Gemengde berichten. Buitenland. Landbouwberichten. Laatste Berichten. bezoldiging zal de Minister van Financien de ambtenaren voorloopig een vaste toelage kun- nen toekennen tot goedmaking van het verlies aan inkomsten, dat uit de toepassing van dit besluit voortvloeit. Door den Bond van Staatspensionneering is aan de Tweede Earner der Staten-Generaal een adres gezonden, waarin wordt te kennen gegeven, dat het in behandeling zijnde wets- ontwerp tot verzekering van werklieden tegen e ge'delijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom slechts in uiterst geringe mate en 001 enkele artikelen tegemoet komt aan het streven van den bond. TER NEUZEN, 6 November 1912. Het weerbericht van het meteorologisch mstituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstaud 758,5 Skagen, Wste 741,2 Seydisfjord, Verwachtingen Zwakke uiteenloopende later Westelijke winden, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, later lets zachter. Voor de vacante betrekking van onder- wyzer aan school D te Sluiskil hebben zich 13 solucitanten aangemeld. By de gisteren alhier gehouden verkiezing van 3 leden voor de Kamer van Koophandel en habrieken stemden 172 van de 308 kiezers. Van onwaarde waren 6 biljetten. Volstrekte meerderheid 81 stem men. Herkozen werd de heer J. A. van Rompu met 125 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. J. Scheele (aftr. lid) met 68, E. Hamerlinck met 68, L. J. van der Lubben (aftr. lid) met 64 en E. H. T. van Borssnm V\ aalkes met 52 stemmen. Verder verkregen de heeren J. L. Jurrij 44 J. J. de Jager 13 en M. J. van Dixhoorn 6 stemmen, terwyl de beer J. P. Scheele 4 stemmen bekwam en op verschillende heeren 1 stem was uitgebracht. In de gisteren te Hoek gehouden vergade- ring van den gemeenteraad, waarvan het gewone verslag in het yolgend nummer zal worden opgenomen, waren berichten ingekomeu van den polder Oud Westenrijk en Nieuw Westenrijk, meldende dat zij de voorwaarden waarop de gemeente den weg over den Binnendijk wil ver- harden en in onderhoud overnemen, aannemen. Een gevolg van het inkomen dezer berichten is dus, dat eene reeds jaren hangende kwestie tot eene oplossing komt. Het yolgend jaar zal met de verharding, ver- moedelijk met macadam, worden overgegaan. Aan het comite voor de tentoonstelling in het volgend jaar te Middelburg te houden werd 10 subsidie toegekend. Adhaesie zal worden betuigd aan het adres door het ge- gemeentebestuur van Hoedekenskerke gericht tot de Prov. Staten, in zake den Prov. stoom- bootdienst op de Wester-Schelde en aan de metselaars te Hoek werd vergunning verleend tot het plaatsen van een zandbak op de haven aan den nieuwen polder. ..De gemeentewerkman wordt in verband met zyn verzoek met 1 Januari geheel in dienst der gemeente genomen en ziju salaris in ver band daarmede gebracht op 400. Echter is de Wegencommissie, blijkens mijn jaarverslag, overtuigd, dat in Zeeuwsch-Vlaan- deren, 5e district, de toestand voor den eisch van den tegenwoordigen tijd verbetering eischt. Dezer dagen, zoo ging de spreker voort, heb ik kennis gemaakt met den nieuwen rijkswe<* door het Axelscbe gat en ik heb nrezelf afge- vraagd is dat nu alles een binnenberm van 6 a 7 M. breed, waar in 't midden een keiwec van ongeveer 21/, M., blijvende nu aan de natuur en aau den tijd overgelaten, wat ervan den rechts- en linksoverblijvenden grond worden zal. Het ligt voor de hand, dat een wielrijder voor iederen te passeeren wagen of auto zal moeten afstappen, want de zijkanten zijn niet berijdbaar. Door de wegencommissie is een adres aan het Rjjk gericht, om langs den keiweg een rijwielpad aan te Ieggen. Komt dit niet, dan krijgt men daar een slechten toestand, die in het 5e district algemeen is, nl. naast de voor wielrijders ouberijdbare keiwegen onstaat door de voetgangers een paadje, in den regel smal en kronkelend als een kreekje op een schor. Nu zouden die voetpaden tot zeer goede rijwiel- paden kunnen worden gemaakt, wanneer de onderhoudsplichtigen daarmede hun kantonniers wilden belasten, het is slechts de kwestie van eenigen arbeid en eenig materiaalkantjes af- steken, gaten dichtmaken, afwateren en wat grint ot koolasch als deklaag. Ik doel hier op den keiweg Philippine Driekwart, op den keiweg Sas van Gent WestdorpeZwartenboek Axel (over Sassing of over Drieschouwen), op den keiweg Koe- wacht Axel, HulstNieuw Namen, op de provinciale wegen Hulst— Walsoorden en Ter t NeuzenAxel en op den Rijksweg Ter Neuzen Sas van Gent. In dit 5e district is wielrijden een noodzakelijke bezigheid, geen genoegen. Een andere toestand, waarop ik de aandacht wil vestigen, bestaat in Noord- en Zuid-Beve- land, waar bijna alle wegen grintwegen zijn. Daar komt het herdaaldelijk voor dat omdat de wegen over 't algemeen op de bochten niet breed zijn het goede grintpad naast den rijweg zich op iedere bocht naar de overzijde verplaatstdit is voor den wielrijder dikwijls een groote last. Ook hier is het uitsluitend kantonnierswerk, omdiez.g. //overstapjes" schoon te houden en meermalen van versche, fijne grint te voorzien. Evenzeer dient waar mogeljjk de rijbaan op die grintwegen te worden afgepaald, om vernieling door voerlui te voor- komen. De gemeente Wissekerke (Noord-Beveland) geeft een uitstekend voorbeeld in die richting, door een opzichter over de wegen te hebben aangesteld. Mocbten vele gemeenten dit goede voorbeeld volgen. Er bleken in 1910 weer vlinders genoeg te zijn. Op goud-reinetten werden nu gemiddeld 718 vlinders gevangen, waarvan 691 wijfjes ojr holgaten 111 vlinders, waaronder 100 en op kersen 57 vlinders, waarvan 52 wijfjes. In 1911 verkreeg men den volgenden uitslag op de goud-reinetten gemiddeld per boom 305 vlinders, waaronder 240 wyfjesop holgaten 43 vlinders, waarvan 30 wijfjes, en op kersen 94 vlinders, waarvan 72 wijfjes. De plaag werd dus minderin den proef- boomgaard, rapporteert de heer Nobel, was in den zomer 1912 waar te nemen dat ze vrijwel overwonnen en de schade dit jaar niet meer van beteekenis was, wat bleek uit de groote opbrengst van kersen (voor ruim f 4200 aan den boom verkocht) en het mooie appelengewas. ^oor ditmaal komt de goede raad van den schrijver niet al te vroeg want October en zelts reeds September is de gevaarlijkste tijd, de paartijd der wintervlinders. Maar men kan 't toch ook nu nog beproeven door op enkele boomen zoo n lijmband aan te brengen komen daar dan vlinders op, dan kan men het werk algemeen toepassen. De wijfjes zijn klein, ongeveer 7 millimeters lang, en als gezegd zonder vleugels. Ron. besluit is o. m. benoemd tot lid der Commissie van toezicht op de Middel- bare Landbouwschool te Groningen de heer J. H. O. Dominicus te Kruiningen, voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Blijkens het verslag van de op 29 Sep tember te Middelburg gehouden vergadering van de afdeelmg Zeeland, van den Alg. Ned. Wielrydersbond, voorkomende in het jongste nummer van „De Kampioen" werd door den atdeelmgsconsul, de heer Berdenis van Berlekom eene beschouwing gehouden over de wegen in Zeeland. Deze verklaarde over de wegen in het voor- malig oe district van Zeeland reeds gecorres- pondeeid te hebben met de Wegencommissie, evenals met consul Mulder. Na herinnerd te hebben aan het jaarverslacr van het vorig jaar, waarin de weDsch werd uitgesproken dat eigenaren en onderhoudsplich tigen meer overtuigd zouden worden van het nut van goede wegen, deelde de heer Berdenis van Berlekom mede, dat voortdurend tot hem komen verzoeken, wenschen en klachten betref-' fende de wegen in zijn afdeeling. Hjj heeft dit jaar, voor zooveel mogelijk, zich wederom Willen overtuigen, in hoeverre aan billijke ver- langens of billijke klachten kan worden lege- moetgekomen. Steeds wordt vooropgezet zoo vervolgde spreker - also! het een vanzelfsprekende zaak is dat de A. N. W. B. aangewezen is den toestand te verbeteren. Deze meeningis onjuist. Wan neer financieele steun aan den A. N W B wordt gevraagd, is deze veelal bereid hulp te verleenen, mits de belanghebbenden in de eerste plaats ook allereerst hun offer brengen En wanneer men dan bedenkt, dat in Zeeland voor 25,0°0 rijwielen belasting wordt betaald, terwi]I de A. N. W. B. hier nauwelijks 1000 leden telt, d. l. 4 pet., mag men niet verwachten, dat de A. N. W. B. de eerste stappen doet. De wintervlinders kosten ons jaarlijks dui- zenden en duizenden guldens, schrijft de tuin- bouwmedewerker van het ,/Nieuws van den Dag" In dezen tijd van het jaar komen ze uit den grond. De wijfjes kunnen niet vliegen en omdat haar taak is, eieren te Ieggen bij de knoppen van de boomen, kruipen ze tegen de stammen op naar boven. De mannetjes vliegen om de stammen heen. Is het wijfje bij de knoppen aangekomen, dan legt het daar de eieren, die in het voorjaar uitkomen. De rupsjes vreten dan de knoppen uit't gevolgweinig vruchten. De rupsjes lusten van alles en daarom vernielen zij van alles. In het voorjaar zijn de boomen soms bruin van het vernielingswerk, en de boeren denken dan soms dat de vorst aan het werk is geweest. Om die rupsen te bestrijden bestaat ee'n afdoend middelmen belette' de vrouwelijke vlinders, naar boven te tippelen dan kunnen ze geen eieren Ieggen en komen er du*s geen rupsen ook. Men bindt daartoe een reep papier van 2 d.M. breedte s t e v i g om den stam en besmeert het papier met een kleefstof (een soort, van lijm) als de wijfjes nu tegen den stam opkruipen en voor de lijmbrug komen, zitten ze dadelijk vast ze komen niet meer los en het eierenleggen is belet. Als wij nu weten dat ieder wijfje ongeveer 350 eieren legt, dan begrijpen we, hoe prachtig dat vangmiddel is. j De heer Nobel, Rijkstuinbouwleeraar te Tiel, is sedert een paar jaren bezig met een onderzoek naar het werken der lijmbanden. In October 1909 werden de boomen in een boomgaard te Geldermalsen alle voorzien van lijmbanden, met het volgende uitstekende resultaat Op goud-reinetten werden gemiddeld per boom gevangen 284 vlinders, waaronder 133 wijfjes; op bellefleur 80 vlinders, met 36 wijfjes; op pondsappel 203 vlinders met 91 wijfjes, en op meikersen 271 vlinders, waarvan 148 wijfjes. Laten wij nu een kerseboom nemen, waarop 148 wijfjes zijn gevangen. Waren deze boven by de knoppen kunnen komen, dan hadden zij 51,800 eitjes gelegd uit elk eitje kan e'e'n rups komen. Wat zou dat een verwoesting hebben gegeven in dien kerseboom, als deze 51,800 rupsjes eens aan het vernielen hadden kunnen gaan. De ooHog in den Balkan. Na het verschiinen van ons vorig nummer kwamen er tijdingen die geen twijfel meer laten dat de lurk en te Loele Boergas een verplette- rende nederlaag hebben geleden. De nederlaag werd beschreven als eene die sedert Sedan nie" meer is voorgekomen. Allerwege was het Turkscbe leger ontredderd en had de terugtocht in groote verwarring plaats. Het schijut dat het leger nu op de laatste linie voor Kon- stantinopel terugtrekt, n.l. de Tchalalja-linie. Officieel wordt uit Konstantinopel mede- gedeeld, dat de terugtocht der troepen noo- niet geheel is volbracht. De genoemde linie is volgens de berichten volgens de nieuwste eischeu der strategie ingericht en als het ware onoverwinnelijk. In elk geval zullen de Bul- garen die niet kunnen overmeesteren dan met groote offers aan manschappen. Ondertusschen wordt uit Parijs gemeld, dat daar reeds een gerucht liep dat de Bulgaren reeds een gaatje in die linie hadden weten te maken en dat er van hunne troepen reeds aan de andere zij de staan. Na al de verrassingen die de Bulgaren in dezen oorlog reeds hebbeD gebracht, zou de bevestiging van dit bericbt ook niet moeten verwonderen. Dit Eonstantinopel wordt gemeld dat de stad kalm blijft. Er heerscht in de straten een groote drukte, voornamelijk in de omgeving van de Hooge Porte en het station, waar vele vluchtelingen aankomen. De Mohammedaansche bevolking is zeer ter neergeslageu. Buiten- sporigheden komen niet voor en de geruchten omtrent wanordelijkheden schijnen van alien grond ontbloot. 1 urkije zoekt de bemiddeling der mogend- heden te verkrijgen, onder voorgeven verder bloedvergieten te willen voorkomen, maar is overigens bereid den strijd voort te zetten New-York. De uitslag der Presidentsver- kiezing is dat de democraat Wilson is gekozen met 840 stemmen. Op den tegenwoordigen president Taft waren 792 en op den ex-president Rooseveld waren 430 stemmen uitgebracht en borst. Naar men verneemt is zyn toestand bevredigend. D it Watsingham (Engeland) wordt aan de Zierikz. Nbde geschreven, dat aldaar circa 300 bietenstekers uit Zeeland zijn. Den 13en October heerschte onder hen een levendige agitatie. Zij beklaagden zich, dat het contract, hetwelk zij geteekend hadden, wat de betaling betreft, niet ten opzichte van hen werd nageleefd. En daar om legden zij, zeggend //no money no work", de spade neder. De heeren, voor wTie zij werkten werden telegraphisch van deze staking op de hoogte gesteld. Zij kwamen over, en beloofden een beteren toestand. Het loon werd bepaald op 18. Hiervan ontving men 3 in Engeland, en f 15 zou worden overgemaakt naar Zeeland. Bovendien verkreeg men vrijen moudkost, be- staande in een pond vleesch per man, een kilogram brood per dag, kaas, enz. Het werk werd hier- op eenparig en blijmoedig hervat. Een ieder haastte zich om vrouw en kinderen den nieuwen toestand te berichten. Er heerschte in vele Zeeuwsche gezinnen groote vreugde, want moeder de vrouw ziet, zooals de berichtgever meldt, gaarne money. Maar groote teleurstelling volgde op deze korte vreugde. Er kwam bericbt op bericht, dat geen 15, maar f 10 werd over gemaakt. Nu ging het Zeeuwsche volk weder om onder de leus, //no money no work" tot staking over. De Antwerpsche //Nieuwe Gazet" vertelt dat \rijdagavond de massa volk dat naar den circus Hagenbeck aldaar stroomde zoo sterk was, dat geen rijtuig meer door de straat rijden kon. Lang al waren al de plaatsen bezet, maar nog steeds stroomden honderden kijklustigen. De politie, ofschoon zij versterking had gekregen, bleek onmachtig om de orde te herstellen en den ingang vrij te maken. De heer Hagenbeck deed nu twee zijner olifanten buiten komen, die in een ommezien de straat leeg veegden. legen hun lijf was een duwen der menigte niet bestaud. Het was een algemeene vlucht ende weg was vrij. In Duitschland maakt men zich erg on- gerust over bet vermissen van de ,,Dusseldorf" den Duitschen ballon, die buiten mededingen heeft meegedaan aan Gordon Bennett van vrije ballons en die nog steeds zoek is De moffelijkkeid bestaat dat hij in de Oostzee moet zijn verongelukt, of in Rusland terecht is gekomen in een zoo onherbergzaam oord dat de bestuurders zijn omgekomen. De Belgische mijnwerkers hebben besloten zich bij de algemeene werkstaking aan te sluiten op het oogenblik, dat hiertoe tot verkrijging van het algemeene eenvoudige en gelijke kiesrecht besloten wordt. Het schijnt dat niet alle liberalen het besluit der liberale senaatsleden en afge- vaardigden tot ontbouding inzake de algemeene werkstaking steunen. Een klein aantal Kamerleden onthield zich van stemming en verschillende liberale af- deelingsbesturen zooals dat der Brusselsche voorstad, van Mechelen en Charleroi hebben vrij duidelijk te kennen gegeven, met dat besluit niet te willen meegaan. Sommigen dringen aan op het houden van een groot congres van liberalen tot bespreking van dit vraagstuk. Men deelc aan het Dordr. Nieuwsblad mede, dat de instructie in de zaak van A. Kooiman, te Heerjansdam, wiens lijk werd op- gegraven, zal worden voortgezet. Terwijl schipper Wierda Zaterdag te Heerenveen met zijn motorboot uit de richting Leeuwarden kwam, voer hij met groote snel- heid tegen een staaldraad aan, die door een anderen schipper over de vaart gespannen was. De staaldraad brak en drong Wierda diep in 't lichaam. Zijn toestand is hoogst ernstig. Zaterdagavond is nabij de Maasbrug te Maastricht de 19jarige Dupont, ongehuwd af- komstig uit Luik, zonder de minste aanleiding door een zekeren Van Haeren verwond. Van H. bracbt zijn slachtoffer steken in den buik toe, waardoor de darmen getroffen werden. Dupont is levensgevaarlijk gewond, zoodat hij slechts vage gegevens kan verstrekken. De dader is eerst Zondagavond gearresteerd. Hij heeft bekend. De bloemist G. van Dijk te Hengelo (O.) beging Zondagnaar deTelegraaf meldt de onvoor- zichtigheid, zich bij het begeven naar het perron der Staatspoor, op de rails van den spoorweg te wagen, niet bemerkende, dat een trein uit de richting Oldenzaal in aantocht was. Niet- tegenstaande de machinist van den binnenkomen- den trein uit alle macht remde, kon niet worden voorkomen, dat Van D. werd aangereden. Hij werd een eind weggeslingerd, maar kwam geluk- kig buiten de rails terecht. In bewusteloozen toestand naar zijn woning vervoerd zijnde, bleek bij ingesteld geneeskundig onderzoek, dat hij kwetsuren had opgeloopen aan een der armen Middelburg. In verband met een ingekomen verzoekscbrift van het gemeentebestuur van Goes stellen Gedep. Staten voor aan die ge meente voor het bouwen van een school voor Rijks winterlandbouwonderwijs eene subsidie toe te kennen. Verder wordt, in overeenstemming met het advies der Zeeuwsche landbouwmaatschappij besloten de subsidie, in de zomervergadering toegekend aan de afdeeling Zeeland van het Ned. Rundveestamboek, over te dragen aan de vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland. Rotterdam. Heden is het faillissement uit" gesproken van de firma W. Egan, de oudste snelgoederen-vervoerdienst op den Rijn. De Duitsche bank is bierin voor een 5 milloen betrokken. Het passief bedraagt echter 6 millioen. Daar de firma over 34 schepen be- schikt, wordt het tekort door de waarde der schepen gedekt. "Weenen. Uit Sofia wordt gemeld dat de Bulgaarsche troepen na eenige dagen rust op de Turksche legermacht bij Soraj en Tsjorloe zijn gestuit. De slag moet heviger geweest zijn dan die te Lule Boergas. Aan beide zijden werden zware verliezen ge leden, doch de Turken moesten terugtrekken. Sofia. Onder groot enthousiasme zijn heden 8000 vrijwilligers naar het oorlogsterrein ver- trokken. Een Bulgaarsche legerafdeeling heeft de waterwerken van Derkos naar Konstantinopel afgesneden, terwijl (feres door een Bulgaarsche colonne is bezet. Parijs. Het Handelsbiad bevat een telegram uit Belgrado, behelzende dat de Serviers Monastir zijn binnengetrokken. Het hof van Konstanti nopel besloot om naar Broutsa in Klein-Azie te vertrekken. Athene. Men seint dat de vesting Varda aan de golf van Saloniki door de Turken is verlaten. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2