Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 2 November 1912. 52e Jaargang. De Soon van den Bankier. Binnenland. TWSBDB BT i A ~n FEUILLEION. beperken der verzekering tot de loonarbeiders had kunned wegnemen door de vrijwillige ver zekering te steunen door een Rijksbijdrage. Bij hoopt dat de Minister tegen een amendement in die richting geen bezwaar zai maken, tenzij de Minister zelf een zoodanige wijziging zou vrillen aanbrengen. Nog werd door spreker bepleit het openen van de gelegenheid om na het bereiken van den 35jarigen leeftijd nog in de verplichte ver zekering te kunnen worden opgenomen, omdat het vaak voorkomt, dat kleine werkgevers, door tegenspoed in zaken als anderszins, ook na het bereiken van dien leeftijd weder loonarbeider moeten worden en zij zich -als dan van verzeke ring zien uitgesloten. Verder sloot hij zich aan bij hen die het instituut van risico-overdracht in het ontwerp wenscbeu opgenomen te zien ten aanzien der in validiteits-verzekering. Vervolgens verdedigde spreker de Staats- pensionneering vooral cegenover den aanval van den heer Lohman, die heeft beweerd dat Staatspensionneering niets zou zijn dan een be- deeling van slampampers en leegloopers. Daarna kwarn Minister Talma aan het woord die ontkende dat er van Regeeringswege ge- boorzaamd zou zijn aan bevelen uit de Kanaalg straat. Het standpunt, dat invoering van de in- validiteitsverzekering voor de ziekteverzekering schadelijk zou zijn, verklaarde hij nog steeds in te nemen, maar over den voorrang van behandeling van het eene of het andere ontwerp kunnen vragen rijzen van parlementairen geenszins van politieken of elektoralen aard die ten slotte leiden tot den voorrang van de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Na de pauze verdedigde de Minister uitvoerig het aangevallen rapport van prof. Kluyver. De Minister behandelde o. m. de kwestie der loonen in verband met de vraag of premie van de arbeiders mag gevorderd worden en het juist is dat de arbeiders te veel betalen. En spreker vroeg of het houdbaar is van te veel betalen te spreken als men vraagt 10 cent per week van de laagste loonen, dat is 1j6 per uur vergt van iemand die 60 uren per week werkt. Het ontbreken van weduwenrente in het ontwerp verdedigde de Minister hiermede, dat bij de overweging er van, het dilemma zich vcordeed dat of tot premieverhooging moest worden overgegaan, wat niet goed geoordeeld werd, omdat daardoor de lasten nog meer zouden verzwaard worden of over te gaan tot een Staatsbijdrage in de premie, wat als beginsel niet kon aanvaard worden. Daar het onmogelijk was een weduwenrente zonder een der beide bovengenoemde middelen in te stellen, met het oog op de finantieele offers die zij zou vergen en het verkieslijk werd gevonden een weduwe, die met kinderen'achter- blijft, het bestaan te vergemakkelijken, werd ten slotte gekozen de weezenrente. Tot op dit oogenblik heeft de Minister daar nog geen spijt van. De inzichten omtrent weduwenrente zijn er nog lang niet aan toe om te kunnen leiden tot een deugdelijke rege- ling. Er is- alle aanleiding om dit vraagstuk nader in degelijke studie te nemen. De Minister betoogde voorts, dat invaliditeit en ouderdom wel, doch ziekte en invaliditeit niet bij elkander behooren. Wat de Staatsbijdrage betreft, constateerde hij, dat nog door eenige Nederlandsche regee- ring, noch door eenige Nederlandsche politieke partij ooit is bepleit een blijvende Staatsbijdrage. 1 en aanzien van hetgeen gesproken is over de risico-overdracht, kondigde de Minister aan een nota van wijziging, waarbij geregeld zal worden dat arbeiders, in dienst van spoorweg- maatschappijen of andere publiekrechtelijke ondernemingen, bij het verlaten hunner dienst- betrekking bij de Rijksverzekeringsbank zullen worden overgeschreven en een renteboekje zullen ontvangen, naar verhouding van het door hen verdiende loon. Ook tegen eene verdere uit- breiding van risico-overdracht zal de Minister zich niet verzetten wanneer men die wenschelijk acht. De kwesties door den heer Vorsterman van Oyen besproken, zal bij voorkomende gevallen de rechter moeten uitmaken. De Minister trachtte ten slotte aan .te toonen, dat zijn wetsontwerp gaat in de richting die hier te lande de laatste jaren was waar te nemen. Opvolgende regeeringen hebben ont- werpen tot verplichte verzekering ingediend. In de avondzitting zijn de replieken aange- vangen met eene rede van den heer De Jong, afgevaardigde voor Hoorn. Te 11 ure werd de vergadering die toen nog zeer slecht bezet was, verdaagd tot heden morgen half 11, als wanneer de heer De Jong zijn betoog zou voortzetten. Naar de Nieuwe Rotterdamsche Courant verneemt, ligt het in de bedoeling Hr. Ms. pantserschip Gelderland, dat thans in de Middel- landsche Zee kruist, bevel te geven om, wanneer dit noodig mocht zijn, de reis tot Konstantinopel voort te zetten, teneinde ter reede tegenwoordig te zijn ter bescherming van de aldaar verblijf houdende Nederlandsche onderdanen. Relletjes op Java. De correspondent van De Telegraaf te Batavia meldt d.d. gisteren //De oorzaak van de relletjes tusschen Chi- neezen en Arabieren te Bangil, Cheribon en Soerabaja, moet gezocht worden in het hinderlijk optreden van de Chineezen, die, na het uitroepen van de Chineesche republiek, een overdreven eigendunk hebben gekregen. Alhier en te Soerabaya is het nog onrustig." Hetgeen over de oorzaak der relletjes wordt medegedeeld voegt het Algemeen Handelsblad hier aan toe, is eene bevestiging van het op grond van waargenomen versehijnselen reeds door ons uitgesproken vermoeden. Hierbij zij er echter op gewezen, dat het verkeerd zoude zijn, alle Chineezen op Java over een kam te scheren. 't Moet daarom worden betreurd, dat blijkbaar de goede ele- menten, het met de kwade, die 't nu oogsten, hetgeen zij zelven zaaiden, hebben moeten ont- gelden. Eigengerechtigde wraakoefeningen, hoezeer in dit geval verklaarbaar zijn, behooren, het spreekt van zelf, onder een geordend be- stuur niet thuis. Het is dus te verwachten, dat het gezag zich met krachtige hand zal doen gelden om de rust te herstellen. Dat het bestuur dan daarbij ook eens aan de oorzaak denke en zich afvrage of het niet beter ware eene lankmoedige houding te laten varen tegenover dat deel der Chineesche gemeenteop Java, dat die houding niet op de juiste waarde weet te schatten. TER NEUZEN, 1 November 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt alsvolgt: Hoogste barometerstand 771,9 Valentia, Laagste 737,3 Haparanda. Verwachtingen meest matige Noordweste- lijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Wij herinneren de kiezers voor de Earner van Koophandel en Fabrieken alhier dat de stemming voor de verkiezing van 3 leden, wegens periodieke aftreding van de heeren L. J. van der Lubbe, J. A. van Rompu en P. J. Portretten van JPrinses Juliana. De fotograaf H. Deutmann in Den Haag heeft twee nieuwe portretten gemaakt van Prinses Juliana, beide sprekende beeltenissen. Op het eene portret zit fl. K. H. op den rechterkant van een grooten leunstoel en houdt met beide handjes een groote garve bloemen vast, met den onderkant van haar jurkje om- wonden. Bloemen liggen er ook naast haar. Heft hoofd iets gebogen, kijkt zij vriendelijk den beschouwer aan. Op bet andere staat zij bij dien stoel vol bloemen, als bezig de bloemen uic te zoeken en het hoofd even omwendend naar den be schouwer toe. De portretten doen het Prinsesje zien als een mollig, zeer gezond kindje. (Nieuwe Rotterdamsche Ct.) Naar het Centrum bericht neetteen wetsont werp, strekkende tot verbetering in de salari- eering van de onderwijzers en inhoudend o. m. den kindertoeslag, het departement van Binnen- landsche Zaken verlaten. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Woensdag begon de heer Goeman Borgesius, bij de voortgezette behandeling van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering met te constateeren dat, moge het woord afjakkeren, waarmede het tempo der behandeling van het wetsontwerp is gekenschetst, een hard woord zijn, en misschien niet geheel pailementair, het daarom toch volkomen juist is. Hij wil gaarne aannemen dat het met goede bedoelingen is ingediend, nl. met de bedoeling om de zwakken te steunen in hun moeilijken strijd om het bestaan, doch daarom is het des te meer te betreuren, dat men een wetsontwerp met zulke goede bedoelingen opgezet, moet bestrijden. Dit is echter noodig, daar het be- oogde goede doel met dit ontwerp niet zal worden bereikt en met deze slechte namaak van het Duitsche verzekeringsstelsel ook niet kan bereikt worden. Hij verklaarde de technische-verzekeringsach- tige groote fouten van het ontwerp uitvoerig in het licht te zullen stellen en verklaarde reeds bij voorbaat in hoofdzaak tot dezelfde conclusies te zullen komen als de heer Duys. Tijdens zijn betoog verzocht spreker tweemaal aan den 4 oorzitter vergunning Donderdag zijne rede te mogen voortzetten, wat door den Voor- zitter werd geweigerd. De heer Borgesius ging toen zitten en sprak niet verder door, waarop de Voorzitter de vergadering sloot en den spreker toch verlof gaf Donderdag verder te spreken. Van die vergunning gisteren gebruik makende, pleitte de heer Borgesius allereerst verlaging van den leeftijdsgrens van 70 op 65jaar. Hij rekende voor, dat die verandering is aan te biengen met niet veel hooger kostpncijfers dan de 4 piocent welke de Minister thans berekent voor de grondslag verhooging. Zou men het pensioen op 65jarigen leeftijd direct willen invoeren voor het tegenwoordige geslacht, dan zouden de kosten 50 millioen bedragen, maar als men het geleidelijk zou willen doen ten bate van het tegenwoordig geslacht dan zou met 10 a 20 millioen kunnen volstaan worden. Spreker zette verder o. m. uiteen dat do Minister het onbillijke en grievende van het 16) De heer des huizes en hoofd der firma van Bronseveld Schoonegevel ging niet zitten, maar bleef bij den schoorsteen staan en zag neer op den jongeling, die zijn uitverkorene was geweest. Zijn uitverkorene, die zijne bijna vaderlpke vnendelijkheid vergolden had met den zwartsten ondank en laag verraad //Gij begrijpt natuurlijk, Hartman, dat mijne gevoelens omtrent deze zaak onbeschrijflijk pijn- lijk zpn Ik ben hier niet gekomen om u te veroordeelen, of u zelfs een verwijt te doen. Het is te laat voor mij om dat te doen. De gevolgen van uw eigen daad zullen u meer ver oordeelen, dan mijne woorden zouden kunnen en wat het verwijt betreftwel, ik moet tot mpn groote spijt erkennen dat gij mijn ver wijt met waardig zijt. Een man, die doen kon, wat gp deedtwelMaar het heeft geen nut hierop verder in te gaan. Het is mij genoeg r-i u v.ertelle,n' welke gedragslijn ik persoon- lpk besloten ben jegens u te volgen." Hij schraapte zich de keel en vervolgde, voor Evert eenig antwoord kon geven //Tot op gisteren geloofde ik, dat uwe schuldbekentenis bewees, dat gij ten minste nog een beetje eergevoel hadt behouden maar gisteren, bij de ontkenning van uwe schuld, werd mijne laatste hoop op u den bodem in- geslagen. Het maakte mij duidelijk, dat gij een wreedaard zijt een man, die over de noodige koelboedigheid beschikte zulk eene misdaad, a's gij gedaan hebt, te plegen maar niet den waren moed bezat, om de gevolgen te dragen. Toen gij uw schuld ontkendet, dacht ik,°dat het misschien mogelijk zou zijn u voor dieper val te vrij waren al was het aileen om der wille van uwe moeder en zuster, op wier leven gij een smet geworpen hebt." Evert slaakte een kreet en sloeg de hand met een wanhopig gebaar voor bet gelaat. z/Uwe zuster is nu ,een lid van mijne familie geworden, en om harentwil zou ik veel gedaan hebben", vervolgde de oude man bitter. ,/Hemel, te denken, dat gij haar vergeten hebt, toen gij uw helsch werk ten uitvoer brachtGij deedt het vastberaden, met routine, systematisch twee jaren lang Gij hebt de balansen geflatteerd, opdat men uw vervloek-ten diefstal fliet zou ontdekken Ik vraag u niet, waarom gij niet om mijn zoon dacht terwijl gij sedert twee jaren wist, dat hij Gerda zou h'uwen en dat de naam van zijne vrouw, die eens een Mevrouw van Bronseveld zou zjjn tenminste vrij van smet moest zijn. Als er nog maar een sprankje eergevoel in u was, moest gij begrijpen, dat jaren van berouw en wroeging niet kunnen herstellen het onrecht, dat gij uwe zuster hebt aangedaan." Het gelaat van Evert Hartman geleek op een marmeren masker. Hij uitte geen kreet, en weer sprak jouker Eoert z/Maar neen, gij hebt om niets en niemand ge- geven. Gij hebt niet geaarzelduwe zuster om harentwilgij hadt* geen kracht ge noeg om uwe handen rein te houdenGij hadt den duivel in en die die moest zijn duivelsch werk verrichten Uw beter ik moet een oogenblik ontwaakt zijn, toen gij uwe bekentenis deedt, maar de duivel had weer de .overhand, toen gij getracht hebt haar te herroepen. Te ontkennen, terwijl de zuster getuige er van was, dat gij het haar gedicteerd hebt, en mijn zoon het u met eigen oogen zag teekenen Maar ik doorzie u natuurlijk. Toen de doodvrees u overviel, hebt gij uwe schuldbekentenis gedaan, maar nu gij weer zult blijven leven, wilt gij die bekentenis herroepen. Maar het is er te laat voor te laat te laatEvenals het te laat zou zijn, wanneer gij schuldig bevonden zoudt zijn op uwe eigen bekentenis. Wat hebt gij gezegd Evert had de lippen geopend om te spreken maar er kwam geen antwoord. Hjj bewaarde Scheele, is bepaald op aanstaanden Dinsdag 5 dezer, van des voormiddags II tot's namiddags 1 ure, in de Raadzaal. Als een nieuwe ster aan het Ter Neuzensche firmament is verschenen de korfbalclub//Astra". Vele ingezetenen hebben de club van jonge heeren en dames in de batterij alhier, onder leiding van den heer Hille aan het werk kunnen zien. Dat korfballen is echter zooals alle andere bezigheden buitenshuis, meer een werk voor de zomermaanden en met het invallen van den winter hebben de leden zich toegelegd op amusement binnenskamers. Ze achten het doel hunner vereeniging, zoo als van zelf spreekt, nuttig, hebben er ook geen aardigheid in om maar steeds geheel in eigen kleinen kring te blijven en willen ook anderen van hun streven doen genieten, die wellicht door mindere ambitie of door meer gevorderden leeftijd niet meer in de gelegenheid zijn om medewerkend lid te worden van de korfbalclub en op de daarvoor aangewezen tijdstippen mede te strijden in het be- en verwerken van den bal. Zoo is uit //Astra" voor de wintermaanden een dansclub ontstaau en zijn de dames en heeren te rade gegaan om een amusanten avond te organiseeren die niet alleen hen zelven, maar ook familie en kenissen genot kon ver- schaffen. Die amusante avond had plaats op jl. Woens dag, in het //Hotel Centraal" bij den heer P. J. Visser. De zaal was keurig versierd, en gaf terstond den1 indruk van een feest dat in huiselijken kring werd gevierd, al was dit niet geheel de bedoeling. Groen en bloemen, be- nevens eene schitterende electrische verlichting van het tooneelfront maakten de zaal gezellig. Er waren vele genoodigden aanwezig, toen, bij den aanvang de presidente, mej. B. van de Sande, bij den aanvang aan de opgekomenen het welkom toeriep, de welwilleudheid inriep voor het pogen van de jeugdige vereeniging en deze recommandeerde in den steun der opgekomenen. Hierna vindt de uitvoering van het program- ma aan. Het bevatte nummers voor piano, viool en piano, eene comische vourdracht en twee tooneelstukjes, benevens een tableaux vivant. De muzikale demonstraties der leden hadden algemeen succes, alsook de voordraeht //De nieuwe burgemeester," maar vooral was het applaus voor de opvoeriug van //De Redacteur" en //Consternatie". De leden, zoo dames als heeren, die hunne krachten hebben gewijd aan het welslagen van den avond, kunnen daarop met voldoening terugzien. Aan het slot bleek ook van een stille kracht. Niemand van het publiek had hem nog kunnen ontwaren. Doch op uitnoodiging van het bestuur werd na het uitvoeren van het laatste nummer voor het voetlicht geroepen de heer Hille, de instructeur der vereeniging. Door de presidente werd hem, als blijk van waardeering zijner werkzaamheden, narnens de vereeniging een krans aangeboden. Getroffen door die hulde dankte de heer Hille, belovende zijn beste krachten te zullen blijven aanwenden voor de belangen der vereeniging. Na afloop van het programma, uitgevoerd op het podium, ving het bal aan. Dit werd in- geleid met een //Astra" polonaise onder leiding van den heer Hille. Deze had veel succes. Vervolgens ving het vrije bal aan, waaraan druk werd deelgenomen en dat de aanwezigen nog eenige uren gezellig bijeen hield en waarbij ook nog voor eenige verrassingen was gezorgd. Naar we vSrnemen is de propaganda-avond voor //Astra" goed geslaagd, daar verschillende genoodigden zijn toegetreden als donateur of donatrice der vereeniging. Gisterenmiddag hield een koe een groot deel onzer gemeente geruimen tijd op de been. Het beest was voor de slachtbank bestemd. De rijksambtenaren hadden echter verschil met den declareerenden slachter, en hielden het beest aan zich. Of het daardoor was. of door wat het stilzwijgen, ofschoon zijn gelaat verschrik- king en bitterheid uitdrukte. Een gevoel alsof hij stikken moest, beklemde hem de keel. Hij zou Diet hebben kunnen spreken, zelfs al zou zijn leven of dood toen hebben afgehangen van het vinden van zijne woorden. Jonker Eoert vervolgde onvermoeid //Wanneer ik mijn plicht deed jegens de firma, zou ik u ip handen van de jusfcitie leveren, zooals gij verdient hebt. De firma heeft alle recht, te eischen, dat de man, die haar ver- trouwen schond en als een gewone diet' twee- honderd veertigduizend gulden stal, straf ont- vangt. Het feit, dat gij een belangrijk persoon in de firma geweest zijt en op het punt gestaan hebt deelgenoot te worden, maakt de zaak slechts erger en uwe schuld grooter. Er is alles voor te zeggen, dat gij aan het gerecht overgegeven zoudt worden en slechts iets is er tegen, slechts ietsen dat is, dat uw vader mijn oude, dierbare vriend was. Vandaag voor het eerst dank ik God, dat hij dood is." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5