Buiteniand. Gemengde berichten. onaannemelijk maakt. Door het Duitsche stelsel te omhelzen is het ontwerp in strijd met de soeiale rechtvaardigheid, omdat duizenden en duizenden economiseh zwakken, die niet betalen kunnen, tot betaling worden gedwongen. De barmhartigheid en ontferming, welke Dr. Kuyper in zijn werk //Maranatha" inroept, worden door dit ontwerp geheel uit het oog verloren. Waar in andere verzekeringen de' lage loonen steeds worden vrijgesteld, ziet spreker, met een beroep op deskundigen, niet in waarom het bij deze invaliditeits- en ouder- domsverzekering niet zou kunnen geschieden. Spreker betoogt dat vrijstelling van de laagste loonen niet alleen door links, maar ook door rechts gewenscht wordt, terwgl door reehts zelfs vrijstelling van de economiseh zwakste werkgevers wordt voorgestaan. We zullen heb- ben af te wachten wat de rechterzijde doet, maar vast staat dat der linkerzijde geen enkele blaam kan treffen als zij het onderhavige ont werp verwerpt. Allerminst zal de linkerzijde zich door een doofpot-taktiek der rechterzijde laten weerhouden in haar strijd tegen deze wet. Na de pauze voert de heer De Jong, zijri rede voortzettende, alsnog ernstige bezwaren tegen het ontwerp aan de samenkoppeling van invaliditeits- en ouderdomsverzekering, als ge- volg waarvan de invaliditeitsrente te laag en de ouderdomsrente te ontoereikend zal blijken. In plaats van een ouderdomspensioen wordt het een aalmoes in vele gevallen zal het zg. pensioen beneden het bedeelingscijfer blijven, naar spreker becijfert. Voorts oppert hij nog verschillende andere grieven, zoo zullen o. a. bij het Regeerings- stelsel de industrie-arbeiders feitelijk het ouder domspensioen van de landarbeiders betalen, aangezien de sterftestatistieken aantoonen dat de sterfte onder eerstgenoemden grooter is dan onder laatstgenoemdeu, terwijl ten opzichte der landarbeiders de invaliditeitsrente onbillijk is, omdat onder hen weinig invaliditeit voorkomt. In verband met een en ander kan niet anders geconstateerd worden, dan dat de loontrekkenden onvoldoende geholpen worden. Tal van eate- gorieen worden aan hun lot overgelaten. Spreker pleit voor Staatspensionneering, waarmee weliswaar millioenen Staatsgeld gemoeid zijn, maar goed besteede millioenen. Het geld is volgens spreker te halen uit de directe belastingen. Spreker treedt in een breedvoerige wederlegging van de argumenten tegen Staatspensionneering. Staatspensionnee ring is geen bedeeling, maar in volksbewustzijn een recht. Het is de betaling van een eereschuld aan de gemeenschap, en zij heeft allerminst een demoraliseerende werking. Door aanneming van het onderhavige ontwerp zal rechtmatige ontevredenheid worden gewekt bij het Neder- landsche volk, omdat deze wet is anti-nationaal en anti-sociaal. De heer Schaper verklaart dat de sociaal- demokraten tegen het ontwerp zullen stemmen en dat zij hopen dat het verworpen zal worden, althar.s als het ontwerp ongewijzigd in eind- stemmiug moet komen. De sociaal-demokraten stemmen niet voor hun genoegen tegen, in welk verband spreker herinnert aan dep langdurigen strijd der sociaal-demokraten ter verkrijging van ouderdomspensioen. Desniettemin moeten zg tegen dit ontwerp zijn lo. omdat het onbil lijk is voor de arbeiders en voor de arbeidende klasse2o. omdat het vooral onrechtvaardig tegenover de niet-loonarbeiders is3o. omdat het onbillijk is tegenover de werkgevers4o. omdat het geen voldoende voorziening geeft 5o. omdat het stelsel van het ontwerp grooten administratibven omslag zal meebrengen60. omdat op eenvoudige wijze iets beters te bereiken is; 7o. omdat bij verwerping zeer spoedig maat- regelen kunnen worden getroffen, die het na- deel der verwerping wegnemen en eindelijk 80. omdat de tot stand homing van dit ontwerp iets beters in den weg staat. De onbillijkheid voor de arbeiders is vooral hierom sterk sprekend, dat de arbeiders met 200 loon 2^ pCt. premie zullen moeten betalen en arbeiders met 1100 loon slechts 1,14 pCt. Maar vooral onbillijk is het voor de niet- loonarbeiders die er buiten vallen, tenzij zij zonder Staatssteun de voile premie betalen de onbil lijkheid tegenover de werkgevers bestaat hierin, dat gevraagd mag worden waarom juist zij de gedeeltelijke kosten van de verzekering moeten dragen. Door al de lasten van de soeiale ver zekering op de werkgevers te leggen, noopt men die menschen om niet langer als werkgever op te treden, maar hun kapitalen in effecten te beleggen, waardoor het algemeene nadeel wordt teweeggebraeht dat minder werkkrachten zullen noodig worden. Spreker zal morgenochtend 11 uur zijn rede voortzetten. TER NEUZEN, 16 October 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.0 Munchen.° Laagste 745.5 Seydisfjort. Verwachting zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelgke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets hoogere ochtendtemperatuur. Door Gedep. Staten van Zeeland is over- eenkomstig zijn door ons vermeld verzoek, aan den heer M. Eijke alhier, met ingang van 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend als opzichter van den Provincialen Waterstaat in Zeeland. Gisteren bevatte de ,/N. R. Crt." een tele gram uit Brussel, meldende dat ontdekt was, dat er valsche obligaties van* een aldaar geves- tigde Belgische spoorwegmaatschappij in omloop zijn gebracht. Er zouden meer dan 50,000 obligaties van 500 francs moeten zijn uitgegeven. Yerder wordt gemeld dat de directeur der bedoelde maatschappij is aangehouden en dat de president der maatschappij voortvluchtig is. Een effeetenhandelaar te Brussel, die door dit bedrijf 700,000 francs moet hebben ver- speeld, heeft zelfmoord gepleegd. Heden kwamen de geruchten ook tot hier en bleek daaruit dat deze zaak zou betreffen de spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen. De krijgsraad veroordeelde gisteren J. K., milicien-kanonnier te Ter Neuzen, wegens dienst- weigering tot vier maanden militaire gevangenis- straf. Gisteren arriveerden alhier vaartuigen van eene Antwerpsche Bergingsmaatschappij, voor het lichten van de op den Westhavendam ge- strande walepont //Elza". Nog gisteren zijn uit het achterruim de zich nog daarin bevinde suikerbieten door een zuiger verwijderd, terwijl heden die uit het voorruim in een lichter zijn overgeladen en verder voorbereidende werkzaam- heden voor het lichten werden verricht. Te Middelburg werd heden aanbesteed het leveren en storten van steen tot versterkiug der onderzeesche verdediging van de dammen der tramweghavens aan het Zijpe. Raming f 4400. Het minst werd ingeschreven door den heer J. de Bree Fzn. te Ter Neuzen voor 3816 verder door de heeren W. Folkert te Sliedrecht voor 3820 J. Tollenaar te Ter Neuzen voor 3978 J. Roskam Cz. te Sliedrecht voor 4059 M. Van den Hoek te Ter Neuzen voor 4280 en J. W. Roeloffs te Papendrecht voor 4387. Tot ons groot leedwezen moeten wij mel ding maken van een ernstig ongeluk dat Dins- dag een algemeen geacht en bemind ingezetene is overkomen. De heer P. J. Siegers n.l. die heden met een der booten van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde een dienst- reis naar Ter Neuzen maakte, had het ongeluk kort voor aankomst te Ter Neuzen te vallen, waardoor hij zijn linkerbeen brak. Met dezelfde boot werd de heer Siegers naar hier vervoerd, en na aankomst alhier per brancard naar zijn woning overgebracht, waarna het been door de doctoren Staverman en Vermaas werd gezet. (VI. Crt.) Men schrijft aan de Midd. Crt. //De schippers, die van verre komen om te Philippine in de haven bieten te laden, onder- vinden groote moeilijkheid in het vaarwater //Het Axelsche Gat." Dat vaarwater is alleen te bevaren door schippers, die er dagelijks komen, omdat de geul zoo kronkelt en daarbij erg nauw is. Nu zou men denken, dat het Rijk, evenals op andere plaatsen, daar bakens zou plaatsen, doch dat is niet het geval. Wil de schipper zich voor ongelukken vrijwaren, dan moet hij op eigen kosten zelf bakens zetten en zoo niet, dan loopt hij gevaar te stranden. Verledenjaar zijn daar een paar geladen schepen middendoor gebroken. Het gevolg hiervan is, dat de schippers, ten nadeele van Philippine, zoo veel mogelijk de haven mijden. Wei heeft het Rijk aan de monding van het kanaal een lantaarn geplaatst, maar wat geeft dit, als de vaart er naar toe zoo moeilijk is. Het ware te wenschen dat daarin, vooral met dezen drukken tijd, spoedig voorzien werd om verdere ongelukken te voor- komen, want deze toestand duurt reeds jaren." In verband met dit bericht valt op te merked, dat de afdeeling Ter Neuzen van de schippers- vereeniging Schuttevaer, reeds jaren lang ge- tracht heeft verbetering te verkrijgen in de betonning of afbakening. Die verbetering moest voor wat betonning aangaat, stuiten op teeh- nische bezwaren. Bebakening is meermalen uitgevoerd, deze werd ook meermalen door particulieren, die er in den bietentijd bekng bij hadden tot stand gebracht, maar in de vergaderingen van voornoemde vereeniging werden herhaaldelijk klachten geuit om op te treden tegen de personen die er naar het schijnt belang bij hebben dat de vaart naar het haven- kanaal niet door den eersten den besten schipper kan verkend worden en daarom zorgden, dat de geplaute bakens weer werden opgeruimd. Een gevolg daarvan was, dat de vereeniging bovenbedoeld aan de rgkspolitie heeft verzocht, ook toezicht te willen houden op het wegrooven van de geplante bakens. De heer A. Jolivet, volontair aan de open- bare school te Aardenburg is geplaatst als onderwijzer aan de openbare school te Gendt (Gelderiand). Dinsdagavond omstreeks 6 uur ontstond een defect aan de machine in de electrische centrale te Vlissingen en korten tijd daarna kon geen stroom geleverd worden, waardoor alle aangeslotenen van licht verstoken werden. Dat dit een groote consternatie veroorzaakte is begrijpelijk, 0. a. was het post- en telegraaf- kantoor geheel in duister gehuld. Het defect was binnen het uur hersteld en kon om 7 uur weer stroom worden geleverd. De heer Karelse, boomkweeker te Wemel- dinge maakte gisteren zijn eersten tocht op een motorfiets. Door het verkeerd uitwijken van een hondenkar liep hij met zijn fiets tegen een boom, waardoor de heele machine werd ineen- gedrukt. Hij zelf bekwam kwetsuren aan handen en beenen. (Midd. Ct.) Zaamslag. Door het bestuur van den Zaam- slagpolder werd heden aanbesteed de levering van 100,000 K.G. macadam, metende van 24. Het minst werd ingeschreven door den heer Nolson te Ter Neuzen voor 3,18 per 100 K.G. Het vervoer van af de losplaats aan den Kleine Huissenspolder naar aante wijzen plaatsen in eerstgemelden polder werd aangenomen door C. Wilhelmus alhier voor 0,85 per 100 K.G. Koewacht. Maandag is de nieuwe steenweg door den Karnemelkpolder met den zijweg naar den Ouden Molen geheel voltooid gekomen. Daardoor is eene verbetering tot stand gebracht waarnaar de meeste landbouwers reeds lang vurig verlangd hadden. De vroegere weg was namelijk het grootste gedeelte van het jaar onberijdbaar, zeker met zware vrachten. Een woord van lof aan het bestuur, dat door zijn krachtig op treden bewerkt. heeft, dat deze weg zonder zware offers van de zij de der inge- landen is aangelegd kunnen worden. Sas ran Gent. De heer P. de Caluwe, onder wijzer aan school A alhier, is door den gemeente- raad van Hoofdplaat benoemd tot hoofd der openbare school in de buurt Slikplaat aldaar. Aangaande de toestanden in den Balkan valt allereerst te vermelden dat, blijkens door ons ontvangen telegram, het vredes-verdrag tusschen Ital'ie en Turkije, gisteren is geteekend. Dit mag van geen direct verband zgn op de ge- beurtenissen in den Balkan, het houdt er na- tuurlijk zijdelings verband mede, daar in dit geval Turkije eenigermate de handen vrij krijgt. Het krijgsbedrijf blijkt daar nu in vollen gang. Omtrent de gevechten aan de Montene grij nsch-Turksche grens worden de volgende berichten geseind aan den c,Berliner Lokal Anzeiger" en het /Berliner Tageblatt"De Turksche versterking Rojam bij de stad Toezi is door de Montenegrijnen bezet. De Turksche commandant is gevallen. Vele krijgsgevangenen zijn naar het biunenland getransporteerd. De Koning met zijn zoon en de Kroonprinses waren gedurende den geheelen dag getuige van de gebeurtenissen op het oorlogstooneel. DeOosten- rijksche regeering heeft een afdeeling van haar Roode Kruis aangeboden. De hospitalen in Podgoritza zijn overvol. De Koning bezocht de gewonden, wier aantal zeer groot is. Het //Berliner Tageblatt" ontving het volgende telegram //De gevechten hebben thans langs de geheele Turksche grens plaats. Het Noorde- lijke leger, onder generaal Woekoditsj, opereert tegen Berana. Het hevigst wordt gevochten tusschen Podgoritza en Skoetari, ongeveer in het midden van de verbitidingslijn. Zaterdag- middag hebben de Montenegrijnen de tweede Turksche versterking, Rojam, bezet. De Turken boden hardnekkigen tegenstaud. De overwinning bij Detsjitsj kostte den Montenegrijnen veel dooden en gewonden." Natuurlijk komen al deze berichten van het Montenegrijnsche hoofdkwartier en hebben zij de Montenegrij nsche censuur gepasseerd. Aau Turksche zijde schijnt men aan deze grensge- vechten geen bijzondere beteekenis toe te kennen, althans de officieele autoriteiten hebben nog geen reden gevonden zich uit te laten over deze gevechten. Hetgeen niet officieel hierover be richt wordt, w6rdt in een particulier telegram aan den Berliner Lokal Anzeiger" aldus geseind z/De Mohtenegrijnen gingen ook over tot een aanval op Majokowatz. Verder hadden in de buurt van Toezi, waar de Montenegrijnen een sterke troepenmacht geconcentreerd hadden, hevige gevechten plaats. De Turksche troepen hebben overal hun positie gehandhaafd. Over het aantal dooden en ge wonden zgn nog geen mededeelingefi ontvangen. Aan de Servische en Bulgaarsche grenzen be- perken de gevechten zich tot onbeduidende conflicten met benden, die overal gedwongen worden zich weer over de grenzen terug te trekken. Een 40 man sterke Servische bende trachtte de Turksche grenstroepen in de buurt van Sienetza te verjagen. Zij werden achtervolgd. De stad Toezi en omgeving met de bezetting, zijn Zaterdagmiddag oinsingeld en geheel en al van het verkeer met Skoetari afgesneden. Uit het zuidelijk leger wordt gemeld, dat de Turken Vrij dag voor het vallen van den avond uit hunne versterkingen een tegenaanval hebben beproefd, die echter afgeslagen werd. In de stelling Rogame is een onbeschadigd Kruppkanon met materieel in handen der Monte negrijnen gevallen. Bij de bestorming van Detsjitsj op den tweeden dag van den oorlog verloren de Montenegrijnen 120 man aan dooden en ongeveer 400 aan gewonden. Podgoritsa, 15 Oct. (Officieel uit Montene- grgnsche bron.) Gedurende de laatste 5 dagen hebben de Montenegrijnen 256 dooden en 800 gewonden gehad. Podgoritsa, 15 Oct. De overgave van het garnizoen van Sjipsnik vond gisterenavond op de volgende wiize plaatsDe Turksche com mandant kwam met zijn troepen en met de bevolking naar de brug, waar kroonprins Danilo wachtte. De Montenegrij nsche muziek speelde het Turksche volkslied en de troepen presen- teerden het geweer voor de Turksche officieren. Kroonprins Danilo wenschte den Turkschen com mandant met de heldhaftige verdediging geluk. Toen deze hem zijn sabel overgaf, gat Danilo deze terug met de woorden gij zijt een held en een held geef ik zijn sabel terug. Podgoritsa, 15 Oct. 11 uur 's avonds. (Lit Montenegrijnsche bron). Het fort Hoem, de laatste versterking tusschen Toezi en Skoetari, is vanavond gevallen. Het garnizoen heeft zich overgegeven. Onder de gevangenen zijn 62 officieren, waaronder de bevelhebber van Toezi. Het werd tijdIn den Raad van Barne- veld deelde Zaterdag de voorzitter, de heer W. baron van Nagell mede, dat de spaarbank der gemeente een bedrag van f 3330 had aange boden voor een beter plaveisel der dorpsstraten. Hoewel dit aanbod dankbaar aanvaard werd, slaakte toch een der heeren de verzuchting, dat tengevolge hiervan zouden verdwijnen die oude, groote keien, waarover ongetwijfeld de kozakken reeds hadden gemarcheerd. Het Nederlandsc-he vliegrecord De directeur-aviateur van de Eerste Ned. Vliegvereemging de heer Heinrich v. d. Burg heeft gisterraorgen op het vliegterrein te Gilze- Rijen een begin gemaakt met het vaststellen van een officieel record. Noch in het hoog- vliegen noch in den langen duur beftaat hier te lande een officieel record. De heer v. d. Burg die te 6 uur 37 minuten met zijn monoplane is opgestegen, moest wegens den hevigen mist te 7,13 dalen, zoodat het eerste officieele Neder- landsche record is bepaald op 36 minuten 3/5 se- conde. Het record op naam van Wijnmalen was 30 minuten 43 sec. (27 Nov. 1910). De demonstratie werd bijgewoond door generaal Bruce en eenige officieren, benevens den sport- coromissaris Jhr. Bosch van Drakenstein te Breda. De tijd werd opgenomen door den heer P. T. de Jong, uit Leiden. Er stond den geheelen ochtend een sterke wind. 's Middags hoopte de heer Van den Burg zijn record van 's morgens te verbeteren. Een mooi saldo. De Fancy-fair te Breda, op 5 en 6 October gehouden ten bate van het dagverblijf van Het Groene Kruis in het Mastbosch, heeft een netto ontvangst gehad van 3339. De Hoornsche correspondent van de Tel. meldt Ongeveer een half jaar geleden vond men een zekeren Boeder, landbouwer te Andijk, aldaar dood langs den weg liggen. Men vermoedde een ongeluk. Vandaag echter overleed iemand te Enkhuizen, die in zijn laatste oogenblikken biechtte iu vereeniging met een ander Boeder vermoord te hebben. Men vermoedde, dat Boeder een huis ging koopen en op dien grond 3000 bij zich droeg. In werkelijkheid vond men slechts 25 gulden op hem. Het bovenstaande wordt algemeen verteld. We ontvingeu echter geen officieele bevestiging en deelen het dus onder voorbehoud mede. De ,/Dragtster Oourant" vermeldt de volgen de historie Bij H. D., aldaar, drong in den vroegen morgen een manspersoon de woning binnen, die de nog te bed liggende echtgenoote poogde te worgen. Op haar geschreeuw en dat van de meid, die bemerkte wat er gaande was, vluchtte de indringer. Den volgenden dag weer in den vroegen morgen, zag D. bij zijne woning weer een on- bekend manspersoon, die bij D's nadering vluchtte. Het gezin van D. is zoo beangst ge worden, dat het de woning heeft verlaten en thans bij familie vertoeft. De politie heeft den onbekenden man nog niet kunnen opsporeu. Te St. Pieter, bij Maastricht, is Dinsdag- namiddag door onbekende oorzaak brand uit- gebroken in het door Schirbach bewoonde huis aan den voet van den St. Pietersberg. De in- boedel, die niet verzekerd was, kon gered worden. Het verzekerde huis, toebehoorende aan de wed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2