A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Zeeawsch-Vlaaideren. DAT IS DE CACAO No. 5838. Zaterdag 9 November 1912. 52e Jaargang. Aankondiging. voetpaden met de kunstwerken. Buitenland. De nieuwe President van de Vereenigde Staten. RONA Van Houten's RONA. Binnenland. G emengde berichlen, i EBBSTB BLAD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie /,1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zicb* bp alle Boekhande- laai;s, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefooa No. 2 5. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders der Gemeente ZAAMSLAG, brengen ter kennis van belang- hebbenden dat te beginnen op Dlaandag 11 November as., van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 1 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOBs. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. Zooals wij in ons vorig nummer meldden is de heer Dr. Woodrow Wilson gekozen tot President van de Vereenigde Staten. Dieuitslag is verkregen na een maandenla'hgen strijd, die ditmaal vooral heftig was in bekRepublikeiusche kamp, toen Roosevelt het daarin tracbtte te winnen van den tegenwoordigen President Taft en'waarvan hp zicb met een aantal volgelingen heeft afgescheiden, toen bleek dat hp in de Republikeinsche conventie de meerderheid niet kon behalen. Die verdeeldheid onder de Re- publikeinen is juist de oorzaak, dat de demo- cratische candidaat er gekomen is, daar de candidaat gekozen wordt, die de meeste stemmen op zicb vereenigt. Dr. Wilson is, na Bryan, de vroegere candi daat, de meest radicale leider der democratische partij. Hij is 56 jaar oud en te Stauntoo in Virginie geboren. Hp promoveerde tot meester in de rechten aan de Princeton-universiteit in 1879 en oefende de rechtspraetijk gedurende2 jaar te Atlanta in Georgie uit. Achtereenvolgens doceerde hij geschiedenis en politieke economie aan een college in Pensylvanie, vervolgens aan de Wesleyaansche boogeschool en later werd hij verbonden aan de universiteit te Princeton, om er les te geven in juresprudentie en econo- mische politiek. Hij werd in 1902 benoemd tot voorzitter dezer universiteit en legde deze functie in 1910 neder toen hij van New-Yersey. Toen de democratische partij een plaatsver- vanger voor Bryan noodig had deed bet succes van Wilson te New-Yersey behaald, hem in aanmerking komen voor depresidentscandidatuur. Hij is 'n zeer beschaafd, geestig redenaar met belderen betoogtrantzonder de voorbereidende /training'' die 'n succesvol politicus gewoonlijk door moet maken, is hij er in geslaagd zich in twee jaar tijd een nationale reputatie te ver- werven. Tot het tijdstip van ziju verkiezing was bij niet anders geweest, dan //een geleerde", zij bet ook een scbitterend geleerde dit werd ten minste algemeen door de buitenwereld ver- ondersteld. Inderdaad beeft hij zich w.aarschijn- lijk gedurende de acbt jaren van zijn president- scbap van Princeton meer politieke bekwaamheid eigen kunnen maken, dan men dacbt. Gedurende de laatste jaren van zijn ambt, was de universiteit gewikkeld in een ernstig geschil. Het was zooals Dr. Wilson het uitdrukte een strijd tusschen democratische en plutocratische stroo- mingen. Sommige studenten hadden de ge- woonte aangenomen, samen te komen in besloten, weelderige clubs, met het gevolg, dat er een scherpe klassenstrijd ontstond en ofschoon Dr. Wilson zich beijverde daaraan een einde te maken, slaagde hij hierin niet. Wilson is beslist de tegenbanger van de beroepspolitici. Hij heeft den verkiezingsstrijd op ongewoon voorname manier wars van alle volksmisleiding gevoerd. Bedenkelijke helpers benoemd werd tot gouverneur die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is, Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is en den steun van bet lagere volk wees hij met beslistbeid van zich. De moeite, welke zijn tegenstanders zicb gaven, om hem als vrijhan- delaar bij bet publiek zwart te maken, is ver- geefscb geweest. Dr. Wilson gaf te verstaan, dat zelfs wanneer bij misschien principieel een voorstander van den vrijhandel zou zijn, bij tocb niet zou te vinden zijn voor een zoodanige herziening der tarieven, welke den tegenwoordigen groei en den bloei van handel en industrie zou kuunen ondermijnen. Evenals Bryan beschouwt hp bet tegenwoordig tarief echter als de wortel van 't trustkwaad. Hij erkent het onderscbeid tusschen goede en slechte trusts, ofschoon zijn programma hierin niet duidelijk omschreven is. in Juni 1912 niet is vertegenwoordigd, en ook of de Minister iets kon mededeelen betreffende de onderbandelingen voor het loozen van Bel- gisch water door de Isabella-sluis. Gent. De internationale tentoonstelling, ingericht door de maatscbappij //Het Neerhoi" beeft een overgrooten bijval. De inschrijvingen komen van alle kanten toe en reeds zijn Frankrijk, Holland, Duitschland, Oostenrijk, Zwitserlaud en ltalie vertegenwoordigd. De tentoonstelling zal buitengewoon prachtig zijn. Het bestuur, willende gevolg geven aan den wensch van verschillende liefhebbers, welke op voorafgaande tentoonstellingen ingeschreven bebben, heeft de sluitingen der inschrijvingen op den llen dezer bepaald. Na dezen datum zuilen er geene meer aauvaard worden. De verkiezing voor de Tweede Kamer, die tengevolge van bet niet aannemen van zijn be- nopming door Mr. M. baron Maekay in het district Ommen moet plaats bebben, is bepaald op Zaterdag 16 dezer, de stemming zoo noodig op Dinsdag 26 d. a. v. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 8 December d. a. v. (Stct.) In eene aan de Tweede Kamer ingezonden nota betreffende de defensie, naar aanleidingen van gemaakte bedenkingen tegen de bestaande plannen, deelt de Minister van Oorlog o. m. mede dat er niet aan gedacht kan worden om bet militie-contingent voorloopig te behouden op 17.500 man en dit later geleidelijk uit te breiden tot 23.000 man. TER NEUZEN, 8 November 1912. Omtrent de begrooting van Buitenlandscbe Zaken werd in de afdeelingen gevraagd of, en zoo ja, om welke redenen Nederland op de Belgische tentoonstelling van bet trekpaard RECHTZAKEN. Arrondissements-Recbtbank te Middelburg. De rechtbank beeft in hare zitting van 8 Nov de volgende vonnissen uitgesproken D. J. F., oud 45 j., broodbakker, zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, is wegeus diefstal veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met vermindering der prev. hechtenis. (Eisch idem.) C. K., oud 67 j., metselaar te Ter Neuzen, re wegen als voren veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hecht. (Eiscb 10 boete of 10 dagen hecht.) A. d. K., oud 22 j., landbouwersknecbt te Graauw, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch idem.) Th. E., oud 39 j., werkman te Philippine, is wegens overtreding der Rijksbelastingen ver oordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. (Eisch f 25 boete of 5 dagen hecht). A. H. d. B., oud 18 j., arbeider te Zuiddorpe, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hecht. (Eiscb 50 boete of 10 dagen hecht.) G. R., ingenieur te Sluiskil, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 10 boete of 2 dagen hecht. (Eiscb 100 boete of 20 dagen hecht.) A. v. L., oud 57 j., winkelier en E. M. R. v. B., oud 58 j., buisvrouw van A', v. L., beiden te Overslag, zijn wegens alsvoren ver oordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht.) Eisch ieder f 50 boete of 10 dagen hecht.) I. L. C., arbeider te Bouchaute, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (Eiscb 25 boete of 5 dagen hecht.) Bp bevelschrift der Arondissements Recht bank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot instructie tegen A. J. d. L., 45 jaren, veldarbeider, geboren en wonende te Koewacht, beklaagd van bedreiging met mis- drijf tegen het leven gericht, gepleegd tegen een ambtenaar. De Officier van Justitie te Middelburg kwam heden in hooger beroep van het vonnis der rechtbank van den 1 November j.l. waarbp H. A. d. W., stationschef te Axel, werd vrijge- sproken van scbuld aan het den 5den September j.l. aldaar plaats gehad hebbend spoorweg- ongeluk. De eisch was 14 dagen gevangenisstraf. Een chauffeur van de Amstelbrouwerij te Amsterdam is wegens het veroorzaken van den dood door het overriden van een knaap van 13 jaren, veroordeeld tot een maand hechtenis. Het openbaar ministerie bad 6 weken geeiscbt. Te Amsterdam is in de Buitensingel-gracht bij de Weesperpoort Dinsdagavond een met cokes beladen schuit omgeslagen, waarbp een der schuitenvoerders te water geraakt en ver- dronken is. Wat een haan zooal slikken kan bleek te Bolnes bij bet slachten van zoo'n dier. In den krop werd een koralen ketting gevonden. Te Scboterland zijn in ondertrouw op- genomen Ds. Ewoldt, met zpne vroegere dienst- bode Lamkje van de Zande. Een man uit Oijen weigerde in een cafe te Oss een rondje te geven. De lieden die er bij bem op aangedrongen badden dat te geven vonden daarin aanleiding om hem, buiten gekomen, zoo te mishandelen, dat hij reeds aan de gevol- gen daarvan is overleden. In de raadsvergadering te Zierikzee van Woensdagnamiddag beeft zich bij de behandeling der begrooting van de gasfabriek 'n incident voorgedaan tusschen de heeren De Crane en Jhr. Schuurbeque Boeije. De ,/Zierikz. Nbde" deelt daarvan mede: De beer Schuurbeque antwoordt den heer Koopman, dat het bem niet verwondert, dat de beer Bolt bij zpne sollicitatie naar Meppel geen succes beeft gehad, daar van bier ano- nieme brieven ten nadeele van den beer Bolt daarheen zijn gezonden. Zicb wendend tot den beer De Crane, zegt hp //Daar weet de beer De Crane meer van". De heer De Crane vraagt het woord voor een persoonlijk feit, en zegt: //In antwoord op de schandelijke insinuatie van Jhr. J. F. Schuurbeque Boeije verklaar ik mijnheer de voorzitter, op mijn eerewoord lo. dat ik nooit heb keunis gehad van de sollicitatie van den beer Bolt naar Meppel 2o. dat ik te dier zake noch met woord, no en in geschvift ooit den naam van den beer Bolt heb genoemd. Het door den heer Boeije gesprokene is vuige laster." De heer Schuurbeque Boeije deelt mede, dat hij bet van een vriend heeft geboord, waavop de beer De Crane bem toeroeptDan wensch ik den heer Boeije geluk met zulke vrienden". De heer Schuurbeque Boeij zegt nu, dat het doel niet was den beer De Crane te beleedigen. De beer De Crane //Dan zal ik maar zeggen, mijnheer de voorzitter, de man is ontoerekenbaar. Om nieuwe incidenten te voorkomen, ver- klaart de voorzitter de zaak nu als afgedaan. IEEZESSCHE COIRAST. Dlt blud versehtjnt Kaandag-, Woensdsg. en Vri'ilmfavonil, nttg-eznmtnrd op Feeetdagen 61j «l«e Flrma I". to 'W-.g

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1