Buitenland. Gemengde berichten. Predikbeurten. Zondag 20 October 1912. Laatste Berichten. BURGER LIJKEN STAND. Nederlandsch Tooneel te Gent. Nieuwe Circus van Gent. TER NEUZEN, 18 October 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.5 St. Mathieu. Laagste 729.3 Vestmanoer. Verwachting matige tot kracbtige Zuidweste- lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, stijging van nachttemperatuur, overigens weinig verandering. Gisteren slaagden te Venlo voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren J. H. Rijnberg van Ter Neuzen, M. J. Engels van Axel, J. G. le Becu en J. Lucieer van Breskens, F. de Meyer van Schoondijke en G. C. J. d6 Free te Aardenburg. Woensdagavond c.a. 2 uur heeft op de Walchersche kust ter hoogte van Westkapelle, aanvaring plaats gehad tusschen het Eugelsche iweemaststooruscbip //Ralph Creycke" van Ter Neuzen naaFGoole bestemd en het Deenschestoom- achip //Viking" van Kopenhagen naar Antwerpen. Het s.s. //Ralph Creycke" is gezonken. De bemanning, 13 koppen sterk, kon zich in de reddingsboot redden. De Hollandsche loods bleef tot het laatst toe aan boord en sprong toen in zee, waar bij door de rnannen in de boot werd opgepikt. De bemanning kwatn te half 4 in Westka pelle aan en vond een onderdak in//Het Kasteel van Batavia" van daar begaf men zich heden- morgen naar Vlissingen om zich bij den En- gelschen concul aldaar te melden. De //Ralph Creycke" stond onder bevel van kapitein Addy en was ongeladen. De //Viking" is hedenmorgen de haven van Vlissingen binnen gekomen. Het schip had zware averij bekomen, vooral aan den voorsteven en maakte water. Het bergingsvaartuig //de Redder" van Ant werpen is hedenmorgen naar de plaats waar het schip gezonken is gesleept. Een later bericht meldt De ,/Redder I" van de firma Gerling te Ant werpen is ter plaatse bij het gezonken stoom- schip geweest, doch is teruggestoomd. Het schip wordt als verloren beschouwd. (Middel. Crt.) Axel, Benoemd tot directeur van de zang- vereeniging //Orelio" te Axel de heer D. van Maris, onderwijzer aldaar, in de plaats van den heer Aug. Eeckhout, te Hulst, die als zoodanig heeft bedankt. Hulst. In plaats van den Z.Eerw. Heer E. Ongenae, benoemd tot pastoor te Heerle is tot adviseur van den R. K. Boerenbond Z. VI. 0. D. benoemd de WEerw. Heer C. Vos, kapelaan alhier. HET VREOESWERDRAG. De thans gesloten vrede tusschen Italie en Turkije brengt niet veel verandering in den toestand zooals die nu was. De laatste maanden van den oorlog gebeurde er zeer weinig. Hoe die toestand was wordt uitstekend ge- karakteriseerd in een caricatuur in de //Sim- plicissimus", hetwelk een Italiaan en een Turk, in diepen slaap verzonken. met de gekruiste armen onder 't hoofd, vreedzaam naast elkaar afbeeldt, terwijl de oorlogsadelaar, neergehurkt op de gekromde knieen der slapenden, diep- zinnig voor zich uitstaart. Wij schreven reeds, dat aangaande alle na- dere bijzonderheden der vredesvoorwaarden thans nog geen berichten zijn binnengekomen. In- tusschen schreef men uit Rome hieromtrent, dato 12 October: z/Dus," schrijft hij (nl. de geniale journalist E. Scarloglio in de //Mattino") //de Turken, die in den Lybischen valstrik zaten en inge- sloten waren tusschen de eindelooze woestijn en een geordend leger van honderdduizend man, hebben door een vrede al't volgende gewonnen le. de formeele erkenning van de geestelijke autoriteit van den kalif, die vertegenwoordigd zal worden door een plaatsvervanger, wiens macht in1 een door en door Mahomedaansch land grooter en werkelijker zal wezen, dan die van den Italiaanschen gouverneur. Wij daarentegen zullen slechts te gebieden hebben over de in Lybie wonende Jodeti en over de Maltezers op de kusten. Inplaats van den sul tan, zullen we dien vicarius kalif mogen noe- men, maar dit brengt ons in de achting van de .Arabieren geen haar verder, daar die bevol- king sinds eeuwen en eeuwen gewoon is, de waardigheid van den kalif en van den sultan, in een en denzelfden persoon te vereenigen. 2e. Den afstand van de twaalf Sporaden, de eilanden waaraan onze vlootvoogden beloofden, dat ze nooit weer onder Turksch gezag zouden 'terugkeeren 3e. De overname door Italie van de staats- schuld aan Turkije, welke op Lybie rust, wat dus zeggen wil, den afstand van een deel der opbrengsten, die beide provincies leveren. 4e. Den aankoop van geestelijke eigen- dommen door middel van een ronde som of van een jaarlijkschen canon. z/ln 't kort," besluit Scarfoglio, //Turkije be- houdt een gedeelte van z'n suzereiniteit, een gedeelte van de opbrengsten en ruilt boven- dien tegen klinkende munt z'n onbebouwde gronden. Hadden de Turken Lybie aan Italie afge- staan voor dit land er een milliard voor uitgaf en er zoovele duizenden levens aan offerde 't had dit onder geen betere voorwaarden kunnen doen. z/En wat winnen wij vraagt Scarfoglio zich af. z/Niet Lybie" ,antwoordt hij, „want indien we die streek werkelijk willen bezitten, moeten we haar eert nog op het volk, dat door de Turken tegen ons is opgezet en door hem tegen ons is georganiseerd, veroveren. Noch winnen we Turksch grondgebied in Europa want wij geven ook de eilanden terug, waarvan we ons door de kracht van onze wapenen hadden meester gemaakt. Zelfs ontvangen we geen schadevergoeding voor den kostbaren oorlog, dien we gestreden hebben en dien we nog voortgaan te voeren en wie weet voor hoe lang.' Turkije heeft gisteren aan Bulgarije en Servie den oorlog verklaard. De vijandelijkheden tusschen Turkije en Griekenland zijn begonnen. RECHTZAKEN. Gisteren werd door het 0. M. bij de recbt- bank te Amsterdam tegen D. v. Eijk, ter zake van de vroeger vermelde feiten, onder deze ge meente gepleegd, 3 jaren gevangenisstraf ge- eisc'ht. Heden werd door de arr.-rechtbank alhier, wegens wederspannigheid tegen twee politie- agenten te Ter Neuzen, tegen den 38jarigen P. B. en de 41jarige M. v. R., beiden zonder bekende woon- of verblijfplaats bij verstek 1 maand gevangenisstraf geeischt. In de suikerfabriek van de firma De Ram en Co. te Roosendaal, is Donderdagochtend de werkman C. M. uit Zegge, tusschen de deelen van een molen bekneld geraakt. Zijn borstkas werd ingedrukthij was onmiddellijk dood. Te Loonopzand is Woensdagmiddag de leerlooier J. W. van het dak van zijn lederfabriek gevallen met een verbrijzelden schedel werd hij opgenomen, hij is kort daarop overleden. Een schaking Achter het Savoy- Hotel te Scheveningen werd Maandagavoud een ongeveer 17jarig meisje, G. R. aangetroffen, die beweerde, uit Rotterdam te zijn ontvoerd. Omtrent deze ontvoering deed zij het volgende verhaalMaandagmiddag op de Binnenrotte te Rotterdam wandelende, werd zij plotseliug op- gepakt en in een auto gestopt. Een in de auto zitteude heer wond haar een doek om het hoofd, zoodat zij niet kon roepen en niets kon zien. In Dordrecht gekomen, dwong men haar bier en port te drinken, waardoor zij bewusteloos werd. Hoe zij in Scheveningen kwam, wist zij niet te zeggen, evenmin kon zij een signalement opgeven van den bestuurder der auto of van den heer die er in zat, noch het nummer van de auto. De politie, zoowel te Scheverfingen als van het hoofdbureau, twijfelde ook in verband met de antwoorden, die bet meisje gaf op haar gestelde vragen, aan de waarheid van dit verhaal en wees haar herhaaldelijk op de ongeloof- waardigheid er van. Zij bleef evenwel de juistheiij van haar mede- deelingen volhouden. Maaudagnamiddag is zij naar Rotterdam ge- bracht om aan haar ouders te worden overge- geven. Nader wordt gemeld dat bij het verder onder- zoek bleek dat het meisje in gezelschap van een jongmensch, zonder voorkennis harer ouders een uitstapje had gemaakt en nu het verhaal verzonnen had om onaangenaamheden van die zijde te voorkomen. Wilde zwijnen. z/Vanochtend hebben wij van hier (Apeldoorn) uit een fietstochtje gemaakt naar Wiessel. Wij reden met een omweg door een bosch en waren nog maar in 't begin toen ieraand ons attent maakte op een wild zwijn, dat vlak aan den weg stond te grazen. Een interessant geval We bleven een oogenblikje naar het beest kijken, dat ons even kalm opnam en toen weer doorat Een eindje verder in het bosch zagen we heele kudden en een keer moesten wij van de fiets stappen voor een zwijnen-familie, vader, moeder en kinderen, die ons den weg versperde." De brief, waaraan dit belangwekkend ver haal is ontleend, is van den lOden van deze maand, en geschreven door iemand uit Rotter dam, die reeds eenigen tijd te Apeldoorn ver- toeft. Zonder ons in den strijd over het al of niet voorkomen van wilde zwijnen, in den omtrek van Apeldoorn, welke tusschen de Puttensche en de N. Apeld. Ct. is ontbrand, te mengen, geven wij dit getuigenis van een onpartijdige, dat wellicbt zijn nut kan hebben. (N. R. Ct.) Een //dichter". Een bekende firma schreef onlangs een prijsvraag uit voor gedichten of prozastukken over den wereldvrede. Ver- schillende litteratoren voelden zich door het onderwerp aangegrepen en schreven en dichten er dapper op los, daar er flinke prijzen te be- halen waren, die zouden worden uitgereikt na een beoordeeling der inzendingen door een let- terkundige, die voor dit reclame-werkje wel te vinden was. De uitspraak volgde en de bekroonde in- zenders kregen hun belooningen waarna hun geesteskinderen in het reclameboekje w erden afgedrukt en gepubliceerd. Eilacy, dat was noodlottig voor een der be- kroonden. Deze toch had, om een rijwiel te verdienen, eenvoudig een stuk overgeschreven uit //De Planeet" van den dichter J. J. L. ten Kate en dat als eigen werk ingezonden. Zijn bedrog werd ontdekt, ook zeker tot grooten schrik van den letterkundigen jury man, van wien nu bleek, dat hij zijn Ten Kate vergeten was, of hem misschien nooit heelemaal had uitgelezen. Nu, vergeeflijk is een en ander, behalve dat de delinquent zijn rijwiel in ontvangst nam. Hij had zich met een foto ervan kunnen te- vreden stellen. De snelvoet zelf komt, vol- gens de Auteurswet eerlijk toe aan Ten Kate's nazaten. (De Trjd.) 's Gravenhage, 18 Oct. Tweede Kamer. Wegens onvoltalligheid kon de vergadering eerst te 12 uur aauvangen. lnvaliditeits- en ouderdomsverzekering. De beer Hugenholtz bestreed voorts in hetontwerp de uitsluiting van niet-loonarbeiders, de lage uitkeeringen, den administratieven duren omslag enz. Daartegenover verdedigde spreker Staatspen- sionneering, terwijl invaliditeitsverzekering bij ziekleverzekering ware te regelen. De heerVanVliet huldigde Minister Talma. Hij verklaarde dat hij en zijn vrienden gaarne aan de totstandkoming van het ontwerp zullen medewerken. De heer Aalberse betwistte dat gesproken kan worden van doorjakkeren met het ontwerp. Spreker laakt het in de liberalen dat zij nu het stelsel van verplichte verzekering afbreken, hoewel zij het nog voor korten tijd aan- hingen. Spreker bestreed Staatspensionneeriug waar van individueel en politiek bederf te duchten is. Cadzand. De vergadering van ingelanden van het Waterschap Cadzand besloot tot be- grinding van 24860 meters weg, waarvoor zij eene leening zal sluiten van 68,000 tegen een rente van 4 °/0. Wenieldinge. Het sleepschip Carl Scbroers 25, schipper Lagerwaard, is nabij Dintel in aanvaring geweest met het houten zeilschip Carolina, schipper Rosebrandt. Van de Carolina werd de achtersteven in gedrukt. Brussel. Henri Wilmart, de broeder van den gewezen bestuurder-beheerder der spoorweg- maatschappij Gent Ter Neuzen, is hedenmorgen te Charleroi gearresteerd en gevankelijk naar Brussel overgebracht. Omtrent de ODtvluchting van Nestor Wilmart kan nog worden medegedeeld dat de auto hem en den heer Prinje naar het station te Chimay reed, alwaar zij den trein namen naar Anor, het eerste station op Fransch grondgebied. Aldaar overhandigde Wilmart den heer Prinje een brief voor zijn thans gearresteerden broeder. Verder vernemen wij dat 25 Belgikche banken in het bezit van valsche obligation zijn en bet aantal er in betrokken effectenhandelaren bedraagt meer dan 50. Nestor Wilmart heeft ongeveer frs. 450,000 bij zich. CORRESPONDEN T I E. Wegens plaatsgebrek moet een ingezonden artikel, feuilleton, enz. tot een volgend nummer uitgesteld worden. Aan een Abonne. Wanneer u ons blad van Maandag eens wilt nalezen zult u zien dat het schrijven van uwe briefkaart onnoodig was. Red. PO LITI IE. Aan het bureau van politie alhier zijn als ge- vonden gedeponeerdeen pet en een rijtuigsleutel. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zondag 20 October a. s., te 21/4 ure^dag- voorstelling opvoering van „Jong Heidel bergoperette in 3 bedrijven van L. Krenn C. Lindau, vertaling van J. Rentmeester, rnuziek van Carl. Millocker, tooneelschikking van Arthur Hendrikx. Zondag 20 October a. s., om 3 uur, dagvoor- stelling, optreden van Les Martelloni, keden- daagsche acrobaten j Hacker et Leaster, de komieke barrenNorton et Eliots, papierbe- werkers Sisters Rostock, werkers met de ringen Mad. Savani, Napolitaan. ZangeresLes Allo- cianis, musicals excentriesMr. Grinda, in zijn repertorium Mile. Ravizza en hare komiek Miss Octavio, Zoologiscbes potpourri; biograaf van den nieuwen Cirk. KOERS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,626 a/4l.65 Engelsch per 12.— a n 12. Hervomide Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmeiman. Sluiskil. 9£ u., Ds. Hugenholtz, van Axel, voorbe- reiding H. Ayondm. Axel. 9 u.,leeskerk en 2 u.,Ds.J.B. T.Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Her hen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. pn 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Geref otmeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. F. A. Bakker, van 's Gravenhage. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. H. y. d. VV'al, van Hoek. Lokaal „Bethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. L. Boone, van St. Philipsland. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Axel. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Jan van de Velde, oud 21 j., jm. en Janna Roose, oud 21 j., jd. Angelus Levinua de Pauw, oud 26 j., jm. en Maria Tieleman, oud 20 j., jd. 11 Oct. Pieter van Lange- velde, oud 25 j., jm. en Cornelia van Arenthals, oud 22 j jd. Pieter Stoffels, oud 25 j., jm. en Maria Suzanna Dobbelaar, oud 30 j., jd. Huwelijka-voltrekkingen. 3 Oct. Jacobus Boeije, oud 62 j., weduwn. en Henderika van Hermon, oud oud 54 j., wed. Geboorten. 7 Oct. Jacobus Cornelia, z. van Cornelia Levinus de Smidt en van Janna Snap. Catharina, d. Jan Verstraten en van Trijntje Boer. 11 Oct. VVillem, z. van Willem de Groote en van Maria Koekkoek. 15 Oct. Andries, z. van Jacobus Wolfert en van lan- neke Neeltje de Feijter. Clinge. Huwelijks-aangiften. 3 Oct. Tkeophilus Dejonghe (van Meerdonek), oud 43 j., weduwn. van Leonia Van Gijsel, en Serapbina Hendericks, oud 41 j., jd. Geboorten. 7 Oct. ReDe Joseph, z. van Franciscus Mariman en van Florentia de Bot. 13 Oct. Josephus Alfonsus, z. van Ludovicus Vonck en van Maria Ludovica De Windt. IT t. Overlijden. 8 Oct. Martha Alphonsina Hortentia de Wit, oud 11 d., d. van Antonius en van Eugenia van der Kelen. Hengstrtijk. Overlijden. 2 Oct. .Tacobus Mangnus, oud 43 j., echtgenoot van Cecilia Muller. Hoek, Huwelijks-aangiften. 3 Oct. Jan van Wijck, oud 33 j., jm. en jacoba Levina Meertens, oud 25 j jd. Geboorten. 2 Oct. Jan, z. van Thomas Meertens en van Franf.oise Jacomina Drabbe. 7 Oct. Francois, z. van Janna Hamelink. 9 Oct. Berbara, d. van Leums Sol en van Elisabeth van Wijck. Magdalena Adriana, d. van Johannes de Feijter en van Janna Pieternella van Es. 11 Oct. Elias Jan, z. van Cornelis Bakker en van Catharina Oppeneer. 13 Oct. Martha Sara, d. van Joannes Jacob den Eugelsman en van Suzanna Ollebek, 13 Oct. Gerard, z. van Jacobus Rouw en van Elisabeth van Wijck. Overlijden. 2 Oct. Suzanna Beun, oud 69 j., wed. van Andries van Doesselaar. Sas van Clent. Huwelijks-aangiften. 14 Oct. Leonardus de Wit (van Dussen), oud 25 j., jm.en Celina de Waele, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Oct. Victor Augustus De Roo, oud 26 j., jm. en Anna van Kessel, oud 22 j., jd. 3 Oct. Johan Willem Frederik Schrdder, oud 24 j.,jm. en Wilkelmina van Rijssel, oud 23 j., jd. 10 Oct. Thriphon Johannes Renique, oud 28 j., jm. en Piudentia D'haene, oud 26 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Geneviere Marie, d. van rlenri Augustin Cambournac en van Marie Solange Bleynie. 14 Oct. Johannes Bernardus, z. van Theophile Neyten van Clementina Augusta Stofferis. St. Jansteen. Huwelijks-aangiften. 11 Oct. Joseph Schuerman, oud 27 j., jm. en Clementina Breijaert, oud 24 j., jd. Henricus Breijaert, oud 35 j., jm. en Leonia Maria Verstraeten, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Oct. Oarolus Ludovicus Vink, oud 29 j., jm. en Nathalie Maria d'Hooghe, oud 22 j., jd. Geboorten. 30 Sept. Anna Maria, d. van Joannes Baptiste de Caluwe en van Joanna Coleta de Block. Francisca, z. van Gustavus van Dorsselaer en van Maria Coleta Wagenaer. 5 Oct. Maria Pelagia, d. van Cij- rillus Impens en van Mathilda Maria van de Poele. 9 Oct. Ida Maria, d. van Alfons Gadaen en van Johanna Catharina Herdewel. 10 Oct. Angela Maria Paulina, d. van Johannes Baptist de Potter en van Clemensia de Wilde. 13 Oct. Maria Elisabeth, d. van Alphonsus Sturm en van Maria van Dorsselaer. Anna Maria en Maria Eugenia, dochters van Josephus Vlassenrood en van Leonia Maria d'Hooghe. 14 Oct. Gustaat Louis Gerard, z. van Alfons Jozef De Wilde en van Mane Francisca Meersschaert. Overlijden. 6 Oct. Emanuel Ludovicus d'Herdt, oud 74 j., echtg. van Virginia van Gassen. Weatdorpe. Huwelijks-aangiften. 5 Oct. Joseph Maes (van Sas van Gent), oud 23 j., jm. en Maria Louisa van Graefschepe, oud 24 j., jd. Geboorten. 9 Oct. Augusta Magdalena en Irena Maria, dochters van Eduardus de Tollenaer en van Maria Francisca van Laere. 10 Oct. Robert Leon Paul Emile Clotilde, z. van Emile Alfred van Waes en van Clotilde Maria Leopoldina Boodts. Overlijden. 14 Oct. Irena Martha van Keulenbroeck, oud 5 m., d. van Alidor en van Alma Maria Maes. Kuiddorpe. In deze gemeente hebben geen aan- giften plaats gehad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 11