Buitenland Gemepgde berichteo. Door de heeren F. K. en D. H., alhier, reap, vertegenwoordigers van „Lotisico" en „De lijdgeest' is hooger beroep aangeteekend tegen net vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij zij wegens overtreding der loterijwet werden veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uit de buurtDriewegen wordtaan /Luc- tor et Emergo" geschreven Vrijdagavond vergaderden alhier eenige per- sonen om te spreken in het belang van de bewoners dezer buurt. Opgemerkt werd, dat noodig is bij verschillende gelegenheden op te komen voor de rechten der buitenbewoners, die vaak worden vergeten of achtergesteld bij de kombewoners. Dikwijls gebeurt het, dat men in de stad niet eens met de toestanden hier bekend is. Ingemnden requesten aan den gemeenteraad gaan de papiermand in. Bij de laatst gehouden besprekingen over Plan 1913 was van alle hier bestaande vereenigingen geen enkele uitge- noodigd. loch zijn er niet minder dan 6. Gevraagd werd, waarom alle landbouwers werden buitengesloten en waarom de vergadering begon op een uur, waarop een buitenman naar bed gaat. Overwogen werd in hoever het mogelijk zou zijn hier te profiteeren van de electrische cen tral^ te Ter Neuzen of de lichtgasinrichtingen te Sluiskil, terwijl besloten werd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om hier eene vereeniging te vormen, die telefonisch aange- sloten is aan het postkantoor. Een request werd opgesteld aan den Minister van Justitie waarin de noodzakelijkheid werd bepleit hier zoo spoedig mogelijk een rijksveld- wachter te stationeeren. De correspondent der Midd. Crt. schrijft Het schrijven van de afdeeling Ter Neuzen van Schuttevaer in uw blad als antwoord op een schrijven uit Philippine over de betenning of afbakening van ,/Het Axelsche Gat" heeft in Philippine nog al verwondering gewekt. Men gelooft hier met geen deskundige te doen te hebben. De schrijver zegt daarin, dat meer- malen bakens zijn geplaatst, maar dat die telkens door belanghebbenden werden weggenomen. Wie zijn die belanghebbenden Het laat zich tusschen de regels lezen alsof het schippers van Philip pine waren. Maar hoe zou dat mogelijk zijn? Mosselbazen bevaren zelf het water niet en voor hunne knechten liggen tal van bakens disponibel om bij hunne uitzeiling mede te nemen, waarom zouden ze die dan van anderen ontvreemden, daar ze zelfs voor kachelhout te nat zijn Neen, het wegraken der bakens heeft andere oorzaak en wel deze bij hoog water de geul zich verlegt en de bakens, aan den kant van de geul gestoken, wegspoelen of ook, dat een schip ze overvaart en zoodoende uitwerpt. Waarlijk, geen Philippinsche schipper zal zijn hand uitsteken naar zoo'n oneerlijke daad. an stelen is hier dus geen sprake, terwijl een luttele 10 of 12 cent per baken geen noemens- waard voordeel kan aanbrengen. Nog zegt schrijver, dat betonning door het rijk onmogelijk is, omdat bij laag water de tonnen op het zand zouden vallen. Maar bij laag water komt of kan geen enkele schipper met zijn vaartuig in deze geul komen, en bij hoog water rijst die ton en is een baken voor de schippers. Alles te zamen genomen, blijf ik er bij, dat betonning van ,/Het Axelsche Gat" door het Rijk wenschelijk is voor alle in- en uitvarendeschippers. Volgens mededeeling van het Loodswezen is een groene stompe wrakton gelegd in het Oostgat, op 51o 30' 38" N.b. en lo 25' 52" W.I., ter aanduiding van het wrak van het s.s. //Ralph Creyke Het wrak ligt binnenwaarts van de ton tegen den wal en is gezonken het voorschip, masten en schoorsteen steken boven water uit. Het stoomschip was verzekerd bij een assu- rantie maatschappij in Londen voor*3000 pond. Deze maatschappij heeft op haar genomen ber- En toen bestierf de glimlach op haar gelaat i zij zag ernstig naar hem op. z/Dan zoudt gy te gelijker tijd kunnen vragen, hoe het mijnheer Hartman gaat." z/Dat heb ik reeds willen doen, maar hij sliep nog. Maar men zei mij, dat hij niet erger was. z/Goddank 1" zei het, meisje, terwijl hij zich verwijderde. Na eenige minuten wandelden zij samen tus schen de struikgewassen het park door en sloegen een laan in, waarlangs eene heg liep met eene opening, die toegang gaf tot een voetpad over het veld een korte dwarsweg naar het station. Paulina van Bronseveld keerde zich om, maar haar geleider had hierop tegen. z/Laten wij doorwandelen tot aan den zoom van het bosch pleitte hij. //Ik ben daar nog nooit geweest en ik zou er zoo gaarne een kijkje nemen. En wij hebben tijd in overvloed. Willen wij er heengaan Paulina zag hem in het smeekend gelaat en stemde glimlachend toe. Het kwam haar voor, dat hij er niet zoo jong uitzag dien morgen, als hij altijd voorgegeven had. (Wordt vervolgd). een geheel dat en ging van het wrak. Daartoe heeft zij last ge- geven aan den duiker van Gelder uit Vlissingen Bij Kon. besluit is de heer B. van Ewijk ontvanger der directe belastingen te Aardenburg als zoodanig benoemd te Hattum. Bij Kon. besluit is aan den heer H. Ham- macher te Groede eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap Groot en Klein Baarzande. - De gezondheidstoestand van den heer P, J. Siegers, het lid der Gedeputeerde Staten, is naar men ons heden verzekerde uitstekend De doktoren zijn zeer tevreden. Het is met groot genoegen dat wij boven- staande mededeeling aan de vele belangstellenden doen en wij hopen dat ook de verdere genezing een gunstig verloop moge hebben. (Midd. Crt.) Naar de Zierikzeesche Nieuwsbode verneemt is dezer dagen van Zierikzee een adres verzon den aan Gedep. Staten dezer provincie, houdende bezwareu tegen de tegen woordige dienstregelins der Spoorboot. Adressanten wijzen er op, dat de doorvaart naar Vlissingen, wat het personenvervoer be- treft, van geen beteekenis is, doch dat het ver- voer van goederen voor de meeste zaken, voor den houthandel in het bijzonder, onmogelijk gemaakt wordt, doordien de booten te Middel- burg geen tijd kunnen geven, om voor het uur van afvaart de goederen aan boord te krijgen Groote hoeveelheden kunnen alzoo met de booten niet worden medegegeven. Dat dit goederenvervoer in de laatste jaren niet onbelangrijk is en over duizenden loopt, blijkt uit den gespecificeerden staat die aan Gedeputeerden is toegezonden. Daarenboven komt de post met brieven en couranten te Zierikzee ook gewoonlijk zeer veel later aan. Dit adres, dat van vele handteekeningen voor- zien is, zal, naar de //Zierikzeesche Nieuwsbode" vertrouwt, door Gedeputeerde Staten in ernstige overweging worden genomen en alzoo weldra een einde worden gemaakt aan deze lastige dienstregeling, die vooral in den winter tot niets goeds dienstig is. Zaamslag. Na een lange vervolging, ge- lukte het Maandag j.l. den jager C. Stofleis nabij de Othenesche kreek een prachtigen arend te schieten. Het dier had een vlucht van 2,20 Meter. Enkele jaren geleden had hij het geluk een soortgelijken vogel te schieten. Axel. Voor de betrekking van fitter aan de gasfabriek alhier, hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. Graauw. In den nacht van Zondag op Maan dag ontdekten 2 marechaussees van de brigade Hulst, die in het veld surveilleerden, onder deze gemeente 2 stroopers, die, voorzien van een lichtbak hun bedrijf uitoefenden. Bij het naderen der marechaussees richtten de stroopers hun licht op dezen en schoten op hen. Door de marechaussees werden die schoten door het afschieten hunner karabijn, beantwoord, waarna de stroopers de vlucht namen en in de duisternis verdwenen,' zonder dat het mogelijk was een spoor van hen te ontdekken. Maandagmorgen evenwel stelde zich in de gemeente Zaamslag een persoon onder genees- kundige behandeling, uit de gemeente Graauw, die bij onderzoek bleek verwond te zijn door een schot uit een geweer. Hij erkende, dat dit was tengevolge van een schot dat door de marechaussee was gelost. Nadat hieromtrent een en dtader was uitgelekt werd een nader onderzoek gehouden, waarvan het resultaat was dat de 22jarige P. F. Li., oud 22 jaar, werkman te Graauw, en zijn broeder, werden gearresteerd en gevankelijk naar het huis van bewaring te Middelburg werden over- gebracht. In verband met het schieten op de politiemannen zal hun poging tot doodslag worden ten laste gelegd. Retranchement. Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd de heer J. A. Houte te Biervliet. van Naar wij uit vertrouwbare bron vernamen bestaat bij de aandeelhouders van de spoorweg- maatschappij GentTer Neuzen het vOornemen de exploitatie van dien spoorweg onder de be staande voorwaarden voort te zetten, d. w. z. dat de spoorwegmaatscbappij bij haar in parti- culiere exploitatie zou blyven, terwijl verschil lende noodzakelijk voorkomende verbeteringen zouden worden ingevoerd. De winsten die de laatste jaren werden gemaakt, doen verwachten dat, ondanks de voorgekomen malversation, die voor een groot deel ten nadeele der maat schappij zullen komen, dat voornemen alle grond van welslagen biedt. In afwachting van eene vergadering van aan deelhouders zijn tot gevolmachtigde bestuurders benoemd de heeren Hellin en Ithier, die zich hebben verbonden tot het uitoefenen van eene persoonlijke controle op den dienst. Ook werd betwijfeld of de omvang van de onregelmatigheden die door den vroegeren directeur Nestor Wilmart zijn bedreven, die inderdaad van onbegrijpelijk reusachtigen om vang zijn, wel zoo groot zijn als somm dagblad berichten doen veronderstellen. De zaken zijn nog in onderzoek en pas bij eene vergadering van obligatiehouders zal wellicht de juiste omvang vast te stellen zijn. Blijkens het //Handelsblad van Antwerpen heeft een neef van Nestor Wilmart, ingenieur bij den spoorweg GentTer Neuzen, eenige mededeelingen gedaan, waarbij hij zich over zijn oom beklaagd heeft. Hij gaf te kennen door dezen steeds aan het lijntje te zijn gehou den. De geruchten die telken jare werden ver spreid, als zou de staat de lijn willen naasten, die blijkbaar voor doel hadden zooals trou- wens ook werd vermoed om de aandeelen op prijs te houden, schijnen ook voor doel te hebben gehad dien neef te paaien met het vooruitzjcht dat hij dan directeur zou kunnen worden van de lijn GentTer Neuzen. Hoewel die beloften elk jaar hernieuwd werden gebeurde er niets. Hij vertelt dat het materiaal versleet (dat kon elk die van den trein gebruik moest maken waarnemen) en de werkhuizen alhet mogelijke deden om den ouden boel op te knappen. Ln de laatst verloopen 20 jaar werden ondanks de bestaande groote behoefte slechts 4 oude reizigerswagens aangekocht, die men in Holland niet meer wilde gebruiken. Toch was het van algemeene bekendheid dat de lijn goede zaken maakten. Er waren meerderen die meenden dat de directie de inkomsten van de lijn ten voile ver- slond, maar men wist niet, of kon niet ver- moeden, dat er bovendien nog veel meer van het publiek werd opgemaakt. Het schijnt dat de spoorweg voor Nestor alleen diende voor geldmakerij, daar hij zich in 15 jaar in het geheel niet op den spoorweg voor het nagaan der zaken heeft laten zien. Het comische in deze tragische z^ak is, dat een ander den kneep van WilnMrtCSmd ontdekt en insgelijks valsche aandeele* i^die maat schappij uitgaf. Wilmart zelf hWt verklaard, drie maanden geleden ontdekt te hebben, dat hem een pak verjaarde obligaties was ontstolen, Nu is de vraagwaar houdt Wilmart zich schuil Een uit Spanje teruggekeerde Bel verzekert Nestor in een koffiehuis te Madrid ontmoet te hebben. Hij vertelde hem, dat hy verder wilde reizen, zeide echter niet, waarheen. Daar op dat oogenblik de Belg nog niets wist, hechtte hij daar geen waarde aan. Naar gemeld wordt heerschten in andere door Wilmart geexploiteerde nijverheidsonder- nemingen zeer slechte toestanden. Zoo kruiperig hij zich voordeed tegen hooger geplaatsten, zoo houdsch was hij dit, naar blijkt uit een in 1910 door pater Rutten uitgebracht rapport over toestanden in de flesschenfabriek te Morialme, tegenover ondergeschikten. RECHTSZAKEN. Van B. die te Amsterdam terecht heeft g staan wegens moord op zijn drie kindereu. is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De eisch was levenslang. Oe oorlog in den Balkan. Het lijkt steeds in de moderne oorlogen meer en meer, dat het niet doenlijk is om uit de berichten die van het oorlogsterrein komen juiste gevolgtrekkingen te maken. De afstanden waarop soms gevochten wordt zijn zooveel grooter dan vroeger, het is in vele gevallen niet mogelijk van eene zijde van het terrein de uitslag van een gevecht in alle deelen na te gaan en ten slotte mag niet uit het oog worden verloren dat het eerste middel van gemeenschap, de telegraaf, in beheer is bij een der strijdende partijen en dat de censuur er vooraf op is ingericht om alle berichten, die zouden runnen strekken om een zedelijk teleurstellend effect te maken, worden teruggehouden of anders gekleurd dan de afzender bedoelde. Er zijn op en in de omgeving van het oorlogs terrein tal van oorlogscorrespondenten, maar deze inogen niets anders melden dan der partij waarbij zij gastvrijheid genieten welgevallig is. Er wordt dan ook gemeld dat, wat de corres- pondenten uit den Balkan semen slechts gewone voorvallen zijn, die wat gekleurd worden voor- gesteld. Men heeft dus al die berichten onder een zeker voorbehoud aan te nemen. Over het algemeen zijn die berichten gekleurd naar de bron waaruit ze voorkomen, al zou men er uit mogen afleiden dat, over degeheele linie genomen, het voordeel niet aan deTurkenis. Ten slotte moet men naar luid de berichten het oprukken van de Bulgaren naar Adrianopel voor dezen nog niet van den gunstigsten kant beschouwen. Er zullen daar 200.000 a 250.000 Bulgaren in het veld zijn, tegen 200.000 Turken, maar de laatsten hebben een voordeeliger stelling en zij ontvangen nog steeds versterkingen. Bovendien moet men ook met hun fanatisme en doodsverachting rekening houden. Zij zullen stryden als wanhopigen. Hunne versterkingen zijn ook van uitstekende kanonnen voorzien. Een telegram uit Sofia meldt, dat een Rus- sisc'n vrijwilligerscorps onder commando van een Russischen overste gevormd is. Verder •zouden 44 Russische hoofdofficieren dienst ge nomen hebben in het Bulgaarsche leger. Het Montenegrijnsche leger zou reeds zeer groote sverliezen hebben geleden, de sterkte in aanmerking genomen. Er ging gisteren zelfs een gerucht, dat de Kroonprins krijgsgevangen zou zijn. Dit gerucht is nog niet bevestigd. Hit Belgrado wordt aan het Berliner Tage- blatt" gemeld, dat, wanneer de Balkanstaten mochten zegevieren, zy de volgende eischen zullen stellen Servie verlangt oud-Servie en een uitweg naar de Adriatische Zee. Bulgarije wenscht gebiedsuitbreiding in Macedonie tot Adrianopel. De streek tusschen Adrianopel en Constantinopel blijft Turksch, Montenegro zal het sandjak Novibasar opeischen, dat Oostenrijk niet in handen van Servie wil zien. Men hoopt, dat Oostenrijk den afstand van bet sandjak aan Montenegro meer welwillend gezind zal zijn. Bovendien rekent men te Cet- tinje op gebiedsuitbreiding aan het meer van Skoetari. Griekenland maakt, zooals men weet, aanspraak op Kreta en Epirus. Bij het lezen der berichten omtrent de ver schillende voordeelen die de legers der de Turken bestrijdende volken behaien verdient ook overweging het in de gedachten houden van een bericht dat de Turken hun oude taktiek volgen om den vijand een eindweegs in het binnenland te lokken tot zij hun kans veilig zien om hem, die dan ver van zijn operatie- basis verwijderd is, des te beter te kunnen treffen. Oe vrede tusschen itaiie en Tarhije. Het heeft de aandacht getrokken dat, na de eerste berichten van weifeling, het vredesverdrag tusschen Turkije en ltalie nog zoo onverwacht werd bekraehtigd. In een bericht uit Kon- stantinopel aan de //Berliner Morgenpost" wordt dat geheim eenigermate opgelost. Dat bericht luidt als volgt//Uit het hoofd- kwartier liep in het ministerie van ooriog den 14den October een geheim telegram binnen, dat 2000 Turken door de Montenegrijnen gevangen genomen en ontwapend waren. Daarop tele- grafeerde drie uur later de grootvizier naar Ouchy, dat de vrede tot elken prijs gesloten moest worden, op den grondslag van het voor- stel van minister Von Kiderlen(P). Dat Duitschland en Oostenrijk oprecht ge- poogd hebben, den Tripolis-oorlog zoo spoedig mogelijk tot een eind te brengen, is bekend. Dat echter de heer Von Kiderlen een ontwerp- verdrag heeft uitgewerkt, zal tot nu toe niet bekend geweest zijn." De Keizer dei* HorcteiBien? De Weensche berichtgever van den //Petit Parisien" maakt melding van een in politieke kringen loopend gerucht, dat de Koning van ltalie voornemens is den titel aan te nemen. van Keizer der Romeinen of Romeinsch Keizer De Italiaanscbe regeering gelooft, dat het internationale prestige van ltalie zal verhoogd worden, wanneer de keizerlijke waardigheid wordt hersteld en de souverein denzeifden titel dragen zal als die zijn beide bondgenooten dragen. Toen Zaterdagmiddag eenige kinderen te Anderen (Dr.) achter een wal aan het spelen waren, schoten eenige jagers op wild. Ze kon- den de kinderen achter den wal niet zien, doch een van de kinderen, het zoontje van Sidding, werd door een schot ernstig gewond. Naar het Hbl. meldt, heeft de Neder- landsche aviateur Andre Bogaerts aan de Ser- vische regeering telegraphisch zijn diensten aangeboden als ooriogs-aviateur. Men meldt ons uit Purmerend Zondag was 't de laatste van Purmerender- kermis. Door 't vrij gunstige weer waren vele ook uit de omliggende gemeenten opgekomen. Vooral 'tjonge geslacht viert dan nog eens voor 't laatst danig kermis, De luchtscbommel van Dirks heeft dan groote aantrekkelijkheid. Zondagnacht bevond zich in een der schuitjes ook 'n jeugdig paartje uit Oostzaau. ,'t Schijnt dat ze te woest hebben geschommeld. Althans plotseling viel 't!9jarig meisje van P. L. van een groote hoogte naar beneden en werd, zwaar verminkt, voor dood opgenomen. Ze heeft echter nog een half uur geleef'd. De jongen werd door den schrik bewusteloos en was nog Maandagavond in dien toestand. 'tLijk van t meisje is per lijkkoets en de j ongen per rijtuig naar Oostzaan vervoerd. Woensdagochtend is de 79jarige J. de J., die op weg naar Stampersgat (N.-B.) door een tramwagen aangereden. Hij werd deerlijk ver wond, naar het gasthuis te Gastel vervoerd, waar hy na enkele uren is overleden. Een dame, die vroeger te Utrqcht woonachtig was, doch sedert eenige jaren in Duitschland ver- toefde, had tal van familiestukken in kisten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2