■It I! 5" I 3. Voorstel tot uitloving van prijzen in verband met de a. s. jaarmarkt. 4. Vaststelling van het' suppletoir koliier der hondenbelasting 5. Voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1912. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de be grooting voor 1912 te wijzigen door verhooging der in- komsten met f 52,50 en verhooging van verschillende posten van uitgaaf met f 304,82 en vermindering van dien der onvoorziene uitgaven met 252,32. 6. Benoeming van een Voorzitter van de Niemo- j aarscommissie. heid der leden, ofschoon blijkbaar met ongenegen het denkbeeld.te steunen, er prijs op stelde dat van partiouliere zijde in deze zaak eerst belangstelling zoude worden betoond dat an particuliere zijde reeds eenige jaren achtereen voor dit denkbeeld propaganda is gemaakt, waarbij echter overtuigend bleek, dat, hoewel van verschillende zijden daarrnede instemming vverd betuigd, de steun niet zoo algemeen zoude zijn, dat het benoodigde, betrekkelijk vrij hoog bediag, alleen uit gitten van de burgerij zoude zijn -Jee« te bre"gen, terwijl het onderhoud na de stichting ook lezwaar zoude opleveren, indien zulks aan partieulieren moest worden overgelaten dat daarom naar de bescheiden meening van adressanten deze zaak van publiek belang alleen tot eene goede oplossing is te brengen met steun van- of liever door de gemeente zelve; dat, gezien de zeer groote belangstelling die aan een tweetal dit jaar op de Mark gegeven coneerten ten deel viei, dit zeker een zaak van publiek belang mag genoemd worden dat adressanten zich in verband met deze ervaring ezer dagen met genoegen hebben herinnerd de discussie o\er het onderwerp muziektent in uwe meer aangehaalde vergadering van 19 October van het vorig jaar en zich in het vooruitzicht van de viering der onaf liankelijkheids- eesten in het jaar 1913, hebben gevormd tot eenecommissie, om, overeenkomstig den door uw college uitgesproken vvensch, te onderzoeken, of de ingezetenen genegen waren het door hun beoogde doel iinancieel te steunen dat het resultant van hunne pogingen is, dat op de lijsten die de ingezetenen ter teekening zijn aangeboden, voor een bedrag van ongeveer 890 is ingeschreven dat zij, aan de hand van dezen door hun verkregen, naar hunne meening nietonbevredigenden uitslag, zich thans tot uvven Haad wenden met het beleefd en dringend verzoek, thans van gemeentewege te vvillen overgaan tot het stichteu eener in de behoeften dezer gemeente voor- ziende muziektent, opdat deze worden kan een monument er lennnering aan de viering van het eeuwjaar van Nederland s onafhankelijkheid, en een centrum vanfeest- vreugde en kunstgenot in de toekomst dat wanneer UwEd.Achtb. college daartoe mocht willen besluiten, hun comite, daartoe door de giften der ingezetenen m staat gesteid, in de kosten daarvan wil bijdragen voor van pi. m. f 800, waaronder een bedrag van J uegrepen dat voor dit doel alleen te hunner be- schikkmg is gesteid onder voorwaarde dat dit ten bate zou komen van de stichting eener muziektent waarvan ooi ulle bestaande of gevestigde muziek- of zangver- eenigmgen uit het binnen- of buitenland voor het geven van coneerten gebruik zal mogen worden gemaakt (be- noudens de voor het geven van het concert zelve benoodigde vergunning van de bevoegde autoriteit), en zonder dat aan de stichting eenige voonvaarde zal worden verbonden omtrent de dagen waarop in het algemeen de muziektent al ol met zal mogen worden gebruikt en dat de eventueele eigenaars of beheerders van de muziektent in geenerlei vorm eenige retributie zullen heffen voor het gebruik der tent by net geven dier coneerten; dat zij gaarne een gunstig antwoord op hun verzoek zullen ontvangen, onder mededeeling Wanneer uw college over hunne bijdrage wenscht te beschikken en dat zij eventiieel ook gaarne zullen worden ingelicht omtrent de bouwplannen, teneinde, indien zulks noodig mocht voor- komen, hun veriangen kenbaar te kunnen maken. ~e oorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. bij de behandeling van de gemeentebegrooting zullen voorstellen om voor het stiehten eener muziektent een post voor memone op de begrooting uit te trekken. Hij vraagt of de Haad alsdan het request wil bespreken, ofdatde leden er mede kunnen instemmen dat het request aan het college wordt verzonden om dienaangaande nadcr een voorstel te doen. Tot dit laatste wordt z. h. s. besloten. Een adres van de Directie der Industrieele Maat schappij gevestigd te Amsterdam waarin deze te kennen geett, dat zij om redenen aangegeven in hare missive dd. 10 Oct. 1913 aan Burg, en Weth. van Ter 12-f nietn ,kan vereenigen met de volgens het sbesluit van 2b Sept. 11. gewijzigde redactie van de 1 adressante toegevoegd aan haar bij adres t bept. jl. aan den Raad ter goedkeuring aangeboden "3ciaal la,rl®f voor verbruik van groote kwantums stroom voor licht. Adressante stelt echter voor, de bedoelde bepaling als vo e Jierlezen? waaromtrent zij de goedkeurina; van aen Kaad verzoek t »De Concessionaris behoudt zich het recht voor aan- »sluiting volgens dit »Speciaal Tarief'' te weigeren »a. indien het doel waarvoor de aansluiting verlangd vwordt ot de te verwachten hoeveelheid stroom welke zou moeten worden geleverd, op grond van technische bezwaren »\oor de Centrale hinderlijk zou kunnen zijn; »b. indien de aansluiting verlangd wordt voor tiideliike Ddoeleinden of als aanvulling of reserve van eene electrisehe xinrichting. In het aangehaald schrijven aan Burg, en Weth. geeft de Directie der Industrieele Maatscbappij tot haar leed- wezen te kennen dat zij zich niet kan vereenigen met de aoor de haad in zijne vergadering van 20 Sept j.l. aange- a e verandering in de redactie van het voorstel tot wijziging van art. 4 der concessie-voorwaarden. Volgens den aanhef van art. 4 der concessie-voorwaarden heeit de Industrieele Maatschappij zich verbonden tot de levering van ongestoorde en voldoende stroom. Wanneer nu de gemeente de inaatregelen die de maat schappij zou meenen te moeten nemen om hare verplich- tiiigen na te komen, zou kunnen beletten, in casu hare goedkeuring zou kunnen onthouden aan weigeringen der maatschappij tot aansluitingen welke volgens hare mee ning voor een ongestoorde en voldoende stroomlevering gevaar opleveren, dan zou de maatschappy van hare ver- plichting, bedoeld in den aanhef van art. 4 der Concessie- voorwaarden moeten worden ontslagen. Bij de door de Maatschappij voorgestelde redactie der bedoelde bepalingen, opgenomen in het door haar aange boden oSpeciaal larief voor verbruik van groote kwantums stroom voor licht was het hare bedoeling om hare Centrale tegen technische storingen te vrijwaren, hetgeen toch ook in het belang is van alle liehtverbruikers en heeft zij geenszing de bedoeling gehad de gelegenheid open te laten om bedoeld tarief op willekeurige wijze toe te passen. Om dit nu ook te doen uitkimen, stelt zij voor de be palingen te doen luiden als is aangegeven in het nu aan den Raad ingezonden adres. Be \oorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor thans op het verzoek van de Industrieele Maatschappij in te gaan en de door haar voorgestelde redactie goed te keuren, aan gezien uit inliehtingen gebleken is, dat eenige inge zetenen er direct van zullen profiteeren, als het sSpeciaal Tarief kan worden ingevoerd. Be beer Brost vraagt of ook kan gezegd worden welke ingezetenen dat zijn. De Voorzitter deelt mede dat dit zal zijn het postkan- toor en de heeren P. J. Visser en Casteleijn. De beer Lensen geeft te kennen dat hij gaarne de Indus trieele Maatschappij wil ter wille zijn, inaar meent dat dezerzijds moet gezorgd worden voor de noodige waarborgen. Hij heeft er de concessie nog eens op nagezien, om na te gaan of niet eenige bepaling was te vinden om het bezwaar der Maatschappij te ondervangen. Spreker wijst op artikel 5 Bit luidt »De Concessionaris is gehouden zijne werken ten ge- »noege van Burgemeester en Wethouders op dien voet aan »te leggen, en overeenkomstig de vorderingen der weten- »schap te verbeteren, zoodanig, dat eene ongestoorde en »voldoende stroomlevering gedurende de daarvoor met de »gemeente of hare ingezetenen vastgestelde uren, gewaar- »borgd zij. »Indien tijdeus den duiir der Concessie de stroomlevering »niet voldoet aan de eischen vermeld in het met de ge »meente afgesloten contract, of het centraal-station of de »geleidingen voldoende blijken te zijn voor de behoefte, »een en ander ter beslissing van Burgemeester en Wet "bonders, in hoogste ressort van 3 deskundigen, vermeld »in het slot van dit artikel, is de Concessionaris verplicht »ten spoedigste op zijne kosten zoodanige werken te maken, »en zoodanige maatregelen te nemen, als noodig zijn om »daarin te voorzien, terwijl bij gebreke van dien Burge- »meester en Wethouders bevoegd zijn zulks te doen uit- »voeren op kosten en risico van den Concessionaris, of »om een voorstel aan den Raad te doen om de concessie »vervallen te verklaren, aan welk raadsbesluit de Con- »cessionaris zich alsdan moet onderwerpen." »Indien Burg, en Weth. in evengemelde gevallen »met den Concessionaris van meening verschillen, zullen »partijen in hoogste ressort zich onderwerpen aan de be- »slissing van drie deskundigen, waarvan een door Burg. »en Weth.. een door den concessionaris en een door deze nbeiden te benoemen. »Mochten partijen het over deze derde deskundige niet »eens worden, zoo zal de benoeming door het Koninklijk »Instituut van Ingenieurs geschieden. »Oeze scheidslieden zullen als goede mannen naar recht "en billijkheid oordeelen en in hoogste ressort uitspraak »doen. »Be arbiters zullen tegelijkertijd beslissen ten laste van "welke partij de kosten der arbitrage zullen komen." Bij spreker bestaat nog steeds bezwaar tegen de door de Industrieele Maatschappij voorgestelde redactie voor de wijziging van art. 4, daar zij zich het recht van beslissing voorbeboudt. Wanneer echter art. 5 ook van toepassing wordt verklaard op het nieuwe tarief, was het bezwaar ondervangen, daar dit aan Burg, en Weth. medezegging- schap verzekert, en de beslissing eventueel in hoogste ressort bij 3 scheidsrechters brengt. Spreker herhaalt. dat hij gaarne de Industrieele Maatschappij wil helpen, maar dat de rechtsgelijkheid voor de ingezetenen moet gewaarborgd zijn. Bit is niet het geval, waar zij het recht aan zich behoudt om op technische bezwaren aan sluiting te weigeren. Zij maakt dan toch zelf uit, of er technische bezwaren zijn, wat niet kan, als art. 5 ook van toepassing is. Dan maken, bij verschil van meening, de scheidsrechters de kwestie uit. Spreker vraagt daarom ten slotte of Burg, en Weth. genegen zijn aan de Industrieele Maatschappij te vragen of zij art. 5 der concessie ook van toepassing willen ver- klaren op het door haar voorgestelde nieuwe artikel 4. De Voorzitter gelooft niet, dat er voor Burg, en Weth. bezwaar kan zijn om die opd^acht te aanvaarden, maar hij wil te kennen geven, dat naar zijne meening art. 5 stilzwijgend van toepassing is op de geheele concessie, dus ook op het nieuwe artikel 4. Welk geschil er ook mocht ontstaan, omtrent uitlegging der concessievoorwaarden, meent spreker dat dit overeenkomstig art. 5 door arbitrate uitspraak moet worden uitgemaakt. De heer De Bruijne komt ter vergadering. De Voorzitter vervolgt dat. voor zoover hij kennis van zaken heeft, het niet de bedoeling van de Industrieele Maatschappij is om aan somrnige aanvragen die zouden inkomen willekeurig moeilijkheden in den weg te leggen, maar om de kans voor haar open te houden aanvragen te weigeren. die om technische redenen storing in haar be- drijf zouden kunnen te weeg brengen. Bit is een zaak Van koopmanscbap, een voorbehoud dat toch iedere koopman maakt, en dat ook in het belang van de aangeslotenen mag genoemd worden. De heer Lensen kan zich in deze niet tevreden stellen met eene uitgedrukte meening, doch wil terdege de be paling redigeeren, dat de door hem gewenschte rechtsge lijkheid verzekerd is. Hij geeft toe, er kunnen technische bezwaren zijn die het aannemen van eene levering on- mogelijk maken, maar hij blijft van gevoelen dat de zaak op te losse schroeven komt, wanneer de Industrieele Maat schappij alleen de beslissing aan zich houdt, dat die tech nische bezwaren er zijn. Daarvoor behoort ook scheids- rectiterlijke uitspraak te worden open gesteid. Als de maatschappij maar verklaart dat ze dat art. 5, ook op het nieuwe art. 4 van toepassing acht, is spreker voldaan. De Voorzitter geeft spreker in overweging dan voor te stellen de zaak aan te houden, dan kunrten Burg, en Weth. met de maatschappij in correspondentie treden. De heer Drost vraagt of de Raad niet aan het voorge stelde nieuwe artikel 4 kail toevoegen »behoudens hetgeen in art. 5 van de oude concassie is bepaald." Na nog enkele opmerkingen stelt de heer Lensen voor het slot der door de Industrieele Maatschappij voorgestelde nieuwe redactie van art. 4 der concessie-voorwaarden te schrappen doch daaraan toe te voegen dat art. 5 dier voorwaarden op het speciaal tarief geheel van toepassing zal blijven. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor ter gelegenheid van de jaarlijksche paarden- en veemarkt, die dit jaar zal gehouden worden op Woensdag 20 November, dezelfde medaille's en geldprijzen uit te loven als het vorig jaar. Z. h. s. wordt aldus besloten. De heer De Bruijne wil iets zeggen naar aanleiding van de veemarkt. Iemand die het vorig jaar vee ter inarkt bracht, en aan wien de prijs was ten deel gevallen voor de beste baatgevende koe, klaagde dat hij wel de geld- premie had ontvangen, maar niet de tevens uitgeloofde medaille. De Voorzitter dankt den heer De Bruijne voor deze mededeeling en zegt een onderzoek toe, om op de hoogte te komen van de toedracht dier omstandigheid. De heer Donze wenscht ook nog even over de veemarkt te spreken en geeft te kennen dat hij daaraan gaarne wat uitbreiding zou willen geven. Als het vee van de Markt is, is met den namiddag ineens alles gedaanhij zou ter nog eenige kermis aan willen verbinden. De Voorzitter geeft als zijn gevoelen te kennen dat, nu het denkbeeld is geopperd, de leden er hun gedachten eens over kunnen laten gaan en wanneer dan bij die over weging blijkt dat men er op wil doorgaan, kan hetnaderi uitgewerkt worden. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt het suppletbir kohier der belasting op de honden vastgesteld op een bedrag van 68,25. Z. h. s. wordt aldus besloten. Aldus wordt z. h. s. besloten. De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een voorzitter voor de te vormen Nieuwjaars- commissie. Bij de eerste stemming verkrijgen de heeren Donze 5, De Jager 3 en Van Borssum Waalkes, Lensen en Scbeele ieder 1 stem. Bij de tweede stemming wordt ge'kozen de heer Donze, met 7 stemmen. De heer De Jager verkrijgt 3, de heer Waalkes 1 stem. De heer Donze verklaart, op de desbetreffende vraag van den Voorzitter, de benoeming niet aan te nemen. Aan de functie van Voorzitter van het Burgerlijk Arm- bestuur heeft hij al meer dan de handen vol. Alsnu wordt overgegaan tot eene nieuwe stemming, waarvan de uitslag is dat met 8 stemmen wordt gekozen de heer De Jager. De heeren Moggre, Waalkes en De Feijter verkrijgen ieder 1 stem. Aan den heer De Jager zal van de benoeming worden kennis gegeven. 7. Voorstel tot onderhandsche aanbesteding voor het ophalen van vuilnis te Driewegen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor* een deel van den reinigingsdienst, die betreffende Driewegen, bij het alloopen van den tegenwoordigen termijn aan den tegenwoordigen aannemer onderhandsch opnieuwtegunnen. In de afdeelingsvergadering voor het onderzoek der ge meentebegrooting is dienaangaande reeds een en ander medegedeeld. Het voorstel wordt aangenomen z. h. s. 8. Benoeming van een onderwijzer bij het herhalings onderwijs aan school A. De Voorzitter stelt voor dit punt van de agenda af te voeren. Het voornemen van Burg, en Weth. was om eene keuze te laten doen uit de heeren die de eerste maal gesolliciteerd hebben, maar aangezien deze nader niets meer van zich hebben doen hooren kan dit niet en zal eene nieuwe oproeping moeten geschieden. Z. h. s. wordt aldus besloten. 9. Vaststelling kohier schoolgeld 4e kwartaal 1912. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, het kohier van het schoolgeld voor het vierde kwartaal 1912 vast te stellen op een bedrag van 786,74. Aldus wordt z. h. s. besloten. 10. Ontheffing van plaatselijke belastingen. Bit punt wordt aangehouden tot aan het eind der ver gadering. 11. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1913 en wat daarrnede in verband staat. Be Voorzitter stelt de gelegenheid open tot het houden van algemeene beschouwingen. Geen der leden vraagt daarvoor het woord. Alsnu wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behan- deling van de begrooting, te beginnen met de IIITGA VGA. Hoofdstuk I. Nadeelige sloten van vorige jaren. Nihil. Hoofdstuk II. Bestuur der gemeente. Afdeeling I. Jaarwedden, presentiegeld en schrijfloonen, 7818,334. Art. 6. Jaarwedde van den bode, f 480. In verband met dezen post geven Burg, en Weth. te kennen dat voor eenige jaren de gewoonte is binnenge- slopen, dat de gemeentebode bij de quiteering van inan- daten door leveranciers van de gemeente geheel vrijvvillig diensten verleent. Dit is op zichzelf zeer te prijzen. Toch meenen wij, dat die vrijwillige dienstpraestatie niet mag worden bestendigd. Belanghebbenden achten zich soms, hoe ongaarne ook, zedelijk verplicht, meestal in den vorm van fooi, te kennen te geven deze diensten op prijs te stellen. Bit brengt mede dat het inkomen van een gemeenteambtenaar voor een niet onbelaugrijk percentage afhankelijk is geworden van een indirect verplicht fooienstelsel. Om door afschaffing van den hiervoren aangehaalden toestand te voorkomen, dat de tegenwoordige bode linan cieel sehade lijdt, stellen Burg, en Weth. voor de jaarwedde van dien ambtenaar, zooals zij is geregeld bij besluit van 25 Oct. 1907, met ingang van 1 Januari 1913 met /50 te verhoogen. Be heer Waalkes zou in deze alles maar willen laten zooals het is. Hij vindt het .niet zoo erg dat de bode bij de menschen het geld thuis brengt, dat is voor som- migen een groot gemak. Als de bode dat doet buiten zijn diensttijd, ziet spreker»er geen kwaad in. De Voorzitter geeft toe, dat het standpunt, dat de heer Waalkes inneemt, te verdedigen valt. Burg, en Weth. bedoelen echter met hun voorstel een zuiver admina- stratieve maatregel; zij achten den toestand niet zooals die behoort, en willen successievelijk in verschillende opzichten verbetering aanbrengen. Zij meenen echter dat die verbetering van een ingeslopen misstand niet mag gaan ten koste van den betrokken ambtenaar en stellen daarom voor diens salaris als equivalent voor hetgeen hij anders voor die diensten ontvangt, met f 50 te verhoogen. De heer Waalkes denkt niet dat het kwaad, zooals men dat noemt, door het nemen van dit besluit verdwijnen zal. Als iemand den bode een fooi wil geven kan men dat toch niet tegen gaan. De heer Donze verklaart zich met het gesprokene door den heer Waalkes te kunnen vereenigen. Als er echter wijziging in de positie van den bode werd gemaakt, zou hij verder willen gaan en dan zijn salaris zoodanig regelen, dat deze bij huwelijken niet meer aan de deur der zaal moet staan om fooien in ontvangst te nemen. De Voorzitter geeft naar aanleiding hiervan te kennen dat het, zooals hij reeds aangaf, in de bedoeling van Burg, en Weth. lag om verschillende verkeerde toestanden op te ruimen, maar niet alles opeens, misschien in tvvee- maal, of in driemaal, zooals het uitkomt. Er wordt gestreefd naar goede administratieve verhoudingen. De heer Waalkes houdt vol dat men geen eind zal kunnen maken aan het geven van fooien. De heer Eijke merkt op dat de mandaten aan de ingezetenen worden bezorgd. Ze behoeven dat geld niet door den bode te laten brengen, ze kunnen het zelf bij den ontvanger halen. Spreker doet het altijd zelf. De heer Waalkes ziet diet in dat men het kail tegen- gaan, als de bode die zaken in zijn vrijen tijd bezorgd, De heer Lensen vraagt of men de instructie van .den ontvanger niet zoodanig kan wijzigen, dat deze alleen aan de betrokken personen mandaten mag uitbetalen. Dan was aan de zaak ineens een eind gemaakt. De heer Drost acht dat, waar Burg, en Weth. te kennen geven dat zij den maatregel voorstellen om tot betere toestanden te komen, de Raad hen daarin behoort te steunen. De heer Lensen stelt ook nog de vraag of, waar men in dit opzicht tracht een euvel weg te nemen, dat langs een anderen weg weer niet zal ontstaan en dat, wat nu aan den bode verboden zal worden, niet door een ander die bij de gemeente-administratie in een anderen vorm werkzaam is, zal worden voortgezet Be aannemer zou betaling aan anderen dan de belanghebbenden moeten weigeren. De Voorzitter zegt toe dat, wanneer de Raad hun college wil steunen om toestanden te verbeteren, zij ook het noodige zullen doen om aan die maatregelen uitvoering te geven. Hij raadt aanneming van het voorstel aan. Met 9 tegen 2 stemmen wordt het voorstel van Burg, en Weth. aagenomen. Voor stemmen de heeren Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, De Bruijne, Eijke, Visser, Bees en Moggre, tegen stemmen de heeren Donze en Waalkes. Afd. 2. Algemeene kosten. 2641,574. Art. S. Licht en brandstoffen. /300. Deze post is eenigszins lager geraamd dan vroeger daarvoor werd uit- gegeven. Tengevolge van de wijziging van de kantooruren van de ambtenaren ter secretarie wordt #dit bedrag vol doende geacht. Art. 8. Onder dit artikel is een bedrag uitgetrokken voor het bestrijden der vergoedingen voor reis-en verblijf- kosten gemaakt door leden van den Raad, als zoodanig, aismede door hen, die in opdracht van burgemeester en wethouders lietzij als raadslid, hetzij als ambtenaar, zich buiten de gemeente moeten begeven, ter voorbereiding of uitvoering van besluiten door het gemeentebestuur te nemen of genomen. Uitgetrokken is een bedrag als daar voor het vorig jaar is uitgegeven. 206,45. In verband met de onder deze afdeeling voor rnemorie uitgetrokken postarchief herinnert de heer Lensen er aan, dat de heer Drost indertijd er de aandacht op vestigde, dat er onder de hoogere burgerschool een bergplaats voor het archief kon gemaakt worden. Die uitdrukking werd toen eenigszins becretiseerd, maar nu zou het er toch op gaan trekken, dat er werkelijk onder dat gebouw ge legenheid zou komen om er voor het archief een berg plaats te maken. De Voorzitter merkt op dat er thans nog niet valt uit te maken, hoe in de toekomst zal worden gehandeld. In afwachtin g van definitieve maatregelen zijn Burg, en Weth begonnen met het maken van zoodanige verbeteringen, dat men, van de kosten daaraan besteed, later geen spijt zal behoeven te hebben. Het archief is nu voor het oogenblik op den zolder van het gemeentehuis, stofvrij geborgen. Is de hoogere burgerschool eenmaal voltooid, dan zal kunnen worden nagegaan of daarvan voor het bergen van het archief partij kan worden getrokken en dan zal aan de wenk van den heer Lensen gevolg worden gegeven. De heer Lensen zegt er alleen op te hebben willen wijzen, omdat vroeger wel eens betwijfeld is, of die ge legenheid er zou zijn. Afd. 3. Bijzondere verrichtingen. 980,574- Art. 3. Kiezerslijsten liitoefenen der kiesverrichtingen kosten stembureaux. f 450. Deze post is 150 hooger geraamd dan voor het loopende jaar, in verband -met de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den gemeenteraad. Hoofdstuk III. Belastingen. 1240,40. Hoofdstuk IV. Politie, brandweer, straatverlicliting, schutterij en gezondheidsdienst. Afdeeling 1. Politie. 5343,614- Gilder art. 5 is als »verdere kosten der politie' een nieuwe post uitgetrokken ad 75, om daaruit te voldoen de kosten van voeding etc. van hen, die in het arrestanten- lokaal worden opgeborgen, voor zoover die niet door het rijk worden vergoed, aismede tot dekking van eenige andere uitgaven voor de politie, welke niet onder een der vorige artikelen kunnen worden gebracht. Afd. 2. Brandweer. f 1017,494. Door het Bestuur der Gemeente-Brandweer is de be grooting voor het jaar 1913 ingezonden op een eindcijfer van 1001. Onder de uitgaven zijn o. m. als buiteiigewone uitgaven posten geraamd voor de aanschaffmg van 6 fakkels voor Ter Neuzen en 4 te Sluiskil, het aankoopen van 150 M. persslang voor Ter Neuzen en 75 M. voor Sluiskil, het aanschalfen van een slangenwagen voor Ter Neuzen en enkele kleine benoodigdheden. De uitgaven voor deze buiteiigewone uitgaven worden te samen geraamd op 421. Burg, en Weth. stellen voor deze begrooting goed te keuren. De heer Waalkes vraagt of er nu voorzien is in de vroeger ter sprake gekomen kwestie, van eene vergoeding voor de brandmeesters. De Voorzitter antwoordt dat het college van brandmeesters inmiddels niets meer van zich heeft doen hooren en dat daarom Burg, en Weth. ook niet nader op de zaak zijn ingegaan. De begrooting wordt hierna z. h. s. goedgekeurd. Afd. 3. Straatverlicliting. 5900. Voor 1912 werd geraamd f 5700, in 1911 is uitgegeven 5856,46. De uitgaven voor de electrisehe veriichting van de kom worden in verband met de aangebrachte uitbreiding der veriichting geraamd op 5568. Voor de straatverlicliting te Sluiskil (22 lampen met petroleum gestookt) wordt noodig geacht 176, voor die te Driewegen (5 lampen) 42, voor die aan den Baandijk (eveneeus 5 lampqn) f 45, verder voor onderhoud van lantaarns en palen f 25, vernieuwing van glasruiten 20 en voor 2 nieuwe lantaarns te Sluiskil 24. Afd. 4. Schutterij. Nihil. Afd. 5. Gezondheidsdienst f 5720,70). Art. 1. Gezondheidscommissie. 366,84. De begrooting van de Gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, op een eindcijfer van j 1969,064- Be bijdrage van de gemeente Ter Neuzen is uitgetrokken op f 366,84, zijnde berekend op 4 cent per inwoner. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt de begrooting z. h. s. goedgekeurd. Art. 6. Reinigingsdienst en beerruimingsdienst. f 4723,50. De uitgaven voor den dienst in de kom worden geraamd op f 4425, de reinigingsdienst te Sluiskil op J 200, die te Driewegen op f 54, die voor den Baandijk op f 49,50. Bij dit artikel komt in behandeling het adres van R. Kurvink, gemeente-vverkbaas, welke daarin te kennen geeft, dat hij sedert 1889 in dienst der gemeente is, eerst als agent van politie, vanaf 1 Mei 1895 als gemeente-werkbaas en adressant dus de oudste is, ill diensttijd, van de gemeentewerklieden dat gedurende den tijd dat hij hier voor de gemeente werkzaam is, de bezoldiging van vele der geineente- ambtenaren belangrijk verbeterd is, terwijl die van adressant bijna onveranderd is geblevenen dat hij meent, met het oog op de tijdsomstandigheden wel eene verhooging van jaarwedde te mogen ontvangen. Burg, en Weth. stellen voor op dit verzoek al'wijzend te beschikken. De jaarwedde van adressant is laatst geregeld bij besluit van 29 Oct. 1908 en bepaald op 500. De aard der diensten van den verzoeker in aanmerking ge- nomfen, zijn Burg, en Weth. van oordeel dat hij een billijke belooning geniet in vergehjking met zijn mede-arbeiders, die over een bepaalde vakkennis beschikken. Verder komt in behandeling het adres van C. J. Hangoor geineente-werkman, welke verzoekt bij de vaststelling der begrooting voor 1913 zijn tractement eenigszins te willen verhoogen. Adressant wijst daarbij op de duurte der levensbehoeften' tengevolge waarvan het loon der werklieden bij de bouwvakken in deze stad reeds met 2 cent per uur is verhoogd, zoodat zij thans beter in hun levensonder- houd kunnen voorzien. In hun advies omtrent dit verzoekschrift deelen Burg, en Weth. mede dat de gemeentewerkman A. L. de Bruijne met 1 Jail. a.s. wenscht ontslagen te worden van de bediening van het sluisje bestemd voor den afvoer van rioolwater waarvoor hij een vergoeding genoot van f 40 per jaar. De werkzaam heden van dezen werkman brengen mede, dat het voor hem bezwaarlijk is voor een regelmatige bediening van het sluisje zorg te dragen. Het komt aan Burg, en Weth. evenwel wenschelijk voor het inkomen van De Bruijne niet te verminderen, indien de Raad mocht goed vinden de bediening van meergenoemd sluisje aan een ander op te dragen. Zeer gevoeglijk zou dat kunnen worden toevertrouwd aan den gemeentewerkman C- J. Hangoor. Eene vei hooging van diens jaarwedde met f 25 zou dan zeker billijk zijn. Burg, en Weth stellen daarom voor 1". A. L. de Bruijne met ingang van 1 Jan. 1913 ontslag te verleenen voor het bedienen van het sluisje enz. voor den afvoer van rioolwater: 2o. de jaarwedde van genoemden De Bruijne belast met het toezicht op de beerruiming, zooals die is vastgesteld, 19 Oct. '1911. te verhoogen met 40. 3o. Be jaarwedde van C. J. Hangoor, zooals die is geregeld 20 Oct. 1910 te verhoogen met 25, ingaande 1 Jan. 1913, onder voorwaarde dat Hangoor voornoemd zal worden belast met de bediening van het sluisje voor den afvoer van rioolwater enz., zonder voor deze laatste werkzaamheden aanspraak te kunnen maken op een afzon- derlijke verhooging. De heer Lensen acht deze zaak niet op de juiste ma- nier behandeld. Wanneer Burg, en Weth. De Bruijne willen verhoogen, moet dat z.i. op eene andere wijze geschieden. Als er 40 voor de bediening van dat sluisje staat, gaat het niet aan om dat nu aan een ander op te dragen voor f 25. Deze zou dan ook die f 40 moeten krijgen. Acht men verder het salaris van De Bruijne te laag, dan moet dat verhoogd worden. De Voorzitter betoogt, dat de meening van den heer Lensen niet geheel juist is. Er is altijd j 40 betaald voor de bediening van het sluisje, dat is juist, maar de bediening van dat sluisje zal niet opgedragen worden aan Hangoor onder dezelfde omstandigheden als De Bruijne er voor heeft moeten zorgen.- Het voornemen bestaat om aan den rijkswaterstaat aan te vragen op het riool een klep te mogen maken die automatisch wordt geopend en gesloten, zoodat dan eigenlijk aan het sluisje niets

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6