Ter Neuzensche Courant - Zaterdag* 12 October 1912. 52e Jaargang. De Soon van den Bankier. Buitenland. Landbouwberichten. No. 5826. TWJSBLDE BLAD. F E RIL L E T 0 N. Predikbeurten. Omtrent den oorlog in den Balkan worden zeer vele geruchten vermeld en beschouwingen ten beste gegeven, maar positiefs valt er weinig te melden. Gisteren heeft er een treffen plaats gehad tusschen de Montenegrijnen en Turken, bij Detsits. De Turksche batterij op den berg werd tot stilzwijgen gebracht. Intusschen duurde een hevig gevecht voor de Turksche stad Toezi voort en de uitslag daarvan was nog onbekend. Het verzenden van berichten uit den Balkan gaat reeds met vele bezwaren gepaard. Yan de overige Balkan staten, die met Mon tenegro een verbond hebben gesloten wordt' gemeld dat zij krachtig aan het mobiliseeren van hun leger zijn. Uit Servie wordt gemeld dat de ijver voor den oorlog niet zoo groot is. Ook wordt melding gemaakt dat R.usland, dat eenerzijds met de groote mogendheden po- gingeu aanwendt om den vrede te bewaren Montenegro tot zijne oorlogsverklaring zou hebben aangezet. In elk geval schijnt het drijven van Montenegro bij de mogendheden allerminst instemming te hebben. TER NEUZEN, 11 October 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.3 Hamburg Laagste 748.8 Seydisfjord, Verwachting zwakke, in het Noorden zwakke tot matige winden, uit Zuidelijke richtingen, toenemende bewolking, weinig of geen regen, geriDge kans op nachtvorst, iets zachter overdag. Gisteravond was kapitein Wakkee, van het Rijnschip Cornelia Maria met zijn schip liggende in de buitenhaven behulpzaam bij het ingevolge het reglement voor het kanaal binnenboord zetten van het anker. Door een of andere omstandig- heid is hij daarbij met den arm bekneld geraakt, waardoor hem naar wij vernamen een pink werd hfgeknepen en de arm op twee plaatsen gebroken werd. Het schip heeft heden de be- stemming naar Gent vervolgd, terwijl de kapitein in het ziekenhuis alhier is opgenomen. In de Gazette de Hollande" lezen we, dat de Noordelijke spoorwegmaatschappij in Frankrijk haar bedoeling heeft te kennen ge geven, in 1913 verschillende sneltreinen in te lasschen tusschen Parijs en Gent. Dit natuurlijk met het oog op de wereldtentoonstelling aldaar. Dit bericht bevat ook de verrassende raede- deeling, dat er een rechtstreeksche verbinding komt tusschen Parijs en Ter Neuzen over Gent, om de Franschen in staat te stellen, ook ons gewest een bezoek te brengen. Blijkens opgave in de St. Crt. van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 2 tot en met 8 October ter kennis gekomen van den centralen gezondheidsraad kwamen in dat tijdvak in Zeeland voor: 1 geval van typhus of febris thyphoidea te Olinge, 's Gravenpolder, Oud-Vossemeer en Rilland-Bath 1 geval van diphteritis te Duivendijke en te Middelburg en 2 gevallen van die ziekte te Ouwerkerk. 9) Maar de jonge man aarzelde zichtbaar. //Ik heb nog een paar belangrijke brieven te schrijven, en moet ook een en ander laten in- pakken," zei hij haastig. /,Laat eens zien, wanneer gaat de volgende? Twaalf achttien Dat gaat. Dien zullen wij nemen. In dien tijd moet gij het u hier maar gemakkelijk maken, mijnheer Karelse." Ja, mijnheer." De bediende nam zijn lorgnet weer af en begon opnieuw de glazen te reinigen. //Duar liggen de ochtendbladen, mijnheer Earelse." Robert, die op het punt stond de bibliotheek te verlaten, keerde zich plotseling naar het venster. Zijn oog was gevallen op iemand, die door den hoofdingang het huis bad verlaten, en nu voorbij het venster ging. Het was de arts Bruinewold, die zijn rnorgen- bezoek aan Evert Hartman had gebracht. Dokter Bruinewold was hem geheel onver- schillig, en toch bleef Robert van Bronseveld hem nastaren, tot hij geheel uit het gezicht verdwenen was. En zelfs daarna, toen er niets meer te zien was, bleef hij naar buiten staren, de oogen op de ledige ruimte voor zich gericht want dit uur was het bitterste van zijn leven en plot seling, in zijne wanhoop, schoot hem een ge- dachte te binnen. De //St. Crt." van heden bevat de staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland geconstateerd gedurende de maand September 1912, waarop Zeeland niet voorkomt. Woensdag werd te Oostburg de algemeene vergadering geopend van de cooperatieve ver- eeniging tot verzekering tegen hagelschade. De rekening door den penningmeester over- gebracht werd na goedkeuring der overgelegde bescheiden vastgesteld. Uit het verslag over het laatste dienstjaar bleek dat de maatschappij nog beschikt over een reservekapitaal van ruim 73,000, doch dat, wanneer zij thans hare inschrijvingen Grootboek en certificaten 3 °/0 N. W. S. zou moeten ver- koopen, deze ruim 10,000 minder zouden opbrengen dan zij zijn ingekocht, De aftredende leden van bet bestuur, de heeren Chr. van Hijfte—De Jaeger, P. Beun Az. en G. A. Vorsterman van Oyen, alsmede de aftredende schatters Iz. de Bruijne en J. Ris- seeuwKotvis werden met algemeene of nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Nsf-vaststelling der begrooting overeenkomstig het voorstel van 't bestuur werd de vergadering door den voorzitter den heer L. B. Sturm ge sloten. (Midd. Ct.) In het Land van Hulst zijn veldarbeiders aan- genomen om op Zuid-Beveland te komen werken, wegens gebrek aan arbeidskrachten op dit eiland, tegen een loon van f 3 daags, vermeerderd met nog eenige voordeeltjes. Zondag S3 October 1912. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Hij keerde zich haastig om, suelde bet ver- trek uit, ging de gang over en bleef een oogenblik aarzelend onder aan de trap staan. Daarna ging hij naar boven en wandelde met zenuwachtigen tred de gang door naar het ver- trek, waar Evert Hartman lag. Toen hij de slaapkamer bereikte, werd de deur van binnen geopend en trad mevrouw Hartman, de stiefmoeder van Evert en daardoor ook de stiefmoeder van Gerda en zijn seboonmoeder naar buiten. De eigen moeder van Evert Hartman was jaren geleden gestorven en zijn vader stierf kort na zijn tweede huwelijk. De jongeman bezat nu niemand meer van eigen bloed dan zijne zuster Gerda de jonge vrouw van Robert van Bronseveld. z/Slaapt Hartman vroeg Robert van Bron seveld op zulk een onvasten toon, dat zijne schoonmoeder hem verwonderd aankeek. z/Neen", antwoordde zij. //Hij is nu wakker. Ik zal een boodschap naar den predikant zenden; hij heeft het mij verzocht. Laat eens zien, beet de predikant niet Thomassen z/Dat is de naam van den nieuwen predikant, maar hij is nog niet aangekomen", antwoordde Robert. //Hij wordt binnen een paar dagen hier verwacht, geloof ik." Hij wachtte een oogenblik en vroeg toen, daar zij op het punt was te vertrekken „Is Evert alleen z/De pleegzuster is bij hem." z/Dank u." Zooals mevrouw Hartman verzekerd had, was er niemand anders dan de verpleegster en Evert zelf in het vertrek. RECHTSZAKEIi. Arroadissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Oct. de volgende vonnissen -uitgesproken F. X. d. V., oud 44 j., arbeider te Oostburg is wegen mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, (eisch 15 of 15 dagen hecht.) W. J., oud 23 j., landbouwersknecht te Biervliet is wegens strooperij veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. (Eisch idem.) Een Persdelict. Heden werd voor bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen Jhr. B. J. O. v. B., dagbladredacteur wonende te 's Gravenhage, aan wien ten laste gelegd werd, dat hij on- geveer in het begin van April 1912 te Middel burg in No. 84 van de in Middelburg en omstreken algemeen verspreide Middelburgsche Courant heeft doen opnemen een door hem gesteld st.uk getiteld //Van den Haagschen toren" en ouderteekend vUw getrouwe toren- wachter", in welk stuk hij opzettelijk de eer en goeden naam aanrandt van Rudolpho Giovan- nini, vroeger vertegenwoordiger van den Paus bij de Nederlandsche regeering, door dezen ten laste te leggen, dat deze als Roomsch-Katholiek priester van plan was te trouwen met de weduwe, die hem indertijd het hof maakte, met het kenlijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven Althans dat hij op tijd en plaats voornoemd in bovengenoemd stuk R. Giovannini opzettelijk heeft beleedigd met de volgende woorden //in de stille week is hier niets te doen, alle pu- blieke vermakelijkheden zijn gesloten. Wij hebben alien tijd onze zonden te overdenken. Daaronder vallen natuurlijk ook de zonden van anderen, want wat zou het saai worden, indien wij ons alleen met onze eigen zonden zouden moeten bezighouden. Zoo is onlangs hier ver- nomen, dat de gewezen internuntius Monseigneur Giovannini, die een paar jaren geleden zooveel van zich deed spreken, door zijn galante avon- turen met enkele Haagsche dames, weldra van plan is met de weduwe die hem indertijd het hof maakte, te trouwen. Na zijn vertrek uit Den Haag heeft bij de Pauselijke diplomatie verlaten en is thans in Belgie //in zaken", hetgeen zoo goed marcheert, dat hij met de Haagsche vrouw zijner keuze kan trouwen. Men begrijpt dat dit nieuwtje //furore" doet in de Haagsche salons, waar men d^'/.en priester-diplomaat nog niet vergeten is. Met dit slot der Giovannini klucht voor oogen kan men intusschen begrijpen, dat onze Roomsche medeburgers indertijd niets van dezen vertegen woordiger vaD den Paus wilden weten. Het was een rare snijboon die Pauselijke monseigneur." Als getuige was, behalve den beleedigde zelf, gedagvaard de hoofdredacteur der Middelburgsche Courant, de heer J. H. Deibel. Als verdediger van beklaagde trad op Mr. Q. ter Spill uit Den Haag, terwijl Mr. J. Adri- aanse zich civiele partij stelde van den heer Giovannini. De behandeling der zaak werd door nleerdere dames en heeren bijgewoond. De heer Deibel als eerste getuige gehoord, erkende het stuk te hebben doen drukken en de courant is op de gewone wijze verspreid. De tweede getuige de heer Giovannini, voor wien als tolk optrad de heer Oberman, predikant te Vlissingen, verklaarde zich door het artikel De zuster een bedaard meisje met knap uiterlijk bewoog zich zacht door het vertrek, terwijl zij bedaard hare bezigheden verrichtte. De gordjjneu waren neergelaten om het morgenlicht te temperen. De zieke lag met gesloten oogen. Niettegenstaande het dringende van zijne boodschap hier, stond Robert van Bronseveld stil en haalde diep adem bij het aanschouwen van dat verwrongen gelaat voor hem, Maar toen de oogleden zich plotseling openden, ontroerde hij' nog heviger, want in de donkere oogen, die zich toen op hem richtten, schitterde een licht, dat hij er nog nooit te voren in gezien had. //Evert De bezoeker riep dien naam met versehrikte stem uit. ,/Zijt gij beter?" De zieke glimlachte en stak met eene matte beweging de hand uit. z/ln zooverre beter, dat ik nader bij eene betere wereld ben, Robert. Dat is de eenige manier, waarop ik ooit beter zal worden." De ander staarde hem aan. z/En toch ziet gij er gelukkig uit stralend gelukkig", riep hij verwonderd. //Gij ziet er vervallen, bleek en verouderd uit natuurlijk, maar de uitdrukking in uwe oogen doet iemand veronderstellen, dat u een groot fortuin is te beurt gevallen." z/Dat is het niet, wat een mensch gelukkig maakt", antwoordde Evert Hartman ernstig. z/Er zijn betere dingen in het leven, Robert. Gij, als jonggetrouwd man, moest dit weten. Ja, er is veel beters in de wereld en het beste is mij overkomen, voor eenige uren nog. beleedigd gevoeld, o.a. door de woorden een rare snijboon, en vooral ook voor wat betreft het in het huwelijk treden. Beklaagde erkende het stuk te hebben ge- schreven, doch niet het doel te hebben gehad te beleedigen, hij heeft hem nooit persoonlijk gekend. Hij wist niet eens dat de getuige priester was, het priesterdiplomaat sloeg op het diplomaat zijn van het priesterschap. Getuige zeide nu, dat alle pauselijke vertegen- woordigers priesters zijn en hij in den Haag zelf de mis opdroeg. Beklaagde ontkende het eerste en wist van het laatste niets af. De officier vroeg, hebben wij hier te doen met een smaadschrift of beleediging. Als men van iemand zegt dat hij gaat trouwen is dit in het algemeen niet beleedigend, doch wel wanneer het een Katholiek priester betreft, het stuk acht spreker dus beleedigend. Men heeft hier te doen met eenvoudige belee diging, dat bekl. niet wist dat Giovannini priester was kon het O. M. niet aannemen en hij eischte f 10 of 10 dagen. Intusschen was de heer Giovannini heen- gegaan en ook de civiele vordering was ver vallen. De verdediger jnichte deze twee feiten toe, omdat daardoor voorkomen wordt, dat de namen van respectabele menschen genoemd worden in verband met deze zaak, zich dus bepalende tot het ten laste gelegde feit zelf. Pleiter begrijpt niet waarom men van een priester niet mag zegcen, dat hij ffaat huwen, waarom men hem niet mag gelijkstellen met Luther. Als men bij v. aan een rabbijn verwijt, dat hij varkens- carbonnade gegeten heeft, kan men dat toch geen beleedigiDg noemen. Het rechtsgevoel van pleiter is door het stuk niet geschokt, als er geschreven was dat Giovannini nooit zou trouwen was dit veel eerder een beleediging geweest. De dagvaardiging bestreed pleiter omdat daar in staat dat Giovannini als Roomsch Katholiek Priester zou gaan huwen. Het woord snijboon kan moeilijk een aanklacht tegen ge- tuige's karakter zijn. Deze uitdrukking was een uiting van de meening in den Haag, over getuige bestaand. Pleiter vertrouwt dat vrijspraak zal volgen. Het O. M. wees er op, dat beklaagde niet voor de Pauselijke afgezant die achting voelde, die men voor een persoon geplaatst tusschen H. M. de Koningin en den Paus verschuldigd is. De officier wilt niet beoordeelen of getuige aanleiding tot het stuk gat. De verdediger wees er op, dat, toen het stuk geschreven werd, getuige reeds lang uit Den Haag was en dus geen internuntius meer was. Pleiter acht het kwestieus of Giovannini zijn ambt goed volbracht; hij moest plotseling uit Den Haag vertrekken. Nog werd geeischt tegen C. L. v. d. B. te St. Jansteen een maand hechtenis wegens mishandeling zijner echtgenoote. Bij beschikking der Arrond.-Rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen J. A. L. d. L., redacteur van De .Toekomst te Middelburg, beklaagd van een voudige beleediging van den rijksveldwachter Bijl te Retranchement in zijn genoemd blad. Vrijdag 25 October a. s. zal voor de ar- rondissements-rechtbank te Middelburg behan- Maar dit is een hartsgeheim. Ik zal er u niet meer van vertellen. Laten wij over u zelf spreken, zoolang ik nog in staat ben te spreken. Dat zal zoo heel lang niet meer duren, want ik lijd verschrikkelijk. Maar gij, Robert, gij ziet er zelf ellendig uit. Wat scheelt er aan? Is er iets niet in orde Xijn vriend en zwager knikte. z/Ja, alles, alles is mis met mij", antwoordde hij haastig. //Ik ben in groote moeilijkheid, Evert, in moeilijkheid, ja zelfs in gevaar en ik heb uwe hulp noodig. Gij moet mij helpen nog zelfs meer ter wille van Gerda dan' voor mij zelf.' Hij keek naar de zuster, die nog steeds het vertrek op en neer ging. Hij behoefde geen vrees te hebben, dat zij iets gehoord had, want hij had zoo zacht gesproken, dat alleen Hvert Hartman zijne woorden had kunnen opvangen. De zieke las zijne bedoeling in den blik, dien hij op de zuster wierp, en riep op zwakken toon: z/Zuster! Wilt gij mij voor een paar minuten met mijnheer van Bronseveld alleen laten De zuster glimlachte toestemmend en verliet zacht het vertrek. Evert Hartman perste de lippen op elkander en bewoog zijn hoofd op het heete kussen. z/De pijn is verschrikkelijk ondragelijk," zei hij. //Zij plagen mij maar niet met medicijnen, omdat zij weten, dat het nutteloos zou zijn. Men moet een stervende niet nutteloos kwellen. Daarvoor mag ik dankbaar zijn." {Wordt vervolgd). Hervormde lierk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman, en 2 Ds. A. Timmerman, Dankure voor den inge- zamelden oogst. Doopsbediening. Sluiskil. 9£ u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamsiag. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Avondmaal en 2 u., Ds. G. van Dis, Dankzegging. Roek. 9 u., Ds. E. Raams Jr., H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams Jr., Dankzegging. Doop. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Her ken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. H. L. Both, van Eindbqven en Js avonds 6 u., Ds. H. L. Both, Rede in 't belang v. d. Evangelisatiehrbeid in Brabant en Limburg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. -J. H. Lammertsma. u Bl. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Dijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Oud-Gere for meer da gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5J- u., dhr. J. J. Kense. xi i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5