Ter Hsuzsnschs Coarant Donderdag 7 November 1912. No. 5837. 1 rp Vs7"ZE3IE3ZDIHI JBXj-A-ID. Gemeenteraad wan Axel. iff IJ it S P O S T S P ft ft s? 3 ft ft Gedurende de maand October werd aan het Postkantoor te Ter Neuzen en de daar- onder ressorteerende kulppostkautoren ingelegd 13628,58, terugbetaaid 12494,51s. Het iaatst uitgegeven boekje draagt het numruer 9217. Z IK T IJ 13 1 IV Gi JK IV. Van 4 tot en met 5 Nov. s a Van 4 tot en met 5 Nov. werden door de Oostsiuizen alhier 74 binuenvaartuigen op- en 90 atgeschutdoor de Westsl. 17 op- en 16 af'geschut. Positie der StoomscJiepen. TAN Yergadering van Dinsdag 5 November 1912. (YEE VOL G.) 3, Wijziging der Algemeene Politieverordening De Voorzitter stelt namens Burg, en YVeth. voor de Algemeene Politieverordening: a. door te doen vervallen de aanhef van art. 26 »Het is verboden aan den openbaren weg" en daarvoor te lezen »IIet is verboden op wegen, straten of piemen." b. te doen vervallen het 3e lid van art. 26 »het noodeloos schreeuwen of als zoodanig hard roepen, wat lnnderlijk is. en waardoor overlast ontstaat" en daarvoor te lezen xte schreeuwen of te tieren." Overtreding van het derde lid van art. 26 is thajis straf- baar gesteld met eene boete van ten hoogste 3,— of hechtenis van ten hoogste 2 dagen, doch Burg, en V eth. stellen tevens voor overtreding hiervan op te nemen onder de overtredingen die in art. 42 worden strafbaar gesteld met eene boete van ten hoogste f 10 of hechtenis van ten hoogste 4 dagen. De Voorzitter deelt ter toelichting mede, dat de om- schrijving van het strafbare feit in het derde lid van art. 26 te uitvoerig is, en daaruit moeilijkheden zouden kunnen ontstaan om overtreders gestraft te krijgen. Er staat, dat verboden is het noodeloos schreeuwen of als zoodanig hard roepen »wat hinderlijk is en waardoor overlast ont staatWanneer nu proces-verbaal werd opgemaakt, zou de kantonrechter aan den verbaliseerden politieman kunnen vragen, of het hem door eene klacht was gebleken dat het schreeuwen werkelijk hinderlijk was. En dit zal zeld- zaarn voorkomen. A1 is het ook dat de burgers die rustig thuis zitten zich ergeren aan het geschreeuw op straat, zoo zullen zij toch niet naar den veldwachter of naar den wachtmeester der marechaussee loopen, om tegen de overtreders een klacht in te dienen. Er behoort daarom der politie een behoorlijk wapen te worden verschaft om met goed gevolg te kunnen optreden tegen het liederlijk leven zooals dat in den laatsten tijd op sommige dagen in de gemeente heerscht. Daar behoort een eind aan te komen, en dat zal men bereiken door eenvoudig strafbaar te stellen »te schreeuwen of te tieren Dat dit noodeloos is, is iets dat van zelf spreekt. Het is den Voorzitter bekend dat in eene andere gemeente, waar men ook overlast ondervond van zoo'n onbehoorlijk lawaai, een dergelijke bepaling met succes heeft gevverkt tot be- strijding daarvan. De politie kan dan optreden. Uitbreiding van den aanhef van art. 26 is noodig, om dat daar nu alleen vvordt gesproken van den openbaren weg. De heer Kruijsse merkt naar aanleiding van dat laatste op, dat de inleiding van het artikel kan behouden blijven, daar hem bij nade- raadplegen der verordening gebleken is, dat art. 12 eene definitie bevat, wat onder »openbare weg" verstaan wordt en waaronder alle wegen, straten, pleinen, markten enz. zijn begrepen. De Voorzitter stemt dit toe, en geeft te kennen dat dan het eerste deel van het voorstel kan vervallen. Dan Blijft dus alleen de wijziging van het derde lid van art. 26 en de wijziging van de strafbepaling in art. 43. Het aid us gewijzigde voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Verzoekschrift van het Uitvoerend Comite van de Vereeniging tot bevordering van het' Vre&tndelingenver- keer te Middelburg, om een bijdrage voor de in i013 te Middelburg te organiseeren~,tentoomlelling. Ingekomen is een adres van het Zeeuwsche Comite dat zich op initiatief van de Vereeniging tot Bevordering van het Yreemdelingenverkeer te Middelburg heeft gevormd tot viering van het feest ter herdenking van Nederlands onaf hankelijk heid in 1913, waarin wordt herinnerd aan het gevormde denkbeeld, om het jaar'1913, waarin het redes- paleis te 'sGravenhage zal worden geopend en waarin tevens eene eeuw zal verloopen zijn sedert een groot keerpimt in onze historie plaats greep, te vieren door alom in den lande tentoonstellingen van verschillenderi aard te houden. tjit het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid, wier algemeene secretaris het denkbeeld heeft geopperd, en uit de besturen van verschillende ver- eenigingen en lichamen die rechtstreeks of middellijk het vreemdelingenverkeer naar ons land bevorderen, is ge- constitueerd eene centrale commissie voor het Plan 1913. Refeering en Volksvertegenwoordiging hebben hunne war me sympathie met het plan betuigd bij de wet van 15 Juli 1912 (Staatsblad no. 253) is een subsidie van 110,000 toegestaan, voornamelijk voor het maken van reclame in het buitenland. Het zich te Middelburg gevormde Comite, wier leden Op eene bijgevoegde lijst zijn vermeld, stelt zich voor Zeeland aan het algemeene plan te' doen deelnemen door het organiseeren te Middelburg van eene tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, woningen, meubelen, volkskunst, gebruiken enz., overeenkomstig de bij het request gevoegde uiteenzetting. Overtuigt, dat ook de Raad zal instemmen met het plan, dat ten doel heeft, aan Zeeland grootere bekendheid te "■even en daardoor mede te werken aan de bevordering van de welvaart in ons gewest, doet het Comitd met vertrouwen een beroep op den steun van den Raad. In de eerste plaats wordt verzocht, de in het archie! van de gemeente aanwezige voorwerpen, welke voor de tentoonstelling dienstig kunnen ziin, daarvoor af testaan. Het Comite geeft de verzekering, dat er goed voor zal worden gezorgdde gebouwen en terreiuen der tentoon- stellino- zullen dag en nacht worden bewaakt en alle goederen zullen tegen schade door brand, diefstal enz. worden verzekerd. Naar het Comite ter oore kwam, is een gelijke vraag tot den Raad gericht door of namens het Comite van eene in het buitenland te houden tentoonstelling. Het hoopt, dat de raad met haar van meening zal zijn, dat een goed begrepen nationaliteitsgevoel or hem toe zal moeten brengen, de voorkeur te geven aan de Zeeuwsche tentoon stelling,'welke mede ten doel heeft, een inerkwaardig feit in de "eschiedenis van ons vaderland te herdenken. In de tweede plaats verzoekt het Comite beleefdelijk haar pogen te steunen door eene bijdrage uit de gemeente- kas. Al zal de tentoonstelling te Middelburg worden „ehouden, toch heeft deze gemeeente er middellijk belang bii o-rootere bekendheid van de verschillende deelen onzer provincie kan niet anders dan bijdragen tot de welvaart daarvan. Elke bijdrage, al zij het eene kleine. van de overheid eener andere gemeente zal door het Comite op hoo^en prijs worden gesteld als een blijk van waardeering van" haar pogen en zal er slechts toe kunnen bijdragen, dat wii ons streven zoo mogelijk nog meer daarop richten, om de tentoonstelling zoo veelzijdig mogelijk te doen zijn. Bij dit adres is ingezonden eene naamlijst van de leden van het eerecomite en het uitvoerend comite. Uit deze naamlijst blijkt dat het eere-comite gevormd wordt door de heeren Mr. H. J. Dijckmeester, Cominissans der Koningin. in Zeeland, J. H. Blum, lid der lweede Kamer en lid van Gedep. Staten te Middelburg, Jhr. Mr. E O. de Casembroot, lid van Gedep. Staten te Middel- buro- Jhr. M. van den Brandeler, burgemeester van Middelburg, Jhr. Mr. A. A. van Doom van Koudekerke, burgemeester van Vlissingen en W. Hioolen, notans te Middelburg. Voorzitter van het uitvoerend comite is de heer II. P. den Bouwmeester, voorzitter van den polder Walcheren en wethouder van Middelburg, en secretaris de heer H. J. G. Hartman, hoofdcomtnies ter Prov. Griffie van Zeeland. Onder de correspondeerende leden komen in Zeeuwsch- Vlaanderen voor de heeren: J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, K. J. A. G. baron Collot d Escury, bur gemeester van Hontenisse, Jos. F. A. M. van Waesberghe, bankier te Hulst, D. F. Vercauteren, burgemeester van Clinge, C. IJsebaert, lid der Prov. Staten en burgemeester van St. Jansteen, A. Moerdijk, lid der Prov. Staten en secretaris van Zuiddorpe, C. van Waes, burgemeester van Westdorpe, F. C. Zonnevijlle, handelaar te Axel, H. G. Hammacher, lid der Prov. Staten en notaris te Groede, D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens, H. S. Gratama, burgemeester van Oostburg en J. E. Boogaard, burgemeester van Sluis. Verder is ingezonden een afdruk van de uiteenzetting van het plan door den eersten secretaris van het Uit voerend Comite, den heer Hartman, voorgedragen in de vergadering der Commissie voor de tentoonstelling op Maandag 2 September '1912. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. hebben overwogen dat de gemeente in haar archief geen voor werpen bevat die voor de tentoonstelling kunnen dienen, of het moest zijn de schilderij die in de raadzaal hangt. Zij wenschen echter van de instemming der gemeente te doen blijken door voor de tentoonstelling een bijdrage van f 10 te verleenen. Dit voorstel wordt met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor stemmen de heeren YVolfert, P. Dekker, Dieleman, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans en Lamaitretegen stemmen de heeren F. Dekker en De Feijter. 41. Verzoekschrift van G. van den Berge te Beveren- Waes om schadeloosstelling, wegens aanschrijven om eervol ontslag aan te vragen als directeur der gasfabriek. De Voorzitter doet mededeeling van een adres van G. van den Berge te Beveren (Waes), waarin deze, naar aan leiding van het rapport der commissie inzake het onder- zoek van de gasfabriek te Axel, waaruit voldoende blijkt dat de hydraulic mains, klimpijpen, retortmondingen, teerleiding enz. van ondeugdelijke constructie zijn, en dien- tengevolge door den Raad werd besloten om deze materialen te vervangen door mains enz. van de nieuwste constructie, overwegende, dat door deze materialen ontzettend veel moeilijkheden en werkzaamheden zijn ontstaan, en in hoofdzaak de oorzaak zijn geweest van den geheerscht hebbenden toestand, alsook dat met het leggen van het buizennet, het monteeren der toestellen enz. veel te laat is begonnen en eindelijk aan alles tegelijk werd aange- vangen te plaatsen overwegende dat door die verschillende omstandigheden het hem niet mogelijk was de fabriek te besturen zooals hij dat gaarne had gewenscht, en onafhankelijk van zijn wil plotseling werd aangeschreven zijn eervol ontslag aan te vragen en hem tevens een toelage werd gegarandeerd van 6 maanden salaris overwegende dat het hem gelukt is een andere betrek- king te verkrijgen, waaraau toch ook weer aanzienlijke onkosten zijn verbonden geweest; waarom adressapt zich op grond van het vorenstaande gedrongen gevoelt, met gepaste vrijmoedigheid beleefd te verzoeken hem voor die verliezen schadeloos te stellen en hem een bedrag van f 200 te vergoeden. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar er naar hunne meening, geen reden bestaan om eenige vergoeding toe te kennen. De heer Oggel kan zich met dat voorstel vetreenigen. De heer Van den Berge heeft hier ontslag gevraagd wegens het aanvaarden eener betrekking elders. Bij het ingestelde onderzoek is hij volkomen gerechtvaardigd, daar gebleken is dat de werkzaamheden te druk waren en zelfs in nor- male omstandigheden aan den directeur der gasfabriek hulp behoort te worden verleend. l)e heer Van den Berge heeft echter vrijwillig ontslag gevraagd, niet omdat hij daartoe was aangeschreven, die aanschrijving isnietduor- gegaan. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt aangenomen met algemeene stemmen. Verzoekschrift van J. Cove e. a bewoners van den Ouden wegom een klinkerpad aan te leggen vanaf F. van Langevelde tot aan J. Boer. Ingekomen is een verzoek van J. Cove en 35 anderen' alien bewoners van den zoogenaamden Ouden weg, welke er daarin de aandacht van den Raad op vestigen, dat het vervoer van suikerbieten weder een aanvang heeft genomen dat dit vervoer altijd samenvalt met het regenachtige jaargetijde, waardoor de straat en het voetpad loopende vanaf F. van Langevelde tot aan J. Boer, bij eventueelen regenvai in een ware modderpoel verandert. Het voetpad wordt geheel stuk gereden, terwijl ook de straat, bedekt met een slijklaag van 10 cM. onbegaanbaar is. Op grond van vorenstaande verzoeken adressanten ter plaatse een voetpad te willen aanleggeti, zoo mogelijk een klinkerpad. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor aan adressanten te kennen te geven dat dit request niet bij den Raad thuis behoort, doch dat zij zich ter bereikiug van hun doel hebben te wenden tot den polder Beoostenblij Benoorden. De heer F. Dekker is van een ander gevoelen. Hij meent dat er voor de gemeente wel aanleiding is om de bewoners te helpen. Destijds is ook met medewerking van den Noordpolder een voetpad aangelegd langs den Ouden weg. Het is hier een zeer ergen toestand, adressanten over- drijven niet. De heer Wolfert herinnert dat het toen anders is ge- gaan. de Noordpolder besloot tot het maken van dat voetpad. en vroeg daarvoor aan de gemeente eene bijdrage. De Voorzitter geeft te kennen dat het nu ook zoo zou kunnen gaan. Doch dan moeten de bewoners zich toch eerst tot het bestuur van den polder Beoostenbleij Benoorden wenden. Wil de polder dan tot het leggen van een voet pad overgaan, dan kan zij, dat noodig oordeelende, aan de gemeente vragen er aan mede te werken. Er zijn naar het hem voorkomt, zooals de heer Dekker heeft gezegd, wel termen om hieraan van gemeentewege mede te werken en het is daar, naar hij zich heeft over- tuigd, een allertreurigste toestand, maar hij moet toch tot omzichtigheid aanraden in het verleenen van die bij dragen, want de gemeente heeft reeds de zorg voor zoovele straten en wegen op zich, die zij onderhouden moet, dat het noodig is uit te zien, om niet te veel te doen aan wegen waarvan de onderhoudsplicht op anderen rust. Het voorstel dat Burg, en Weth. nu ten opzichte van het request doen, kan leiden tot oplossing der zaak. De heer F. Dekker merkt op, dat de Voorzitter van den onderhoudsplicht spreekt, maar het betreft hier niet den weg. doch het aanleggen van een voetpad. De Voorzitter wijst er op, dat dit een gevolg is, dat de weg niet in een staat verkeert om er op te loopen. Bovendien, wanneer er een voetpad zou worden aangelegd, was het ook noodig over de geheele lengte palen er langs te plaatsen, om te voorkomen dat het stuk gereden wferd. Nu wordt het pad naast den weg geheel stuk gereden, er liggen diepe sporen in. Men rijdt het op sommige plaatsen heeletnaal weg en spreker kan niet begrijpen dat er nog geen wagens in de sloot terecht gekomen zijn, zoo kort neemt men in de bocht den draai. Wordt een pad aangelegd, al was het een klinkerpad, en niet door palen beschermd, dan zou het op korten tijd weer stuk zijn gereden. De heer Van Driel meent dat, wanneer de Raad besloot subsidie te verleenen, het voor het polderbestuur gemakke- lijker zou zijn om te dezen opzichte een besluit te nemen. De heer Kruijsse voert hiertegen aan dat de Raad nu toch geen besluit kan nemen om het polderbestuur eene subsidie aan te bieden. Het is de vraag of de polder wel 9 een bijdrage zal willen aan vaarden van de gemeente. Misschien staan ze zoo hoog, dat ze het werk geheel voor eigen rekening nemen. De heer F. Dekker merkt op dat die polder er voor bekend staat royaal te zijn Ten slotte wordt het voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. G. Verzoek van het gemeentebestuur van Hoedekens- kerke in zake den provincialen sioombootdienst op de Wester-Schelde. Ingekomen is een verzoek van het gemeentebestuur van Hoedekenskerke, om adhaesie te betuigen aan het door den Raad dier gemeente gericht verzoek tot de Provinciale Staten van Zeeland, waarin wordt aangedrongen op behoud van den dienst HoedekenskerkeTer Neuzen en uitbreiding van dien dienst. De Voorzitter deelt mede, dat Burg, en Weth. hebben overwogen dat deze gemeente hierbij geen belang heeft. Ook de uitbreiding van dien dienst tot Hansweert, voor verbetering van de reis naar Holland beteekent voor Axel niets, daar zij die daarheen moeten niet eerst naar Ter Neuzen reizen, maar via Hulst aansluiting zoeken te Vlake. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 1Regeling jaarwedden ambtenaren van den Bur- gerlijken Stand. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een schrijven van Gedep. Staten, betreffende de nieuwe vaststelling van de jaarvvedde van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, in verband met de toeneming der bevolking. In de door Gedep. Staten in 1904 vastgestelde regeling, is het salaris voor gemeenten van 3000 tot 5000 zielen vast- gesteld op 200 voor een ambtenaar belast met alle werk zaamheden. Die som is ook bepaald voor Axel. Sedert 1 Januari 1912 is de bevolking echter gestegen tot boven de 5000. Voor gemeenten met meer dan 5000 inwoners is geen regeling vastgesteld. Wel kan worden medege- deeld dat het salaris in Zierikzee en Goes,'met een be volking van ruim 7000 zielen ook op f 200 is bepaald en te Ter Neuzen met meer dan 9000 inwoners op f 300. Burg, en Weth. doen geen voorstel doch wenschen het gevoelen van den Raad te vernemen omtrent het ant,woord dat aan Gedep. Staten moet worden gegeven. De heer Oggel heeft de desbetrell'ende stukken ingezien. Hem is daaruit gebleken, zooals de Voorzitter reeds aan- aanstipte, dat Goes met 7600, Zierikzee met 7000 en Hontenisse met meer dan 5000 inwoners ook 200 betalen." Hij acht daarom geen termen aanwezig tot verhooging van het salaris te adviseeren en stelt voor te kennen te geven dat de Raad f 200 voldoende acht, voor den ambtenaar belast met alle werkzaamheden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. S. Benoemen leden der Commissie tot wering van schoolverzuinv. De Voorzitter stelt aan de orde het benoemen van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens het aftreden der tegeriwoordige leden op 5 Januari a. s. Van de aftredenden heeft de heer J. A. Dregmans te kennen gegeven geen berbenoeming te zullen aannemen. Voor iedere vacature worden dubbeltallen aanbevolen. Achtereenvolgens worden herbenoemd de heeren Ph. J. van Dixhoorn, met 7 stemmen, (de heer M. W. Koster had 3 stemmen), A. van Esselbrugge met 7 stemmen, (de heer P. A. van Hoeve had 2, de heer M. W. Koster '1 stem) Jac. Verijzer met 7 stemmen, (de heer Abr. Wiemes had 3 stemmen)M. L. van Vessem met 9 stemmen (de heer H. M. Verbruggen had 1 stem); A. E. C. Kruijsse met 9 stemmen (de»heer J. Rolf had I stem); A. van't Hoff met 10 stemmen (met dezen was aanbevolen C. L. de Smidt) C. Hagers met 7 stemmen (de heeren C. Dijkwel en C. L. de Smidt verkregen resp. 2 en 1 stem)benoemd werd uit de categorie onderwijzers eener bijzondere school de heer P. le Feber met 7 stemmen (de heer F. Ten Kate en A. J. van de Vijver verkregen resp. 2 en 1 stem). it. Verzoekschrift van J. van Bendegemom ont- heffing van hoofdelijken omslag. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een verzoek schrift van J. van Bendegem, waarin deze, wegens vertrek naar de gemeente Hengstdijk op 15 Mei 1.1., ontheffing verzoekt van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 6 maanden. Burg, en Weth. stellen voor aan adressant overeen komstig de bepalingen der verordening ontheffing te ver leenen over 7 maanden, tot een bedrag van f 28,51. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1, die van den heer F. Dekker, die tegenstemt omdat adres sant maar ontheffing over 6 maanden vraagt. H>. Omvraag. De heer F. Dakker wijst op den slechten toestand aan de loskade op de Sassing. Daar is tusschen den steenweg en de beschoeiing een gedeelte onverhard. Die strook grond wordt duorweekt en de wagens die er op moeten rijden zakken er tot aan de assen in, zoodat zij er in blijven steken. Hij zou willen voorstellen aan den Rijks- waterstaat, die de onderhoudspliehtige is, te verzoeken dat deel van de losplaats aan te vullen en te verharden met straatkeien of klinkers. De heer Kruijsse bevestigt dien slechten toestand van de kade. De heer Dieleman doet dit eveneens. De heer Oggel verklaart er ook mede bekend te zijn. Hij meent dat er eene strook ter lengte van 50 tot 100 meter zou behooren te worden verhard. De heer Dieleman geeft ook nog iniichtingen over den slechten toestand waarin de kade verkeert. Er wordt order gegeven, dat degenen die daar suikerbieten laten neerleggen, den keiweg moeten schoonhouden, maar dat helpt niet, waar naast den keiweg alles blijft liggen, het is voorge- komen dat een wagen die om uit te wijken naast den keiweg moest rijden bijna geheel omkeerde, doordat zij aan eene zijde er zoo diep inzakte. De heer Kruijsse zou het gewenscht achten om ter zelfder tijd ook eens te wijzen op de zijkanten van den Buthdijk, die eveneens in zeer slechten staat verkeeren. De kantsteenen liggen zoo hoog boven den weg, dat men, op de zijkanten zijnde, met een rijwiel onmogelijk daar tegenop kan rijden en als men een wagen tegen komt moet men den weg verlaten. Bovendien worden die zij kanten ook door de wagens stuk gereden. Vroeger is het ook al eens gevraagd, toen is er zand opgeworpen, maar nu verkeeren die zijkanten weer in slechten toestand. Waar de gemeente zelf zoo goed voor zijne wegen zorgt(?) mag zij anderen wel op hunnen plicht wijzen De heer F. Dekker betoogt, hierop doorgaande, dat de gemeente zelf nog heel wat te doen heeft, om te beginnen met den Zaamslagschen weg. Daarop heeft hij vroeger ook meermalen gewezen. Met er een steek grond af te nemen kan de zijkant van dien weg in orde worden ge- maakt. Laat men daarmede eens beginnen. Aan den oprit liggen groote putten, die zeker hoe eerder hoe beter behooren te worden aangevuld. De Voorzitter beaamt dat, als de gemeente anderen op hun plicht wil wijzen, zij dan zelf behoort voor te gaan. De heer Oggel meent dat het wel gelijktijdig zou kunnen geschieden, de gemeente zou aan den Waterstaat kunnen vragen om voor het zijne te zorgen en zelf beginnen met den Zaamslagschen weg in orde te maken. De heer Kruijsse merkt op, dat de schuld van dien slechten toestand der zijkanten van den Zaamslagschen weg niet aan de gemeente te wijten is. Het gaat eigen- lijk niet aan, om haar te beschuldigen in deze. Voor een paar jaren is van gemeentewege begonnen met dien weg op te knappen. Toen werd er echter vanwege den eigenaar verboden om er mede voort te gaan, zoodat het werk verder is blijven liggen. Spreker heeft echter dezer dagen gesproken met den opzichter van den Rijkswaterstaat en die heeft hem te kennen gegeven dat, als de gemeente het noodig oordeelde dat voor het onderhoud van den weg afsteken van de zijkanten noodig was, de eigenaar daar van dit niet kon beletten en dat de gemeente de afge- stoken grond ook kon gebruiken daar waar zij dit noodig oordeelde. Hij was duq, reeds voornemens om het weder opvatten van dat gestaakte werk ter sprake te brengen. De heer Lamaitre zou het toch noodig achten, dat Burg, en Weth. eerst eens een kijkje gingen nemen, om na te gaan wat hier en daar behoort te worden verricht, teneinde te weten wat moet gevraagd worden, en voor zoover het noodig is ook zelf maatregelen te nemen. De heer Oggel meent dat, wat de voorziening aan de Sassing betreft, toch wel geen onderzoek meer zal noodig zijn. daar van verschillende zijden sympathie met zijn voorstel is betuigd. De heer Lamaitre verklaart ook niet te bedoelen een onderzoek naar de noodzakelijkheid van dat werk, maar wel een onderzoek omtrent hetgeen dienaangaande moet worden gevraagd. De Voorzitter merkt op dat Burg, en Weth. met den gemeenteopzichter den toestand daar eens zouden kunnen nagaan en dat de bouwmeester dan een teekening zou maken, om nevens het verzoek in te zenden, ter verduide- lijking van hetgeen men wil bereiken. De heer Kruijsse bespreekt ook nog den toestand der zijkanten van den weg naar de Drie Schouwen. Die worden ook geregeld stuk gereden. Hij zou het noodig achten dat de politie daarop wat meer toezicht hield. In de aangrenzende gemeenten Zaamslag en Zuiddorpe is het rijden op de zijkanten ook verboden en daar gebeurt het ook niet, omdat er toezicht op wordt gehouden, in deze ge'meente wordt er echter maar gehandeld alsof er niets van in de verordening staat. Het is maar een kvvestie of er op gelet wordt. De Voorzitter verklaart er niet mede bekend te zijn, dat in de politieverordening verboden is, ook buiten de kom, op de zijkanten der wegen met voertuigen te rijden. Is dat echter het geval, dan wil hij gaarne toezeggen, de politie te zullen verzoeken op de naleving van het verbod te willen toezien. Spreker ziet de verordening, doch kan geen bepaling als bedoeld vinden. De heer Kruijsse kan die ook niet zoo terstond aan wijzen, maar meent toch zeker te weten dat die bij de laatste vaststelling er in is opgenomen. Mocht het echter niet het geval blijken, dan is eene daarop van betrekking zijnde wijziging gemakkelijk aan te brengen. Bij de verdere besprekingen, omtrent de lengte der strook die aan de Sassing zou moeten worden verhard, geeft de heer Oggel als zijne meening te kennen dat vermoedelijk slechts een 100 M-. zal moeten worden verhard. Ten slotte wordt met algemeene stemmen goedgevonden het verzoek om verbetering van de loskade aan de Sassing tot den Rijkswaterstaat te richten, waarvoor door Burg en Weth. aan den gemeehte-bouwmeester het maken van eene teekening zal worden opgedragen. Eveneens zal worden verzocht verbetering van de zijkanten van den Buthdijk, en zal van gemeentewege worden overgegaan tot het verbeteren van den Zaamslagschen weg. i IFeestviering ter herdenking van Nederlands onafhankelijkheid. De Voorzitter acht het dienstig aan den Raad mede te deelen, dat hij voornemens is, bij het ontbreken eener Oranje-vereeniging of eenn dergelijke, in deze gemeente, binnenkort eene vergadering bijeen te roepen van belang- stellende ingezetenen, om te bespreken eene feestelijke herdenking van de lOOjarige onaf hankelijkheid van Neder- land in het volgend jaar. Hij wilde het bijeenroepen dier vergadering uitstellen totdat de werkzaamheden op het land wat zullen zijn afgeloopen, daar er dan meer tijd is om te vergaderen, en beval zich voor dat doel ook aan in de medewerking van de raadsleden. 8. Reclames hoofdelijken omslag. Ter behandeling van reclames van den hoofdelijken omslag wordt de openbare vergadering geschorst en gaat over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat omtrent de ingekomen reclames, in zake hoofdelijken omslag, is beslist als volgt Teruggebracht F. de Coster van de 54e naar de 41e klasse en M. II. de Roo van de 6e naar de 4e klasse. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten aan den Directeur der Gasfabriek, op zijn verzoek, wegens drukke werkzaamheden aan de fabriek, vergunning te verleenen gedurende de maanden November, December en Januari een 3en man in dienst te nemen. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. a VLAG. NAAM. M-t Van en naar. Lading. Toiov Fe rr Veusen 5 Ned. s.s. Richard 1 4850 1 St. Petersb. bout Van Ter Veatea,: 4 Eag. s.s. Trent wood 2237 New-Castle] ledig 5 Duitsch s.s. Venus 3461 idem idem Eng. s.s. The Duchess 1660 Grimsby idem idem Caldor 2004 iGoole idem I'uurjGenl i 4 Eng. s.s. Gathorne 3248 Riga' gemengd idem Truro 2367 Antwerpen stukg. idem Ousel 3633 Glasgow idem idem Airmyn 2412 Soole kolen Belg. s.s. Nautilus 728 Ostende ledig Noor. s.s. Segulus 1985 Frederikstad steenen 5 idem Spring 2558 Drontheim arts Russ. s.s. Gen. Gurko 4468 Riga gemengd Van (vent s 4 Eug. s.s. Sheaffi-ld 4337 Antwerpen stukg. idem Sea Serpent 2554 Londen idem idem Westlands 8808 Bremen iedig idem Marden 840 New-Castle scorries Russ. s.s. Gen. Kutusow 5469 Hull ledig Eng. s.s. Fulmar 3593 Manchester stukg. Ned. s.s. Sliedrecht 8658 Rotterdam ledig Deen. s.s. Dagmar 2172 Jacobstadt chicorei Belg. s.s. Nautilus 728 Ostende ledig Duitsch s.s. Helena 2963 Seahatn idem s.s. HARALD in lossing te Riga, s.s. JENNY in lossing te Ter Neuzen. s.s. RICHARD in lossing te Ter Neuzen. s.s. ELISABETH in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. HELENA vertruk 1 dezer van Barry naar Genua, s.s. MAGDALEN A in lading te Narva voor Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5