Landbouwberichten. Predikbeurten. Buitenland. ook, een feit is het, dat de koe van streek ge- raakte, op een gegeven oogenblik aan zijn ge- leider ontsnapte en een tocht door de kom der gemeente begon. Aangelokt door den geur van het versche brood in eene bakkerij in de Donze-Visserstraat ging de koe daar ook eens kijken, maar ver- dween weer spoedig. Althans de geleider, die daar plotseling als uit den hooge gedaald bij de bewoners der buren op het achtererf ver- scheen, kon het dier niet meer bespeuren. Langs den opril van de Vlooswijkstraat kwam het beest op den schoolweg en verder op het afgegraven terrein aan de vluchthaven. Daar geraakte de koe te water, zwom over naar het eiland en is later weer teruggezwommen naar den vasten wal. Door een en ander was er al heel wat volk op de been geraakt, waarvan enkelen pogingen aanwenden om het woesfc geworden dier te grijpen doch alles te vergeefs. Sommigen moesten zelfs zeer snel maken dat ze uit den weg kwamen. Het beest maakte een grooten weg, kwam ook nog aan de de aanlegplaats der prov. boot te- recht, en liep daarna weer naar den dijklangs den middelsten kanaalarm. Daar heeft men het eindelijk weg weten te krijgen door het met andere koeien naar een weide te lokken. Die poging gelukte bniten verwachting. Zonder eenige moeilijkheid liep het beest met andere koeien naar een weide en is des avonds bij een slager alhier gestald. Gelukkig is alles zonder ongelukken afgeloopen. Zaamslag. Tot onderwijzer aan de Chr. Heiv. school alhier is benoemd de heer I. P. Antonisse, onderwijzer aan de openbare school te Hulst. Zondau 3 November S9I2. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. «£CHTSZAKEh7 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 November, de volgende vonnissen uitgesproken 0. D., oud 27 j., huisvr. van G. J., zonder beroep te Axel, is wegens eenvoudige beleediorino- veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hecht. (Eisch idem). E. -J. v. d. oud 32 j., vifoeger te Sluis, thans opperman te 's Gravenhage, is wegens verduistering, veroordeeld tot 1 maand gevange- nisstraf. (Eisch idem). H. A. d. W., oud 44 j., stationchef te Axel, beklaagd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen oyer een spoorweg, is vrijgesproken. (Eisch 14 dagen gevangenisstraf). P. H. E., oud 37 j., winkelier, en A. C. L., oud 21 j., wagenmaker beiden te Axel, beklaagd van eenvoudige beleediging, zijn vrijgesproken. De vrijspraak van den heer H. A. de W., stationchef te Axel berust op de volgende over- wegingen Overwegende dat de rechtbank niet overtuigend bewezen acht, dat de schuld van het bij de dag- vaarding omschreven spoorwegongeluk aan den beklaagde moet worden geweten dat toch het bewijs van de schuld uitsluitend berust op de verklaring van den getuige A. P. Verstraeten dat nu deze getuige die den wissel bediende, aan welks verkeerden stand het ongeval te wijten is, in plaats van toen hij den trein op het verkeerde spoor zag de vereischte signalen met zijn lantaarn of vlag te geven zijn post verlaten heeft en tengevolge hiervan het onge luk niet is voorkomen dat dus aan dezen ge tuige voor een deel het ongeluk te wijten is, en de rechtbank niet op diens verklaring hare overtuiging van beklaagde's schuld kan vestigen, te meer waar die getuige heeft verklaard, dat hem de beklaagde zoude hebben gezegd, dat alle goederentreinen over het 2e spoor zouden loopen, deze treinen bij de nummers noemende en alleen trein 107, degene aan welken het ongeluk is overkomen niet opgevende, welke verklaring de rechtbank onaannemelijk acht Overwegende dat de beklaagde mitsdien moet worden vrijgesproken. Spreekt den beklaagde vrij van hetgeen hem bij de dagvaarding is ten laste gelegd. Door Jhr. B. J. 0. v. B., oud 40 j., dagbladredacteur te 's Gravenhage, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 18 October 1912 waarbij ter zake van eenvoudige beleediging van Mgr. Giovannini is veroordeeld tot f 10 boete of 2 dagen hechtenis. De Officier van Justitie kwam eveneens in hooger beroep. Voor de rechtbank te Middelburg is heden behandeld de zaak tegen D. J. F., 45 j.'brood- bakker gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal en braak te Zuidzande op 24 September j.l., waarbij hij verschillende voorwerpen wegnam. De eerste getuige T. van den Meene te Zuid zande, kwam op 24 September te half elf in den morgen thuis, te half vijf was hij uitgegaan. Toen bleek hem dat het raam was vernield, en de lade van een kast was geforceerd. Hij rniste 5 rijksdaalders, 30 eieren, een stuk spek, 2 portemonnaie's, twee broeken, een vergrootglas, drie boezeroens en twee hemden. Beklaagde erkende deze f'eiten. De tweede getuige 1. Goone, uit Retranchemenb had op 24 September een op beklaagde ge- lijkende man met een pakje op zijn rug zien loopen en later zag hij hem weer zittende aan den weg. Getuige M. Viergever, brigadier der mare- chaussee te Oostburg kreeg kjennis van den diefstal en stelde een onderzoek in, liet den man arresteeren en bevond verschillende voorwerpen op hem. De rijksveldwachter, M. P. Bijl uit Retran chement, vond op de weg een schoteltje en een portemonnaie. Het bleek verder, dat beklaagde zich zelfbij de marechaussee te Sas van Gent heeft aan- gemeld. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr. J. Adriaanse, wees op den slechten gezondheidstoestand van beklaagde en verder er op, dat deze beklaagde veel straf aehter zijn rug heeft, o. a. werd hij als militair een maal tot. de doodstraf veroordeeld, hetgeen later bij wijze van gratie in 10 jaar militaire detentie werd veranderd. De verdediger vroeg het instellen van een onderzoek naar beklaagde's geestvermogens. De 67jarige metselaar C. K. uit Ter Neuzen, werd beschuldigd van diefstal van drie of vier suikerbieten ter waarde van .8 cent. Getuige J. J. Daanse, agent van politie te Ter Neuzen betrapte beklaagde, deze werd reeds lang van diefstal van bieten verdacht. Beklaagde zeide de bieten alleen te hebben genomen om een zakje op zijn kruiwagen te steunen. Hij zeide, dat er geen reden was om hem te verdenken. De griffier las hierop een bekentenis van beklaagde voof de politie voor. De tweede getuige L. de Feijter, vertegen- woordiger der Cooperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, gaf beklaagde geen verlof de bieten weg te nemen. De eisch luidde f 10 of 10 dagen. Wegens het niet voldoen aan het bevel van de marechaussees Hamelinck en Goeverneur uit Hulst op 29 September om van zijn rijwiel af te stappen, toen hij zonder licht op den rijksweg reed, werd tegen den 22jarigen A. de K., landbouwersknecht te Graauw /10 of 10 dagen geeischt. De zaak Van Eyk, De Rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag Dirk van Eyk, geboren te Amsterdam op 7 October 1871, vroeger commissionnair inefiecten, overeenkornstig den eisch van het O. M., ver oordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, wegens oplichting van den landbouwer A. A. Ramondt te Sluiskil, voor een bedrag van 60,000. De Rechtbank overwoog in haar vonnis dat beklaagde gehandeld heeft met' het oogmerk tot wederrechtelijke bevoordeeling en dat die wederrechtelijke bewoordeelingdaarin wasgelegen dat hij, teneinde drijvende te blijven, voortdurend de beschikking trachtte te krijgen over groote geldelijke bedragen, terwijl hij wist dat bij de slechte fiancieele omstandigheden der firma geen vooruitzicht bestond die gelden terug te geven, zoodat een belangrijk nadeel voor de betrok- kenen het gevolg moest wezen. De rechtbank te Zutphen heeft een bier- huishouder te Lichtenvoorde, in hooger beroep vrijgesproken. Beklaagde was door het kanton- gereeht te Groenlo wegens drankwetovertreding veroordeeld, omdat hij in zijn verloflokaliteit een paar flesschen //rood" of bessenjenever aan- wezig had gehad. De rechtbank heeft beslist, dat dranken met een lager alcoholgehalte dan 20 pCt. geen sterke dranken zijn. J. Vermeulen, van Stekene, die in deze gemeente is gearresteerd onder verdeuking van moord op eene vrouw te Stekene, en ondertusschen te Axel inbraak en diefstal gepleegd had, is Woensdag door de rechtbank te Gent veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. Provinciate Staten van Zeeland. Tram Katscke Yeer—Goes. In de zomervergadering der Staten werd be- sloten, aan Gedep. Staten te verzoeken, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van uitvoering van het in hun voorstel van 24 Mei aangegeven denkbeeld, om een tram- verbinding in het leven te roepen tusschen den steiger te Katsche Veer en het station Goes van den Staatsspoorweg, en daaromtrent aan de vergadering verslag te doen. Aangezien het 'onderzoek in deze zaak nog niet is afgeloopen, zijn Gedep. Staten nog niet in de gelegenheid, dit verslag over te leggen. Proefvelden R. K. Boerenbond. Van den R. K. Boerenbond voor Zeeuwsch- Vlaauderen, Oostelijk gedeelte,gevestigdte Hulst, is een verzoek ingekomen om een subsidie uit de Provinciate fondsen van 300 voor proef velden. Daar het daaromtrent in te stellen onderzoek nog niet is afgeloopen, stellen Gedep. Staten voor, het stuk in hun handen te stellen, ten-einde daarover in de a.s. Zomerzitting een voorstel te doen. Het bijvoegsel no. 1542 tot de Staats-courant van heden bevat de statuten van de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland, te Goes. De vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren aanvangende met den dag der oprichting, zijnde 14 Augustus 1912. Het doel dej- vereeniging is de verbetering van den bouw, van de opbrengsten van het Zeeuwsche rundvee, de bevordering van den voordeeligen afzet en het medewerken tot het behoud van een goeden gezondheidstoestand van dat vee. Zij zal trachten haar doel te bereiken door de volgende middelen het opwekken van belangstelling in en het verspreiden van goede denkbeelden over een goed geregelda rundveefokkerij. het vaststellen van een welomschreven fok- doel in de verschillende deelen van Zeeland het bevorderen van de oprichting en instand- houding van stiereu-, contrdle- en fokvereeni- gingen de oprichting en exploitatie van een centraal laboratorium, waar het melkonderzoek en het bijhouden van melklijsten voor controlever- eenigingen en voor afzonderiijke veehouders kan gesChieden het bevorderen van het houden van tentoon- stellingen voor fokvee. het bevorderen van samenwerking bij den aankoop van mannelijk en vrouwelijk fokmate- riaal voor vereenigingen en particulieren het opzoeken van stieren met goede over- erving in Zeeland en het bevorderen van het lang aanhouden daarvan, mede door omwisse- ling tusschen de verschillende eigenaars in de hand te werken het bevorderen van het gebruik van goed overervende stieren voor de beste koeien in de provincie de bevordering van zorgvuldige opkweek van in Zeeland uit puike dieren van goede afstamming geboren fokkalveren het bevorderen van uniform gebruik en gemeenschappelijke aanschafEng van merk- werktuigen en boekhouding voor fok-, stieren- en controlevereenigingen mede te werken tot de bestrijding van be- smettelijke ziekten en het tegengaan van de verspreiding daarvan onder het rundvee in de provincie het bevorderen van samenwerking bij het keuren op tentoonstellingen en in plaatselijke vereenigingen de samenwerking met andere vereenigingen en commissies, welke in Zeeland de verbetering van den rucdveestapel beoogen voorts andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. De ooHog in den Balkan. In ons vorig nummer maakten wij melding van geruchten dat een grooten beslissenden slag gaande was tusschen de Turksche en Bul- gaarsche troepen en de gisteren te onzer kennis gekomen telegrammen deelden mede, dat de overwinning op de Turken door de Bulgaren bevochten was, na een langen hardnekkigen krijg. Dat bericht kwam uit officieuse Bulgaarsche bron en terzelfder tijd kwamen ook nog be- richten binnen, uit Turksche bron, die gewaagden van Turksche overwinningen. Evenwel, meerdere berichten kwamen tot oris die het vermoeden hebben gewettigd, dat het bericht van de nederlaag der Turken juist is. Dat de uitslag minder gunstig was doen ook veronderstellen de berichten uit Konstantinopel, dat aldaar ernstige tijdingen ontvangen zijn. Een feit lijkt het, dat de Bulgaren Lule Burgas hebben veroverd en de westelijke Turksche vleugel die daar stond, geheel vernietigd is. Het Turksche leger trekt zich, op verschillende deelen in wanorde, terug. Geruchten dat naar vredesonderhandelingen verlangd wordt, zoo door de Turken als de andere strijdende partijen, duiken steeds meer en meer op. Over den slag bij Kumanovo schrijft de oorlogscorrespondent van //De Telegraaf" uit Yranja, dd. 25 October. Een uur ten oosten van den spoorweg, die Nisch met Saloniki verbindt, ligt het stadje Kumanovo, waarbij gisteren een veldslag werd geleverd, die bijna 20 uur duurde. De stad, die haar naam aan het wilde ruitervolk Kumano ontleent, waar reeds 600 jaar geleden de Bul garen tegen de Byzautijnen streden, grenst in het oosten aan een heuvelachtig landschap, terwijl zich in het westen het Lojan-gebergte, met bijna 1300 M. hooge toppen uitstrekt. Sedert bijna acht dagen rukte het Servische leger onder bevel van den kroonprins tegen Kumanovo op, het won van dag tot dag terrein en verdrong de Turken langzaam maar zeker uit al hun posities. Woensdag scheen een stilstand te zijn inge- treden en de dag zonder strijd ten einde te zullen loopen. Maar 's avonds laat opende de Turksche artillerie van uit haar verdedigings- werken in het zuidwesten plotseling een hevig vuur. De Servische artillerie beantwoordde dit en de Drina-divisie ving heftigen vol moed den strijd aan. Daaruit ontwikkelde zich een gevecht, dat den ganschen nacht duurde, tot de Turksche kanonnen verstomden. De maan verlichtte het afschuwelijk schouwspel met een helder wit licht en het gedonder van het geschut was tot dicht bij Yranja te hooren. Gistermorgen vroeg begon het Servische leger, infanterie en cavalerie, met voorwaarts te rukken. Onophoudelijk veroverden zij grond op de Turken. 's Middags naderdede beslissing. De strijd werd steeds verwoeder. Het 17e regi ment reservisten ging tot den aanval met de bajonet over. Aan (>eide z.ijden werd met fana- tiekeu moed en groote zelfopoffering gestreden. Men zag soldaten borst tegen borst vechten. Terwijl de Turksche soldaten hun tegenstanders het kromme zwaard in het lichaam stieten, tracht^p de Serviers den Turken met de bajonet den doodelijken steek toe te brengen. Men zag Turksche soldaten zwaar gewond op den met bloed gedrenkten grond liggen en met hun laatste krachten nog hun geweren laden en afvuren. Men zag Servische jongelieden met doodsverachting op een troep vijanden toerfennen. Tegen 3 uur 's middags begonnen de Turken te wijken, maar zij verzamelden zich weer spoedig. Een uur later woedde opnieuw een hefcige strijd met de bajonet op het geweer. Om 5 uur ging eindelijk de terugtocht der Turken in een overhaaste vlucht over en was Kumanovo veroverd. De uiterst vermoeide troepen konden de stad binneumarcheeren en het bergen van lijken en het transporteeren der gewonden naar de hospitalen nam een aanvang. Over het aantal dooden en gewonden werden nog geen ofHcieele gegevens aan mij verstrekt, maar in ieder geval bedragen de Turksche ver- liezen veel meer dan de Servische. De Serviers hebben vele kanonnen, in het geheel 18, buit- gemaakt, tal van vaandels en verscheidene ge weren veroverd. Zelfs zijn hun vele trommen en trompetten in handen gevallen. Voor hen is deze strijd, die een dag en een nacht geduurd heeft, de eerste groote over- winning, die deze oorlog hun brengt. Omtrent de verdeeling van den buit seint Reuter dat De Radical in staat is het verdee- lingsplan van Europeesch Turkije, tusschen de Baikanstaten en Oostenrijk opgemaakt, te be- vestigen. Oostenrijk krijgt een strook in het Sandjak, om de direete aanraking van Servie met Montenegro te vermijden, tusschen welke beide landen dynastieke verschillen heerschen. Die strook loopt door tot de Apgeische zee en omvat Saloniki. Servie krijgt Oud Servie, een deel van het gebied om Ueskjoeb eri een uitweg naar de Aegeische zee. Montenegro krijgt een uitbreiding van grond- gebied langs de grenzen waarin Skoetari en het meer zal vallen. Bulgarije krijgt de vlakte van Adrianopel, met de haven Dedeagatsj en het Turksche ge bied Tatsjalda. Griekenland krijgt Epirus, de eilanden van den Archipel en Kreta. Roemenie krijgt een uitbreiding in het Zuiden van de Dobraedsja en Sihstria. Albanie wordt autonoom, onder souvereiniteit van Oostenrijk. Italie krijgt Tyrol als vergoeding. Rusland krijgt de vrije vaart door de Dar danelles gebiedsuitbreiding irt Klein-Azie en wellicht Alaxandrette. Engeland, Frankrijk en Duitschland krijgen economische voordeelen in Turkije en Klein- Azie. De Radical voorziet bezwaren van Italie, Engeland en Duitschland. Efervormde Kerk. er Neuzen. 9£ u., Ds. A. Timmerman, Gedenkdag Kerk- hervorming en 2 u„ Ds. A. Timmerman. biujskii. 2 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T.HugenhoItz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. v. Dis, Kerkkervorming, coll. noodl. kerken en personen en 2 u., Ds. G. van Dis. uum^" 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u„ Ds. H. Akersioot van Houten Roos van Sas van Gent. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersioot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. J. P. van Hulsteijn Jr. Axe A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. M. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u., M. Hijtenhoudt, H. Avondmaal en u'> L)s. M. Uijtenhoudt, Dankzeggine. Hoek- 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u, Ds. G. J. Hekkert, van JNieuwendam. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. Geen dienst. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan. ler Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6