I a AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaasderen. Cacao 0 C r Bekendmaking. Zaterdag 26 October 1912. Ouderdoms- en Invaliditeits- verzekering. 52e Jaargang. Binnenland. sesisen^de benchers. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet ovenge Buitenland 2,— Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIRNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. J^nzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. veiTBcfeljnt Woenaday. en riid»«akv«n<l, attgei«arterd op Veeatdagen bij de f'trina P, JT. ViS 1»K 9IAWMTK. Wmr Irnsen. ELA]D. Burgemeester en Wethouders van HOEK xnaken bekend, dat de jongens, die verlangen deel te nemen aan bet op 1 November a. s. aan te vangen herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 3i dezer bij het boofd der openbare lagere school kunnen aanmelden. Hoek, 3 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Bij de behandeling van het wetsontwerp be- treffende de ouderdoms- en invaliditeitsverzeke- ring bracht de afgevaardigde voor ons district daarbij een punt ter sprake dat vooral voor onze streken niet van belang ontbloot is. De heer Vorsterpian van-Oyen sprak als volgt MijnTieer de Voorzitter 't Is mijn plan niet een reeks van bezwaren te doen hooren tegen het aanhangige wets- ontwerp. Ik meen deze gelegenheid slechts te moeten aangrijpen om een paar vragen tot deRegeering te richten, waarop ik in de toelichtende memorie geen antwoord heb kunnen vinden, vragen, die ik oorspronkelijk bad willen doen bij de behan deling van art. 3, maar die ik bij latere over- weging beter geplaatst vind bij de algemeene beschouwingen, omdat het antwoord daarop op vele andere artikelen van invloed kan zijn. Tl% bepaal mij tot een concreet geval. De landbouwers in Zeeland en ook in andere deelen van Nederland bebben vaste en losse arbeiders, die tegen een vastgesteld dag-, week- oi maandgeld iederen dag gezette tijden werken en dus in loondienst zijn. Maar wat is nu in'bijua geheel Zeeland, op de Zuid-Hollandsche eilanden en Noordwestelijk Noord-Brabant gebruikelijk Tal van werkzaamheden worden verrichtbij aanbesteding. Wij beginnen met bet wieden (scboonmaken) en zetten der suikerbieten. Door den landbouwer wordt zeer dikwijls met personen, die overigens niet bij hem werk- zaam zijn, eeue overeenkomst getroffen, waarbij de werkman aanneemt, de aangewezen werk zaamheden te verrichten tegen een vooraf be- paalde som per gemet (40-441/3 are). De aannemer van dat werk kan iederen dag beginnen te werken, wanneer bij wil iederen dag zoolang werken als bij wilalleen werken of het werk verrichten met vrouw en kindereti deshoods het werk uitvoeren in overleg met andere werklieden. Hij heeft slechts te zorgen, dat bet werk op tijd gereed is en ontvangt dan de gecctaditionneerde som per gemet. Boven- dien, hoe eer het werk klaar is, hoe eer bij zijn.geld in ontvangst kan nemen. Naar mijne mening komt zoodanige aan neming geheel overeen met bet aannemen van bet bouwen van een buis binnen een vastge- stelden tijd. Zoodra de granen rijp zijn doet zich daarbij een zelfde verse hij nsel voor. Het snijden van graan wij noemen bet snijden, omdat het met de sikkel geschiedt en het binden der sc^hooven beeft plaats bij aanneming per gemet. Zeer dikwijls wordt dit werk aangenomen door personen, die bij den aaabesteder overigens niet werkzaam zijn. Daarentegen wordt de oogst, die bij aanbe- besteding is gesneden, in loondienst naar de schuur gebracht. Vervolgens komt in September, October en November het steken der suikerbieten. Ook dit geschiedt weder bij, aanneming per gemet. De aannemer werkt vaak met vrouw en K33 m IN 1828 werd de cacao- poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem 1 een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheeie wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmergeevenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van aile cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodig is voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 a 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe- veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (H/s a 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen,zoodoendemaaktmen dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge- zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, enveel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of war me melk neemt. kindereD hij maakt den dag zoo kort en zoo Jang als hij wilbij is biimen een aan zekere grens gebonden tijd, zooals bij iedere aanbe steding het geval is, in zijn eigeu werk. Is bet werk afgeloopen, waarbij een man met vrouw en kinderen vaak 5 tot 7 Y3 gulden per dag verdient, dan gaafc de man om de aan- nemingssom en tracht daarna met een andere landbouwer een nieuwe aanneming aan te gaan. Nu doet zich hierbij de vraag voor: Is bij zoodanige aanbesteding bet werk verricht in loondienst Zoo bierop heUantwoord, bevestigend luidt, volgt eene 2de vraag Wie moet in dat geval de premie betalen, de aanbesteder en de aannemer beiden de belft, of de aannemer alleen Terwijl daaraan nog een derde vraag kan gevoegd worden Wat moet er gescbieden, wanneer de aan nemer een buitenlander is, wat zich in Zeeuwsch- Vlaanderen zeer dikwijls voordoet. Moet in dat geval de werkgever tocb de belft van de premie betalen En ten slotte Welke iooneu zullen daarbij in aanmerking genomen worden voor de classificatie bedoeld in art. 48 De beantwoording dezer vragen is in verband met art. 1637a van het Burgerlijk Wetboek van zeer veel belang voor de landbouwers in 't algemeen, voor die uit de door mij genoemde gewesten in 't bijzonder, en zal later veel moei- lijkheden bij eene toepassing der wet kunnen voorkomen. Dank U. Revisie van den Bijbel. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Overtoom, beeft in zijn jongste vergadering besloten aan de Classis Amsterdam een schrijven te richten, waarbij op doorzending naar de e. k. Generate Synode wordt aangedrongen, met betrekking tot de thans Dog gangbare vertaling van den Bijbel. De kerkeraad is overtuigd, dat enkele woorden, uitdrukkingen enz. niet meer voor onzen tijd gangbaar zijn, en zou wenschen geen nieuwe vertaling, maar een revisie van de bestaande, aan bekwame en godvrucbtige mannen op te dragen, opdat het karakter der Heilige Schrift niet verloren ga. TER NEUZEN, 25 October 1912. Blijkens opgave in de St. Ct. kwamen in de week van 16 tot en met 22 October ter kennis van den centralen gezondbeidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland van roodvonk 2 te St. Jansteen, 1 te Zierikzeevan diphtberitis 3 te Aagtekerke, 1 te Kruiningen en 1 te Zierikzee. Aalkorven. Bij beschikking van 21 October 1912 heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del aan een 45-tal visschers te Oostburg en elders als antwoord op een hunnerzijds ingezon- den adres te kennen gegeven, dat de in het adres bedoelde van metaalgaas vervaardigde vischtuigen, zoogenaamde aalkorven (met en zonder vleugels) geacht moeten worden te be- hooren tot de vischnetten, waarmede op grond van artikel 3, letter e van het Binnenvisscherij- reglement niet mag worden geviscbt en dat met het oog op de schade, die met deze visch tuigen aan den viscbstand kan worden toege- bracht, geeh termen worden gevonden om te bevorderen, dat aan bet in de tweede plaats in bet adres gedane verzoek wordt voldaan. Dit verzoek strekte om, zoo de bedoelde van metaal gaas vervaardigde aalkorven werkelijk tot de verboden vischtuigen mochten gerekend worden, door wijziging van het betreffende Koninklijk Besluit den visschers te vergunnen weder met zoodanige vischtuigen te visscben. (Midd. Ct.) St. Jansteen, 24 Oct. Woensdagnamiddag geraakte A. Boogaart, timmerman albier, bij den afbraak eener schuur tusschen een zwaren balk en muur waardoor hem een schonderblad werd gebroken. Dr. Ivlos verleende zijn hulp. De Keerstraat in het dorp alhier, verkeert op het oogenblik in dien toestand, dat men er zich niet droog doorheen kan begeven, alsook een paard met vracht kan niet door de putten been komen. Waarlijk te betreuren. Lamswaarde. Aan eene sleepende ziekte is overleden de beer A. de Maat, onderwijzer met verplicbte boofdacte en landbouwonderwyzer albier. De overledene, die tevens secretaris van ver- scbillende vereenigingen was, beeft zich in zijne betrekkingen zeer verdienstelijk gemaakt. Bloedvergiftiging Zaterdag verwondde een zoontje van J. v. Ravensteijn, te Geldermalsen, zich met een mes aan de hand. 'sNachts werd het ventje ernstig zieknoch hand* noch arm, waren even wel opgezet. De onmiddellijk ontboden geneesheer consta- teerde bloedvergiftiging en oordeelde overbren- ging naar het Ziekenbuis te Utrecht noodzake- lijk, waar de patient reeds Maandag is overleden. Onder de kamer van F. W. van de Graaf te Lutten a.d. Dedemsvaart, bemerkte men, dat er bijen onder den vloer zaten. Toen men een deel van den vloer open maakte, kwam men tot de ontdekking, dat een zwerm bijen zich daar gezeteld had. Het nijvere gezelschap had reeds 20 pond honig klaar gemaakt. Boertje in de groote stad Een bewoner van Obdam bracht een bezoek aan de Nieuwmarkt te Amsterdam. Daar ver- telt een juffrouw hem, dat zij haar portemon- naie op een onverklaarbare wijze uit haar tasebje is kwijtgeraakt. Terwijl men kijkt of misschien bet verlorene op den grond is gevallen, bemerkt de juffrouw, dat een heer bezig is bet horloge van den dorpsbewoner te stelen. Reeds was de ketting los. Dadelijk maakte zij den omstanders attent op den zakkenroller, die nu gegrepen werd en weldra door de politie overgenomen was. Wat later vernam bet boertje aan bet politie- bureau, dat nog een tweede gauwdief was ge- arresteerd. Gemerkt had hij dan ook wel, dat twee net gekleede personen nog al wat om hem heen draaiden. Ook een middel. Dezer dagen stapte een net gekleed man bij de wed. Kroone, Meerstraat te Hiliegom, den winkel binnen en verzocbt een paar scboenen te mogen passen. De oude werden dus uitgetrokken en enkele nieuwe paren gepast. Een reiziger, die met de eigenaresse zaken bad te bespreken, wachtte tot mijnheer klaar was. Na eenige minuten scheen de klant in de keuze te slagen. Hij pakte de oude schoenen in en wilde met de nieuwe aan de voeten het buis uitstappen, De verkoopster beduidde hem, dat zulks niet ging, maar de man zeide, dat hij het met opzet zoo bad aan- NEEZENSEHE COERAST. RONA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1