A I g e m e e n ieuws- en Advertentiebiad Zeeuwsch-Vlaaideren. De Zoon van den Bankier. No 5827. Dinsdag 15 October 1912. 52e Jaargang. o o r Binnenland. 6 BII B1E T 1.1 A 4 B. F E BILL E T 0IV. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40, Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,— Men abonneert zicb bg alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYEfiTEKTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefooa No. 2 5. Inzending van ad.verten.tien voor 1 uur op den dag der uitgave. Het boofdbestuur van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren beeft een uitvoerig gemotiveerd adres gerieht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek te willen medewerken tot een verbetering van de vaak veel te lage bezoldiging van alle gemeente ambtenaren. In het adres wordt de Minister berinnerd aan zijn toezegging bij de behandeling van de staatsbegrooting voor 1912, dat hij zou over- wegen, om een circulaire aan Ged. Staten te richten, betreffende de bezoldiging van burge- meesters, secretarissen en ontvangers der ge- meenten. Bovendien wordt er op gewezen, dat waar oulangs de regeering zich rechtstreeks heeft bemoeid met de bezoldiging van gemeente- veldwaehters het niet minder op haar weg ligt en het vooral niet minder noodzakelijk is, dat zij ook haar aandacht eens wjjdt aan de soms schandelijke bezoldiging en van de amb- tenaren ter secretarie en van de ambtenaren ten kantore van de gemeente-ontvangers werk- zaam. TER NEUZEN, 14 October 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.0 Munchen. Laagste u 748.7 Vestmanoer. Verwachting kracbtige tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, waarschijnlijk en- kele regenbuien, stijging van nachttemperatuur, overdag weinig verandering. Volgens de Antwerpsche //Neptun" is in Belgie een stoomvaartmaatschappij opgericht, welke zich zal bezighouden met het vervoer van steenkolen tusschen Britsche havens en Ter Neuzen. Het waren slechts een lOtal hoorderessen en hoorders die Zaterdagavond naar het lokaal //Bethel" waren opgekomen, om de lezing bij 10) Hij drukte de lippen nog stijver op elkander nog scheen het liefdeiicht in zijne donkere, doordringende oogen. Zijn zwager bood zich over hem heen. //Evert" fluisterde hij ;/Evert luister naar mij Ik heb u een ontzettende geschiedenis mee te deelen. Het gaat u bijna even na aan als mij, want ik heb uwe zuster gehuwd en wanneer het aan bet lieht komt, zal bet ook haar ondergang zijn." z/Aan het licht komen Ondergang De lijdende richtte zijn oogen op den man, die over hem heen gebogen stond. Robert van Bronseveld knikte bevestigend. z/Ja. LuisterMijn vader kreeg gisteren- avond een telegram, dat hem van morgen vroeg reeds naar Amsterdam riep. En een half uur later kwam Karelse, om te zeggen, dat de accountants vervalschingen in de boeken hadden ontdekt tot een bedrag van tweehonderd veertig duizend gulden. Het is een feit, dat het geld verduisterd is geworden, want de balansen toonden aan, dat de zaken minder gunstig waren, dan zij waren voorgesteld." Robert te wonen van den beer C. W. Bouwmans, musicus te Axel, over //Diagnose naar de spraak" en //Waarvoor de muziek dienstbaar kan ge- maakt worden," eene lezing, door genoemden heer over eenigen tijd ook te Hulst gehouden. Spreker begon met eene verhandeliug over de muziek en toonde met voorbeelden uit de Bijbelsche en Algemeene geschiedenis aan den invloed Ylie de muziek op het leven van som- mige pei\onen en volkeren uitoefende. Door*^e bestudeering der geschiedenis van de muziek kwam spreker tot de ontdekking dat deze ook in verband staat met het menschelijk lichaam en dat het hart zich in verband met de gesteldheid van het lichaam kan uiten in tonen, door cijfers aangeduid. Die cijfers worden door spreker volgens zijne methode in tonen overgebracht en daarna stelt hij zijne diagnose vast, d. w. z. kan hij verklaren of iemand gezond is, of hij ziek en in welk deel van het lichaam ziek is. Door den persoon die zich wil laten onder- zoeken moeten vier cijfers worden opgenoemd. Dit moeten zijn de eerste 4 (van de cijfers 1 8 die in het hart opkomen. Het verstand, de hersenen, mogen niet meewerken aan het zoeken van of groepeeren der cijfers. Het komt er niet op aan al wordt hetzelfde cijfer meermalen al is het tot viermaal toe genoemd. Als het practische resultaat zijner ontdekking noemt spreker dat het daarmede mogelijk is, in gevallen waar het den geneesheer bij de gewone methode van onderzoek of tengevolge onjuiste opgaven van den patient niet mogelijk is een goede diagnose te maken, den aard en de plaats der ziekte vast te stellen. Het zou daarom gewenscht zijn dat de doktoren die methode bestudeerden. Spreker deelt mede dat tal van proefnemingen hebben bewezen dat zijne methode juiste resultaten gaf. Hij is bereid belangstellenden adressen te geven van personen die dit uit ervaring kunnen bevestigen. Ook in deze plaats zijn overtuigende gevallen voorgekomen waarin hij een juiste diagnose had vastgesteld. Een der hoorders bevestigde dit laatste. In verband met ervaringen elders was hij er van afgezien om in het publiek proeven te nemen, daar het was voorgekomen dat hij den vrager omtrent zijn lichaamstoestand ver- klaringen moest doen die deze ten aanhoore van anderen liever niet uitgesproken zag. Wanneer men hem uu een diagnose werd gevraagd en daarvoor de opgaaf gedaan, zou hij die schriftelijk beantwoorden. Er werden naar aanleiding van het gesprokene Evert Hartman maakte eene verschrikte be- weging en het gevolg hiervan was, dat zijn bleek gelaat nog bleeker werd door dezen plotselingen schrik. Hij sloeg de handen in elkander, terwijl zijne lippen een gebed stamel- den een gebed om kracht. //Robert" herhaalde hij snel. Robert van Bronseveld vervolgde nog met gebogen hoofd z/Hebt gij er iets van geweten Hebt gij het verwacht //Of ik het wist, het verwachtte Neen Zou ik gezwegen hebben, zoo ik eenige ver- denking had gekoesterd Zou ik den misda- diger zijn gang hebben laten gaan Robert gij kent mij toch beter Zelfs nu gij het mij verteld hebt, kan ik het nog niet gelooven, voe! ik, dat er eene vergissing in het spel moet zijn, dat het niet waar kan zijn. Er is niet een van het personeel, die aandeel in de boekhouding heeft, voor wiens eergevoel en eerlijkheid ik niet zou kunnen instaan als voor mij zelf." //Neen, Evert, gij hebt ongelijk. Gij kunt niet instaan voor anderen. Gij zoudt voor mij hebben willen instaan en gij zoudt ongelijk gehad hebben, want ik ik deed het." ,/Gjj z/Ja, ik. ik verkeerde in moeilijkheden. Ik had geld noodig, en mjjn vader wilde het mij niet geven toen nam ik het. Eerst vijftig toen honderd, vijf-, zeshonderd duizend te eenige vragen gesteld, die door den heer Bouw mans werden beantwoord. Hem werd toegezegd dat schriftelijk de op gaven voor eenige gevallen ter beantwoording zouden worden ingezonden. Zaterdagavond kwam terwijl de eb reeds krachtig was ingetreden op de haven het ijzeren waalschip //Elsa", gesleept door de Passe partout VII". De //Elsa" werd door den sterken stroom op het Westelijk havenhoofd gezet. Pogingen om het af te sleepen hadden geen succes. Het schip had beetwortelen geladen aan den Koningin Emmapolder, welke bestemd waren voor Chambre, De kapitein Martiens maakte met de //Elsa" zijn eerste reis. Reeds spoedig na het vast zitten bleek het schip te ontzetten. Er werd in een hoogaars een en ander van den inventaris geborgen, maar met het oog op mogelijk gevaar durfde men niet overgaan tot het overladen van de lading. Gistermovgen is het schip achter den mast gebroken. Het achterschip maakt met het voorschip een stompen hoek en is steeds lager gezakt. Schip en lading zijn verzekerd. Het wrak trok gisteren de belangstelling eener groote schare. Vrijdagavond bad te Schoondijke ten huize van den heer J. J. van Rosevelt een bespreking plaats om te komen tot oprichting eener electrische eentrale te Schoondijke. De burgemeester opende de druk bezochte vergadering met een woord van welkom en deelde mede, dat Gebrs. Polak te Vlissingen hier tegeuwoordig waren om bij moude van den ingenieur Van Hamme de zaak uiteen te zetten. Hierop betrad deze het podium en bracht in de eerste plaats een woord van hulde aan de voortvarendheid van het gemeentebestuur om te komen tot electrische verlichting dezer gemeente. In een zeer doorwrochte rede zette de heer Van Hamme het verloop der electriciteit uit een. Hij wees op den enormen vooruitgang en gaf verseheidene proeven met aanwezige lampen, bellen, enz. Een zeer leerrijke voor- dracht bleek het te zijn. Lang werd stil gestaan bij de vrees voor electrische verlichting, maar door de bekende Philipslamp is dit gevaar miniem. Schoondijke wil alleen lichtkracht voor- loopig hebben, wat ten voordeele heeft, dat het licht sterker en meer stabiel kan zijn dan gelijk. Tweehonderd veertig duizend gulden is het ongeveer geworden. Ik flatteerde de balansen zoo zorgvuldig, dat ik dacht dat de vervalsching nooit zou kunnen uitkomen. Maar zij hebben de vervalsching ontdekt en er bestaat voor mij geen uitweg meer. Mijn vader heeft Karelse gezonden, om mij te berichten, dat ik moet meegaan naar Amsterdam en helpen den sckuldige uit te vinden. Men heeft nog geen verdenking op mij, maar straks zal het moei- lijker worden vooral wanneer de zaak in handen van de politie wordt gegeven. Dan zullen zij spoedig genoeg den dief uitvinden //Mijn Hemel", stameide Hartman, gij, gij En gij hebt Gerda, mijne zuster, gehuwd Hij wrong wauhopig de handen. //Robert, het is niet waarGij moet ziek zijn, ofofkrankzinnig. Ik zou eerder geloovendat gij uw verstand verloren hebtdan dat gij dit verraad zoudt ge- pleegd hebben. Dat zou ik eerder gelooven duizend maal eerder en liever Een glimlach vloog over het gelaat van Robert van Bronseveld. //Al dat gepraat helpt niets, Evert. Ik heb bet gedaan en de eenige vraag is nu, hoe ik mijn misslag ongedaan kan maken. In den gewonen loop van zaken is het zeker, dat de vervalsching ontdekt wordt en dat het uitkomt, dat ik de dief ben zoo zeker, alsof men mij op heeterdaad had betrapt en de ontdekking zal ondergang voor mij wanneer ook krachtbedrijf wordt aangewend. Staande de vergadering verbonden zich 00 personen, zoodat de stichting verzekerd was. Een hartelijk applaus volgde, eene uiting, door de aanwezige raadsleden met ingenomenheid begroet, als bewijs, dat zij niet hadden mis- getast, toen 30 September jl. unaniem was besloten tot voorloopige stichting. De burgemeester betuigde namens den raad den ingezetenen zijn hartelijken dank voor de medewerking in dezen. //We zullen hier, zoo zei burgemeester, //de meeste verlichte ge meente met de meest verlichte inwoners zijn. De heer Polak Sr. verkreeg daarna nog het woord om dank te zeggen voor de toezegging, van aansluiting en sprak de hoop uit, dat Schoondijke vreugde zou mogen beleven van het besluit heden genomen. Waar nog enkele dagen de gelegenheid be staat om toe te treden en de prijs van aanleg 7 per lamp) hoogst billijk mag heeten, is het te verwachten, dat nog velen zich zullen aan- sluiten, waarvoor de gelegenheid ten gemeente- huize zal bestaan. Dit klemt nog te meer, daar door den inleider is betoogd, dat het prachtige licht, door hem dezen avond gege ven en zoozeer afstekende- bij de brandende petroleumlamp, slechts 1 a l1/® cerR Per uur zal kosten. (Midd. Ct.) In de Vrijdag te Vlissingen gehouden raadsvergadering werd in behandeling gebracht de door Burg, en Weth. op uitnoodiging van den Raad ingediende verordening op het ge- wicht van brood. Bij de discussie bleken enkeie leden, nu zij de verordening voor zich zagen van meening veranderd, terwijl anderen daaraan vasthielden. Het resultaat was dat met 10 tegen 8 stemmen werd aangenomen eene motie van den heer Van Raalte, waarbij Burg, en Weth. dank wordt ge- zegd voor de vele werkzaamheden te dezen op- zichte verricht en verzocht worden de verordening terug te nemen. In deze vergadering deelde de heer Van Niftrik mede dat Dr. Cuijpers adviseert om den St. Jacobstoren in den vroegeren vorm te herbouwen, terwijl deze bouwkundige tevens adviseert, daarvoor een nieuw soort materiaal welk materiaal is nog niet medegedeeld te gebruiken. Te Middelburg is bedenmorgen in een sloot in den Jodengang het lijk gevonden van den 44jarigen veekoopman J. A. aldaar. Daar A. iemand was, die veel misbruik van sterken drank maakte, is hier dus waarschijnlijk weer een siachtoffer door den drankduivel gemaakt. beteekenen en door mij ook de ondergang voor mijue vrouw en mijne heele familie." //Ah Nieuwe afscbuw vervulde de ziel van Evert Hartman Want wanneer het misdrijf van Robert van Bronseveld aan het licht kwam, zou ook de schaduw vallen op Roberts zuster Paulina en op zijn eigen zuster Gerda, die met Robert gehuwd was. Weer sprak Robert ffEr is maar een weg Voor mij en mijne" vrouw een weg slechts." z/En die is vroeg de zieke snel. Robert nam de hand van zijn zwager tusschen de zijne en drukte haar wauhopig. n Deze, Evert, datgij de schuld op u neemt. Neen, neen, schrik niet. Wees kalrn en luister naar mij. Gij zijt ten doode opge- schreven Ik behoef dit voor u niet te ver- bergen, gij hebt het mij daareven zelf gezegd. Gij zijt ten doode opgeschreven. Gij moetsterven plotseling van nacht misschien terwijl ik oud kan worden, tachtig jaar misschien. Gij kunt niet meer gestraft worden, zelfs al zoudt gij schuldig zijn aan moord. Gij zoudt niet meer voor een aardsche rechtbank ter verant- woording geroepen kunnen worden. Gg behoeft er niet voor te Igden maar gij kunt mij redden mij, uw vriend, den zoon van den man, die een tweede vader voor u is geweest den echtgenoot van uwe zuster." //Robert!" (Wordt vervolgd.) ,?lf versehijnt lisanda^., ^Iioensdag. en trijda^avond, attgeznndertl ogi Cemldagen liij de Finnn P, jr. V1H ISIS SAHIIM, te We* Semen. De Burgemoester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dateene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad, zal worden gehouden op ISoiidertlns; den fi« October I91S. des voor- middags te ure. Ter Neuzen, den 14 October 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. i«a!^i«Baau!^.--TMatrlr^r~ii—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1