A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Houten's Cacao No 5833. Dinsdag 29 October 1912. Binnenland. 52e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederiand f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bg alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van ad,vertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Het hoofdcomite van Ket Nederlandsche Roode Kruis, het plan opgevat hebbende, om door uitzending o. a. van een ambulance naar Grieken- land, te trachten bij te dragen tot verzachting van bet lot der slachtoffers van den Balkan- oorlog, roept hierbij alien, die gelden tot dat doel of voor een der andere oorlogvoerende staten willen bijdragen, op bunne giften in te zenden aan den secretaris van genoemd hoofd comite, Jonkheer M. Mazel, Lange Voorbout 6, 's Gravenhage. TER NEUZEN, 25 October 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van beden luidt alsvolgt: Hoogste barometerstand 768,7 Nice, Laagste u 737,1 Lerwick. Verwachtingen kracbtige tot stormachtige tijdelijke afnemende Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van den Bond voor Staatspensionneering. Nu er in de Tweede Kamer den laatsten tijd zooveel over deze zaak te doen is, zal bet zeker velen aargenaam zijn daarover eens de meening te booren van den zoo gunstig bekend staanden spreker, den beer Perio, die in enkele jaren tijds eene kleine Vereeniging wist op te werken tot eenen grooten en machtigen Bond. Deze onvermoeibare strijder voor de ouden van dagen heeft zicli bereid verklaard ook in Ter Neuzen zijne stellingen te verkondigen en verdedigen. Het bestuur hoopt op drukke opkomst, zoo- wel van voor- als van tegenstanders. Pij bet Vrijdag te Venlo gebouden examen voor de vrije en orde-oefeningen zijn o. m. ge- slaagd de beeren H. T. de Meijer van Ter Neuzen, M. J. Robiju van Hoek en J. d'flont van IJzendijke. J.I. Vrijdag werd alhier in het cafe De Stud Antwerpen" door den architect Job. A. Feij, namens de gebr. Joz. J. en A. J. Bliek in het openbaar aanbesteed bet bouwen van een woon- en winkelhuis met bijbehoorende werken, nabij denieuwe buitensluiste Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven als volgt Voor het eerste perceel (metselwerk) dodr VV. P. Nieuwelink voor 3490, M. W. en G. Nieuwelink te Hoek voor 3325. J. M. van der Veldeg voor 3284 en J. J. Kolijn voor 2955. Voor bet tweede perceel (timmer- en lood- gieterswerk) door C. C. Nobels voor 2545, P. L. Boogaard voor f 2427, F. Romeijnsen voor f 2400 en I. P. Casteleijn voor f 2276. Voor het derde perceel (ijzerwerken) door J. Harte voor 600, J. G. Verlinde voor 498,50 en Aug. Dhaeze voor f 448. Voor bet vierde perceel (glas- en verfwerk) door C. Kaijser te Zaamslag voor f 840, J. J. V erjaal voor j 735 en A. van Duijse voor 649. Te Liverpool is met goed gevolg examen afgelegd als eerste stuurman bij de stoomvaart ter zee, door den heer Joseph Wauters van Hulst. Sluiskil. Aan den biljartwedstrijd bij E. Fermont albier namen 24 spelers deel. De prijzen werden als volgt behaald door: le prgs A. Dhaeze van Ter Neuzen en A. van 1 roost van Sluiskil, 2e prijs J. Riddering en C. David beiden van Sluiskil, 3e prijs P. Wael- put van Zuiddorpe en P. Splinter van West- dorpe. Sluiskil. Zekere J. v. A., koopman te Hoek, had Zaterdag 1.1. het ongeluk overreden te worden en wonder boven wonder kwam hij er van af met wonden aan hoofd en handen, een trap der paarden op den rug en een ge- broken fiets. Twee wagens van den landbouwer Munt lilts door groote voedzaamheid door zuiveren cacaoSmaak door voordeeligheid (omdat zoo weinig noodig is voor een heer- lyken pittigen kop chocolade) D. uit Axel kwamen Axel nitgereden. Juist op een punt, waar de weg zich kromt, kwam van tegenovergestelden kant, bovengenoemden van A. per bets en wilde den weg vlak voor de paarden nog oversteken met het treurig gevolg, dat bij en onder de paarden en onder den wagen geraakte. Na in de buurt afgewasscben en geholpen ta zijn, moest hij zich onder ge- neeskundige behandeling stellen. Zaamslag. De klacht over gemis aan werk- volk bij bet rooien van bieten duurt nog on- verminderd voort. De landbouwers kunnen ook weinig op de door ben aangenomen losse werk- lieden rekenen, daar deze gemakkelijk naar een collega overloopen, als er bij dien wat meer te verdienen valt. Een sterk staaltje daarvan is wel, dat een landbouwer er op uit ging om te trachten volk te krijgen. Hij trof beeten- stekers aan op het land van een collega. Hij knoopte met hen een gesprek aan en daarin werd hem medegedeeld dat zij 8 cent per roede verdienden. Toen hij hen 9 cent bood, was dat voor de werklieden een aanleiding om hun werkgever terstond in den steek te laten en naar den meer biedende te gaan, die zeer in zijn scbik was, weer eenige menschen te hebben aangeworven. Op weg naar bun nieuwe baas kwamen de menschen ecbter een ander tegen, die ook werkvolk zocht. Toen bij op de hoogte kwam van hun doel, bood bij terstond 10 cent per roede. Het resultaat was dat de mannen gingen werken bij den laatsten baas, die 10 per roede had toegezegd. Zondagvoovmiddag werd alhier in de Chr. Geref. kerk bet nieuwe orgel ingewijd, onder bet zingen van Psalm 150 vers 1 en 2. In passende woorden werd door Ds. Zuidema, van Nieuwe Pekela, uiteengezet, waarvoor dit orgel dient te worden gebruikt. Het fraaie instrument is geleverd door de firma L. van Dam Zonen te Leeu warden. Voor het op hem uitgebracht beroep naar deze gemeente is door Ds. L. de Bruijne te Bunschoten bedankt. Axel. Vrijdagavond werd alhier door de vereeniging //Zoekt uw voordeel" aanbesteed het leveren van: 4700 Eg. Mais, 1450 Kg. grindmeel, 900 Kg. tarwegrind, 1050 Kg. schepmeel, 2200 Kg. gehakte boonen, 550 Kg. roggemeel, 550 Kg. wit cornelmeel, 500 Kg. bloem en 50 Kg. tarwemeel, franco te leveren in het magazijn te Axel. Minste inschrijvers waren voor de eerste twee partijen de heer D. J. Oggel te Axel voor 7,15 en f 6,65; voor de laatste zeven partijen de heer M. de Bruijne te Axel voor 7,09, 9,11, 9,60, 9,25, /8,64 /13.24 c*i 11,50, alles per 100 Kg. Aan beiden is de levering gegund. Koewaclit. In de laatste dagen zijn van hier tal van arbeiders naar het Noorden van Frankrijk getrokken om daar behulpzaam te zijn bij het rooien der beetwortelen. In Frank rijk hebben de boerenknechts een tegenzin in het lastige veldwerk en vooral van de bewer- king der beetwortelen hebben zij een afkeer, zoodat zonder Nederlandsche en Belgische veld- arbeiders de Fransche suikernijverheid niet zou kunnen bestaan. Onze arbeiders verdienen daar per dag gemiddeld 5 a 6 francs, worden gehuis- vest in de schuren of gebouwen bij de hoeve slapen op stroozakken, bereiden zelf hun eten, drinken water en wijn en werken van's morgens vroeg tot het donker wordt. Zij trekken in troepen van 20 tot 25 man naar de kleine landgoederen en hoeven en nemen gezamenlijk het werk aan. Wijl in de laatste jaren ver- schillende landbouwers uit deze streken, zich daar gevestigd hebben, gaan ze bij voorkeur bij hen werken. In de laatste dagen is het hier buitenge- woon druk met het vervoeren van bietenbladeren en koppen naar Belgie. Van den vroegen morgen tot den laten avond rijden tal van volgeladen wagens en karren over de grenzen. Deze bladeren, die voor eenige jaren als waardeloos op het land bleven liggen, worden thans opge- kocht tegen 15 a 18 gulden per gemet, een prijs, waarvoor de landbouwer bijna zijne bieten gerooid heeft. Stoppeldijk, 27 Oct. Heden gaf onze fanfare //St. Cecilia" voor dit jaar haar laatste muziek- uitvoering op een der wijken der gemeente, namelijk op Pauluspolder. Het schoone weder had heel wat belang- stellenden derwaarts doen gaan, zoodat het op den anders zoo stillen //Polder" een heele drukte was. Naar wij vernemen, zal //St. Cecilia" in December a. s, haar eerste winterconcert geven in vereeniging met de tooneelclub. Aardenburg. Onder groote belangstelling is alhier Vrijdag ter aarde besteld het stoftelijk overschot van Dr. J. L. J. de Glopper, in leven arts alhier. De lijkbaar, waarop vele kransen lagen, werd gevolgd door familie en vrienden en door deputaties van colleges waarin de over- ledene tijdens zijn leven zitting had. Bij de groeve voerden het woord Dr. Herman de Groot uit Oostburg, de heer J. Arlman, hoofd der school te Heille en de heer L. Plegte, bank- werker te Draaibrug. De zoon van den overledene dankte voor de eer zgn vader bewezen. Cadzand. Vrijdag is alhier overleden de oudste inwoner de heer I. A. Risseeuw, bgna 98 jaren oud. Sedert 1881 was bg oud-raadslid. De ge meente verliest in hem een van hare meest gewaardeerde inwoners. Hoofdplaat. De heer W. A. Dekker, cand. te Hoofdplaat, is benoemd tot hulpprediker voor het oostelijk deel der gemeente Holland- sche veld. Sluis. De kantwerkschool albier gaat goed vooruit. Het aantal leerlingen is gestegen van 17 tot 44. Door de vele bestellingen kan het bestuur nu aan de meisjes voor ieder afgewerkt stuk een voldoend bedrag als loon ter hand stellen. Het voortbestaan der school kan daar- door als verzekerd worden beschouwd. IJzendijke. In de laatst gehouden verga- dering van het muziekgezelschap vGeduld Over- wint" alhier, werd in plaats van den heer J. lh. Hendrikse, ruim 20 jaren voorzitter van het gezelschap, die niet opnieuw voor eene bestuurs- functie in aanmerking wilde komen, als be- stuurslid gekozen de heer Em. Groosman. Uit het bestuur werd tot voorzitter aangewezen de heer J. C. Aerts, terwijl de aftredende heer Hendrikse werd benoemd tot eerelid. Post- en Telegraafbeambten. Evenals in verschillende andere plaatsen van ons land had Zondag ook te Vlissingen eene propagandavergadering plaats uitgeschreven door de Zeeuwsche afdeelingen van den Nederlandschen Bond van Post- en Telegraafbeambten //de Post", welke vergadering goed bezocht was. Als spreker trad op de heer P. Koole van 's Gravenhage met het onderwerp De wenschen van het lagere personeel en de begrooting van 1913." Spreker toonde aan de hand van verschillende statistieken aan dat de levensstandaard na 1905 belangrijk is gestegen, en dat loonsverhooging daarom noodzakelgk is voor het geheel lagere personeel bij Posterijen en Telegrafie. De heer Koole sprak den wensch uit dat den minister de urgentie h'iervan zal inzien, en als- nog aan de wenschen van het personeel zal voidoen. Vervolgens besprak de heer Koole de voor- gestelde nieuwe salarisregeling voor de brieven- gaarders, die onder deze categorie geen be- vrediging heeft gebracht. Verder passeerden de verschillende grieven en wenschen de revue als rechtstoestand, pensioen, vrije rustdag per week enz. De vergadering gaf door applaus blgken van instemming met het gesprokene. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen. z/De leden der Afdeelingen Neuzen, Hulst, Zeeland 4de district, Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland van den Nederlandschen Bond van Post- en Telegraafbeambten //de Post" in openbare vergadering bijeen te Vlissingen d.d. 27 October 1912, met belangstellenden gehoord de rede van den spreker over den toestand, waarin het lagere personeel verkeert wat betreft de te lage salarieering in verband met de aanhoudende stijging der prijzen van de eerste levensbehoeften en andere voor het gezin onontbeerlijke zaken ofschoon met waardeering erkennende de goede bedoeling, welke bij de Regeering heeft voor- gezeten om voor het personeel verbetering aan te brengen overwegende dat door de getroffen maatregelen als den kindertoeslag en plaatselijke verhooging voor Rotterdam, Amsterdam en 's Gravenhage, slechts een deel van het personeel is gebaat en daardoor de verhouding, voor hen die na 1905 niets ontvingen, uitermate ongunstig is gQ- worden, terwijl de druk der tijden alien met steeds klimmenden drang naar meerdere in- komsten doet uitzien dringt er bg de regeering op aan over te gaan tot algeheele salarisverhooging, waardoor alle lagere beambten van Posterijen en Tele- TER SEEZESSCHE (OIRAIT. veg8<!lli-l"« Maandag-, Woengdug- en at«geznnd«r<l op Feeitdagea IHJ de lirmn 1*. J. ViK IAIDB. 4e We* STe«»en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1