Buitenland. Gemengae berichten. acht hg in de eerste plaats dat dit ook alien buiten sluit die niet in loontrekkenden dienst zijn en ook dezen wanneer zij meer dan f 1200 sjaars verdieneD. De kleine middenstand is dus buiten gesloten en moet in de eerste jaren tocti in de staatsbijdrage betalen. De regeling der premiebetaling is ook aller- ongelukkigst. Als iemand 16 jaar is wordt hij, al verdient hij ook maar een kwartje per week, gedwongen om 10 cent premie per week te betalen en bovendien moet zijn patroon voor hem ook nog een dubbeltje betalen. Een tout van deze wet is ook dat er geen weduwenpensioen verleend wordt. Wanneer man en vrouw tal van jaren hebben uitge- spaard en bezuinigd om de afgedwongen premie te betalen en de man komt te overlijden, dan krijgt de weduwe niets, wat zeer onbillijk is, omdat zij meehielp aan het betalen der premie. Een onbillijkheid is het ook, dat voor weezen een gelijk bedrag wordt uitgekeerd, onver- schillig ot er maar 1 kindcis, dan wel of er 6 of meer zijn. Er is nu eenige verbetering in gekomen, maar van de premie die den loontrekkenden bedienden zal worden onttrokken, waartoe hij gedwongen wordt, wilde de Minister oorspronkelgk maar 3 procent aan de verzekerden voor uitkeering doen ten goede komen, terwijl aan de kapita^ listen, die Nederlandsche werkeljjke schuld koopen procent van hunne aandeelen, ad ongeveer 8b wordt uitgekeerd. Daaraan is nu ten minste eenige verbetering gekomen. De bere- kening is nu op 4 procent gebracht. Zooals reeds aangestipt, is ook een bezwaar tegen de wet van den Minister Talma, de hooge administratie-kosten. Daardoor wordt geraamd 1.. millioen 200,000 gulden per jaar noodig te zijn. En wanneer de werklieden van hun 16<fe tot hun 70ste jaar (Je premie hebben betaald, van minstens 20 cent in de laagste klasse (zij die 240 of minder verdienen waarvan de helft moet worden betaald door den patroon,) krijgen zij een pensioen van gemiddeld 2 per week. Spreker verklaart de wet die thans door de Earners behandeld wordt een zeer slechte wet die in strijd is met de eerste christelijkebeginselen. Het is nu de taak van hen die voorstanders zijn van staatspensionneering, om zich te doen gelden. De verkiezing van het jaar 1913 staat voor de deur. De kiezers moeten tbans trachten voorstanders van staatspensionneering verkozen te krijgen. De linkerpartijen zijn er nu voor gewonnen, behoudens enkele uitzonderingen. Wordt de aanhangig zijnde wet aangenomen, dan zal die toch worden ingetrokken als links aan het roer komt. Daarheen moet het worden gestuurd. Tenslotte riep spreker alle aanwezigen op," om mede te werken aan het doel der vereeniging, het verschaffen van een onbezorgden ouden da°a aan degenen die wegens hun ouderdom niet meer in staat zijn te werken, door het inrich- ten van een staatspensioen. Al moge het pen sioen dat men in den aanvang zal kunnen uit- keeren ook al niet geheel voldoende zijn, er is dan toch een begin en men bewandelt dan een humanen weg. Met een krachtige opwekking voor het doel dat de vereeniging nastreeft, eindigde spreker zgne rede, die met aandacht was aangehoord en die den bijval verwierf van het voor deze gelegenheid niet groot aantal hoorders, Nadat de voorzitter den spreker had dank gezegd sloot hij de vergadering. Op Zaterdag 2 November werd door de vereeniging ,/Algemeen Belang" te Driewegen in het Hotel de Commerce" aldaar aanbesteed de levering van grintmeel, bloem, mais, schep- meel en erwtenmeel. Aannemers werden V° K,G- grilltmeel 6,70, L. Yerhage voor 1000 K G. bloem 3,13, J. van de Welle; voor 1000 E.G. mais 7,40. M. de Bruijne Inn' IK'G' schePmeel 9,70, J. C. Meijer; 500 E.G. erwtenmeel 10,15, M. de Bruijne. Volgens mededeeling van het loodswezen is het staand kruis van de rood en zwart hor. gestr. kogelton No. 1 van de Honte, op ongeveer 51° 26',5 N.b. en lo 14' W.I., vervangen door een ruit, en zijn de volgende tonnen vernummerd spitse tonnen Nos. 0, 1, la en 2 van de reede van Biervliet in Nos. 1 t/m 4, spitse ton No. 3 in 10a van de Pas van Ter Neuzen en spitse ton No. 4 met bol in No. 1 van het vaarwater naar Philippine, Braakman, terwijl de spitse tonnen Nos. 0 t/m 5 van laatstge- noemd vaarwater vernummerd zijn in Nos 2 t/m 7. De 2 stompe tonnen met afgekn. kegel, welke voor het proefstoomen van een onderzee- boot tgdelijk gelegd waren in de lijn der W.lijke fn G'if,ke miHpalen nabij de ,/Schoone Waardin" beO. Vlissingen, zijn opgenomen. Bij Eon. besluit is benoemd tot rijksklerk der Kegistratie en Domeinen te Hulst, deheer J. de Brouwer aldaar. De Z.Eerw. Heer P. J. J. de Wit, tot voor eenige weken pastoor te Ossenisse, is in den afgeloopen nacbt aan de hem sloopende kwaal overleden, in den ouderdom van ruim Jaren; Na Zijn ontslag had hij zich gevestigd bt. Anna, Waesmunster, nabij St. Nicolaas. Sluiskil. De visscher P. E. alhier kwam Yrtjdag jl. tot de ontdekking, dat uit zijn vischkorf paling en bot gestolen was. Om den diefstal te kunnen plegen, was zelfs gebruik gemaakt van de vischboot van E Uit goede bron kunnen wij mededeelen dat de reeds lang bestaande plannen voor het stichten eener R. K. bijzondere school alhier thans vasten vorm gekregen hebben. Er schijnt thans nog alleen te moeten beslist worden de keuze van het terrein. De school zal worden bestuurd door religieuzen. Koewacht. Zaterdag, feestdag van Aller- zielen, had hier eene indrukwekkende plechtig- heid plaats, namelijk de wijding van het nieuwe kerkhof op Nederlandsch grondgebied. Nadat in de kerk een dienst voor de overleden parochianen was opgedragen, trokken de Eerw. Heeren geestelijken met het kruis en de rouw- vaandels voorop en gevolgd door de Eerw. Zusters en al de geloovigen naar de nieuwe begraafplaats buiten de kom. De Z.Eerw Heer pastoor, bij - gestaan door den Eerw. Heer kapelaan en een pater uit Sluiskil deden de voorgeschreven gebeden en gezangen, waarna de weiding plaats had. Ten slotte hield de Z.Eerw. Heer pastoor eene rede, waarin hij uiteenzette de geschiedenis der R.-K. kerkhoven en den eerbied aan die plaats verschuldigd. Diep geroerd verlieten alien den akkerwaarop de meesten eenmaal zullen rusten. St. Jansteen. De heer C. Ysebaert, burge meester, is bij besluit van Gedep. Staten van Zeeland benoemd tot schatter der pachtwaarde van de gronden gelegen in den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen. Sas van Gent. Bij de werkzaamheden aan het luchtspoor der Cooperatieve suikerfabriek had Vrijdagmiddag een der monteurs het ongeluk daaraf te vallen en zich erg te bezeeren. Dokter Temmerman constateerde inwendige kneuzingen. Door personeel der fabriek werd de getroffene naar zijn kosthuis bij de wed. Cuijle overgebracht. Zijn toestand is thans bevredigend. Men schrijft ons uit Middelbnrg: In den nacht van Zaterdag op Zondag om omstreeks kwart voor vier, ontdekte de bakker J. J. Kieboom, wonende aan de Bres alhier brand in zijne woning. Slechts met veel moeite en met hulp der buren konden de 2 kinderen, de vrouw, de moeder der vrouw en ten slotte de man zelf, worden gered door uit de ramen te springen. De winkel, bakkerij en woning brandden geheel uit en ook de geheele inboedel en winkelinventaris ging in de vlammen op. De brandweer wist de belendende perceelen te behouden. De oorzaak is onbekend. Huis, boedel en inventaris was verzekerd. Dit is in den tijd van nog geen twaalf weken de derde uitslaande brand alhier, hetgeen voor Middelburg, waar anders gelukkig soms jaren omgaan 1 teekenis verdient Naar ,/De Zeeuw" gewone vergadering van van antirevolutionaire kiesvereenigingen in Zee land te Middelburg gehouden eene motie aan genomen, waarin wordt uitgesproken a. dat het vraagstuk omtrent de volkomen rechtsgelijkheid tusschen openbaar en bijzonder onderwijs urgent is, b. dat het wenschelijk is, dat in de centra der provincie vergaderingen worden belegd waar de urgentie van de rechtsgelijkheid op het gebied van het onderwijs worde aangetoond. Besloten werd verder aan het Centraal comite voor te stellen te bevorderen, dat op het eerst- volgende Program van Actie de volkomen rechtsgelijkheid tusschen de beide takken van het voiksonderwijs, ten minste wat het lager onderwijs aaugaat, worde geplaatsten °de andere prov. comite's uit te noodigen adhaesie te betuigen met dit voorstel. Wel verschenen was de arbeider A. H. d. B., te Zuiddorpe, wien ten laste was gelegd, dat hij op 30 November 1911, een kar met varkens heeft binnengesmokkeld uit Belgie. Beklaagde beweerde de varkens op Nederlandsch grond gebied te hebben ingeladen. De rijksadvocaat vroeg 50, het O. M. 10 dagen hechtenis. De laatste zaak was die tegen den ingenieur G. R. te Sluiskil, die niet verschenen was en tegen wien ook wegens overtreding der belas- tingen, namelijk het verzwijgen van haard- steden van de personeele belasting, 100 of 14 dagen hechtenis werd geeischt. Bij beschikking der bovengenoemde recht- bank is rechtsingang verleend met last tot ge- vangenhouding en instructie tegen A. E. J. J., oud 31 j., ambtenaar ter secretarie te Hulst, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van ontuchtige handelingen met een minderjarig kind. Eveneens werd rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen D. H. de W., oud 29 j., en G. B., oud 24 j., arbeiders te Hontenisse, thans gedetineerd, be klaagd van diefstal ten nadeele van den slager P. te Hontenisse. Rechtsingang met last tot instructie werd verleend tegen J. J. W., oud 38 j., directeur der N. Y. Zeeuwsche Courant te Goes, verdacht van in dat blad te hebben opgenomen een voor den notaris Van Dalsum te Hulst beleedigend stuk. zonder dat er is, zeker wel brand van bijzondere eenige be- vermelding De oorlog in den Balkan. De berichten in het laatst der vorige week deden reeds een spoedigen val van hetTurksche Rijk voorzien. Evenwel zijn later ontvangen berichten uit andere bron die berichten weer komen tegenspreken. Er blijft steeds een tegen- strijdigbeid in de berichten die van Bulgaarsche en in die welke uit Turksche bron afkomstig zijn. Als verklaring is ook gemeld, dat de Bulgaren te goeder trouw hunne krijgsverrich- tingen overschatten. Dat zij grootere waarde hechten aan hun vooruitdringen dan daar inder- daad aan moet worden toegekend. Te wachten is het, dat de eerste dagen echter wel een of andere beslissende veldslag zullen melden. Wanneer het achteruit dringen der Turken blijft voortduren, zullen de vijanden spoedig voor Konstantinopel staan. Op het oogenblik berust er veel op gissingen en deze zijn gedistilleerd uit berichten die elkaar rond- weg tegenspreken. Daarin stemmen de berichten wel overeen, dat er van beide zijddn groote verliezen geleden worden aan dooden en gewonden. Ook komen er berichten van wreedheden door de Turken bedreven. In den aanvang van den oorlog werd dat echter van andere zijde ook aan de Bulgaren toegeschreven. meldt is in de buiten- het Provinciaal comite RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de Vrijdagnamiddag voortgezette terecht- zitting werd het eerst behandeld de zaak tegen A. v. L., winkelier en zijne vrouw E. M. v.°B., beiden te Overslag, beklaagd van overtreding der rijksbelastingen op 24 April van dit jaar, door op dien dag een mand, bevattende aan belasting onderhevige artikelen over de grenzen te hebben gesmokkeld. Dit bekende beklaagde, de vrouw ontkende echter dat zij op het roepen van de kommiezen ,/Halt, commiezen" met een pakje onder haar armen te zijn weggeloopen. De commiezen J. C. Ree en J. Boersmaj hielden echter dit laatste ook onder eede vol. De rijksadvocaat eischte voor ieder 50 en bovendien voor de vrouw 300. De officier vroeg voor de boete van 50 10 dagen en voor die van 300 14 dagen hechtenis. Niet was verschenen I. le C., arbeider te Bouchaute (Belgie) tegen hem werd ook wegens overtreding der rijksbelastingen 25 of 5 dagen hechtenis geeischt. De te derde dergelijke zaak was die tegen den eveneens niet verschenen Th. E., werkman te Philippine de rijksadvocaat eischte 25 het O. M. 5 dagen hechtenis. De in ons vorig nummer vermelde staking der grondwerkers te Hansweert is reeds ge- eindigd. Het loon is verhoogd van 20 op 25 cent per uur. Te Heinkenszand is Vrijdag een vrouw van de trap harer woning gevallen en Zaterdag dientengevolge overleden. Te Lunteren bestaat, volgens //de Kam- pioen" nog een houten rijwiel, dat omstreeks 1845 door nu wijlen den koperslager A. Slot- boom zelf er zonder iemands hulp, vervaardigd was en dus wel een plaatsje waardig is in het bondsmuseum. Zijn thans nog in leven zijnde zoon de heer W. Slotboom, eveneens koper slager vertelde ons, dat zijn vader voor dien tijd nooit een tweewielige fiets gezien had, maar dat het doorrollen van een in gang zijnde hoepel, waarmede kinderen speelden, hem op het denk- beeld gebracht had, dat het mogelijk moest zijn met een tweewieler overeind te blijven. En zoo kunstig heeft hij toen dat houten rijwiel gemaakt, dat genoemde zoon haar om de curiositeit zelf nog wel eens bestijgt, en hij dan steeds onder- vindt hoe gemakkelijk hetkarretje" nog loopt. Dat zou een //modern" wielrijder anders niet meevallen, wij kennen het Op deze fffilesepe" zooals de machines en ook later nog genoemd werd, zegt het blad, waar de inzender dit aan ontleent welke, behalve stofvrije assen, zelfsmerende oliereser- voirs bezit, maakte de vervaardiger van zijn woonplaats (Lunteren) zelfs tochten tot over de grenzen van ons land. Jarenlang was hij in deze streken de eenige, die een dergelijk vervoer- middel bezat en wekte hij op zijn vele uitstapjes natuurlijk niet weinig de nieuwsgierigheid op zijner land- en tijdgenooten. Het verhaal komt ons een beetje mooi voor; op de Veluwe zijn meer heel oude bakjes, maar het zijn allemaal namaakjes. Eielesepe is niet anders dan het verbasterde //velocipede" en de Veluwsche //fielesepe's" vermoedelijk niets anders dan verbasterde producten van vreemden oor- sprong. Uit de geschiedenis van het rijwiel hebben wij meer dan eens wat meegedeeld. Vrijdagmiddag wandelden vier jongens* een schoorsteenvegertje, een bakkertje, een lood- gietertje en een werkelooze, langs de Willems- kade te Zwollei toen zij iemand met verwon- dering zagen kijken naar eenpartij bankpapier, die op den grond verspreid lag en die een dienstbode daarop opmerkzaam maakte. De jongens vlogen er met z'n vieren op aan en grepen elk een pakje. De persoon, die ze het eerst had zien liggen, raapte inmiddels ook wat op en maakte, terwijl de vinders zich er mee naar het politiebureau spoedden, er onderweg reeds een agent op opmerkzaam. De jongens trokken er verder op uit en kwamen den eigenaar, een veekooper, tegen, die reeds op het politie bureau vernomen had dat het geld gevonden was. Het geheele gevonden bedrag was 1470, de veekooper miste nog meer dan 1000. Hij gaf intusschen l°/0 belooning. (Zwolsche Courant.) Een afschuwelijk tooneel heeft zich Vrijdag- avond omstreeks half acht op het Haringvliet te Rotterdam afgespeeld. De bouder van het proeflokaal aan het Haring vliet no. 95b, J. A. v. d. Bos genaamd, oud 37 jaar, had met zijn huishoudster juffr. E. Diemee over een en an der ruzie gekregen. De twist liep ten laatste zoo hong, dat v. d. Bos, die juist met een groot broodmes bezig was met worst snijden, zijn ongeveer 35jarige huis houdster daarmede te lijf ging en haar een doodelijken steek in de hartstreek toebracht. Terwijl het bloed uit de aangebrachte wonde gutste, kon juffrouw^ Diemee zich nog uit het proeflokaal de straat op sleepen, doch na eenige passen buiten het proeflokaal te hebben gedaan, zakte zij ouder het gillen van moord in elkaar. Op het hulpgeroep der vrouw snelden spoedig eenige agenten toe, die de vrouw het proeflo kaal binnendroegen, terwijl de dader v. d. Bos door een paar agenten werd gegrepen en ge^- boeid naar den politiepost aan de Oosterkade werd gebracht. Inmiddels was voor de Yrouw de hulp van dokter Fehmers ingeroepen, die terstond verscheen, doch die niets anders dan den dood 4 kon constateeren. Omstreeks half negen werd het lijk per Ijjkwagen afgehaald en onder geleide van den rechercheur den heer Van Est naar het ziekenhuis vervoerd, om aldaar een gerechtelijke schouwing te ondergaan. Door een commissaris, die weldra aan den politie-post aan de Oosterkade verschenen was werd de dader aan een voorloopig verhoor onder- worpen, waarna deze per politiewagen naar het bureau in de Torenstraai werd gebracht en aldaar in verzekerde bewaring werd gesteld. Bij het verhoor, door den commissaris afgeno- men, verzekerde v. d. Bos, dat bij den doode lijken steek niet had toegebracht, doch dat juffr. Diemee in haar drift op het mes was ingeloopen en aldus zichzelf de wonde had toegebracht. Nadat het mes en andere voor- werpen van getuigenis in beslag waren genomen, werd het proeflokaal door de politie gesloten. De vreeselijke gebeurtenis had zich als een vuurtje in den omtrek verspreid, zoodat om het proeflokaal zich een menigte van volk had ver- zameld, die nog lang daarna in troepen het gebeurde besprak. Een man die waarschijnlijk als bezoeker van het proeflokaal getuige was geweest van dit griezelige tooneel, kreeg het op de zenuwen en werd door twee kameraden ondersteuud naar zijn woning gebracht. (Maasbode.) JEpidemisc he kinderverlamming in JS ederland. Voor een tweetal weken berichtten wij, aldus schrijft //De Telegraaf", dat in Amsterdam zich eenige gevallen van epidemiscbe kinderverlam ming hadden voorgedaan en dat ook uit andere plaatsen soortgelijke gevallen gemeld werden. Thans bevat het //Ned. Tijdschr. voor Genees- kunde" een sehrijven van de geneeskundigen van het Emma-kinderziekenhuis, waaruit blijkt, dat zij zelven in Amsterdam twaalf gevallen hebben waargenomen en omtrent vier andere van collega's vernamen, terwijl van elders zeven gevallen werden gerapporteerd. Zij wenden zich nu tot de collega's, in de hoop, aldus eenig licht te ontvangen en voor anderen te kunnen ontsteken omtrent deze ernstige en in velerlei opzicht nog zoo duistere ziekte. Prof. Burger, die het verzoek ondersteunt, merkt omtrent de ziekte zelve nog op, dat er in de laatste kwart eeuw een groot aantal epi- demien van acute kinderverlamming in Europa en Amerika zijn waargenomen. Sommige van deze waren uitgebreid, andere betrofifen slechts enkele gevallen. In ons land is de ziekte spo- radisch steeds voorgekomen. De ziekte ont leent een ernstige maatschappelijke beteekenis aan het feit, dat vele gevallen met den dood eindigen, maar dat nog talrijker die gevallen zijn, waarbij de aangetasten voor hun leven verminkt en bulpbeboevend blijven. Het blijkt, dat men bij deze epidemische ziekte nog omtrent tal van vragen in het duister tastzoo b.v. wat den aard der besmetting en met name en wijze van overbrenging betreft. Aan den kampersingel te Haarlem heeft een slaapwandelaar een groote teil water door de ruiten van zijn woning gegooid, om daarna in-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2