A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaoderen. H I WDERW E T. Van Kou-ten's No 5835 Zaterdag 2 November 1912. Gemengde berichten. 52e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. EERSTIO 35X-iA.TD. TER NEUZEN, 1 November 1912. Blijkens opgave in de «rSt. Crt." kwamen in de week van 23 tot en met 29 October 1912 ter kennis van den centralen gezondkeidsraad de vol nde gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland en wel van roodvonk 4 te's Heeren- hoek, 1 te St. Jansteen, 2 te Nieuwvliet, 2 te Ylissingen en 1 te Zuidzande en van diphteritis 1 te St. Jansteen, te Koewacht, te Noordgouwe, te Oud-Yossemeer en te Ierseke. Men meldt aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant Zoodra half September ongeveer de officieele datum wordt door het Zeeuwsche Visscherijbestuur vastgesteld de publieke mosselbanken zijn opengesteld, begeven zich een groot aantal vaartuigen naar de plaatsen, waar men weet, dat zaad is gevallensoms bevinden zich op een bank gelijktydig wel meer dan honderd visschersvaartuigen. De oude klacht, dat geen zaad is gevallen of dat het niet tot voldoende ontwikkeling is gekomen, doet zich thans dubbel hooren. Er is in 1912 op de banken haast geen Zeeuwsch zaad te vinden en slechts op enkele verpachte plaatsen zijn eenige banken aangetrotfen, die uitmuntend'zaad be- vatten geen wonder, dat dit zaad van groote waarde wordt geacht, wat ook in den prijs uitkomt, daar de geregelde prijs thans 2 per ton is, terwijl gedurende de zomermaanden uit de Zuiderzee zaad werd betrokken tegen 50 a 60 cent per ton. De groote aanvoeren van dat mosselzaad geven aanleiding, dat enorme hoe- veelheden mosselen worden geteeld, die minder- waardige mosselen geven. Thans wordt in het tekort aan zaad voor een deel voorzien door aanvoeren van de Belgische kunstwerken, terwijl een der Zeeuwsche visschers ook pachter is geworden van het mosselzaad aan de kunst werken langs de kust van Noord-Holland. De klachten over den slechten gaDg van zaken in het mosselbedrijf hangen, volgens deskundigen, nauw samen met den aanvoer van het Zuiderzeezaad. Reeds meermalen is dan ook de vraag gedaan of het niet noodig zou zijn, de aanvoeren uit de Zuiderzee tijdelijk stop te zettenook in het officieele verslag van het vorige jaar werd gezegd, dat de hoofd- oorzaak van den slechten handel hierin gelegen was, dat vele visschers in geheel Zeeland in den zomer massa's groote mossels van de Zuiderzee aanvoerden, die ze na eenige dagen verwaterd te hebben, in Belgffi verhandelden wat voor de groote mossels geldt, zal ook wel van toepassing zijn op de van de Zuiderzeesch zaad gekweekte mossels, althans voor een ruim deel. Anderen zeggen, dat de Zuiderzee on- mogelijk kan gemist worden, al was het alleen maar omdat een groot aantal visschers elk jaar op de Zuiderzeevaart bet oog moeten vestigen, willen ze brood verdienen, daar van Paschen tot in September de schepen van Ierseke, Graauw, Philippine, Tholen en'Clinge geregeld mmmmmBmammmumammaL. Voor gezonden en zieken, Voor werkers met hoofd of hand. Voor kinderen en volwassenen. Voor beoefenaars van elke sport. Altijd heerlijk, versterkend en gemakkelyk bereid. er heen varen, vooral omdat die van Ierseke in dien tijd geen werk vinden op de oesterbanken. Het sluiten der Zuiderzee zou dan tot gevolg hebben, dat niet in het algemeen belang werd gehandeld. Nu het Visscherijbestuur tot heden nog niet heeft geadviseerd tot zoodanigen maatregel over te gaan, blijkt reeds voldoende, dat ook hiervoor iets gevoeld wordt. Trouwens de mosselper- ceelen, in de Zeeuwsche wateren verpacht, zijn zoo talrijk, dat het haast onmogelijk is deze alleen te bezetten met Zeeuwsch zaad. Een andere vraag is, welke oorzaak er toch is, dat gedurende een reeks van jaren het zaad in de Zeeuwsche Stroomen in zoo'n geringe mate is gevallen of wel waarom het niet tot ontwikkeling kan komen. Voorheen wisselden ook jaren van geringen val met die van overvloedigen val af, maar nu is regel geworden geringe val. Men heeft wel eens gedacht, dat juist de groote aanvoeren van Zuiderzeezaad en de daardoor talrijke Zuiderzeemosselen van invloed zijn geweest op dien val, maar met zekerheid valt dit niet te zeggen. Het zeer groote belang van het mosselbedrijf in Zeeland vraagt ook in deze antwoord. Koewacht. Andere jaren omtrent dezen tijd werd hier een levendige handel in aardappelen gedreven. Tal van handelaars kochten dau aard appelen op voor Belgie en Duitschland. Dit jaar echter is de handel in aardappelen van weinig beteekenis en daarenboven blijven de prijzen laag. De aardappeloogst is in Belgie en Duitschland tamelijk overvloedig geweest zoodat er van die landen weinig vraag naar aardappelen is. Alleen fabrieksaardappelen worden wat gevraagd. De meeste landbouwers hebben daarom hunne aardappelen ingekuild tegen het voorjaar, hopende dan betere prijzen te kunnen maken. Het is namelijk bekend, dat de aardappeloogst in Engeland zeer on- gunstig geweest is. Door het natte, koude weder in de maand Augustus is de hoeveelheid, zoowel als de boedanigheid der aardappelen zeer verminderd. Een niet overdreven schatting geeft voor de op- opbrengst slechts 78 percent van het normale en algemeen beweert men, dat de behoefte van Engeland aan buitenlandsche aardappelen in jaren zoo groot niet geweest is. Men voor- spelt, dat in het komende seizoen Engeland minstens 500,000 ton buitenlandsche aard appelen zal noodig hebben. Met het oog op de onvoldoende kwaliteit en het mogelijk spoe- dige bedert zal de grootste behoefte vermoedelijk in de eerste maanden van 1913 ontstaan. - De toestand in Schotland is gunstiger dan in Engeland en Wales maar ook van Ierland zijn alleen ongunstige berichten gekomen. In de laatste dagen is hier van Belgische zijde veel vraag gekomen naar bewerkt en on- bewerkt vlas. Daardoor zijn de prijzen aanmer- kelijk verbeterd. In de vorige maand waren de meeste vlassoorten haast onverkoopbaar, thans gaat alles weg ofschoon het vlas van uitstekende kwaliteit toch het meeste gevraagd wordt. Groen gezwengeld vlas geldt 5 a 6 franc per 3 kilogram op het land geroot, slutts 4 francs. Ongezwen- geld vlas wordt verkocht van 15 tot 30 francs per 100 kilogram naar gelang kwaliteit. Biervliet, In navolging van andere gemeen- ten besloten Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. kerk ook het salaris van den predi- kant alhier met f 100 te verhoogen en dit dus te brengen op f 1400. RIJKSPOSTSPAARBAHSK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand November en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie ter rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Door de raadsleden de heeren Van Gruting, Zwiers en Botermans is aan den Raad der gemeente Leiden voorgesteld, om bij de aan- staande behandeling van de begrooting een post van 5000 als ontvangst uit te trekken als opbrengst van staanplaatsen gedurende de ker mis en den post hoofdelijken ornslag met gelijk bedrag te verminderen. De hoofden van scholen te St. Nicolaasga en Oldeouwen (Fr.) hebben boven hun salaris nog het privilegie, gratiseen schaap te mogen weiden. Dit recht verpachten zij echter aan derden. Bij de behandeling der begrooting wenschte een raadslid dit voorrecht af te schaffen. De meerderheid oordeelde echter, dat deze „beide meesters de vrije schapeuweide moesten houden". (De Telegraaf.) Een eigenaardig raadslid. Indertijd is no^l wat geschreven en gesproken over het ontslag van den chef-veldwachter R. v. d. M. te Eefde, gemeente Gorsel, die na op alle ma- nieren tegen dit ontslag geprotesteerd te hebben en na o. a. geweigerd te hebben, zijn wapens af te geven, zich zelf candidaat stelde voor den gemeenteraad en ook werkelijk tot raadslid gekozeu werd. De vorige week nu werd v. d. M. door het gerechtsliof te Arnhem failliet ver- klaard. Ook tegen dat faillissement heeft v. d. M. zich verzet en bij de bestrijding der aanvraag daartoe heeft hij aan het Hof eenige kwitanties overgelegd, waarvan er een paar door den officier van justitie in beslag zijn genomen, onde.r vermoeden, dat zij vervalscht zijn. Waar- schijnlijk zal nu tegen v. d. M. ook nog een strafvervolging wegens valschheid in gesehrifte worden ingesteld. Te Amsterdam werd naar de Haagsche Crt. bericht, door een motorwagen van de ge- meente-tram een man op het Rembrandtplein aangereden. Het veiligheidsnet werkte perfekt en de man werd, tot blijde verbazing van alle toeschouwers, gered. 't Geval heeft zich als volgt toegedragen Tegenover het hotel //Milles Colonnes'wilde de bewuste persoon het plein overstekenhij liep voor een grooten reclamewagen om en juist tegen een tramwagen van liju 5 aan. Zeker zou er een ernstig ongeluk gebeurd zijn indien niet juist deze wagen voorzien was geweest van het veiligheidstoestel ProtectorZoodra de man met het toestel in aanraking kwam, sloegen de leeren grijparmen dicht om zijn beenen, het vangnet spreidde zich uit en daarin kwam het slachtoffer terecht. De trambestuurder remde onmiddellijk, zoodat eenige meters verder de wagen stilstond. Van alle zijden kwam het publiek aangeloopen, in de meening dat er een ernstig ongeluk gebeurd was. Maar, zonder eenig letsel bekomen te hebben, zijn mandje nog aan den arm, ja, zijn sigaar in de vingers geklemd, hing de aangeredene in het net. Het duurde eenigen tijd voor men hem uit den greep van het toestel had verlost. De wageubestuurder reed op het oogenblik van de aan rij ding met een snelheid van 10 a 12 KM. Volgens zijn bewering kwam de man plotseling recht voor den wagen, zoodat een aanrijding niet te vermijden was. Zaterdagmiddag jl. verliet naar De Tele graaf meldt de boekhoudster der firma A. Winter Co., welke in perceel Martelaarsgracht no. 18 te Amsterdam, een afbetalingsmagazijn gevestigd heeft, haar betrekking. Later schreef zij uit Haarlem een brief aan de firma waarin zij bekende, zich gedurende eenigen tijd aan verduistering van haar toevertrouwde gelden te hebben schuldig gemaakt. Daarop ging zij naar Arnhem, waar zij in 't \rouwente- huis haar intrek nam. Zondagochtend vond men haar dood te bed liggen. Zij bleek zich door vergif t van 't leven te hebben beroofd. In het Fransche departement Drome be- rispte een man ernstig zijn zoon, omdat die twee eieren bij zijn ontbijt had genuttigd en had hem daarbij heftig bij den nek gevat. De jongen ging naar boven en haalde zijn revolver te voor- schijn met de bedoeling, die bij de eerste de beste gelegenheid te gebruiken. Den volgenden dag stond hij naar gewoonte laat op en voegde zich bij zijn ouders in de keuken. Terwijl zijn vader bij de tafel zat en zijn moeder bij het fornuis stond, haalde hij het wapen plotseling voor den dag en zonder dat een woord of een gebaar de afschuwelijke daad deed vermoeden, schoot hij dat af, eerst op het hoofd zijns vaders mikkend. De kogel drong hem door het voorhoofdsbeen. Zijn moeder stoof met een stoel op hem af, maar de jongen vuurde vier maal op haar met het gevolg, dat ze aan de borst gewond neerviel. Bij het afzenden van het betreffende bericht, leefden de slachtoffers nog maar hun toestand was ernstig. HEPZENSCHE COIRANT 86tt bind vertehljnt KaandRK., Wuensdag. en Vrijdaeavonii, altgeinnilerd op FeeMdaiten blj de Flrma I*. X> VJS MIS IAKDH> te Se* le.aen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der flinderwet (Staatsbad no. 222 van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van A. W. VAN BIEZEN, smid wonende te Zaamslag, om vergunning tot hetoprichten eener smederij, op het perceel plaatselijk gemerkt 0128 en gelegen te Driewegen, kadastraal sectie E 557; en dat op Maandag 11 November 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhnize dezer gemeente, ge- legenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mon- deling of achriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 28 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht on, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 1 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor hettgemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezw&ren mondeling toe te lichten. RONA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1