i A I g e m e e n ieuws- en Advertentiebiad De Soon van den Bankier. No 5834. U W 8 C g r 8 Donderdaja; 31 October 1912. 52e Jaargang. Biimenland. FETJILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsicg dorzolfde a&vertentie worat de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Bij de gisteren in het district Ommen ge- houden herstemming, is tot lid van deTweede Kamer gekozen ter vervulling van de vaca- ture Dr. A. Kuyper de heer M. baron Mackav (Chr.-Hist.), met 4305 stemmen. Op Mr. H. van der Vegte (anti-rev.) waren 3551 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming waren er 7040, thans zijn er 7856 geldige stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming verkreeg Mr. Van der Yegte 3440, baron Mackay 1888, Mr. D. Fock (U.-L.) 1406 en de heer A. A3. Kleerekoper (S. D. A. P.) 306 stemmen. Bij de verkiezing in 1909 verkreeg van de 7250 geldige stemmen Dr. Kuyper er 4141 en de heer H. W. Teesselink (U.-L.) er,v3109. EERSTE KAMER, Yergadering van Dinsdagft, Bij de behandeling van het wetsonWerp tot wijziging der Muntwet 1901 betoogt de heer Cremer dat de nood in zake circulatiegeld voor Indie niet zoo hoog was gestegen, dat aan- munting van ziveren pa^munt te rechtvaardigen is. Sprekei; pleit voorts voor scheiding tusschen Nederlandsch en Indisch muntwezen. De hear van Nierop verklaart het in vele opzichten eens te zijn met den heer Cremer en bepleii o. a. wegneuiing der grens van 25 millioen, tot welk bedrag thans aan den Minister van Financien ontmunting van rijksdaalders is toegestaan. De heer van den Bergh bepleit mede dat de winst door de aanmunting van zilvergeld verkregen, worde gereserveerd voor Indie. De Minister van Financien verklaart, dat de Nederlandsche Bank alle medewerking heeft toegezegd om de gouden vijfjes dadelijk in circulatie te doen komen. Wat het bezwaar der vierkante stuivers betreft voor de automaten, de Minister zou het toejuichen, als de stuivers- automaten geheel verdwenen. Yan de door hem toegezegde Staatscommissie voor het Muntstelsel hoopt spreker dat zij meer praktisch resultaat zal bereiken dan de vorige. De Regeering is, zeide de Minister, volkomen doordrongen van de noodzakelijkheid den zilveren muntvoorraad niet te groot maken. Hij ver- dedigt voorts de wijziging o. a. met het oog 15) ffDe tijd is gekomen, Evert, dat ik spreken moet over uwe schuldbekentenis, betreffende de ondekte vervalschingen in de boeken der firma. Ik behoef u zeker niet te zeggen, hoe bedroefd en ontroerd ik was door die bekentenis. Te weten, dat gij, wien ik heb lief gehad en ge- eerd, gij, de zoon van mijn ouden vriend, schuldig zijt aan verduistering van geld gij, die binnen weinige maanden deelgenoot zoudt geworden zijn in onze firma God alleen weet, hoe deze slag mij naar lichaam en ziel getroffen heeft. Ik ben er tien jaar door verouderd. Twee honderd veertig duizend gulden! Het is een zwaar verlies, maar het is niets in verge- lijking met het verlies van mijn vertrouweu in u. Ik zou het dubbele hebben willen geven, wanneer ik dezen lijdensbeker had kunnen laten voorbijgaan, wanneer ik nooitnooit had behoeven te ondervinden, dat gij wien ik zoo volkomen vertrouwde vertrouwde als mij zelf... gij, Evert Hartman een schurk en een dief zijt vAh, jonker Koert Evert Hartman had zich op zijn rustbed opgericht. In een oogenblik scheen hij sterker geworden te zijn. Zijne ademhaling was zwaar en moeielijk. op de behoefte van Indie aan zilveren munt. Alle winst op de aanmunting moet in een fonds worden gestort. Na de replieke worden de ontwerpen tot wijziging van de Muntwet 1901 en van de Indische Muntwet zonder stemming aangenomen. De heer van Nierop betoogt daarop, dat het wetsontwerp tot aanwijzing van de artillerie- inrichtingen als Staatsbedrijf wolstrek geen juist inzicht geeft in de kosten van de landsverdediging, wat de Minister van Oorlog toegeeft, maar men kan er inderdaad uit zien wat de meeste arti- kelen, in eigen beheer aangemaakt, kosten. Morgeni!bchtend spreekt de Minister van Financien. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekeriug. De heer Duys zet zijn Vrijdag afgebroken rede voort en bestrijdt uitvoerig den heer Bos, wiens stelsel hij voor de sociale toekomst hoogst gevaarlijk acht, als dergelijke theorieen, als door den heer Bos, worden aanvaard, en ze lo pen parallel met die der Regeering, dan zal in de toekomst der sociale verzekering voor de arbeidersklasse in plaats van verbetering harer positie, veeleer benadeeiing dier klasse beteekenen. Want, afgezien nog van verzwaring van premie, zal aan 't steeds toenemend aantal arbeiders elk middel van bestaan onmogelijk worden, en zullen de voorwaarden, om werk te krijgen, zoodanig verzwaard worden, dat de arbeiders naar de opheffing van elke sociale arbeidersverzekering zullen verlangen. Op deze wijze zal de regeling in plaats een zegen, een vloek voor de arbeidersklasse worden, doordien de arbeiders bij hoopen van de pro- ductie zullen worden uitgesloten. Spreker betoogt dat de hoegrootheid van de uitkeering niet bepaald moet worden naar gelang van hetgeen wordt bijgedragen, maar dat daar- voor de ontstane behoefte als maatstaf moet gelden. Het zegelstelsel keurt spreker af als noode- looze omslag. Na de pauze wordt besloten te vergaderen hedenavond en met 46 tegen 9 stemmen om ook Donderdagavond te vergaderen, nadat het houden van die Donderdagavondzitting door den heer Schaper bestreden was. De heer Duys zet nu zijn rede voort en zet De oude man hief de hand op, om hem tot bedaren te brengen. z/Wacht, totdat ik alles gezegd heb alles wat ik moet zeggen, wat ik tot nu toe ver- zwegen heb, omdat gij ziek en hulpeloos waart. Wat ik nog te zeggen heb, is dit: Dat er een helder punt in de duisternis van uwe zonde isde moed, dien gij getoond hebt, door de bekentenis van uwe zonde. Wanneer ik dit bedenk Hij brak plotseling af, bij het zien van de uitdrukking op het gelaat van Evert Hartman. z/Gij beoordeelt mij verkeerd, jonker Koert. Ik ben onschuldig". z/Onschuldig De oude man sprong van zijn stoel en staarde Evert Hartman verbaasd aan. //Onschuldig?" vroeg hij. Ja, en God is mijn getuige. Ik ben on schuldig." Een rilling voor Robert van Bronseveld door de leden. //Is dit niet uw bekentenis?" vroeg jonker Koert van Bronseveld aan Evert Hartman, terwijl hij hem strak aankeek. //Zijn dit niet de woorden, door u aan de zuster gedicteerd en is dit niet uw handteekening De bescbuldigde nam het document in de hand en las het langzaam. Toen ontsloten zich zijne lippen om te antwoorden z/De handteekening is de mijne ja. Maar wat de rest betreft Hij keerde het gelaat naar Robert van Bronseveld. Yraag hem de waarheid uw zoon. Een jpirder in bijzonderheden en aan de hand van tjfermaterieel uiteen de mogelijkbeid van het instellen van een gevarenklassificatie. Tevens betoogt hij in dit verband dat bij dit ontwerp een bovenmatig zware en onbillijke last zal v orden gelegd op den handel, tegenover industrie ei landbouw. Spreker kondigt aan dat hij alsnog een poging zal doen om een gevarenklassificatie in het wetsontwerp te doen opnemen. Want de Minister legt lasten op de arbeiders, waarvan hij zelf de onbillijkheid erkent en laat, uit vrees dat de werkgevers een beetje te veel zullen betalen, naar al vast den arbeider veel te veel betalen. Yervolgens kritiseert spreker uitvoerig de nota-Kluyver, die als basis genomen is voor den financieelen opzet van het wetsontwerp, een nota waarvan spreker het verbijsterend vlndt dat de Minister een dergelijk werk heeft darvec voorleggen aan het Nederlandsche parle- ment. Allereerst komt spreker er tegen op dat die nota zonder meer en zonder correcties aan te brengen gebasseerd is op de Duitsche cijfers der invaliditeits-en ouderdomsverzekering, die niet te vergelijken zijn met Nederlandsche taestanden en waardoor onze arbeiders oneindig t) veel te betalen zullen krijgen. (Toen Minister Talma er tegen op kwam fat de heer Duys op „onverdedigbare wijze" zjch uitliet over den heer Kluyver, die zich in tie Kamer niet verdedigen kon, verzocht de Moorzitter den Minister aan hem over te laten cfe leiding van de aebatten.) Yerder zet spreker uiteen dat de geheele finan- cieele basis van het ontwerp ten aanzien van de vrijwillige verzekering niet deugt. Spreker voorspelt dat deze fout een financieele strop van belang voor den Minister zal worden. En spreker vraagt wie, bij dat stellig te ver- wachten deficit, het te kort zal betalen, de Staat of al weer de arbeidersklasse, door ver- hooging van lasten. TER NEUZEN, 30 October 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt alsvolgt: Hoogste barometerstand 765,3 Laagste 735,6 Valentia, Verwachtingen meest krachtige tijdelijke wellicht stormachtige Zuidelijke tot Zuidweste- lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen- buien, zelfde temperatuur. woord van hem zal alles verklaren. Hij zal u de waarheid zeggen." //Robert kreet jonker Koert. Robert van Bronseveld keerde zich van het venster en deed een paar stappen in de richting, waar zijn vader stond. Zijn gelaat zag er verwilderd uit en was aschvaal. Toch zag hij Evert in de oogen en loog koel en smadelijk. z/Een woord van mij Ik weet niets van deze vervloekte zaak, dan dat gij die bekentenis gedicteerd en onderteekend hebt en mij met uw eigen lippen verzekerd, dat gij schuldig waart Dien avond werd een onverwachte en merk- waardige brief aan het adres van Robert van Bronseveld op //Schoongelegen" bezorgd. Hij bevatte de volgende woorden op een half velletje papier geschreven //Zie Exodus, twintigste hoofdstuk, zestiende vers." Op dit vreemde, ongeteekende bericht lachte Robert luid maar zijn lach was niet opgewekt. Hij stond van zijn stoel op en nam met on- vaste hand een bijbel van zijn boekenplank. Haastig met ongeoefende vingers sloeg hij de bladen om en vond ten laatste de plaats, die hij zocht, en las z/Gij zult geen valsche getuigenis spreken tegen uwen naaste." Hij zag naar het een of andere teekeo, dat den afzender zou verraden. Op den voorkant stond niets anders, maar aan de keerzijde vond hij eenige flauw geschreven woorden z/lk ken de waarheid. Willem Hardenberg." Door Burg, en Weth. is benoemd tot opzichter-teekenaar bij den bouw der gemeente hoogere burgerschool alhier, de heer M. Spit?; Mz. te Zwolle. Er waren 30 sollieitanten. Tot goederenklerk bij den Prov. stoom- bootdienst is door Gedep. Staten alhier met ingang van 1 Jan. a. s. aangesteld de kantoor- jongen D. de Smidt, alhier. Gister had alhier in het //Hotel de Com merce" eene vergadering plaats van de Centrale Commis3ie voor eene feestviering ter herdenking van de lOOjarige onafhankelijkheid van Neder land in het jaar 1913. Daarin werd vastgesteld een programma voor die feestviering. Het voornemen is twee dagen voor feestviering te bestemmen met eene inleiding den avond te voren door kerkdiensten en eene zanguitvoering, benevens ingebruikneming van de nieuwe muziek- tent, die men hoopt dat alsdan zal gereed zijn. Voor den volgenden dag geeft het programma aaneene muzikale omwandeling des morgens te 7 ure, schoolfeest te half 10 uredes na- middags historische en allegorische optocht des avonds 6 ure concert op de Markt's avonds 9 ure tableaux vivants verlicht door Bengaalsch vuur. Den volgenden dag9Y2 uur concert, volks- spelen en wedstrijden des namiddags groot muziekfeest, tot bijwoning waarvan gezelschap- pen uit het binnen- en buitenland zullen worden uitgenoodigd, bij gelegenheid van de ingebruik neming der muziektentdaarna gymnastiek- uitvoeringen en des avonds lichtstoet. Yerder zal worden getracht gedurende de feestdagen ook te organiseeren een floralia- en huisvlijttentoonstelling, van kleederdrachten enz. Yoor de verzorging van de verschillende onderdeelen van het programma werden.sub- commissies aangewezen. Daarin is o. m. ook begrepen eene commissie voor het organiseeren van volksspelen teSluis- kil. Het denkbeeld werd geopperd daar die feesten te houden, terwijl het wenschelijk voor- kwam dat Driewegen, als meer nabij de kom gelegen, met deze te samen zal feestvieren. De datums werden nog niet definitief be paald, doch het kwam, in verband met om- standigheden waarmede voor het welslagen rekening moet worden gehouden, gewenscbt voor, als tijd te bepalen de helft van de maand Augustus, zoo mogelijk op 14, 15 en 16 Augustus. Nadat een en anaer aldus was besproken, werd de vergadering met een opwekkend woord van den Yoorzitter, den heer M. Eijke gesloten. ZEVENDE HOOFDSTUK. Terwijl Robert van Bronseveld met doods- bleek gelaat zat te peinzen over de vreemde boodschap, die men hem gezonden had, zocht zijn vader nog eens het vertrek op, waar Evert Hartman had gelegen, - om hem te zeggen, wat dien middag niet gezegd was geworden, toen hun onderhoud plotseling was afgebroken. Doch de herstellende was weer naar zijne kamer teruggebracht en te bed gelegd, dus was het niet voor den volgenden morgen, dat jonker Koert van Bronseveld hem weer sprak. Evert Hartman lag half uitgeput in een der groote gemakstoelen, waarin de zuster en een van de doctoren hem gezet hadden. Hij had een bijna slapeloozen nacht door- gebracht en zag er zieker uit dan eenige dagen geleden. Toen de deur werd geopend, en de heer des huizes binnentrad, sloeg hij de ernstige, donkere oogen op. ,/Ik ben blijde, dat gij alleen zijt, Hartman", zei jonker Koert en sloot voorzichtig de deur acbter zich. //Ik heb u nog meer te zeggen. Ik had het u gisterenavond willen zeggen, maar toen ik hier kwam, waart gij reeds ter ruste. Ik veronderstel, dat gij heel goed weet, wat ik u te zeggen heb." z/Ik geloof, dat ik het weet, jonker Koert", antwoordde Evert Hartman met inspauning. (Wordt vervolgd). Dlt filBd verschtjnt W»hik!hi{-Wuenadag. en Vrijng;nvoiii!nligeztiiiderd op Feeatdugen liij de Firms P, Jf< VAW DK 84SBK, te Ker Sesien. i O I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1