A g e m e e n Nieuws; en Advertentieblad o r Zeeuwsch-Vlaasderen. Cacao No 5826. Zaterdag; 12 October 1912. 52e Jaargang. Binnenland. (iemengde berichten, Gebruiksaanusijzmgen ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Jederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en yoor het oven ere Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5, ADVERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elk en regei sneer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing darzelide adyertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere ietters worden naar plaatsruimte berekend. xnzending van acivertentien v6ct 1 uur op den dag der uitgave. TI'*K'r"1>*>t° Woen,d»ff|eB»'fSjdaf»*oi«, att&e.- n»*e*d op reeatdaien lifl de t'lnna I". 3. VI* »K IAV0K, he Immb. ELIJD. Het Stbl. no. 312 bevat een Kon. besluit van den 21 September waarbij de lichting der mi- litie van het jaar 1913 wordt bepaald op 23.000 man, waarvan 400 voor den dienst ter zee. Het aantal door Zeeland te dvagen is 887. Iugevolge ministerieele bepalingen, btinnen dienstplichtige sergeanlen der landwe'er een cursus volgeh voor sergeant-majoor-admirrfstra- teur bij de landweer, waaraan bij eene benoeming eene jaarlijksehe toelage van f 150 verbonden is. Tot het volgen van dezen wintercursus kan men zich schriftelijk aanmelden bij den garni- zoens-commandant. In het district Ommen zijn officieel can- didaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (vacature-Dr. A. Kuyper) de heeren Mr. D. Fock, te 's-Gravenhage, (U.-L.), Kleerekoper, te Amsterdam, (soc.-democr.), baron Hi. Mackay, te 's-Gravenhage, (chr.-hist.) en Mr. H. v. d. Vegte, te Zwolle, (anti-rev.) TER NEUZEN, 11 October 1912. Bij Kod. besluit van 25 Sept. is, met ingang van 1 dezer de heer A. Bakker, onder toekenning van eervol ontslag als sluismeester bij de koopvaardersschutsluis te Nieuwediep, benoemd tot sluismeester aan de Willemsluizen op het Noord-Hollandsch kanaal te Amsterdam. - Omtrent de in het a. s. jaar te Gent te houden Internationale Tentoonstelling wordt gemeld Naar een methode, als een geheel verheft de groote internationale stede, welke de Tentoon stelling te Gent 1913 zal zijn, hare gebouwen, strekt haar liallen nit, teekent liaar groote architeetonische lijnen tegen den horizon af, en men kan zich thans reeds rekenschap geven van haar grootsche afmetingen, welke die van de uitgebreidste tentoonstellingen, in Belgie georganiseerd, verre te boven gaan. Het is niet gemakkelijk den indruk van be- wonderende verrassing weer te geven, die op het oogenblik den bezoeker van de toekomstige Gentsche Wereldkermis aangrijptdoch men kan, met behulp van vergelijkingen in den geest een denkbeeld vormen van de uitgebreidheid en grootschheid, die uitgaat van den reusachtigen opzet van het werk De oppervlakte van de Tentoonstelling te Luik 1905 bedroeg 70 hectaren die te Brussel 1910, 93 hectaren die van de Tentoonstelling te Gent klimt reeds tot 130 hectaren. De hallen besloegen te Luik 135,000 M3. en te Brussel 150,000; zij zullen te Gent 210,000 M3. beslaan. pe Fransche Afdeeling nam te Luik 32,000 M-. in, en 34,000 te Brusselte Gent zal zij zich uitstrekken over een oppervlakte van 52,375 M3. De Engelsche Afdeeling besloeg te Brussel 14,850 M~. zij zal er te Gent 17,200 innemen. De Duitsche Afdeeling had te Brussel een oppeivlakte van 18,250 M3.te Gent zal zij 15,000 vierkanten meter beslpan. De Machinehal, die te Brussel een afmeting had van 16,992 M3., zal er te Gent een van 19,000 M3. hebben. De Spoorweg-galerij nam te Brussel 5592 M3. in te Gent zullen haar afmetingen 5980 M3. bedragen. pe Belgische Afdeeling zal te Gent 41,900 M groot Eijn en er zal eveneens een Interna- tionale Afdeeling zijn van 10,640 M3. Te Brussel waren 24 landen officieel ver- tegenwoordigdtot nu toe hebben 20 landen reeds hun deelneming aan de Tentoonstelling te Gent toegezegd. Ei zal te Gent een Koloniaal Gebouw van 9000 M~. zijn, een Gebouw voor Schoone Kun- sten grooh 12,900 M3. en ten slotte zal het Feestgebouw aan hallen 31,000 M3. (ongeveer 7 Engelsche morgen) beslaan het zal dus het Kiistalpaleis te Londen (Sydeham) verre over- treffen. In den kop doet men eerst suiker (.2 a 3 thee lepel s) dan RON A cacao (1 theelepel ongeveer 6 a 7 gram). Yervolgens opgieten met goed kokend water en dan eerst omroeren. In den kop doet men 2 a 3 theelepels suiker en 1 theelepel RONA cacao (6 a 7 gram), maakt dit met zeer weinig koude melk tot een papje, en giet daarop de goed kokende melk. Bovenop ziet men dan een prachtiglaagje schuim. voor Op 1 Liter (kan) melk neemt men 11/2 a 2 eet- lepels (35gram) RONA cacao en 2i/2 a 3 eetlepels (70 gr.) witte suiker. Boer in een schaal de cacao en suiker droog door elkaar. .Maak daarvan met kokend water een papje. Giet die pap in de kokende melk en laat even door- koken. Lit 1 Liter melk schenkt men ongeveer 7 koppen. Natuurlijk kan men des- gewenscht 00k gedeeltelij k melk en gedeeltelijk water gebruiken. 1 kilo RONA cacao van 1.50 geeft dus 200 koppen chocolade. D i U I Hulst. De hengstenvereeniging ,/Absdale" zal haar prachtigen hengst /Opera du Fosteau" niet meer laten rondleiden, terwijl tevens het dekgeld zal worden verhoogd wel een bewijs, dat bet dier zeer gezoeht is. Ook met haar tweeden jongen hengst vVain- quenr de petit Enghien", verleden jaar aange- kocht, is de vereeniging tot heden gelukkig. Boschkapelle. Op het aardappelveld van J. M., gelegen aan de Veerstraat, waar de ge- rooide aardappelen in zakken stonden, zijn drie balen gestolen, benevens eene mand de politie doet onderzoek. J. V. alhier oogstte van een aardappel- akker per gemet 110 zakken, die hij verkocht tegen f 2,40 per zakdaarbij hield hij nog 15 zakken eetbare aardappels per gemet over, behalve de poters. Bij iedereen is dus dit jaar de aard- appelteelt niet tegen gevallen. Onze postbode, de heer L. v. d. Berge, die eenige dagen geleden te Utrecht slaagde voor bet examen van post-conducteur, is met ingang van 11 Oct. in-dienst gesteld op de lijn Antwerpen Amsterdam. Oostburg. Woensdag herdacht de Zeereerw heer F. A. Luijckx, onder groote belangstelling, zijn zilveren Priester-jubilee. In de prachtig versierde kerk werd des morgens te halt 10 ure een pleehtige Mis gecelebreerd, waarbij demeisjes uit de congregatie zongen. Na de kerkelijke plechtigheden wefd een bezoek gebracht aan het St. Anthony's gesticht. In het patronaat werd eveneens een Mis gehouden, ook door de congregatie. De oudjes en de kinderen werden feestelijk onthaald. Door een particulier werd den jubi- laris voor de kerk geschonken een verguld zilveren ciborie, door de congreganisten werden 3 luchters en door de parochianen prachtige loopers en een lamp geschonken. De kermisreiziger 1). B., die met een z/hoofd van Jut" op de kermis te Westervoort had gestaan, ontdekte Dinsdag, dat zijn knecht verdwenen was met een busje met ongeveer f270, het geld, dat zijn baas op de kermis verdiend had. (N. R. Ct.) Onder Odoorn (Dr.) is Dinsdag terwijl de ouders op het aardappelveld werkten, een 3jarig kind van den arbeider J. M. verdronken. Bij 't uitgaan van een school in de Wester- straat te Amsterdam liep een troepje jongens paardje spelend naar huis. J uist op het oogen blik, dat een auto van de brandweer in vliegfinde vaart de Tichelstraat uitreed, struikelde de achtjarige Gerrit B., wiens ouders in de Boom- straat wonen. De auto reed over het kind heen en wel -zoo, dat, toen het knaapje opge- nomen werd, de beide beenen er bij hingen. Bij onderzoek bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Het li)kje werd naar 't Binnen-Gasthuis vervoerd. Men kan zich voorstellen, dat het diep treu- rige geval in de drukbevolkte buurt groote consternatie wekte. Ook op de schoolkinderen, die des ochtends hun makkertje nog vroolijk en gezond in de klasse hadden zien zitten, maakte de gebeurtenis een ontzettenden indruk. De bioscoop in dienst van het onderwijs. In het bioscoop-theater //Friso" te Leeuwarden werd Maandagnamiddag van gemeentewege aan leerlingen van openbare lagere scholen een kinomatografische les gegeven, waarbij de eerste speciaal voor het onderwijs gemaakte Neder- landsche schoolfilm werd vertoond. Onder- scheidene gemeente- en onderwijs-autoriteiten en vele andere genoodigden woonden de voor- stelling bij. In een voorafgaande rede zette de heer Nube, hoofd eener school, het doel der les uiteen, welke geenszius uitbveiding van kennis beoogt, maar alieen veraanschouwelijking van op iedere school te verwerken leerstof. Achtereenvolgens werden de films ten aan- schouwe gegeven, op aanwijzingen van den heer Nube vervaardigd, behandelende de ont- ginning van woesten grond door de Ned. Heide- maatsehappij op het landgoed vde Utrecht", te Hilvare.nbeek, De metamorfose van wilder- nis tot productieven grond in den vorm van weiland, bouwland en bosch, is hjjer op duide- lijke wijze in beeld gebracht. Zeer korte aan- wijzingen waren voldoende om verband te leggen tdsschen tekst en beeld. Met deze nieuwe vinding is de bioscoop weder verrijkt en verbeterd, en vooral leer- zaam geworden. Aan warme toejuiehingen ontbrak bet nietde talrijke aanwezigen toonden op ondubbelzinnige wijze hun ingenomenheid met hetgeen gehoord en gezien is. Van een bekeuring. Een rijksveld- wachter maakte dezer dagen proces-verbaal op tegen 4 hengelaars, wegens 't loopen op ver- boden grond. Het bijzondere hiervan was, dat de 4 personen, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt,-waren de gemeente-secretaris, de gemeente-ontvanger, de volontair ter geineente- secretarie, en de gemeente-veldwacbter in eigen persoon van de gemeente Warmond. Men schrijft aan de Tel. dd. 9 October uit Hengelo Een brutale aanranding vond Dinsdag in de buurtschap Woolde Achterhoek in deze gemeente plaats. Een achtjarig meisje van het echtpaar YVaaijerink, op weg zijnde naar school, werd door een onbekend manspersoon, met verkeerde bedoelingen in een bosch gelokt, onder bedrei- ging haar te zullen dooden, wanneer zij geen gevolg gaf aan zijn wenschen of door hulp- geroep argwaan ging wekken. Na de laagste, niet te vermelden daden met het kind te hebben gepleegd, werd het weder in vrijheid gelaten. Nadat het meisje hare ouders met het gebeurde in kennis had gesteld, werd de politie onmiddellijk gewaarschuwd en mocht het den brigadier der rijksveldwacht J. J. Smits' te Hengelo (O.) gelukken den dader in den laten avond in een veeschuur te Hasselo op te sporen. Na met het meisje geconfroateerd te zijn, wist men hem tot bekentenis te brengen. De dader H. ten C., lompenkoopman te Enschede, ter beschikking van den officier van justitie te Almelo gesteld. Met f 600,000 er van door In het Politieblad wordt de aanhouding verzocht van den voortvluehtigen Jan George Biddink, laatst woneude Yondelstiaat 18, Amster dam, verdacbt van oplicht-ing van ruim 600.000. Het signalement luidt als volgt Lang 1,70 M., tamelijk zwaar gebouwd, haar en kleine knevel donkerblond, bruine oogen, tanden gaaf, behalve de tweede tand, rechts boven, welke met goud is geplombeerd, gezonde gelaatskletir, doch steeds gepoederd, spreekt niet beschaafd Hollandsch, kent heen andere talen, trekt eenigszins met het reehterbeengekleed met lange groene jas en zwarten fantasiehoed. Boycot door huismoeders. Te Charlois hadden de melkboeren, met ingang van 1 October den prijs der melk van 9 op 10 cent de liter gebracht. Dit vonden de huismoeders te veel en klaagden elkaar haar nood. Hierbij bleef het niet. Spoedig vormde zich een comite onder haar, dat geld bijeen wist te brengen, strooibiljetten liet arukken en verspreiden en de melkstaking afkondigde. Slechts voor zieken en kinderen mocht melk worden gekocht, zoolang de melkboeren den prijs der melk niet op 9 centen terugbrachten. Dit gebeurde Dondevdag. De staking eindigde tot ieders groote tevredenheid. Naar men mededeelt, zal deze staking nog een staartje hebben. Thans n.l. is bij genoemd comite een dergelijke boycot in-svoorbereiding tegen de vleeschhouwers en spekslagers. VGizevsrnE coviait. Bereiding van Waterchocolade per kop. Bereiding van Melkchocolade per kop. RONA Bereiding van Melkchocolade per grootere hoeveelheid. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1