A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor 2eeuw8cfi-Vlaaidere De Zoon van den Bankier. Van hou ten's Cacao No 5830. Dinsdag 22 October 1912. 52e Jaargang. FEU ulItdI" ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bg alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefooti No. 25. ADYEKTEKTISNi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde sdvertentie wordt de prys slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 21 October 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.7 Horta Laagste 739.1 Malinhead. Verwachting aanvankelijk krachtige tot storm- achtige later afnemende Zuidelijk tot Zuid- westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien met kans op onweer, tijdelijk op- klarend, zelfde temperatuur. Bp de Geref. gemeeute (Vlooswijkstraat) alhier is met algemeene stemmen totpredikant beroepen Ds. J. Fraanje, die dit beroep heeft aan gen omen. Jl. Zaterdag waren de werkzaamheden voor het lichten van de een week te voren op den Westhavendam gestrande walepont #Elza" zoover gevorderd, dat met het lichten kon worden aangevangen. Door het piaatsen van een schot was beproefd het voorschip uit zich zelf drijvende te maken. De //Redder 4" werd bij het achterschip ge- sleept, een duiker ging te water en bevestigde een onder door het achterschip gebraehten sterken staaldraad aan het hijsehblok van den //Redder". De stoomlieren werden daarop aange- zet en het eerste gevolg was dat de voorsteven van het bergingsvaartuig dieper in het water dook. Daarop zag men, hoewel langzaam, de afge- broken lijn tusschen voor- en achterschip in een richting komen, tot ten slotte het schip er bij lag als voorheen, doch het achterschip gevuld met water. Bij hoog water is het wrak vlot gekomen en op de slikken in de voorhaven gesleept. De Antwerpsche bergingsmaatscbappij Ger- ling is daar bezig om het nog overig deel der lading er uit te halen. Voorts zal het vaartuig beter drijvende worden gemaakt om voor herstelling naar eene werf te worden gesleept. Zaterdag genoten de leerlingen der open- bare scbolen van eene cinema-voorstelling, hun gratis aangeboden door den heer P. J. Visser, in het //Hotel Centraal." Onder leiding hunner onderwijzers brachten de kinderen van de scholen A, B en (J om beurte een bezoek aan de zaal. Er was voor een programma gezorgd dat zich voor deze gelegenheid bij uitstek leende, nevens enkele humoristische beelden, die vooral de kinderen steeds amuseeren, werden ook verschillende films vertoond omtrent onderwerpen waar wat VIERDE HOOFDSTUK. Dien avond zat jonker Koert van Bronseveld in de bibliotheek van //Schoongelegen", bezig de papieren en boeken door te zien, welke hij zooeven nit de stad had meegebracht. Zijn zoon, die nog in reiskostuum was ge- kleed, stond naast hem en sloeg hem gade, telkens de hand tegen zijn borstzak drukkende, alsof hij zich wilde verzekeren, dat wat hij daarin gestoken had, er nog aanwezig was. z/Gij ziet er vermoeid uit, mijn jongen. Wat scheelt er aan Op een dag heen en weer naar Amsterdam is voor u te drukgeweest, veronderstel ik.. Het is duidelijk, dat deze zaak u, evenals mij, in de war gebracht heeft. Het is ver- schrikkelijk zeer verschrikkelijk Ik zou liever tweemaalhetbedragweggescbonkenhebben, dan dat deze vervalsching in de boeken gebeurd was. Tweemaal het bedrag, zei ik dat Ik ver- zeker u. Paulina, liever viermaal, dan deze schok, de ontdekking dat een van hen, in wie ik ver- trouwen heb gesteld, gebleken is een schurk te zijn." Zijne dochter, die er bleek en angstig uitzag in haar bevallig kleed van witte kant, met rose zijden onderkleed, stond naast hem aan den anderen kant. De blik van haar vader rustte vol teedere be- wondering op haar. Goed toebereid (vooral niet te veel van deze krachtige cacao in een kop), geeft RONA tegen uiterst lagen prijs een heerlijken drank. Versterkend voor de zenuwen, terwij] koffie en thee verslappend werken. RONA is daarom zoo aan te bevelen als dagelijksche drank voor kinderen. De volksdrank by uitnemendheid. van te leeren viel. Kinderen en onderwijzers waren dan ook zeer tevreden over hetgeen zij door de welwillendheid van hun gastheer hadden genoten. Detreinenloop Ylissingen-Roozenclaal. Wij ontvingen van de vereeniging //Handels- belangen" te Goes eene kennisgeving, dat door haar in de laatst gehouden algemeene vergadering is besloten andermaal pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van de in handelskringen zoo zeer gewenschte wijziging in den treirjenloop Ylissingen— Roosendaal v. v. Een daartoe be- noemde commissie zal zichdaarvoor bij den Direc- teur-Generaal van Staatsspoorwegen en den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten vervoegen. Genoemde vereeniging zag haar pogen door een zoo groo't mogelijk aantal belanghebbenden gesteund en verzoekt dit door inzending eener adhaesie-betuiging aan de commissie voornoemd. Bij het nagaan der door de commissie ge- z/Gij ziet er van avond te mooi en te lief uit voor deze sombere oude bibliotheek", zei hij met een glimlach, die voor een oogenblik de zorgen van zijn gelaat wegnam. //Zoo, Koning, zyt gij daar ook?" Hij keerde zich in zijn stoel om. z/Koning, hebt gij de noodige schikkingen getroffen om met den trein van 7,06 te ver- trekken De secretaris boos. z/Ik vertrek binnen het half uur." z/Dat is goed. Ik zal morgen weer vroeg op het kantoor zijn. Deze zaak moet door en door onderzocht worden. Hebt gij eenige ver- denking op den een of ander in het btjzonder Er kwam verandering op het gelaat van den secretaris, maar hij bleef zwijgen. //Gij kunt toch wel zeggen, wat u op het hart ligt", zei jonker Koert dringend. „Er is hier niemand, voor wien gij het stilzwijgen zoudt moeten bew^ren." Weer aarzelde Max Koning. z/ik heb zeer ernstige verdenkingen, jonker Koert", zei hij ten laatste. Voor het oogenblik zeide hij niets meer, maar richtte zijne oogen op Robert van Bronseveld. Na een onaangename pauze hernam hij z/Ik heb zeer ernstige verdenkingen, maar ik wensch deze niet uit te spreken." z/Het rijtuig voor den heer Koning staat gereed", berichtte een bediende. De secretaris wendde zich tot hem met de vraag: „Hebt ge mijne koffers reeds opgeladen z/Ja, mijnheer, zij zijn bovenop geladen", hernam de bediende. 'wenschte wijzigingen komt het ons voor, dat er bij de belanghebbenden aan deze zijde der Schelde allerminst reden kan zijn om die pogingen te steunen. Het is mogeljjk, dat hetgeen men wil, gunstig is voor Zuid-Beveland en Wal- cheren, maar enkele der eerste genoemde wijzi gingen zouden het reizigersverkeer van hier naar de noordelijker streken van ons land in de war sturen. Wanneer toch trein 102 uit Vlissingen als sneltrein verviel, dan zouden de reizigers die van hier om 5,20 per Prov. boot des morgens vertrekken en met dien den sneltrein van 7,10 uit Vlissingen de correspondentie halen naar Holland, daartoe niet meer in de gelegenheid zijn, zij zouden dan dus de gelegenheid missen om b.v. reeds te 10 ure Rotterdam te bereiken, en eerst te 12 ure kunnen aankomen, voor beursbezoekers dus eerst als de beurs afge- loopen is. Max Koning keek op zijn horloge en dacht zei hij. een oogenblik na. z/Ga maar met de bagage vooruif z/Ik zal loopen." z/Loopen herhaalde jonker Koert. //Maar dan zult gij den trein missen." De secretaris glimlachte en schudde het hoofd. z/Ik heb behoefte aan een flinke wandeling. Ik ben een beetje in de war. Ik moet nadenken. Ik ga het veld over, het bosch door en zal er bijna even snel zijn als mijne bagage. Vaarwel freule van Bronseveld vaarwel jonker Koert, mijnheer Yan Bronseveld." Toen hij was heengegaan en de deur van de bibliotheek zich achter hem sloot, boog Robert van Bronseveld zich over zijn vader heen. z/Gij behoeft niet langer naar den dief te zoeken", zei hij op zachten toon. //Het doet mij leed u te moeten zeggen, dat ik in mijn bezit heb een geteekende schuldbekentenis, die alien twijfel wegneemt." z/Een geteekende schuldbekentenis riep Paulina bijna te gelijk met haar vader uit. z/Ja een geteekende schuldbekentenis", her haalde Robert ernstig. //En het doet mij leed, zooals ik u reeds zeide, omdat de man, die zich zoo vergreep, de laatste was, dien ik zou ver- denken de man, voor wiens eer ik met het volste vertrouwen mijn leven op het spel zou gezet hebben. Hier is zijne verklaring." Uit zijn borstzak haalde hij nu het gevou- wen papier te voorschijn, waarop de zuster de bekentenis van haar patient had geschreven, en overhandigde het aan zijn vader. De volgende door de commissie bedoelde ver andering is op een andere wijze voor de reizigers van hier even ongunstig en de daarbij gegeven toelichting harerzijds berust op blijkbaar geheel onjuiste gegevens. Men wil nl. vragen de trein 340, die nu om 9,10 uit Vlissingen vertrekt, 10 minuten te vervroegen. Dit wordt gevraagd om aansluiting te verzekeren te Roosendaal op trein 103 naar Parijs. Men vergeet echter dat op die voor Zuid-Beveland misschien zeer gewenschte aan sluiting de aansluiting voor de reizigers die van hier met de prov. boot van 7,50 naar Vlissingen oversteken en verder moeten, geheel in de war wordt gebracht. Dit zou niet het geval zijn, als juist was wat de vereeniging beweerd, dat de reizigers die met genoemde boot oversteken reeds te kwart voor 9 uur te Vlissingen arriveeren. Wij hebben een vermoeden dat dit als het eens gebeurt, al onder de meest gunstige gevallen moet gerekend worden, nl. wanneer de boot benevens door zijne raderen ook wordt voortgestuwd door krachtige eb en oostenwind. De vereeniging schijnt niet te weten, dat zelfs thans de aansluiting op den trein van 9,10 nog wordt gemist, niettegenstaande de directie van den stoombootdienst alles aanwendt om dien te verzekeren. Omdat de aansluiting zeer dik— wijls werd gemist, is o. m. den maatregel ge- nomen om op die reis van hier naar Vlissingen Borssele niet aan te doen. De reizigers uit Borssele die nu toch met die gelegenheid Ylissingen willen bereiken mogen, tegen den vrachtprijs BorsseleYlissingen met de eerste boot uit Vlissingen, die te Borssele aanlegt, meevaren naar Ter Neuzen en dan van Ter Neuzen de direete reis mede maken naar Vlissingen. Ook komt het zeer dikwijls voor dat, om de aansluiting niet te misloopen voor die reis het goederenvervoer wordt beperkt of geheel stop gezet. Het ware dus voor het comite gewenscht, eer zij de betrokken autori- teiten gaat inlichten, eerst hare gegevens op dit punt nog eens te herzien, daar ze blijkbaar onjuist zijn. De overige voorgestelde wijzigingen hebben, voor zoover we kunnen nagaan geen invloed op de correspondentie naarZeeuwsch-Vlaanderen. De aangehaalde komen ons voor van veel beteekenis te zijn en er is, in plaats van steun aan de gemelde pogingen te verleenen, zeker aanleiding om alles aan te wenden wat noodig Jonker Koert opende het en las het twee- driemaal, en vestigde langen tijd zijn blik op de pijniijk geschreven handteekeDing. Ten laatste liet hij het papier op de tafel glijden. „Evert, Evert!" snikte hij. //God, wees ons genadig Evert 1" //Wat is er vader Paulina legde hare armen om zijn hals en boog het mooie hoofd naar het zijne over. //Wat is er Waarom spreekt gij Evert's naam zoo uit j De oude man wees met den vinger op het papier voor hem. Het meisje nam het op, en terwijl zy las, werd haar gelaat bleeker. Maar toen zij het gelezen had, hief zij fier het hoofd omhoog. z/Dit is een leugen", zei zij met flikkerende oogen. //Dit kan niet waar zijn." Haar broeder wendde zich tot haar. z/Denkt gij, dat een man er plezier in zou hebben zijn naam te zetten onder zulk een document, wanneer het niet waar was z/Neen, maar er is een andere uitlegging voorer moet er een zijn." Haar vader stond van zijn stoel op eu legde vriendelijk zijne hand op haar schouder. z/Wacht een oogenblik, Paulina. Laat mij eens met hem spreken." Hij keek zijn zoon aan, en vroeg daarna //Robert, zeg mij eens, hebt gij zelf Evert deze bekentenis hooren doen en hem dit stuk zien teekenen (Wordt vervolgd). I Wuengllag' en yrljdayavond, ■Ugeaeonflerd op Feeitdagen by de Firma P. J. VAX 1)8 «A»f»K, te Vcr Imen. T1 1 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1