A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad Zeeuwsch-Vlaaaderen. H I N PER WET. No 5825. Donderdag 10 October 1912. Voorzorgen tegea brand of brandgevaar. D R ANEW E T. Gemengde berichten. 52e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland f 2,Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYEKTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentiSn v6or 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 7 October 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden lnidt als volgt Hoogste barometerstand 774.1 Skagen Laagste 740.3 Seydisfjord, Verwachting meest matig Oosteiijke winden licht bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur, geriDge kans op nacntvorst. - Door Burg, en Weth. is aan den heer A. Weijers, buitengewoon gemeente-opzichter bij den bouw der hoogere burgerschool ontslag verleend. de Aan de universiteit te Gent is met groote onderscheiding geslaagd bij het examen van candidaat in de wijsbegeerte en letteren, de heer Gustave Renier, van Ter Neuzen. - Voor het beroepen van een predikant bij Geref. gemeente looswijkstrautj alhier is een tweetai opgemaakt waarop zijn geplaatst Ds. J. Fraanje albier en Kievit te Aagtekerke. In verband met de herdenking van Necfer- lands onafhankelijkheid vverd gisterenavond in het Hotel Centraal'' alhier op initiatief van den burgemeester, den heer Huizinga, eene ver- gadering gehouden van afgevaardigden van kerkbesturen, particuliere vereenigingen en ver- schillende autoriteiten, voor zooverre deze zich hadden bereid verklaard mede te werken tot de feesteijjke viering van voormelde gewichtige gebeurtenis in de geschiedenis van ons Vader- land, waarbij de voorzitter in zijn openingswoord een oogenblik stil stond. Hij dankte alien die aan zijne oproeping hadden gevolg gegeven en deelde ook de namen mede van verscbillende heeren die bericbt van verhindering hadden ingezonden. Nadat hij bet comite, gevormd door alien die zich bereid hadden verklaard toe te treden had geinstalleerd verklaard, stelde hij voor over te gama tot de verkiezing van een bestuur van 9 leden. Er werden 3 stemmingen gehouden eer de 9 leden met meerderheid van stemmen werden gekozen. Vooraf was op voorstel van een der aanwe- zigen de heer Huizinga bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter. Op gelijke wijze werd tot eere-lid benoemd de heer J. A. van Rompu, lid vam Gedep. Staten. Het bestuur (dat de verschillende functie's onderling verdeelde) is samengesteld als volgt M. Eijke, voorzitter, H. J. Verhulst, vice-voor- zitter, L. F. van Hasselt, le secretaris, C. le Nobel, 2e secretaris, F. I. H. Speetjens, penning- meester, J. F. de Cooker, 2e penningmeester, leden Dr. Buijze, Ds. A. Timmerman en J. L. Jurrij. Nadat op verzoek van een der aanwezigen de heer Huizinga lezing had gegeven van de lijst der uitgenoodigde corporation en personen, waarvan enkele hadden te kennen gegeven niet genegen te zijn in het comite zitting te nemen werd de vergadering gesloten, onder mededee- ling dat het bestuur een voorloopigprogramma zal opmaken en dit ter goedkeuring aan het comite voordragen. Bij den aannemer, den heer Coppe, op de cocesfabriek te Sluiskil hebben eeD 20tal werk- lieden, alien Sluiskillenaars, Maandag het werk gestaakt. Zij, meest alien jongens van 16 tot 20 jaar oud, verdienden als oppermaD op de fabriek 35 centiemen per uur. Zij eisehten 40 centiemen, wat hun niet toegestaan werd. Daarop staakten zij. Het loon met bieten te steken lacht hun zeker nu toe. Maar hoe lang duurt dat bietensteken Hoogstens tot November. Naar men verneemt zullen zij, die gestaakt hebben, nimmer meer werk op de fabriek krijgen. (Zel.) Bij Ron. besluit van 3 dezer is aan den inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, den heer M. Schuylenburg, te s Gravenhage, 4de afdeeling, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1913, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, onder toekenning van den persoonlijken titel van directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. ftfoord te Clinge. Maandagavond drong tot hier het gerucht door van een moord te Clinge. Zelandia" meldt daaromtrent Op het Belgisch grondgebied, nabij deze gemeente, is Maandagochtend omstreeks 7 uur in de Molenstraat een vreeselijke moord gepleegd. Drie gezusters kwamen in een kar aange- reden. De vroegere vrijer van een der meisjes, van wie hij verdacht,. dat ze met een ander was uitgeweest, kwam gewapend met een klompen- makersmes op de kar toegeloopen. Het meisje dat boven op de kar zat, trof hij het eerst met zijn mes in den schouder, het meisje viel hierdoor van de kar. Het tweede meisje, dat ackterop zat en van de kar sprong, kreeg een houw in den arm, terwijl bet derde meisje trachtte te vluchten. Toen de onverlaat dit zag, liep hij haar acbterna, bracht haar een vreeselijke wonde in den hals toe. Zij was zoo goed als terstond dood. Onmiddellijk daarna nam de woestaard de vlucht. In de Belgische gemeente Moerbeke is hij gearresteerd. De toestand van een der andere slachtoffers is bedenkelijk en die van het derde meisje ernstg. Het parket uit Dendermonde heeft gisteren ter plaatse een onderzoek ingesteld. Molenaar en Wij ting. Men schrijft aan de Midd. Ct. In de Zeeuwsche Stroomen wordt, zonder dat er speciaal naar gevischt wordt, door de gar- nalenvisschers nog al eens een zootje wijting angevoerd, die meestal voor eigen consumptie /ordt gebruikt door de visschers of aan kennissen wordt overgedaan. Het vischje laat zich*wel smaken. Naar aanleiding van dit vischje is het op- merkelijk, dat gesproken wordt van molenaar- of wijtingvisscherij, en toch verschillen mole naar en wijting heel wat in uiterlijk, al is het dan ook dezelfde visch. Het verschil zit hierin, dat de molenaar is de wijting (Gadus Mer- langus) in het eerste leveusjaar. Er wordt reeds in een Zeeuwsche kroniek op gewezen dat in de jaren 1600 in de Zeeuwsche wateren heel wat wijting werd gevangen, maar tevens dat er twijfel bestond of molenaar en wijting wel dezelfde visch waren, totdat een proef de juistkeid er van aantoonde. Benevens vele en verscheidene soorten zoo luidt het in onze tegenwoordige schrijftaal overgebracht worden op de binnenstroomen van Zeeland in de zomermaanden gevangen kieine ronde vischjes, die genoemd worden molenaars, welke uit zee komende, opstijgen en» zwemmen naar de binnenstroomen, zeer keurig van sraaak zijn, gaarne worden gegeten, en ook wel door de dokters aan zieken ter ge- bruik voorgeschrevenin den herfst gaan ze weer naar zee, groot geworden heeten ze hoick of wijting. Hoewel dit misschien vreemd voor- komt, is het bij ervaring te Zierikzee gebleken ir een groote, stilstaande plas //Kaaskeus-water" genoemd, werd een groot aantal //molenaars" geworpen en later //bolck" of //wietingh" ge vangen. Zaamslag. Op 5 October jl. werd aanbesteed door de Cooperatieve vereeniging //Ons Yoordeel" alhier, de onderstaande voederartikelen n.I. 1500 kilo mat's, aannemer J. van der Welle te Otheue voor 7,20 per 100 kilo; 6550 kilo tarwe gries (wit) aannemer als boven voor 8,73 750 kilo Scltepmeel, aannemer J. Meijer te Zaamslag voor 9,10 per 100 kilo 650 kilo roggemeel, aannemer als voren voor 9,45 per 100 kilo 1600 kilo bloem (dubbele 00), aannemer als voren voor f 12,55 per 100 kilo. Nieuw Namen. Door de afd. van den R. K. Boerenbond is aanbesteed de levering van 27,350 K.G. lijnmeel en 31,200 K.G. katoenmeel, waar- voor als volgt was ingeschreven J. Fassaert, Molenhoek, 10,85 en f 10,25; De Bruyn-Dey, Axel, f 10,94 en f 10,44J. Donze, Ter Neuzen, 11,40 en 10,65Wieland, Ter Neuzen, 11,15 en 10,12; B. Hoskens, Kieldrecht, 10,74 en 10,17Blondeel, Aardenburg, 11,61 en f 10,26 W. Bouwens-Neve, Nieuw- Namen, en 10,74; de Moor- Vlaeminck, Hulst, 10,92 en Gegund aan laagsten inschrijver. RECHTSZAKEH. Bij beschikking der Arroncl.-Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen J. B. J. de M., 21 j., arbeider, geboren en wonende te Clinge, en E. de V., 20 j., werkman, ge boren te St. Jansteen, wonende te Clinge, beiden thans gedetineerd te Middelburg, be- klaagd van diefstal, vergezeld van geweld tegen personen, met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden, gepleegd gedureude den nacht door 2 vereenigde personen tegen A. A. B., 28 j., arbeider, geboren en wonende te St. Jansteen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal met braak, gepleegd iu den nacht door 2 vereenigde per sonen. Rechtsingang werd verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terecht- zitting tegen D. J. F., 45 j., broodbakker, ge boren te Deullemont (Frankrijk), wonende te Weijtschaete (Belgie), thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal met iubraak, gepleegd te Zuidzande. Maandagmorgen is uit de Rijnhaven te Rotter dam opgevischt het lijkje van de 8jarige M. H. D. v. G., die sedert 25 Sept. jl. uit de ouderlijke woning aan de Norte Hillestraat was vermist. De 69jarige M. B., wed. van A. F. E., van het Spui te Rotterdam is Zondagmorgen in bewusteloozen toestand, tengevolge van gas- bedwelming, in haar woning gevonden. Maandag- namiddag is zij aan de gevolgen ervan in het ziekenhuis overleden. Een dame uit Amsterdam miste bij aan- komst te Rotterdam een taschje, waarin een portemonnaie met 22. Het taschje werd door een treinpoetser gedeponeerd, doch de porte monnaie ontbrak. De treinpoetser is gearresteerd, verdacht van verduistering. Zaterdagmiddag ging J. Korthuis te Al- bergen, gem. Tubbergen, naar den Meklenberg, om metselzand te graven, 's Avonds kwam hij niet thuis. Zijn vrouw maakte zich over z'n uitblijven echter niet ongerust, daar hij wel vaker nog niet lang uitbleef. Zondagmorgen was hij thuis en nu ging men hem zoeken. Men vond hem onder het zand bedolven. Waar- schijnlijk is bij het graven een zandlaag inge- stort, waardoor Kortkuis voorover is gevallen en in het zand gestikt. Waarschuwing. Het is gebleken, dat in den laatsten tijd veel reclame gemaakt wordt door een een zich noemenden Dr. L. H. Eurthier, die onder den faaam Auralose een geneesmiddel aanbiedt tegen doofheid en andere kwalen. Naar aanleiding hiervan vestigt de Minister van Buitenlandsche Zaken er in de Stct. de aandacht op, dat een Dr. L. H. Eurthier niet bestaat. Het is een van de schuilnamen aan- genomen door den Franschen geneesheer Dr. Saisou, die geenerlei vertrouwen verdient en wiens handelingen reeds meermalen aanleiding hebben gegeven tot klachten. De politie te Zwolle beeft een goede vangst gedaan. Vrijdagmorgen vermiste de heer Hendriksen, Diezerstraat, een kostbaar bont- werk, ter waarde van ongeveer 75. Des middags kreeg genoemde heer weer bezoek van een vrouw, die hij wel van aanzien kende, en die zijn argwaan had opgewekt. Toen zij dan ook vertrokken was, zonder iets te koopen, werd een agent van politie gewaarschuwd, die haar voigde naar de Diezerkade, waar ze in een woonscbip verdween. De agent, die de sckippersvrouw ook hier voigde, wist haar ai spoedig tot de bekentenis te brengen, dat zij twee kostbare bontwerken (ter waarde van pi. m. 150) had ontvreemd. Natuurlijk werd zij toen, als verdacht van diefstal, meegenomen naar het politiebureau. Later is door rechercheurs en den agent een huiszoeking ingesteld in het bewuste woonschip, alwaar een magazijn van de meest uiteenloopende artikelen bleek aangelegd te zijn, welke goederen vermoedelijk alle ontvreemd zijn hij winkeliers te Zwolle. "Wat er al niet voor den dag kwam is moeilijk te zeggen. Kleedingstukken van allerlei aard, een heele verzameling schoenen, ook klompen, doeken, een rond kaasje, koeken, pijpen, enz. enz. Blijkbaar was alles van haar gading geweest. De vrouw, M. T., huisvrouw van J. D., is ter beschikking gesteld van den ofBcier van j ustitie. Verschillende winkeliers hebben reeds hun eigendom herkend. (Zw. Ct.) Een dertienjarig meisje te Rotterdam had een kleinen diefstal gepleegd. Door haar vader duarvoor bestraft, nam zij van diens sclyrijf- bureau een geladen revolver en schoot zich door het hoofd. Naar het ziekenhuis gebracht is ze daar overleden. De Lyons, de boot, die op het wrak van de Lutine werkt, zal in den loop van deze maand voorloopig de werkzaamheden staken om in de haven van Terschelling te overwinteren. In het begin van het volgende jaar worden de werkzaamheden op de Lutine hervat. Van EITZE IBIt blad venehijnt Maand»g>, KoeiiBdag. en Vrijdlsgavond, ultgeinnderil «g» Feettdttyen blj de Firms P. J!WAM 133S dlilOU, ie V«ar Sfeaien. es namiddags gemeente, ge- en het maken en dj/e mon- Burgemeester e.. Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door het Bestnur der Brandweer het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben naar het schoonhouden der schoorsteenen en andere rookgeleidingen en stookplaatsen in de week aanvangende met Maandag 21 October 1912. Ter NeuzeD, den 8 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN gezien de artt. 6 en 7 der flinderwet (Staatsbad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visle is gelegd een verzoek van de Association Cooperatieve ZeJandaise de Carbonisation te Ter Neuzen, om vergun- ning tot het oprichten van eene bergplaats voor loco- motieven op het perceel, kadastraal bekend sectie G no. 1585; en dat op Dinsdag 22 October 1912 van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezi legenheid zal worden gegeven om t| dier vinrichting bezwaren in te brengi deling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 8 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcokolhoudcnden. anderen dan sterken drank van ELIZABETH SIMONS, weduwe van J. A. D£ VOS, zonder beroep wonende te Ter Neuzen, voor het benedenvoorlokaal van het perceel plaatselijk ge- merkt 36 en geiegen aan den Baandijk. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 8 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1