Gemengde berichtem Iaatste Berichten. is, om die gevraagde wijzigingen tegen te houden. Wij vestigen daarop ten zeerste de aandacht der betrokken autoriteiten. De door //Handelsbelangen" gewenschte wijzi gingen in den spoordienst zouden voor een deel de belangen ran deze streek niefc meer in den weg staan, wanneer de door de Kamer van Koophandel e. a. bepleitte stoombootverbinding Ter NeuzenHansweert is verkreo-en. 77" burgemeester van Gent installeerde Vrijdag ten stadhuize de speciale commissie die bet programma der feestelijkbeden uit zal weiken, welke in 1913 zullen gehouden worden om de voltooiing van de werken van het kanaal van ler Neuzen naar Gent, en van de haven van Gent, te vieren. Deze commissie bestaat uit 6 leden van het gemeentebestuur, ver- scheidene ambtenaren en vertegenwoordigers van verschiilende organisaties. Den loen November 1894 werd door den gemeenteraad van Gent de overeenkomst met den btaat, deze werken betreffende goedgekeurd. Het heeft 18 jaren geduurd om deze tot vol tooiing te brengen. Tijdens de uitvoering der werken werden nog verschiilende wijzigingen in de oorspronkelijke plannen gebracht, zoodat het kanaal een prachtig maritiem kanaal is geworden. Men zal trachten de vreemde landen tot medewerking te bewegen, door te zien te verkrijgen dat oorlogsschepen tot Gent kunnen opstoomen. Eene ontmoeting op het kanaal tusschen de Belgische en Hollandsche autoriteiten zal eveneens een belangwekkend nummer uit- maken van het programma, waarop o. a. nog voorkomen internationale roeiwedstrijden en schitterende feestelijkbeden door het gemeente bestuur van Gent ter eere van zijne gasten georganiseerd. De Nederlandsche regeering zal officieel worden vertegenwoordigd. //Het Neerhof" te Gent zal binnenkovt het reglement-programma der belangrijke ten- toonstelling dier maatschappij doen verschijnen. Het behelst niet minder dan 45 Eere-bekers, waaronder een Ghaleng-beker ter waarde van 3000 francs, 105 kunstvoorwerpen en medailles en meer dan 400 Eere-pri]zen. Klassen zijn geopend aan alle rassen Hoen- ders, Duiven, Kalkoenen, Fazanten, Watervogels, Konijnen en Kanarievogels. Het kweekmaterieel; de vogelteelttijdschriften artsenijkundige productende artikelen voor inpakking; wetenschappelijke verzamelingen enz. enz. in een woord, al wat de vogelteelt aangaat vind er zijne plaats, zoodat niet alleen al de kweekers en liefhebbers aan deze grootsche betooging zullen kunnen deelnemen, maar ook de vervaardigers van vogelteeltvoorwerpen, han- delaars en liefhebbers van verscheidene vakken. Voor alle inlichtingen en het zenden van het reglement-programma, wende men zich tot den algemeenen schrijver den beer Heyndrickx te Ledeberg. Sluiting der inschrijvingen den 3en November. Bij v. no. 1471 tot de St. Crt van 19 dezer bevat de statuten van de vereeniging Afdeeling Clinge van den R. K. Boerenbond van Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk deel". Zij stelt zich ten doel de zedelijke en stoffelijke en maatschappe- lijke belangen te bevorderen harer leden en tracht dit doel te bereiken door a. alle verwijderingen en geschillen tusschen leden onderling of met derden uit den weg te ruimen, eenheid en samenwerking te bevorderen invloed uit te oefenen, dat rechtvaardige con- tracten worden gesloten met en door de leden vergaderingen te houden, waarin de belangen van den boerenstand zullen worden besproken en ter harte genomen door voorlichtirig van het volk bij monde en geschrifte b. de oprichting van boerenspaar- en leen- banken het ten behoeve en voor rekening der individueele leden aankoopen, verkoopen en verwerken van grondstoffen of voortbrengselen het aankoopen en aan haar leden in gebruik geven van werktuigenhet oprichten van fondsen tot onderlinge verzekeringen van landbouwzaken de oprichting van fondsen tot het verleeneu van steun bij ziekte of armoede of aan weduwen en weezen. De politiek als zoodjinig blijft buiten den bond. stoppeldijk, 23 Oct. Niettegenstaande het minder gunstige weder was de van ouds bekende zoogenaamde //Nootjeskermis" op de wijk Vogel- fort zeer druk bezocht. Dit jaar was er iets bijzonders, in twee der drie cafe"s aldaar werd muziek gemaakt en lustig gedanst. Binnen enkele dagen zijn hier drie paarden na zeer korte ziekte gestorven, zij behoorden aan drie landbouwers, wonende in verschiilende deelen der gemeente, nog zijn er meer paarden ziek. De dieren zijn niet gestorven aan het eten van geschoten haver, maar men schijnt hier met eene bijzondere kwaal te doen te hebben. Het feit van den dag blijft in Belgie nog steeds de persoon van Nestor Wilmart, directeur van de spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen en de door hem gepleegde verduisteringen, die volgens de geruchten 30 millioen francs be- loopen. Men heeft nog geen spoor van den voort- vluchtige gevonden. Wei zegt men hem Dinsdag- avond te Luik gezien te hebben. Een inspecteur van politie is ook naar Parijs vertrokken om hem daar op te sporen. Waarschijnlijk moet Wilmart 425,000 francs bij zich hebben. Met zekerheid weet men, dat hij den dag van zijn vertrek op een bank 75,000 en op een andere 250,000 francs heeft ontvangen. Er moeten menschen zijn, die al jarenlang wisten, dat Wilmart malversation pleegde. Juist 8 maanden geleden bemerkte een bankier te Brussel, dat 6 obligation in de maatschappij Ter NeuzenGent valsch waren. Hij diende echter geen klacht in, maar ging naar Wilmart die hem de obligation terstond uitbetaalde. Aan zijn vrienden verkocht Wilmart obligation van 500 francs voor 250 of 350. Die vrienden dachten dus een mooie winst te maken, maar zijn nu hun geld kwijt. Een bekende jockey moet aan Wilmart ll/3 millioen francs verloren hebben. Niet minder dan 24 Belgische banken zijn bij de verduiste ringen betrokken. Dinsdagavond heeft de politie beslag gelegd op 4 koffers, die Wilmart. een week te voren in den nacht van Woensdag op Donderdag naar een pakhuis in de Graystraat had doen brengen. De koffers zijn geopend in tegenwoordigheid van den rechter van instructie. Zij waren vol effecten, obligation, talons en kantoorboeken. Deze zullen door deskundigen worden onderzocht. Rasquin, de secretaris der directie van de maatschappij Ter NeuzenGent, die gearres- teerd is, ging meermalen voor Wilmart op reis. ZijD schuld schijnt echter nog niet vastgesteld te zijn. De maatschappij Ter Neuzen—Gent heeft, ter voorkoming van een faillissement, een ver- zoek om een accoord ingediend. Omtrent de verantwoordelijkheid der maatschappij deelt de \Taamsche Gazet het volgende mede z/Er wordt nu gemeld, dat de verantwoorde lijkheid der bezitters van de valsche titels (effecten) heelemaal gedekt is en, per slot van rekening, de maatschappij GentTer Neuzen het totale bedrag der obligaties, op bedriege- lijke wijze door den beheerder-afgevaardigde uitgegeven, schuldig is. De meening der daar- over gevaadpleegde rechtsgeleerden is op dit punt eensluidend. De vervalschers hebben inderdaad gehandeld als gevolmachtigde ver tegenwoordigers der maatschappij en in dezer naam. Hebben zij misbruik gemaakt van hun mandaat, dan moeten bijzondere personen, die te goeder trouw wareu en die deze titels bezitten, er de gevolgen niet van dragen. De maatschappij staat integendeel verantwoor- delijk volgens de algemeene rechtsbeginselen, vermeld in de artikels 1382 en 1384 van het Burgerlijk Wetboek. Dit Iaatste luidt //Men is verantwoordelijk, niet alleen voor de schade, die men zelf veroorzaakt, maar nog voor deze, die veroorzaakt wordt door het feit van personen, waarvoor men verantwoordelijk is." Bezitters van echte en valsche titels staan dus tegenover de maatschappij op denzelfden voet." In de Iaatste tijden schijnt Wilmart, zonder succes, pogingen te hebben aangewend ook in Nederland obligation te beleenen. Hij was het ook die het plan vormde voor de stichting der staalfabriek te Ter Neuzen, waarbij zijn naam ongerept bleef, hoewel deze affaire voor het assisenhof te Brussel kwam, zijn neef Pierant 21/3 millioen francs verspeelde en ten slotte in de gevangenis geraakte. De bedrogenen die nog op zijn eigendommen hoopte, komen ook op dat punt bedrogen uit, daar al wat hij kocht op naam van anderen is geboekt. Men schrijft uit Schore aan de N. R. Ct. Woensdagavond hebben eenige scholieren van Kruiningen, die uit Goes van verschiilende scholen kwamen, den brutalen streek uitgehaald om een fietsrijder met zijn rijwiel en al in een sloot langs den weg te duwen. De man, een schipper, vervoerde ook zijn ruim 3jarig doch- tertje op deze Sets, dat eveneens in de siooli geduwd werd. Gelukkig wist de schipper zijn kind spoedig op het droge te nelpen en kwam daarna zelf weer te voorschijn. Beiden, vader en kind, kwamen met den schrik en een nat pak vrij. 't Is te hopen, dat de belhamels eens flink ouderhanden worden genomen. Vrijdagnamiddag zat in het plantsoen te. Leiden een dame op een bank te lezen toen haar telkens een paar als werklieden gekleede mannen passeerden. De dame dacht er niet aan, dat het tweetal iets kwaads in den zin had, tot dat plotseling een van hen zich naar de darue begaf en fluks het taschje, waarin een beursje met een betrekkelijk aanzienlijke som gelds wegnam. De twee mannen zetten het daarna op een loopen. De dame gaf het ge- val bij de politie aan en door haar aanwijzingen gelukte het 't tweetal, een paar bij de politie niet onbekenden, op te sporen. Zij hadden het taschje met zakdoek, eenig handwerk en de leege portemonnaie onder Oegstgeest in het water geworpen. De politie te Barneveld heeft proces- verbaal opgemaakt tegen een paar knechts van een polier, die er zich met behulp van een hond op toelegden om katten te dooden. Of het alleen om de huid te doen was, en of deze dakhazen na het stroopingsproces te hebben ondergaan, misschien ook als echte lang- ooren in den handel gebracht zijn, valt natuurlijk moeilijk uit te maken. Woensdag zijn bij het uitgraven van de fundamenten van de afgebroken huizen der Versteeg te Hasselt gevonden 78 oude zilveren munten tusschen een vloer en de gewelven van een kelder. Ze zaten waarschijnlijk in een linnen zakje, dat vergaan, in de nabijheid lag. Ze waren voor een deel goed bewaard gebleven. Een vermakelijk vischtuig Iemand te Pijnacker bezit een gedresseerden aalscholver dien hij bezigt voor de aalvangst. De eigenaar laat den vogel te water gaan en duiken. Wanneer deze dan met een paling aan de oppervlakte van het water verschijnt, wordt hij naar den wal geroepen, waarna hem de visch wordt afgenomen. Deze bewerking wordt telkens herhaald en menige paling moet op die wijze uit zijn element verhuizen naar het zakje, dat de visscher bij zich heeft. Deze visscherij trok intusschen de aandacht van een Rijksveldwachter, die aan den visscher om zijn akte en schriftelijk bewijs van ver- gunning vroeg. Toen de visscher beduidde deze documenten niet te bezitten, werd proces- verbaal opgemaakt. Of hier het vischtuig, dat zooveel doenlijk bij overtreding moet worden in beslag genomen, ook in beslag genomen is, vermeldt de historie niet. Brutale aauranding Toen de beer Van Ginneken Jr., boomkweeker te Zundert, Woensdagavond 10 uur per fiets van Leur (Noord-Brabant) huiswaarcs keerde, werd hij ter hoogte van den Liesbosch door een 3tal kerels van de fiets geworpen en deerlijk mishandeld. Een der aanranders hield de heer v. G. de oogen dicht, zoodat deze de kerels niet kon herkennen. Nadat zij hem van portemonnaie en gouden horloge beroofd hadden gingen ze er met de fiets van door. Gelukkig passeerde eenige oogenblikken later de Iaatste tram, van Oudeuboscb komende, waarmee de heer v. G. zich naar Breda begaf daargeneeskundige hulp inriep endemareehaussee met 't gebeurde in kennis stelde, die onmiddel- lijk met de heer v. G. naar de plaats der aan- randing op onderzoek ging, echter nog zonder resultaat. Nog eens over wilde zwijnen. De correspondent van de //Tel." te Harder- wijk schrijft aan zijn blad Het bericht in de Puttensche Crt. over het veelvuldig voorkomen van wilde zwijnen op de Veluwe, heeft aan een inzender in de Nieuwe Apeld. Crt. aanleiding gegeven, een tegen-bericht te schrijven, dat dienen moest om alle vrees voor onveiligheid weg te nemen. Toch zal ten slotte de correspondent van de P. Ct. gelijk krijgen. Eeli feit is het, dat telkens wilde zwijnen worden gezien. Iemand uit Harderwijk ging zijn ouders be- zoeken en ontraoette tusschen Elspeet en //den hoogen duivel" een exemplaar van 1 M. hoogte. Onze vriend had nog nimmer een wild varken gezien, zag het voor een beer aan en was niet weinig onthutst. Het dier keek even naar den fietsrijder op en ging toen weer door met grazen. De-chauffeur van den oud-burgem*eester van Rotterdam, den heer's Jacob te Staverden, kwam in den laten avond met zijn auto zonder passagiers van den kant van Apeldoorn af en bemerkte opeens, dat zijn voertuig niet verder wilde. Het bleek, dat een wild zwijn tusschen de wielen zat, zoodat de auto niet been of weer kon. Het beest schreeuwde luid en was niet levend tusschen de wielen weg le krijgen de chauffeur nam een hamer en doodde daarmede het dier, het cadaver meevoerende. Het derde geval, dat ons door een zeer ver- trouwd persoon werd medegedeeld, komt neer op het feit, dat een heer uit Apeldoorn genood- zaakt was van de fiets te stappen en te wachten, totdat de zwijnen, die over den weg liepen, ruim baan hadden gemaakt. Deze drie gevallen wijzen erop, dat de corres pondent van de P. C. niet gefantaseerd heeft. Het wordt hoog tijd, dat maatregelen worden 1 genomen, om het vreesaanjagende goedje op te ruimen. Men bedenke toch, dat in die streken de schoolkinderen soms een heele reis moeten maken om op hun bestemming te komen. En al is het nu, dat de dieren volwassenen met vrede laten, wie kan zeggen, dat ze, gedreven door gebrek aan voedsel, niet te eeniger tijd een kind zullen aanvallen. Men dempe den put niet eerst dan, wanneer het kalf verdronken is. Onleesbaar handschrift. Dat is een ken- merk van onzen tijd. De nerveuze polsslag van het moderne leven geeft ook aan het hand schrift vaak een kenmerk van vluchtigheid en gejaagdheid, waardoor de ontcijfering een taak wordt van uren van nauwgezette overpeinzing. Zou het aantal brieven, waarop men het ver- ontschuldigd //in haast" zakenbrieven blijven buiten deze beschouwing heeft neergepend, niet belangrijk g rooter zij ti dan die, waaraan een duidelijk handschrift het kenmerk van rust en bedaardheid heeft verleend Whitelaw Reid, de Amerikaansche gezant te Londen, die een dezer dagen het voornemen te kennen gaf zijn functie te willen neerleggen, vertelde onlangs over het hanepooten-euvel een aardige anecdote De Amerikaansche journalist Horace Greeley wordt door een vriend aari tafel genoodigd en neemt die uitnoodiging schriftelijk aan. De vriend kan het onmogelijke handschrift van Greeley niet ontcijferenhij toont het aan vrienden en bekenden maar oiemand is in staat de ware beteekenis van het hieroglyphen- stel te doorgronden. Half schertsend loopt de vriend een apotheek binnen en reikt den apo- theker zwijgend het papier over. Deze zet zijn bril op, poogt te lezen, staart zijn bezoeker aan, poogt nogmaals te lezen. De vriend van Greeley verbergt zijn lach achter een gehuichelde hoestbui. Tenslotte schijnt de apotheker een licht op te gaan. En blijkbaar tevreden over zijn speurtalent zegt hjj riO juistwilt u er misschien even op wachten De bezoeker zeer in zijn schik betuigt levendig zijn instemming. Na vijf minuten wachtens geeft de apotheker hem een zorgvuldig in papier gewikkeld fleschje, waarin het ver- meende toebereide recept. //Een dollarzegt de man, //het is een uitmuntend middel tegen verkoudheid". In verscheidene steden in het Zuiden van Frankrijk werd den ldatsten tijd grof gespeeld en de justitie besloot daar een eind aan te maken. Eenige ambtenaren, speciaal voor dien tak van dienst afgericht,werden uit Parijs gezonden en deden hier en daar invallen in speelhuizen, waar zij het aanwezige geld in beslag namen. Dat bracht een spitsboef op een kostelijken inval. Hij wist, dat te Saint-Remy, in Provence, een geheim speelhuis was en, vergezeld van een handlanger, begaf bij zich daarheen. Hij pos- teerde zijn helper aan de deur en trad, deftig gekleed, met hoogen hoed op en sjerp om binnen, waar hij met luide Stem riep //Niemand mag dit lokaal verlaten. Ik ben commissaris van politie en neem alles wat hier ligt in beslag." Tegelijk maakte hij zich meester van het geld dat op de groene tafel lag, circa 8000 francs en wilde zich er mee uit de voeten maken. Hij vergat evenwel in de haast een proces-verbaal op te maken en daardoor ontdekten de spelers het bedrog, die hem en zijn helper met een flink pak slaag de deur uitsmeten. Een beambte van een terracottafabriek te Milaan zag eenige dagen geleden op de schrijftafel van den directeur een gesloten cap sule Rggen, waarvau de inhoud blijkens de gebruiksaanwijzing ter vervanging van mineraal- water moest dienen en de eigenschap bezat om maag- en leverziekten te genezen. De jonge man, die zich juist niet wel voelde, vroeg of hij het geneesmiddel eens mocht beproeven. Spoedig nadat hij het had ingenomen vertoonden zich ernstige vergiftigingsverschijnselen. Een andere capsule had bij een vrouw die het middel ook gebruikte, dezelfde uitwerking. Nadat de politie met deze gevallen in kennis was gesteld, bleek, dat meer dan 500 dergeliike capsules, die alle een wit poeder inhielden, aan een even groot aantal huiseigeoaars te Milaan waren verzonden. Een onderzoek van het poeder toonde aan, dat het verschiilende zwaar vergiftige kwikzouten bevatte. De gebruiksaanwijzing was onderfeekend met den naam van een niet bestaande fabriek van geneesmiddelen La Sanitaia te Milaan. Totnu toe is men den afzender nog niet op het spoor kunnen komen. Nader lezen we, dat een boekdrukker zich heeft aangemeld als de samensteller van het drukwerk, dat tezamen met de vergiftige poeders is afgezouden. De vrouw van een architect is er reeds aan overleden. Voor de heden alhier door Burg, en Weth. bij inschrijving gehouden verkooping van 8 olmen boomen en eenig hakhout, werd inge- schreven door de heeren J. van Wijck te Hoek voor 60 10, A. Verschuren—De Vlieger te Moerbeke voor f 70 en P. IJsebaert te Ter Neuzen voor f 110. Ylissingen. Zaterdag zijn alhier aange- komen de Grieksche torpedobooten //Nea Genea" en //Kernagnos" teneinde kolen te laden. Met het oog op den oorlogstoestand werden deze schepen door politie bewaakt, opdat geen oorlogscontrabande aan boord zou worden ge bracht, terwijl beide booten ook geen voeling met elkander mochten houden. Hedenvoormiddag werd de //Kernagnos" door booten der Ned. Marine buiten de haven ge bracht, omdat met het oog op onze neutraliteit het niet geoorloofd was in de haven te vertoeven. In verband met dit feit en om onze neutra liteit te bandhaven, vertoeven in de bavens verschiilende Nederlandsche Marinescbepen, ter wijl ook op de reede oorlogsbodems ligplaats hebben genomen. O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2