Predikbeurten. Landbouwberichten. den avond ook reeds alhier genoot, was de ver- wachting wel eenigermate gespannen en terecht kon dan ook de voorzitter, de beer Buyze, in zijn openingswoord de verwachting uitspreken, dat het der spreekster wel zou gelukken de op- gekomen een aangenamen avond te bezorgen. Die woorden konden na afloop zeker worden bevestigd-. De spreekster trad op met een uit- gebreid programma. Niet alleen was daarbij treliend de vastheid van geheugen, maar ook hare accurate wijze van voordragen. Zij wist de hoorders, zoowel in de ernstige als in de vroolijke voordrachten geheel mede te sleepen en in de daarvoor gepaste stemming te brengen. De dramatische voordrachten stemden tot diepen ernst en medegevoelen, doch de comische deden een gullen lach weerklinken. .Het programma was rijk en het eene nummer deed niet onder voor het andere, waarom het ons onmogelijk is iets te noemen dat de bijzon- dere aandacht trok. Maar toc-h meenen wij een aitzondering te moeten maken voor de vertol'king van //Een stem uit de bergen" van jhr. Van Riemsdijk, dat door het bestuur was uitgekozen en dat aan de spreekster is opgedragen. Men zegt hier wel eens, dat voor welke bijeen- komst dan ook geen bezoekers zijn bijeen te krijgen, als niet aan het slot prijkt: na afloop bal. Y\ ij meenen voor deze gelegenheid te moeten constateeren, dat gisteren avond voor die stel- ling niet het bewijs geleverd werd. Het was in verschillende opzichten voor het Departement Ter Neuzen gisteren een goede avond, daar, near we vernamen, weereenlStal nieuwe leden toetraden. Lschiing miliiie 1953. Door Gedep. Staten van Zeeland is het aan deel door de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen te dragen in de lichting der militie voor 1913 bepaald als volgt (Het tusschen haakjes geplaatste getal geeft aan het aantal lotelingen van die gemeente). Ter Neuzen 31 (39), Axel 20 (25), Bosch- kapelle 6 (8), Glinge 13 (16), Graauwen Langen- dam 14 (17), Hengstdijk 3 (4), Hoek 7 (9), Hontenisse 22 (28), Hulst 11 (14), St. Jansteen 14 (18), Koewacht 12 (15), Ossenisse' 6 (7), Overslag 1 (1), Philippine 4 (5), Sas van Gent 6 (8), Stoppeldijk 6 (7), Westdorpe 9 (11), Zasynslag 10 (12), Zuiddorpe 5 (6). Aarden'ourg 7 (9), Biervliet 7 (fl), Breskens 9 (11), Gadzand 6 (8), Eede 2 (3), Groede 6 (8), Hoofdplaat 6 (8), lJzendijke 13 (16), St. Kruis 4 (5), Nieuwvliet 2 (2), Oostburg 6 (8), Re- tranchement 3 (4), Schoondijke 10 (13), Sluis 7 (9), Waterlandkerkj e, geen, Zuidzande 3 (4). Het is de Belgische politie nog niet ge- lukt van den voortvluchtigen spoorweg-directeur Wilmart, eenig spoor te ontdekken. Zijn broeder Henri, die zich sedert Vrijdag in hechtenis be- vindt, schijnt niet zoo onschuldig te zijn, als men aanvankelijk aannam, daar hij al het moge- lijke gedaan heeft, om aan den faillieten boedel van zijn broeders vermogen te onttrekken. De justitie heeft evenwel bewijsstukken in handen gekregen voor de manier, waarop de beide broeders werkten, en heeft 4>eslag gelegd op een groot aantal bescheiden, die in dezen licht kunnen verspreiden. Zondag heeft inmiddels de curator een meevallertje gehad. Een ren- paard van Wilmart heeft dien dag een prijs van 1100 frs. gewonnen. Bijvoegsel no. 1511 tot de St. Ct. bevat de statuten van de //Absdaalsche Hengstenver- eeniging, te Absdale, gemeente Sint Jansteen.' Deze vereeniging stelt zich ten doel de ver- edeiing en verbetering van het paardenras en tracht dit doel te bereiken door het aankoopen, ter dekking stellen of rondleiden van. een of meer hengsten. Bijvoegsel no. 1482 tot de St. Ct. bevat de statuten van de vereeniging /r/Protestantsche Hoogere burgerschool met 3jarige cursus" te Oostburg. Art. 3 dezer statuten luidt De vereeniging stelt zich ten doel het bijzon- der middelbaar onderwijs in Zeeuwsch Viaan- deren W. deel te bevorderen. Het onderwijs vanwege de vereeniging te geven moet een protestantsch karakter dragen, doch mag niet dienstbaar gemaakt worden aan het propageeren of bestrijden van leerstellingen op het gebied van den godsdienst of politiek. Zij tracht haar doel te bereiken a. door het oprichten en in stand houden eener hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te Oostburg of Schoondijke, toegankelijk voor alle gezindten b. door andere wettige middelen, die aan dat doel bevorderlijk kunnen zijn. Dit artikel is onveranderlijk. Sluiskil. Het was voor de Katholieke be- volking van Sluiskil eene teleurstelling te ver- nemen dat de Eerw. broeder Capucijn Didacus is verplaatst naar het klooster te Rilland, daar men zich er reeds op had voorbereid op 5 Nov. a. s. zijn 25jarig feest als kloosterling te vieren. De verplaatsing van den Eerw. broeder Ca pucijn Fredericus naar Babberich, bij Zevenaar, is een groot verlies voor het patronaat St. Jozef, voor welker belangen hij zoo ijverig werkzaam was. Hoek. J.l. Woensdag werd alhier door de vereeniging Vooruitgang is ons streven" aan- besteed grindmeel voor 6,34schepmeel voor f 9,80 en de rnais voor 7,50. Alles per 100 K.G. Gegund aan de laagsteinschrijvers en bovengenoemde getallen. Koewacht. Dinsdag is hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering gaf de 'secretaris op verzoek'van den voorzitter lezing van de volgende ingekomen stukken a. Adres van H. I. Kips e. a. verzoekende de straatlantaarn in de Kerkstraat op dezelfde plaats te latep staHn en die niet te verplaatsen, zooals in de Vorige vergadering aangenomen is. Besloten wordt iu de straatverlichting in de Kerkstraat voorloopig geen veranderingte brengen in verband met de voorgenomeu verplaatsing van het postkantoor. b. Adres van het comite voor de Natio- nale feestelijkheden in 1913 in de provincie Zeeland, verzoekende eene bijdrage uit de ge- meentekas voor de te houden tentoonstelling- van Zeeuwsche kleederdrachten, woningen, meu- belen enz. Burg, en Weth. stellen voor eene bijdrage te verleenen van j 25. Wordt zonder hoofdelijke stemming toegestaan. c. Adres van den gemeenteveldwachter G. Gijsel verzoekende vergoeding voor het gebruik van een rijwiel, alsmede vrije geneeskundige hulp voor hem en zijn gezin. Burg, en Weth. stellen voor hem een vaste vergoeding van f 25 'sjaars toe te kennen als vergoeding van de kosten van geneeskundige hulp voor hem en zijn gezin. Na langdurige discussie wordt het voorstel van Burg, en Weth. aangenomen met de be- paling, dat de vergoeding ingaat op 1 Januari 1913. Burg, en Weth. leggen over proces-verbaal over de kasopneming bij den gemeente-ont- vanger op 30 September 1.1. In kas moest ziin f 928,28. Dit bedrag was aanwezig en de boekhouding in orde. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Alsnu komt aan de orde onderzoek rekening Burgerlijk Armbestuur, die wegens ziekte van den penningmeester, den heer D. A. v. d. Eeck- hout, nu pas ingediend is. Deze rekening sluit in ontvangsten op 600 en in uitgaven op 605,02, zoodat er een nadeelig slot is van f 5,02. Wordt goedgekeurd. Ten slotte wordt besproken de begrooting over het jaar 1913. Alle artikelen worden be sproken en de meeste onveranderd goedgekeurd. De begrooting in uitgaaf en inkomsten sluitende op 17363,70 wordt definitief vastgesteld. Ter bekoming van het in de begrooting geraamde bedrag vallende onder art. 53 der Wet op het Lager Onderwijs zal aan 11. M. de Koningin een adres worden verzonden. De Voorzitter deelt mede, dat het erf van A. van Pouchet te Moerbeke (Koewacht) zal verkocht worden. Een klein gedeelte, groot 57 centiaren, behoort nog tot Nederlandsch grondgebied en zou ter verbreeding van de Dorpstraat van dienst kunnen zijn. Na onder- linge bespreking wordt besloten tot aankoop oyer te gaan. Burg.-en Weth. wordt opgedragen hieromtrent onderhandelingen aan te knoopeu. De vergadering wordt gesloten. Gewoonlijk worden in de maand September uit deze streken groote hoeveelheden beetwortelen naar Belgie gezonden, dit jaar echter waren de bieten door het regenachtig weder in de maand Augustus zeer in groei ten aehter. Daardoor was de verzending geringer dan gewoonlijk. Volgens inlichtingen, ons welwillend verstrekt, werden in de vorige maand 583,695 kilogram beetwortelen, voornamelijk uit Zeeuwsch-Vlaan deren, naar de Belgische suikerfabrieken ge zonden. De invoer in de maand October daarentegen is zeer aanzienlijk, in de eerste helft van die maand overtrof die invoer reeds de 50 millioen kilogram. En het laat zich aanzien, dat die van de tweede helft nog aan- zienlijker zal zijn. De opbrengst der beetwortelen valt dan ook zeer mede en zoo het weder voor het rooien en vervoer goed blijft, zal 1912 wel als een gunstig bietenjaar bij lgndbouwers en suikerfabrikanten staan aangeschreven, want ook het suikergehalte is niet gering. Zondag 27 October I9i2. In het land van Axel werd verleden jaar de bruine ajuin zeer duur verkochter werd tot 8 ct. per K.G. besteed. Dit jaar is er dan ook een groote hoeveel- heid land mede bezaaid geweest, omdat weer een booge prijs werd verwacht. Men is echter zeer bedrogen uitgekomen, want er is niet meer te bedingen geweest dan 3 ct. welke prijs terug zakte tot 1 ct. Daarvoor was het oogsten, vervoer etc. op verre na niet te betalen, zoodat op verscheidene perceelen het gewas doodeenvoudig is onder- geploegd. Men begrijpt, dat er op den ajuin- bouw dit jaar groote schade is geleden. Lokaal „Kben-Haezer" (Kerkhoflaan. Ter Neuzen. Geen dienst. RECHTSZAKES. Arrondissemeuts-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 October de volgende vonnissen uitgesproken P. A. S., oud 46 j., mosselvisscher te Glinge, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht, (Eisch /18 of 12 dagen hecht.) M. B. A. D., oud 21 j., arbeider te Essen, 14. D., oud 19 j., arbeider te Schlesin-Groebe, J. K., oud 17 j., arbeider te- Homberg, P. J. H., oud 20 j., te Essen, alien gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal van een roeiboot der doua- nen te Sas van Gent, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. (Eisch 3 maanden). J. J. S., oud 41 j., werkman te Hoofdplaat, is wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. (Eisch idem.) M. v. H., oud 19 j., zonder beroep te Eede, en P. M. v. H., oud 17 j., koopman te Aardenburg, beiden beklaagd van diefstal, vrijgesproken. Het spoor weg ongeluk te Axel. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden (Vrijdag) behandeld de zaak tegen H. A. d. W., oud 44 jaar, stationschef te Axel, wien ten laste was gelegd; dat hij op 5 September'1912 te Axel als stationschef belast met de zorg voor de veiligheid van het verkeer door stoomver- mogen over een spoorweg en het stationsterrein aldaar, toen een trein in de richting Hulst van het tweede spoor dat stationsterrein zou verlaten en daardoor op het hoofdspoor moest komen, dien trein heeft laten vertrekken, terwijl wissel no. 2 zoodanig lag, dat de trein in plaats van op het hoofdspoor op een doodloopend spoor moest loopen en terwijl hij den wisselwachter geen behoorlijke, duidelijke en ondubbelzinnige bevelen had gegeveu, en die wisselwachter dan ook niet met stellige zekerheid weten kon, op welk spoor de vertrekkende trein loopen zou en zonder dat hij had gezorgd, dat de stand van genoemden wissel overeenkomstig artikel 27 van het algemeen reglement van den dienst op de spoorwegen kenbaar was, tengevolge van welke nalatigheid die trein op het doode spoor is ge- loopen, de voorste locomotief en de kolenwagen geheel van het spoor af in den grond zijn terecht 'gekomen en de stoker Charles Sluik op de machine en onder de kolen zoodanig is bekneld geraakt, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. In deze zaak waren 11 getuigen gedagvaard, onder wie 3 als deskundigen namelijk de districts- inspecteur der S.S. A. M. fleuff te Breda en de artsen J. 0. Bom en P. A. Jens, beiden te Axel. Daar de eerste getuige, Ch. Vonk, niet aan wezig was, werd het eerst gehoord de stoker F. Staes. Hij deed dienst als machinist op den tweeden locomotief. De trein bestond uit twee locomotieven, drie personenwagens vol werk- lieden en twee, goederenwagens. Het was de eerste maal dat get. op Jijn II reed met dezen trein de chef gaf het teeken tot vertrek. Men had toen moeten rijden door wissel II naar de hoofdlijn getuige kon bet sein niet zien hij hoorde alarmseinen van den eersten locomotief en zag toen dat de trein verkeerd reedhij remde, kreeg een schok en viel van de machine af. De eerste machine zat tegen den grond en de eS-ste tender zat onder getuige's machine. Hij bielp den machinist en stoker uit de eerste machine halen. De stoker lag dood onder de kolen van zijne machine. Getuige kon niet antwoorden op de vraag of wissel II gewoonlijk verlicht is. Hij verklaart verder dat de trein te veel vaart had en remmen het ongeluk, dat naar zijne meening aan verkeerden wisselstand te wijten is, niet meer kon voorkomen. Bekl. zeide dat lijn II eerst sedert 3 Sept. gebruikt werd. Hij had de overtuiging, dat de wissel goed stond, doch kon het door een bocht. in den weg niet zienhij had den wisselwachter goede instructies gegeven. De volgende getuige, E. Staes, stoker, deed dienst als remmer, en bevond zich in den eersten bagagewagen. Ook hij reed voor de eerste maal over lijn II. Toen hij een noodsignaal hoorde, remde hij direct, maar het ongeluk vofgde onmiddellijk over het vinden van den machinist en den stoker van de eerste machine geeft hij gelijkluidende inlichtingen als de eerste getuige. Ook de machinist Vonk had letsel bekomen. Wissel II stond verkeerd en was niet verlicht; wissel I was wel verlicht. De wachtmeester der marechaussee J. van der Sluis verklaarde zich direct te hebben begeven naar de plaats des onheils, en vond het lijk van den stoker nog op de machine. Er was geen licht en hij kon daarom niet direct den stand van den wissel contvoleereri. Den volgen- den morgen bleek echter dat hij verkeerd lag. Van af het station kan men den wissel niet zien, ook al was die verlicht Er was toen geen telefonische verbinding, nu wel. Vroeger had bekl. dit ook reeds verzocht. De brigadier der marechaussee Acda ver- zorgde bet lijk van den stoker; hij bewaakte het en gaf het later aan de doctoren over. De wegwerker A. F. Verstraeten bewaakte op den bewusten avond wissel II. Sinds 3 September was getuige bij wachtpost 9 als wisselwachter aangesteld. Hij kreeg geen schriftelijke instructienu heeft hij die wel. De chef zeide hem, dat enkele goederentreinen over lijn II zouden komen getuige kon van uit zijn wachtpost niet zien op welke lijn de treinen staan. Van dezen trein bad bekl. hem niet gezegd op welke lijn hij zou loopen. De chef had hem gezegd dat hij de treinen uit Hulst over lijn II door wissel I en II naar de hoofdlijn moest bedienen. Hij kreeg geenerlei bericht, dat trein 107 over lijn II zou komen en hij dacht, dat deze op de hoofdlijn .stond. Hij zag den trein aankomen, doch had door den schrik niet de tegenwoordigheid van geest om met vlag of lantaarns te zwaaien. Bekl. ontkende deze orders zoo te hebben gegeven. Trein 107 rangeerde bijna altijd, doch dien avond toevallig niet. Bekl. zeide zich niet met dien wissel II te bemoeien. De verdediger, Mr. P. Dieleman, stelde eenige vragen, waarop getuige zeide, dat ook de opzichter Van Hecke, hem opdroeg, den wissel II al zoo te plaatsen, dat het doode spoor moest worden opgereden. in de schriftelijke instructie staat thans, dat bedoelde wissel op slot moet zijn en dat, als de laatste trein binnen is, die wissel op het doode spoor moet worden gezet. Getuige stond vroeger onder Van Hecke. Beeedigd is hij nog niet als wisselwachter en ook heeft hij nog geen schriftelijke aanstelling. De opzichter C. J. van Hecke stelde Ver straeten als wisselwachter aan namens de di- rectie, en zeide hem dat hij zich onder de bevelen van den chef moest stellen. Zelf gaf hij geen instructies. De president wees hem er op, dat hij vroeger anders verklaarde. Getuige zeide den chef van een en ander kennis te hebben gegeven en Verstraete onder dieris bevelen te .hebben gesteld. Beklaagde ontkende dat hij van getuige deze mededeeling zou hebben ontvangen. Op een vraag van den verdediger zegt getuige dat wissel I op 5 Sept. reeds verlicht was. Getuige E. van den Broeke, onder-directeur van de maatschappij MechelenTer Neuzen, verklaarde dat de chef de aansprakelijke persoon is, voor alles wat aan zijn station geschiedt. De chef kon zich op 5 Sept. niet in verbinding stellen met den w.achter, de wissel 1 was wel en wissel II niet verlicht en ook niet gesloten. De president wees er op, dat dit in strijd is met het reglement, en hieruit blijkt dat de Raad van 'Toezicht niet .heeft nagegaan of de maat schappij hare verplichtingen nakomt. Getuige verklaart er niets van te weten, dat beklaagde een telefoon had aangevraagd, het- geen de president zeer eigenaardig vond. Op een vraag van den verdediger erkent ge tuige dat beklaagde op 1 Sept. de aanstelling van een bekwamen wisselwachter vroegVer straete is dit volgens getuige. Een schriftelijke instructie is niet direct verstrekt. De aan stelling is geschied door weg en werken. De getuige deskundige A. M. van Heuff, in- specteur der Staatsspoorwegen te Breda, is door het Staatsspoortoezicht belast met het toezicht op bedoelde lijn en zegt dat er vele dingen gebeuren in strijd met het reglement. wissels moeten verlicht zijn, een schriftelijke instructie moest worden afgegeven. De wisselwachter had zelfs om een instructie moeten vragen. De wissels zonder sein zijn zeer gevaarlijk. Getuige acht beklaagde den hoofdschuldige, omdat hij niet voldoende instructies aan den wisselwachter gaf Op een vraag van den verdediger of de nor- male stand van wissel II niet in de richting Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u,, dhr. Dek, van Kruiningen, voor Kinderzorg, 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening en's avonds5J u.,dhr. Dek. Sluiskil. 94 u., Ds. A. Timmerman, bed. H. Avondm. Axel. 9 u., 2 u. en 54 u., Ds. J.B.T.Hugenboltz. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 91 u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Iter ken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., H. A. en Nabetrachting. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. h H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v.'d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Ond-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. K. Zuidersma, van N. Pekela. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6