarmee de vergadering niet mee kon gaan. Wei werd goedgevonden aan alle hengsten een medaille tove te kennen. Besloten werd aan de regelingscommissie de wijzigingen in het bedrag der premies een afdalende reeks naar de toegekende punten als wensch van het Z. B. S. kenbaar te maken. Wegens vermeerdering van het aantal leden moeten op grond van art. 9 van het Reglement het aantal bestuursleden vermeerderd worden met zeven en wel een voor den kring Zuid- Beveland, een voor den kring Schouwen en Duiveland, drie voor den kring Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk deel en twee voorZSeuwsch- Vlaanderen Westelijk deel. Gekozen werden de heeren A. van Hootegem, Kruiningen, F. Koopman, bij Zierikzee, J. de Putter Jz., Axel, B. .C. Puylaert, Zuiddorpe, Th. Daelman, Westdorpe, H. J. Aernoudts, Sluis en J. B. Becude Huliu, Groede. Aanwijzing van drie drietalleu, waaruit het Bestuur de leden der Keurings-Commissie be- noemt en hun plaatsvervangers. Ieder drietal bestaat uit een veearts en twee fokkers. Herkozen werden alle aftredenden. Door den heer Pb. van Dixhoorn, van Axel, werd de aandacht gevestigd op hetgeen in de provincie Groningen plaats heeft wat betreft de tegenwerking voor het fokken van bet koud- bloedig paardenras, terwijl als wapen gebruikt wordt als zou het zware paard ook in Zeeland niet zoo gewild zijn, waartoe een bemerking in de Afl. van 1909 van het Zeeuwsch-Beigisch Stamboek wordt aangegrepen. Spreker wenschte dat van deze Vereeniging een woord van protest werd vernomen tegen de onjuiste voorstelling die van 1909 dagteekent van de huidige richting der paardenfokkerij in Zeeland. De secretaris merkte op, dat hij, die zich beroept op een uitspraak in 1909, geen blijk van medeleven geeft in hetgeen in Zeeland reeds is geschied, waar het warmbloedig ras- Oldenburgsch thans niet meer gefokt wordt. Spreker zeide toe in het Landbouwblad deze zaak nader te zullen behandelen. Hierna werd door den heer Ph. van Dixhoorn een andere quaestie ter tafel gebracht nl. die betreffende den hengst Prins Hendrik, inge- schreven in het Zeeuwsch-Beigisch Stamboek, die door hem werd verkocht aan den heer Matthieu te Brussel, waarna deze het dier onder den naam van Barvaux en als afstam- mende van ouders van het Ardennerras, twee- malen op een tentoonstelling heeft ingezonden en daar telkens een eersten prijs heeft verworven. Het Belgisch Stamboek is op dezen foutieven naam en dit foutief ras gewezen na een inge- steld onderzoek door de heeren Van Dixhoorn, Oauwels en Aernaudts, die alien werklaarden dat Prins Hendrik en Barvaux een en hetzelfde dier zijn, doch heeft partij gekozen voor den heer Matthieu. Nu hebben genoemde drie heeren zich ge- wend tot den betrokken minister in Belgie met uiteenzetting der resultaten van het door hen ingestelde onderzoek. Tevens sprak de heer Van Dixhoorn zijn groote bevreemding uit over de houding van de redactie der z/Veldbode" in deze zaak, waar zij meent het bestuur der vereeniging Le Cheval de traite Beige" een woord van lof niet te mogen ont- houden voor de actieve wijze, waarop zij in deze ernstige zaak heeft recht gesproken terwijl juist het bestuur van deze vereeniging goed gevonden heeft de verklaring der drie hierboven genoemde heeren uit te scbakelen bij het doen van uitspraak. Door den heer Ant. Bonte werd mededeeling gedaan van een hem overkomen onbillijke be- handeling in Belgie, te Eecloo, van de zijde der jury bij het voorbrengen van een hengst, ter keuring aldaarhij gaf in overweging om ook de Belgische paarden niet meer toe te laten tot de premiekeuringen in Zeeland. Een levendig applaus gaf blijk van instemming met het denkbeeld tot uitsluiting van de Bel gische paarden bij de premiekeuringen in ons gewest. Hierna werd de vergadering gesloten. REC H~T~S ZA St E Pi. Voor de Haagsche Rechtbank heeft gediend de moordzaak op een weduwe in de Pastoors- Warande aldaar. Tegen den dader, den glazen- wasscher Ed. G. is 12 jaar gevorderd. In de vergiftigingszaak te Nieuw Lekker- land heeft de Dordtsche Rechtbank de dochter A. M. G. vrijgesproken van de ten laste gelegde vergiftiging van haar vader Arie Groen, en wegens valscbheid in geschrifte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De oorlog in den Balkan. De laatste dag der vorige week bracht on- rustwekkende berichten aangaande eene tusschen de mogendheden bestaande spanning, ter oor- zake der verdeeling van den buit, door de ver- bonden Balkanstaten op Turkije bevocbten. Gemeld werd dat Oostenrijk-Hongarije aan Servie een ultimatum had overhandigd, waarin werd te kennen gegeven dat dit Rijk de inbezit- neming van het door Servie veroverd gebied niet zou gedogen en dat dit ultimatum door Duitschland en Italie werd gesteund, terwijl Rusland zou verklaard hebben geen inmenging van een andere mogendheid ten nadeele van Servie te zullen dulden en dat Rusland voor een desgevorderd gewapend optreden rekent op de hulp van Frankrijk en Engeland. Ernstig genoeg dus. Dat was Europa in vuur en vlam zetten. Een enkel bericht maakte zelfs al melding van eene oorlogsverklaring van Oostenrijk-Hongarije aan Servie. Gelukkigzijn op die alarmeerende berichten terstond gerust- stellender tijdingen gevolgd. Er wordt nu ge meld dat omtrent het door Servie veroverd gebied tusschen dat Rijk en Oostenrijk reeds een vergelijk zou gemaakt zijn, waarbij beiden tevreden werden gesteld. Van het oorlogstooneel valt te melden de overgave van Saloniki aan deGrieken. De be- zetting van Saloniki was 25,000 man'-sterk. Deze heeft de wapens neergelegd en zich aan de Grieken overgegeven. De Kroonprins heeft er reeds een glorierijken intocht gehonde*. De beteekenis van dit succes der Grieken is zeer groot. Saloniki is, na Konstantinopel, de belang- rijkste zeehaven in Europeesch Turkije. De golf van Saloniki vormt een natuurlijk.e, ruime en veilige haven, met voortreffelijke ankerjfhlatsen. Het is de stapelplaats der uit Macedonie aan- gevoerde handelswaren. Zoowel uit moreel als uit economisch opzicht is deze overgave dus van veel beteekenis. Verder gewagen de berichten van de belegering van Adrianopel, waarvan ook wordt beweerd dat het al zou gevallen zijn, doch dat de Bulgaren dat geheim houden, om een tusschenkomst der mogendheden te voorkomen. Ten slotte is de voornaamste aandacht ge vestigd op de laatste linie der Turken, de Tsataldzja linie, die reeds door de Bulgaren besprongen wordt en waarvan elk oogenblik het bericht der forceering wordt verwacht. Omtrent hetgeen te Konstantinopel kan ge- beuren, wanneer het overig deel van het Turksche leger wordt verslagen en daarheen vlucht, maakt men zich zeer ongerust. Vandaar dat reeds tal van oorlogsschepen der mogendheden voor Konstantinopel aanwezig zijn, om, als de nood aan den man komt, de stad te bezetten teneinde moord en plundering te voorkomen. Aan den Goudschen weg te Rotterdam is geopend de le Argentijsche-Rundvleeschhandel. Runder-rollade kost er 0.40; biefstuk 0.50 karbonade 0.321/3 gehakt J 0.25 per 1/B kilo. Alles vrij aan huis en gekeurd aan het Abattoir. Donderdagavoud circa kwart voor 8 uur, badden eenige baldadige jongens in de Generaal v. d. Heydenstraat te Rotterdam in een aldaar geplaatste urinoir een partij hooi en stroo ge- stopt en dat in brand gestoken. De vlammen stecen hoog op en leverden gevaar op voor de belendende perceelen. Spuit 12 verscheen ter plaatse en het vuur werd door personeel dier spuit met een slang op de waterleiding gebluscht, wat echter eerst na ruim een kwartier gelukte. (Msb.) Donderdagmorgen vroeg reed, naar de Haagsche Crt. meldt, de wagen van de land- bouwster wed. C. Joppe te Sommelsdijk, naar het land. Op den wagen zaten, behalve de koetsier, drie arbeidsters. Door de duisternis viel de kar van den Nieuwendijk met alle op- zittenden in de sloot. Een der vrouwen, Jansje Dijkers, huisvrouw van C. Springvloed, kwam onder den wagen terecht en verdronk. De anderen liepen lichte kwetsuren op. Een merkwaardige veiling. TeElshout (N.-Br.) is het woonhuis en een perceel bouwland van den landbouwer J. S. publiek geveild op last j van een schuldeischer. Er werd voor het huis en het land elk 25 geboden door den eigenaar. Het publiek hield zich geheel ODzijdig en niemand wenschte de som te verhoogen, zoodat waar- schijnlijk de eigenaar weer goedkoop zijn eigen- dom zal terug kunnen krijgeu. (Telegr.) Het vergeetachtige menschdom De te Haarlem gehouden verkooping van parapluies, enz., in spoorwegrijtuigen achter- gelaten en niet teruggevraagd, is weder achter den rug en het resultaat was grooter dan ooit Er was o. m. een broche bij, die 160 op bracht, een peuleschilletje echter bp een andere, die verleden jaar voor 650 verkocht werd De opbrengst was vroeger, toen de ver kooping te Amsterdam werd gehouden, ge- middeld 250 per jaar. En nu Reeds het eerste jaar dat in Haarlem ver kocht werd, kwam men boven de 1200, elk jaar steeg de opbrengst en thans is het respee- tabele cijfer van ruim 3500 bereikt. Dit jaar was het totaal weer 800 boven 1911. (O. H. Ct.) Het verdrinken van twee huzaren. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht heeft den ritmeester van het 2e regiment huzaren, N., aan wiens scliuld te wijten is, dat op 28 Juli 1911 bij bet overtrekken van de Maas te Neer twee huzaren verdronken, veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch had hem veroordeeld tot 3 weken hechtenis, terwijl de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof twee maauden gevangenisstraf had geeischt. Dit hof nam o. a. als verschoonende omstandigheid aan, de span ning, die destijds heerschte onder de westersche mogendheden en den wensch van den divisie- kommandani om de cavalerie zoo goed mogelijk te doen zijn. Te Zutphen is Zaterdag bij het houden van oefeningen in het oversteken van de Nieuw- stadsgracht door militaire wielrijders, een ma- tras waarop driemauschappen zaten, omgekanteld waardoor alien te water geraakten en onmid- dellijk in de diepte verdwenen. Twee hunner werden gered, doch de korpo- raal Piets, uit Arnhem, verdronk. Zijn lijk is later opgedregd. (^^g- Hbl.) Toen Woensdagmorgen de vrouw van den fabrieksarbeider S. te Nijverdal (O.) haar eenigen 12jarigen zoon wilde wekken, meldt de //Zwolsche Ct." kwam zij tot de vreeselijke ontdekking, dat hij in bed hing met een riem om den hals. Geneeskundige hulp kon niet meer baten, de levensgeesten waren reeds geweken. Als eenige mogelijkheid kan worden verondersteld, dat de jongen spelenderwijs den riem om den hals heeft bevestigd en niet in staat is geweest hem weer los te krijgen. Het aantal gevallen van desertie op zeevisscbersvaartuigen te Vlaardingen neemt, volgens de ffN. Rott. Ct.", ourustbarend toe. Dit jaar zijn er al 136 gevallen voorgekomen, waarvan 62 van personen aldaar woonachtig, ouder wie 32 minderjarigen. j Nabij West-Knollendam (gem. Wormer- veer) is in de Zaan een roeibootje omgeslagen, waarin twee personen waren gezeten. De een werd met zeer veel moeite gered, de tweede, C. v. B., uit Wormerveer, is verdronken. De rechtbank te Zwolle beeft, aldus de Haagsche Crt., besloten rechtsingang teverleenen tegen den vorigen burgemeester en secretaris van Doornspijk, wegens tijdens beheer gepleegde malversaties met de gemeente financien, o. a. het afgeven van vervalschte obligaties, ver- valsching van bevelschriften van betaling, enz. enz. Vrijdag heeft het parket uit Zwolle ten gemeentehuize en ten kantore van den ge- meente-ontvanger onderscheidene op die onregel- matigheden betrekking hebbende stukken in beslag genomen. Zekere J. V. wonende aan de Bredasche Baan te Roosendaal, had Woensdagavoud wat te diep in het glaasje gekeken. Bij zijne thuis- komst werd hem hierover door zijn vader een verwijt gemaakt, wat niet naar den zin van sinjeur was. Na eene woordenwisseling greep hij zijn vader beet en wierp hem ten gronde waarna bij een mes uit den zak haalde en het, met de knie op de borst gezeten, zijn vader op de keel zette. Gelukkig kon de man nog juist op tijd ontzet worden. V., een berucht personage, werd door de politie ingerekend. (D. v. N.) - In de Maandagavond gehouden zitting van den Zaandamscben gemeenteraad deelde de voorzitter mee, dat door het dagelijksch bestuur de annexatie is aangevraagd van het deel der gemeente Sloten, gelegen tegenover de nieuwe Zaandamsche houthaven, omdar reeds gebleken is, dat deze haven binnen niet al te langen tijd zal moeten worden uitgebreid. We verheugen er ons in, dat het den Zaan- damschen houthandel blijkbaar zoo voor den wind gaat zegt het //Nieuwsbl. v. Ned." maar met leedwezen constateeren we, dat door die Zaandamsche annexatieplannen wel eens de 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2